,Wij vaders deugen niet 'w Barbecue in de herfst vraagt om 'karakter PALET «DERAVOND VAN DE KLEUTERSCHOOL Rok nog korter Boetiek-centrum ERDAG 30 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAUl A 15 Een Barbecue in de herfst of de winter is meer dan alleen maar vlees roosteren zoals 's zomers. Het is alsof juist dit kille huiverende jaargetijde vraagt om de brandende geur van smeulend houtskool het is alsof het gloeiende as onverbrekelijk verbonden is met dampende aarde, knispe rende bladeren, tintelende winden en een zon die steeds lager wil gaan staan. Mijn zoontje kwam er plechtig mee aangestapt: een uitnodi ging van de leidsters van de rleuterschool voor een VADER- avond. Geen vrouwen erbij, die moesten op de bewuste avond maar op eventueel ander kroost passen. Ik vond die in vitatie getuigen van een ijzer- sterk inzicht in de gezinsver houdingen. Door de vaders apart op te roepen en vervol gens in conclaaf bijeen te drij ven, geef je aan dat er iets met hen loos is. En reken maar dat dat Xïet geval is. Want wij mannen vervallen, als wij eenmaal met vliegend vaandel en slaande trom het huwelijk zijn binnengetrokken, tot een staat van vadsigheid, waarin nauwelijks nog bewe ging t? krijgen is. Wat wij be hoeven is elk Jaar een stevige correctie, een bijscholingscur- Aangezien mijn vrouw in zes auwelijksjaren mijn feilen grondig heeft uitgeplozen, riep ze mij op de bewuste dag voortdurend krachtig toe: „Ga er nou toch heen, toon nou es belangstelling voor je kind". Dus ik er heen. ren bezweken. Wij namen plaats op lage gymnastiekban- ken, de hoofdleidster ging op een gewone stoel voor ons zit ten. Het was weer even of de jongenskiel Je ovér de schou ders gleed. Ach, we hadden ook nooit ouder dan vier Jaar moe ten worden. De hoofdleidster is een erg lie ve vrouw, die haar woorden netjes verpakte, opdat de bood schap ons niet te zeer zou be schadigen. Heel kort samengevat kwam het hier op neer: we moeten aandacht hebben voor het kindwe moeten 's avonds als we thuis komen niet in een stoel kletteren en tegen het kind zeggen: „Stil ik ben moe, geen gezeur aan me hoofd"; en als we op goed gedrag en bij passende manieren zijn gesteld dan moeten we zelf het goede voorbeeld geven. Om een paar kleinigheden te noemen; niet voortijdig van tafel lopen en niet foeteren op het kind als het slordig op zijn schoenen is, als we zelf te beduveld zijn bij het uittrekken van de schoenen de veters los te maken enz. Lieve vrouw Natuurlijk Ik trof in het lokaaltje een veertigtal mannen aan, die on getwijfeld voor hetzelfde, met verwijt geladen argument wa- Toen we bij deze punten waren aangeland, zag ik bij 90 pet van de vaders de kop diep tussen de schouderbladen wegzakken. Want natuurlijk lopen wij voortijdig van tafel. Als ik het bijv. aan mijn zoon zou overla ten, duurt de maaltijd uren, Hij is van nature een zware ta felaar, die al etend een com pleet verslag geeft van alles wat hem die dag heeft bezig gehouden. Moet ik mij daaraan storen, terwijl achter mij de ■trant ligt en Herman Kuiphof il roept dat Feijenoord in de eerste helft van links naar rechts over het scherm zal gaan? Driewerf neen. En de veters uit mijn schoenen losha len? Dat heb ik al niet meer gedaan sinds ik onder het wa kend oog van mijn moeder vandaan ben. Structuurkwestie Kijk, ik heb altijd grote be wondering voor vrouwen, die niet aarzelen vaders op hun monumentale tekortkomingen te wijzen. Maar het helpt niet. Wij vaders deugen nu eenmaal niet. Het is een structuurkwes tie. Je ziet het al bij de ge boorte van een kind: het moe- ierschap inspireert kunstenaars tot de schoonste uitingen, maar wij vaders vallen altijd ten prooi aan cartoonisten, die ons onveranderlijk als stuitende klungelaars afschilderen. Als opvoeders kunnen wij wel in pakken. Daarover gevoel ik overigens niet de minste schaamte, sinds Simon Carmig- gelt eens heeft geschreven: „Opvoeden is iets voor onder wijzeressen en pensionaatsnon- Na de lezing werden wij door de leidsters aangespoord voor ons kind een vlieger te bou wen. Het materiaal lag er al, wat van ons gevraagd werd, was enig geduld en handigheid. Dankzij de hulp van een goede vriend uit een aanpalend flat gebouw, heb ik dat werkje kunnen klaren. Met hem ben ik na afloop nog een pintje gaan vatten, om alle lessen van de kleuterschool goed op ens te laten inwerken. Op een vergevorderd uur heb ik mij naar huis begeven, de vlieger als een geweer over de schou der, daarbij het lied neuriënd dat mijn zoon mij tegen de prijs van slechts één kauw- gummetje heeft geleerd ,,Ik heb een oom in China Daar leert hij Chinees Wing-Wang-Wakkie, Ahoy" (de laatste regel moet met toegeknepen neus worden ge zongen) Op late wandelaars maakte ik géén verblindende indruk. Toen ik het echtelijk bed bereikte, vroeg mijn vrouw slaperig: ,JEn was het wat?." Ik heb gezegd dat het zéér leerzaam was en voor herhaling vatbaar. RUUD PAAUW rokken worden volgend Jaar nog er. Ruim achthonderd confectie- ïkanten uit alle delen van de ld die hun nieuwtjes voor zomer op de internationale confectie fS in Parijs zullén exposeren heb Zich opnieuw tot de minirok end die in de zomercollecties een pgrijke plaats zal innemen maar lullen ook een hele reeks tot op knie vallende creaties zijn. Mo en die de confectiefabrikanten teselen met broekpakken want het staat nu al vast dat pantalons met tamelijk wijde pijpen de onver biddellijke bestsellers van zomer '72 zullen worden. Felle snoepjeskleuren zoals citroengeel, gifgroen, kobalt blauw, grenadine, zeegroen, maïs geel, perzik, beige, wit en zwart wor den de nieuwe modekleuren. En wat de dessins betreft komen de romanti sche bloemboeketten weer terug. An dere opmerkelijke details zijn de blazers met matrozenbroeken. de wat militaire mantels en de gede colleteerde bloeses. ADVERTENTIE Amsterdam krijgt volgend Jaar een boetiekcentrum op de hoek van de Damstraat en de OZ Voorburgwal. Het zal 23 winkeltjes bevatten, aan weerszijden van een galerij, die de parterre doorkruist. Dit boetiekcen trum is in handen van de beheer- en explotatiemaatschappij OGOP Eige naar van het gebouw is het Leger des Heils, dat op de bovenverdie pingen het nieuwe hoofdkwartier heeft gevestigd. De meeste winkel tjes in het centrum zullen artikelen verkopen in het kader van de vrije tijdsbesteding zoals hobby-artike len, auto-aocessoires, vrijetijdskle- ding, grammofoonplaten en cosme tica. Zou het vuur de aansluipende win ter kunnen tegenhouden? Wie in deze maanden naar buiten trekt om de vlam in het hout te jagen moet alle gedachten aan de uitbundigheid van een zomerse bar becue laten varen. De tuin is niet meer een oord van warmte en loomheid, maar een stuk barre na tuur dat met warme coltrui tege moet getreden moet worden en waar de handen gretig bij het vuur de warmte zoeken. Zuurkoolschotel Een barbecue in oktober houdt meer in. dan alleen de shasliks, de saté's en de karbonades van de. zomer. De herfst vraagt om „karak* ter", om houvast, zoals een geurige zuurkoolschotel met kasselerrib of wildzwijnskoteletten in rode bour gogne, met spruitjes, cranberries en stokbrood. Om maar iets te noe- Door Fred v. Overbeeke Daarom ditmaal enkele recepten die op dit kille seizoen zijn afgestemd. Belangrijk voorwerp is hierbij de I „romeinse braadschotel". Over deze schaal schrijft Toussie Salomonson in haar onlangs verschenen „Groot grill en Barbecueboek" (J. H. Gott J mer, Haarlem 14,90) j „Men heeft het weer „her"ontdekt. Die oude Romeinen wisten wel wat j lekker was. Ze modelleerden van een vochtige klei een pan waarin ze met geurige kruiden ingesmeerde vlees en visgerechten braadden. De pan werd in een open vuur gezet i een soort barbecue was dat eigenlijk al. De smaak armoma ging niet verloren, vet of olie had men niet nodig. Men bedroop het vet met z*n eigen sap en smoorde het in z'n eigen vet. Een verrukkelijke pittige geurige smaak; gezond en licht verteerbaar De Romeinse braadschoten want zo heet deze schotel is wee de handel. Ht is een ongeglazuurd produkt van hooggebrande klei ziet er leuk uit en kan zó vai oven of zo van de barbecue op ta fel. Wel móet men er aan denken schotel alleen met heet water en een borstel mag schoonmaken, dus absoluut niet met afwasmiddelen. In deze schotel r u kunt er, lijkt mij, ook de gewone bruine vuurvaste schaal gebruiken zijn heerlijke ge rechten te bereiden". Irish Stew 1 kg. schapevlees «borst) 150 g. vet spek 50 g. boter witte kool of kleine groene kool 3 wortelen 1 knolraap 1 dikke ui 1 kg. aardappelen 1. bouillon peper, zout. Snij het spek in kleine stukjes en laat ze smelten. Voeg er de boter aan toe en leg het vlees, dat u in brokken hebt gesneden, in de ro meinse braadschotel. Voeg er daar na de witte kool aan toe, die u in reepjes hebt gesneden, de gesneden wortelen, knolraap, ui. bouillon, zout en peper. Laat 90 min. op zacht vuur sudderen. Voeg er eventueel wat bouillon extra aan toe. Een half uur voordat het klaar is, voegt u er de schijfjes gesneden aardap pelen aan toe. N.B. De aardappelen kookt u apart, snijdt ze in schijfjes en smoort ze in bouillon. (Uit Groot Grill en Bar becueboek). Dat u in de schaal (op het barbe cuevuur) bijvoorbeeld heerlijke zuurkool, e.d. kunt klaar maken, en tegelijkertijd op het rooster, nog krabbetjes kunt grillen, hoef ik u waarschijnlijk niet te zeggen. Overigens over barbecues gesproken: zelf heb ik tot diepe tevredenheid een van losse oude bakstenen opge stapelde oven, die ik elke keer op nieuw bekleed met (dubbel) alumi niumfolie, waarop dan de houtskool of briketten liggen. Als rooster ge bruik ik het grillroos ter uit de keu kenoven. Om het vuur te ontsteken plaats ik twee zogenaamde maakblokjes tussen de briketten (merk PAT, Italië ƒ2,55 voor stuks). Het vuur brandt snel lang en er is niet het gevaar dat spiritus met zich brengt. Wel is een lichte stank van petroleum, maar na een half uurtje u moet toch wachten om er een lekker gloei end vuur van te maken is die ver 1 dwenen. •Uit Engeland komt dit nieuwste snufje op het gebied van de regen kleding. De charmante Sue draagt hier een regenjasje in wat militaire stijl met daaronder, als het jasje dicht zit onzichtbaar, een paar re genpijpen. Voor de zeer op ijsbeluste „lij- er nu een calorie-arm ijsje ontwikkeld. De deskundigen zeggen dat het bijna niet van de echte ca lorie-rijke koude lekkernij te onder* scheiden is, het mag dus weer, het ijsje •De Duitse man blijft doorelkaar genomen vijf Jaar lang zijn Jas trouw. De regenjas wordt om de drie Jaar voor een nieuwe verwis seld. Het meeste weerstand onder vindt het aanschaffen van een nieuwe Jas bij de mannen van bo ven de dertig. •We blijven nog even bij onze Oosterburen. Daar hebben de siga- rettenfabrieken een nicotine-arme sigaret ontwikkeld die erg goed loopt. De eerste sigaret die nicoti- ne-arm op de markt kwam, was de Pall Mall Mild. Het percentage ni- cotine-arm-rokers is in amper twee Jaar gestegen van 12 tot 20 Gebruikte kunststof-flessen en andere verpakkingen van aloohol- vrije dranken kunnen voortaan als bestratingsmateriaal worden ge bruikt. Dit blijkt uit een plan van een Japanse onderneming. Men heeft een methode ontwikkeld waarbij dit afval kan worden ver werkt tot bestratingsmateriaal. De produkten zouden al worden uitge voerd naar Indonesië en daar ge bruikt worden bij de aanleg van wegen. De topper voor deze zomer korte jasjes in kimonostijl, wijd vallende blouses. Een lekker borrelhapje, de kok van de „Conférle de Cantegrive" heeft er een paar voor u gemaakt: Kleine nierbroodjes: gesneden en met uit gebakken kalfsnieren in kleine stukjes hakken, vermengen met een stevige bruine saua, op smaak gebracht met madeïra, oog- nac, worchester, peper en zout. La ten afkoelen in de ijskast. Niet te dikke plakken oud brood intussen ontkorsten en vierkantjes van onge veer 4 cm snijden. Hierop in pyra- midevorm de nierragout strijken, door de paneermeel halen, en dan door de losgeklopte ei en weer door de paneermeel, dan zachtjes in fri tuurvet bakken. le stijl programmeren. Voor 448 on- i derscheiden vrouwentypes houdt de computer 403.200 varianten in voor. I raad. Bahl Een vluggertje: Twee ons Danish Blue vermengen met 100 gram bo ter. Dit mengsel op een een-haps- cracker smeren en in de koelkast laten opstijven. In samenwerking met de IBM heeft het Franse damesblad Marie- j Claire een elektronisch geheugen geprogrammeerd met klaar-om-te- dragen modellen, kleuren en toebe horen voor de lente en zomermode 1972. Deze computer zal voor elke vrouw naargelang haar leeftijd, grootte oog en haarkleur, smaak milieu en figuur de voor haar Idea- Er zijn al Tima panty's vanaf f 1.S elke maand 1x f999,99 5xf 100,— plus 100 panty's. Deelname formulier bij elke Tima winkelier

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15