Maathuis en Ebben grijpen net naast zege KNAU stelt NOC scherpe limieten voor Borussia in beroep Mltfang succesvol in Jumping Amsterdam L.F.C.-D.R1 Twee zware wedstrijden voor Bona Stars Roodenburg-C.Y.Y. JO SIFFERT BEGRAVEN Tegen „onbegrijpelijke" beslissing Koerstips ZAT1DAG 30 OKTOBER 1971 PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD AETERDAM Het internationale relais-springconcours van umping Amsterdam had gistermiddag een vreemd ver loop .Voor een handjevol toeschouwers zetten Anton Ebben (meCeylon) en Jan Maathuis (met Prince Polysson B) dit ondedeel, waarbij men als in een estafette om de beurt het parcurs moest afleggen, heel rustig in. Het Nederlandse duo slaajle er in de twintig hindernissen met vierentwintig spron gen outloos te overwinnen, hetgeen op zich belangrijk was aanpzien elke fout met tien strafseconden werd bestraft. Dieindtijd, 134.6 seconden, was weliswaar niet zo heel snel, maa de daarna volgende équipes zouden er toch moeite genoeg meehebben. ROTTERDAM De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft het Nederlands Olympisch Comité voor de Olympische Spelen van München zeer scherpe limieten voorgesteld. „Naar aanleiding van de richtlijnen die het NOC de afgelopen maan den heeft gegeven, zijn we bij het opstellen van de eisen die we het NOC hebben voorgelegd, uitgegaan van een plaats bij de eerste vijftien op de wereldranglijst", zei KNAU-voorzitter Frans Jutte gisteravond in Rotterdam waar de atletiekunie zijn trainings- en selectieopzet voor München bekend maakte. Pas let als negende gestarte Engelse koppd Vnneli Drummond Hay Harvty Imith (met resp. Xanthos en Johnny Walker) slaagde erin een betere rotatie te leveren. Het ver schil W2 trouwens aanzienlijk, want beiden leven binnen de minuut het geen ee totaaltyd van 110.3 secon den tot gevolg had. Xanthos had echter m naar later bleek kost bare —fout gemaakt door bij het overgevi van de karwats uit het verzamtrelais te springen. Dit zou later oc de Britse Anne Moore met Damasl overkomen in haar race met Drid Broome, die Bally Will Well beeed. Dit paar reikte tot 128.5 seconda, ondanks een springfout van Ane Moore. Toen volgde echter een nodlottige mededeling dat de equipes waarvan één paard voor tijdig biten het relais was gespron gen, wrden gediskwalificeerd. Voor al op aandringen van Ebben en Maathis had de Jury'het officiële Franse reglement erbij gehaald en na eer.langdurige discussie was men ADVERTENTIE Z(NDAG 2.30 UUR N.M. Terrein Boshuizerkade. tot de slotsom gekomen dat de voor schriften niet waren nageleefd. Maar de Nederlanders zouden toch naast de eerste prijs grijpen. Het als laatste gestarte tweetal Fritz Ligges (met Goldika) en Gerd Wiltfang (met Sieno) uit West Duitsland bleef niet alleen foutloos, de totaaltijd van 116.9 seconden was' ruimschoots vol doende voor de zege. Voor de vierentwintigjarige Wilt fang betekende dit al zijn tweede overwinning tijdens Jumping Am sterdam. Jeugd Het eerste onderdeel van het avondprogramma. een nationaal progressief en degressief springcon cours. was een succes voor de jeugd. De twintigjarige Henk Nooren uit Vollenhove.- die Nederland dit jaar vertegenwoordigde bij de Europese jeugdkampioenschappen in Hickstead leverde met Riisty Grey de snelste tijd af van de vijf foutloze combi naties: 62.7 seconden. De eveneens veelbelovende Arno Neessen uit Hel- den-Panningen werd tweede met Harrow in 69.2 seconden. De ervaren Jan Maathuis probeerde als laatste met Red River tevergeefs het jonge talent nog te verdringen. Hoewel hij als enige beneden de mi nuut bleef (59.9 seconden) maakte Hirry Stol bij selectie LEIDEN Bona Stars wacht een even zwaar als belangrijk program- a mor dit weekeinde. Vanavond treden de Stars aan te- pen het Haagse Suvrikri, dat evenals- de Leidenaars door spelersverlies ernstig is teruggevallen. Gemakke lijk is de uitwedstrijd tegen de Su- rinamers voor Bona Stars nooit ge veest. Het emotionele spel en het en thousiaste publiek zullen het ook dit- in de sporthal aan de Steen- rijkerlaan erg lastig maken. Morgen trekken de o'ranjehemden Daar Groningen om daar de strijd te binden met Donar, dat na het verlies van lange man Jan Loorbach »an Rotterdam-Zuid samen met Su vrikri en Bona Stars worstelt tegen het „degradatiespook". Vorig jaar behaalde Bona Stars in Groningen de eerste honderd-pun- tenzege van de e'redivisiegeschiedenis. Hoewel een dergelijke score er dit maal niet inzit, moet de equipe van coaoh Ben van Cleef uit dit week einde de maximale puntenwinst kun- ïn halen. Selectie Bona Stars-driver Harry Stol is jeselecteerd voor het Nederlandse team, dat tijdens de kerstdagen deel neemt aan het traditionele Bremer- haventoernooi. Een en ander ter 'oorbereiding van het Pré-Olym pisch.toe'rnood in januari. Bij de 24 geselecteerden bevinden :ich ook Piet van Tuyll van Seroos- :erken en de Nederlandse-Ameri- :aan Gerhard Scheur. Verder werden gekozen voor de rainingen van bondscoach René Mol Eric van Woerkom en Anton van lelfteren (beide Punch), Ton Boot Bernard van der Molen (beide ^at Stars), Peter van Rijswijk (ra cing Agon), Ton Nederhoed, Harry üp, Kees Akerboom, Wim Franke, frank Kales, Karei Vrolijk, Jan ADVERTENTIE ZONDAG A.S. 2.30 UUR de competitiewedstrijd Sportpark Noord. Schappert en Walter Ombre (allen Levi's-Flamingo's)Jan Loorbach, Ruud en Hugo Harrewijn en Jan Dekker (allen Rotterdam-Zuid), Ad- Jan Heeren (EBBC), Roy Leisner, Karei Pastor en Roel Tuinstra (al len Mars Energie Stars) Ook Hans Brugman, die met Sky High 's middags het eerste nationale springconcours had gewonnen, werd door een fout uitgeschakeld voor een hoge klassering. Spanning Bijzonder spannend was het laatste nummer van de tweede dag,« een Internationaal combinatiespringcon cours. Van de 29 deelnemers slaag den tien er in het parcoursfoutloos af te leggen, waarmee zij zich plaat sten voor de barrage, die op tijd ge reden werd. Daarbij was slechts één Nederlander, Jan Maathuis met The Observer. Toch stelden Pruikemaker, Melchior en Schoemaker met slechts één springfout niet teleur. Bekende ruiters als Graziano Mancinelli (18 strafpunten)Seamus Hayes (8) en Harvey Smith (8) deden het bijvoor beeld zwakker. De Braziliaan Nelson Pessoa reeds zelfs een verkeerd par cours en moest worden gediskwalifi ceerd. Alwin Schockemöhle, die als tweede de ring inkwam, was de eer ste die foutloos bleef. Met het paard The Robber (met Frans van Herten eerder dit jaar nog goed voor de na tionale titel) was hij bovendien zeer snel: een tijd van 38,3 seconden. Na- de uiterst nerveuze Maathuis fout op fout had gestapeld en op 16 strafpunten was uitgekomen, wist wereldkampioen Dadid Broome de leiding over te nemen. Met Manhat tan maakte hij geen fout in 36.1 se conden. Europees kampioen Hartwig Steenkens nam vervolgens teveel ri sico, waardoor Kosmos één keer weigerde. Toch zou de overwinning nog naar West Duitsland gaan. Gert FREIBURG Het stoffelijk hot van de Zwitserse auto-< Jo Siffert, die zondag op het circuit Brands Hatch bij Londen om het leven kwam toen zijn BRM na over de kop te zijn geslagen in brand vloog is gistermiddag in Freiburg begra- De Zweedse oud-grand prix cou- Joakom Bonnier, voorzitter van de belangenvereniging van de rijders, alsmede Peter Gethin en Bryan Redman fungeerden als slippedrager. Ruim 20.000 personen waren getuige de laatste tocht van de veronge lukte coureur. Wiltfang, die bijzonder goed op dreef is, perste alles uit Dorian Grey en finishte in 35.5 seconden. Als laatste deed Fritz Ligges nog een wanho pige aanval op Wiltfang. Pas op de laatste sprong stelde Robin X zijn meester teleur. De tijd van 34,6 se conden zou goed zijn geweest voor de eerste plaats. De gezichten van de Nederlandse paardensportliefhebbers stonden overigens zuur. Twee in ons land gefokte paarden in Buitenlands be zit eindigden bij de eerste drie. Uitslagen Internationaal relais springcon cours: 1. Fritz Ligges met Goldika ei Gerd Wiltfang (W.-Dld) met Sieno 116,9 sec,; 2. Anton Ebben met Ceylon en Jan Maathuis (Nedj met Prince Pollyson 134,6 sec.; 3. Lesly Fitzpa- trick met Carnaby Street en Tommy Brenimn (Ieril.) met Feltrim 139,8 sec.; 4. Thierry Storme (Belg.) met Roi de Oretteville en Er-ik Schoema ker (Ned.) met Mont Blanc 141,4 sec.; 5. Nelly Mancinalli met Donerayle en Giuseppe Redaelli (It.) met Tippe- rary 146.4 sec. Nationaal springconcours: 1. Henk Nooren (Vollenhove) met Rustey Grey 0 ft - 62,7 sec.; 2. Arno Neessen (Helden Panningen) met Harrow 0 - Jan Maathuis in actie (op een archieffoto)Samen met An ton Ebben greep Maathuis net naast de overwinning in een in ternationaal relais-springcon cours van Jumping Amsterdam. Internationaal progressief-degres- sief springconcours: 1. Gert Wiltfang (Wdld.) met Dorian Grey.O strafpun ten 35,5 sec.; 2. David Broome iGB) met Manhattan 0 - 36,1; 3. Alwin Schockemöhle <Wdl.) met The Rob ber 0 - 38,3; 4. Nelly Mancinelli (It.) met Doneraole 0 - 42,4; 5. Hartwig Steenken (Wdl.) met Kosmos 3 - 54,2; 6. Fritz Ligges (Wdl.) met Ro bin X 4 - 34,6; 7. Marcel Rozier (Fra.) met Sans Souci 4 - 40,3; 8. Janet Smith (GB) met Quinari 8 - 43,3; 9. Ann Moore (GB) met April Love 11 - 43,7; 10. Jan Maathuis (Ned.) met The Observer 167- 42,6. Springconcours nationaal, tabel A. 1. Hans Brugman (Almelo) met Sky High 0 fouten 57,5 sec,; 2. Arlette Westerhuis (Bergen op Zoom) met Fair Quota 0 59,5; 3. John Muller (Holten) met Jonnhy 0 - 59,9; 4. Jan ter Halle (Ambt Delden) met Fuego 0 - 61,0; 5. Bob Rademakers (Was senaar) met Lochinvar 0 - 62,3. Daarom zijn de limieten door het NOC overigens nog niet be krachtigd bij de heren met uit zondering van de 800 en 1500 meter alle aanmerkelijk scherper dan de nu geldende nationale records. Bü de dames is die balans iets gunsti ger. Op de veertien nummers is de eis zeven keer minder scherp dan het Nederlandse record. Naast de limieten zijn nog een aantal voorwaarden gesteld: de li miet is een minimum-eis waaraan tweemaal moet worden voldaan om op de nominatie te worden ge plaatst. Bovendien dient de deelne mer een kans op een finale-plaats te hebben. Bij de kortere loopnum mers moet by voorkeur gebruik wor den gemaakt van elektronische tijd meting. Een aangewezen atleet zal zjjn vorm voorts moeten behouden De periode waarin de limieten gehaald kunnen worden ligt tussen 1 augustus 1971 en 13 augustus 1972 Ook de resultaten, behaald in sterk bezette internationale wedstrijden en de afgelopen Europese kampioen schappen kunnen beslissende facto ren zijn voor een selectie-beoorde ling. Ook is in overleg met trainings coördinator Jan van Heek beslo ten de training selectiever op te zet ten. De centrale trainingsgroep die het afgelopen seizoen ruim honderd atleten en atletes bevatte is terug gebracht tot een selectie van zestig zeventig sportlieden. Zij zijn on derverdeeld in vier groepen: de Olympische selectie, de A-selectio Mönchengladbach Borussia Mönchengladbach heeft gister middag besloten bij het dagelijks bestuur van de Europese voetbal unie beroep aan te tekenen tegen de beslissing van de strafcom- missie van de UEFA, die inhoudt dat de wedstrijd tegen Interna- zionale Milaan (tweede ronde Europa Cup Landskampioenen moet worden overgespeeld. Belangrijk argument voor het aD- pèl is dat de organisatie-commissie het toernooi om de Europese be- voor landskampioenen gisteren besloot de over te spelen wedstrijd in Bern te doen plaatsvinden (in het Wankdorfstadion, op 1 december) ,Want", steld'e Borussia al eerder als wij in Zwitserland moeten spelen, worden wij opnieuw benadeeld". En benadeeld voelt Borussia-Mönchen gladbach zich. Tweede voorzitter Grashoff noemde de uitspraak van de UEFA-strafcommissie „onbegrijpelijk. In geen enkel reglement staat een ar tikel dat overspelen van een wedstrijd mogelijk maakt". Trainer Weisweiler zei: „Met een voor de ploeg zo on sportieve beslissing had ik helemaal geen rekening gehouden. Het is zeer onrechtvaardig de spelers te straffen nadat zij een geweldige prestatie heb ben geleverd. Ik kan alleen maar ho pen dat wij onze goede vorm kunnen behouden en woensdag in Milaan kunnen bewijzen dat Inter niet alleen door het uitvallen van Boninsegna met 7-1 heeft verloren Die mening was echter wel dr. Ser gio Zorzi, voorzitter van de UEFA- strafcommissie toegedaan. Hij gaf als commentaar op de uitspraak van zijn commissie: „Wij moesten tot een be slissing komen aangezien het voor ons onomstotelijk vast stond dat het re sultaat niet op normale wijze tot stand is gekomen. Beslissend was dat Internazionale benadeeld werd, niet de uitslag van de wedstrijd". Bij Intermilaan werd de uitspraak van de strafcommissie begrijpelijk —met instemming ontvangen. Rober to Boninsegna, het slachtoffer van het blikincident, vertolkte de gevoe lens van de Italianen toen hij stelde dat de beslissing van de UEFA de beste maatregel was die kon worden genomen: „Dit besluit zal de teleur stelling van Borussia tot een mini mum beperken, want Borussia wordt in staat gesteld twee wedstrijden te spelen, één in het San Siro stadion en één op neutraal terrein. Ik vind het een salomonsoordeel..." Een spe ciale commissie van de UEFA zal het appèl van Borussia Mönchen gladbach behandelen. (die als sparringpartner voor de 'olympiërs' zal optreden), de groep 'Jong Oranje' en de groep deelne mers aan het jeugdplan die distrlcts- eewijs zullen gaan trainen. De Olym pische selectie, die aal worden bege leid door de bondstrainers Kees Kop pelaar, Ben Kusmic en Jaap Noor denbos, zal met ingang van volgende week wekelijks op Papendal bijeen komen. Daarnaast zijn ook nog een aantal trainingsweekeinden gepland. De Olympische sélectie bestaat op het ogenblik uit acht dames (Wilma v. d. Berg, Trudy Ruth, Marianne Burggraaf, Els van Noorduyn, Joke v. d. Stelt, Berny Bóxem, Miep van Beek en Annemieke Bouma) en acht heren (De Noor lander, Nusse, Jan sen, Soharn. Wassenaar, Hengsens, Hermens, Van Enkhuizen). De limieten die de KNAU heeft voorgesteld en die binnen enkele dagen door het NOC al dan niet met wijzigingen bekrachtigd moeten wor den. zijn (res. heren en dames) 100 meter: 102, 113; 200 meter: 20.6, 23.3 400 meter: 46 1. 53.2 800 meter; 1.46.5, 2.02.8; 1500 meter: 3.39 5, 4.14.0; 5000 meter: 13.35.0, 10.000 meter: 28.25.0, marathon: 2.17.00,0, 100 meter horden: 13.7, 100 meter horden 13.3); 400 meter horden: 50.0, 3000 meter steeple: 8.30.0, 4 x 100 meter: 44.5 4 x 400 meter: 3 05.0, 3.35.0); kogelstoten: 19.50, 17.00; dis cuswerpen: 62.00, 57 00: speerwerpen: 83.00, 57.00; kogelslingeren70.00, tienkamp 7800 pt., vijfkamp: 4350 (nieuwe telling); versprin gen: 7.90, 6.45; hoogspringen 2.18, 1.82; hinkstapspringen 16.50, polsstokhoogspringen 5.20, 20 km snelwandelen: 1.35.00,0, 50 km snelwandelen 4.20.00,0, De Nederlandse kampioenschappen zullen in 1972 op 5/6 of op 12/13 augustus in Kerkrade worden ge houden. DUINDIGT, 31 OKTOBER - 1 UUR Thea Corneliaprfts: Jour Buiten zorg, Jaromir Gregor, Jackie T, Jet Westlandia - IJsselmondeprys: Jen sen, Jody Con Dios, Important D, Intrest Scott P - Benefietprys: Ac- celeranda, Parkia, Quick Nanny, Ri- vièra - K. J. Meinardl Memoriaal: Gunnar Dear, Icare Quick, Hardy Regina, Gallant Way - Cesarewitch: Heather Hill, Forest Star. Beemster, Red Pepper - Duindigts Grote Stayersprijs: Eland, Fluitlijster S, Hornblower, Eduard H - Benefiet G. J Snijdersprijs: Fernanda D, Gudo van Bonni, Boy van Quick, Donar Scotch - Hoefslag Wisselbeker: Frances Love, Padre Bramo, Germa, Lady Lindella - Vanadisprys: Jona Buitenzorg, Intrepid GUI, Jonathan, Isac Cavaljos - Zefaprys; Ineke Hanover, Her Areta, Indien, Her- Het blijft nog steeds sukkelen met die puntentoekenning voor de voet baller van het seizoen van Studio Sport. Wie kregen van de wedstrijd AjaxGo Ahead Eeagles nu weer de maximale vijf punten toegewe zen? Barry Hulshoff (akkoord, hij speelde een goede wedstrijd en scoorde twee belangrijke doelpun ten) en Gerrie Mühren. Mtihren speelde een onopvallende maar goe de partij, ik vond vijf punten een tikkeltje overdreven, maar ik mis gun ze hem niet. Maar waarom hij wel, en Johan Neeskens, die 90 mi nuten bleef doorstomen, steeds ge vaarlijk opkwam op de rechtervleu gel, het vierde doelpunt scoorde en twee keer net het doel miste, dan geen vijf punten? Om van Cruijff en Keizer maar te zwijgen. Piet Keizer speelde een magistra le partij voetbal (lees de kranten. NOS), hij manoeuvreerde Hulshoff naar het tweede doelpunt toe, en Cruijff zorgde voor de vlekkeloze voorzetten en doorzetten waaruit Hulshoff, Haan en Neeskens scoor den, nog afgezien van wat hij daar naast liet zien aan solowerk. Cruijff en Keizer, die aan hun beste sei zoen bezig lijken, komen niet voor bij de eerste 20 spelers op de Studio Sportlijst. Gert Bals staat nog steeds boven aan: hij is met zyn 26 doorgelaten doelpunten de meest gepasseerde keeper in het betaalde voetbal. Daarom kan hij natuurlijk nog wel erg goed zijn, daar niet van, maar eningszins overdreven lijkt het me wel. En ik wil graag aannemen dat Van Nierop (ik wist ook niet in wel ke club hij speelde, het blijkt Ex celsior te zijn) goed op dreef is de laatste tijd', maar of hij nu echt zo- beel beter heeft gespeeld tot nu toe dan Cruijff en Keizer vraag ik me toch wel af. Blijkbaar redeneren de cijferge- vers van Studio Sport als volgt: Jo han Cruijff heeft als voetballer po tentieel het indexcijfer 99 (100 is het maximum), Piet Keizer heeft het in dexcijfer 97, Van Nierop heeft he. potentiële indexcijfer 44. Als Van Nierop dus een wedstrijd lang het. indexcijfer 40 haalt, en Cruijff en Keizer halen het indexcijfer 90, dan verdient Van Nierop die maar vier puntjes achterbleef bij zijn indexci- fer een vijf, en Keizer en Cruijff die, over de hele wedstrijd genomen, dus inclusief de freewheelende tweede helft, liefst zeven en negen punten achterbleven op hun indexcijfer, niet meer dan een vier. Dat de bei de Ajacieden ondertussen wel twee keer zo goed speelden als Van Nier op, legt voor Studio Sport blijkbaar geen gewicht in de schaal. Overigens geen kwaad woord na tuurlijk over Studio Sport, ten slotte heeft Fanny Blankers Jr. (zij maak te er deel van uit) voor mij uitge- knobbeld welke 33 spelers (drie elf tallen) van 43 punten tot en met 35 punten bovenaan staan op de SS- lijst van voetballer van het seizoen 1971—1972. Trouwens, het is een vriend die u uw feilen toont, en ik neem zonder meer aan dat men bij Studio Sport opnieuw om de tafel gaat zitten om de strategie bij het toekennen van de punten nog eens nader te bepalen, als men de onmo gelijkheid van de huidige stand van zaken inziet. Hier volgt de ranglijst, zoals die er na zondag 24 oktober uitzag. Met 43 punten 1. Gert Bals (Vitesse), met 40 punten 2. Eddy van der Roer (Excelsior) en 3. Rinus Israël (Feijenoord), met 39 punten, 4. Dick van Nierop (Excelsior), 5. Jan de Jong (NAC), 6. Miel Pijs (NEC, 7. Jan van Beveren (PSV), met 38 punten 8: Cees Krijgh (Den Bosch), 9. Dick Schneider (Feijenoord), 10. Epi Drost (Twente), met 37 punten 11. Jan Jongbloed (DWS), 12. Wim van Hanegem (Feijenoord), 13. Aad l._ asveld (Den Haag), 14. Joop Ko- revaar (Den Haag), 15. Frans Kör- ver (MVV), 16. Frans Thijssen (NEC), 17. Jörgen Kristensen (Spar ta), 18. Theo Pahlplatz (Twente), met 36 punten 18. Hans van der Pluym (Den Bosoh), 20. Wim Jan sen (Feyenoord)21. Martin Koe man (Groningen), 22. Harald Berg (Den Haag) en 23. Nico de Bree (NEC). Ik las nu even een stop in voor een korte tussenbeschouwing. Bo venaan staat dus de meest gepas seerde keeper in het betaalde voet bal, Gert Bals. Hij heeft zelfs drie punten voorsprong op nummer 2 en 3, Van der Roer en Israël. Dertien clubs hebben een vertegenwoordiger bij de eerste 23 spelers. Feijenoord vier (Israël, Schneider, Van Hane gem, Jansen), NEC drie (Pijs, Thijssen en De Bree), Den Haag drie (Korevaar, Berg en Mansveld), Excelsior twee (Van der Roer en Van Nierop) en Den Bosch ook twee (Krijgh en Van der Pluym) en Twente twee (Drost en Pahlplatz). Van Ajax (met 17 punten uit 10 wedstrijden op de tweede plaats, doelcijfers 18—3) is niemand een plaatsje onder de zon van de eerste 23 waardig gekeurd. Van Vitesse en Den Bosch, die met drie punten uit 10 wedstrijden onderaan staan, sa men toch nog drie spelers die zelfs bij de eerste vier voorkomen. Kom nou toch jongens, cijfertoekenners van Studio Sport, Jullie zien toch al langer voetbal dan vandaag of giste ren? Maar goed, we gaan nieuwsgierig verder, om de 33 spelers vol te ma ken. Er resteert ons nog het rijtje spelers met 35 punten. En Jawel, daar komt warempel een Ajacied opduiken: 24. Johan Cruijff (Ajax, 25. Franz Hasil (Feijenoord), 26. Ruud Geels (Go Ahead Eagles), 27. Ton Thie (Den Haag), 28. Lazar Ra- dovic (PSV), 29. Cees van Ierssel (Twente), 30. Cor Hildebrand (Ut recht), 31. Ed van Stijn (Utrecht), 32. Leo van Veen (Utrecht), 33. An- dré Dekker (Vitesse). Alle andere eredivisiespelers gaar den minder dan 35 Studio Sport- ounten bijeen. Ajax mag zijn handen dichtknijpen, dat het met 's-werelds beste midvoor Cruijff nog net een mannetje bij de eerste drieëndertig heeft weten te krijgen. Tegenover die ene Ajacied staan dus vijf Feijenoorders, vier Den Haag-spelers drie NEC-spelers, drie Utrecht-spe lers, drie Twente-spelers en waar achtig nog twee spelers van Vitesse, Den Bosch, Excelkor en PSV. Wel de voorhoedespelers Thijssen en Van Veen, maar niet Piet Keizer. Wel de achterspelers Van Nierop, Van Stijn en Hildebland, maar niet Barry Hulshoff. Wel de halfspeler Dekker oaar niet Neeskens. Er zitten trouwens, ook los van de mderschatting van Ajax, nog meer merkwaardigheden in de lijst. Telt u even het aantal doelverdedigers met mij mee: Bals, Van der Roer, de Jong, Van Beveren, Jongbloed, Körver, Van der Pluym, De Bree, Thie.Dat zijn er negen op de 33, terwijl het normale gemiddelde drie op de 33 zou zijn geweest. De helft van alle eredivisiekeepers behoort tot de 33 hooggenoteerde spelers van Studio Sport. En wie ontbreken er, en moeten dus wel vèr beneden de maat zijn? De keepers die het min ste aantal doelpunten doorlieten, te weten Treytel (2), Stuy (2), want Wever liet de derde door) en Schrij vers (2), want Kenderesi liet de bei de andere door). Jamaar, zal men van Studio Sport tegenwerpen, dat kamt omdat die keepers zulke steengoede verdedi gers voor zich hebben staan, waar door zij niet in de gelegenheid zijn geweest uit te blinken. Maar dat die verdedigers zo steengoed zijn, blijkt nochtans nauwelijks uit de Studio Sport-lijst, want bij de 12 verdedi gers staat niet één Ajacied, en slechts twee van Feyenoord en Twente elk. Topscorers zijn trouwens ook wei nig in tel bij Studio Sport, dat bleek vorig jaar al. Van de 13 goalgetters die 10 tot en met vier doelpunten scoorden, staan alleen Geels en Berg op de lijst, en dan nog op het laagste plan. Merkwaardig is ook het door Studio Sport gecontracteerde vorm gebrek waaraan de Nederlands elf talspelers kennelijk lijden. Van het laatste Nederlands elftal met zijn reserves mis ik met name Venne- ker, Hulshoff, Wery en Jeuring, om van Keizer en Schrijvers maar even te zwijgen, en van Strik en Van Dijk maar geen punt te maken. Zo zijn er nog enkele opmerkelij ke zaken. Ik noem er nog één. Een elftal is globaal genomen opgebouwd uit een verdediging (keeper plus vier achterspelers, samen vijf stuks), een middenlinie (twee of drie stuks) en een voorhoede (vier of drie stuks). Voorhoede plus mid denlinie kunnen op zes spelers ge steld worden, achterhoede inclusief keeper op vijf. Maar op de Studio Sport-lijst figureren 21 achterhoede spelers en 12 voorhoede- plus mid- deniiniespelers. Ook dat is buiten verhouding. Men kan eventueel beweren dat Nederland nu eenmaal meer klasse- rijke achterspelers dan voorspelers heeft, maar zolang voorhoedespe lers als Keizer, Devrindt, Kowalik, Jeuring, Brouwers, Wery, Moulijn en Klijnjan en middenveldspelers als Neeskens, Mühren. Advocaat, Steen Olsen en Bonfrère (en dan veronachtzaam ik nog maar enkele spelers die voor zover ik weet enkele wedstrijden hebben moeten mis sen waardoor zij buiten de punten vielen) moet er iets mis zijn met de lijst van Studio Sport. En het doet mij deugd dat Bob Spaak c.s.. na dit gelezen te hebben. Inderdaad in spoedvergadering bijeen zullen ko men om orde op zaken te stellen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11