KEIZERSNEDE OP VEE OPNIEUW BESTRAFT Vrijheid, blijheid, èn meer rente. Spoedig Chinees afgezant voor zetel in de VN Vocale verrassingen in Noordwijkerhout Kijk en vergelijk. Felle strijd over verouderde wet m 5% 5>n 53/4% 7% 7%% 7» PAGINA 10 LEIDSCB DAGBLAD ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 CASTREURS EISEN HUN GOED RECHT ministerie U ZORG DAT HUH NIE DEN HAAG Op het platteland woedt een hevige concur rentiestrijd tussen veeartsen en veeverloskundigen over het gebruik van de keizersnede. De verouderde wet op de dierge neeskunde geeft aan veeartsen het alleenrecht op de keizer snede, maar een wetswijziging is in voorbereiding om te komen tot uitbreiding van de bevoegdheden der verloskundigen. De veeartsen verzetten zich hiertegen met hand en tand, waarbij zij indrukwekkend klinkende maar holle argumenten hanteren: Hun ware motief is puur economisch. Dit vertelde gisteren advocaat mr. J. C. A. Kon-el uit Nootdorp aan de Haagse rechtbank tijdens de behan deling in hoger beroep van de straf zaak tegen een veeverloskundige uit Hazerswoude. De man stond terecht omdat hij door het toepassen van de keizer snede op twee vaarzen, die langs de normale weg hun kalf niet konden baren ,zich zou hebben schuldig ge maakt aan het onbevoegd uitoefenen van de diergeneeskunst. De kanton rechter te Alphen had hem vrijge sproken doch de officier van Justitie was in hoger beroep gegaan. Veéverloskundigen uit heel Ne derland waren naar Den Haag geko men om deze zaak bij te wonen. Voor het zo ver was hielden zij op straat voor het gerechtsgebouw een demon stratie met spandoeken, waarop tek sten voorkwamen als ,Jn tijd van nood mogen geen kalfsjes dood". Voor het gebouw van denaam „Roman Springlight" voor Haagse Rechtbank demonstreer- herziening van de wet op de dier- de deze Welsh pony met de fraaie geneeskunde NEW YORK (AP. Reuter) China heeft er de VN van in kennis gesteld dat er 'spoedig' een delegatie naar New York zal worden gezonden om de zetel in te nemen die China ver worven heeft na de stemming van de Algemene Vergadering van afge lopen maandagnacht. Dit bericht bereikte vandaag se cretaris-generaal Thant, het tele gram was ondertekend door de plaatsvervangende Chinese minister Van Buitenlandse Zaken, Tsji Pen- fei. De nameil van de delegatieleden, Aldus het telegram zullen later wor den opgegeven. Tsji maakte in zyn telegram geen melding van de boodschap die Thant hem had gezonden en waarin werd aangedrongen op een snelle benoe ming van een delegatie naar de 15 leden tellende Veiligheidsraad opdat dit lichaam onverwijld in actie zou kunnen komen in geval van bedrei ging van de vrede. Tsji sprak wel van een eerdere boodschap van Thant waarin deze hem op de hoogte stelde van het besluit van de Algemene Vergade ring van maandagavond. Sommige diplomaten maakten zich reeds zorgen over mogelijke ju ridische moeilijkheden als de Vei ligheidsraad zou bijeenkomen zonder een Chinese delegatie. Tsji merkte in zijn telegram nog op dat hij goede nota had genomen van Thants mededeling dat alle or ganen en verbonden organisaties van de Verenigde Naties op de hoogte waren gesteld van het besluit van de assemblee. Hij sprak het vertrouwen uit dat de resolutig spoedig in zijn volledige strekking ten uitvoer zou worden gelegd. Uit de bewoordingen van Tsji zou men kunnen opmaken dat China erop zal aandringen dat Formosa ook uit alle met de Verenigde Naties verbonden organisaties wordt gezet. Formosa is lid van 13 van deze organisaties en alleen geen lid van de wereldvoedsel en landbouworgani satie en van de algemene overeen komst voor tarieven en handel. Lioe tsjie, de vroegere ambassa deur van Formosa bij de Verenigde Naties, heeft in een vraaggesprek verklaard dat zijn land vastbesloten is lid te blijven van de organisaties. Hij stelde dat zij 'onafhankelijk' zijn van de Verenigde Naties hoewel zij wel verslag uitbrengen aan de vol kerenorganisatie. De regering van de Volksrepubliek China is voortaan de enige wettige vertegenwoordigster van China in de Unesco, een van de organisaties de VN. Hiertoe heeft de uitvoerende raad van de Unesco gisteren besloten met 21 tegen 3 stemmen, bij 7 ont houdingen. Doodmaken mag wel Ter zitting bleek dat de thans nog geldende wet aan deze veeverloskun digen wel de bevoegdheid geeft om in het lichaam van een koe een kalfje dood te maken, in stukken te snij den en het kleine beetjes tegelijk naar buiten te halen, maar dat zij geen keizersnede mogen verrichten om het kalf levend en wel ter wereld te brengen. Door Sijbe Stamm Deze regeling vindt zijn oorsprong in het feit dat de keizersnee vroeger alleen met succes kon worden ver richt in de veeartsenijkundige kli niek van de universiteit te Utrecht. Doch tegenwoordig is een keizersnede door toepassing van de moderne che- motherapeutica juist minder riskant geworden dan de embryotomie (hec in stukken naar Duiten halen) daarom is er alles voor te zeggen dat ook verloskundigen de keizersnee mogen toepassen op koeien die langs de normale weg hun kalf niet kun nen baren, zo betoogde mr. Korrel. HU werd tegengesproken door dr. Simon R. Klarenbeek, ex-dierenarts, thans inspecteur 'van de veeartseny- kundige dienst in Zuid-Holland, die als getuige-deskundige aan rechtbank vertelde dat bU toepassing van de keizersnee de kans op plicaties groter is dan by embryoto mie. TUdens de discussie kwam hü hierop terug, en verklaarde hy dat by deskundige behandeling de risico's gelyk zyn. Noodsituatie Voetbal Naai* alle waarschUn- lykheid zal Bernard Bosquier, de middenvelder van Olympique Mar seille woensdag in Amsterdam niet spelen. De steunpilaar van O M liep gisteren in de wedstryd tegen Nantes (1-1) een vry ernstige blessure aan de rechtervoet op. Bosquier verliet het veld in de 60e minuut. Ook ii eerste wedstryd tegen Ajax had hy al last van zyn voet. Wielrennen Fedor den Hertog heeft gisteren de eerste etappe de ronde van Mexico voor amateurs gewonnen. Hy legde de 175 km. van Pachuca naar San Juan del Rio af in 4 uui 14 minuten 15 seconden en had daar mee een voorsprong van 1 minuut 18 seconden op de Italiaan Baroni er Mexicaan Gonzales, die tweede derde werden. NOORDWIJKERHOUT Het Ju bilerende koor Concordia te Noord wijkerhout gaf gisteren onder leiding van zijn dirigent Henri Welbooren in de zaal Brama een concert, waarvoor grote belangstelling bestond; de zaal was geheel vol. Aan het concert werk ten twee vocale solisten mee, Lize Schoo, sopraan en Bart Distelvelt, tneor. Ada van der Bent verzorgde, waar nodig, de piano-begeleiding. Concordia heeft een ideale kamer koorbezetting; van elke stemsoort vier. Het stemmateriaal klinkt ho mogeen en opvallend gecultiveerd, hetgeen niet verwonderlijk is bij een dirigent, die zelf zanger is. Men heeft vooral in de accapella zang een prijzenswaardige vocale ex pressie bereikt en inzicht in de vroeg-renaissancestyl Palestrina, Clemens en Viadana waren daar ge lukkige voorbeelden van. Verder sier den een Bach-koraalbewerking, een Mozart en zeer toepasselijk de cantate Jubilate Deo van Leo Mens het voorname programma. Genoem de cantate uit 1925 doet nog zeer fris aan. Het koor gaf er in samenwer king met de sopraan- en tenorsolist een boeiende vertolking van. De Ne derlandse tekst van Pelser werd door leefd gezongen. Mooie nuancering, waarvan vooral het beschaafde forte van dit kleine amateurkoor viel te bewonderen. Lize Schoo zong haar partij op in nemende wijze met sterke voordracht. Hetzelfde kan gezegd worden van de jonge Leidse tenorsolist Bart Distel- velt. De laatste, student aan het ko ninklijk conservatorium, zorgde voor de pauze voor een regelrechte vocale verrassing met een drietal arias van Handel, Carissimi en Mendelssohn. Met zijn fraaie lyrisch geluid ver overde Bart Distelvelt de zaal. Zijn optreden, gesteund door een hechte samenwerking met Henri Welboo ren in dé accompagnementen verried de toekomstige zanger. In Ada van der Bent had men een ervaren geleidster; met de fraaie Steinway- vleugel was zij een betrouwbare steun. Alle uitvoerenden werden staande met een hartelijk applaus beloond. Na afloop werden Henri Welboo ren als dirigent in het bijzonder met een geschenk en de andere medewer kenden door de voorzitter, de heer Van Gelder gehuldigd met bloemen. Het woord werd gevoerd, voor de re ceptie aanving, door de emerituspre dikant ds Boeke, zoon van da Boeke, de oprichter, ds. Streefland, de bur gemeester en vertegenwoordigers van de Kon. Bond. Van de gelegenheid tot gelukwensen werd een druk gebruik gmaakt. staat namelyk een clausule waar- by is bepaald dat in geval van nood een „onbevoegde" de keizersnee mag toepassen. Volgens de verloskundige was er in beide gevallen waarvoor hU terecht stond geen tyd meer geweest om te wachten op een dierenarts. Beide kalfjes verkeerden in zodanige adem nood dat onmiddellyk ingrypen ge boden was. Twee veehouders uit Ha zerswoude de eigenaars van de vaarzen bevestigden onder ede dat dit waar was. Dr. Klarenbeek verklaarde hierover dat in het algemeen er meestal ge noeg tyd is om een dierenarts te waarschuwen en te wachten op zUn komst. Vroeger .bracht men zulke koeien zelfs met een veewagen naar Utrecht. Officier van Pustitie mr. Schimmel had alle begrip voor de opvatting dat de wet dient te worden gewyzigd. Maar zo lang dit niet is gebeurd moet ik haar handhaven, aldus de officier, die van mening was dat zich hier ook geen „noodsituatie" had voorgedaan. Hy eiste dat de vet loskundige zou worden veroordeeld tot twee keer 250 gulden boete. Von nis 12 november. Hoge Raad stelt Ajax in het gelijk DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren de voetbalclub Ajax en het Olympisch Stadion in Amsterdam in het gelyk gesteld in de door het Carl- Zeissbedryf uit het Westduitse Hei- denheim aangespannen procedure over het gebruik van de naam 'Carl Zeiss Jena' door de voetbalclub van die naam uit het Oostduitse Jena. De Hoge Raad vernietigde het arrest van het gerechtshof in Amsterdam voor zover Ajax en het Olympisch stadion daarby op straffe van een dwangsom van f 500.000.- elk verboden was voor aankondigingen van wedstryden van de Oostduitse voetbalclub de woorden 'Carl Zeiss' of 'Zeiss' te gebruiken. Zeis-Heidenheim was gaan proce deren toen bekend werd dat Ajax op 11 maart 1970 in de jaarbeursbeker- competitie zou spelen tegen Carl Zeiss Jena. Zeiss stelde als enige gerechtigd te zyn om de handelsnaam Carl Zeiss in Nederland te gebruiken). Tegelijk bekrachtigde de Hoge Raad het nis van de president van de Amster damse rechtbank die by uitspraak in kort geding op 6 maart 1970 Zeiss- Heidenheim in haar vorderingen tegen de voetbalclub Carl Zeiss Jena, tegen Ajax en tegen het Olympisch stadion niet-ontvankelyk verklaarde, DEN HAAG De premie voor WA verzekeringen zullen (gemiddeld met dertig gulden per jaar stijgen per 1 januari 1972. Dit is een gevolg var een besluit van het kabinet-Biesheu vel de minimum verzekerde som te verhogen van vier ton tot één mil joen gulden. Voor bromfietsen en andere torrijtuigen zonder kenteken gaat de verhoging 1 maart 1972 in. Naar aanleiding van het besluit zei p mier Biesheuvel gisteravond, dat verkeersonveiligheid een steeds groter probleem wordt in Nederland. Niet meer naar Mare in Leiden Eindpunt lijn 60 nu in Merenwijk LEIDEN Met ingang van zon dag wordt de Nieuwe Leidse Meren wijk opgenomen in het net van N.Z.H. busdiensten. Dat geschiedt met lijn 60, waarvan het eindpunt in nenkort te verwachten afsluiting Leiden, mede in verband met de bin- de Lange Mare naar de Meren de Stille Rijn, wordt verplaatst wijk. De route tussen station en Meren wijk is: Steenstraat-Breestraat- resp. Marktenroute-St. Jorissteeg- Hooigracht-Ir. Driessenstraat-Zijl- singel-Kooipark-Driftstraaat-Suma- trastraat-Merenwijk v.v. Op maandag t/m Vrijdag wordt vanaf de Merenwijk gereden 6.30 uur t/m 18.30 uur met een 30 mi nuten frequentie, daarna om 19.08 -19.40 u. 20.08 u.- 21.08 u. enz. t/m 0.08 u. Óp zaterdag vertrekt de eer ste bus om 7.30 u. en op zondagen on 8. uur. Vanaf het station naar de Meren wijk zijn de vertrektijden op maan dag t/m vrijdag 7. u., 7.30 u. enz. t/m 20.30 u., daarna 21.30 u., 22.30 u. en 23.30 u. Op zaterdag vertrekt de eer ste bus van het station om 7 u., daar na 8 u., 8.30 u. enz. als op maandag t/m vrijdag. Op zondag om 8.30 u. 9.00 u. enz. als op maandag t/m vrij dag. Behalve voor de bewoners van de Merenwijk geeft deze busdienst ook aan de bewoners van het Kooipark omgeving een rechtstreekse dienst naar het centrum en het station en verder naar Oegstgeest, Voorhout en Noordwijkerhout. De busdienst naar en van de Lange Mare is vervallen. Als het trajectgedeelte Stille Rijn berijdbaar is en de Lange Mare weer j kan worden bereikt wordt nagegaan op welke wijze in die vervoersrelatie kan worden voorzien. Karstens tekent bij Rokado AMSTERDAM Wielrenner Gerben Karstens heeft gisteren een tweejarig contract getekend met de Westduitse firma Roka do, een nieuwe verschUning in de extra-sportieve wielerwereld. Karstens, die nu 29 jaar is, zal volgens zyn zeggen optreden als kopman van een ploeg van ten hoogste dertien renners, die on der training komt te staan van de Nederlander Wim Poot. Reeds gecontracteerd door de firma voor wegwedstrUden zyn de Duitsers Wolfshohl en Mudde- mann, de Fransen Aimar en Bel- lone en de Zwitser Louis Pfen- ninger. Het ligt in de bedoeling van de fabriek om de ploeg, waarin Karstens nog twee nader aa: wyzen Nederlanders mag n nemen, in ieder geval te laten starten in ParysNice (van 10 tot 16 maart)alle klassiekers e zoveel mogelyk etappe-wedstrU- den als de Midi Libre (13 tot 16 juni) en de Ronde van Span je (28 april14 mei). Van de r sultaten in het voor-seizoen zal afhangen of deze nieuwe forma tie ook zal reflecteren naar een plaats in de Tour de France (die volgend jaar van 1 tot en met 23 juli wordt verreden).* De Dortmundse firma heeft intussen ook een aantal baan renners gecontracteerd, onder wie de Nederlander Piet de en de Westduitsers Kemper, Bugdahl en Renz. IJshockey Gisteravond zyn in Nederland twee yshockeywedstryden gespeeld in het toernooi om de cup international. De uitslagen zyn: Hys HokyThe Warriors 96 (stan den per periode 4—1, 34, 2—1. Tilburg Tysc Trappers—Den Bosch 14—5 (5—1, 6—1, 3—3). ADVERTENTIE opzegtermijn direct beschikbaar inleg vanaf rente 2 weken 1 1.000,— f 100, 3 maanden f 1.000,— f 100,— 6 maanden f 1.000,— f 250,— 1 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,— 6Vi% 2 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,— 3 of 4 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,— 5 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,— Bovenstaande rentetarieven gelden vanaf 1 november 1971. bankiers Den Haag, Lange Houtstraat 8, tel. (070) 183340, postgiro 473501. Geaffilieerd met F. van Lanschót Bankiers

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10