Permanente basisschool Adegeest heeft voorrang MEER VEILIGHEID VOOR DE SKIER A. J. Jongeleen (77) gaf Leiden nieuw gezicht J. W. van Buuren nu chef afd. onderwijs PAGINA 2 LEIDSCB DAGBLAD DONDERDAG 28 OKTOBER 1971 Verkeer in I oorschoten vraagt om snel handelen VOORSCHOTEN De in de wijk Noord-Hofland geconcen treerde schoolbouw voor het ba sisonderwijs, bestaande uit 23 les lokalen, zal waarschijnlijk vol doende zijn voor de totale huis vesting van het basisonderwijs in deze Voorschotense wijk. Voor het kleuteronderwijs moeten elders voorzieningen in deze wijk wor den getroffen. De raad zal bin nenkort verzocht worden tot het beschikbaarstellen van een aan loopkrediet. Voor wat de bouw betreft van permanente schoolgebouwen heeft de definitieve huisvesting van de Mariaschool in de wijk Adegeest voorrang, daarna komen de volledi ge verplaatsingen van de Parkschool en de Gevers Deynootschool van het centrum naar Boschgeest op het programma. Binnenkort zullen deze laatste plannen doorgepraat worden o.a. met de wijkraad van Boschgeest. Vooruitlopend op de definitieve ver plaatsing van de beide centrumscho len, die in verband met financie ringsmoeilijkheden nog wel enige ja ren kan uitblijven, wordt een inte rim-oplossing gezocht in de bouw van twee tot vier lokalen in de wijk Boschgeest voor de laagste leerjaren. Cultuur Nog dit jaar zal de gemeenteraad een ontwerp'-verordening bereiken, bevattende een nieuwe opzet voor de subsidiëring van het plaatselijk cul turele leven afkomstig van de funk- tionele commissie voor d'e cultuur. De f57.000 welke de gemeenteraad beschikbaar stelde voor de boerderij De Lindehoeve is alleen toereikend voor het bruik baar maken naar de bestaande inde ling. Deze boerderij zal alleen huis vesting kunnen bieden aan jeugd groepen, als deze groepen bereid zijn de ruimten gezamenlijk te ge bruiken. Na gevoerd overleg consta teren B en W dat slechts een beperkt aantal groepen van de boerderij ge bruik willen maken. Voor het jaar '72 is een stelpost van f 20.000 opgeno men voor subsidie aan de Stich ting Kinderspeelzaal zodra de defi nitieve subsidieregeling rond is. Verkeer Voor een evenwichtige ontwikke- ling van Voorschoten moeten er zo spoedig mogelijk uitspraken worden gedaan omtrent het vast te stellen structuurplan, zo menen B en W in de aanbiedingsbrief voor de gemeen tebegrotingen voor het jaar 1972. De beide gelijkvloerse kruisingen met de spoorbaan (Papelaan en de Vink), gaan steeds grotere bezwaren ople veren voor het wegverkeer, vooral, wanneer wordt uitgegaan van het nog verder opvoeren van de frequen tie van de treinverbinding Den Haag Leiden en het nog immer toenemende autoverkeer. Er bestaan nog vele on zekerheden zoals de problema tiek Leidse Baan, het omhoog bren gen van de spoorbaan nabij De Vink en het laatste woord over deze onze kerheden is nog niet gesproken. Ten aanzien van de Leidse Baan hebben B en W bij de desbtreffende autoriteiten aangedrongen de mi lieuzorg zoveel mogelijk tot zijn recht te laten komen. Evenzeer zijn B en W er van overtuigd, dat Voor schoten en in het bijzonder het dorpscentrum onleefbaar zou wor den indien voor de toekomst het au toverkeer in deze streek aangewezen zou blijven op d'e rijksstraatweg door Wassenaar en de verkeerstra- verse door Voorschoten. B en W stre ven naar een intensivering van het autobusvervoer door de wijken. Het onderhoudsareaal van de Voor schotense beplantingsdienst zal in '72 de 100 ha overschrijden. De aanleg van het parkplan Noord-Hofland groot 5% ha is half 1971 ter hand genomen en zal in 1972 worden voort gezet. De openstelling behoeft hierop niet te wachten, doch kan successie LEIDEN In een tijd, dat de bouwmaterialen schaars en ar- i beidskrachten gering waren en het vele jaren kon duren voordat een rijksgoedkeuring tot de bouw I van een object afkwam, aan- vaardde de hedennacht overleden j heer A. J. Jongeleen zijn functie van wethouder van Openbare Werken. Het was op 25 maart 1946. Hij nam toen de plaats in van zijn overleden vriend en partijgenoot Max Verweij. Ondanks de toen geldende beper kende bepalingen heeft hij in de loop der jaren gehele stadswijken van de grond weten te krijgen en was hij nauw betrokken om Leiden een an der "gezicht" te geven. Twee wer ken van ver in de twintig miljoen gulden: de realisering van de Leid se spoorwegwerken en de uitbrei ding van de SLP kwamen mede on der zijn stimulerende leiding tot stand. Groot was zijn invloed ook bij de restauratie van de Stadsgehoor zaal, de bouw van een rioolzuive ringsinrichting en de afwerking (met Italiaans marmer) van stadhuis. Tal waren de nevenfuncties, die de heer Jongeleen in vele gemeen telijke functies bekleedde, o.a. die van voorzitter van het Industrie- schap de Grote Polder. Lange tijd hij ook bestuurslid van de af deling Leiden en het gewestelijk be stuur van de PvdA. Van 1946 tot 1958 had hij verder ook zitting in de Prov. Staten van Zuid-Holland. Vele jaren was hij secretaris van de Cen trale Raad, het overkoepelende or gaan van SDAP en NVV en bestuurs- 'an de Coöp. Vooruit. Bijzonder belangstelling legde hij aan de dag voor de bouw van bejaardenoorden. Vanaf de oprichting was hij voorzit ter van de Stichting tot exploitatie van bejaardencentra, in welke kwa liteit hij een groot aandeel had in de bouw van "Rijn en Vliet' en "De Parelvissers". Heeft Leiden in de loop der jaren ongetwijfeld een stempel gedrukt op het arbeidszame en wethouderlijke leven van de heer Jongeleen, ander zijds was het ook zo, dat Jongeleen in een reeks van jaren zijn "bouw" stempel op de stad heeft gedrukt. Leiden kan hem daarvoor oprecht dankbaar zijn, Jonderdag Levendaal 14: Ned. Ver. Sinal-woestijn. 8 uur nam. Kreatief Sentrum (Breestraat 66) Café-bar 12—1 uur 's nachts, Boommarkt 12: 'Sociëteit voor ge- ïandicapten. 7.3010 uur nam. Tltus Brandsmalaan 76: "De Duik- De Israëlische opperrech ter Moshe Landau was van daag in Leiden, waar hij tivee lezingen hield over het recht in zijn land. Landau, die dank zij een invitatie tien dageji in Nederland verblijft, heeft grote bekendheid ver worven als president van de rechtbank die indertijd Adolf Eichmann veroordeelde. (Foto Holvast) MINl-nieuws j uit j l MAXl-Leiden v. H. Guldeniond Reinette Tlne Wilhelmlm Passchier en R. C. Kleine: v. E. M. Schreuder ei Leonardus Bernardus B P. van Elten en L var Christian, zn. v. J. C. J. H. Mink; Hendrik, zn. v. der Nagel; Paul Bazaar Hervor Vrijz. mden OVERLEDEN J. Keijzer (0) dochter; J. Pijnaken (73) man; J. M. van den Berg (46) echtgen. van C. Woudt; S. S. Jadi (5) dochter; C. A. Dominicus (52) r Rijn (63) echtgen. C. M. A. de Bruin J. J. Swaan; J. L. van Vliet; M. Rijghard (76) Stolk; .an; E. H. Matzi i (79) echtgen. van Rossen Es; L. Verwet Jubileumconcert van „Excelsior" LEIDERDORP Deze maand is het 75 jaar geleden dat de Chr. Gem Zangvereniging „Excelsior" te Lei derdorp werd opgericht. Omdat diri gent, bestuur en leden het er over eens waren dat dit heugelijke feit op een bijzondere wijze moest worden herdacht, besloot men het Oratorium „Die Jahreszeiten" van Jos. Haydn in studie te nemen en als jubileum stuk uit te voeren. Na lange tijd van voorbereiding zal deze uitvoering plaatsvinden op vrijdag 29 oktober 's avonds te 8 uur in de Scheppingskerk in Leiderdorp, aan de Van Poelgeestlaan. wet- Buu- LEIDEN Burgemeester houders hebben met ingang november de heer J. W. vi ren (38) benoemd tot chef van de afdeling onderwijs der secretarie in de rang van administrateur. Hier mee is de vacature vervuld, die ont stond door de benoeming van dr. J. M. Roosenschocn tot gemeente secretaris van Deventer. Johannes Wouter van Buuren is geboren op 3 december 1932 in Capel- le aan den IJssel. Hij is getrouwd en heeft tien. kinderen. Op 1 oktober 1965 trad hij in dienst bij de afde ling Onderwijs van de gemeente Leiden, waar hij chef werd van de werkgroep financiën en beroepson derwijs in de rang van referendaris. De nieuwe onderwijschef is bestuurslid van een beduidend aan- LEIDEN Er bleek hedenmor gen in "Rehoboth" (Rapenburg 10) veel belangstelling te bestaan voor de jaarlijkse bazaar van de Ver. van Vrijz Hei-vormden Leiden/Oegst- geest, die door de handwerkclub van deze vereniging wordt georganiseerd om in een tweedaagse verkoop de produktie van het lopende jaar van de hand te doen. In zijn openingstoespraak zei ds. Wagenvoorde, dat er in het samen bezig zijn van de dames een stuk be moediging zit om voort te gaan in het leven. De bazaardagen beteke nen?' voorts een wezenlijke ontmoe ting en ze versterken aldus het besef een gezamenlijke opdracht in de we reld te hebben. Spreker las vervolgens een gedeel te voor van het sprookje van Ander sen over de nieuwe kleren van de keizer en wees op de strekking er van, namelijk, dat ijdele mensen niet werken, want nadat de kleine jongen met zijn uitroep hem had dui delijk gemaakt, dat er bedrog in het spel was. spoorde hij zijn onderda nen aan naar huis en aan het werk te gaan, hetgeen hij ook op zichzelf betrok. In de sprookjes vindt men afspie gelingen van het leven en de conclu sie is, dat de dames van de Hand werkclub niet ijdel zijn. Ze kennen De kinderen kunnen voor deze het leven en doen het werk. aldus I school worden opgegeven bij de af ds. Wagenvoorde. deling onderwijs op het gemeente De openingstijden zijn: vandaag huis. telefoon 33 9 41, toestel 19 tot vijf uur en morgen van twee tot I Schriftelijke aanmelding is ook mo. it gelijk. tal onderwijsstichtingen, vi de sector beroepsonderwijs lingwezen, plaatselijk, en landelijk. Daarnaast ii ouderling van de Hei-vormde Ge meente. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan bij de gemeentesecretarie in Rot terdam. Vervolgens heeft hij zich ii andere onderwijssectoren bekwaamd bij de gemeenten Capelle IJssel en Amstelveen. Coumou. 4.306.30 V r ij dag Den Burcht: Feestavond "Onze Tuin" Kreatief Sentrum (Breestraat 66): Kitsch-avond. 9 uur nam., café-bar 12 ,ot 2' uur 's nachts. Oegstgeest (Geversstraat 65): Socië- ,eit voor kamerbewoners en alleen- eestraat 10: Sociëteit Twi ■r kamerbewoners en alleen den) 912 uur r In Leiderdorp Kleuterschool aan Lijnbaan LEIDERDORP De vijfde open bare kleuterschool aan de Lijnbaan gaat op maandag 22 november draai en. Hoofdleidster is mevrouw B. M. BochaneRollman, Peppelschans 79. De kleuterschool is nog niet telefo nisch aangesloten en ook de hoofd- leidster beschikt nog niet over tele foon. half tot acht Apotheek Oegstgeest. Wilhelmlna- Concert voor „diskotheek" WASSENAAR In de Messiaskerk aan de Zijllaan in Wassenaar wordt 5 november een concert gegeven ten bate van de Wassenaarse diskotheek Aan dit concert zullen de volgende beroepsmusici hun belangeloze mede werking verlenen; Judith Dresden dwarsfluit; Toos Onderden wijngaard, piano; Paul Niessing, piano en Ever- hard Spelberg, hobo Op het pro gramma staan o.m. werken van Te- lemann, Haydn, Ravel, Grovlez, Pou- lenc, Fauré en De Bussy evenals Pe ter van Anrooy. Het concert begint om 20.00 uur. Met dit concert besluit de com missie die zich gedurende een jaar met de voorbereidingen van een dis kotheek in Wassenaar heeft bezig ge houden haar financiële acties. Hoe wel de diskotheek, waarvoor de plaatselijke bevolking meer dan tienduizend gulden bijeen heeft ge bracht, eerst op 18 december officieel zal worden geopend door de burge meester van Wassenaar, de heer mr. K. Staab, zal het vanaf 8 november mogelijk zijn platen te lenen. De collectie bestaat uit zowel klas sieke als populaire en jazz-muziek De grammofoonplaten kunnen wor den geleend f.0.50 per week per plaat. De contributie bedraagt f.5,- voor 1971 en f. 10,- voor 1972. Al meer dan 300 aspirant-gebruikers hebben zich laten inschrijven. Sportief en modieus hand in hand bij Wilms Floet LEIDEN De wintersportvakan tie wint steeds meer aan populari teit dat bewees gisteravond de "vol le bak" die de wintersportmode show van Wilms Floet trok. De ech te nieuwtjes zaten deze keer niet in de kleding maar in de technische aspecten van een sneeuwvakantie. Als enige firma in Nederland be schikt het Leidse sporthuis over een Duits toestel waarmee de afstelling en veiligheid van de skibindingen kan worden gecontroleerd. Wan neer de bottenstructuur van de aspi rant-skiër is bepaald, kan men met behulp van het unieke toestel- de afstelling van de bindingen zo veilig mogelijk maken. Aan het apparaat is jarenlang gewerkt door Duitse ex perts op skigebied en artsen. Dan was in Holiday Inn ook een üeuw soort ski-schoen te bewonde ren: de injectieschoen. De syntheti- jche materialen hebben hun intrede gedaan in de wereld van de skischoe nen. Italiaanse. Duitse en Ameri kaanse firma's vervaardigen nu schoenen van polyester in praktisch nlle kleuren. Het voordeel van dit nateriaal is dat grote temperatuur - visselingen geen nadelige invloed litoefenen. Aan de kant wordt de ;choen stugger. Om dit gebrek aan :omfort op te vangen werkt men te genwoordig met een binnenschoen Deze binnenschoen kan door middel van een schuim-injectie tot een per- iedere voet worden gemaakt. De voorde ligste injectie-schoen die in de sport zaken te koop is, kost f 195,-. De nieuwste Amerikaanse ontwikkeling maar die is nog niet helemaal uit het experimenteerstadium, is een schoen gevoerd met schuimrubber, die door de voetwarmte de gewen ste vorm aanneemt. Maar de meeste dames zullen gis teravond wel gekomen zijn om te zien wat er in zo'n vakantie nu eigen lijk wel gedragen wordt. In hoog tempo, gastvrouwe Karin van Wame- len moest snel handelen om overal op tijd bij te zijn. kwam een bonte rij van skipantalons en Jacks over het plankier. De collectie van Films Floet bewees dat sportief en modieus tegenwoordig hand in hand gaat want alle kleding beantwoordde aan dè laatste mode-eisen wat kleur en snit betreft. Skipakken De vorig jaar zo enthousiast ontvan gen thermo-pakken waren natuurlijk ook dit jaar weer vertegenwoordigd. Het voordeel: licht in gewicht en soepel te dragen, hebben de meeste wintersporters wel ingezien. Twee blikvangertjes uit de show waren 't zilverkleurige damespak, een beetje geïnspireerd op de ruimtevaart en een herenpak in jeans-stijl (f350) .De prijzen varieerden weer s'erk in deze sector van f 139 tot f 395. Bijzon der jammer was dat de bezoekers de leuke collectie van Head met bijzon der hippe modellen niet echt konden zien. Om dat gemis een beetje te vergoeden (de pakken stonden nog aan de grens) kreeg iedereen een mooie kleurenfolder. Apr rès-ski Voor de après-ski was er veel, eigenlijk een beetje teveel, maar de broek en tuniekpakken, wandel jacks en pantalons en truien zullen een he leboel niet-vakantiegangers beslist op ideeën hebben gebracht. Bij de tuniek en broekpakken vierden na tuurlijk de opgestikte zakken hoogtij, terwijl de leuke modische stre pen nergens ontbraken. Van alle ge makken voorzien was de winter- sport-onderkleding van Bleyle met ritsen op hoge-nood plaatsen. Zo'n grappig hansop kost f 69,-. Tussen al die winterpret door, kwam ook even de zomer binnen hup pelen. Omdat veel mensen in de win ter warmer streken opzoeken is de vraag naar badkleding ook in de maanden november en december ac tueel. De bikini's die getoond wer den waren vooral voor de grotere maten (C en D cups), duidelijk af gestemd op de wat zwaarder ge bouwde types. Maar dat was een grapje, hoofdschotel was de winter en iedere aspirant skiër heeft zich gis teravond helemaal kunnen oriënte- HENRIëTTE V. D. HOEVEN. Klaar voor de ski-piste (Foto Holvast) Dominee Kret (op foto) gaat vroege zondagsarbeid verrichten Als wethouder van verkeerszakei zal hij buschauffeur zijn op de ste bus, die de nieuwe Leidse Me renwijk uit haar isolement gaat lossen. Lijn 60 gaat met ingang van zondag het contact met de "bewoon, de wereld" onderhouden. De bewo ners vieren dit feit met een vroej feestje (om kwart voor acht) hal van 't flatgebouw aan de Arends horst. De Nederlandse Christellj ke Bond van Overheidspersoneel, al deling Leiden, houdt op donderdag oktober, t.w. vanavond, van de Bevrijdingskerk aan de Mont gomerystraat een ledenvergadering Spreker: hoofdbestuurder J. H. vai der Jagt_ Onderwerp: "Zijn wij bi de tijd?" Er zal voorlichting wordei gegeven over invoeging van loon groepen in salarisgroepen, gelijk waardige functiebeoordeling voering van het program v Er zal ruime gelegenheid zijn voo het stellen en beantwoorden gen. Geknipt uit het Korpsorgaaj van de Leidse politie: (Mentor leerling)"Je moet eraan denkei dat waarschuwen soms beter bekeuren. Dat wil ik je nog voordat je alleen de straat op gaat". De leerling gaat alleen de straat en ziet, dat een vrij jonge vrouw, moeder gaat worden, over de ri baan van de Breestraat loopt, vrouw", zo sprak hij haar aan mag niet met een kinderwagen de rijbaan lopen". De dame woordt: "Het wordt tijd dat u bril gaat kopen, ik heb geen kinde wagen bij mij". De leerling: "Dat ik ook wel, maar ik waarschu maar alvast". De nieuwe drijfsruimte van uitgeverij "Het Pa let" is gisteren op de Oude Vest 2 in gebruik genomen. In de bedrijf, ruimte is ook een zelfbediening groothandel in boeken opgenomei Als U nog wilt feliciteren kunt bellen 01710—31949. Burgemee ted Vis en zijn echtgenote zoude vandaag het diamanten echtpaar W F. Taverne-Arnoldus, wonende Burenhof 3 bezoeken om bilerende paar te feliciteren. zang- en spelclub "Staalwijk" orgi niseert dinsdag 2 november nateursavond in het Sint Anthoniui clubhuis. Er wordt een progran gebracht door de zang club "Sempre Avanti", getiteld: "Wi eizen doet kan veel verhi lend zingen". De Nederland) Reisvereniging, kortweg NRV, gee dinsdag 9 november een gezellif filmbijeenkomst in de zaal. Het alles onder het mottJ 'Silhouet van het winterti 'Ja een inleiding van de heer C. Zwijndrecht, directeur van de NE zullen er enige kleurengeluidsfiln den gedraaid over de festijni de wintersport. P en C geeft modeshow van wintersport-vrlji tijdskleding. Aanvang van de avou Entree gratis an tevoren even een kaart al halen bij de heer Blitz, Breestra 120, in Leiden, op werkdagen van tot 12- en van 2 tot 4 (niet op mai dagmorgen en op zaterdag). Op toon van Uw lidmaatschap kunt voor Uzelf en voor een introducé i kaart krijgen. Wij zullen ondanl de aanlokkelijkheden van de winto sport trouw onze Mini-Maxi blijve maken. Bas v. Mastrigt exposeert in galerie 't Hoekj WARMOND Schilderijen en keningen van de Leidenaar Bas Mastrigt zijn vanaf zaterdag 30 o! tober te zien in Galerie 't Hoekje de Pomp in Warmond. Bas van Mastrigt gaat in zijn w uit van het surrealisme en bij bi schouwing van zijn werk blijkt snel, dat hij tekenen kan. Maar, to is nog interessanter, dat uit het we.' blijkt, dat hij met een gedrevenhei zoekt naar een heel eigen voi mogelijkheden uitbouwt, wei we wegen inslaat. Dat het werk vi Bas van Mastrigt veel belooft de toekomst is ouidelijk, dit houi echter niet in, dat het werk dat nu exposeert niet de moeite waar zou zijn. Enkele exemplaren zij geslaagde, afgeronde werken. De tentoonstelling is geopend 30 oktober tot 19 november avonds van 7-10 uur. Zondags 12-10 uur.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2