LEIDSCH DAGBLAD Onstuitbare stroom van „illegale arbeiders" L0 Washington wijzigt koers in Vietnam Gehoor" voor de Leidse nood vandaag Rotterdamse politie zette al 2100 gastarbeiders over de grens Tweejarige basis voor topberaad wer lonen Plaatselijk mist LEIDSCH DAGBLAD A VAN DAM TARVO TARVO Gewest Leiden: geen taak haasdijk interieurs! haasdijk n^S- DFsQSTE^ Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 28 OKTOBER 1971 No. 3354! jlrecteur: G. Koopman hoofdredacteur: Drs. j. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (bij vooruitbetaling:), giro 57055, lo6se Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur>; DEN HAAG - Het topberaad- over en prijzen krijgt een nieuwe maandag gaan werkgevers en ikbewegingen praten over een ma- gingsperiode van twee jaar. Dat gebeuren aan de hand van ve berekeningen van 't Centraal lanbureau. is beslist na een gesprek tus- de voorzitters van de centrale erkgevers- en werknemersorgani- dat byna vijf uur duurde, aarbij kwam vast te staan dat er een matiging van lonen en rijzen in 1972 alléén nog grote prschillen bestaan tussen vakbewe- i ondernemers die niet over- rugd konden worden Na afloop van het beraad van isteravond kwam vast te staan dat wel werkgevers als vakbeweging illen komen met een centrale ichtlijn voor het loonoverleg in de drijf slakken. Aanvankelijk hadden ondernemers bezwaren tegen het anduiden van nogal concrete mati- ingscijfers. De Bilt verwacht van vanavond at morgenavond: in de nacht en thtend plaatselijk mist. overigens innige perioden en droog weer. wakke tot matige wind tussen oost zuid. Minimumtemperaturen om et vriespunt, maar vlak aan zee and 4 graden. Maxima morgen on- eveer 12 graden 7.28 uur; onder: 17.19 uur laan op: 15.17 uur; onder: 1.11 uur [oogwater te Katwijk te 10.52 uur 23.28 uur, laagwater te 6.17 en 8.48 uur. LEIDEN De Farce-Majeure- kar (van Wijnand Grijzen) stond vanochtend in Leiden. Op het zonovergoten Stadhuisplein kre gen velen een voorproefje van de uitzending van het satirische tv- programma van morgenavond. En een voorproefje van wat het ge meentebestuur met dit plein wil: een trefpunt en geen parkeer plaats. De opname werd hier ge maakt ter gelegenheid van de in auguratie van de LSC-jaarclub Yellow Crocodile Stripers. (Foto Holvast) Vals alarm bij staatsbezoek van koningin BONÏv (DPA) Koningin Juliana is tijdens haar staatsbezoek aan West-Dirts'pnd via een anoniem te lefoontje met een bomaanslag be dreigd. Vandaag is in Bonn bekendge maakt, dat de speciale trein, waar mee de Nederlandse vorstin van Dillenburg naar Diez reisde, bij het station Aumenau (Hessen) heeft moeten stoppen. Bij de politie was een anoniem telefoontje binnengeko men, dat er in de trein een bom verborgen zou zijn. Na het telefoontje is de trein nog maals aan een onderzoek onderwor pen. maar er werd niets gevonden deze week bij vruchtenli monade literfles-TB" Leidse delegatie in Den Haag V) LEIDEN Komende week ver wacht het gemeentebestuur de be slissing van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken over 't plan van zijn departement om de kapitaal- reserve van Leiden aan te wenden voor dekking van tekorten. In tegen stelling met de met de vorige minis ter gemaakte afspraak zou Leiden de "schouwburgpot" moeten opmaken. Zonder invloed te willen uitoefe nen op de beslissing heeft een Leidse delegatie gistermiddag over dit pro bleem gesproken met de tweede kamer-commissie voor Binnenlandse Zaken. In dit onderhoud is de schouwburgzaak gebruikt als kap stok om de financiële problematiek aan op te hangen. De zaak op zich is uitputtend behandeld, maar de gehele problematiek kon in het tijds bestek van een uur uiteraard niet helemaal aan de orde komen. Burgemeester Vis heeft als voor zitter van de delegatie de indruk, dat verscheidene kamerleden door drongen zijn van de Leidse nood en zich hierin verder willen verdiepen. De toezegging van minister Beernink werd wel belangryk geacht. De bur gemeester stelde, dat Leiden het een hoogst betreurenswaardige gang van zaken zou vinden als de schouwburg- Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 12 nov. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden, MODESTOFFEN Botermarkt 10, Haarlemmerstr. 99 LEIDEN pot moet worden gebruikt voor dek king van het tekort, welke gang van zaken het vertrouwen in Den Haag ernstig schaadt. Burgemeester Vis wees de com missieleden op het recht, dat Leiden meent te hebben op een afzonder lijke behandeling, zoals ook Helmond zal genieten (bestudering van de problematiek door een interdeparte mentale werkgroep). De opeenstape ling van allerlei nadelig werkende factoren geeft dit recht. Binnen het raam van de nu geldende procedures is voor het Leidse vraagstuk geen oplossing te vinden. ...toch wel duidelijk een kostelijk natuurprodukt! ROTTERDAM Er worden evenveel gastarbeiders uit Rotterdam over de grens gezet als er via de officiële wer ving naar de Maasstad komen: gemiddeld zeven per dag. Uit eigen beweging vertrekken per dag gemiddeld twee gastarbeiders. Het aantal gastarbeiders in Rotter dam, eind september 20.269, is offi cieel in de eerste zeven maanden van dit jaar met 350 gegroeid, maar stijgt vooral door de groeiende, on stuitbare stroom illegale gastarbei- Koppelbaas De Rotterdamse vreemdelingenpolitie zette dit jaar 2100 van de 2500 aan gehouden vreemdelingen over de grens. Het overgrote deel hiervan is Illegaal (bij koppelbaas?) werkende gastarbeider. Turken en Marokka nen zijn in de meerderheid. Het Rotterdams arbeidsbureau regi streerde in de eerste zeven maan den van dit Jaar zestienhonderd Verontreiniging water en bodem LEIDEN Het dagelijks bestuur ziet voor het gewest Leiden geen taak op het gebied van de water- en bodemverontreiniging. Op vragen van het gewestraadslid Van Aken, de PvdA-fractieleider in de Leidse raad, zegt het gewestbe- stuur geen noodzaak te zien voor stellen te doen. Een initiatief tot een diepgaand onderzoek naar de oor zaken en gevolgen van de vervuiling van alle oppervlaktewateren in het gewest en van het zeewa ter. dat grenst aan het ge bied van het gewest, acht het be stuur niet doelmatig en niet zyn taak. Deze taak is opgedragen aan het hoogheemraadschap van Rijn land. De zorg voor het zeewater be rust bij het ministerie van Verkeer en Waterstraat. Een onderzoek naar de bodemver ontreiniging wordt voorbereid door het ministerie van Volksgezondheid en Milieubeheer en ook daarin ziet het dagelijks bestuur geen taak voor het gewest. nieuw aangekomen gastarbeiders. In die periode vertrokken er 1250. De stroom illegalen groeit vooral omdat Nederland onder werklozen In de moederlanden van de gastar beiders beter bekend staat dan de ons omringende landen. „In Turkije heeft men lof voor de opvang in Nederland, meer dan voor de op vang in andere landen", zei Rijn mond gecomitteerde drs. F. L. Bur ger gistermiddag in een massale vergadering over het gastarbeiders- vraagstuk in Rotterdam. Hij is nas in Turkije geweest. Aanhouding De groei van de toevloed van ille galen mensen zonder verblijfs vergunning en arbeidscontract blijkt uit de steeds grotere aantallen buitenlanders, die worden aange houden door de vreemdelingenpoli tie, die zijn opsporingsbeleid niet heeft gewijzigd: in 1968 2237 aan houdingen en 1551 uitzettingen, in 1969 waren die getallen 2543 en 1850, in '70 2783 en 1933 en dit Jaar naar schatting drieduizend en 2600. De meeste aanhoudingen zijn "toe valstreffers". Er wordt niet gericht gespeurd. Door caféruzies, huiselijke twisten en tips van bewoners in de wijken, waar de vijandigheid ten opzichte van buitenlanders groeit, lopen ze tegen de lamp. Een recente treffer; een busje vol Kaapverdia- nen. Jiet illegaal gearriveerd jn Rot terdam. Kans op terugkeer naar Nederland via de officiële kananlen is er voor de illegalen nauwelijks. De wacht lijsten by de wervingsbureau's zyn lang en de werving is de laatste tyd beperkt. niet duurder... wei iets beter winkelinterieurs A Loetestr. 2-4, Spaanse Polder Rotterdam Tel. 010-154322 J SAIGON (AP. Reuter) In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon verwacht men, dat het overdra gen van een aantal rivierschepen, landbases en radarstations door de Amerikanen aan Zuid-Viet- nam een inleiding vormt van een bekendmaking, die president PASTILLES en DOUBLETTEN nu in een 'bijdehand' doosje. Rrrrts het rode dekseltje eraf en gul presenteert zich een vol ons Droste kwaliteit. 1.40. Nixon omstreeks half november zal doen over het zich vrijmaken uit de Vietnamese oorlog. In Saigon verwacht men een aan kondiging van Nixon, dat óf alle grondtroepen tegen Juli volgend laar zullen worden teruggetrokken óf dat hii een datum zal bekendmaken voor het terugtrekken van alle Ameri kaanse strijdkrachten. De Ameri kaanse marine zal haar programma voor „vietnamiserlng" tegen juli a.s. voltooid moeten hebben. Wel zullen er Amerikaanse technici achterblij ven voor radar, schepen, onderhoud en logistiek. Saigon verwacht voorts op zeer korte ♦ermijn de bekendma king. dat ^en Zuidvietnamese offi cier het commando /an een der be langrijkste bases In Zuid-Vietnam zal overnemen. Zuid-Vietnam zal zondag a.s. ter gelegenheid van de installatie van president Thioe (begin deze maand herkozen) 618 Vietcong-gevangenen vrijlaten. Dit is vanochtend bekendgemaakt, door het Zu'dvietnamese ministerie van Defensie. Er werd aan toege voegd dat 2 284 annere Vietcong-ge- vangenen ui de bmgermaatschappij zullen worden teruggeplaatst. Zuid-Vietnam houdt op het ogen blik ongeveer 40.000 geva" -nen vast, onder wie 8.500 Noordvietna- mezen. In het communiqué werd met nadruk gesteld dat zich onder de vrij te laten personen geen Noord- vietnamezen bevinden. Een Amerikaanse krant, de "Chica go Tribune", heeft bericht dat een hospitaal in Denver de waarschu wing had gekregen dat het zich gereed moest maken om "in de nabije toe komst" 200 Amerikaanse krijgsge vangenen uit Noord-Vietnam te kun nen opvangen. Maar dit bericht is door het Pentagon (Amerikaanse mi nisterie van Defensie) tegengespro ken. 34 PAGINA'S Henk Neuman is directeur van het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken. Voor het Leidsch Dagblad analyseert hy de betekenis van China's intrede in de VN voor de toekomstige rol van de Volkerenorganisatie. PAGINA 7 Kamer wil toch weer naar huur belasting PAGINA 5 Je kunt een deel van de Leidse universiteit niet zomaar in de duinen zetten.. STADSPAGINA Please Sir komt terug maar zon der John - Hedges - Alderton PAGINA 19 De autobonden vinden Drees een total lossPAGINA 21 Moulijn (nog niet hersteld)Ik geloof dat ik nog beter zal spelen. PAGINA 23 De Griekse sport heeft een kater na de Panathinaikos-roes PAGINA 27 De laatste van een serie van 26 vissportrubriekenPAGINA 29 A. J. Jongeleen (oud-wethouder Leiden) is overleden LEIDEN - Op 77-jarige leeftyd is in de afgelopen nacht de heer A. J. Jongeleen, oud-wethouder van Open bare Werken van Leiden overleden. De heer Jongeleen. die op 3 septem ber 1935 voor de toenmalige S.D.A.P. zitting had in de Leidse raad, was van maart 1946 tot september 1963 wethouder van Openbare Werken, in welke kwaliteit onder zyn leiding tal van stadsuitbreidingen tot stand zyn gekomen. Ook had hy een groot aandeel in de realisering van de be jaardencentra "Ryn en Vliet" en "De Parelvissers" de opening vorige week van dit centrum was zyn laat ste officiële daad. Hy was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. (§uc/ tyltei teuws Van het boek van den heet Charles Boissevain, getiteld Ierland en de oorzaken van het Fenianisme, dat een jaai geleden bij de boekhandelaar Jan D. Brouwer verscheen is eene Zweedse vertaling door C. L. H. Forslind in het licht gekomen. Door het kiescollege dei Ned. Hervormde gemeente alhier, werd heden beroeper, de heer J. W. Felix, predi kant te Utrecht, met 47 stemmen. Parijs 26 October. Het ge schil met Tunis is bijgelega Frankrijk heeft geheele vol doening verkregen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1