LPHENSE BOYS TEKENEN EMEENTECONTRACT NIET assenheimse kritiek op nota van gewest Leiden f aarde clubgebouw zou jaarlijks minder worden LENNY RUHR OP DE POP-TOER W Snertrit van Flora EE ISDAG 27 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 TOO Pretentieloos cabaret en geëngageerde zang EN AAN DEN RIJN Het simpel, bij de ingeko men die de raad morgen- j de openbare vergade- ^behandelen, onder punt rzoek d.d. 14 september 0 de r.k. voetbalvereniging Boys om wijziging van waarde, verbonden aan uit van 27 augustus 1970 recht van opstal voor :hten en hebben van een uw op het sportvelden- )0]|De Bijlen. B. en W. stel- aad voor dit verzoek af wijst de raad dat verzoek aldus de mening in Boys' "en wat dan nog". Het club- kaat er en men zal het heus afbreken, dan maar zonder van opstal, urlfcdelt in dit geval om de voor k met te accepteren bepaling, j de gemeente ooit nog eens e clubgebouwen in De Bijlen I in overnemen, hetzij door, van de vereniging naai' deel der gemeente, hetzij i icatffing of. anderszins, de ge- eis it clubgebouw dan zal kun-1 lemen tegen de dagwaarde. I BfeètL I..- hsMmIék En wel zo geregeld, dat voor elk jaar, dat het gebouw er staat 4% van dei stichtingskosten zal worden afge- j trokken. In plaats dus van duurderI worden, zoals toch overal om ons, heen te zien is, gaat de gemeente van I het standpunt uit. dat dergelijke ge- i bouwen elk jaar 4% van de bouwkos ten goedkoper worden. Bijzonder boos „Een moeilijk tegenover de leden te verkopen iets" zegt voorzitter Van der Geest van de Boys. die bijzonder boos is op de wethouder Goedhart van-sportzaken, omdat naar hij zegt; senheim en publiciteit HEIM Ruim 4 maan- ■^tadat het Sassenheimse itebestuur het besluit de burgelij ke stand niet aan de publiciteitsme- rerstrekken - hetLeidsch id uitte toen reeds in* ommentaar zijrf teleur - - zijn er in de Sassen- gemeenteraad vragen eze gang van zaken ge- Van KVP-zijde. 'Er is', zo teerde men terecht, 'een 'an informatie weggeval- iformatie. die zeker door senheimers en de uit het vertrokken ex-Sassen- rs op hoge prijs werd (en gesteld'. weer, dat burgemeester Dn van Knobelsdorff gis- nd op deze vraag had. induit zwak. Hij wees op irordening in het bur ge- etboek, dat er 'blijkbaar n het privé-leven van de ers te beschermen', eenteraad ging - zonder if stoot - met dit ant- akkoord. Triest, want zó idig ligt het geheel niet. iheim is één van de zeer ie gemeenten, die zijn be over de burgelij ke niet (tegen betaling) ter kking stelt van de publi- media. Dagelijks bijna op deze pagina's wél de richten uit andere (bol lek) gemeenten voor. ling, waarop burgemees- in Knobelsdorff doelt, is die het afstaan van de ins verbiedt aan perso- instellingen, die er een doel mee nastreven, ïatie aan lezers (zoals het Dagblad nastreeft) uoeilijk onder deze noe- 'allen. Het Sassenheimse ntebestuur hanteert de op de bevolkingsgegevens el strikt. Ook het eens in jaar verschijnende iheimse adressenboek be niet meer op medewer- ran de afdeling bevolking assenheim te rekenen, eit en het werken met de is ook dat bleek gis- id tijdens de vergade ring van de gemeenteraad voor Sassenheim een moeilijk vak. Er waren en niet hele maal ten onrechte vragan over de gebrekkige voorlichting met betrekking tot het in aan bouw zijnde nieuwe open zwem bad (waarvoor overigens een commissie van beheer werd in gesteld De bevolking van Sas senheim, zéér geïnteresseerd volgens enkele raadsleden zou nog geen enkel inzicht hebben over het te bouwen bad. Een grotendeels juiste stelling, waaraan overigens het gemeentebestuur in de eerste plaats schuld heeft. Het ge meentebestuur heeft immers verzuimd de plannen tijdig in de openbaarheid te brengen. Het slaan van de eerste paal (na dat men reeds méér dan een week met de bouw was gestart) en de berichtgeving daarover kan het gemis aan voor-infor matie ook beslist niet goedma ken. Ook niet de in de toekomst wellicht feestelijke eerste steen legging en anders met veel kla roengeschal aan te kondigen 'hoogtepunten' in de zwembad- bouw. De nog levende ge dachte dat het daarmee wel goed komt is te naief. Publici teit is een vorm van samenspel. En daaraan mankeert het in Sassenheim nog veel. deze bepaling er later pas aan is toe gevoegd. omdat dit een algemeen in j Zuid-Holland geldende bepaling zou zijn. Het Boys-bestuur is echter op: informatie uitgeweest in andere ge- j meenten en is tot de conclusie geko- i men, dat bijvoorbeeld in Roelof- i arendsveen. Voorschoten en nog meer I gemeenten beslist niet over een der- gelijke z.g. verplicht artikel wordt ge sproken. Pas toen het veld reeds in gebruik was bij de Boys en ook bij de andere clubs kwam de gemeente met deze voor de Boys niet te aanvaarden be paling. In een uitvoerig schrijven hebben de Boys het gemeentebestuur om een verklaring gevraagd, maar ondanks het herhaalde verzoek is daar nimer antwoord op ontvangen. Dat de andere clubs wel hebben ge- j tekend doet de Boys niets. Bekend is. i dat de gemeente heeft gedreigd met j de mogelijke weigering van de Sport- raad van Zuid-Holland voor het ver lenen van de f 10.000,subsidie aan elke vereniging. •-i'ir. Afgezien van het feit, of deze Sportraad de reeds toegezegde sub sidie om deze redenen zal kunnen in houden, is men in Boys kringen van mening, dat men dan liever nu deze f 10.000.wil missen dan als de Boys ooit naar het te stichten sportpark in Alphen-Zuid gaan verhuizen een schade op te kunnen lopen die in de tienduizenden gulden gaat lopen. Wat de Boys willen is dat de ver enigingen bij verhuizing naar een an dere omgeving voor hun clubgebouw volledig schadeloos worden gesteld. Het bestuur acht het tegenover de leden van de vereniging niet verant woord, die nota bene zelf hun club gebouw hebben gebouwd, een der gelijke overeenkomst te tekenen. „Dat kan men toch niet van ons verlan gen" aldus Van der Geest. Stellig zal over dit voorstel van het college morgenavond in de raad nog wel het een en ander worden gezegd. C. J Winninghoff. oud-voorzitter van de Alphense Boys. zal dit onderwerp uitvoerig ter stroke brengen. Het omstreden clubgebouw dat volgens de gemeente ieder laar vier procent goedkoper zou moeten worden. (Foto Dijkman) In Alphen aan den Rijn wordt hard gewerkt aan de voorberei dingen voor de afsluiting voor het verkeer van de Van Man- der sloostraat. In de Van Boetze- laerstraat is de firma Langeveld, samen met gemeentewerken, be zig om een stoep te versmallen, een haven voor de bushalte te maken, terwijl een z.g. verkeers leider al is weggehaald. Over een week of drie moet de Van Man- dersloostraat wandelgebied zijn. (Foto Wim Dijkman) NOORDWIJKERHOUT In een bomvolle zaal van hotel Van der Geest heeft Lenny Kuhr. 6a men met de cabaretiers van het bekende tv- programma „Kort en Klein" een ge weldige show weggegeven. De mensen van het cabaret (Mar tin Brozius. Marjanne Delgorge. Pol ly Vonk en Jaap Stobbe» maakten de stemming onder het publiek los met een aantal, ten dele zeer bekende, sketches. Nadat de lachspieren los waren ge werkt. kwamen de oren eraan te pas. Lenny Kuhr begon haar optreden met de titelsong van haar tweede elpee, die een Edison kreeg. Het lied- Je „De zomer achterna" klonk al me teen geweldig goed. Lenny Kuhr is op de planken beslist minstens zo goed als op de plaat. Het publiek stak deze waardering dan ook niet onder stoelen of banken. Het enige punt van kritiek was, vooral in het begin, de te harde muziek van het begeleidende combo van Bob Adams. Technisch waren ze echter uitstekend. Vooral de tweede stem van Bob Adams gaf het vocale gedeelte een extra dimensie. Het tweede liedje kwam uit Grie kenland. De Grieks getinte muziek, en de protestsong-achtige tekst vormden een groot contrast met het eerste liedje. Dit viel trouwens toch op: de zorgvuldig uitgekozen en con trastrijke thema's van Lenny's lied jes. De volgende twee liedjes waren weer van een heel ander genre. Len- I ny had deze liedjes overgenomen I van een Frans zangeresje. De verta- j ling was van Frans van Altena. De- j ze liedjes waren, in tegenstelling tot de beide voorgaande liedjes erg ge voelig. De tekst was subtiel. Hierna kwam een lekker ruig nummertje, met een goed swingend rythme. In dit nummer zagen we een andere Lenny Kuhr dan we gewend waren. De muziek en de Engelstalige tekst gingen al aardig in de richting van de pop-sound. Na dit vocale hoogtepunt, kwamen de kort en klein-mensen weer op het podium Ze begonnen met een ge weldige akt, die ook bij Mies Bouw- mans' „Een van de acht" was ver toond. Een politieagente, een «port man. een supporter, een boer en Len ny Kuhr als modlnette zorgden voor een dolle, dwaze toestand, die door het Noordwijkerhoutse publiek enorm werd gewaardeerd. Hara Krishna Na de pauze kwamen de cabaretiers en Lenny Kuhr als priesters en priesteressen van Hara Krishna het podium op. Martin Brozius wilde „luf en pies" (love en peace) voor iedereen. Hierna kwamen een aantal bed scènes aan de orde. Deze sloegen bij het publiek, begrijpelijk, erg aan. De zaal lag krom van het lachen bij de satires over filmreclame. Hierna was Lenny Kuhr weer al leen aan de beurt om een aantal lied jes te zingen. Haar vertolking van „The echo of your mind" was niet zo geweldig. De originele versie is. zoals zo vaak, de beste. Vervolgens zong ze een liedje van David Hartsema dat haar op 't lijf was geschreven. Hier zagen we de „ou de" Lenny Kuhr weer even terug. „Kinderspel" is een rustig liedje met een vrij abstracte, melancholieke tekst. Daarna zong ze tenslotte nog „Yes, I do". Dit was weer een swin gend nummertje, wat iets weg heeft van de stijl, waarin de Les Humphry Singers werken. Een potpouri van satirisch ge brachte „gouwe ouwen" besloot deze wervelende show. Met een „tot we- derziens en vaarwel" namen de men sen van Kort en Klein, en Lenny Kuhr afscheid van een tevreden pu bliek. Na afloop vertelde Lenny Kuhr over de herkomst van het grote aan tal Engels-talige liedjes: „Die schrijf ik voor een groot gedeelte zelf". De combinatie zang-cabaret vind ze „ge weldig". „Als Je alleen maar zingt, plaats je jezelf te gauw in een hok je," aldus Lenny. Wat de toekomst betreft: er staat een nieuwe elpee op stapel., die in Frankrijk wordt ver vaardigd. Lenny is zelf heel erg en thousiast over de plaat. Van deze el pee wordt een single getrokken, die volgende week uitkomt in Frankrijk Als hij goed aanslaat, komt hij ook naar Nederland. Op de televisie is Lenny Kuhr binnenkort te zien In „Een van de acht". Wandkleden in assenaar WASSENAAR - In de openbare lees zaal aan de Luifelbaan is een ex positie van wandkleden van Nora de Jong. De tentoonstelling duurt tot en met 13 november. Ook Warmond in oude ansichten WARMOND Het boekje War mond in oude ansichten zal 3 novem ber tijdens een bijeenkomst van het historische genootschap „Warmel- da" ten doop gehouden worden. De bijeenkomst wordt gehouden in de achterzaal van hotel De Zon. Het boekje zal worden aangeboden aan de loco-burgemeester en enkele oude Warmonders. Na de pauze zal drs. H. Sarfatij, provinciaal orcheoloog van Zuid-Hol land spreken over "De archeologie en haar amateurs". I BOSKOOP - De traditionele 'snert- I rit' van de bromotoclub Flora bracht 53 deelnemers aan de start. Na een rit van 45 km lang smaakte de warme erwtensoep bijzonder lekker. In de A-klasse wist A. J. v. Veen uit Hazerswoude met 13 strafpunten de eerste plaats te grijpen, gevolgd door J. C. Jellema iWoerden) met 28 strafpunten. In de B-klasse was de eerste plaats voor G. Both uit Boskoop met 36 strafpunten Alphe- naar T. Kranenburg had tien straf punten meer en werd als tweede ge klasseerd. Bij een te Rhenen gehouden oriën- tatierit voor bromfietsers om het Nederlandse kampioenschap legde W Ramp uit Boskoop beslag op de eerste plaats in de klasse indivi- duelen. iENHEIM Het gewest Lei- 6 in Sassenheim nog erg zwaar op de maag. Na- enige vertegenwoordiger van oepering in de gemeenteraad iJsseldijk, op 28 juli bij de - leling van de eerste deelno- het geweest al felle kritiek uit, kwam gisteravond bij de leling van deelnota vier het iti 'sseldijk: „Het gewest werkt j iet. De communicatiewegen in zijn verstopt." En verwij- aar de onlangs verschenen ui het stadgewest Den Haag «kende zeer moeilijke finan- Kitie van Leiden: „Van een 4 n van een gewest worden op beeld cultureel vlak grote fi fe investeringen/ offers ge iden kan hier nooit aan vol- Het moet zijn reserves al eken voor de gewone dien- entdat het met grote tekor- mpt" de inderdaad „arme" cen- Jneente van het (nog) stu- ligt bij de Sassenheimse J '66 niet zo lekker. Van Ijk Juichte dan ook toe, dat een gemeente als bijvoorbeeld Alke made hoewel geografisch wel tot 't gewest Leiden behorend van toetreding af zag. „Gelukkig, dat er nog zulke gemeentebesturen zijn, zei Van IJsseldijk. Drie maanden geleden, tijdens de verga dering van de 28e juli, waarschuw de hij reeds tegen de voor hem steeds als spookbeeld opdoe- gemeenten (waaronder dus ook Sas- mende verwachting, dat de streek- gemeenten (waaronder dus ook Sas senheim) in een gewest Leiden ge doemd zouden zijn de tekorten van Leiden aan te vullen. Het verweer van Van IJsseldijk is hoe juist het wellicht ook mag zijn op dit ogenblik niet ter za ke. Reeds vóórdat D'66 zijn intrede deed in de Sassenheimse raad (ove rigens met een verschil van één stem) had Sassenheim reeds beslo ten voor de periode van vijf jaar deel te nemen in het studiegewest Leiden. Vandaar de (terechte) te rechtwijzing van burgemeester J. baron van Knobelsdorff in de raad: „Het gaat nu niet om het gewest Leiden. Dat staat helemaal niet ter discussie." En speciaal verwij zend naar Van IJsseldijk: „U moet zo loyaal mogelijk deelnemen aan de studies van de nota's. Sassen heim krijgt als gevolg van dat raadsbesluit van voor uw tijd het materiaal om mee te denken, mee te studeren. Het gaat nu om het commentaar op de nota. die dat hebben de betrokken gemeente besturen toegezegd voor novem ber ter discussie in de raad zou worden gesteld". Dat ook burgemeester Van Kno belsdorff kennis had genomen van de nota van het stadsgewest Den Haag verheelde hij op vragen van Van IJsseldijk niet. Maar. zo zei hij: „Straks, wanneer alle deelnota's binnen zijn, wanneer er beleidsconclusies uit worden ge trokken, wanneer we moeten be slissen over verdere deelname aan het gewest, pas dan staat het ge west zelf ter discussie". Op de deelnota vier (waarin het bestuurskundig aspect van het we tenschappelijk onderzoek wordt be licht) was overigens óók van de zijde van gemeentebestuur en rest van de gemeenteraad wel enige (zij het veel minder vergaande) kritiek. Gefundeerd en on gefundeerd. Om met de laaste cate gorie te beginnen: (Dreef, prot.chr. en Verdegaal <KVP» vonden de hoeveelheid informatie aan de te ruime kant. Dreef: „Ik zou het ge heel graag wat compacter zien". En Verdegaal. als fractieleider, van de KVP zelfs voor Sassen heim deel uitmakend van de ge westraad*!): „Ik moet het eerlijk zeggen: ik heb de gehele nota nog niet doorgelezen. Het is een teveel aan informatie. Het is niet actueel. Het is teveel een teruggrijpen naar de geschiedenis. Een vraag is: wat heb je daaraan als raadslid". Zo volledig mogelijk De hoeveelheid informatie het behoeft eigenlijk nauwelijks betoog dient er evenwel voor om alle betrokkenen een zo volledig moge lijke informatie te verschaffen om straks (over 20 maanden) met ken nis van zaken te kunnen beslissen over al dan niet aansluiten bij het gewest Leiden. Of, zoals burgemee ster Van Knobelsdorff stelde: „Het doel van het studiegewest is nu eenmaal informatie te verschaffen om straks een zo juist mogelijk oordeel te kunnen hebben". Gefundeerdere kritiek kwam er van de zijde van het college en van WD'er Platje. Platje: „Bij de eer ste deelnota had ik duidelijk moei te om Sassenheim uit de gege vens te herkennen. Nu is dat in deze deel nota 'n stuk beter. Ik heb echter wel de indruk, en dat zeer sterk, dat er een aantal theoretici bezig is geweest, dat dacht dat Sas senheim ergens geïsoleerd op een eiland lag. Dat Sassenheim bij de planning van bepaalde zaken zelf standig handelde zonder rekening te houden met de plaats, met de posi tie in de streek of het gewest" En concreet: „Het bevorderen van de niet agrarische industrie wordt als doeleind van Sassenheim genoemd. Het is niet meer dan een uit de nood geboren verandering. En zo, zijn er meer zaken". Kanttekeningen Die „meerdere zaken" had ook het Sassenheims college onderkend. Burgemeester Van Knobelsdorff daarover: „We zillen het commen taar beperken tot wat kanttekenin gen Sommige zaken in deze deel nota zijn btjv. verouderd (de samenstelling van de raad zonder, een vertegenwoordiger van D'66), er zijn doelstellingen naar voren ge schoven, die geheel niet door het meentebestuur als doelstelling worden gezien. Er is zelfs sprake van enkele onjuistheden. De nota. bijvoorbeeld bevestigd, dat in de Jaren zestig door het Sassenheimse gemeentebestuur geen pogingen zijn ondernomen een actief beleid te voeren ten aanzien van de be drijfsvestiging. maar desondanks zegt men dat het bevorderen van de niet-agrarische werkgelegenheid als een van de centraal staande doel einden moet worden gezien. Er wordt ook meermalen tot uit drukking gebracht dat het door het gemeentebestuur gevoerde beleid, niet doelgericht en planmatig kan worden genoemd, maar wat de ge richtheid betreft spreekt de nota zichzelf tegen. Wij beogen dan de doeleinden als woningbouw voor ei gen inwoners en voor werknemers, van Sassenheimse bedrijven en de bevorde.ing van het leefklimaat". In de toelichting van B en W staat daarentegen echter ook: „Wij er kennen dat voor de tijd na 1980 geen duidelijke toekomstvisie is ont wikkeld. Maar omdat uit de nota ook blijkt dat hier meerdere gemeenten mee kampen, acht het Sassenheimse gemeentebestuur het ook niet mogelijk, omdat het 'n vraagstuk betreft dat In groter ver band zou moeten worden opge lost. Dit is" zo zeggen B en W .im mers een van de argumenten van de gewestvorming". Sassenheim beoogt overigens in zijn beleid niet uit te groeien tot 'n gemeente met een recreatieve functie die verder gaat dan het lo kale niveau. „Het beleid van het gemeentebestuur is hier inderdaad niet op gericht. Naar een uitbrei ding van watersportgelegenheden in relatie tot de Kagerplassen is ook niet gestreefd. Het heeft niet zo veel zin de uit de dertiger Jaren da terende plannen inzake de recrea tieve ontwikkeling het toenmali ge gemeentebestuur beoogde een grenscorrectie en het stichten van watersportgelegenheden aan de noordwestelijke Kaag-oever nu nog te releveren".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13