Groot aantal betogingen bij bezoekBrezjnew „IK KON NIET VERDER MEER" artijleider, Franse president onderstrepen vriendschap node moet nu ;ur bekennen Ds. C. v. d. Weele 25 jaar in ambt mat &ts Wedstrijd op elektronisch orgel niaïdeiifbrni W® isËmsm ^mii te* Johnson over de jaren van zijn presidentschap (V en slot) 3DAG 26 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 RIJS (DPA, AFP, Reuter, AP) Ondanks verscherpte veiligheidsmaatregelen is het en op de eerste dag van het bezoek van de Russische partijleider Brezjnew aan Parijs ge in tot een groot aantal betogingen. Franse politie had bijna 60 die volgens de autoriteiten iiële agitatoren" zijn tijdelijk lorsica waren verbannen, dat ch niet verhinderen, dat het ele incidenten kwam. het vliegveld Orly deelden on- vijftien studenten vlugschrif tegen de houding van de Rus autoriteiten ten opzichte van ien. Men verklaarde zich "te- komst naar Parijs van de irao uit het Kremlin en tegen l-Joodse terreur". veer veertig leden van het van Joodse Studenten" be korte tijd de lokalen van [ereniging Frankrijk-Sowjet- Zij plakten overal aanplak- n waarin de vrijlating werd 'an alle Joden die in Russi- ïvangenissen zitten. De politie ;rde het veertigtal. Op het ld raakten nog twee jonge Jo- ïond in een gevecht met com- ten die Brezjnew waren ko- igroeten. Langs de route naar ?sée werden drie mensen aan- jorteregeling AANSTAD (Reuter) Op de ppensynode heeft gisteren 'n geklonken, dat voor de R.K. och wel erg verrassend mag genoemd .Het betrof de op- I van kardinaal Heenan, schop van Westminster, dat ode in haar slotverklaring een iintbepaling moet weergeven, bevolkingsexplosie in de we- locht een dergelijke bepaling orden i opgenomen dan zou de slotverklaring als belachelijk, worden gekwalificeerd, pmerkmg van kardinaal Hee- )et worden gezien in het licht door Paus Paulus in 1968 uit- iigde encycliek Humanae Vi- ai'in nog eens de nadruk werd opvatting van Kerk omtrent de geboortere- Deze opvatting houdt in dat geen voorbehoedmidde- logen gebruiken maar dat periodieke onthouding is aan. rel de meeste bisschoppen bij iterventie op de synode het, probleem van de bevolkings iet hebben aangeraakt wa- maandag voortekenen dat het een of andere wijze in de daring zal worden aangetipt. ADVERTENTIE body fashion LEIDEN Maarsmanssteeg 23, Telefoon 2 05 77 gehouden die vijandige leuzen rie pen. Gisteravond bood president en me vrouw Pompidou het Russische ge zelschap een diner aan. waarbij de president, volgens zijn medewer kers, een belangrijke redevoering zou houden. In de avonduren trad de politie op de Champs-Elysées op tegen jonge ren die tegen Brezjnews bezoek pro testeerden. Op de Place Charles de Gaulle verbrandden demonstranten een Russische vlag. Een aantal jon geren is voor identiteitscontrole aan gehouden. De Russische partijleider Brezj new en president Pompidou van Frankrijk hadden gistermiddag, kort nadat Brezjnew voor een bezoek van zes dagen in Parijs was aange komen, hun eerste gesprek onder vier ogen. Na anderhalf uur vertrok de Sowjetrussische leider uit het Elysée naar Versailles waar hem en zijn echtgenote gedurende hun verblijf het paleis "Le grand trianon" ter beschikking is gesteld. Vriendschap Bij aankomst van Brezjnew op 't vliegveld Olry hadden zowel hij als president Pompidou de vrienschap tussen hun landen een wezenlijk ele ment ter verzekering van de vrede in Europa genoemd. Brezjnew, die voor de eerste maal een Westerse mogendheid bezoekt, was de ont vangst van een staatshoofd te beurt gevallen. Terwijl Pompidou hem de hand schudde, loste een batterij veldgeschut 101 saluutschoten. De Re publikeinse garde te paard escor teerde de stoet auto's naar 't Elysée. In een toespraak tijdens een gala diner dat hem door president Pompi dou gisteravond werd aangeboden riep Brezjnew op tot beëinidging van de verdeling van de wereld in politieke en militaire blokken. De standpunten van Frankrijk en de Sowjet-Unie liggen op dit punt dicht bij elkaar. Brezjnew verklaarde tenslotte na zijn eerste gesprek met president Pompidou te verwachten dat het re sultaat van zijn verdere besprekin gen een nog nauwere samenwerking zal zijn. In zijn antwoord zei de Franse president dat Frankrijk en de Sowjet-Unie van hun verstandhou ding een "pijler van het Europese bouwwerk" moeten maken. "De lei ders van de Sowjet-Unie delen deze overtuiging". "Wij geloven dat niets zich verzet tegen het begin in Helsinki op de kortst mogelijke termijn van de multilaterale fase voor de voorberei ding van de (Europese Veiligheids)- conferentie". LEIDEN/HUIZEN Ds. C. van der Weele, die van 1953 tot 1960 de Chr. Geref. Kerk in Leiden als pre dikant diende, herdenkt 3 november het feit, dat hij voor 25 jaar het pre dikambt aanvaardde temidden van de chr. geref. gemeente in Harder wijk. In 1960 nam hij een beroep aan naar Ermelo, om in oktober 1963 zijn intrede te doen in zijn tegen woordige gemeente Huizen. Ter ge legenheid van dit zilveren ambtsju bileum recipieren dominee en me vrouw Van der Weele a.s. vrijdag avond van 8.30 tot 10 uur in 't Vis net te Huizen. Op zondag 21 novem ber komt de Jubilerende predikant naar Leiden om in de Chr. Geref. Kerk aan het Steenschuur een her denkingsrede uit te spreken. Dissident ADVERTENTIE 'bódy fashion LEIDEN Maarsmanssteeg 23, Telefoon 2 05 77 generaal, heeft een brief gezonden aan de Russische partijleider en de Franse president. Pjotr Jakir, die be hoort tot de groep Russische intelec- tuelen en kunstenaars die zich ver zetten tegen de politiek van het Kremlin, spreekt hierin de hoop uit dat de geest van de vrijheid waarin het overleg tusen Frankrijk en de Sowjet-Unie wordt gevoerd ook in de Sowjet-Unie zelf merkbaar zal wor den. Treinbotsing in Japan Bij een frontale botsing tussen twee sneltrei nen in een 355 meter lange tunnel tn oosten van de Japanse stad Osa ka zijn twaalf personen om het le ven gekomen en circa 230 gewond. De trein naar Nagoya, met 400 rei zigers, had buiten op een zijspoor moeten wachten tot de andere trein, met 100 passagiers op weg naar Osa ka, erdoor was. Maar door nog onbe kende oorzaak reed de eerste trein al naar binnen toen de andere nog moest passeren. De bestuurders van de twee treinen behoorden tot de do den. Vliegtuig gekaapt Een jumbo jet van American Airlines met 221 passagiers aan boord is gisteravond, kort na het opstijgen van de lucht haven Kennedy, gekaapt. De ge zagvoerder van het toestel werd ge dwongen koers te zetten naar Cuba. Arrestatie in Griekenland De afgelopen weken zijn in Athene ze venendertig personen gearresteerd. Drieëndertig van hen behoren tot de communistische partij, de overige vier tot een „terroristische groep, 20-oktoberbeweging geheten". Dit heeft het Griekse ministerie èvan onenbare orde gisteravond bekend gemaakt. „Ubano" gesneuveld De Cu baanse guerrillastrijder Leonardo Ta- mayo „Urbano" een vroegere strijd makker van „Che" Guevara, is en kele weken geleden in een gevecht met Boliviaanse regeringstroepen gedood. Dit heeft de Boliviaanse mi nister van Binnenlandse Zaken kolo nel Andres Selich medegedeeld. LEIDEN In het telefoonboek kan iedereen het adres vinden van de Piano- Orgelhandel W. Barning: Oude Singel 16. We waren genodigd in het Antonius Clubhuis een zaal boordevol medegenodigden. Wie wa ren dat? Primair muziekleerlingen met vrienden en verwanten. Onder wijskwestie dus en geleide muzikale vrijetijdsbesteding. Gevolg van een voorafgegane samenzwering, boden die leerlingen de Barnings een dia projector aan (een door niets voor spelde verrassing), waarvan de drie eerste projecties cijfers werden: 1921, 1971, 50. De firma Barning had in verband met die cijfers een royale feestavond georganiseerd en die ge koppeld aan een leerlingenbestand, opgebouwd binnen een tijdsverloop van nog geen zestien maanden. Het aantal dat op het podium verscheen was 31, onderwezen door de leraar M. A. de Smit naast wie nu ook is aangesteld de heer F. G. de Vos. Onderwijs op het elektronisch or gel dat kennenlijk de commerciële protectie heeft bij de firma Barning: de Philicorda. Wat het muzikale ge deelte van de avond betreft, er was een wedstrijdje, kompleet met Jury en presentatrice (Lonnëke Hoog land). Bij een hem onbekende jury is het leuke voor een recensent, om die Jury in de gaten te houden. Je voelt Je dan binnenvetter jury en deelt voor je zelf ook de prijzen uit. Er waren zes eerste te halen (in zes groepen telkens één) en idem zes tweede. Op een van de tweede prij zen na klopte alles met de beslis singen van de heren Klaasse (Phili corda), Henzen (de Leidse organist) en Van Booren (orgelstudent Haags Conservatorium. Het eersteprijsgeluk bleek bescho ren aan Wilma Eradus, Anneke Hartwijk, Peter Stokkermans, Mar tin Seyn, Marianne Bikt Anka Mes trom. Fijn vonden we 't 'van de jury ADVERTENTIE ER IS EEN VOOR LEIDEN Maarsmanssteeg 23, Telefoon 2 05 77 Wilma's prille, korte, maar helemaal gave speelliedje te honoreren boven de vijftig maal moeilijkere koraalbe werking uit Bach's Kantate 147, waarvoor de veel oudere, maar de moeilijkheidsgraad onderschattende mej. Lindehoff de (overigens ver diende) tweede prijs veroverde. KEES VERHOEF ADVERTENTIE Het embleem van de Apollo 11. Deze week bij elk Shell- station, dat in het teken van de Apollo-actie staat. Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Sheliina Premix. Elke week een nieuwe.Verzamel ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. Nu gratisApollo-stickers FsheuJ bij Shell. Toen ik in januari 1965 de eed als president aflegde bij het begin van mijn eerste volle ambtstermijn, had ik het idee dat het mijn laatste zou zijn, en dat gevoel is sterker gewor den met elke week in het Witte Huis die er verstreek. Aan het ein de van het eerste jaar van mijn be wind was ik er redelijk zeker van dat ik tegen het eind van mijn ambtstermijn niet verder meer zou kunnen. Door Lyndon Baines Johnson Twee operaties tijdens mijn presi dentschap verscherpten mijn zorgen over mijn gezondheid. Mijn hart aanval van 1955 leek helemaal achter de rug, m? ir ik besefte we] dat hij tot de achtergrond van mijn leven behoorde. Invaliditeit boezemde mij meer vrees in dan de dood. Als ik in het Witte Huis langs het portret kwam van Woo- drow Wilson (mijn voorganger van vijftig jaar geleden), dan moest ik er altijd aan denken hoe hij boven bewegingloos uitgestrekt heeft gele gen, met het Amerikaanse rege ringsapparaat hl ontreddering om hem heen. Het presidentiële werk is veeleisend en onverbiddelijk. Er is altijd werk te doen. Van alle 1886 nachten die ik president ben geweest ben ik maar zelden voor een of twee uui in de nacht gaan slapen en er zijn maar weinig ochtenden geweest dat ik niet om zes uur of half zeven wakker was. Het we'rd een vraag van hoeveel mijn gestel kon verdra gen. Ronduit gezegd, geloofde ik in niet dat ik nog eens vier jaar van de lange uren en nooit aflaten de spanningen kon overleven. Verscheidene factoren in verband met 's lands toestand hadden hun invloed op de besluiten die ik ging aankondigen. Ten eerste stonden wij tegenover de volstrekte nood zaak van belastingverhogingen. De stabiliteit van de dollar en de eco nomische gezondheid van ons land en de wereld vereisten zo gauw mo gelijk een verhoging. Maar ik wist ook dat de waarschijnlijkheid van verwerving van de nodige Republi keinse stemmen om een belasting wet door het Congres te krijgen, vooral in een verkiezingsjaar vrijwel nihil zou zijn als ik kandidaat voor herkiezing was. Ten tweede de kans op nieuwe rel len en beroering in de steden in de komende zomer van 1968. De voornaamste verantwoordelijkheid van optreden tegen zulke ongeregeld heden ligt bij de burgemeesters en gouverneurs, maar in 1967 was ev mij in enkele steden gevraagd mij op het presidentiële gezag te beroe pen om federale troepen te sturen. Het leek waarschijnlijk dat ik weer voor die beslissingen zou komen te staan. Ik wilde niet dat er ook maar de minste verdenking zou rij zen in het Congres in de nieuws - organen of bij welk deel van het publiek ook dat ik gereageerd had met teveel of te weinig, te vlug of te laat, met mijn ene oog op de veiligheid van onze burgers en mijn andere op de verkiezingsdag. Vietnam En ten slotte was er het vraagstuk Vietnam. Nadat 't Tet-offensief van de vijand afgestompt was en er een kans was dat de vijand gunstig 7ou reageren, wilde ik ons nieuwe vre desinitiatief aankondigen. Als wij het risico van een bombardements pauze gingen nemen, leek het mij dat ik duidelijk moest maken daL mijn besluit genomen was zonder politieke overwegingen. Ik wilde het besluit door de vijand en door >e- dereen overal opgevat zien als een ernstige en oprechte poging om een weg naar vrede te vinden. De over tuigendste manier om dat duidelijk te maken leek mij een koppeling van mijn aankondiging van een bompauze aan de verklaring dat ik geen kandidaat voor herkiezing zou zijn. Ook hoopte ik dat de gecombineer de aankondiging nog iets anders zou doen. De kwestie-Vietnam had verdeeldheid en vijandschap onder Amerikanen gezaaid. Ik wilde enkele van die wonden tielen en het land weer tot eenheid bre-i- gen. Deze toespraak kon er mis schien toe bijdragen Het was mijn diepe hoop. Al enkele jaren lang hadden Lady Bird en ik vaak gepraat over onze plannen om het Witte Huis aan het eind van mijn eerste volledige ambtstermijn te verlaten. Haar standpunt was volledig duidelijk en gelijk gebleven sinds zij het mij in het voorjaar van 1964 uitgelegd had: zij wilde dat ik in 1968 geen kandidaat zou zijn. Dochter Lynda Naarmate de maanden vorderden, bepraatten wij het met onze beide dochters en hun mannen. De reac tie van de meisjes was verdeeld. Luci wilde me geen kandidaat laten zijn. Ze zei nadrukkelijk dat ze een levende vader wilde hebben. Lynda's reactie was ingewikkelder. Als doch ter, zei zij, wilde ze liever dat ik niet meedeed, maar als staatsbur ger hoopte ze van wel. Later, ooen haar man, Charles Robb, bevel tot vertrek naar Vietnam had gekregen, drong haar reactie als burger die van dochter opzij. Mijn vrouw en ik stonden vroeg op toen Lynda afscheid had genomen van haar man die dienst ging doen in Vietnam. Lynda had de hels nacht in het vliegtuig uit Californië, de „Tranen-Expresse", gezeten. Hec was even over zeven toen ze die zondagochtend aankwam bij het Witte Huis. We gingen met z'n a,- len naar boven naar het particulie re appartement. Lynda was moe en ze maakte een eenzame en verbijsterde indruk. Oorlog en scheiding van haar man waren brute indringers ha haar lon- ge leven. De verdeeldheden in het land hadden him stempel op haar gedrukt, en ook op haar moeder en haar zusje Luci. Lynda had het een en ander gelezen over demon stranten en kritici die zulke opoffe ringen als van haar en haar man zinloos vonden, of erger. De pijn die zich in haar opgehoopt had, kwam nu los in een vloed van tranen. Waarom, vroeg zij, was haa'r man nu vertrokken om te gaan vechten en misschien ster 'en voor mensen die niet eens be schermd wilden worden? Het was een vraag die had kunnen '-romen van iedere jonge vrouw wier man naar Vietnam vertrokken was. Ik wilde haar graag troosten, en ik kon het niet. Die middag werkte ik verder aan het laatste ontwerp voor mijn toe spraak. Ik las hem hardop zon der het slot. Om tien over acht, geen uur voordat mijn uitzending zou beginnen, gaf ik de laatste ali nea's af om op het spiek-apparaat voor de televisieuitzending te zetten. Vanavond, zei ik, hebben onze vliegtuigen en marineschepen bevo len om geen aanvallen op Noord- Vietnam meer te doen, behalve in het gebied ten noorden van de ge demilitariseerde zone, waar de voortdurende vijandige concentratie een directe bedreiging vormt voor de voorste geallieerde posities. Ik sprak verder de hoop uit dat Hanoi onze zelfbeheersing zou evenaren en dat de beide kanten weldra geza menlijk zouden neerzitten om over vrede te onderhandelen. Aan het slot van mijn rede zei ik: Met Amerika's zonen ver weg te velde, met Amerika's toekomst hier dn ons eigen land bedreigd, met onze hoop en die van de wereld op op vrede voortdurend op het spel, geloof ik niet dat ik een uur of da# van mijn tijd mag besteden aan een persoonlijke partijzaak of aan ande're plichten dan de ontzagwek kende plichten van dit ambt het presidentschap van uw land. Ik zal er dan ook niet naar streven om door mijn partij kandidaat ge steld te worden voor een tweede ambtstermijn als uw president. In drie kwartier was ik klaar met mijn toespraak. Nu was het achter de rug en ik voelde me beter. De last van de dag en de weken en de maanden was weggevallen. Ik had gedaan wat ik wist dat gedaan moest worden. Kennedy Ik had in de Jaren van mijn presi dentschap nooit kans gezien om een nauwe verstandhouding met Bobby Kennedy te vestigen. Het was niet zozeer een zaak van geschilpunten op de meeste punten van landsbe lang hadden we soortgelijke denk beelden, nadat hij senator was ge worden. Misschien maakten zijn po litieke ambities deel uit van het probleem. Misschien was het ge woon een van die onnaspeurlijkhe den. Ik weet het eerlijk niet. Ik on derkende en bewonderde zijn lei derscapaciteiten. Toen de tragedie hem trof, was ik blij dat mijn laatste ontmoetmg met Bobby Kennedy vriendschappe lijk was verlopen. Na mijn aankon diging dat ik de Democratische kandidatuur niet zou aannemen, had ik openbaar toegezegd dat ik alle belangrijke presidentskandida ten op de hoogte zou brengen. Se nator Kennedy had me daarop te spreken gevraagd. Ruim een uur hebben hij en zijn medewerker Ted Sorensen op 3 april 1968 in het Witte Huis met Walt Rostow, Char les Murphy en mij, om de grote ta fel van de ministerraad gezeten. Het is de laatste keer dat ik sena tor Kennedy gezien heb. Robert Kennedy's dood leek een symbool van de redeloosheid die ons land en de wereld bestormde. De zomermaanden van 1968 bractiten geen verlichting van de wanorde en onrust. Onze ambassadeur in Gua temala werd door plaatselijke guer rillastrijders met machinegeweren neergemaaid. Russische troepen rukten niets ontziend Tsjecho-Slo- wakije binnen en zetten de zware laars van de onderdrukking op de eerste wezenlijke loten van vrijheid die er in twintig Jaar aan Tsjechi sche bodem ontsproten waren. In diezelfde week leverden de ge vechten tussen politie en studenten op de Democratische partijconventie in Chicago aan elke televisiekijker in Amerika het bewijs hoe diep de scheuring in onze samenleving waS, hoe intens de gevoelens van haat, en hoe breed de afgrond tussen wetshandhavers en degenen die slechts verachting voor de wet laad den. Deze conflicten toonden ook de lelijke kant van de zogenaamde New Left, ondanks haar aan spraken op idealisme. Nixon De sterke afkeer van Richard Nlxon die vele van mijn mede-Democraten voelen, heb ik nooit gedeeld. Ik had met hem in het Huis van Afgevaar digden en in de Senaat gezeten, Volgens mij was hij een veelbe-'S- terd en misverstaan man. Ik be schouwde Nixon als een taaie, on verzettelijke partijganger en een scherpzinnige politicus, maar altijd een man die probeerde het beste voor zijn land te doen zoals hij het zag. Ik was het echter wel sterk oneens met zijn politieke inzichten. Als hij gekozen werd, zou hij mijns inziens zeker trachten vele van de moeizaam bereikte prestaties van de New Frontier en de Great Society teniet te doen. E'r schuilt veel waarheid in het ge zegde dat er zowel in politiek ais natuurkunde op elke actie reactie volgt. In de vijf Jaar van mijn pre sidentschap hadden wij heel veel actie gehad op de gebieden van burgerrechten, gezondheid, scholen, huisvesting, armoede, honger, be roepsopleiding en consumentenbe scherming, om er maar een paar te noemen. De reactie van ons volk op deze programma's heeft in de presi dentsverkiezing van 1968 tot de be slissing bijgedragen. Op 11 november, zes dagen na zijn overwinning, kwamen de nieuwver- kozen president en zijn vrouw naar het Witte Huis voor het middagmaal en bijna vier uur vergaderingen en voorlichting. Mijn vrouw en ik namen de Nixons mee op een rondgang door de woon vertrekken op de bovenverdieping van het Witte Huis. Tot mijn ver bazing hoorde ik dat het voor hen allebei de eerste keer was dat zij dit deel van het Witte Huis zaguo, ondanks de acht Jaar vice-presi dentschap onder Eisenhower. Op de laatste avond van mijn ambtstermijn, 10 januari 19169, heb ben Lady Bird en ik in het w ><>n- gedeeltè van het Witte Huis een klein feestje gegeven voor de leden van mijn staf. Toen de laatste gast vertrokken was, ging ik nog even naar de westelijke vleugel van het Witte Huis om nog een paar laatste dingen te doen in mijn werkkamer. Ik liep in mijn eentje door de lege kantoren om me ervan te overtui gen dat alles in orde was voor Nixons komst de volgende dag. In een van de kantoren zag ik op een bureau een velletje papier. Ik dacht dat het iets was dat nog weg gegooid had moeten worden en wilde het al in de prullenmand gooien toen ik zag wat er op stond. Een boodschap voor de volgende man die aan dit bureau zou komen te werken, van mijn medewerker die dit kantoor voor hem ontruimd had. „Het allerbeste!" stond er op,

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9