Avondje op politieke „herhalingsoefening" OPPOSITIE PRESENTEERDE GEEN ECHT ANDER BELEID „De jongeheer Wiegel" Vervanger rnr. F. H. J. J. Andriessen: Hans Wiegel op tournee: We moeten naar een nieuwe partij toe 29 oktober wereldspaardag Sparen altijd verstandig en handig LE1DSCH DAGBLAD „De Jonge Van Riel" heette Hans Wiegel al in 1967 toen hij voor de WD in de Tweede Kamer kwam. AR-f ractieleider Biesheuvel ver basterde dat later tot „de jon geheer Wiegel". En nu Biesheu vel premier is en Wiegel te genover zich vindt als leider van één van de regeringsfracties kan hij het, nog niet laten zijn meer dan twintig Jaar jongere college wat neerbuigend tege moet te treden. Er wordt op Wiegel gelet. Zowel in het regeringskamp. daarbuiten. Zijn optreden vorige week tijdens de algemene poli tieke beschouwingen heeft hier en daar een vlegelachtige in druk gemaakt. Kolomschrijvers van kranten maken Wiegel tot onderwerp van hun breinbrouw sels. Zes Jaar geleden nog was Wie gel een student in de politieke wetenschappen. Na zijn verkie zing in juli tot voorzitter van de zestien man grote WD-frac- tie in de Tweede Kamer zei hij, dat hij na een gesjeesde stu dent, niet een mislukte fractie leider wilde worden. Sindsdien heeft Wiegel keer op keer „de krant gehaald". Hij beseft zelf: „Ik ga er hard tegenaan. Dat wekt weerstanden. Er zijn heel wat mensen die me op mijn bek willen zien vallen. Het zal niet gebeuren". Een zelfverzekerde opmerking, die past in het idoolachtige sfeertje, dat om hem aan het ontstaan is. Onze politieke verslaggever Peter Riemersma doet in bij gaand verhaal een poging het sfeertje te vatten. „Geen persoonsverheerlijking zei hij. Nou, wat was dat dan wel", zei de man en hij drukte krachtig op de spoelknop van het urinoir in de Deventer Schouwburg. Een ontnuchterende opmerking. Nog geen twee minuten tevoren hadden driehon derd VVD-ers uit Overijssel en Gelderland „de jongste fractie voorzitter uit de Nederlandse parlementaire geschiedenis" een staande ovatie gebracht. Als Hans Wiegel een spitsspeler van Ajax was, zou hij zonder twijfel op de schouders zijn gegaan. Hans had het weer helemaal gemaakt. In de koffiepauze al hadden enkele wat oudere dames bewonderend uit geroepen: „Begrijp jij dat nou, zo'n jongen, nog maar dertig, en dan al goed. Hij zegt het allemaal zo helder en zo-vlot. Zonder één hape ring". De voorzitter van de kring Overijs sel-Gelderland van de WD, de De venter huisarts dr. Piet Muntendam (Wiegel over zijn gastheer: „Een zoon van de professor uit Leiden. De vader is PvdA, de zoon VVD. Dat kom je wel meer tegen. Omge keerd niet. Noem mij eens één ge val dr. Muntendam dus had het sfeertje om Wiegel raak ge schetst: „Dank en bewondering hebben wij voor de wijze waarop Wiegel tijidens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer voor t voetlioht is getreden. Hij is een zeer verfrissend element in de liberale wereld." En daar pal over heen: „Ik ben enorm tegen per soonsverheerlijking". Hier had de man in het toilet kennelijk de aan sluiting gemist met Muntendam. De mededeling, dat in het oosten des lands zelfs leden van de PvdA had den gezegd: „Eindelijk een VVD-er die recht op zijn doel afgaat: een man die weet wat hij wil", had dit niet kunnen verhelpen. Herhalingsoefening En Wiegel zelf? Ach, de bewierook te liberaal deed wat van hem werd verwacht. Hij voegde aan de reetcs van honderden spreekbeurten er één toe. Een politieke herhalingsoefe ning. „Ik heb weinig nieuws verteld", gaf hij in de pauze toe. Wiegel strategie is simpel. Hij bi.Jft voortdurend op het middenveld an- gen. Met de neiging passes naar rechts te geven. De linkervleugel vindt hij niet goed spelen. Te nega tief. Te extreem. Links speelt eigen lijk niet mee. Loopt als een grens rechter-zonder-vlag driftig gebarend langs de zijlijn. Zijn boodschap, persoonlijke Vrijheid voorop, een juist evenwicht tussen nuchterheid en bewogenheid, tussen particuliere consumptie en bestedingen en uit gaven van de overheid. Dat alles verpakt Wiegel in een gladlopend verhaal. In Deventer, waar een landelijke toernee start die tot februari vol gend jaar zal duren, zijn de grap pen uiterst spaarzaam. De discussie na de pauze begint met déze: „Mijn mede Kamerleden Van Aardenne en De Beer zal ik de moeilijkste vra gen laten beantwoorden. Zelf neem ADVERTENTIE Beeld van WD Gestoken in een stemmig donker grijs pak, lichtgrijs overhemd met zwarte das. donkerblauwe sokken met frivole oranje en lichtblauwe randjes, suède schoenen, spreekt Wiegel over het beeld van de VVD. Naar uiterlijkheiden moet men niet kijken, betoogt hij. Ons concrete beleid bepaalt het beeld ook. En dat beleid is volgens Wiegel allerminst behoudend. Wiegel wil eigenlijk niet over zijn leeftijd praten. Hij doet het toch. Hij weet, dat „men" het erover heeft. „Veel mensen vinden het gek, dat ik op mijn leeftijd nogal onafhan kelijk, nogal kritisch ben. Maar dat slaat op niks. Ik sta in de Tweede Kamer niet te praten als Wiegel. Ik praat als een van de voorhoede- mannen van de fractie". Hij prijst de samenwerking tussen de voorzitters van de vijf regerings fracties onderling en tussen hemzelf en het kabinet. Samenwerking tus sen mij en het kabinet niet goed? Die indruk heb ik niet. Kijkt men gek aan tegen de manier waarop ik mij tegenover het kabinet opstel? Die indruk heb ik wel? Het zijn de laatste wat uitdagende woorden. Het applaus barst los. Een week na het grote politieke de in de Tweede Kamer over de miljoenennota van het Kabinet- Biesheuvel is de waarnemend frac tieleider van de KVP. met 35 zetels de grootste regeringsgezinde fractie, opvallend positief over de oppositie van PvdA en D'66. Mr. F. H. J. J. Andriessen (42), plaatsvervanger voor de al sinds aug. zieke dr. G. H. Ve rruga, zegt: „Den Uyl en Van Mierlo hebben een grote mate van reali teitszin getoond in de tegenbegro- ting. Hun concrete voorsteller^ speelden constructief in op de maatschappelijke problematiek. Je kunt ook moeilijk volhouden, dat PvdA en D'66 een fundamenteel an der beleid hebben gepresenteerd". ,Maar", zegt Andriessen, „er blijven natuurlijk accentverschillen. Ik noem de door de oppositie voorge stelde besnoeiing van het defensie budget met 190 miljoen gulden. En nanoiële specialist van zijn fractie, drs H. A. C. M. Notenboom, vorige week niet over de lippen wilde ko men toen de D'66 er de Goede daar pertinente vragen over stelde. Andriessen gaat nog iets verder: „Het is voor mij een levensgrote vraag of we nog meer op bestaande overheidsuitgaven kunnen besnoeien al wil ik de theoretische mogelijk heid niet uitsluiten". Het accentver schil met VVD en DS'70 bestaat hierin, dat deze regeringspartijen vorige week (de VVD het meest uit gesproken) duidelijk hebben ge maakt in de allereerste plaats van ombuigingen het financiële heil te verwachten. De woordvoerders van de christen-democratische partijen gaven te kermen, d'at een verhoging van de belastingen onontkoombaar zou zijn. Ansriessen, terugblikkend op het debat, zegt: „Ik heb uit drukkelijk beide mogelijkheden naar DS'70 de christen-democratische partijen willen volgen als die ver hoging van de belastingdruk onver mijdelijk achten, dus nadat zoals het regeeraccoord zegt alle mo gelijke moeite is gedaan om te be zuinigen? „Uit het debat van vorige week heb ik niet de indruk gekregen, dat het extreem moeilijk wordt om overeen stemming te bereiken". „Hij vindt op het ogenblik" nog geen aanlei ding om uit te kijken naar rege ringspartners die wat sneller ge neigd zijn de belastingen te verho gen, zoals de PvdA. Andriessen is als directeur Katholiek Instituut voor Volkshuis- de belastingverzwaring, vooral in de hogere inkomensgroepen". Met zo veel woorden geeft Andriessen ech ter toe, dat die accentverschillen er ook zijn tussen de drie christende mocratische partijen KVP, ARP, CHU aan de ene kant en de twee andere regeringspartijen, VVD en DS'70 aan de andere kant. Accentverschillen Deze accentverschillen in het rege ringskamp betreffen de financiering van uitgaven voor nieuwe taken. Andriessen denkt dat voor 1973 dekking moet worden gezocht voor ongeveer een miljard gulden. Zon der blikken of blozen geeft hij dan toe, dat „een deel van de dekking door de tijdelijke verhoging van de Wiebeltax wel blijvend zal moeten Worden". Een suggestie die de fi- voren gebracht: zowel bezuinigingen dus als verhoging van belastingen". Hij preciseert nader: „Maar ik wil dan wel het totale belastingpakket in ogenschouw nemen". Onder de loep Ook de automatische inflatiecorrec tie op de loon- en inkomstenbelas ting? Andriessen aarzelt enigszins, maar zegt toch „ja". Hij herhaalt: „Het totale paikket moet onder de loep worden genomen. Ik heb yrede gehad met de verhoging van de wiebeltax voor 1972 juist omdat er geen gelegenheid is geweest nu al het totale pakket kritisch te bekij ken. De BTW moest in verband met de inflatiebestrijding buiten de verhoging blijven bijvoorbeeld". Heeft hij de indruk dat VVD en vesting te Utrecht eigenlijk de Volkshuisvestingspecialist in de KVP-fractie. Maar nu hij de fractie tijdelijk leidt (dr. Veringa wordt omstreeks de Jaarwisseling terugver wacht; hij gaat goed vooruit na zijn maagoperatie) heeft hij die taak losgelaten. „Ik werk nu meer in de breedte, terwijl ik gewend was in de diepte te werken", vindt hij. Uitbouwen Tot het breedte-werk behoort de uitbouw van de christen-democrati sche samenwerking. Andriessen: „Ik zou wel hebben gewild, dat er één spreker namens de drie was opge treden, al vraag ik mij af of de achterban, die een eigen geluid wil horen en een eigen man wil zien, het begrepen zou hebben". Wat was dan het eigen geluid? Andriessen: „Nou ja, de toon. Mel- lema (CHU) was in het algemeen nogal gereserveerd. Aantjes (ARP) persoonlijk. Die spreekt van binnen uit. Zelf had ik op nogal wat on derdelen kritiek. Maar zakelijk, neen. Zakelijk gezien zet ik vraag tekens bij het afzonderlijk optreden van ARP, CHU en KVP". Bij het breedte-werk is tevens inbe grepen het samenspel met de frac tieleiders van WD en DS'70. Heeft Andriessen met het optreden van Wiegel (VVD) moeite? „Wiegel steelt de show door zijn gevatheid in het debat. Dat is hele maal niet erg. Soms wordt zijn op stelling door anderen als prikkelend ervaren. Maar dat uitdagende zal er wel afgaan door het vele werk, dat hij als fractievoorzitter moet doen". Als waarnemd-fractievoorzitter is Andriessen nauw betrokken bij de gesprekken tussen ARP, CHU en KVP over verdere samenwerking. „Ik zelf vind, dat er voor de volgen de verkiezingen iets heel nieuws moet zijn, maar Ik betwijfel of er dan al een nieuwe partij is". „Zo'n nieuwe partij, daar moeten we naar toe. En dat moet niet een optelsom van de drie zijn. Maar méér. ARP, CHU en JCVP moeten zichzelf opheffen en als dat kan men met anderen een nieuwe party stichten. Een partij die ook een ap pèl doet op de kiezers die niet meer op de drie christendemocratische partijen hebben gestemd". Missie Wiegels Deventer mis6ie is dan evenwel nog niet ten einde. Het li berale leerstuk over de persoonlijke relaties wordt in de praktijk ge bracht in een speciaal voor de gele genheid opengesteld drink-, eet- en praathuisje, aangedrukt tegen de kerk. Hier onderhoudt de liberale leider zich, een kleintje pils losjes in de hand, nog enkele uren met de VVD-top in het oosten. Eén mo ment maar lijkt hij de situatie niet helemaal meester. Zomaar een vrouw komt op hem af en zegt be slist: „Ik wil mij even aan u voor stellen, mevrouw Van Straten," Wiegel weet niet zo gauw wat hij zeggen moet. Een nauwelijks merk bare rimpeling in het verbale machtsvertoon. Iedereen die het horen wil mag van hem vernemen, dat hij na drie Jaar fractieleider niet meteen minister moet ijorden. Hij had nu staatsse cretaris van Volkshuisvesting kunnen worden, maar hij wilde niet. I Staatssecretaris van binnenlandse zaken was hij wel graag geweest m het kabinet-Biesheuvel, maar dat kon niet. En de vraag wat hij gaat doen né, het 'fractieleiderschap, beantwoordt Wiegel met: „Het liefst burgemeester worden in een klein plaatsje. Ik wil wat te besturen hebben". Zo'n antwoord élke vraag krijgt bij Wiegel het ant woord dat zij verdient bouwt aan het sfeertje van de wat myste rieuze vrijgezel, die er trots op Is dat men hem niet dóórkrijgt. Heeft het liberale volksdeel zo'n man nodig? Een man wiens groot ste zorg lijkt: het bééld van de WD en toch ook: het bééld van zichzelf? Heel blij constateerde Wiegel in Deventer, dat de zaal zó vol was „terwijl niet eens verkiezingen op komst zijn". En hij geeft grif toe ontzettend opgelucht te zijn. dat hij vorige week nét niet „op zijn bek viel". Bijna was dat gebeurd tijdens het debat in de Tweede Kamer. Wiegel lag met Van Mierlo van D'66 over hoop over de relatie tussen econo mische groei en milieubeheer. De WD-er („ik wilde me eraf maken") riep premier Biesheuvel te hulp. Prompte reactie van de premier: „Op dit punt moet u zichzelf red- den". Veel leedvermaak en gegniffel in de Kamer. Wiegel redde zich zo: „Ik geloof dat ik erover moet den ken de leiding van de fractie aan een Jongere over te dragen". Bulde rend gelach. Je jeugd kan Je red ding zijn. Wiegel in «Deventer: ,3iesheuvel vroeg later: Hans was Je boos? Ik zei: welnee. Ik kon dat des te mak kelijker zeggen, omdat ik me staan de had gehouden". Beeldvorming. In liberale kring Is de beeldbuis nog altijd „in" als stokpaard, als medium „voor linkse propaganda". Wiegel: „Ach, laat die jongens maar. Wat heeft iat nou de PvdA geholpen? Niks toch". Voorzitter Muntendam vatte de li berale hang naa'r een tot de ver beelding sprekende voorman samen in deze woorden: „Dames en heren u hebt vanavond Hans Wiegel live ADVERTENTIE NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel Nieuwe uitgaven Ga weg, ga weg, zei de vogel, door Alfred Kossmann. Ui tg.: Em. Que- rido, Amsterdam. Huurders en onderhuurders, door Hella S. Haase. (Querido) De ondergang van Makarov, door Helgo Ruebsamen. (Querido) De revoluties, door Judicus Ver stegen. (Querido). De Bisschop van Den Haag, door Adriaan van Leent. (Querido) Erflaters van onze beschaving. Ne derlandse gestalten uit zes eeuwen, door Jan en Annie Romein, 9e druk. (Querido) Twee grillige verhalen, door Karen Blixen. Salamander. (Querido) De blauwe horizon, door Clare Lennart. 6e druk. Uitg.: Nijgh van Ditmar. Den Haag/Rotterdam. De zwarte ruiter, door S. Vestdijk. 3e druk. (Nijgh van Ditmar) Rose, met vrome wimpers, door Guus Kuüer. Uitg.: Meulenhoff, Am sterdam. Steen en been, door Ethel Portnoy. (Meulenhoff). Bech: een boek, door John Updike (Meulenhoff). Heli's angels, door Hunter S. Thompson. Uitg.: Bert Bakker, Den Haag. Moksha 2. Jaarboek voor bewust zijnsverandering en drugs. (Bert Bakker) Fietsen voor de Volkskrant, door Adriaan Venema. (Bert Bakker) Schaduwen op Aries, door Felix Thijssen. Uitg.: De Fontein, De Bilt. Dreigende zon, door Felix Thijssen. (De Fontein). ADVERTENTIE „Sparen is bouwen aan geluk," zegt men wel eens™ Natuurlijk is geluk niet voor géld te koop. Maar het is wel plezierig en nuttig om wat achter de hand te hebben. Sparen is (altijd) verstandig en handig, maar één dag per jaar vraagt sparen extra aandacht: op Wereldspaardag - dit jaar op 29 oktober. Vraag eens een broohure. U komt dan tot de ontdekking dat er heel wat vormën van sparen zijn, waarmee u (als u aan de voorwaarden voldoet) een aantrekkelijke premie kunt verdienen belastingvrij. Inlichtingen: Wereldspaardag, Antwoordnummer 51, Den Haag. (Postzegel plakken hoeft niet) Publikatle van bot Ministerie van Sooiaio

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7