Groep wil gastoevoer naar west-Nederland saboteren DïeseU „Over cijfers valt nog wel te praten" Nederlanders overschatten eigen hulp Regering onder druk zetten Onderzoek politie en justitie Hond is het meest geliefde huisdier Kopers bouwen zelf huis af Getuigenis werkt „als een ontploffing" FELLE BRAND IN UTRECHT PAGINA 6 LETDSCH DAGBLAD DINSDAG 36 OKTOBER 101 HOOGEVEEN De politie van Hoogeveen en twee rijks rechercheurs stellen op het ogenblik een onderzoek in naar de plannen van een organisatie van saboteurs die heeft gedreigd de gastoevoer van Groningen naar West-Nederland stop te zet ten. De bevindingen van de politie zullen zo spoedig mogelijk ter beschikking worden gesteld aan de officier van Justitie in Assen. De plannen van de geheime or ganisatie, die bestaat uit „idea listen" uit de drie noordelijke pro vincies die de regering op deze manier willen dwingen meer aan dacht aan de ontwikkeling van het noorden te besteden, werden enige dagen geleden in de open baarheid gebracht door woord voerder Catrinus Annen uit Hoo geveen. Volgens deze 48-Jarige timmerman, die in 1967 landelijke bekendheid kreeg met zijn werklozenactie „He den wij, morgen gij", heeft de groep die in Hoogeveen haar hoofdkwartier zou hebben mo menteel ongeveer honderd leden. „Wij praten niet zo maar in het wilde weg," aldus Annen, „want we weten precies waar we de gasleidin gen moeten onderbreken om de gas'.oevoer naar Holland stop te zetten. Er zitten enkele gespeciali seerde technici in onze groep, zoals personeelsleden van de NAM en de Gasunie". AMSTERDAM De hond is bij de Nederlanders het meest geliefde huisdier. Daarna komen zangvogels en op de derde plaats de kat. Dit is vastgesteld na een en quête onder 1134 gezinnen, aan wie de vraag werd gesteld: of men in het gezin een of meer huisdieren hield. Zesenvijftig procent van de ondervraagden gaf op er een of meer te bezit ten, gemiddeld meer dan ander halve soort per gezin. Twee en twintig procent van de onder vraagden gaf op een of meer honden te bezitten, 21 procent zangvogels en vijftien procent katten. Daarna kwamen vissen (16 procent), hamsters, marmotten of witte muizen (6), konijnen (4), kippen, eenden of ganzen 3), duiven (2), ponys, geiten of paarden (1) en schildpadden, hagedissen of andere reptielen (1). Dit betekent dat de Neder landse huisdierenbevolking in de miljoenen loopt. Motieven Gevraagd naar de motieven achter de aangekondigde drastische maatre gelen zei woordvoerd-saboteur Annen ons gisteren: „De regering besteedt te weinig aandacht aan het noorden. De rest van Nederland en zelfs het buiten land profiteert van het gas dat in onze provincies wordt gewonnen. Wij willen de regering laten zien dat het noorden niet alleen afhan kelijk is van Den Haag en West- Nederland, maar dat Holland ook afhankelijk is van het noorden". „Door de gastoevoer te onderbreken GENDT Twintig jonge gezinnen In het over-Betuwse Gendt zullen noodgedwongen hun koopwoningen, zelf afbouwen. Ze zijn de dupe ge worden van de bouwcombinatie Huis- sen NV uit Huissen. die al geruime tijd in surseance van betaling ver keert. Tijdens een gisteravond in het ge meentehuis van eGndt gehouden bij eenkomst werd besloten dat de cura tor van het bedrijf mr A. Schnor uit Arnhem, het faillissement zal aanvragen, terwijl de gedupeerden zelf de woningen afbouwen. De kopers hebben een bewakings dienst ingesteld, omdat schuldeisers bezig zijn geweest materialen uit de woningen te halen Verschillende ge zinnen betalen al meer dan een laar lang 300 tot 500 gulden per maand aan rente. Ook is al eens een bedrag van 2500 gulden extra op de koopsom afgelost. De huizen hadden dit voorjaar al afgeleverd moeten worden. Gratis bomen NIJMEGEN Staatsbosbe heer gaat zaterdag op een markt in de wijk Dukenburg in Nijme gen 1500 berken uitdelen aan tuinbezitters. Motto: „Een gratis berk voor ieders perk". De bomen zyn gerooid in een vennengebied aan de rand van Nijmegen, waar de grote hoe veelheid berken een bedreiging voor het natuurlijk evenwicht vormden. laten we zien dat het noorden ook macht kan uitoefenen. Nu het op een diplomatieke manier niet meer kan en wij in het parlement ook niets bereiken, geloven wij dat de tijd gekomen is dat het ontwikke lingsprogramma voor het noorden versneld wordt uitgevoerd, desnoods met behulp van dreigingen die wij waar kunnen maken". Stroman Annen wil verder niet uitweiden over de geheime organisatie waar van hij volgens zijn zeggen slechts een stroman is. Ik kan alleen zeggen dat deze organi satie bestaat en dat de plannen voor sabotage gereed liggen. Onze mensen hebben het zo geregeld dat de gas toevoer voor liet noorden niet in ge- komt". Vólgens Catrinus Annen en zijn ge heime organisatie is het feitelijk zo dat het westen van Nederland steeds industrialiseert ten kaste van het noorden, dat de energie levert. De idealisten eisen daarom dat het Wes- meer opbrengt voor het noorden. Over het verhoor dat de politie van Hoogeveen en de twee rijksrecher cheurs Annen hebben afgenomen, is nog niets bekend. „Wij zullen eerst j de officier van Justitie in Assen op de hoogte brengen van onze bevindin gen. Die moet dan maar zien wat er verder moet gebeuren", aldus het commentaar van de politie van Hoo geveen. Gasunie Voor de Gasunie, die optreedt als verkoper van het door de Neder landse Aardolie Maatschappij ge ien aardgas, is het onmogelijk alle afsluitgroepen van de van noord naai- zuid en west lopende leidingen te —controleren. Er is slechts een periodiek controle-on derzoek door onderhoudsploegen. Aan de achtduizend kilometer gas leiding in Nederland liggen onge- duizend afsluitingen die door saboteurs benut zouden kunnen orden. De Nederlandse Gasunie heeft ech ter een aantal veiligheden om sabo tage zoveel mogelijk te voorkomen e schade te beperken. Zodra een afsluiter wordt gesabo teerd, wordt dit automatisch door gegeven aan een centrale comman dopost die de gastoevoer via andere leidingen kan continueren en per mobilofoon monteurs kan oproepen. Eventueel kunnen ook controleurs per auto en helikopter worden inge schakeld om de schade te beperken. Wantrouwen Hoewel de politie de zaak voorals nog enigszins wantrouwend bekijkt, is de Hoogeveense politie wel be nieuwd wie er zich achter de zware dreigementen verschuilen. In zijn Hoogeveense woning maakt Catrinus Annen zich voorlopig nog niet al te druk over het effect van zijn woorden. „Dat ik verhoord zou worden, kwam voor mij niet als een verrassing. Overigens voel ik me ner gens schuldig aan, omdat ik er alleen maar op heb willen wijzen da* het noorden geen wingewest is dat door het westen naar believen kan wor den gebruikt". „Mocht men mij arresteren dan zal de groep onmiddellijk in actie komen om te laten zien dat onze wooi geen loze dreigementen zijn", zo be sluit Catrinus Annen. Hervormden pro en contra DEN HAAG (ANP) Het getuigenis over het christelijk belijden in deze tijd, dat een aantal vooraanstaande ongeruste hervormden op 7 oktober j.l. „als een ontploffing", zoals prof. dr. G. C. van Niftrik het typeerde, heeft uitgegeven, blijft grote aandacht trekken binnen en buiten de Ned. Herv. Kerk. Minister Geertsema van Bin nenlandse Zaken heeft gistermid dag de nieuwe politie-opleidings school Noord-Holland aan de Slo- )eg in Amsterdam geopend. Minister Geertsema was blijkens deze foto bijzonder geïnteresseerd het schieten. Politie stuurt ongevraagd arts naar ziek kind HOOGEVEEN Een arts heeft gisteren op verzoek van de politie een 14-jarige jongen in Hollandsche- veen thuis opgezocht en behandeld tegen geelzucht. Hij had een agent meegekregen voor het geval de ou ders zich zouden verzetten De jongen is een neefje van de vorige week in hetzelde dorp over leden Bertje P.. wiens ouders om godsdienstige redenen geen dokters hulp hadden gevraagd. Bertje moet onder vreselijke pijn zijn gestorven terwijl zijn ouders en familie niets deden dan bidden. De politie had een anoniem tele foontje gekregen dat er weer een kind van oudei's uit de zelfde sekte al veertien dagen ziek was zonder dat. er een dokter over de drempel was geweest. De arts en de plitieagent die er aanbelden ondervonden geen moeilijkheden. „De ouders werkten mee", zeiden zij. Bioscoop mist geld en portier AMSTERDAM De politie is op zoek naar de 25-Jarige nachtportier van het Rembrandtplein theater in Amsterdam die er dit weekeinde met de recette van de bioscoop, ongeveer 9.300 gulden, vandoor is gegaan. De man had opdracht het kasgeld naar de nachtkluis van een bank te bren gen. DEN HAAG (ANP) De Neder landers hebben over het algemeen een overdreven indruk van de om- vang van de hulp, die Nederland aan de ontwikkelingslanden verstrekt. Dit is gebleken uit een onderzoek, dat de „nationale commissie ont wikkelingsstrategie 19701980" door het NIPO heeft laten instellen. Gemiddeld schatten de Nederlan- j ders, dat de Nederlandse ontwikke- lingshulp twee procent van het na- I tionaal inkomen bedraagt. In werke- lijkheid was in 1970 de hulp van de overheid nog geen driekwart procent en was de totale Nederlandse hulp met inbegrip van de particuliere ka pitaalinvesteringen ietö minder dan anderhalf procent. De helft van de Nederlanders schat de hulp op twee procent of meer. terwijl er ook zijn, die menen, dat Nederland tien procent of zelfs meer van zijn nationaal inkomen aan ont wikkelingshulp besteedt. Slechts 35 procent nam aan, dat de ontwikke lingshulp een procent of minder van het nationaal inkomen omvat. Van de ondervraagden blijkt voorts 47 procent voorstander te zijn van vergroting van de ontwikkelings hulp. 44 procent wil de hulp gelijk houden en 6 procent zou de hulp willen verminderen (2 procent heeft geen oordeel). De ondervraagden, die de hulp op tot en met een procent van het nationaal inkomen schatten, zijn meer voor ontwikkelingshulp- vergroting (54 procent) dan zij die de Nederlandse bijdrage hoger schat ten (45 procent). Hogere belastingen voor meer ont wikkelingshulp zijn impopulair, be zuinigingen om meer. geld voor hulp te verkrijgen vindt men een beter idee. Men blijkt dan vooral op de fensie (23 procent) en op kunstsub sidies (10 procent te willen bezuini gen). I Het getuigenis richt zich vooral tegen een verpolitisering en ver- j maatschappelijking van hét evange lie en het eist, dat binnen de Ned. Herv. Kerk weer een rechte predi king van het evangelie zal komen. Inmiddels is binnen de Ned. Herv. Kerk een discussie over de inhoud van het getuigenis ontstaan. Tegen standers voeren aan dat van or thodoxe hervormde zijde hier een theologie wordt gepresenteerd, die onvoldoende rekening houdt met de verantwoordelijkheid van de christe nen in de wereld. Of zoals de her vormde predikant ds. B. C. Bouwen uit Barendrecht zegt „Wat hebben de zwervers, de uitgebuitenen, de onder drukten en vernederden in de wereld eraan dat God bij mij aan zijn eer komt en dat ik een genadig God heb, als het daarbij blijft?". Televisiedebat? Een groot aantal hervormde theo logen, onder wie dr. J. J. Buskes uit Amsterdam, dat grote bezwaren heeft tegen de inhoud van het ge tuigenis, heeft in een open brief een gesprek met de zes opstellers aange vraagd. IKOR-televisie is bezig om voor zondag 7 november een televi siedebat van anderhalf uur tussen Van Niftrik en Buskes te organise- De zes opstellers van het getuige nis: prof. dr. G. P. van Itterzon, prof. dr. H. Jonker, prof. dr. G. C. van Niftrik. mevr. mr. J. A. van Ru- ler-Hamelink, dr. .W Aalders en ir. J. van der Graaf, komen binnenkort bijeen om de reacties op hun getui genis te bespreken en na te gaan wat hun verder te doen staat. Daar bij zal ook de aanvraag tot een ge sprek met de hervormde theologen, die hierom hebben gevraagd, aan de orde komen. Prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker uit Groningen heeft verklaard, dat het getuigenis een "zware steen in de toch al onrustige vijver van de ker ken heeft geworpen. „Er moest ook iets gebeuren, de spanning was niet langer te dragen", aldus prof. Lek kerkerker. die zelf ook vurig na bevrijdend getuigenis heeft verlangd, maar door de opstellers niet in hun plan werd gekend omdat zij haast hadden en Groningen te ver weg lag. Ongetwijfeld zou, wanneer ik te. voren in het overleg was betrokken, het getuigenis anders hebben geluid, Minder met een tekening van zwart wit. Meer in een wetenschap: hoe hebben wij allen gefaald, dat deze verschrikkelijke verwarring onder ons kon ontstaan en dat de chris telijke gemeente in grote delen is aangegrepen door onzekerheid, twijfel, moedeloosheid, aanvech ting, zo maakte prof. Lekkerkerker bekend. Gevaat Het gevaar van het getuigenis volgens hem, dat het leidt tot globale veroordeling van allen vanuit het evangelie zich met gro te zorg inzetten voor de leefbaarheid van het evangelie. Ongetwijfeld heb ben de opstellers dat niet bedoeld. Zij zijn echter zo in beslag genomen door een luidruchtige verpolitisering en vermaatschappelijking van het, heil (ik denk aan bepaalde uitzen dingen van corhmunicatiemedia) dat ze eenzijdig moesten spreken zoals ze hebben gedaan, aldus Groningse hervormde hoogle raar. Hij zegt te hopen, dat door het getuigenis binnen de Ned. Hervl Kerk een echt kerkelijk gesprek kan ontstaan en een andere g te van het kerk-zijn. Van uiterst rechtse zijde binnen de Ned. Hen'. Kerk is intussen ook kri tiek op het getuigenis geuit, hoewel de hoofdbesturen van de Confessione le Vereniging en van de Gerefor meerde Bond in de Ned. Herv. Kerk zich in feite achter het getuigenis hebben opgesteld. De hervormde pre dikant ds. H. Talsma in Den Haag en zyn zoons ds P. Talsma, legerpre* dikant en ds. A. Talsma te Brand wijk achter de getuigenis in strijd met de heilige schrift en de belijde nis omdat er een te algemene leer van de verzoening in het stuk tot uiting komt. ADVERTENTIE De zangeres Ilonka Biluska is aan de Vrije Universiteit in Amster dam geslaagd voor het kandidaats examen Engelse letteren. De zangeres, die in hoofdzaak in België werkt, vol bracht haar studie in 3Vs jaar. CNV-voorzitter Lanser: UTRECHT (ANP) In een leeg staand voor de sloop bestemd pand in de Utrechtse Stationswijk naast het Domhotel heeft vanmorgen om- j streeks half zeven een felle uitslaan de brand gewoed. Het hotel waarin 37 gasten verbleven heeft geen ge- vaar gelopen. Wel zijn in allerijl alle gasten gewekt. De brandweercommandant van Utrecht de heer J *t Lam verklaarde later dat het hotel buiten gevaar Bij aankomst van de eerste brand weerauto omstreeks tien over half. zeven dinsdagmorgen stond het huis naast het hotel in lichterlaaie. Er werd onmiddellijk groot alarm geee- ven. De aandacht van de brandweer concentreerde zich aanvankelijk uit sluitend op het voorkomen van over slaan van het vuur naar het dak van het hotel. DEN HAAG (ANP) ..Wij blij ven van mening dat een nationale aanpak van de loon- en prijsmatl- ging nodig is. Maar dan moet wel bij alle partijen de wil tot overeen stemming aanwezig zijn. Als die wil er is valt er' over de cijfers wel te praten, zeker nu het Centraal Plan bureau heeft berekend dat de door de vakbeweging voorgestelde matiging niet zo groot is als wijzelf haddpn becijferd". ser, heeft dit maandagavond aan de vooravond van het overleg tus sen de zeven voorzitters van de werk gevers- en werknemersorganisaties verklaard op een regionale bij eenkomst van de Nederlands Chris telijke Bond van Ovei^ieidsperso- neel in Den Haag. Hij zei nadrukkelijk wel. dat er alleen te praten valt op basis van de uitspraak in het SER-rapport. dat de reële loonstijging in 1972 enigszins achter moet bijlven bij de stijging van de produktiviteit. En achterblij ven is wat anders dan achterwege blijven, aldus dhr. Lanser. Dat de j werkgevers voor "72 'n loonsverhoging voorstellen die zelfs onvoldoende is, om de stijging van de prijzen te compenseren, noemde hij niet alleen in strijd met het ook door hen aan vaarde SER-rapport. maar bovendien gevaarlijk, omdat een teruggang in het reëele inkomen kan leiden tot het afnemen van de consumptie, hetgeen de ver tragi in de conjunc turele ontwikkeling kan versterken. ofwel de verrassende Mercedes Een verbazingwekkender auto dan een Mercedes Diesel is nauwelijks denkbaar. U verwachtte misschien een apart model, een andere Mercedes. Maar niets daarvan. Hij wijkt in niets af van andere 4-cilinder Mer- cedessen. U rijdt in het originele Mercedes concept, ontworpen voor maximaal komfort en optimale veiligheid. Geïnteresseerd? Een (lange!) proefrit Maar dan voor- ,essr zien van 'n wonderlijk soepele, actieve dieselmotor, verrassend stil en goed voor 130 km/u. Verrassend, niet? Even verrassend als uw eerste tankstop: voor rond de 15 gulden gaat de 65-liter tank vol. En u kunt weer zo'n 700 km voort. Dat is Diesel GT... van Mercedes! is een kwestie van nu even bellen! Mercedes-Benz Diesels omwille van comfortabele zuinigheid N.V. L.I.A.M. Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710 - 4 45 45 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710 - 5 18 55 Nieuw», cenlrale Mercedes-showroom Utrecht. Niet iedere dealer kan u alle Mercedes-Benz typen tonen; hif zal u daar om desgewenst gaarne vergezellen naar onze nier en kleuren. U vindt de showroom aan de Reactorwi van harte welkom maandag t/m vrijdag van 9 tot 1

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6