WAAROM IS LEIDEN ZO'N ARME STAD? ollege contra raadsleden CITROeN SHOW Burgemeester geeft antwoord op vraag: VER GARANTIES VOOR DE STAF VAN TEUNS u Tv-portret „Louise de Coligny' „Stunts" met auto door Boskoopse slager Raadsleden: zuinig met het zakgeld )INSDAG 26 OKTOBER 1971 LELDSCH DAGBLAD Burgemeester Vis LEIDEN „Een opeenhoping van factoren heeft er toe bij gedragen dat de financiële situatie van onze stad zo somber is". Dat zegt burgemeester Vis aan de vooravond van een bezoek aan de vaste kamercommissie voor Bin nenlandse Zaken. De burgemeester weet zich gesteund door een dele gatie uit alle politieke partijen die in de vaak zo verdeelde Leidse raad zijn vertegenwoordigd. Wat zijn dan die factoren? De burgemeester sinds het voorjaar in functie somt ze moeiteloos op: „Leiden heeft een functie als centrumgemeente, dat betekent veel zorg voor mensen uit andere gemeenten. Dan is er de sociale samenstelling van de be volking, die gerust zwak genoemd mag worden en weinig welvarend. Wij hebben de zorg voor de op een na grootste binnenstad in Neder land. Vergeet niet die veertien ki lometer kademuren, waarvoor we moeten zorgen. Dan is er het be perkte grondgebied, waardoor praktisch geen nieuwbouw meer kan worden gepleegd. En de bo demgesteldheid, die het noodzake lijk maakt extra veel geld uit te geven aan die gebieden waar nog wel kan worden gebouwd. Tenslot te: de teruglopende bevolking". Geassisteerd door wethouder Duyverman vertelt de burgemees ter nog eens het verhaal van hon derden jaren vefwaarlozing. Hij wijst er op dat de sociale samen stelling van de bevolking zo is ge worden. dat de gemeente wat dat betreft aan de rand zit. In 1670 tel de de bevolking van een welvarend Leiden 70.000 zielen. Maar hon derd jaar later was dat teruggelo pen tot 30.000. Burgemeester Vis: „U kunt zich misschien voorstellen wat dat toen al aan armoede, leeg stand van huizen en verwaarlo zing heeft betekend. Pas in 1917 waren de 70.000 weer bereikt. In 1966 zaten we boven de 100.000. Nu zitten we daar weer onder". In verhouding tot de buurgemeenten heeft de Leidse bevolking minder onderwijs genoten, en een lager inkomen. Maar als bewoner van éen centrumgemeente moet de Leidenaar meebetalen aan voor zieningen, die ten goede komen aan de welvarender inwoners van die buitengemeenten". In de Jaren zestig is de Leidse nood. ook al door de opvattingen van het rijk over gemeentefinan- ciën. snel naar een dramatisch hoogtepunt gestegen. Burgemeester Vis en de wethou der zeggen daarover: „De ver strekking van financiële middelen wordt centraal door de overheid geregeld. En nu is het beroerde dat de normen die het rijk han teert gewoon niet opgaan voor de verhoudingen in Leiden. Die nor men houden bijvoorbeeld geen re kening met kademuren, met grach ten die de stad doorsnijden, zodat er veel extra verbindingen nodig zijn. Er valt hier niets te dempen. Wat dat betreft lijken we een soort klein-Venetië". Het feit, dat Leiden vol zit, heeft ook andere consequenties. Wethou der Duyverman daarover: „Dat be tekent ook dat we geen industrie kunnen aantrekken. Dat er een voudig geen verdere ontplooiings kansen zijn voor nijverheid in Lei den". Dat zijn allemaal zaken die de Leidse delegatie aan de tweede kamerleden uiteen wil zetten. Burgemeester Vis weer: „Ons uitgangspunt is: we lopen vast met de restauratie van onze histo rische schouwburg aan de Oude Vest. Eerst hebben we op aandrang van de heren, die aan de koorden van onze beurs zitten Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland en het departement van Binnenlandse Zaken afgezien van het bouwen van een nieuw theater. Wel hebben we een reserve gekweekt voor de schouwburg-restauratie en voor de bouw van een zwembad. Toch ook iets dat voor de hele bevolking vruchten afwerpt. Nu rijst de vraag en de regering vraagt zich dat ook af. of die reserve niet in het gat van de gemeentebegroting moet worden gestopt Maar dan vraag Je Je af of Leiden geen ge meente wordt, waar eenvoudig niets meer kan. Als we alleen maar willen proberen een redelijk voor- zieningspeil voor onze bevolking te handhaven, zitten we moei teloos op een begrotingstekort van 13,5 miljoen gulden". En om de getallen nog even af te ronden: burgemeester Vis heeft er nog enkele tot zijn beschikking „Ieder jaar is er maar een geringe uitbreiding van het gemeente fonds. Wij krijgen per jaar twee procent meer. Maar die wordt op geslokt door automatisch terugke rende zaken, neem alleen maar de sociale uitkeringen die een ge meente moet doen. Voor iets nieuws is dus geen plaats. Het rijk stelt tot nu toe voor zioh zelf ook de Zijlstra-norm. Een groei van de uitgaven van zes procent per jaar?" Wethouder Duyverman Vervolg van pag. 1. iEIDEN De strijd die gisteren in de raad werd gevoerd 'aj r het voortbestaan van de staf-Teuns liep vast op de finan- e garanties. De raadsleden vonden dat als zij zich uitspra- dai voor voortzetting van het werk van Teuns daar ook finan- £|j e consequenties aan vast zaten. Het College van B. en W. bereid allerlei bemiddelingsrollen op zich te nemen, maar krachtig „nee" toen er over geld gesproken werd. verder te gaan met de artenissen in de raad eerst een ■ge nvatting van - deze zaak: dr. zei is is directeur geweest van het fich Opvoedkundig Bureau del B) van 1962 tot 1969. In Juni- ho kwam een conflict naar buiten e|Bi hem en het bestuur van het over het in de toekomst tq. m beleid. Teuns, die de,- steun zijn staf, werd ontsla- st.iuma, dat ontslag werd niet ge- 'itueerd. vooral door toedoen van uders, die vreesden dat de be- leling van hun kinderen zou wor- onderbroken. De zaak sleepte bijna 2Vs jaar voort. Tenslotte Teuns en zijn wat uitgedunde per 1 november a.s. definitief lag aangezegd. if-Teuns, die na het ultbre- i het conflict een' eigen leven gaan leiden ("alternatief s®! 1") heeft echter nog zo'n 60 pa- behandeling, een deel er- Is afkomstig van buiten Lei- De vraag is nu wat gaat daar november mee gebeuren. Het iterie van Volksgezondheid heeft taf-Teuns uitgenodigd een plan ppi dienen om te komen tot een re- centrum voor geestelijke gezondheid teneinde het huidi- ien erk voort te zetten. r bij een op 20 oktober jl. ge- gesprek eiste de departemen- vertegenwoordiger dat de staf- de behoefte aan een dergelijk rum zou aantonen, alvorens sub kon worden gegeven. Teuns laarde daar de mankracht niet te hebben en het zeker niet in tijdsbestek te kunnen doen. En sen nadert de datum van 1 no- ler.Het MOB-bestuur wil de ■Teuns wel toestaan tot 1 maart pand Rijnsburgerweg 163 te en (het pand is eigendom van MOB), mits zij aan bepaalde waarden voldoet. Eén ervan is de leden van de staf-Teuns Iftelijk verklaren dat zij met het lag akkoord gaan. Maar daar ert de staf-Teuns niet over. motie, waarmee Van Aken ter kwam, nadat hijzelf (voor het Lamers (sprekend voor Prot. KVP), mevr. Van der Blom j, Gerkema (PSP) en Z under - (DS'70) de kwestie nogmaals doorgenomen, bestond uit tukken. Wat drie van de vier betrof, waren er geen moei al. Ook het College kon zich •d verklaren met het besluit 'de bevoegde universiteitsorga- te verzoeken een onderzoek in de behoefte aan een lotherapeutische behandeling kinderen in de regio Leiden, 'an de resultaten aan de raad uitgebracht". Ook op het gedeelte van de motie Van hadden B. en W. geen com- itaax. Dat behelsde een persoon- onderhoud met de minister van B tegezondheid om hem op de te brengen van de bevindin- K I van de ad hoe raadscommissie *2 te het MOB en "om de minister verzoeken het gemeentebestuur J 3° oktober 1971 te machtigen jjl Hens drie personen aan te zoe- om zitting te nemen in een r& lelijk) bestuur voor het aan de •Teuns toevertrouwde werk op gebied van psychotherapeutische t 1 indeling". discussie viatte vlam op het der- Punt van de motie, de financiële ,pe ttties van de gemeente Leiden lU?J de staf-Teuns om het huidige k voort te zetten Garanties een tijdelijk karakter dragen, lat uit "praktijkervaring" moet I ken of er "behoefte" is aan het van de staf-Teuns. Zodra die is aangetoond, zijn de problemen op gelost, want dan kan er immers rijkssubsidie volgen. In de motie no digde Van Aken College en raad uit te besluiten om financiële verplich tingen, aan te gaan ter voortzetting van het werk van de staf-Teuns, te garanderen voor een zodanig per centage van 160.000 gulden (het ge raamde tekort waarmee de staf- Teuns Jaarlijks te kampen zou krij gen) als er Leidse patiënten zijn. En voorts om voor het Jaar 1971 een bedrag van tev.i hoogste 30.000 gulden beschikbaar te stellen en de begroting 1971 dienovereenkomstig te wijzigen. Tegen dit voorstel stelde het College zich (na schorsing van het beraad) met klem teweer. Wet houder mevrouw Den Haan had al eerder gezegd: "Het MOB is een rijksaangelegenheid. Ik ben tot al les bereid waartoe ik in staat ben. We kunnen voor de staf-Teuns even tueel zoeken naar andere huisves ting, we kunnen de zaak bepleiten bij Gedeputeerde Staten, we kunnen naar de minister gaan. Kort ge zegd: we kunnen, mét de raad, de zaak leggen op de tafel waar hij hoort: op die van de overheid. Maar kunnen als gemeente geen finan ciële steun geven. In deze kwestie hebben wij nu eenmaal geen subsi diebeleid". Wethouder Harmsen van Finan ciën dikte deze woorden nog iets zei dat G.S. het Leidse voorstel zeker niet zouden laten passeren <"De begrotingen over 1970 en 1971 van Leiden zijn nog altijd niet goed gekeurd") en wees er op dat de raadsleden voor eventuele financiële verbintenissen hoofdelijk aansprake lijk zouden zijn, want het College ,ou unaniem tegenstemmen. In 't Veld (PAK) sputterde tegen. Waarom kan de raad in dit geval zijn budget-recht niet gebruken?" Hij merkte op dat het College in het verleden wel meer gelden op grond van noodsituatie had uitgekeerd of schoon zij niet op de begroting voor kwamen. Maar Harmsen was onver murwbaar: "Ik moet formeel rede neren". Van Aken vond dat formeel praten alleen maar kon als de raad tijdig op het MOB-conflict was ge sprongen, "dan hadden we de zaak binnen de gebruikelijke termijn van twee maanden bij Gedeputeerde Sta ten kunnen indienen. Maar dat is niet gebeurd. We hebben nu nog naar vijf dagen, dan is het één no vember en dient er een oplossing voor de staf-Teuns te zijn. Laat G.S. maar afwijzend beschikken, dan kunnen wij straks tegen de minister zeggen: u ziet het, Leiden wil wel helpen, maar krijgt de kans niet, zegt u nu maar hoe het wél moet. Dat is de achterliggende gedachte van dit besluit". Harmsen meende uit Van Akens woorden te bespeuren dat hij er als puntje bij paaltje kwam toch ook zelf geen geld in wilde stoppen. Van Aken nijdig: "U chanteert mij op mijn uitlatingen". De standpunten bleven zoals zij waren: bij stemming was de gehele raad voor financiële garantie en het hele college tegen. k Het vierde punt van de motie Van Aken leverde geen problemen op. Dat gold een verzoek aan het College van B. en W. om overleg te doen voeren met besturen van ge meente, waarin eveneens patiënten van de staf-Teuns woonachtig in om de verdere financiële verplich tingen ter voortzetting van het werk van de staf-Teuns mede te garande ren. En verder om voor bepaalde ouders van patiënten tot een zo soe pel mogelijk regeling via de Bij standswet te komen. LEIDEN De AVRO-tv heeftheeft ..De mooiste Jaren van Je le- voor 19 november een programma j ven". Het is een programma van over het voortgezet onderwijs op het j Adelheid van der Most, die bij de programma, dat als voorlopige titelsamenstelling „aanliep" tegen de Leidse kantonrechter LEIDEN „U had tevoren acht <t negen glazen bier gedronken. Toen u het café verliet gaf de kastelein u nog de raad het kalm aan te doen". Deze woorden richtte de Leidse kanton rechter mr. W. de Koning, gisteren tot een 22-jarige slager uit Boskoop, die terecht stond, omdat hij met zijn auto op de Hoge Rijndijk enkele ge vaarlijke stunts had uitgehaald. Na door een rood stoplicht te hebben ge reden, vervolgde hij zijn weg via een stuk rijstrook, dat wegens werkzaam heden aan het wegdek was afgezet reed daarbij tegen een mechanische stamper op en drie waarschuwingske gels omver, ontweek tenauwernood twee wegwerkers om vervolgens met zijn inmiddels gekantelde auto nog n flink stuk over het wegdek te glijden alvorens tot stilstand te komen. Ach teraf stelde een politiedeskundige vast. dat de remmen van de auto in ondeugdelijke staat verkeerden. De slager vond, dat hij ondanks die hoeveelheid bier, die hij had '„ge tankt" nog best in staat was z'n au to te besturen. Voor zijn „stunts voerde hij als reden aan: „Toen ik voor dat stoplicht wilde stoppen, trapte ik door de rem met alle gevol gen van dien". Waarop de kanton rechter aan de hand van het politie rapport kon repliceren: „Dat u niet meer kon remmen is geen wonder want het onderzoek wees uit, dat onder andere de remvoering tot op de draad versleten was". De officier, mr. A. S. M. Horstink, legde in zijn requisitoir de nadruk op het feit, dat verdachte de 2 weg werkers tenauwernood had ontweken en achteraf nog van geluk mag spreken, dat hij niet voor een mis daad werd vervolgd. Gezien de ernst van de feiten, waarbij hij het alcoholgebruik als 'n strafbezwa'rende omstandigheid aan merkte, eiste hij zowel drie geldboe ten van respectievelijk f 80, f 100 en f70 subs. 25 dagen als de onvoor waardelijke intrekking van verdach- tes rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. De kantonrechter was eveneens van mening, dat verdachte enige tijd als automobilist van de weg dient te worden verwijderd en vonniste inzake de intrekking con form. De boeten bepaalde hij op res pectievelijk f 50, f 100 en f 50 subs. 20 dagen. ideeën van rector Bakker van de Leidse Louise de Coligny-scholenge meenschap. Hierop wordt het pro gramma nu helemaal geënt. Het wordt een soort „portret van een school". Deze hele week is een opname- ploeg in Leiden. Er worden opna men gemaakt van lessen, van ge sprekken met schoolleiding, docen ten, ouders en leerlingen. Gisteren werden de eerste opnamen gemaakt op de Jaarlijkse ouderavond in de aula. Er zal wel iets komen uit het leuke cabaret van de eindexamen- klassers, die een liedje hebben over de verdeling van de school over vier gebouwen (op foto Holvast). Dit pro gramma werd charmant aangevuld met een optreden van IC, de „ben jamins" van de school. Er zijn ook opnamen gemaalct tij dens de discussie, die hoog opliep bij een bespreking van de communi- oatie tussen school en ouders. De schoolleiding probeerde begrip te wekken voor de moeilijkheden, die het geven van onderwijs op een meer dan duizend leerlingen tellende school geeft. Ouders willen meer contact en dat zal worden verwe zenlijkt door het organiseren van ouderavonden per klas. Zakelijk puntje: in de oudercom missie werden de heren Y. Fok en C. L. Stafleu vervangen door de heren J. W. R. N. de Vroom uit Leider dorp en R. Artsema uit Voorhout. Mevr. A. E. Melai-de Moor werd her kozen. ADVERTENTIE {Gehoord van een vakman: elke Philips batterij komt geladen de fabriek uit. Door Ruud Paauw KRO-Brandpunt was gisteren in Leiden voor een reportage over het MOB-conflict. Er werden o.a. opnamen gemaakt van de raads zitting. De bedoeling is dat de beelden in het Brandpunt-programma van zaterdag worden uitgezonden. De Brandpunt-redacteur heeft met tal van personen gesproken over het ontstaan van het conflict en de loop der gebeurtenissen. Hij had geruime tijd nodig om a> zich een weg te banen door het oerwoud van feiten en meningen en b) om zijn verbazing meester te worden. De raadsleden dienen in de komende weken zorgvuldig met hun zakgeld om te springen. Want als de zaken voortgaan zoals ze er nu voorstaan, zijn de gemeenteraadsleden hoofdelijk aansprake lijk voor de financiële garanties aan de staf-Teuns. Nu is het zover nog niet (al keek wethouder Harmsen zeer dreigenden het zal zeker ook niet zover komen. Van Aken heeft me verteld hoe het zit Eerst moeten G.S. hun oordeel geven, daarna het ministerie. Pas als zij afwijzend beschikken, komt de zaak nogmaals in de raad. Zetten de raadsleden hun tuil door tegen de wens van het College dan treedt artikel 248 (ik kan een cijfertje fout zitten) van de gemeente wet in iverking, die bepaalt dat de raadsleden maar zelf moeten dokken voor hun plannen. Ik zie het zo'n vaart niet lopen. Het Col lege zou niet alleen de oppositie treffen, maar ook de partijen waar op het steunt. Dat lijkt me met het oog op de toekomst géén ijzer- sterke zet. Mevrouw Van der Blom (CPN) kreeg gisteren de meeste lachers op haar hand. En een applausje van de volgestampte (en zich keu rig gedragende) publieke tribune. Speurend naar gelden om de staf- Teuns te helpen, riep zij mevrouw Den Haan toe dat de subsidie voor de Bescherming Bevolking (groot 80.000 gulden, naar ze later meedeelde) er maar aan moest geloven, „want die zit me toch al hoog" Lamers (Prot. Chr.) en Zunderman (DS'70) maakten melding van het feit dat het officiële MOB-bestuur de laatste tijd dreigbrieven heeft ontvangen en onvriendelijke telefoontjes. Beide raadsleden we zen er terecht op dat de staf-Teuns daar niet mee gediend is. De staf van Teuns moet werk vinden naast, niet ten koste van het officiële MOB. Het woord gangstermethodenviel, ik meen door Gerkema. Hij keurde dit soort acties af. maar was er niet van ondersteboven. „Drie jaar geleden was het MOB van Teuns een „modelboerderij" daarna is het door een aantal hooggeplaatste figuren de vernieling in geholpen. Als we dan toch over gangstermethoden spreken, dat was er ook één". Vreemd: ruim twee jaar geleden maakten drie hoogleraren van de Leidse universiteit, die met enkele anderen het bestuur van het MOB vormden, het de staf-Teuns tamelijk zuur. Hun daden waren naar de mening van staatssecretaris Kruisinga zo aanvechtbaar dat hij hen later de laan uitzond. Gisteravond vroeg de raad aan de bevoegde organen van de uni versiteit mee te helpen de behoefte te peilen in de regio Leiden voorde staf van Teuns. Het zal ivel goed bedoeld zijn. En latn we hopen dat het plezierig afloopt. Van Aken. die weer een zeer grote rol speeldeZonder kranten- publikaties en zonder ingrijpen van individuele raadsleden zou Teuns geruisloos zijn verdwenen uit Leiden". Met andere woorden- het College zou geen hand hebben uitgestoken. Van Aken had nog meer kritiek. „In de raadscommissies voor de MOB-zaak zijn alle vertegenwoordigd, alleen een vertegenwoordiger van de VVD hebben we node gemist"De VVD-fractie zat er gisteren gede cimeerd bij: Wiebenga was nog in het buitenland, Portheine en mej. Kappeyne v. d. Coppello hadden bericht van verhindering gezonden. Alleen De Jong was aanwezig. De liberalen moeten toch maar weer eens de discussie openen over de (on) ver enigbaarheid van tweede- kamerlidmaatschap en raadslidmaatschap. nZ aflo°P' "Pe raad heeft er uitgehaald wat er inzat, Lr ers ?Men. maar ik Wit toch zitten met de vraag- ermet ons°P 1 november? We vertikken het om aan VSen va7l MOB-bestuur te voldoen. Moeten we er dan toch op 1 november uit?" hJhfLWL't ve™oede,yk nog zal een aantal raadsleden een gesprek mnar nuf V VolksgezondheidDaar hangt weer irotm voort lintwormacM'Se affaire van het MOB gaat onver- Ned. Herv. Kerk ADVERTENTIE (Philips batterijen die in een zaklantaarn kruipen, veroorzaken een zee van licht. ADVERTENTIE A.S. WEEKEND Modellen 1972. VAN DER VELDE - Citroen Zoeter woudse weg, Leiden Schoolschaak- competitie LEIDEN De grote krachtsver schillen bij de schoolrchaakcompe- titie zijn zeer opvallend. Het Visser 't Hooft lyceum kraakte de Willem Alexander MAVO '6-0) en het Rijn lands Lyceum veegde de vloer aan met de Chr. Scholengem. Zuidwest (6-0). Het Sted Gymn had nog wat moeite met de Chr. Scholengem. Katwijk 3Vfe—2H.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3