BLOESEMEXPOSITIE IN VEILING VAN AALSMEER RAADSLID ONTKETENT REL OVER „VREDESWEEK" Klachten over Katwijks jeugd Argeloos schoolhoofd zou zijn misbruikt door werkgroep Voor de negende maal Bollen in brand Bloemen uit Rijnsburg naar Wenen voor het nieuwjaarsconcert SUCCES VOOR TURNERS Katwijk voelt niets voor asfaltfabriek DINSDAG 26 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 VALKENBURG Dat de „vredes- week" is bedoeld om de mensen dich ter tot elkaar te brengen en te overtuigen van de wil om vrede te brengen en te houden, lijkt maar moeilijk te geloven na de ontwikke lingen in het anders zo vredige dorp Valkenburg. Daar is een sim- tentoonstelling van kinderteke ningen uitgegroeid tot een ietwat onfrisse reL Inzet hiervan is de lectuur, welke door de werkgroep Valkenburg Bul letin op een tafeltje bij de tentoon stelling was neergelegd. Tegenstan ders schermen nu met de kreet „leu genachtige, links-gerichte propagan- aan de andere zijde verweert men zich met de opmerking dat de zelfde brochures ook in de kerken werden verspreid en dus nooit zó links kunnen zijn geweest. De eerste aanzet tot het gekrakeel werd gegeven door VVD-raadslid De Wolf. Hij had de tentoonstelling van tekeningen, gemaakt door leerlingen van de christelijke basis-school be zocht en ageerde daarop scherp te gen de aanwezige lectuur. Hij vond het allemaal maar „cryptisch, leu genachtig, onruststokend en ophitse- rig" en zag er geschriften van ui terst links opgestelde organisa ties. Dat was hem teveel en hij schreef protestbrieven naar het be stuur van de school aan de Broek- weg, de leden van de gemeenteraad, de besturen van de politieke partijen en de werkgroep Valkenburg Bul letin. Verheugend Het schoolbestuur reageerde uiter aard op deze brief en vertelde dat men het verheugend vond om kinderen in tekeningen vrede tot uitdrukking te laten brengen. Het bestuur verklaarde zich daarom ach ter het initiatief van schoolhoofd te stellen maar vond het ook niet in de haak dat de brochures waren opge steld. „Het ware beter geweest indien het bij een kinder-manifestatie was gebleven". Men bracht De Wolf dank voor zijn moeite het schoolbestuur op deze toestand te wijzen. Schoolhoofd De Heus had zijn toe stemming gegeven aan de werkgroep Valkenburg Bulletin om de brochu res neer te leggen mede omdat zijn dochter een lid is van deze groep. Hij zag er helemaal geen kwaad in en nam dan ook niet 't initiatief om dit met het bestuur te bespreken. De brief gaat verder dat een kritische beoordeling van hetgeen de werk groep wilde verspreiden de tentoon stelling had kunnen verschonen van de links-politieke propagan da. Het bestuur (voorzitter Van der Werff en secretaris Imthorn) maakt het daarna wel erg bont door op te merken dat de werkgroep een aantal in schaapsvachten gestoken wolven is, die gebruik hebben ge maakt van het argeloze schoolhoofd, om hun doel, het verspreiden van folders, te bereiken. V Bevreemd Natuurlijk liet de werkgroep het hier niet bij zitten. Na de brief van De Wolf heeft men contact op genomen met het schoolbestuur met het aanbod de visie van de werk groep op deze gang van zaken te geven, maar dat kon wel op een ver gadering van het schoolbestuur, zo werd meegedeeld. „U begrijpt" zegt Valkenburg Bulletin in een brief, „dat de brief van het schoolbestuur ons als werkgroep dan ook enigszins heeft bevreemd, nog afgezien van de gebruikte terminologie". De werkgroep vroeg aan de Val- kenburgse predikanten Zonneveld en Rooze of men het door het IVK aan bevolen foldermateriaal in de kerken mocht verspreiden en kreeg direct toestemming. Daarop richtte men zich tot het hoofd van de Christelijke Nationale School met het verzoek 'n tentoonstelling van kindertekeningen, in de gemeenschapsruimte van de school te mogen organiseren. In dat verzoek werd niet uitdrukkelijk ge sproken over de lectuur, maar men vond het vanzelfsprekend dat het materiaal (dat ook al in de kerken was gebruikt) eveneens hier kon worden toegepast. De werkgroep is het oneens met het idee dat de brochures linkspoli- tieke propaganda zouden bevat ten en krijgt de indruk dat de be schuldigingen van de Wolf zo maar klakkeloos zijn overgenomen. Men vraagt zich af of het schoolbe stuur de lectuur wel heeft gezien en doorgelezen en vraagt of men dat eerst maar wil doen en dan komen met beargumenteerde beschuldigingen of deze intrekken. De leden van de groep trekken zich er niet veel van aan dat ze in schaapsvacht gestoken wolven, worden genoemd, maar vinden het wel jammer voor alle hardwerkende en integere leden van de Nederlands hervormde kerk en de gereformeerde kerk. Deze hebben ook hun mede- lerking verleend aan de actie en zijn dus ook wolven, zo stelt de groep. Valkenburg wacht met spanning af wat de volgende stap zal zijn en door wie deze zal worden gezet ir KATWIJK Het raadslid Pronk vestigde de aandacht van burge meester en wethouders erop, dat de jeugd steeds op de muur bij het parkeerterrein van Brittenburg zit en overlast veroorzaakt aan de huurders van de cabines die er staan. Hij geeft als advies de bovenkant van de muur schuin te maken, zodat men er niet meer op kan zitten. Het college kan niet anders dan beamen, dan dat het parkeerterrein bij gunstig weer inderdaad een ver zamelplaats van de Jeugd is. Beteu geling van eventuele baldadigheid vervult de politie voortdurend met zorg. In deze zomer is het echter niet tot excessen gekomen, terwijl er geen beschadigingen aan auto's wer den gemeld. Ook hebben de strand- exploitanten niet geklaagd over over last. De suggestie om de bovenkant van de muur schuin te maken zal op bruikbaarheid worden getoetst. De jeugd komt ook ter sprake in een vraag van raadslid Van Duijn, die wil weten of het niet mogelijk is dat de politie meer toezicht uit oefent op het monument bU het ge meentehuis. Hij vindt dat er jonge lui zijn die er voortdurend bU en op zitten. Burgemeester en wethouders zeg gen. dat er geen baldadigheid is ge signaleerd op het terrein rondom het monument bij het gemeentehuis. Wel wil men Van Duijn tegemoetkomen door scherper toezicht te laten uit oefenen. NOORDWIJK In de bollen schuur van de firma C. L. Duyn- dam en Zn. is gistermorgen brand uitgebroken. De oorzaak was, uit de kachel lopende olie die vlam vatte. In de droge omgeving met veel brandbaar materiaal greep het vuur snel om zich heen. De brandweer was zeer snel ter plaatse en daar door kon uitbreiding van de brand worden voorkomen. De 6chade bleef beperkt tot een verbrande afzuigkap en door het vuur aangetaste plafonds en kisten met bollen. RIJNSBURG Niek Hemmes (43 en vertegenwoordiger van het algemeen bestuur van de bloemenveiling „Flora" in Rijns- burg) is een bedrijvig man. Het kost meestal heel wat moeite hem in „Flora" aan te treffen. Vooral de laatste maanden. Dan zat hij in Keulen en dan weer in Hüttental en daar tussendoor „nam" hij nog even Parijs. Nu vertoeft hij weer in Wenen om daar de Nederlandse bijdrage aan het traditionele nieuwjaars concert van de Wiener Philharmoniker voor te bereiden. Hemmes heeft door zijn activitei ten voor „Flora" ontzettend veel goede contacten in het buitenland. Hij presenteert daar natuurlijk in de eerste plaats „zijn" bloemenveiling. Daarnaast staat hij ook op de bres voor de gehele Nederlandse kwe kers- en handelarenwereld als hij in het buitenland is. Niek is. wat Je. Door Cees Combee zou kunnen noemen, een soort am bassadeur voor de Nederlandse bloe- mensector. Hij knapt daar heel wat ingewikkelde karweitjes op. Ook voor de exporteurs, die de Neder landse bloemen in het buitenland verhandelen. Propaganda Na Keulen en HUttenthal d nu Wenen. Machtige „propagandastuk ken" voor de Nederlandse blonis- terij in haar totaliteit. Vooral We nen. Dat 6prankele:.de nieuwjaars concert Is in bijna alle Europese lau den vaak In kleur op het beeld scherm te zien. Vandaar ook. dat de Vereniging "De Nederlandsche Bloe misterij" er een lief centje voor over heeft om die Immense zaal van tfe Wiener Musikverein feeste';,k met kleurige Flora's kinderen te versieren. De eerste keer ging. dat van Rijnsburgs "Flora" uit, maar nu doet de Nederlandse bloemisterij het in haar totaliteit. Er komt heel wat kijken om die "muziek- en bloemenshow" gestalte te geven. Het vergt een intensief overleg tussen de makers van de vrolijke nieuwjaarsmuziek hoofd zakelijk bekende Weense walsen waaronder talrijke van de in ons land zo geliefde componist en diri gent Robert Stolz en degenen, die er voor moeten zorgen, dat de zaal een feestelijk aanzicht krijgt op die eerste dag van het Jaar 1972. Goed regelen Hemmes gebarend: "We hebben nog wel twee maanden de tijd. maar alles moet tot in de puntjes worden geregeld en georganiseerd Er mag niets mis gaan. Daarom trek ik nu voor een dag of tien raar Wenen om besprekingen te voeren met de organisatoren van dit nieuw jaarsconcert. In het bijzonder met de intendant prof. Poluska en diri gent Willy Boskovski van de Philhar moniker. Ik moet het een en ander weten over het programma en ik moet bekijken welke Nederlandse "stunt" we tussen het muzikale pro gramma door kunnen weven. Voorts moet er overleg worden gepleegd met de Oostenrijkse tuinbouworgani satie in samenwerking waarmee we alles doen". Over de versiering zelf maakt Niek Hemmes zich niet druk. Zijn zaak is. dat de Oostenrijkers het aan bod van de Vereniging "De Neder landsche Bloemisterij accepteren en dat alle mogelijke medewerking wordt verkregen als de zaal wordt omgetoverd in een bloemenzee. De contacten met de Oostenrijkers zyn uitstekend. In de loop der jaren zijn er onverbrekelijke vrienschaps- banden ontstaan tussen hen en de mensen uit de Nederlandse bloe menwereld. Men waardeert het zeer dat Nederland zijn steentje wil bij dragen om aan dit concert het hoogtepunt in het Weense muziekle ven, omdat het programma dankzij de televisie bijna in alle landen wordt gevolgd en daarvoor vele miljoenen kijkers trekt luister bij te zetten. Cor de Koning knap Willy Boskovski zei vorig jaar zon der de indruk te wekken een wit voetje te halen: "Die bloemenversie ring in de zaal werkt in belangrijke mate mee aan ons traditionele con cert. Het wordt er veel vrolijker door en het brengt de toehoorders in de zaal en thuis in een nog vrolijker stemming. Bewondering heb ik voor de Nederlandse kwekers, die zoveel variëteiten van bloemen brengen, en nog meer voor arrangeur Cor de Koning, die met zijn vrouw va die bloemen onvergelijkbaar schone toeven maakt. Op dat gebied is Ne derland groot. We hebben er hier al meer van gezien". Rijnsburgse arrangeur Cor de Ko ning, tevens leraar aan de Middel bare Tuinbouwschool in Aalsmeer, gaat met zijn trouwe gade, mevrouw M. de Koning-Heemskerk de show weer maken in Wenen. Zij doen dat nu al Jaren en worden daar "op de handen" gedragen De Koning en zijn vrouw zijn er al helemaal op in gespeeld. dat zij ln de dagen rond de jaarwisseling in Wenen vertoeven. Het is voor hen op oudejaarsavond geen verblijven in de gezellige beslo ten familiekring. Wanneer men hier met elkaar in de huiskamers wat stil wacht op het wegtikken van de laatste minuten van 1971 en elkaar daarna, als de twaalf Een beeld van de ex-positie van het vorig jaar. slagen zijn gevallen, uitbundig de hand schudt en een gelukkig nieuw jaar toewenst, zijn Cor en zijn vrouw bezig de laatste hand te leggen aan de versiering van de Weense concert zaal. Ze zouden dat evenement voor geen goud meer kunnen en willen KATWIJK De laatste tyd deden in Katwyk geruchten de ronde, dat er grond uitgegeven zou worden aan een asfaltfabriek. Bezorgd over de gevolgen die dat zou hebben voor de milieuhygiëne vroeg het raadslid Berkheij hoe een en ander precies ln elkaar zit. Burgemeester en wethouders ant woorden, dat deze geruchten niet ge heel van grond ontbloot zijn. Maar. zo zegt het college, het zal zonder meer duidelijk zijn, dat men er wei nig voor voelt voor dit doel grond beschikbaar te stellen. In voorbespre kingen, welke met een lid wan het college zijn gevoerd over de vesti ging van een dergelijke installatie, is Veilingkwekers zullen met kleine hoeveelheden bloemen en planten kunnen deelnemen aan in totaal 82 prijsvragen. De tentoonstelling heeft ook een afdeling met tuinbouwtech- nisohe stands. De tentoonstelling is dagelijks van 9 tot 22.00 uur geopend. Op zondag van 12 tot 18.00 uur. Men heeft het parkeerterrein met een ruimte ach ter het oude postkantoor uitgebreid. ALKEMADE De gymver. Exel- sior Alkemade heeft met suc ces deelgenomen aan de clubkam- pioensohappen welke werden gehou den in de Marimbahal in Rijswijk. Bij de afdeling Jongens behaal de Excelsior Alkemade de le plaats, met 171,1 pnt. In de categorie dames A bracht de dames groep het tot een 4e plaats terwijl de heren in de afd. B op de 2e plaats eindigde. een afwijzend standpunt ingenomen. Een hinderwetvergunning voor dit doel is nog niet aangevraagd. Mocht een dergelijke aanvraag wel worden Ingediend, dan zal die uiteraard scherp worden bekeken. In eerste in stantie zijn B. en W. echter van mening, dat aan de bezwaren van een asfaltmenglnstallatie in de na bijheid van een woonwijk redelijker wijs niet kan worden tegemoet geko men door het stellen van voorwaar den, zodat op die grond de vergun ning zou moeten worden geweigerd In geen geval zal het college toe staan. dat de installatie in bedrijf wordt genomen, voordat de hinder wetprocedure volledig is afgewerkt. De geheel maalvaardig geres taureerde molen van de Blauwe Polder in de gemeente Alkemade zal zaterdag 6 november door Dijkgraaf mr. F. M. A. Schokking van het Hoogheemraadschap van Rijnland weer in gebruik worden gesteld. De molen is eigendom van de Stichting Het Zuidhol- landsche Landschap en is ver huurd aan mr. Schokking en mr, J. Th. Vermeulen. (Foto Wim Dijkman) AALSMEER Voor de negende keer zal volgende maand in de hallen van de Centrale Aalsmeer- se Veiling de nationale bloesem- yaktentoonstelling worden gehou den. Evenals vorige malen wordt deze georganiseerd in de eerste week van november, van don derdag 4 tot en met zondag 7. De expositie, die wordt georga niseerd door de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, zal door de secretaris van de Inter nationale Sierteeltproducenten organisatie AIPH, mr. M. Luitse, worden geopend. Op de tentoonstelling, die primair is bestemd voor vakmensen uit bin nen- en buitenland, zullen weer tien tallen nieuwe bloemen en planten variëteiten te zien zijn. Er wordt vooral een grote verscheidenheid van kleine trosanje'rs verwacht, artikel waarvan de produktie dit Jaar sterk is gestegen. Het Aalsmeerse proefstation voor de Bloemisterij toont de resultaten van een aantal nieuwe bestrijdingsmethoden middelen tegen hartrot bij cyclamen Ook publiek van buiten de vak kringen kan de expositie overigens bezoeken. Daarvoor is vooral de terdagmiddag en de zondag bestemd. Vorig jaar trok de vaktentoonstelling in Aalsmeer ruim 30.000 bezoekers, men verwacht dit jaar een nog gro ter aantal. In de CA V-hallen, u men moet woekeren met de ruimte om de expositie mogelijk te maken, zal een aantal handelkwekers decora tieve groepen bloemen en planten to-

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11