Eerste stappen wankel In gewest is tekort aan be jaar denvoorzienin gen Theater/eest niet om te mopperen... Is uw huid niet te droog? f-fl n. 00] Er gebeurde aanvankelijk niets. Om Hoogstraat "t-acht uur, toen het verkeer op gang 5 er niets gedaan. De toe- ig.ftand was bij het oude. De borden zaten nog onder zakken. Op lil. MAANDAG 25 OKTOBER 1071 LEEDSCH DAGBLAD STRATEN WERDEN AARZELEND AFGESLOTEN VOOR AUTO'S Wethouder Kret (met bril) regisseerthet afsluiten van de Steenstraat voor auto'suitgezon derd bussen en taxi's. LEIDEN De start van de uitbreiding van het wandel gebied in de Leidse binnenstad was vanmorgen geen op mars, maar meer een wankele schrede. Je denkt, dat zoiets een forse operatie is, maar het mes ging erin met wat bib berende hand. Hieronder van minuut tot minuut wat er ge- rde. ADVERTENTIE ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht (Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken Het loont de moeite om deze grote collectie en de beste mer ken in te zien. lie Onze traditie is „altijd voor de deliger" geen valse leuze „van zpveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, briljant. Juwelier-Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Nieuwe Rijn reden weinig op dit uur auto's. De stroom door de Steenstraat ging gewoon zijn spitsuur-gang. Het verkeer had alleen last van be stratingswerkzaamheden op de Boommarkt waar de pijlen nog moes ten worden weggehaald en de bus baan verwezenlijkt. Alleen openbaar vervoer kon erdoor. De rest ging tij dens het werk om via de Apothe- kersdijk. Dat werd een chaos doordat het verkeersaanbod hier veel te groot was voor de enkele seconden groen, die het verkeerslicht hier normaal alleen voor fietsers geeft. De stroom stond tot over de Kippen- brug. Chaos op de Apothekersdijk als gevolg van de tijdelijke afslui ting van de Boommarkt. gaan langs de bebouwing en keren te vroeg dus op de busbaan terug. Alles went. Een half uur later gaat het al een stuk beter. Hoe wordt het in de spitsuren? En op de drukke Bllëlp Van 1 tot i 8 uur: By de Steenstraat staat n agent, hierheen gestuurd zonder rdere opdracht. Zijn werk blijft be staan uit kijken, want te regelen valt r in de oude situatie niets. 9 8.30 uur; De gemeentelijke afde ling is te weten gekomen, dat de „uitvoeringsgroep" had besloten om 10 uur de nieuwe maatregelen te la ten ingaan. De verkeersdeskundige maakt zijn laatste inspectietocht. 9 uur: Voorlichting meldt, dat wethouder Kret van verkeerszaken vijf voor tien de borden in de i Steenstraat zal verhangen. O 9.55 uur: In de Steenstraat al leen een andere politieagent en Jan Boer, die in zijn Leefbaar-Lei- den-tijd zo heeft gepleit voor 'n au- tovrije binnenstad. Op de Boommarkt worden de j aanwijzingen op het wegdek ver anderd. Het openbaar vervoer ge bruikt al zijn eigen baan aan de linkerkant van de weg. 9 10.17 uur: Wethouder Kret be klimt een ladder, knijpt het zoeven aangebrachte ijzerdraad door en het bord is weg. De Steenstraat is alleen voor wandelaars, bussen en taxi's. 9 10.10 uur: De wethouder arri veert. Hij is per auto(!) van het stadhuis gekomen en heeft vastgeze ten in het verkeer op de Apothekers- dijk. Hij schijnt zelf het verkeer op de hoek te hebben geregeld O 10.14 urn-: Een ploeg van ge meentewerken wil door het weghalen van een bord de Steenstraat afslui ten voor auto's en motorfietsen. De wethouder snelt toe om dat te ver hinderen. „Eerst schrikhekken", zegt i conclusie ""dat hij, „zo kan niemand het zien". Bord kelijk ls/Eén 0p*de"drie"auto's rydt gaat er weer voor. i n0g gewoon door. Op de Beesten- 10.15 uur: Bord waait nu weg en markt is het moeilijk de weg terug wordt vastgezet. Schrikhekken ston- te vinden. Lang niet iedereen 'durft' den kennelijk om de hoek. I al langs het water. Tal van auto's 10.2010.30 uur: Deskundigen bekijken verkeersstroom dun op maandagochtend en komen tot de voorbord noodza- Leiden centrum (sociaal-)medische verzorging LEIDEN In het algemeen kan men stellen dat Leiden een 2 zeer duidelijke regionale functie heeft op het gebied van me dische en sociaal-medische verzorging. Deze uit zich het duide lijkst in de concentratie van ziekenhuizen en speciale klinie ken, maar bijvoorbeeld ook in de aanwezigheid van een MOB ulo etc. De specifieke functie van Katwijk (verpleegtehuizen, sana toria) is veel minder regionaal. Degenen, die op deze ld' ttingen zijn aangewezen komen uit alle delen van het land Deze conclusie trekt de Vereni- 5ing van Nederlandse Gemeenten in inventarisatie van de leefbaar- 5de jieidsfactoren in het gewest Lei- aanzien van bejaardenvoorzie- n geldt de (zeer globale) dat ca. 10% der bevolking hierop is aangewezen. Omstreeks de helft hiervan dient in bejaarden- woningèn te wonen, 10% in bejaar dentehuizen en 2% in verpleegtehui zen. Toetst men de beschikbare voor zieningen hieraan, dan blijkt dat er op dit gebied een enorm tekort is. Globaal genomen is er in het gewest slechts 10% van het noodzakelijk aantal bejaardenwoningen: in Kat wijk zelfs nog minder. Zelfs als men ervan uitgaat dat in gemeenten als Katwijk en Rijpsburg het onderling dienstbetoon hoger ligt dan in andere gemeenten, blijft er een zeer groot tekort te constateren aan speciale Voorzieningen. In het algemeen is de achterstand tan bejaardencentra wat minder groot maar niettemin aanzienlijk. Verpleegtehuizen Ten aanzien van verpleegtehuizen Voor bejaarden kan worden opge merkt dat Leiden bijna het norm getal haalt en dat Sassenheim het zelfs aanzienlijk overtreft. In alle an dere gemeenten ontbreken dergeliike voorzieningen echter. In totaal is het bejaardenvoorzieningenniveau in Sassenheim verreweg het gunstigst De hier getrokken conclusies wor den enigszins doorkruist door het feit vele bejaardenvoorzieningen door niet-ingezetenen van de ge meente worden gebruikt. Dit ver groot de achterstahd ten aanzien van de "eigen" bejaarden. Ten aanzien de verpleegaccommodatie kan het omgekeerde het geval zijn om dat deze een regionale functie voor het gewest kan hebben. Huisartsen Bij het beoordelen van het aantal huisartsen is uitgegaan van de norm: één arts per 2.500 inwoners. Deze norm wordt als streefgetal ge hanteerd door de Maatschappij voor Geneeskunde. Momenteel wordt echter één op 3.000 nog als accepta bel beschouwd. Het blijkt dan dat er in Katwijk een tekort is van 1-5 huisartsen (al naar gelang wordt uitgegaan van praktijk grootten van 3.000 of 2.500). In Lei den en Wassenaar is er een duidelij ke overcapaciteit* In Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim Valkenburg en Warmond Is het aan tal huisartsen in verhouding. In Voorschoten en Zoeterwoude is nog plaats voor één huisarts. te. Door het zeer grote landelijke tekort aan tandartsen gaan deze he laas zeer selectief te werk bij de keuze van hunstandplaats. Ze zijn geneigd zich te vestigen in die ge bieden die hun, gezien het inkomens niveau der bevolking, de hoogste in komsten garanderen. Dit heeft een relatief sterke concentratie van tand artsen in het westen tot gevolg, voor al in de welgestelde, surburbane fo rensengemeenten. In het gewest Leiden komen dan ook geen grote tekorten voor. Uit gaande van een praktijk-grootte van ca. 5.000 is er in Rijnsburg in de na bije toekomst plaats voor een twee de tandarts, maar omdat in een tand artsenpraktijk grotere afstanden niet zo bezwaarlijk zijn, is het tekort in Rijnsburg niet ernstig. In een aan tal gemeenten is een zeer grote overcapaciteit. Oegstgeest heeft ge noeg tandartsen voor 30.000 inwoners inplaats van 16.000, Voorschoten eveneens,Sassenheim voor 15.000 en Wassenaar zelfs voor 70.000! Het gewest in totaal heeft voldoende tandartsen voor ca. 350.000 inwoners inplaats van 250.000. Wijkver] Betreffende het aantal wijkver pleegsters springt Sassenheim er in gunstige zin uit en in iets mindere mate Oegstgeest en Voorschoten. Zoeterwoude kent een tekort, dat enigszins wordt opgeheven omdat het behoort tot het Groene Kruis rayon van Leiden. In hoeverre het "te kort" in Wassenaar ook werkelijk een tekort is (i.v.m. een andere in stelling der bevolking en het grote aantal huisartsen) is slechts na ver dere studie te bepalen. Het aantal zuigelingen/kleuterbu reaus is relatief hoog in Leiderdorp en Voorschoten, waar de bevol king ook relatief jong is. In Sassen heim is dit in iets mindere mate het geval. Zeer laag is het aantal in Was senaar, Oegstgeest en Rijnsburg. In Wassenaar en Oegstgeest kunnen zowel de leeftijdsopbouw der bevol king alswel het feit dat de meer welgestelden liever naar hun huis arts gaan dan naar het consultatie bureau. een rol spelen. In Rijnsburg zijn deze verklaringsgronden echter niet van toepassing en moet een te kort worden gesignaleerd. Het aantal "zittingen" verschilt ook sterk per gemeente. In Leiden is het aantal zittingen voor zuigelingenzorg extreem jaoog, vooral als gevolg het inschakelen van een "babybys" die hier dus zeer effectief blijkt. In Warmond, Wassenaar, Voorschoten en vooral Zoeterwoude is het aantal "zuigelingenzittingen" laag. In Kat wijk, Wassenaar en Zoeterwoude geld dit ook voor kleuterzorg. Voor Was senaar geldt ook de hier reeds ge noemde verklaringsgrond. Als men tot slot het aantal consulten be schouwt (en die zijn het meest maat gevend), dan blijkt dat deze sterk samenhangen met de leeftijdsstruc tuur der bevolking en minder met de sociale stuctuur. In de gemeenten worden verschillende systemen ge hanteerd, waarbij het aantal bu reaus en zittingen variëren. Bij een nauwkeurige weging van de aanwe zige voorzieningen zal ook de situe ring van de verzorgingspunten ten opzichte van de woonplaats der ge bruikers moeten worden beschouwd. Een diepgaande analyse van de In het gewest aanwezige medische en sociaal-medische voorzieningen is dan ook zeker gewenst. Twaalf donores onderscheiden LEIDEN De bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Roode Kruis afdeling Leiden en omstreken heeft aan 12 donores de vergulde diiaagspeld met bijbehorende oor konde uitgereikt. De donores ontvingen deze onder scheiding omdat zij voor de 40ste maal hun bloed afstonden. De onderscheiden donores waren: mevrouw A. Pison-Van Vliet en de heren W. Barnard, D. Bekooy, W. Berkheij, A. A. Betcke, P. van Dorp, W. van Ek, B. van Houten, C. Koe- kebakker, G. C. Philippo, D. Pater, C. F. Roelandse. Beroepingswerk GEREF. KERKEN Bedankt voor Woubrugge, Th. M. Middelkoop, kandidaat te 's Graven- hage (nadere beslissing). CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Oost-Flevoland, J. Plantinga te Rozenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Groningen, W. Hage te Krabbendijke, te Middelharnis, A. Bregman te Rijssen, te Capelle aan de IJssel, P. Blok te Dirksland. ADVERTENTIE (Gratis Orlane huidanalyse) Het Orlane team is deze week in de Bijenkorf om - met de 'Hydro-top' apparatuur de vochtigheidsgraad van uw huid te bepalen. Mocht blijken dat uw huid aan de droge kant is, dan kan een set 'Hydro-3' u hel pen. De prijs is f45.50. (Bij aankoop van minimaal f 9.- aan Orlane produkten krijgt u een setje cadeau met Baumé a la Gelée royale, Crème a la Gelée royale, Crème Hydratante en Lacta Crème.) t/m zaterdag in Den Haag, parterre Bij aankoop van f 9.— dit setje cadeau. ORLANE in de Bijenkorf LEIDEN „Van mij hoeft het niet hoor, het publiek op het podium voor het goeie kontakt wat je dan krijgt. Kijk, je heft twee soorten: de mensen, die alleen maar uitgezakt zitten te kijken en het volkje, dat een werkelijke emotionele ervaring heeft". Peter Faber aan het woord. De ene helft van „Peter en Adriiaan", een „klauwneske allegarie van gein, ongein, skets, mime, tekst en panto mime" zoals ze hun eigen optreden noemen. Het duo trad gisteren op in het LAK-theater aan het Levendaal. Een optreden, dat je weer een beetje moed gaf tijdens het georganiseerde theaterweekeinde door de Leidse Schouwburg en het LAK. Waar je weer even oprecht hard om kon lachen na veel oppervlakkig gekeuvel van de afgelopen dag. „Moeten we hiermee doorgaan? Dit theaterweekeinde heeft erg veel geld gekost en er zijn maar 75 kaarten verkocht? De toegangsprijs dekte trouwens nog niet eens de kosten van de maaltijden". Deze vraag stelde Hans van Dam. één van de organisa toren van het weekeinde aan de nog aanwezigen van gisteravond. Een forum aan zijn zijde daarin „promi nenten uit het politieke en culturele leven", zoals aangekondigd. Discussie was de bedoeling en het gevolg. Het probleem van „hoe haal ik de arbei der naar de schouwburg?" werd aan gepakt. Herman Amptmeyer, voor malig gemeenteraadslid van de PSP: „Wist u, dat gebleken is, dat naar verhouding veel meer arbeiders in Leiden naar de schouwburg gaan dan elders?" Er werd een heel plan uitgedacht waarin de gymnastieklo kalen moeten fungeren als theater tjes zodat het „volk" meer bij thea ter betrokken kan worden. De heer P. van Aken, PvdA-raadslid, moest het nog zien: „Stel, dat Leiden ge noeg gymnastieklokalen had. Hoe wilt u dat dan realiseren?" vroeg hij de plannenmaker. Uitgekomen is men er na een urn- praten niet, maar het moet voor de velen onder de weinige aanwezigen, nuttig zijn ge weest iets te horen over Leidens .Jij- denssituatie" zoals iemand het uit drukte. Na de discussie van gister avond was er als lataste onderdeel bewegen op muziek van Arthur Schmidt, Ludo Pieters (piano en drums). Het weekeinde was zaterdagmiddag begonnen met Marjolein Briër en haar dansgroep. Een aanwezige hond (van één der bezoekers) heeft de voorstelling niet uit kunnen zitten. Luid blaffend moest het dier op een gegeven moment de zaal worden uit gezet. Hans van Dam: „Tja, iedereen mocht komen: kinderen, ouden van dagen, volwassenen en jongeren. Honden dus ook. We hebben dit weekeinde een beetje in het kader van het thema Vrijheid gedaan". Die vrijheid kwam 's avonds uitvoerig aan bod na een middag met z'n allen .lekker verven" en luisteren naar de Vlaamse troubadour Miel Cools. Hij zong op amusante wijze over de le vensloop van een stier: een ode aan de Vlaamse en Hollandse veestapel. Maar toen „Vrijheid" van de toneel groep Proloog uit Eindhoven. Enke len uit de zaal hadden bezwaren tegen de manier waarop de „ja, nee of geen mening" reactie uit de zaal werd verwekt. Een stukje werd op gevoerd naar aanleiding van een op het bord gehangen wet. Zoals: „kin deren zijn volledig afhankelijk van hun oudere. Moet dit zo blijven?" Als iedereen het (overigens niet er per fect gespeelde) stukje gezien had, was zijn antwoord al „nee" De to neelgroep wist het geheel in de hand te houden door niet op de .Jastigen" in te gaan en op de volgende wetten in te gaan, die veranderd moesten worden. theaterkerkdienst Het zelf creatief zijn kwam ook aan bod tijdens het af gelopen theaterweekeinde in het LAK-theater. Eén van de deel neemsters laat zich hier beschil deren. (Foto Holvast) ging niet door, omdat ds. Ad Booyen in Duitsland bleek te vertoeven. -De acteur Wim Zomer ging gistermiddag aan de slag met toneelminnenden. Zijn gezelschap voerde zijn „Mieren" op, waarbij gebruik werd gemaakt van dia's en lichteffecten. „We mogen niet mopperen" zei Hans van Dam optimistisch. „Vorig jaar hebben we maar tweeëndertig kaarten verkocht en we zijn tenslotte nog maar pas bezig". VERA GAIKHORST. Niet op de hoogte De Turkse pers heeft zaterdag op de voorpagi na's veel aandacht besteed aan het zaterdag begonnen bezoek van Ko ningin Elizabeth II van Engeland. Maar een provinciale krant wist ken nelijk niet precies wie zij was. Yesil Cotanak, een krant die in de stad Giresum aan de Zwarte Zee wordt uitgegeven, had als kop op pagina 1: „De Engelse Koningin Elizabeth Tay lor komt naar Turkije".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3