;es doden in ulster dek: oorlog et Israël dichtbij er Anwar Sadat bemiddelt tussen India en Pakistan 'A- kondigt totale oorlog tegen Britten aan iRO-satelliet 10 december ir de ruimte Rusland onderdrukt volken binnen zijn eigen grenzen MINDSZENTY IN WENEN wammwrnmm i M PROEFT, SCHAT'M DUURDER! .11. DAG 25 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 FAST (Reuter, GPD) Noord-Ierland heeft een bloe- txsekeinde beleefd, waarin zes burgers door Britse militai- de Noordierse politie werden doodgeschoten. "jfjelfast werden zaterdagochtend twee vrouwen gedood C e auto waarin zij van een feestje naar huis terugkeer- J jorreed ondanks stoptekens van Britse militairen, die de i$ vervolgens onder vuur namen. Het leger zegt dat van auto Schoten waren gelost. dat de slachtoffers zich met onder mijnende activiteit bezighielden of gewapend waren. grensstad Newry schoten cherpschutters 24 uur later =n dak drie mannen dood bank iemand trachtten te toen deze een tas met geld n ichbkluis wilde zetten. De ■Hiutters zeiden dat ze dach- |Ver een bankoverval gaande m schijnt vast te staan dat jde mannen ongewapend litie van Belfast schoot in ;zlopen nacht in het winkel van de stad een man dood vl" aoment dat hij een club ver- r hij samen met een vrouw derde collega een bom had va'i, De vrouw raakte gewond Brde man later gearresteerd, i ontplofte even na midder- yaarbij de cluib in brand per slachtoffers van de ex- geen melding gemaakt, t drama in Newry braken 'ige onlusten uit. Een woe- enigte stak winkels en auto's en werd door het leger gas en rubberkogels ver- gebeurden nog steeds onge in toen het parlementslid tte Devlin er arriveerde en chaotische bijeenkomst ver- „Deze Britse militairen zijn aars. Ze hebben alleen het pers of wie dan ook schieten onder de staat van ie leider van de Noordierse emocraten Gerry Pitt zei in lat in geen van de drie ge- wat het leger ook mocht enige aanwijzing (AFP) De vierde kunst- n de Europese organisatie iteonderzoek ESRO, de Heos op 10 december met een nse Thor-Delta-raket van /an den berg in Californië in rond de aarde worden ge- heeft de ESRO in Parijs maakt. ïstmaan zal worden gebruikt onderzoek van het magne- l van de aarde. Momenteel t zij de laatste proeven bij Noordwij k. uwe kunstmaan maakt deel de Heos-serie waarvan de i 5 december 1968 werd ge- Deze werkt nog steeds be- Oorlog In Belfast werden gisteren drie Britse militairen tijdens de reparatie van telefoonlijnen door uit een op dringende menigte afgevuurde kogels gewond. Een van hen is er ernstig aan toe. In de Ierse hoofdstad Dublin spra ken IRA-leiders van een "totale oor log" en verklaarde de stafchef van de „provisionals": Onze strijd is nu in alle delen van het bezette noor den van defensief offensief gewor den .De slotfase zal heviger worden dan alles wat er tot nu toe is ge beurd". Sinds augustus 1969 zijn nu bij de onlusten in Ulster 132 doden gevallen, onder wie 23 Britse mili tairen. O'Connell Op de vergadering van IRA-leiders in Dublin werd besloten dat de orga nisatie zal gaan strijden voor een nieuw regeringsstelsel in de Ierse republiek en Ulster. Het nieuwe stel sel zou vier regionale parlementen krijgen en een centraal parlement. De organisatie heeft David O'Con nell, 33, benoemd tot vice-president j O'Connell wordt gezocht door Scot- land Yard en de Nederlandse politie die hem willen horen in verband met internationale wapenhandel. O'Connell is intussen terug in Ier land. Samen met een 23-jarige „mede werkster" Moira McGuire. had hi) per taxi Nederland verlaten, was per trein door België naar Frankrijk ge reisd en vandaar teruggegaan naar Ierland. In een Parijs blad stond zaterdag een artikel over het tweetal plus een foto van O'Connell en McGuire, ge nomen toen deze daar op een café terras zaten. In het verslag staat dat de Ter op 24 september zijn land had verlaten' met ponden bij zich tot een totale waarde van 240.000 dollar: dit geld was in Ierland en in de V.S. bijeen gebracht. Het grootste bedrag was evenwel nog intact geweest toen O'Connell de terugreis naar zijn land aanvaardde Hij had opdracht gekregen, aldus het interview, in Oost-Europa te gaan rondkijken naar wapens, „en ik heb zaken gedaan met beroeps wapenhandelaren". Het kon hem niet schelen waar hij de wapens vandaan haalde. „Ik ge loof dat de raket-lanceerders die op het ogenblik in Belfast worden ge bruikt uit Amerika komen, maar ik zou meer vertrouwen hebben in de wapens die ik persoonlijk bekeken komen met plan voor gesprek DPA. AP, Reuter) De over het jongste Amerikaanse initia- minister van Defensie, tief. Sadek, heeft de strijdkrach- i Na afloop werd daarover niets mee- jn land opgeroepen zich op gedeeld, maar Israëlische functions met Israël voor te berei- rissen gaven te kennen dat Israël be- [ens persberichten van zon- reid zou zijn in te stemmen met hij erop dat deze oorlog Sisco als tussenpersoon bij indirecte lij is dan men denkt". Sa- onderhandelingen teruggekeerd uit Moskou, besprekingen voerde over de wapenhulp. Gesprek heeft Israël en Egypte lid bij de Verenigde Naties York onderhandelingen te over een tussentijds ak- ir heropening van het Suez- De besprekingen zouden tr ieiding komen van de ffise onderminister van Bui- Zaken Joseph Sisco. ia heeft de suggestie gedaan toee delegaties in hetzelfde anders in twee naburige ho- verblijven. Het hoopt dat ndelingen kunnen samen- !t het debat in de Alge- fadering over het Midden dat de ministers van Bui- Zaken van de twee landen in het begin de leiding van ';ies op zich nemen. Het lan zes punten van minis- fs voor een tussentijds ak- volgens Amerikaanse di- kringen „Israël niet bin- alleen als gesprekspartner doorgaans welingelichte Jeruzalem heeft het Is- kabinet gisteren op zijn bijeenkomst De jeugddromen van premier Kosigin van de Soivjet-Unie wer den gisteren bewaarheid. In het Canadese Edmunton iverd hij. na op de vloer van de ontvangstzaal met opperhoofd Morris Wolf de vredespijp te hebben gerookt, in gewijd als ere-opperhoofd Gou den Adelaar. Op de foto rechts Kosigin met de ceremoniële ve rentooi behorend bij zijn ere-op- In de Canadese stad Toronto zijn bij huiszoekingen twee per sonen gearresteerd en vuurwa pens in beslag genomen nadat de politie de inlichting had ontvan gen dat er pogingen zouden wor- Chinese opium naar Vietnam om Amerikanen te demoraliseren LONDEN (AP) Rood-China heeft opium naar Vietnam overge bracht met de bedoeling de Ameri kaanse soldaten daar door middel van drugs te demoraliseren. Dit zou de Chinese premier Tsjoe En-lai hebben toegegeven in gesprekken met wijlen de Egyptische president Nasser in Alexandrië in juni 1965 Tsjoe zou ook tegenover Nasser heb ben verklaard, dat hij wilde dat de Verenigde Staten meer en meer jon gemannen naar Vietnam zouden stu ren als „verzekeringspolis" tegen „een atoomaanval op China door de Amerikaanse militairisten". Het bovenstaande staat te lezen in een politieke biografie van Nasser, geschreven door een van zijn naaste medewerkers, Mohammed Heikal De biografie zal volgend jaar in boek vorm worden gepubliceerd en ver schijnt thans in afleveringen in de Londense „Sunday Telegraph". Over het Amerikaanse leger in Vietnam zei Tsjoe o.m.: „Wij willen, dat de Amerikanen een groot leger in Viet nam hebben, dat voor ons als gijze laar zal dienen en wij willen de sol daten demoraliseren. Het effect dat deze demoralisatie op de Verenigde Staten zal hebben, zal veel groter zijn dan iemand zich realiseert". den gedaan om Kosigin bij diens bezoek aan de stad te vermoor den. Kosigin zou daar gisteravond arriveren. Er zijn gisterochtend invallen gedaan in achttien woningen. In een deel ervan legde de politie de hand op een grote hoeveelheid geladen vuurwapens. De invallen waren gedaan nadat de politie tips ontvangen had over pogin gen tot moord" op Kosigin. Enkele van de invallen werden gedaan bij leden van het rechtse Edmund Burke-genootschap. De Hongaar die in Ottawa Kosigin aanviel. Dreigement van Oeganda Oe ganda heeft gisteren aangekondigd dat het alle Tanzaniaanse troepen of guerrillastrijders zal vernietigen die worden gezien op een strook Tanza- niaans grondgebied tussen de rivier de Kagara en de grens tüssen beide landen. Volgens de aankondiging vormt de rivier de enige natuurlijke en duidelijke grens. Strijd in Mozambique Het „be vrijdingsfront van Mozambique" Fre- limo) is in de provincie Tete de tot dusver zwaarste slag toegebracht, al dus de Portugese legerleiding in Mo zambique. Er is sprake van „ontel bare" doden en gewonden onder de guerrillastrijders. Ook zouden grote hoeveelheden wapens en munitie zijn buitgemaakt. In. de provincie Tete ligt in de Zambesie de Cabora-dam, waarvan guerrillastrijders de aanleg 'pogen te belemmeren. Straffen in Polen Zes leiders van een illegale Poolse beweging „Ruch", zijn zaterdag veroordeeld tot gevan genisstraffen, variërend van vier en een half tot zeven jaar. Sinds 21 sep tember stonden zij in Warschau te recht op beschuldiging van „misdrij ven tegen de staat" en pogingen om de staat omver te werpen. „Lasterlijk" Het Russische re geringsblad Izwestla heeft de berich ten in de Westerse pers dat personen die de officiële politiek afkeuren in inrichtingen voor geesteszieken zijn opgesloten als „lasterlijk" bestempeld. Er worden slechts personen opgeslo ten. die „in staat van ontoerekenings vatbaarheid in hun optreden een ge vaar voor de gemeenschap hebben gevormd of tijdens het onderzoek het proces of na uitspraak van het von nis geestesziek zijn geworden". CAIRO «AP, Reuter, AFP» Pre sident Anwar Sadat van Egypte treedt op als bemiddelaar tussen India en Pakistan. De Egyptische president ontving vanochtend een verzoek van de Indiase premier In dira Gandhi om te helpen bij het vinden van een oplossing in de crisis tussen beide landen. Sadat beloofde volgens het Egyptische dagblad Al Achram pogingen aan te wenden om verslechtering van de toestand tegen te gaan. In het kader van zijn bemiddelings poging zal de Egyptische president ook gesprekken met de voorzitter van de Westpakistaanse volkspartij All Bhoetto. Deze arriveerde gisteren in Cairo. Bhoetto vliegt morgen naar Libië. India heeft eerder een bemidde lingsaanbod van secretaris-generaal Oe Thant van de VN geweigerd. Pa kistan had positief geantwoord. Dit land had ook al eerder voorstellen van de VN in verband met het con flict met India aanvaard. Daarbij hoorde ook een voorstel om de vluch telingen onder internationaal toe zicht te laten terugkeren. India ver wierp dit voorstel als onvoldoende. Nieuw Delhi eist een herstel van de democratische orde in Oost-Pa kis tan wat o.m. neerkomt op een terugkeer van Sjeik Moedjiboer Rachman en het aan de macht komen van de Awami-Liga. Mevrouw Gandhi heeft zaterdag Geza Matrai, heeft gezegd dat hij I na rijp beraad besloten ondanks de lid is van dat genootschap. gespannen verhouding met Pakistan Stormachtige dag in synode (Van onze correspondent) ROME De bisschoppensynode beleefde zaterdag een storm achtige dag. In de discussie over het thema ..rechtvaardigheid in de wereld" kwamen de tongen van de bisschoppen in de laatste ronde van de plenaire vergadering dermate los, dat men zich begon af te vragen wanneer Paus Paulus nu met zijn ogen zal gaan knipperen. toch maar op reis te gaan voor haar voorgenomen bezoeken aan West- Europa en Amerika. Zij riep de be volking op, eensgezind en paraat te zijn. Zij zei dit in haar radiorede die slechts vier minuten duurde en dui delijk bedoeld was om 'n vergroting van de spanning en de oorlogsdrei ging te voorkomen. Tevoren waren er specu laties geweest, dat zij wellicht de staat van beleg zou afkondigen en haar reis zou afgelasten. Gisteren vloog mevrouw Gandhi naar Brussel. Verder staan bezoeken aan Wenen, Londen, New York. Washington, Parijs en Bonn op het programma. De Pakistaanse regering heeft vol gens het Indiase persbureau PTI voorbereidingen getroffen voor „een massale evacuatie" van haar diplo matieke staf uit India. PTI meldde gisteren „inlichtingen uit diploma tieke bron" citerend, dat 56 functio narissen van de Pakistaanse Hoge sie in Nieuw Delhi advies hebben ge kregen hun koffers te pakken met het oog op „een overhaast vertrek". Een woordvoerder van de Hoge Commissie in Nieuw Delhi advies hebben gekregen hun koffers te pak ken met het oog op „een overhaast vertrek". verloven volgens hem toevallig samen met personeelsmutaties. Het genoem de aantal aantal van 56 functionaris sen leek hem „aanvechtbaar". Maar de Paus hoorde alles uiterlijk onbewogen aan. Vandaag werd het thema verdei- behandeld in de dis cussiegroepen. Behalve de generaal van de jezuïe ten. Padre Arrupe, viel vooral de forse taal op van kardinaal Josyf Slipyi van de Oekraïne, die een felle aanval deed op het Vaticaanse beleid met betrekking tot het Oostblok. Pa dre Arrupe vertelde zijn gehoor, dat in de hele wereld weliswaar niemand zo'n grote prestige genoot als Paus Paulus, maar het was volgens Padre Arrupe oo knodig vast te stellen, dat in enige landen zijn autoriteit gedaald is door de manier waarop zijn sociale doctrines worden gepre senteerd. Wie in de nabijheid van de Paus verkeert wordt gefascineerd door zijn persoonlijkheid, aldus de jezuïeten pater. Maar wie hem alleen maar uit de verte kent en uit zijn gezegdes» krijgt van hem een vertekend beeld. Wat moet er aan gedaan worden om dit beeld weer recht te trekken? Vervolging De Oekraïnische kardinaal Josyf 81ipyi sprak, voor het eerst in de acht jaar dat hij uit Russische gevangen schap ontslagen werd, openlijk over de toestand in zijn land. De kardinaal veroordeelde de vervolgingen door het Sowjetrussische regime heftig. Van de 55 miljoen Oekraïners zijn er bijna 10 miljoen omgekomen door de oor log, de honger en de vervolgingen, al dus de kardinaal. Onze kerk en onze priesters werden in 1946 vernietigd toen het orthodoxe patriarchaat in Moskou onze bandenq met de kerk van Rome voor nietig verklaarde. Kort geleden heeft de kerk geïnter venieerd' voor de r.-katholieken in Estland en Letland, aldus de kardi naal, maar ze heeft niets gezegd over de zes miljoen r.katholieken in de Oekraïne die worden vervolgd. Toen eem paar weken geleden de nieuwe ortflodoxe patriarch Pimen de nietig heid van onze band met Rome nog maals heeft bevestigd, heeft niemand in het Vaticaan geprotesteerd. Binnen het thema van de recht vaardigheid merkte de Oekraïner een indrukwekkende oude man met een witte baard nog op dat de Sowjet-Unie klachten laat horen over kolonialisme In de wereld, maar dat zij volken binnen haar eigen grenzen onderdrukt. Werkverband Huisvestingsnood: „Stagnatie in programma van woningwetbouw" DEN HAAG (ANP» Het Lande lijk Werkverband Huisvestingsnood heeft in een brief aan minister Udink ernstige bezorgdheid uit gesproken over een achterstand van 7200 woningen in het woningwe'- bouwprogramma voor 1971. Er zijn in de eerste negen maanden van dit jaar 29.326 vergunningen tot bouw van woningwetwoningen uitgegeven. Normaal zou zijn 36.525, dat is drie/vierde van het totale program ma van 48.700 toestemmingen, vindt het werkverband. Het herinnert de minister ook aan een mededeling van zijn voor ganger, die in 1970 de Tweede Kamer heeft toegezegd dat het ministe rie voortaan zou trachten in de eerste tien maanden van het Jaar alle goedkeuringen voor woning wetwoningen af te geven. Voor het invallen van de winter zouden dan alle woningen in aan bouw kunnen zijn. Nu moeten over drie maanden nog Vergunningen voor 19.374 woningen gegeven worden om het programma voor 1971 te realise- WENEN. (DPA» De primaat van Hongarije, kardinaal «Mindszenty, is zaterdag uit Rome in Wenen aange komen, waar hij zijn laatste Jaren zal doorbrengen. De 79-jarige pre laat heeft op 28 september Jl. een vrijwillige ballingschap van vijftien Jaar in de Amerikaanse de in Boedapest beëindigd. ADVERTENTIE l 10 noi -wn thianon

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13