Als middelen hielpen zou dat zijn gebleken NZH JN DE MALLE MOLEN" Voorrang voor benen in binnenstad GEEN TWIJFEL Leidse prof. Snellen in het geweer: Chinezen voeren een tweeslachtig beleid MAANDAG VERGROTING VAN WANDELGEBIED ENQUETE OVER AFSLUITING BREESTRAAT TERDAG 23 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD EIDEN Is de 63-jarige biochemicus G. H. van Leeuwen vinder van een aantal omstreden geneesmiddelen) een mis- genie of een handig zakenman? In een drietal artikelen htte het Leidsch Dagblad een beeld te schetsen van deze ur. Tegen de berichtgeving hieromtrent is de nu 66-jarige dr. H. A. Snellen in het geweer gekomen. De sceptische tie van deze hartspecialist: „Ik begrijp niet dat men ge- is aan te nemen dat er een soort samenzwering onder artsen ter wereld kan bestaan tegen deze ene man in itdijk. Als hij werkelijk iets goeds had uitgevonden, zou dat al lang naar voren zijn gekomen?" tn Oegstgeest woonachtige prof. is geen man die uit sensa- enfcit de publiciteit zoekt. Maar (j t geval voelt hij zich geroepen ijl ommentaar te geven. Vooral na •jo ingezonden stuk van een lezer aderverkalking) waarin rich afvraagt of hij nu weer koesteren. toont aan hoe de lezers ten on- de redactie vertrouwen, namelijk, dat er gevaarlijke zitten aan de artikelen over G. H. van Leeuwen samenzwering? dt k de Kat Leeuwen. Op de inhoud zelf wil ingaan, omdat ik er weinig ïl mee te doen aan een wel lies spelletje. Bovendien vind. ie verhalen een typisch van gratis reclame voor «uwe centrum van Van Leeu- Haarzuilens. Maar ik ben ge- door dat ingezonden stuk. ril ik wel wat op zeggen, te beginnen; van de meest mende ziekten aan hart- en aten (hartinfarct en angina ris) is het natuurlijke verloop gemakkelijk na te gaan tegenwoordig allerlei-ingrepen vinden. Wél is uit onderzoeken ,'jjJen, dat het een langzaam en Niet eenvoudig Nu zie Je bij een hartinfarct of angina pectoris een ziektebeeld dat als voornaamste symptomen heeft: pijn, beklemming of een omsnoe- ringsgevoel. De patiënt staat dan aan allerlei beïnvloedingsfactoren bloot, zoals zijn omgeving, de be handelende medicus, angst, zijn voorstelling over de ziekte en de mogelijke gevolgen ervan". Waar prof. Snellen op aanstuurt: het uittesten van geneesmiddelen is geen eenvoudige zaak. Moet een ver betering in de toestand van de patiënt worden toegeschreven aan een nieuw geneesmiddel of niet? De oud-hoogle- „Soms is namelijk zelfs ge durende lange tijd verbetering mo gelijk zonder behandeling". „Wat je wel kunt doen is de zo genaamde 'dubbel-blind-proef'. Noch de patiënt noch de arts weet dan of het te onderzoeken middel wordt ingenomen, of iets dat er alleen ui terlijk op lijkt. Dat zou je onethisch kunnen noemen, maar zolang niet vaststaat of een bepaald middel echt onontbeerlijk is voor de patiënt, het niet alleen gerechtvaardigd, ar zelfs noodzakelijk om het te onderzoeken. Althans: wanneer men hecht aan een medische werking en niet alleen aan een suggestieve wer king van het geneesmiddel". Proev enop dieren ten van Van Leeuwen waarbij het element van suggestie dus was bui ten gesloten hadden niet veel om het lijf. aldus prof. Snellen: „Net zo min als de medische ve'rhalen van Van Leeuwen. En zo n huisdokter die beweert dat hi.1 de middelen van Van Leeuwen heeft gegeven aan een pa tiënt die het nu zo goed maakt, zegt mij ook helemaal niets". „De schrijver van het ingezonden stuk verwonderde zich over het uit blijven van reacties van medische zijde. Dat is niet omdat er geen aan dacht voor zou bestaan, maar omdat er geen nuchtere en zakelijke contro leerbare bewijzen zijn overlegd die een nieuwe discussie zouden kunnen uitlokken. Ik vraag me af, of men zich er wel van bewust is hoeveel werk er op het gebied van hart- en vaatziek ten wordt verricht in de wereld. Ai- leen al in de Verenigde Saten heb ben ze enige tientallen centra, waar een grote groep mensen zich con centreert op juist de hart- en vaat ziekten. Ondanks al deze inspanningen is er nog veel duister gebleven omtrent deze ziekten. Als wij dan de gelegen heid zouden krijgen om nieuwe in zichten te bemachtigen die iemand, waar of hoe dan ook heeft verwor- In het Zeehospitium te Kat wijk is onlangs een nieuwe af deling in gebruik genomen voor de revalidatie van hartpatiënten. (Foto Van Duyn) ven. zou dat dan niet met twee han den worden aangegrepen Het is eoht niet zo, dat al die wetenschap- pelijke onderzoekers maar dóór wil- I len modderen en hun leven willen, spenderen aan iets dat allang zou zijn LEIDEN Ook de Leidse oud hoogleraar prof. dr. H. E. Voge lenzang vroeger directeur van het RIPTO, onderzoekcentrum voor geneesmiddelen) zegt zich geërgerd te hebben aan de ar tikelen over Van Leeuwen. Hfj wil evenmin ingaan op de „verdachtmakingen" van Van Leeuwen cs. inzake de betrouw baarheid van de onderzoekingen en de onderzoekers. Prof. Voge lenzang trekt de twee klinische onderzoekingen naar het genees middel Vasolastine niet in twU- fel: „objectief gezien bleek het Nooit goed ker tot aan suikerziekte toe. Alleen daaraan kun Je al zien dat het nooit goed kan zijn. Als over de hele we reld duizenden mensen zich voor één ziekte moeten inspannen. zou dan één man eventjes al die ziek ten tegelijk kunnen oplossen?" Het onderzoek naar Vasolastine (middel van Van Leeuwen tegen hart- en vaatziektenheeft in '63 plaats gevonden. Acht u dit on derzoek afdoende? „Gelooft u nu werkelijk, dat als zo'n middel echt goed zou zijn ge weest het na '63 niet allang zou zijn gebleken en aanvaard. Ik heb indertijd wel over dat onderzoek ge lezen, maar weet het niet meer in bijzonderheden". Ik vraagt het, omdat ik de in druk krijg dat veel artsen zich verlaten op dit aangevochten on derzoek. „Ja, dat is de ene kant. De andere kant is. dat Van Leeuwen nooit iets naar voren heeft gebracht dat de moeite waard is". „Behalve dan een groot aantal patiënten dat verklaart baat te vinden bij de middelen van Van Leeuwen". „Dat is geen uitzondering en ook geen bewijs. Ik kan u honderden middelen noemen waarvan patiënten verklaard hebben dat ze er mee zijn gebaat. Ik heb het in de loop der ja ren meermalen meegemaakt dat dui zenden patiënten toegaan naar een man die beweert dat hij kanker kan genezen. Indertijd had je een dokter Bendien in Zeist, die zich er op kon beroepen dat van heinde en verre d*- tiënten naar hem toekwamen. Na 'n Jaar of tien hoort niemand daar Zou het niet voor alle partijen beter zijn indien er alsnog een onderzoek (en dan dubbel blind) zou plaats vinden? „Dat zou u moeten vragen aan de Leidse prof. Vogelenzang, indertijd directeur van het RIPTO waar alle mogelijke middelen werden onder zocht. Maar ik verwacht er niets van En het is natuurlijk niet zo, dat Je daarvoor een kliniek voor een groot deel kunt stilleggen. Dan moet er wel een hele goede kans inzitten dat het werkelijk ërg belangrijk is. Maar je blijft altijd een groep men sen houden die zeggen: „Ja. dat kan Snellen wel beweren, maar hij heeft bij de universiteit gezeten. En Vo gelenzang is eveneens verdacht, want die is ook aan een officiële instan tie verbonden geweest. Zij werken met emotionele midde len. Van Leeuwen gooit het op be- roepsnaijver. Ik weet wel dat Van Leeuwen meer heeft verdiend dan de meeste medici, maar waarom zouden zij naijverig op hem zijn? Als die man werkelijk gelijk had. zou hij de Nobelprijs moeten hebben. Alleen uit de onwetendheid van de pers en de patiënten is te verklaren, dat het lijkt alsof er een soort kort sluiting mogelijk is, waardoor alle moeizame onderzoekingen overbodig worden. Maar dat is niet zo. Er is geen simpele weg. Alleen door hard en veel werken kun je iets bereiken. „Kritische arts" lemhoff zou de middelen van Van Leeuwen niet voorschrijven. Ook niet als zijn patiënten er nadrukkelijk om zouden vragenHou zou uw hou ding zijn? „Ik zou het reëel bespreken met de patiënt. Ik zou de middelen niet voorschrijven, óf met de toevoeging; u mag het wel gebruiken, maar ik hecht er niet de minste waarde aan." „Overigens: op het ogenblik is er uit het oogpunt van behandeling van hart en vaatziekten meer mogelijk dan wellicht bij patiënten en artsen bekend is. Wat hartziekten betreft zijn er sinds betrekkelijk kort chirur gische behandelingen mogelijk. En we doen al onze best om de revalida tie met inbegrip van lichamelijke training meer te verwezenlijken. Zeehospitium In de Leidse streek is dat nu op grotere schaal mogelijk, doordat we n het Zeehospitium te Katwijk afdeling bij hebben. Men moet dus niet stellen dat er voor hartpa tiënten helemaal niets kan worden tan en dat men dan maar vanuit HL dergelijke sombere situatie naar omstreden geneesmiddelen zou moe ten grijpen". Zich nog even tot de schrijver van het ingezonden stuk richtend, merkt prof. Snellen op dat men het toch eigenlijk als een voorrecht moet be schouwen dat Leiden over een goed functionerende trombosedlenst kan beschikken: „De behandeling hoeft niet zo belastend te zijn als de schrijver aanvoelt. Denk maar eens aan de suikerpatiënten die voortdu rend onder behandeling staan". - }rofZürcher in stadhuis DEN De Jongste berichten hina indien waar duiden lat de Mao-cultus afneemt ten van de gematigde Tsjoe En- kan leiden tot een ontspan- de binnenlandse politiek, ook kan voortzetten in het *t met de rest van de wereld, prof. dr. E. Zürcher. hoogle- te Leiden in de geschiedenis tost-Azië. aan het slot van zijn die hij gisteravond hield in adhuis op de Dag der Verenig- s. Zürcher begon met op te dat China momenteel een jjraardig tweeslachtig beleid Met de mond worden heftig lüonaire idealen beleden, maar jCh 3 praktische politiek toont Chi- :h. ist een grote mate van voor- -j ïheid en een neiging om con- iCj i te vermijden of uit te stellen ADVERTENTIE ONTEIGENING Hoofd van het gemeente luur van Leiden brengt ter tibare kennis, dat met in- g van 25 oktober 1971 ge- ende dertig dagen ter ge- aitesecretarie (Breestraat voor een ieder ter inzage liggen het door de Raad bU l besluit van 4 oktober 1971 ïlopig goedgekeurde plan onteigening, in het belang i de ruimtelUke ontwikke- I en de volkshuisvesting, i de percelen kadastraal end gemeente Leiden, sec- P. nrs. 2728 en 2729, gele- t tussen de Boerhaavelaan 1 de spoorbaan Leiden-Am- begrepen in het be- ningsplan „Leiden-Hout- rtier-Zuid". belanghebbenden kunnen i de termUn erlyk veertien dagen na het de termUn van ageligging schriftelUk 'aren by de Gementeraad "benen Het hoofd van het I gemeentebestuur voornoemd (waarvan Vietnam als extreem voorbeeld). Met name weerspiegelt zich dit in de groeiende contacten met Japan, een land toch dat China vreest ge zien ervaringen uit het verleden. De Chinese leiders laten niet na te waarschuwen tegen herleving van het Japanse militarisme, maar an derzijds worden de handelsbetrek kingen gestimuleerd. Doel van deze behoedzame Chine se politiek is volgens prof. Zürcher net veilig stellen van de binnenland se ontwikkelingen naar eigen inzich ten. De Chinezen streven naar vol ledige onafhankelijkheid, wat een neiging tot afgeslotenheid met zich mee brengt. Prof. Zürcher legde er de nadruk op, dat in de Chinese ideologie geen plaats is voor veroveringsdrift zoals Japan en Duitsland die verkondig den. Dit wil overigens niet zeggen, dat deze ideeën niet onder het volk zouden kunnen leven. Middels een defensieve opstelling, afzondering en het bewust verwer pen van de status van "grote mo gendheid" stelt China zich tegen over de rest van de wereld op. Wat daarbij Formosa betreft, zal volgens prof. Zürcher de toelating van Chi na tot de VN geen eind maken aan dit probleem. Op de lange duur kan het eiland misschien een speciale status krijgen bijvoorbeeld een trustgebied van de VN maar voorlopig is zo'n oplossing niet in zicht. Onderwijl blijft China als de ach terkant van de maan, aldus de Leid se hoogleraar: indirect te observe ren, een enkeling hoopt er eens een bezoek te brengen maar daarom niet minder reëel. LEIDEN „Een avond in de malle molen" stond er als aanmoedigingskreet vermeld in het programma van het feest dat de NZH busvervoersmaatschappij organiseerde. Die avond in de malle molen werd gisteren gehouden in de Stadsgehoor zaal- Daar was personeel en aanhang uit Leiden en omgeving, oftewel distrikt Zuid-Holland, bijeen om de huldiging te vieren van een aantal collega's die er 25-jaar trouwe dienst bij de NZH op hadden zitten. In het afgelopen jaar waren dat er maar liefst zestien in totaal. „ZU zyn bezig om te tonen wat inzet en en thousiasme kan betekenen voor ons bedrijf", zei directeur J. P. Balle- gooyen de Jong tijdens zyn toe spraakje. Hy noemde ook de moei lijke en steeds moeilyker wordende situatie waar de busmaatschappij in verkeert. „Elke auto, die erbU komt maakt het ons bedrijf moeilyker. Dan moet er weer meer materieel ingezet worden, omdat die auto ruimte in neemt, want de bus kan zich weer minder snel verplaatsen. De kosten voor het bedrUf worden zo steeds hoger". De directeur zag ook licht puntjes: „Het wordt de beleidsmen sen zo langzamerhand steeds duide- lUker, dat wy onze taak moeten bly- ven vervullen en dat het geld van andere kant moet komen. Men wil ons zo langzamerhand wel de ruim te geven". De jubilarissen hadden de „in tieme" huldiging al eerder gevierd; hen was toen een bustochtje aange boden en een bedrag aan geld. De NZH-harmonie uit Haarlem opende de avond. Toen zy het „Wat een sprekerd is die man" de zaal in speelde, klonk er al enthousiaste by- val in de vorm van handgeklap en voetgetrappel. Na de huldiging van de jubilarissen door de directeur tra den Henk Bukman (conferencier) en Annie Meyer (cabaretière» op. Al Preston en Valery goochelden de levende Bovendien was er een loterU ge organiseerd i.vjn. de komende St. Nicolaasviering voor de kinderen van het personeel (uit de zaal een kreet: „Als prijs krUg Je dan een oude NZH-bus"). Tot twee uur toe werd er gedanst en vervoer terug naar huis werd, uiteraard, verzorgd door de NZH zelf, die extra busdiensten had ingesteld. MOB in de raad LEIDEN Op verzoek van enkels raadsleden zal er maandagavond a.s. een extra gemeenteraadsvergadering worden gehouden. Het enige agenda punt van de avond is de kwestie uit zyn hoed. Wim MOB. half negen Scholte luisterde het geheel op met De vergadering zal zang. beginnen. LEIDEN Met ingang van maandag krijgt de benenwagen voorrang in een groter deel van de Leidse binnenstad dan nu het geval is. Het wandelgebied wordt uitgebreid, het openbaar vervoer krijgt waar het kan voorrang en de auto's worden om- of De nadering van dit moment heeft vooral deze week veel drukte gege ven in de binnenstad. Op allerlei plaatsen werd bestratingswerk uit- Door Hans Melkert gevoerd en werden verkeersborden geplaatst, waarover voorlopig een zak is gegaan. Er werd op allerlei plaat sen geteld. Gisteren gebeurde dat uitgebreid in de Breestraat en omgeving die nog niet in het wandelgebied wordt opgenomen. De gemeenteraad heeft besloten maximaal dertien maanden te wachten. De Breestraat kan naar de mening van de meerderheid pas worden afgesloten als de omleidings route in een verder stadium is en in elk geval de noord-zuid-verbin- ding aangesloten is via de nieuwe Pauwbrug over de Oude Singel en de dam in de Lange Mare. De Bree- straat-enquête werd in opdracht van het Leids City Centrum uitge voerd door de Leidse school voor middelbaar economisch en admini stratief onderwijs. Van de Breestraat naar de straten, die wel in het (semi-) voetgangers gebied worden opgenomen. De Haar lemmerstraat wordt nu defini tief promenade na een langdurige proefperiodeelke middag en voorts ook op zaterdagochtend en donderdagavond (koopavond). Voor, de andere gebieden geldt de afluiting voorlopig als proef. Definitief is wel uitbreiding van de blauwe zóne overeenkomstig het ge stelde in de parkeernota van twee jaar geleden. De blauwe zóne wordt met bijna 800 parkeerplaatsen uit gebreid tot 1500. De Steenstraat tussen Twee de Binnenvestgracht en Morsstraat, wordt taboe voor auto's. Bussen, (brom) fietsen en wandelaars mogen doorgaan, evenals bedienend verkeer. Particuliere auto's worden omgeleid via Binnenvestgracht en (Nieuwe) Beestenmarkt. Hoogstraat en Nieuwe Rijn gaan dicht voor alle verkeer behalve voet gangers en bedienend verkeer. Op de marktdagen (woensdag en zaterdag) erf donderdag-koopavond wordt de Oude Rijn in dit wandelgebied op genomen. Om rondjes-rijden via markten- route en Breestraat te voorkomen, wordt het bij de stoplichten op de Boommarkt verboden voor auto's, om linksaf te slaan naar het Kort Rapenburg. Links komt een speciale busbaan om de draai rechtsaf naar de Prinsessekade gemakkelijker te maken. Vergelijking Er zUn en worden tellingen ver richt. zodat in de proefperiode ver geleken kan worden. In de Breestraat wordt een uitgebreider vergelUkend onderzoek gehouden, uit welke cU- fers men lering kan trekken. Het is gisteren gedaan en het wordt op nieuw gehouden als de Breestraat eenmaal in het wandelgebied is op genomen. Ook tussentUds wordt een steekproef gehouden. Ook de djfers van de eerste proef- dag ze worden in de komende weken uitgewerkt zullen wel iets zeggen. Dat uitwerken gebeurt door scholieren, evenals het onderzoek zelf: zestig leerlingen van de Leidse meao- en de Leidse detailhandels school. Projectleider Fabery de Jonge van het Haagse ingenieursbureau voor verkeerskunde ir. J. van DUk, dat het onderzoek instelt in op dracht van Leids City Centrum en mede op verzoek van de Kamer van Koophandel, was liever vandaag de straat opgegaan. Op korte termUn was op zaterdag evenwel geen ploeg op de been te brengen, reden waar om de vrUdag in de herfstvakantie werd gekozen. Uitgangspunt van het vergelUkend onderzoek is de vraag of de maat regelen van invloed zUn op de om zet van de winkels en of deze in vloed positief of negatief is. Op drie punten in de Breestraat en op twee punten in zUstraten is het aantal voetgangers geteld. Dit gebeurde ter vergelUking ook in Haarlemmerstraat en Hoogstraat. BU drie winkels Peek <fc Clop- penburg, Vroom Dreesmann en C A werden de uitgaande be zoekers geteld. Druktemeting en drempeltelling samen geven een in dicatie ten aanzien van de winkel bezoekfrequentie. BU de telposten op de drempels werd een aantal be zoekers ondervraagd. Ze kregen de zelfde vragen als bU de straat enquête, aangevuld met de vraag of ze iets hadden gekocht. BU de straatenquête vroeg men naar gemeente van herkomst en naar middel van vervoer, waarmee gekomen. Indien per auto, werd ge vraagd waar die was geparkeerd en voor hoe lang. Indien per bus, werd gevraagd bU welke halte men was uitgestapt. Ook werd gevraagd of men een auto bezit en zo Ja waar om deze niet was gebruikt om naar de Breestraat te komen. In een bepaald aantal straten en op enkele terreinen in de omgeving van de Breestraat werden elk kwar tier de nummerborden van gepar keerde auto's genoteerd. Door de uit breiding van de blauwe zone zal bUjken hoe bezetting en parkeerduur veranderen. Vastgesteld kan worden of uitbreiding van het aantal par keerplaatsen nodig is of dat op be paalde plaatsen lang parkeren weer kan worden toegestaan als dit gun stig werkt op het winkelbezoek.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3