Reconstructie van Abtspoelweg in fasen laten uitvoeren Raadsagen da Leiderdorp Springbokken-affaire in raad Oegstgeest agenda Warmond en Alkemade vragei meer haast met „Kagerzoom Voorstel van VVD-er Gmelich Meyling: KVP zoekt nauwer contact met PCC B EN W BLIJVEN BIJ STANDPUNT PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 OKTOBER ]y OEGSTGEEST De aankoop van enkele stroken grond voor de reconstructie van de Abtspoelweg leidde gisteravond in de raadsvergadering van Oegstgeest tot een conflict tussen burgemeester Van Eysinga en VVD-er Gmelich Meyling. Het VVD-raadslid zei dat hij na mens drie leden van zijn fractie en namens de twee leden van D'66 een motie wilde indienen over de wijze van uitvoering van dit ongeveer drie miljoen vergende reconstructieplan. Hij was van mening dat het plan in fasen moet worden uitgevoerd om de gelden die daardoor worden be spaard voor andere doeleinden (o.a. onderwijsvernieuwing) te bestemmen De voorzitter merkte op dat dit bij dit agendapunt niet aan de orde was. „Het gaat nu om een paar stro ken grond en U neemt dit te baat om heel de zaak terug te draaien". Raadslid Meyling: dan kom ik erop terug bij de rondvraag". Resultaat was dat het hele agendapunt en de bespreking zou plaats vinden na de vergadering in een besloten zitting Parkeren De aanleg en verbetering van par keerplaatsen in Buitenlust gaf raadslid Olivier en mevrouw v. Belle aanleiding hun teleurstelling uit te keerplaatsen vrachtauto's kunnen spreken over het feit dat op die par- parkeren. Ze wilden liever daarvoor het Rustenburgerpad aangewezen zien. De voorzitter merkte op dat het voorstel het resultaat is van een hearing in Buitenlust en dat par keren buiten gezichtskring herhaal delijk diefstallen ten gevolge heeft gehad. Na enige discussie werd het voorstel aangenomen met de stem men van de P.v.d.A. tegen. De ge zondheidszorg voor de laanbomen gaat B. en W. zeer ter harte. Er werd voorgesteld apparatuur aan te schaffen, terwijl maatregelen wor den genomen om kwijnende bomen te behouden in de nieuwbouwwijken. Globale kosten naar schatting: f 25.000. Het voorstel werd aanvaard. Bij de behandeling van het voor stel om Katwijk, Lisse, Voorhout en Valkenburg toe te laten tot de ge meenschappelijke regeling omtrent het regionaal woonwagenkamp, uitte mevrouw v. Lookercn Campagne <D '66) haar ernstige verontrusting over dit kamp. dat nu al te klein is. Frac tiegenoot Olivier vond de toestand daar mensonwaardig. Hi 1 wist uit goede bron dat CRM bereid is te be vorderen dat zg. dependance-kam pen zullen worden ingericht en dat daarvoor ook de Rijkssubsidierege ling zal gelden. Hij wilde dan ook lie ver de aanvraag tot toetreding van de 4 genoemde gemeenten nu niet behandelen, want binnen een paar weken kunnen we de mededelingen van CRM verwachten. Tegen uitstel van behandeling had de voorzitter geen bezwaar, maar de heer Cleton vroeg zich af of daardoor de belan gen van die gemeenten en van de woonwagenbewoners niet in de knel kwamen. De voorzitter meende dat een maand uitstel geen problemen zal opleveren, waartoe werd besloten Hoewel de aanbieding van de ont werp begroting zoals de voorzitter het uitdrukte, een formele zaak is, kan als gunstig punt worden geno teerd. dat de begroting 1972 slui tend is en dat een bedrag van f 83500 wordt opgenomen voor onvoorziene uitgaven Wel moet hierbij worden aangetekend dat dan de reinigings rechten verhoogd zullen worden van f 15 tot f 25. De raad verwierp een voorstel van raadslid de Graaf om adhesie te betuigen met een motie, aangenomen in de raad van Spijke- nisse inzake het milieubeheer. Alleen de fracties P.v.d.A, en D'66 stemden voor. Bij de rondvraag wilde Van Veen (Pch.t dat nu eindelijk eens maatregelen worden genomen tegen de „grote troep" by een pand in de Deutzstraat. Raadslid De Graaf vond een in de Leiderdorpse raad aangeno men motie inzake verbetering van het openbaar vervoer zo gek nog niet en hij polste de raad dit eveneens te doen. B. en W waren daar nu niet zo voor te vinden, want dit onder werp wordt van meer dan een kant bekeken. De motie ging niet door. LEIDERDORP In de raadsver gadering van maandagavond a.s. zal de Leiderdorpse raad de volgende punten te behandelen krijgen: Ingekomen stukken. Voorstel tot het toekennen van subsidies uit het cultuurfonds over 1971. Voorstel tot het uitnemen van gronden uit het grondbedrijf (com plex Zijlhof) ten behoeve van: het gymnastieklokaal aan de Lijnbaan; de stichting van: a: een zesklassige openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Wilddreef; b: een tweeklassige openbare kleuterschool aan de Lijnbaan. Met ingang van het seizoen 1971- 1972 verhogen van de bijdrage aan de gemeente 's -Gravenhage voor be schikbaarstelling van een cultureel Jongerenpaspoort aan Leiderdorpse jongeren, Benoeming van een commissie ad hoe, belast met het onderzoek van de ontwerpen van de begrotingen der bedrijven en van de algemene dienst voor het dienstjaar 1972. Uitzetten van overtollige kasgel den in deposito gedurende het Jaar 1972. Aangaan van vaste geldleningen gedurende het Jaar 1972. Voorstel tot het aangaan van kasgeldleningen gedurende het laar 1972. Voorstel tot wijziging van de raadsbesluiten van 10 augustus 1970, de nummers 282 en 283, inzake de verkoop van gronden aan de Algeme ne Woningbouwvereniging Leiderdorp voor de bouw van 140 woningwetwo ningen en 90 premiewoningen. Beschikbaarstelling van een kre diet van f 10.500 voor het opslaan van de stenen en het verwerken van het zand, afkomstig van de recon- structiewerken Acasialaan/Erica- laan (.375). Aangaan van een overeenkomst van grondruil met de RK Parochie „De Menswording" Vaststelling van saneringsplannen voor de Dr. van Rhijnstraat en om geving, het Van Leeuwenpark en om geving, de bebouwing Hoofdstraat/ Jaagpad tegenover het pand Hoofd straat 103 en voor de Doeslaan en omgeving. Verpachting van het visrecht in de Stroomsloot en de Doespolderwe- tering aan de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken. Beschikbaarstelling van een kre diet voor de aanschaffing van een geluidsinstallatie ten behoeve van de raadszaal. Subsidiëring van de Katholieke Stichting voor Geestelijke Gezond heidszorg voor Leiden en Omstreken. Verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der Lager-on- derwijswet 1920 voor het vergroten van de opbergruimte in de Willem de Zwijgerschool. Voorstel tot vaststelling van het krediet in rekening-courant voor 1972. Vaststelling van de huurprils van een mobiel lokaal aan de Splin terlaan. f> Wijziging van de openingstijden van de Doesbrug. Toekennen van een subsidie aan het Kraamcentrum van het Groene Kruis voor Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest over 1970. Beschikbaar stellen van een kre diet ten behoeve van de aankoop van 100 exemplaren van het boekje „Lei derdorp in Oude Ansichten". Verlenen van een subsidie aan de werkgroep „Kinderopvang tussen twaalf en twee" te Leiderdorp ten behoeve van de inrichting van een overblijfgelegenheid in de speelzalen aan de Dennenschans. Voorstel tot het vaststellen van comptabiliteitsbesluiten. ZOETERWOUDE De KVP af deling Zoeterwoude zal streven naar een nog nauwere samenwerking met de PCC in Zoeterwoude. Dit besloot de algemene ledenvergadering gis teravond in het Don Bosco-huis. Ac tie-punten van het bestuur zijn 1. Milieu-verontreiniging 2. Beter open baar vervoer 3. Gewestvorming. Ver der zal de raadfractie streven naar meer sociale woningbouw, een bete- OEGSTGEEST "Morele zaken in de gemeenteraad". Onder dit mot to werd een stuk door 20 inwoners aan de raad gezonden naar aan leiding van het antwoord van bur gemeester en wethouders aan de PvdA-fractie over de aanwezig heid van het college bij de water polo wedstrijden waaraan de Zuid- afrikaanse Springbokken deelna men in "Poelmeer". B. en W. lie ten weten dat zij niet bereid zijn alsnog te verklaren dat achteraf beschouwd hun aanwezigheid bij die wedstrijden minder gelukkig is geweest. In het stuk wordt gesteld, dat het antwoord van B. en W. hen wat lauw voorkomt en verbazing wordt uitgesproken over het feit dat geen reacties kwamen van an dere raadsleden, waarvan de meerderheid, aldus de inzenders, bij een kerk betrokken zijn, waar regelmatig gebeden wordt om het besef dat we allen, ongeacht ras oi huidskleur, gelijk zijn voor God Verwacht wordt dan ook juist van deze raadsleden een duidelijke stellingname. De PvdA-fractie. die in de vorige raadsvergadering bii de rondvraag niet aan het woord kwam over de ze zaak wegens het vergevorderde uur, heeft zich nu tot het College gewend met uitgebreide schrifte lijke vragen. Ook nu weer ant woorden B. en W. ontkennend op de vraag of het college bekend is met het feit dat trips van sport- teams dienen om goodwill te kwe ken voor het Zuidafrikaanse sy steem van apartheid. De verontruste briefschrijvers wer den gisteravond op hun wenken bediend. Van alle fraktievoorzit- ters kwam een uitvoerige reactie, Mr. Oomen (.KVP) meende drie kanttekeningen te moeten plaat sen: De KVP-fractie meende dat de raadsleden geen oordelen kon den vellen over de door de Zuid afrikaanse regering gevoerde apartheidspolitiek. Ook was men van mening dat Nederland het recht had zich te bemoeien met de samenstelling van de buitenlandse sportteams. Tenslotte vond de KVP-fractie het een naïeve veron derstelling van de briefschrijvers te menen dat de Zuidafrikaanse re gering speciaal uit oogpunt van re clame voor haar apartheidspolitiek het waterpoloteam de Springbok ken nu juist naar Oegstgeest heeft gestuurd. De beschuldiging van de PvdA-fractie die het college van een „rascistisch beleid" beschuldig de noemde de KVP ontoelaatbaar. Die uitspraak moet men waar ma ken of excuses aanbieden.Als deze beschuldiging niet zo bedoeld is. dan heeft de PvdA alleen maar een rel willen schoppen omwille van de publiciteit. Hierover sprak de KVP-fractie haar afkeuring uit en zei volledig achter het door het college van B. en W. gevoer de beleid te staan. De voorzitter van de Pr. Chr.-fractie Brouwer, merkte op, dat bij de opening van het bad geen regelin gen zijn getroffen, zodat het zin loos is het college van B. en W. ter verantwoording te roepen. Hij herinnerde eraan, dat destijds het schaaktoernooi in Oegstgeest is gehouden, waarover nimmer vra gen zijn gesteld over de buiten landse deelnemers. Overigens moe ten we bedenken dat de landsrege ring visa afgeeft aan sportteams uit landen waar een regiem heerst dat wij verwerpelijk achten. Hij merkte nog op aan het adres van de briefschrijvers dat raadsleden af gevaardigd zijn door politieke par tijen en niet door kerken. Wij vor men hier geen synode! Ieder hier aanwezig is stellig tegen elke dis criminatie, doch hij achtte de hou ding van B. en W. inzake de Zuid afrikaners geenszins laakbaar. Mevrouw v. Belle (PvdA) zei het on zinnig te vinden in te gaan op hetgeen door KVP Oomen was gezegd, omdat er behoorlijke vra gen zijn gesteld en B. en W. niet is beschuldigd van racistisch be leid. Ze wees erop dat burgemees ter Samkalden destijds bij ont vangst van een Russische delega tie wel degelijk zijn mening heeft gezegd over het Russische regiem. VVD-er Cleton wilde onderscheid maken tussen officiële ontvangst van een delegatie en het bezoek aan een zwembad. Hij betreurde het dat in deze zaak sport en poli tiek met elkaar worden betrokken. Mevr. van Belle: „Als er dan geen gelegenheid was zich tegen de Zuidafr. ambassadeur uit te spre ken, bliif dan weg:" Burgemeester v. Eysinga zei dat naar aanleiding van dit alles het college bij de uitspraak blijft dat zij niet bereid zijn te verklaren, dat hun aanwe zigheid minder gelukkig is ge weest. Ondanks de reacties uit de raad was mevr. van Belle teleur gesteld en zei een motie te willen indienen. De fracties van de PvdA en D'66 verzochten schorsing van de ver gadering voor overleg. Dit werd toegestaan. Resultaat was de me dedeling dat de motie niet werd in gediend. De heer de Graaf (PvdA) drong echter wel aan op een la ter gesprek om te komen tot richt lijnen hoe te handelen in de toe komst in soortgelijke aangelegen heden. LEIDEN Een groep van ongeveer 100 kinderen uit het Leidse Volkshuis leverde gisteren een tot voorbeeld strekkende bij drage aan het schoonhouden van Leiden. Op de foto (Holvast) "be stormt" een groepje van de jon gelui de Haarlemmerstraat. Het meegebrachte bord spreekt ver der voor zichzelf. Westduitse politieman doodgeschoten HAMBURG (DPA) In Hamburg is vanochtend vroeg een 33-jarige politieman doodgeschoten, vermoe delijk door aanhangers van de uiterstlinkse Baader-Meinhofrbende Een kwartier later werd in het noor den van de stad een vrouw gearres teerd nl. het bendelid Margrit Schil ler. Deze 23-jarige studente was twee weken tevoren in Hamburg ge signaleerd. Zij werd gezocht wegens poging tot moord op twee politie mannen, nadat op 26 september ten zuiden van Freiburg op de autoweg tussen Karlsruhe en Bazel twee po litiemannen tijdens autocontrole door een onbekende waren neergescho ten. Ter plaatse werden de papieren van de 23-jarige studente gevonden. Vannacht zagen twee opolitiefunc- tionarissen in burger op een station in een buitenwijk van Hamburg dat een vrouw samen met twee anderen trachtte zich te verbergen. Zij gin gen er achter aan, waarop de scho ten vielen die de ene doodden en de andere aan een been verwondde. Op de twee voortvluchtigen is een groot scheepse klopjacht ingezet. De poli tie heeft voor hun arrestatie 10.000 mark uitgeloofd. l MINI-nieuws uit MAXI-Leiden Maandag wordt in het Vijf venhuis (Hoflaan 69 in Zuidwest) derde Leidse kinderkantine ge opa Deze zijn voor kleuters en lag< scholieren, die de middagpauze thuis kunnen doorbrengen. Ze t den tussen 12 en 2 tegen een gerit vergoeding opgevangen. Kleiig worden gehaald en gebracht. Ze men hun boterham mee ern krijg melk. Wie meer wil weten oi kinderkantines is maandag van tot 12 uur welkom in het Vijf venhuis. U kunt ook bellen of sein ven naar de leden van de werkgro Nel van Dijk, Bartokstraat 44 lefoon 41192). Mary Eggermont, seph Haydnlaan 23, Anne Grans/ Wagnerplein 76 (telefoon 22485) Tiny Kleinhans, Correllistraat (telefoon 42428). Drs. J. G. Kei hoven is benoemd tot wetenschap lijk hoofdambtenaar in vaste die? bij het ministerie van Defensie standplaats Leiden. Maandag l In de aula van het Rijnlands ceum een begroetingsbij eenkon voor nieuwe inwoners van De burgemeester en de drie wethi ders zullen het woord voeren. Dl van oud en nieuw Oegstgeest m den vertoond. Ook kan men cont leggen met het verenigingsleven, De Vereniging van Vrijz. Hervon den Leiden —Oegstgeest houdt do derdag en vrijdag handwerk-verko dagen in Rehoboth, Rapenburg 10 Leiden. Vrijdag is er ook een fees lijke gemeente-avond. h, Vrijdag Maranathakerk (bijzaal) Doorstroo avond Dienstencentrum 7.30 uur r Stadhuis (Burgerzaal) Dag der Naties Spr. prof. dr. E. Zürcher oi „China in de internationale betrekc ^Stadsgehoorzaal Feestavond NZffl 7.45 uur nam. Kreatief Sentrum (Breestraat Films over China 9 uur nam., bar 12 uur tot 2 uur 's nachts. Oegstgeest, (Geverstraat 65) Soi teit voor kamerbewoners en °1,*J staanden 8 uur nam- Boshuis (achter Hof laan 76) Ri beurs voor verzamelaars 7-9.30 uur Oude vest 73 Informatie- Stichting Scientology 8 uur nam. Het Mierennest. (Morsweg 59) K ^Oegstgeest. (Lijtweg 7) Spreekuur bejaarden Sociaal Medisch Advies) reau 2-4 uur nam. Jazz-zolder Hot House (Rapemo 24) Kwartet Harry Verbeke 10-3 's nachts. Microtheater (Vestestraat 40) lm rium met Grimm-igheden 8.30 uir middag. Zaterdag Kreatief Sentrum (Breestraat Rommelmarkt 12 uur nam. Rockgr Moan 9 uur nam., café-bar 12 's nachts 2 uur. LAK-theater (Levendaal) Theater Nu Weekend 2 uur nam. Oegstgeest (Geverstraat 65) Sot teit voor kamerbewoners en aikj( staanden. 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk Adventkerk belstudie 10 uur, prediking ds B. Breestraat 19 Sociëteit Twenti (voor kamerbewoners en alleenstN den) 9-12 uur nam. Oegstgeest (Het Witte Huis) Schl sociëteit Palamedes 2-5.30 v~ Zondag Anotheekdienst De avond-, nacht- en zondagdlt wordt waargenomen door Apot)) Herdingh en Blanken Hogewoerd 1 Apotheek Voorschoten, Leidseweg en Apotheek Oegstgeest, Wilhelmii plein 8. WEEKE1NDEDIENST Leiden Tot zaterdagmorgen uur raadplege men de eigen hui" daarna tot zondagnacht 12 uur ui tend voor spoedgevallen de doktert lefoon 22222. Voorschoten Dokter A. Tromp, Ghentlaan 55. tel. 44697 (wijkverp ging Gezondheidscentrum, Wijngs denlaan 2). Oegstgeest Dokter J. W. de Duivenvoordestraat 3, tel. 54294. Leiderdorp Dokter S. P. Ous kerk, Roerdomstraat 20, tel. 34924 wijkzuster C. van Meurs, Snouck H gronjestraat 7, tel. 34112). re verkeerssituatie en meer grond Ook wil de vergadering graag de proce dures in de gewestraad wat sneller afgewikkeld zien, zodat de raadsle den en belangstellenden zich tijdig van de ontwikkelingen op de hoogte kunnen stellen. Bij de bestuurs verkiezing kwamen drie nieuwe le den in het bestuur t.w. R. Hogenelst, A. Voordouw en A. A F. v. d. Wil- genberg. Laatstgenoemde werd tot voorzitter gekozen. WARMOND De gemeenten Warmond en Alkemade zijn, liggend aan de Kagerplassen nauw betrok ken bij de ontwikkeling van de re creatie m de Randstad. Zij vormen in Zuid-Holland een belangrijk cen trum voor de watersport en alles wat hiermee samenhangt. Omdat de be langen van deze gemeenten hier door dikwijls parallel lopen is een nauwer contact noodzakelijk. Vanuit de Warmondse raad is er dan ook al vaak op dit overleg aangedrongen. Enige tijd geleden heeft dat eerste overleg WarmondAlkemade plaats gehad. Slotresultaat van deze bij eenkomst was dat men besloot een brief te sturen aan Gedeputeerde Staten waarin wordt aangedrongen op meer activiteiten in de „Kager zoom". Alkemade is van mening, dat er meer gang moet komen in het re creatieschap de „Kagerzoom". Een recreatieschap met alleen Warmond en Alkemade is theoretisch wel mo gelijk maar financieel niet te reali seren. In tegenstelling tot Warmond had Alkemade bezwaren tegen het deelnemen van Leiden in het recrea tieschap. Deze bezwaren zouden minder wegen als de Haarlemmer meer en Rijnland zouden deelne men. Haarlemmermeer heeft echter inmiddels nee gezegd en Rijnland wil alleen maar adviserend optreden. Warmond is een pure voorstander van samenwerking met Leiden, Al kemade en de provfheie. Voor de Kagerzoom is men bezig met een inventarisatie om tot een plassenschap te komen. Los van de Kagerzoom speelt de provincie met het idee om over enkele Jaren te komen tot een streekplan voor het plassengebied. Deze beide zaken zul len in elkaar overvloeien. De pro vincie heeft al besprekingen gevoerd met de diverse colleges van B. en W. en wil overgaan tot het in stellen van een commissie. Dit zul len dan geen vertegenwoordigers zijn van de gemeenteraden maar die be kend zijn in het gebied. Men wil vooraf horen wat er in het gebied leeft. Deze commissie heeft een twee ledig doel. Het steunen van de ver tegenwoordigers in de Kagerzoom- commissie en anderzijds het verrich ten van werk wat in de toekomst bij het plassengebied komt. Dit moet uitgangspunt zijn van de recrea tie-commissies in beide gemeenten. Deze kunnen dan al op lager niveau beginnen met verordeningen en tarie ven. Zij kunnen als werkgroep in de Kagerzoom worden opgenomen. Achtergat Het Achtergat was ook een punt van bespreking tijdens deze eerste bijeenkomst. Alkemade wilde weten hoeveel huizen daar zouden komen. Burgemeester Langemeijer gaf hier over een korte uiteenzetting. Voor Achtergat bestond al heel lang een mogelijkheid tot het bouwen van zo merhuisjes. Enkele weken voor de raad een voorbereidingsbesluit wilde nemen, werd het verzoek tot het bouwen van 68 zomerhuisjes inj diend. Het Centraal Oude Arm! kantoor, dat de grond in eigendl had, had geld nodig en toen hl men de grond verkocht aan een culant. De bouwvergunning kon niet worden geweigerd. De die in het achtergat is g wordt waarschijnlijk de concie) woning. Om de woningen zware groengordel worden Deze gordel wordt eigendom gemeente Warmond men M dus ook het onderhoud hiervan handen. Voor de vuilafvoer zal Warmond moeten zorgen, tenzij regeling getroffen kan worden wi de woningen liggen betrekke" dicht bij de vuilverbranding van V den. Want de brandbestrijding treft met de gemeente Leiden staat een afspraak met betrekkin?' het blussen van een brand in deel van het Lage Land en f zomerwoningen zullen ook onder ze regering vallen. ui, ultit

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2