Clandestiene zendamateurs: „Spul ligt overal te koop" oono ver leg komt niet uit de startblokken ABORTUSCOMMISSIE GAAT VERDWIJNEN nrust m imerover Privacy' Lacune bij de instelling van wachtlijst Wetgeving moet verbeterd landpunten liggen te ver uiteen EN 'KIJK' OP NABETALING rOOR BEURSSTUDENTEN 5ERDAG 21 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 fan onze onderwijsredacteur tag Tienduizenden studen- nog in de hoop leefden een ing te ontvangen van onge- aeehonderd gulden op hun idietoelage van vorig jaar, die hoop beter laten varen, otie, die deze nabetaling be- lakte vanmiddag tegenover trlngspartijcn in de Tweede geen enkele kans. De Brouw vindt alles wat iet vorige academisch Jaar is .voltooid verleden tijd", meent hij, dat de vaststel de rijksstudietoelage op an de gezinscomsumptie-in- »it bedoeld is geweest voor tra tussentijdse aanpassing, slechts voor vaststelling van vooraf voor elk nieuw isch Jaar. lalist Masman, die de zaak in erpellatie in de Kamer aan sneed, maakte zich bijzonder boos op de bewindsman, die volgens hem bij dit eerste optreden in de Kamer geheel voorbijging aan de werkelijke bedoeling van de brieven die de Ka mer elk jaar van de minister over de toelage pleegt te krijgen. Masman zei ook, dat het de KVP wel zal teleur stellen dat de nieuwe minister de nabetaling weigert, omdat dit in strijd is met de bedoelingen van de KVP'er Veringa, de vorige onder wijsminister. De KVP liet echter mede namens ARP en CHU en evenals VVD en DS'70, weten de minister te steu nen. Masman bleef echter fel bij zijn standpunt: „De minister kent gewoon het systeem niet, dat hij hier zelf naar voren brengt". Alleen de WD'er Van Dijk liet nog enige kritiek horen op het stelsel: door over de indexering der toelagen vooraf te spreken als „de gok". tieel zijn bij het matigingsbeleid verwaarloost". „Het zou betekenen dat de laagst taalden weer het kind van de reke ning worden. Daar kan geen sprake van zijn. Een herhaling van de si tuatie in 1951 en 1956 is nu niet meer denkbaar. Een compensatie voor prijsstijgingen in 1972 van bijvoor beeld zeven procent is voor een mi nister met een salaris van f 110.000 nog f 7700 en dat is meer dan be- betaalden weer het kind van de reke- ring krijgen om van te leven". De werkgevers zeggen "grote moeite" te hebben met het mati- gingsvoorstel van drie procent reële inkomensverbetering. "Als men daarbij bedenkt", aldus de heer Van Gorkom, „dat er het vooraf- ide jaar gemiddeld een reële in komensverbetering van 2.75 procent is bereikt, hoe kan de vakbond dan van matiging spreken?" fan onze politieke redactie HAAG In de Tweede Ka- staat grote onrust over tie be - van de privacy. Bij de ngsbehandeling van binnen zaken bleek gisteren dat de ie het onaanvaardbaar vindt a wet op de persoonsadmini- eerder bij de Tweede Kamer ?den ingediend dan een wet bescherming van de privacy, leeft hierover een motie in »ruitzicht gesteld. De KVP rote twijfels. Biesheuvel heeft enkele da- leden aangekondigd dat bin- Jirte tijd een staatscommissie geïnstalleerd die de bescher- van de privacy gaat bestude- IfP-er Fiévez zei gisteren te- linister Geertsema en staats- ris Van Stuijvenberg dat hij lemaal niet goed meer be- „Enerzijds moet er nog ge il worden over waarborgen privacy, en anderzijds wil hze waarborgen inbouwen in A, de Centrale wet op de asadministratie". tomt men aan deze waarbor- ffoeg de KVP-er zich af. ff niet gewacht worden op iteriraadvies van de staats- issie? Ik heb voorshands mijn s. want het is duidelijk dat &ak haar louter administra- ffi technische kant verre te gaat". D zal een wetsontwerp op de [^administratie beoordelen op ff borgen voor privacy die in fetsontwerp worden opgeno- zei drs. Van Aardenne. De Wiebenga ziet het in die Jffgea niet zitten. Een tussen wies van de staatscommissie hem een minimumeis, maar Frontlinies inzake Formosa algevormd Van onze correspondent) NEW YORK (GPD) Nederland zal vóór de door Albanië en Algerije ingediende resoluties stemmen, waar bij communistisch China wordt toe gelaten, en Taiwan (Formosa) wordt uitgewezen als lid van de Verenigde Naties. In zy'n toelichting zei de Neder landse ambassadeur R. Fack in de Algemene Vergadering van de V.N., dat geen van de resoluties bevredi gend was voor de Nederlandse dele gatie, en dat Nederland er de voor keur aan zou hebben gegeven om communistisch-China onmiddellijk de zetel van China te geven, terwijl dan een rapport uitgebracht zou moeten worden bij de secretaris-generaal van de Verenigde Naties over het juridi sche en staatkundig dilemma van Taiwan. Maar, zei ambassadeur Fack, de delegatie zag in dat een dergelijk officieel ingediend voorstel geen kans zou hebben in de assemblee, omdat „de frontlinies blijkbaar al gevormd zijn en de stemming van de assem blee niet gunstig is voor koele over wegingen en een studie van de poli tieke en geschiedkundige feiten en hun gevolgen". het kernbezwaar richt zich tegen het persoonsnummer. „Als iedere Nederlander met één bekend nummer in de CPA zit ont staat er een onbeperkte koppelings mogelijkheid tussen computerbe standen, een volstrekt onaanvaard bare concentratie van informatie en dus macht", zei Wiegenga. De PvdA-woordvoerder Stoffelen concludeerde: „Stop met het uitde len van persoonsnummers Eerst een privacywet, dan pas een wet op de persoonsadministratie". De bewindslieden begonnen in de namiddag met hun antwoord aan de Kamer. De 'Friesland' is gisteren in Den Helder aangekomen. Als trieste last vervoerde het schip 3 doden, omgekomen bij een ongeluk. De werkgevers willen op centraal niet over "cijfertjes" spreken. "Dat is een van de onderhandelingspunten Er is anders ook kans dat men weer van bevoogding gaat spreken. We moeten de uitgangspunten vaststel len waarbinnen de partijen kunnen opereren. De heer De Boon merkt nog op dat als de hoogstbetaalde ambtenaren ook een duidelijk offer zouden brengen, alle ambtenaren tezamen 'n bedrag van ongeveer honderd vijftig miljoen gulden zouden besparen. Daarvan kunnen wellicht tweeduizend wonin gen extra worden bebouwd. Voordat de werkgevers en werkne mers gisteravond achter de tafel gingen zitten maakte de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel be kend dat de voorstellen van de vak centrales voor 1972 nauwelijks enige beperking inhouden voor de cao-lo nen. Bij berekening van de conse quenties is NCHP tot de slotsom ge komen, dat het niveau van de lonen tot ongeveer f 20.000 gemiddeld met 9.5 procent zal stijgen en dat is pre cies het percentage dat het Centraal Plan Bureau heeft geraamd. Van de kant van de centrale organi saties van ondernemers in land bouw- en midden- en kleinbedrijf, was men teleurgesteld over de loon onderhandelingen. "De looncommis- sie heeft zich verloren in allerlei ge kissebis." De minister van Sociale Zaken drs. J. Boersma heeft gisteren een eer ste groep vertegenwoordigers van de zogenaamde vrije beroepen voor een gesprek uitgenodigd op 2 november. Doel is te komen tot een matiging van de lonen in deze sector. LEIDEN De Leidse hoogleraar H. H. Maas heeft „een gat" ontdekt in de procedure waarmee zestien me dicijnen-studenten op een wachtlijst zijn gezet voor het tweede studiejaar, hoewel zij het eerste jaar met goed gevolg hebben doorlopen. Het besluit tot instelling van de wachtlijst is niet in de Staatscourant gepubliceerd, aldus prof. Maas. Vol gens hem zouden de getroffen stu denten nu met een goede kans op succes een proces kunnen aanspan nen tegen de weigering om hen toe te laten tot het tweede jaar. Of dit ook zal gebeuren, staat nog niet vast. Een actiegroep van medi- sohe studenten overlegt nog met de medische faculteit over speciale stu die-faciliteiten voor de geweigerde studenten. Gistermiddag hebben demon-U.Amsterdamse Van Goghmuseum i theekbeleid van staatssecretaris stranten geprotesteerd bij hetmin aanbouw tegen het biblio-1 Vonhoff. Den Haag Binnenkort verdwijnt de commissie abortus-vraagstuk on der leiding van prof. dr. J. J. Kloosterman. Sinds het Regeerak koord in juli is de taak van de commissie het geven van advie zen aan de overheid achterhaald De vijf regeringspartijen hebben hun standpunt over abortus bepaald en daarom is er aan een eindrap port van de commissie geen behoef te meer. „Het is spijtig dat we ons werk niet kunnen afronden", zegt prof. Kloos terman. „Maar ik zag het wel aan komen en daarom is het geen cata strofe. De commissie wilde zoveel mogelij k overlaten aan de vrije ontwikkeling, omdat we toch niet zouden slagen in het aangeven van concrete maatregelen. De leden wa- het er wel over eens dat de huidige abortuswet een ongelukkige weergave is van wat onder de be volking leeft." De commissie abortus-vraagstuk werd in januari van het vorig jaar Ingesteld door de toenmalige staats secretaris Kruissinga van Volksge zondheid en minister Polak van Justitie. In mei van dit jaar bracht de commissie een tussentijds rap port uit aan de Tweede Kamer, dat volgens prof. Kloosterman nu maar als eindrapport moet worden be schouwd. In dat rapport kon men niet tot concrete maatregelen concluderen, omdat de meningen over abortus te zeer verdeeld waren. Toch vindt prof. Kloosterman niet dat het werk van de commissie nutteloos is geweest. „Daarvoor is het abortus vraagstuk te belangrijk, al zijn er heel wat werkuren voor uitgetrok- kens". Over vaagheden in het regeerak koord zegt prof. Kloosterman: „Het invoeren van een anonieme regis tratie is nog onduidelijk. Elf van de twaalf commissie-leden waren voor zo'n registratie, omdat men tus. In het regeerakkoord is die regis tratie echter niet nauwkeurig om schreven. want een abortus melden bij de regionale inspecteur van de volksgezondheid hoeft nog geen in breuk te zijn op de privacy van de mensen. Als het dat wel zou zijn, dan ben ik tegen." „Het abortusteam zoals dat beschre ven wordt in het regeerakkoord, is ook vaag. Als men zo'n team ziet als een groep deskundigen waar de vrouw een beroep op kan doen als dat nodig is, dan vind ik dat prachtig. Maar als het een soort rechtbank is van hoog aangewezen lieden, waar de vrouw voor moet verschijnen, dan vind ik dat een betreurenswaardige ontwikkeling. Deze dingen zouden eerst duidelij ker gesteld moeten worden. Daarom vind ik het voorbarig om nu al te zeggen dat het regeerakkoord een onaanvaardbare zaak is. Ik krijg ook sterk de indruk dat het vraag stuk over abortus nog niet is uitge kristalliseerde". NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank waar uw spaargeld groeit DEN HAAG Zelf noemen zij zich de „CB-club". CB staat voor „citi zen band", hetgeen betrekking heeft op de radiogolflengte voor burgers. De leden van de CB-club zijn ra dioamateurs. Alleen al in de Rand stad zijn zij vijfduizend man sterk. Zij bedrijven hun hobby met veel liefhebberij. Maar bij gebrek aan zendmachtigingen doen zij het clandestien. Vijf van de ruim tweehonderd le den van de „CB-club Leiden" wer den gistermiddag door de officier van justitie en de politierechter in Den Haag officieel in kennis gesteld van het feit dat clandestien zenden een misdrijf is. Het vijftal hield zich aardig van de domme. „Wij dachten dat het niet strafbaar was", zei hun woordvoer der, maar twee minuten later bleek Door Sybe Stamm dat hij de microfoon van zijn in stallatie gauw in zijn zak had ge stoken in de hoop dat een zender zonder microfoon niet als zender zou worden aangemerkt door de PTT-speurders die hem hadden „overvallen'. Zijn hoop bleek te vergeefs. Mank „Die spullen voor zend-ontvangin- stallaties liggen overal te koop" was het volgende verweer. „Vuurwapens zijn ook volop te koop maar toch is 't strafbaar", ant woordde officier van justitie mr. Lulofs. Een vergelijking die uiter aard flink mank gaat, want vuur wapens liggen niet voor Jan Publiek te koop in de etalage van Lou Lap. Walkie-talkies wél. De wetgeving met betrekking tot radiozenders behoeft duidelijk ver betering. Een PTT-man getuigde gisteren dat er aan wordt gewerkt. Er is een wetsvoorstel in de maak dat het in bezit hebben van een zender strafbaar zal stellen. Subtiel Momenteel is het verschil tussen strafbaar en niet-strafbaar wel erg subtiel. Alleen scherpslijpende amb tenaren kunnen begrijpen waarom de verkoper niet stafbaar is en de gebruiker wel. Volgens de Telegraaf- en Telefoon- wet is fret „aanleggen" van een ra diozender strafbaar. En volgens de PTT legt men al een zender aan door domweg een batterij in zo'n walkie-talkie te stoppen en de an- tennespriet uit te schuiven. Géluk kig hanteren de speurders van de PTT een „beroepsethiek", die er in de praktijk op neerkomt dat men alleen proces-verba al opmaakt tegen mensen die op heterdaad worden betrapt op het daadwerkelijke ge bruik van een zender. Heldendaad Officier van Justitie mr. Lulofs filo sofeerde gisteren dat gedurende de Duitse bezetting het illegaal zenden een heldendaad was waaraan alleen de allerbeste vaderlanders zich „schuldig maakten". Maar sindsdien heeft men weer moeten leren om clandestien zenden anders te zien. De wet moet geëerbiedigd worden, anders wordt het een janboel. Als officier in de Achterhoek had mr. Lulofs heel wat clandestiene zendamateurs vervolgd, maar dat het verschijnsel nu opnieuw popu lair is geworden in de Randstad was nieuws voor hem. Smakelijk la chend herinnerde de officier zich een recent Haags voorval op dit ge bied. Een verloofd paartje was ver oordeeld omdat de gelieven elkaar zoete woordjes hadden toegefluis terd via een stel walkie-talkies. „Dat Aanstekelijk Overigens had mr. Lulofs alle be grip voor de radioliefhebberij. „Het is een aanstekelijk en plezierig tijd verdrijf, maar het kan u toch duur te staan komen door verbeurdver klaring van de kostbare installa ties". waarschuwde hij. Om clandestien zenden wat minder „aanstekelijk" te maken eiste mr. Lulofs dat de vijf verdachten elk zouden worden veroordeeld tot veer tien dagen voorwaardelijke gevange nisstraf, met drie jaar proeftijd, en buitendien 100 gulden boete. Tevens eiste hij verbeurdverklaring van de installaties (waarde 1500 gulden per stuk), maar voor deze keer nog te ruggave van de prijs die de appara tuur bij verkoop zal opbrengen. Advocaat mr. W. Heskes: „Deze mannen zijn fatsoenlijke burgers die voor het bedrijven van hun ver boden maar onschuldige hobby geen gevangenisstraf verdienen, ook niet voorwaardelijk". Storingen Politierechter mevrouw mr. Balken- stein: „Is het niet zo dat clandes tiene zenders erg storen, bijvoor beeld bij hulpverleningsacties?" PTT-expert: „Inderdaad. Zij ge bruiken dezelfde golflengte die ook in gebruik is door het Rode Kruis en reddingsbrigades. Die grote clan destiene apparaten drukken de klei ne walkie-talkies volkomen de lucht uit. En in Leiden regende het ook klachten over radio- en tv-storin- gen". Verdachte Gerard de K., concierge (44), Voorzitter van de club van Leidse clandestiene amateurs: „Die storingen komen van koffiemolens en bromfietsen. Niet van ons. Ons reglement zegt: niet zenden in tv- tijd. En daar houdt iedereen zich aan". De politierechter legde alleen een boete van honderd gulden op. De apparaten werden verbeurd ver klaard, maar de opbrengst zal aan de verdachten worden teruggegeven. Zodat nu de vreemde situatie zich voordoet dat de verdachten te zij ner tijd hun eigen inbeslaggenomen apparatuur kunnen terugkopen en dat de koopsom hun zal worden ge restitueerd door justitie (Vervolg van pagina 1 De heer De Boon zei dat het werkgeversstandpunt er op neerkomt dat de loonstijging volgend jaar rond de vier procent zal liggen. Met de door de werkgevers nagestreefde prijsstijging van vijf pro cent is dat een bijzonder laag uitgangspunt. „Dat maakt de bespre kingen moeilijk", aldus de heer De Boon, „maar ze worden nog moeilijker als men verdere punten, die voor de vakbeweging essen-

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7