OM-Ajax was niet wedstrijd van eeuw Sparta verdrijft angst te laat ARBITER SCHAUT LIET SPELERS MAAR UITRAZEN Johan Cruijff: "De return is natuurlijk nu een abc-tje BOKSEN OM CISM-TITELS Correcte Venneker Rode Sters brutaliteit overbluft Spartanen 'elodrome was neergezet. Per slot van rekening heette de tegenstander Ajax, verdedi- tr van de Europa Cup. Maar OMAjax dekte gisteravond in genen dele de ettelijke pgeklopte voorverhalen. In het anderhalf uur van de waarheid bleek de Franse kampioen llerminst gelijkwaardig, wat zich ook in de uitslag weerspiegelde. MARSEILLE Het was opgeblazen als de wedstrijd van de eeuw. Marseille] kansen-benutter zijn, maar hij rarmde zich dagen lang op voor een spektakel, zoals dat nog nooit eerder in het Stade ^if^PnMhZevoor'eteenM^e^speler': Magnusson, herhaaldelijk een kwel geest voor Krol: „Ja, als ik de bal had, lukte het me wel hem te pas seren. Maar hoe vaak had ik de bal? Ajax was toch heel simpel veel te goed voor ons." Na dertien minuten dwongen de Amsterdammers die erkenning af. Keizer, ter assistentie op het over volle middendek, ruimde op met een dieptepass in de richting van Cruijff, die al op snelheid lag. Het publiek kermde en gilde om buiten spel, maar de grillige Belgische scheidsrechter Schaut hield zich doof. Cruijff immers was nog op de eigen helft gedemarreerd. Zijn ren werd afgerond met» een onhoudbare bal langs de vertwijfelde Carnus: 2 pONDERDAG 21 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD et de positieve 2—1 streek Ajax it lion op van de ervaring. Stuy: FiJ kwamen hier natuurlijk wel een beetje routine". En wel bij- ngeschraapt uit 35 voorgaande luels. Olympique Marseille dook iarentegen pas in zijn derde beker- rontuur. Aanvankelijk wist het onderscheid temperamentvol te askeren, maar na de gelijkmaker n Keizer drukte het gewicht van voorgeschiedenis loodzwaar door. „Ajax houdt dan hooghartig in de ploeg. Dat zijn we he- maal nog niet machtig. Toen we -0 hadden gemaakt, dachten we te rooien. We wilden er koste at kost de beslissende tweede aan «voegen. Ajax ving dat slim op en^ iste ons beheerst uit." loor ex Muller Amsterdammers kregen OM ierigens wel pas na twintig minu- onder controle. Want in de eer- fase klopte het Franse sprookje Ajax door het vagevuur zou orden gesleept. Te midden van ,000 dolzinnige kijkers ontketende lympique een offensief, dat onrust atstak in de Nederlandse gelede- Terwijl (verboden) vuurwerk het gras spatte, ontvouwden de arseillanen een speeltrant, die lodern aandeed. Ve'rdedigers ruk- brutaal op, de halflinie schoot !le kanten op en ook de spitsen ritchiten geslepen. Happening happening stemde niet overeen £t de gegevens die OMNimes afgescheiden. Ajax bleek er an ook niet op voorbereid. Het akkerde de hel in feite aan door iskant toch op de eigen aanval te iken. Bovendien deugde de man- akking niet. Kovacs: „Vijf man an ons moesten vijf man van hun :herp bewaken. Alleen Blanken- mrg erachter en Miihren ervoor aren vrijgehouden. Want ik stond op, dat wij uiterst voo'rzichtig «den starten." De gelijkmaker van Ajax: Qlympique-doelman Carnus ïïijpt mis op het effectvolle schot an Piet Keizer. Die waarschuwing ging het ene oor in en glipte kennelijk het andere weer uit. Swart, (als vaste rechts back) stormde toch ongedurig naar voren, waardoor Di Caro dikwijls vrij baan kreeg. Daarbij kon Nees- kens maar niet Spielmacher Gress insluiten en voldeed Krol evenmin als stopmiddel tegen dribbelaar Magnusson. Mühren: „Het was toen nogal paniekerig van ons". Swart: „We hadden ons inderdaad wat be houdender moeten opstellen." Blan kenburg (met Hulshoff druk en meestal afdoende gaten stoppend): ..Maar wij konden er toen al met zes. zeven man uitkomen. Als Je dat merkt, doe je dat vanzelf". Doordat Olympique Marseille onstuimig met veel mankracht attaqueerde, tartte de ruimte de aanvalslust van Ajax. Maar het had zich gewoon in be dwang moeten houden, tot na de vloed van OM. Die kon onmogelijk lang duren, omdat de Fransen ei genlijk puur forceerden. Procedure De gewaagde procedure kostte Ajax één (fortuinlijk) doelpunt. Een schuiver van Kula schampte geheel per ongeluk een kous van Gress, waarna Stuy op het verkeerde been hinkte. Stuy: „Hij liep weg van het doel. Anders had-ie buitenspel ge staan. Hij wist amper wat er ge beurde". Gress zelf, Olympique en de krankzinnige menigte zweefden na die voo'r hen goddelijke minuut nog een evenlange periode in op perste extase verder. „Echt, in die eerste twintig minuten verkeerden wij in de waan, dat 2—0 binnen be reik was", herinnerde zich Gress. Maar geleidelijk aan vond Ajax houvast bij OM, dat met zijn op portunistische en ouderwetse opvat tingen wat weg had van het vroe gere Anderlecht (of het huidige Aris Bonneweg). De Fransen zwoe ren bijvoorbeeld trouw aan het op één lijn verdedigen. Weliswaar met een vrije pion (Bosquier), maar die dekte geen seconde (als een libero) de" defensie in de rug. De achter hoede vertrouwde bovendien op de ruimtedekking. Tegen Cruijff en Keizer was het vragen om het ge- nadesohot. Gress: „Het is waar, wij zijn een wereldkampioenschap ach ter op de rest van de wereld. Het systeem van Ajax, van Borussia Monchengladbach is de moderne waarheid". Hoewel Ajax zich nimmer in volle glorie etaleerde, werd het OM maar al te duidelijk ingepeperd, dat de achterstand van het Franse voetbal nog altijd niet is ingelopen. Na 38 minuten stootte Keizer een vrije trap met effect ineens in de rech terhoek. Doelman Carnus veronder stelde dat de bal zou afzwaaien en holde al half tussen de fotografen (1—1). Tot aan de rust pijnigde Ajax de Fransen met acties, die het klasseverschil al scherper uitslepen. Olympique openbaarde zich meer en meer in zijn talloze gebreken. Huls hoff: „Individueel zijn ze redelijk. Maar er is geen homogeniteit. En weinig stootkracht." Terwijl de bierblikjes om de hoof den van de grensrechters suisden, doodde Ajax na die 21 de tijd met plichtmatige antwoorden op het loze geschreeuw van Olympique Marseille. Neeskens, hoewel danig toegetakeld, spon Gress in, waardoor de wanorde bij de Fransen onbe- Volledig schrijflijk we'rd. Zodat enkele mis- standen Ajax niet eens schaadden. De trots van Marseille verkruimelde Want Haan en Miihren (gezamen- in de tweede helft volledig. Gress: „We moesten winnen. We speelden zodoende met vier, vijf, soms zes spitsen. Ajax heeft dat koel aangegrepen'. Skoblar: ,Na rust is het midden veld op hol geslagen. Wat voor pas ses kreeg ik nou". Skuy: „Skoblar vond ik te passief. Hij mag dan een lijk één overtreding tegen Neeskens vijf) scharnierden knarsend op het middenveld. En Krol tastte veelal mis op Magnusson. „De back kwam ook vaak op. Ik moest regelmatig kiezen", weifelde Ajax' linksback niet zelden voor een dilemma, Eén keer slechts verkeerde Ajax nog in nood. Tegen het half uur Het winnende doelpunt van Ajax: Johan Cruijff heeft de bal knap tussen de benen door van Olympique-doelman Carnus ge tikt. Zwunka (r) ziet verbijste rend toe aan sprintte Skoblar voor het eerst langs Blankenburg. Maar doelman Stuy, opnieuw onfeilbaar, blokte het schot om zich vervolgens op de wreef van invaller Couecou te stor ten. Toen al dunde het publiek te leurgesteld uit. Cruijff: „De return Is natuurlijk nu een abc-tje". Zodat Ajax dat even met de Franse slag kan afhandelen, want pal daarop verschijnt Feijenoord in De Meer. ROTTERDAM (ANP) De uit slagen van de tweede dag van de CISM-bokskampioenschappen in Rotterdam zijn: Vedergewicht: Vezzoli (Ita) w.o.p van Kof ie (Ghana), Lassald (Fra) w.o.p. van Kacou (Ivo), Gelegel (Turk) w.o.p. van Rivera (VS) Amin (Egy) wint door diskwalificatie van Vakilmonfard (Iran). Zwaargewicht: Laroche (Wdld) w.o.p. van Ben Ammar (Tunesië), Grando (Ita) w.o.p. van Jagot (Fra) Rostanni (Iran) wint door diskwali ficatie van Olerne (Ghana) Mah- moud Aly (Egy) w.o.p. Woods (VS). Van onze speciale verslaggever Marseille Vóór Olympic Marseille Ajax werden de volksliederen ge musiceerd van Nederland, België en Frankrijk. Die geste is in strijd met de regels van de UEFA, die de hymnes alleen maar voor interlands wil horen. Ajax-trainer Kovacs wond zich nogal op over de onge bruikelijke klanken. „Ze eindigden bewust met de Marseillaise. Om het publiek nog eens lekker gek te ma ken". De Belgische scheidsrechter Schaut (41, Antwerpenaar, onder meer „di rigent" bij de Lierse SKFeijen oord en Holland Sport—Atvidaberg) zal het vreemde voorval echter niet rapporteren. Wel beklaagt hij zich schriftelijk over de regen aan bier blikjes, die na de 2—1 voortdurend over de afrastering neerdaalde. Ook de UEFA-waarnemer de Italiaan Campanati, geeft de woede-uitingen van de heetgebakerde Fransen door. De Belg Schaut bericht daarnaast dat hij Neeskens heeft moeten waarschuwen „wegens onsportief ge drag". Na afloop beaamde hij, dat enkele Fransen zich uiterst slechte verliezers hadden getoond. „Maar indien ik er één had uitgestuurd was het nog erger geworden. Ik liet het over net algemeen maar op het middenveld uitrazen". Waar onder meer Novl openlijk Keizer stompte, maar Schaut wrong zich slechts ala vredesstichter tussen beide partijen. De soms wilde charges van de Fransen beschadigden een aantal Ajacieden. Van hen werd vooral Neeskens zwaar toegetakeld. Of schoon hij amper nog kon aanzet ten, gaf hij niet op. Ook Hulshoff raakte geblesseerd. ROTTERDAM Mil Jan Mil- janic maakte er geen punt van. De Rode Ster-trainer trachtte geenszins zijn geluk te verbloe men. „De één-één betekent dat we in Belgrado aan nul-nul ge noeg hebben. Dat noem ik een fraai uitgangspunt", glunder de hij. Om nóg een reden was hij blij. „Ewerd correct gevoetbald waardoor ernstige blessures zijn uitgebleven, zodat ik zaterdag in de derby tegen Partizan over hetzelfde elftal kan beschikken". Zijn extra compliment gol(i Hans Venneker, Dzjajic trouwe cipier. „Hij is de eerste verde diger die correct tegen mijn linksbuiten speelde". Zelf was Venneker niet zo onder de in druk van zijn befaamde tegen strever. „In het begin moest ik wel bij hem blijven, omdat hij als verste punt opereerde. Ik liep daardoor vaak zelfs achter Ter Horst. Later toen wij het Initiatief overnamen, ging het wat beterkon ik bovendien meer opkomen, omdat Ter Horst mijn plaats overnam. Rode Ster was ook toen nauwelijks gevaarlijk, terwijl wij volop kansen kregen. In dat licht bezien, geloof ik dat we in Belgrado stellig nog een kans hebben. Zeker wan neer Rode Ster daar op nul-nul gaat spelen, wat ik me echter nauwelijks kan voorstellen voor eigen publiek. Wanneer Je het echter reëel bekijkt, zijn we kansloos, temeer daar we nog twee zware wedstrijden (PSV thuis en NEC uit) voor de boeg hebben". Pim Doesburg keek beteuterd om zich heen, omdat hij voor de ogen van de slechts 16.000 Kuip- kijkers opnieuw door een mede speler om de tuin werd geleid. Nu was het Eijkenbroek die de bal licht met zijn hoofd beroer de, waardoor de Sparta-doelman uit evenwicht raakte. „Je stelt je helemaal op een voorzet in. Als zo'n bal dan plotseling de andere kant opgaat, kan je niks meer doen. Ik maakte Juist een stap naar achteren. Toen ik te rug wilde, gleed ik onderuit. Ik raakte de bal nog wel, maar on voldoende". Met voldoening vernam Hans Eijkenbroek dat Rode Ster in Belgrado op 00 wil gaan spe len. „Als ze dat doen, maken we nog een goede kans", lachte hij. „Want zó hecht is die verdedi ging niet. Dat heb ik inmiddels wel ontdekt. Trouwens", besefte hij tegelijkertijd, „wat mij be treft mogen ze ook aanvallen. Dat zijn ze aan hun publiek ei genlijk wel verplicht. En ook dkn liggen er voor ons in Bel grado nog mogelijkheden. Want met uitvallen zijn we nog altijd het gevaarlijkst". -v- ROTTERDAM Rode Sters brutaliteit blufte bibberend Sparta dertig minuten lang af. Het eerste half uur, waarin Sparta angstig om zich heen keek naar de voortdurend jong lerende Joegoslaven, die onbedeesd de kraan open draaiden. Elek Schwartz legde het uit als aftasten en wilde van geen imponeren horen. „De eerste twintig minuten moest Sparta zijn tegenstander observeren; niemand kende zijn opponent. In die periode moet je er slechts voor zorgen dat er niets ge beurt", verklaarde Sparta's trainer, die juist daarom in de 18de minuut hevig schrok van Jankovic' voorzet, die Hans Eiken- broek omboog in 01. „Ik wilde die voorzet onderscheppen, maar de bal schampte wat ongeluk kig mijn voorhoofd", betreurde Eij kenbroek later. Met een boog gleed Door Piet Ocks de voorzet over verblufte Pim Does burg heen, en.Sparta was van zijn angstcomplex verlost. Plotseling durfde Hans Venneker wél Dzjajic zonder vrees los te laten. „Omdat Ter Horst hem zou overnemen als ADVERTENTIE Weekend koopjes Vodka "Eagle" 40% per fles fl. 9.98 Jamaica Rum per fles 9.75 Sherry "Aledo" per fles 3.95 Donderdag-Koopavond geopend Gratis thuisbezorgd STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL 21611 ik opging hadden we vlak voor rust afgesproken. Dat kon toen wél, om dat spits Filipovic meer bleef han gen". legde Venneker naderhand uit. Schwartz stutte in de rust dit idee met: „Dat risico móéten we nemen, want het maakt niets uit of je met 1-0 verliest of meer. Boven dien", verdedigde Sparta's trainer zijn aanvankelijk initiatiefloze back. „toen Venneker eenmaal zag wat hij tegen Dzjajic kon veroorloven, ging hij uit zichzelf al". Het bezorgde Sparta zijn initiatief, dat uitmondde in allerlei mogelijk heden. Maar eerst schoot Nol Heij- erman te gehaast naast, knalde Klijnjan nonchalant over en walde Kowalik een combinatie met Klijn jan te ver doorvoeren. Terecht ap peleerde Nol Heijerman in die pe riode (vlak voor rust) voor hands („Krivocuca hield mijn schot duide lijk met zy'n arm tegen') en keek Kowalik geërgerd op, toen hij na een snelle uitval met Klijnjan hardhandig binnen de 16-meterlij- nen tegen de grond werd geduwd. Arbiter Boström deed alles met een wapperhand af, wat Schwartz na afloop ontlokte: „De scheidsrechter was duidelijk tegen Sparta, maar toch hebben we ons hersteld". Een herstel, dat zich meteen na rust doorzette en in de tweede mi nuut van de tweede helft vastere vormen aannam. Jan Klijnjans voorzet vond Nol Heijerman, die met hoofd en handen door Krivocu ca werd gebonden. Toch slaagde Heijerman in zijn opzet, die door doelman Dujkovic maar half werd gedwarsboomd. Voor Bosveld was het toen niet moeilijk meer: 1-1. Waardoor Sparta's international Rode Ste'r moest verder terug, raak te zelfs bij vlagen in verwarring, wanneer Kristensen rond Djoric tolde. Stevig stoomde Sparta door. maar Klijnjan (eerst voorlangs en uit een vrije trap rakelings naast) zocht vergeefs naar het geluk „Sparte speelde te nerveus", lichtte Rode Ster-trainer Miljan Miljanic later toe. „Vooral als het op afron den aankomt, is er te weinig con centratie". Buitenspel Sparta en met name Jan Klijnjan staakte het vuren niet, slaagde er zelfs in na 23 minuten opnieuw te scoren (Heijerman), maar arbiter Boström had buitenspel .ontdekt. Elek Schwartz: „Het viel duidelijk te merken dat Rode Ster onze har de mandekking niet gewend is. Nooit werd Venneker door Dzjajic achtervolgd als hij er vandoor ging". zonder zorgen op het aanvalsvuur kon aanwakkeren, omdat hij Ter Horst op zijn plaats wist. „Het ver baasde mij dat Rode Ster tegen het slot van de wedstrijd aan het einde van zyn krachten was" merkte Schwartz verder op. Miljanic ver weerde echter: „Het was een zwaar veld. Dat zijn mijn spelers niet ge wend. Rode Ster was bovendien niet in zijn beste vorm. Het speelde maar een middelmatige partij". Overbodige woorden, want dat maakte Sparta wel duidelijk. Steeds meer mogelijkheden voor een gun stiger uitgangspunt in Belgrado de den zich voor, maar Jan Klijnjan (alweer) toonde zich te roekeloos nadat veelvuldig opkomende Eijken broek hem tot vlak bij doelman Dujkovic had geleid. Direct daarna (in de 38ste minuut) liet Schwartz Aad Koud ijzer voor Charley Bos veld opdraven. Jtfiet alleen om in Belgrado heeL Het voor Sparta onfortutn- lijke moment, Via het hoofd van Eijkenbroek (midden) carambo leert èen voorzet van Jancovio langs de verblufte Pim Doesburg Rechts op de foto Ter Horst meer lengte in de aanval te krij gen", beweerde Schwartz, „maar ook omdat Bosveld moe en licht gebles seerd was. Bosveld had overigens goed gespeeld. Ik vond het Jammer dat ik hem moest wisselen, want KoudiJzer is geen wondermiddel". Zelf toonde de lange aanvaller zich ook niet zo gelukkig met zijn late komst. „Wat kan Je nou nog in ze ven minuten presteren?" vroeg hij zich af; overigens net als de overige Spartanen die inmiddels ook, on danks Klijnjans laatste kanjer in zagen, dat 1-1 het punt van vertrek

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 25