jachtig Feijenoord el t Dynamo (0-3) oor eigen publiek FC Den Haag in twintig minuten ontluisterd: 1-3 ROEMEENSE DANK VOOR 'KROMME' Prikkel ïiponerende wraak-oefening van Rotterdammers in Roemeense hoofdstad LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD 1KAREST Middenvelder Cornel Dinu van Dynamo is een bikkelharde voetballer, iet gemene af. Een speler die ook in staat is om zijn ploeggenoten uit de diepste in- ingen te sfeuren om ze daarna op te zwepen tot nieuwe stormlopen. Het Roemeen- ftal Dinu bezit 25 caps en landskampioen Dynamo drijven voor een groot zijn enorme wilskracht. ar gisteren, tijdens de gran- demonstratie die een op- ichtig Feijenoord in de helft opvoerde, raakte de waarvan men in Roemenië »rde dat hij niet kapot te viel, wreed zijn image Hij was mentaal vokomen ten. Vente ael Dinu verzette in het laat- lf uur vrijwel geen stap meer; de tegen zijn medespelers al- naar triest het hoofd of haal- ledeloos de schouders op. Als van volledige capitulatie ap- seerde hij enkele malen m bij de acties, waar- Feijenoord het op den amper meer tegenspartelende to afslachtte. iel Dinu was ontluisterd. Zo=^ il Dynamo vernederd was door •1-formatie, die geen enkele plek toonde en koelbloedig, ierd en imponerend pro- il deze Roemeense wraakoe- 't Ar ad) volbracht. Mentaliteit vrijwel altijd bij een groot estatie tegen een sterk elftal hoe je het ook wendt of keer: no is een topploeg) reageerde Happel na afloop uitermate Alleen zijn gezicht verried i] opgelucht was. De trainer eer een geslepen tactiek had.niet en jy-yggn ze dan acht: „Kijk, we hadden n met de Latijnse mentaliteit, ploegen uit die landen is het lies of niets. Maken ze snel loelpunt dan groeien ze bo rn kracht uit en heb, Eten buiten de deur... Ri Roemenen wisten er totaal geen raad mee. waardoor bijvoorbeeld Schnei der (vooral na rust) en Hasil vaak een vrije doortocht naar voren kre gen. Zo'n contra-attaque vormde ook de inleiding tot de eerste Rotter damse triomf. In de 38ste minuut sprintte Hasil in de richting van het Dynamo-doel. Net buiten het straf schopgebied werd zijn actie via een obstructie-geval onderbroken: indi recte vrije trap. Wim van Hanegem tikte daarbij de bal naar de reeds in zijn aanloop liggende Henk Wery, die al zijn kracht en dat is érg veel in een vlammend schot leg de: doelman Andrei was kansloos. Wery: „Dat tikje van Willem was precies op maat. Omdat Willem weet hoe ik loop, kan hij de bal uitge rekend zó neerleggen dat ik hem vol kan nemen". Ook in de tweede Feijenoord-goal had Henk Wery (Happel: „Hij is het hele seizoen al in topvorm") een doorslaggevend aandeel. Eén minuut en Maiwald bij de nummer elf van Feijenoord. Na een korte sprint volgde een venijnige schuiver, waar na de weinig overtuigende Andrei BOEKAREST - Tijdens de interland Nederland—Roemenië, vórig jaar in Amsterdam, trapte Nunweiler VI zijn schoen uit. Wim van Hanegem ,r>apte de schoen van zijn ook toen vrouw van Nunweiler VI (de zesde van een serie van zeven broers die allen in Roemeense ploegen spelen) kwam naar de villa waar Feijen oord logeerde met een cadeutje: een directe tegenstander op en wierp j verlicht waterputje. Laconieke reac- hwn achteloos over de zijlijn. Na de tie van de^toch. wel enigszins bewo- nterland kreeg Van Hanegem de gen Van Hanegem..Misschien - OEKAREST Peuzelde pnoord gisteren Dynamo met en haar gulzig op, in de jen voor de wedstrijd aten de Iter dammers niet al te best. iop zich niet slechte eten dat spelers in de villa aan de :d van Boekarest voorgescho- 1 kregen, was dermate slecht bereid, dat de meesten hun d lieten staan. Het uurt'je iopen doen in Boekarest" rd daarom gretig benut door Iele spelers om een stevig pje naar binnen te slaan, ast Happel: „Maar van een Qgerstaking of iets dergelijks geen sprake. De jongens bben gewoon in hun eigen tijd buiten de deur gegeten", (armee het etensincident als [esloten werd beschouwd. nog goals dan vallen ze helemaal weg; raken van de kook en begaan blun ders". Happel's primaire opdracht luidde dus: houdt het in het begin achter potdicht; neem geen enkel risico. Toch was dit gemakkelijker gezegd dan gedaan. Want Dynamo startte goed. In de prille beginfase deden de rappe vleugelspelers Lucesco en Du- mitrescu nog vaardig weÉk met de bal (een wegdraaiende voorzet van Lucescu bracht Dynamo zelfs in de buurt van een voorsprong topscorer Dumitrache lukte het nog een schot te geven en raakte Sal- ceanu.zelfs van 25 meter afstand de lat! Wim van Hanegem over dat eer ste kwartier: „Toen was het werke lijk link". En daarna in de trant van Happel„Want maken die lui er eentje, dan zijn ze niet meer te hou den. We hadden het zelf dinsdag bij Rapid Boekarest Legia Warschau gezien. Toen Rapid er één inhing, gingen ze meteen tot 40 door. En Dynamo sloeg ik hoger aan dan Ra pid, dus Maar Dynamo miste wat talent en geluk en kwam daardoor niet tot een voorsprong. Waarna Schneider en Van Duivenbode de Dynamo-vleu gels in hun macht kregen; Theo La- seroms spitsspeler Dumitrache in 'n soort houtgreep nam (Laseroms: "Voor de Roemeense voetballer van Vreugde bij Feijenoord na het eerste doelpunt: 'aangever' Van Hanegem omhelst goalgetter Wery. Boskamp juicht het uit. het jaar viel hij me knap tegen") en Wim Jansen kilometervreter Sal- seanu uitschakelde. Jansen: "Sal- seanu wilde steeds in de gaten dui ken. Ging de aanval over links, dan dook hij er rechts in. Had Lucescu de bal dan sprintte hij op links naar voren. Ja, hij liep inderdaad veel en hard. Maar ik kon hem toch aar dig bijbenen". schoen weer onder ogen, die volle lig versleten bleek te zijn. De grote Feijenoorder met het kleine hart kreeg onmiddellijk spijt van zijn veggooiactie; kocht in Rotterdam oij Bob Janse hypermoderne voet balschoenen en stuurde het paar naar de Roemeense international, die niet in staat bleek te zijn om behoorlijk schoeisel aan te schaffen. Afgelopen dinsdag ontving- Van Ha negem de dank voor zijn daad. De Ruton R01311: een was automaat met een woi was- ^gramma, goedgekeurd door het Internationaal Wolsecretariaat Ruton wasautomaten reeds v.a, f718.-. Verloren zaak Dat de Roemeense aanval na het eerste kwartier voor een verloren zaak streed, kwam niet alleen door de sterk draaiende Rotterdamse de fensie, maar ook (of liever: voor al) doordat de aanvoer naar de Roe meense frontlinie vrijwel volledig geblokkeerd werd. Voor de blokka de zorgden Wim van Hanegem en Jan Boskamp. Van Hanegem moest met de lich te hulp van Franz Hasil, de negen tig minuten van de Roemeense spel verdeler en motor van de aanval Nun weiler VI bederven. De grandioos draaiende Feijenoorder (knappe trucs, subliem spel vertragen, splij tende passes) volbracht zijn taak per fect. Hij bezorgde de Spielmacher van Dynamo zelfs een soort minder waardigheidscomplex. Achttien mi nuten na de rust verving trainer Ni- colae-Nicusor Nunweiler VI maar voor Pepescu. Het excuss van Ni- colae-Nicusor na afloop: "Nunwei ler was ziek, had koorts en ademha lingsmoeilijkheden. Was dit niet het geval geweest, dan had het anders gelopen. Maar nu zat er bij ons geen enkel verband tussen voor en ach ter". Dit gebeurde niet. Integendeel. Nunweiler VI stapte na de wed strijd de Feijenoord-kl eedkamer binnen om Van Hanegem nogmaals voor de schoenen te bedanken. En dat terwijl hij het vóór de wed strijd en bij het na de eerste helft naar de Kleedkamers gaan, ook al had gedaan. uitgerekend voor de voeten van Mai wald deponeerde. De goed werkende Maiwald (Happel: „Hij kan het. Als hij maar niet gaat dollen") bewaar de zijn kalmte en schoof Feijenoord naar 2-0. Na rust speelde Feijenoord niet meer tegen maar mét Dynamo. Na dat Schneider, gelanceerd door Mai wald. na 5 minuten een lange rush met een schot in de korte hoek be kroond had (Andrei rekende op de andere hoek) volgde een dermate im ponerende demonstratie van superio riteit dat de toeschouwers er eerst stil van werden, om daarna via gul applaus de Feijenoord-show te bege leiden. Een show, die op schoonheid ge baseerd was en waarbij niet om de productie (doelpunten dus) gedacht werd. Een show, die zo speels was, dat er ruimte kwam voor een tegen stoot van Dynamo (zo moest de ster ke Israel eenmaal op de doellijn redden bij een inzet van Du mitrache). Een show, waaraan in de laatste tien minuten ook Lex Schoenmaker (Maiwald er onder applaus uit) mocht deelnemen. Een show, waarin Van Hanegem een hoofdrol vertolkte. Niettemin oordeelde de ontgoo- Feijenoord is een feit: Maiwald kijkt triomfantelijk na zijïi rake afstraffing van de fout van Dyr namo-doelman Andrei. Rechts Boskamp (9). chelde Cornel Dinu na afloop: „Van Hanegem is wel goed, maar te traag". Reactie van Van Hanegem: „Oh ja, zegt hij dat? Nou, dan ga ik de vol gende keer nóg langzamer spelen". Het was een grap. Zoals de hele twee de helft een ontstellend fijne grap was geweest. BOEKAREST Toen Feijen oord gistermiddag het veld be trad, herinnerden de 40.000 op de tribune de Happel-formatie via spreekkoren („Uta, Uta") wreed aan de smadelijke afgang van vorig jaar bij Ut Arad. Ernst Happel: „Ik vond het ontzettend prettig dat het publiek dit deed. Het was voor ons een geweldige prikkel. De jongens raakten er voor honderd procent gewaar schuwd door: dit mocht niet meer gebeuren". Opgejaagde Wolves slaan in tweede helft hongerig toe DEN HAAG De ontluistering van FC Den Haag/ADO voltrok zich in een verbijsterend tempo. Exact 58 minuten lang achtervolgde de opgezweepte Haagse FC (de voor het duel verzonnen noodkreet om de steun van het publiek "behalve met vuurwerk, daarvoor willen de spelers zelf graag zorgen" -— werd toen beantwoord) Wolverhampton Wanderers door het met 19.000 man bevolkte Zuiderpark. Achtenvijftig minuten van 'vloeiend'- snel voetbal, waarmee de elf van trainer Jezek, roekeloos oprukkend, op de defensieve stellingen van de oppo nent beukte. Maar juist toen de onzekerheid het kordon van Engelse verdedigers leek binnen te sluipen, juist toen knauw den de Wolves onverwachts hongerig toe. In een tijdsbestek van twintig mi nuten weigerde de tot dan toe han dig gehanteerde buitenspelval van FC Den Haag tweemaal (Dotigan en MC Calliog profiteren) en kreeg boomlange Wolves-spits Derek Dou- gan éénmaal de lang vergeefs ge zochte ruimte. Waarna hij invaller- Hibbit in staat stelde met Overigens maakte de sympa- j pele voetbeweging 03 te signeren, thieke Nunweiler VI na afloop be- I Harry Hestad mocht vervolgens het danig gegroefde moreel van de Ha genaars nog wel opvijzelen (13 na een strafschop), maar de FC Den Haag kon een plaats in de derde ronde van de UEFA Cup gevoeglijk vergeten. Bergen werk Jan Boskamp moest er voor zorgen dat de gevaarlijke Dinu niet op kon komen. De Feijenoorder, die bijna moeiteloos bergen werk had verzet: "Happel had gezegd: zorg dat je steeds vóór hem blijft; laat hem nooit gaan". Nou dat heb ik gedaan. Alleen toen we al met 2—0 voorston den, heb ik naar Happel gebaard of ik hem toen niet mocht laten schie ten. Ik wilde wat meer met de aan val meegaan. Maar het mocht niet. Happel vond het kennelijk toch nog te link". Aanvallend was de contra-attaque tot grote voldoening (en ook wel tot enige verrassing) van Happel Feijenoord's machtige wapen. De Door Paul de Tombe "Wie voortdurend met vuur speelt zal eens zijn handen branden", merkte Wolves-manager Bill MC- Garry later wijsgerig op. FC Den Haag was geheel "opgebrand" na 58 minuten stormlopen (met allee rr als resultaat 11 corners) en twintig minuten ontluistering. De Hage naars hadden een zeer hoog '"empo onderhouden in de onstuimige aan- valsdrang van de beginperiode, on derhielden ook een steeds feller een richtingsverkeer naar doelman Par- kes. En creëerden zioh met soms gave spelpatronen vele mogelijkhe den. De mooisten: Die kans voor SjaaJc Roggeveen die (18e minuut) In kansrijke positie was gemanoeu vreerd door middelveld zwoeger Dick Advocaat en Wytze Couperus (door kopbal). Roggeveen schoot op de voet van doelman Parkes. En dan die kans voor Wytze Coupérus zelf. Maar de man die de wederopstan ding van FC Den Haag- bij PSV ge stalte had gegeven, deed in de ne gende minuut na de pauze ("Waarin' volgèns Jezek "alle spelers nog heilig in de winst geloofden") wat in zijn riante positie onmogelijk leek: over schieten Keerpunt Dat betekende het keerpunt van de wedstrijd. Couperus was "om tac tische redenen.nauwelijks ver vangen door René Pas of Derek Dou- gan zou het verschil Wolverhamp ton WanderersFC Den Haag tref fend typeren. IJzig koelbloedig snel de de Ierse international toen teveel losgelaten door aanklever Weimar achter een simpele maar uiterst doelmatige pass van colle ga-spits Richards aan. De Haagse ver dedigers in volkomen wanorde ach terlatend omdat het gezamenlij ke passje voorwaarts te laat was ge daan. wentelde "The Doog" om pa- ver uitgelopen Ton Thie 0—1. Elven zelf bewust lanceerde Dou- gan een veertiental minuten later Ri chards, die op zijn beurt middenvel der MC Calliog vond terwijl de Haag se verdediging opnieuw stond te schutteren. Ook Mc Calliog draafde langs Thie, wéér merkwaardig ver uit zijn doel gekomen: 02. Jezek: "Een fout van Thie. Hij had in zijn doel moeten blijven, V. d. Burch ging al naar die man toe". En om de les in het benutten van ruimte en kansen met nog een hoofdstuk uit te breiden, wervelde Dougan (78ste min.) langs Weimar en V. d. Burch om invaller Hibbitt gekomen voor MC Calliog in staat te stellen FC Den Haag ont hutst achter te laten. Verschil Onthutst en overbluft. Jezek weer: "Na die gemiste kans van Couperus en dat eerste doelpunt verloren de verdedigers het hoofd. Er werd veel teveel risico genomen en Weimar bleef ook niet zo dicht meer bij Dougan als ik hem gezegd had. Wij hadden minstens evenveel kansen als zij, maar Engelsen kunnen daar van koelbloedig het resultaat pluk ken. Dat is het grote verschil. Ze hebben stuk voor stuk meer routine, weten op een gegeven moment zelf hoe er het best gespeeld kan wor den. Al onze spelers hebben wél hard gewerkt, maar als ik om tactische redenen bijvoorbeeld Couperus ver vang, begrijpt Hestad niet dat ik dan wil dat hij in de spits gaat spelen". Wat Hestad dan ook niet deed, al was hij het die de FC in "orthodo xe" samenstelling (Advocaat werd een kwartier voor het einde vervan gen door Paul Roodnat, waarmee Den Haag met twee typische buitenspe lers opereerde: Roodnad en Pas) toch naar een verdiende tegentref fer schoot. Maar dat mocht Hestad van de Westduitse scheidsrechter Wolves-doelman Parkes slaat met gemak een van de aanvallen van FC Den Haag af. Tsjencker dan ook vanaf elf meter doen omdat verdediger Shaw (een in zet van Pas met de hand uit het doel geweerd had: 1—3. Reden voor Jezek om te melden: „We missen misschien wel kwaliteit in de voorhoede". Misschien wel. (DERDAG 21 OKTOBER 1971

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 23