erse douane ontdekt weer wapen smokkel IföpANTENEMl voor mooi en gezond haar Tweede dag van bezoek Kosigin: weer betogingen GEEN TOTAAL VERBOD LOZING I' HAVEN VAN CORK AAN BOORD VAN QUEEN ELISABETH II let 'aardse' leven van aap Ploos van Amstel ist zingt Brei ordt gouden lp Uiteenlopende V.N.-meningen over Formosa INTENSIVE CARE® Stakingen bij Seat in Barcelona CELIBAATSWET WORDT GEHANDHAAFD 3NSDAG 20 OKTOBER 1971 LETOSCH DAGBLAD ADVERTENTIE ;0RK De Ierse douane heeft gisteren zes koffers in beslag lomen met wapens die men clandestien trachtte in te voeren de Ierse republiek. De koffers bevonden zich aan boord van Britse passagiersschip Queen Elizabeth II, dat uit New rk was aangekomen. )e wapens waren machinepistolen en handgranaten. Men nnt aan dat ze waren bestemd voor het illegale Ierse Repu- keinse Leger (IRA). lading vormde, volgens de Brit- Dllchtingendienst, een onderdeel een stroom voor het I.R.A. be te oorlogstuig dat tot bestem- Ierland heeft. lra de gesmokkelde wapens wer- ontdekt sloeg de Ierse politie en richtte wegversperringen ln en bij Cork in een poging de te kunnen grijpen op wiens m de koffers stonden, aar deze man was verdwenen zo- het schip te Cork aankwam, definitieve bestemming van de en Elizabeth II was Southamp- it Britse leger geloofde reeds dat er wapens werden gekocht Amerikaanse sympathisanten het IRA. Belfast werd ook vernomen dat e republiek Ierland al kleine enzendingen zijn aangekomen communistische landen, voor het Noord-Ierland, en dat zich die wapens oorlogstuig bevond mee men zelfs gepantserde voer- zou kunnen uitschakelen, oral op de Britse vliegtuigen !t op het ogenblik alles zorgvul- nagekeken, men doet dit zelfs met toten. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIN WRAAK BELFAST (Reuter) In een straat in Belfast is een in de benen geschoten man aangetroffen, die door teer en veren gehaald was, vastgebonden aan een lantaarn paal. Om de hals van de 53-jarige was een plakkaat gehangen, waar op stond: "Dit gebeurt met spion nen". Een onbekende had een krant in Belfast telefonisch meegedeeld, dat de betrokkene inlichtingen aan het Britse leger had verstrekt. Het door teer en veren halen is een traditionele afstraffing die leden van het verboden Ierse Republi keinse Leger toepassen op mensen die inlichtingen aan Britse militai ren geven. man) aldaar medewreklng had ver leend by het versturen van de wa pens die op Sohiphol in beslag waren genomen. „Ik ben ervan overtuigd", aldus Barry Hardy, voorzitter van het ge nootschap, „dat zij helpen bij het or ganiseren van de wapenzendingen en van de moeilijkheden in Ier land". Hij haü op het kantoor van de handelsmissie catalogi gezien van Genootschap Dublin is door het hoofd van Iers - Ts j echoslowaakse genoot- verklaard dat de Tsjechoslo- ise handelsmissie (van twee^Omnipol, de Tsjechoslowaakse in- Van der Vlist IDEN In galerie Van der zyn tot 31 oktober schilderyen J. Ploos van Amstel te bewon- i Het formaat van de meeste is üein en de kleuren zyn de kleu- lie in de aarde en in de natuur tomen. Door dé olieverf mengt van Amstel soms zand om een en „aards" effect te krijgen. Hy veel met oker, grijs en groenig It. De aarde boeit hem erg en die Bt dan ook de grootste plaats op schilderden in. De lucht is die aanwezig is alleen maar klein streepje, meestal in een kleur. muit de aarde komt al het leven i, waarover hi/ zegt: „Leven be nt voor mij groeien, opgenomen n in emoties, maar ook onder zijn aan slytage, erosie en ver ing". Het raakvlak tussen deze uitersten probeert hij in zijn en vast te leggen. Hij laat rich N HAAG (ANP) - De langspeel- "Liesbeth List zingt Jacques heeft zulke hoge verkoopcijfers told, dat er een gouden plaat wordt uitgereikt. Jacques Brei 4 in zijn vliegtuig naar ons land het goud op 26 oktober in kas- Groeneveld tussen Bussum en m persoonlijk te overhandigen een wordt een nieuwe plaat van beth List gelanceerd onder de "Neurenberger droom", met is Van onder anderen De Groot, teboom, Shakespeare, Nijgh, nsbourg, Theodorakis, Brei, Van Bfc en Ferré. ocht langs laagse orgels kARLEM De organist van de 'Ie Kerk ln Haarlem, Klaas Bolt 3taveen), organiseert op zaterdag november de vierde „orgeltocht", 5li raal langs Haagse orgels. De „ijkt, die om half twaalf begint en ïier uur eindigt, omvat een be- aan de orgels in de Lutherse h. de Kloosterkerk en de Grote waarin resp. orgels staan van 1 '1764), de Deense firma Mar- (1966) en de Zwitserse firma «let (1971). hiervoor inspireren door de archeo logie en door fossielen. De tijd neemt een zelfde funktie in, bijvoorbeeld in het „Stilleven met klokken" dat erg leuk is opgesteld in het oude ten toonstellingszaaltje, namelijk onder een klok van ingemetselde antieke tegeltjes. De dood is voor Ploos van Amstel iets dat by het leven hoort en vol strekt niet dramatisch is. Het „Stil leven met vogelskelet" is dan ook niet naar en somber, maai- prettig om naar te kyken. Je raakt nauwelijks uitgekeken op zyn schilderijen en je gaat er steeds meer in zien en her kennen. De Haarlemmer Jaap Ploos van Amstel heeft onder andere de Hen- riëtte Roland-Holst prijs gewonnen. Hy exposeert al vanaf 1957. Zijn op leiding kreeg hy in Amsterdam en Parijs. In galerie Van der Vlist hangen ook wandkleden van Maud Muller Massis, die gemaakt zyn van allerlei materiaal zoals kralen, franjes, draadjes en lapjes, in mooie warme herfstkleuren. Ze zyn leuk om te zien. HANNY RENEMAN NEW YORK (AFP, DPA) Ja pan heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties krachtig gepleit voor handhaving van het lidmaatschap van Formosa (Taiwan) als Peking toegelaten wordt. Uitstoting zou een "ernstige onrechtvaardigheid" zijn. Mauritius deelde deze opvatting. Pakistan, Ecuador, Ceylon en Aghanistan wa ren het met dit standpunt echter niet eens en waren van mening, dat "de vertegenwoordigers van Tsjang Kai-sjek" zonder meer het veld moe ten ruimen. De toneelgroep Centrum zal op 2 en 3 december in Belgrado voor stellingen geven van "Kees, de jon gen". Het is mogelyk dat Centrum op 4 december ook nog in Zagreb speelt. Het optreden in Joegoslavië is mogebjk door financiële steun van het ministerie van CRM. Forming de Pantene. De enige haarversteviger ge r met vitaminen: j versterkt het haar van binnenuit. fatMING Set de Pantene. Vitamine hairspray. Houdt uw haar in model, geeft natuurlijke glans en beschermt vocht stantie die wapens levert en zei: „Hoe sneller die lieden uit Ierland weg zijn, hoe beter. Zij veroorzaken al leen maar last". Het Iers-' Tsjechoslowaakse ge nootschap is twee jaar geleden opge richt ter bevordering van vriend schappelijke betrekkingen tussen bei de landen. Enkele maanden geleden heeft het genootschap de banden met de handelsmissie verbroken, omdat de missie het genootschap zou wil len gebruiken als werktuig voor com munistische propaganda. In tegenstelling tot de woorden van Hardy gaan geruchten in Lon den volgens welke de Britse rege ring hoopt de samenwerking van de autoriteiten in Praag te verkrijgen voor het onderzoeken van omstan digheden waaronder wapens van Tsjechoslowaakse oorsprong blijk baar in Noord-Ierland zijn terecht gekomen. In afwachting van het resultaat van het onderzoek naar deze zaak heeft de Britse regering echter be sloten geen officiële stappen bij de regering in Praag te ondernemen. Het lijkt erop zo meent men dat Londen indien mogelijk een diplo matiek incident met Tsjecho-Slowa- kije wil vermijden en er de voorkeur aan geeft de affaire via officieuze ka nalen tot opheldering te brengen. In Londen hoopt men bovendien dat het incident een bevredigend slot Terroristen actief Stadsguerril- leros hebben gisteren in de buiten wijken van Tucuman een bomaanslag gepleegd op het gebouwencomplex van een golfclub. Kort na midder nacht ontploften vier krachtige bom men, die grote schade aanrichtten. Gevangenen doodgeschoten Bij een vluchtpoging uit een gevangenis bij Manilla (Philippijnen zijn gis teren vijf gevangenen door wachtpos ten doodgeschoten. Zes gevangen zijn er in geslaagd te ontkomen. Een ze vende kon worden aangehouden. Pirelli overleden Alberto Pirel li. die van 1956 tot 1965 president directeur van de grote rubbermaat schappij Pirelli is geweest, is gister avond in zijn woning te Casciano, nabij Var esse in noord-Italië, over leden. Hij was 89 jaar. Staat van beleg De premier van Trinidad en Tobago, dr. Eric Wil liams, heeft gisteravond de noodtoe stand afgekondigd met het oog op de toenemende sociale spanningen. Vluchtelingen Zeven personen, onder wie twee Hongaren, zijn maan dag en gisteren in twee groepen uit Oost- naar West-Duitsland gevlucht. In München is meegedeeld dat gis teren een groep van vier Oostduit sers via Tsjehco-Slowakye en Oos tenrijk in West-Duitsland is aange komen. Metro in München München, de stad van de Olympische Spelen van het volgende jaar, is gisteren de 38ste stad in de wereld geworden die er 'een ondergrondse spoorbaan op na houdt. De Westduitse minister van Vervoer Leber heeft de verbin ding, lopend van het centrum naar de buitenwijk Freimann, over een lengte van 10,5 kilometer, feestelyk geopend. vindt voordat de Tsjechoslowaakse mthister van Buitenlandse Zaken Jan Marko op 15 en 16 november een officieel bezoek aan brengt. Marteling In Londen blijft de kwestie van de beweerde marteling van Ierse ge- interneerden de gemoederen van het Lagerhuis sterk bewegen. Minister van Binnenlandse Zaken Reginald Maudling, die verantwoordelijk is voor Noordierse zaken, heeft ver klaard dat een regeringscommissie onder leiding van Sir Edmund Compton een onderzoek instelt naar de beschuldigingen. Bernadette Devlin verklaarde in het Lagerhuis dat de aanvallen op de politie in Ulster toenemen omdat de mensen geloven „dat de politie be trokken is bij de martelingen in de interneringskampen". Gisteren in de vroege ochtend zijn weer 10 personen ADVERTENTIE Schrale huid? Ruwe handen? CHESEBROUGH helpt direkt. Een paar druppels van deze liquid skin cream volstaan om ruwe, droge huid weer zacht en soepel te maken. Intensive Care is niet vet, en trekt meteen in. Gebruik 't voor uw handen,ellebogen, hielen, knieën. Intensive Care, licht geparfumeerd en bijzonder heilzaam. De kisten met wapens worden onder zware bewaking uitgeladen bij het politiebureau in Cork. opgepakt op verdenking van het IRA-lidmaatschap minstens 250 per sonen in de kampen. Britse troepen legden in de afge lopen nacht tijdens een poging om één van de leiders van het verboden Ierse Republikeinse Leger te ar resteren een cordon rond de Queens Universiteit in Belfast. Meer dan 150 studenten en de IRA-leider hadden zich verschanst op de eerste verdieping van het ge bouw. De actie van de veiligheidstroepen had ten doel Tomas MacGiolla te ar resteren, die voorzitter is van de Sinn Fein, de politieke tak van het IRA. De Sinn Fein is als geregistreerde politieke partij in tegenstelling tot zijn militaire afdeling, de IRA, in Ierland niet verboden. Een politiewoordvoerder in Bel fast verklaarde echter dat Ulster de Sinn Fein als verboden partij be schouwde. De woordvoerder wilde geen commentaar leveren op de ac tie van de veiligheidstroepen rondom de Queens Universiteit. BARCELONA (AFP, EFE) De Seat-automobielfabriek in Barcelo na. die maandag na gevechten tus sen politie en stakende arbeiders werd gesloten, heeft gisteren de poorten weer geopend om de mid- dagploeg binnen te laten. Er meld den zich slechts enkele honderden werkwilligen, terwijl ongeveer 6000 man aan het werk hadden moeten gaan. In de middaguren hielden 200 sta kers een protestbetoging bij het ge bouw van het provinciale vakver bondsgebouw. Zy werden door de po litie uiteen gedreven. Drie arbeiders en vyf politiemannen raakten zwaar gewond. Gistermorgen hebben enige dui zenden arbeiders bij drie bedrijven in Barcelona uit solidariteit met de stakers van Seat het werk nearge- legd. In Asturië heeft de twee weken ge leden begonnen mijnstaking zich tot twee nieuwe particuliere mijnen uit gebreid. Bij dit conflict zijn nu on geveer 10.000 mijnwerkers betrok ken. De meeste arbeiders van de Seat-fabriek wüden gisteren niet aan het werk gaan, omdat de directie degenen die 's morgens niet op het werk verschenen waren, had ge schorst met ais straf inhouding van twee dagen loon. Toen de arbeiders niet wüden wer ken en ook de fabrieksgebouwen niet wüden verlaten, riep de directie de hulp in van de politie, die zonder incidenten het complex ontruimde. Voor werkwüligen bleef het bedrijf open. Leden Defensieliga uit Canada gezet OTTAWA (AP, Reuter) Nieu we demonstraties en strengere vei ligheidsmaatregelen kenmerkten gis teren de tweede volle dag van het bezoek van de Russische premier Kosigin aan Canada. De betogingen waaraan volgens de politie, door 10.000 personen werd deelgenomen veroorzaakte grote verkeersopstop pingen in de Canadese hoofdstad. Honderden politieagenten waren in gezet om de Rideau Club waar Ko sigin de lunch gebruikte met pre mier Trudeau te beschermen. Na de incidenten van maandag waarbij Kosigin zelfs het slachtoffer kon worden van een onverwachte aanval, ging de tocht van zijn hotel naar parlementsgebouw nu per auto. De stoet reed zo snel, dat de auto waarin Kosigin had plaatsgeno men bijna twee agenten omver reed. Kosigin leek heel ontspannen toen hij bij het parlementsgebouw aankwam. Daar waren de veilig- VATICAANSTAD (AP) De conservatieven hebben gisteren op de wereldbisschoppensynode een duidelij ke overwinning behaald. Het debat over het priesterschap is geëindigd met een nederlaag voor allen die hebben gepleit voor toelating van gehuwde mannen tot het priester ambt. Voorstellen van liberale zijde natio nale bisschoppenconferenties of het Vaticaan te laten beslissen of in be perkte mate gehuwde mannen tot priester kunnen worden gewijd zijn amper serieus ter sprake geweest, al dus een zegsman. Het merendeel van de discussie groepen bleek elke verandering in de celibaatswet af te wijzen. In enkele groepen bleek een kleine minder heid er voorstander van te zijn aan het Vaticaan de beslissing over te la ten of en wanneer gehuwde mannen tot het ambt zouden mogen worden toegelaten. Vrywel niemand bleek de bevoegdheid daartoe aan de nationale bisschoppenconferentie te wülen overlaten. Na de besprekingen over het pries- terarmbt gaan de deelnemers zich nu buigen over het thema „De gerech tigheid in de wereld". Voorstellen op Noordzee-conferentie OSLO Op de eerste dag van de Noordzeeconferentie in Oslo zijn de voorstellen van de vijf zuide lijke Noordzeelanden, waaronder Nederland door alle delegaties aanvaard. Dit houdt in dat er geen totaal verbod zal komen voor het lozen van industrieel afvalwater in de Noordzee. De vijf zuidelijke landen (Neder land, België, Engeland, Frank rijk en Duitsland) hebben met el kaar een zwarte lijs, opgesteld van stoffen waarvoor een algeheel lo zingsverbod moet komen. Daaren tegen hebben de vijf op een zoge naamde "grijze lijst" stoffen ge plaatst die onder bepaalde voor waarden nog wel in de Noordzee ge loosd mogen worden. Die voorwaarden hebben be trekking op de plaats van lozing, de graad van giftigheid en de ma nier van dumping. De drie Scan dinavische landen, stellen zich op het standpunt dat geen enkele stof, onder welke voorwaarde dan ook, in zee mag worden geloosd. Dat ls het belangrijkste verschil tussen c\e ontwerpconventie van de vyf zuidelyke en die van de yvf noor delijke landen. Voor deze laats ten heeft de vervul ling van de Noordzee een onaan vaardbare grens bereikt. Bovendien en misschien staat dat wel voorop, zien zij hun inkomstenbron de vis serij bedreigd. De sterker geïndus trialiseerde zuidelijke Noordzeelan den zijn van mening dat de Noord zee onder bepaalde omstandigheden heel goed giftig afval kan opne men. Drs. R. J. van Schalk, leider van de Nederlandse delegatie, zei gistermiddag echter dat de twaalf landen het eigenlijk wel eeós zijn. Van de afspraken die deze week in Oslo worden gemaakt moet men niet al te hoge verwachtingen heb ben. Gunstigst Na de milieuconferentie van de Verenigde Naties, volgend Jaar ln Stockholm, zal in het gunstigste geval in 1973 een definitief einde worden gemaakt aan de ergste ver vuiling van de Noordzee Dan moet zowel de aanvoer van afval via ri vieren en pijpleidingen stop gezet zijn. Volgens de in Oslo aanwezige des kundigen wordt op die manier de Noordzee ernstiger vervuild, dan door dumping met schepen. Geschat wordt, dat slechts tien procent van de totale vervuiling van de Noordzee door deze wyze van afvallozing wordt veroorzaakt. Vandaag en morgen zal gesproken worden over mogelijkheden om dumping te controleren. In het voorstel van de vyf zuidely ke landen zijn deze mogelijkheden al nader uitgewerkt. Voorgesteld wordt om alleen door schepen in eigendom van de staat nog afval te lozen. Een andere mogelijkheid is elektronische controle-apparatuur aan te brengen op afvalschepen. heidsmaatregelen aanzienlijk uitge breider dan maandag. Het publiek werd op een flinke afstand gehou den. Een twintigtal rabbijnen riep van achter de afzetting leuzen. Twee van hen bliezen op de ramshoorn. Verder was er weinig publieke be langstelling. Zeven leden van de mi litante Joodse Defensieliga. onder wie rabbijn Kahane, zijn van ochtend over de grens met de VS gezet. Rechter De Hongaarse emigrant Geza Ma- trai, 27, die maandag Kosigin te lijf is gegaan, werd gisteren voor de po litierechter gebracht. Zijn zaak wordt tot 2 november aangehouden. Hij is kandidaat bij de morgen te houden verkiezingen voor de wetge vende vergadering van Ontario. De 27-jarige Geza Matrai staat op de lijst van de „Sociale-Krediet Partij" in Toronto. Hij is ook lid van een rechtgeoriënteerde genootschap ge noemd naar Edmund Burke, een Britse füosoof uit de 18de eeuw die vaak gezien wordt als de vader van het moderne conservatisme. Dit ge nootschap werd in het voorjaar van 1967 door drie Jonge inwoners van Toronto opgericht. Matrai wordt beschuldigd van openlyke geweldpleging jegens Kosi gin, waarvoor hij tot ten hoogste, twee Jaar gevangenisstraf kan wor den veroordeeld. Reactie Het persbureau Tass heeft van de Russische nieuwsmedia melding ge maakt van de aanval op premier Alexei Kosigin in Ottawa. In een be richt van tien regels vertelde Tass, dat een „provocatie" tegen de rege ringsleider was gepleegd, en dat een man had getracht „straatschenderij" te plegen. De Canadese premier Pierre Trudeau had volgens het persbureau zijn leedwezen over het incident betuigd. Tanzanië valt stellingen in Oeganda aan KAMPALA (Veganda) (AP) Een Tanzaniaanse mortierbeschieting en gelijktijdige luchtaanvallen op Oegandese stellingen aan de grens tussen Tanzanië en Oeganda hebben gisteren aan 22 burgers het leven ge kost, zo heeft een woordvoerder voor de Oegandese president Idi Amln bekend gemaakt. Zes Oegandese soldaten werden bij de Tanzianiaanse actie gewond, aldus de woordvoerder, die verklaarde dat „de Tanzianianen tien bommen had den gegooid op Kikagati, 'n Oegandees grensdorp op ongeveer 350 km ten zuidwesten van Kampala. In Dar es Salaam, de hoofdstad van Tanzanië, is gisteren een rege ringsverklaring uitgegeven, waarin werd gezegd dat de troepen van ge neraal Amln „ons hebben geprovo ceerd door het vuur te openen op troepen die de grens bewaakten". Het Tanzaniaanse blad „The Stan dard" maakt melding van een „wraakactie" van Portugese troepen op dorpelingen in Mozambique, waarbij 26 personen om het leven zouden zijn gekomen. De Portuge zen zouden hun actie hebben onder nomen, omdat in april JJ. drie Rho- desische soldaten om het leven wa ren gekomen, toen hun militaire voertuig op een landmijn liep bij de rivier de Moekoemboera in de pro vincie Tete. De landmijn zou ge plaatst zijn door het Frelimo (Front voor de bevrijding van Mozambique)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11