Scherpe woorden in VN bij oelating van Rood-China Spanje ontkent contract over Zuidafrikaanse oorlogsbodems Aanval op Kosigin in Canadese hoofdstad kisliUitwijzing Formosa is onaanvaardbare prijs een aanspraak to aMaïte ajxijito^aMaaf imQCüEteïtelÖ Detandenvanuwkiiid en kaas uit 't vuistje Jachja Chan: India is militair vijf maal zo sterk als Pakistan Sjah geprikkeld op conferentie met de pers Meerderheid tegen huwelijk van priester Onthulling zou allerminst op een gunstig ogenblik komen BiSDAG 19 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) EW YORK (GPD) In een plotseling tot leven gekomen enigde Naties is gisteren het debat over de toelating van ounistisch-China begonnen, niet met beleefde pingpong- omatie, maar met de uitwisseling van harde woorden. De [egenwoordigers van de Verenigde Staten en Formosa trok- in zijdelingse opmerkingen van leer tegen hun collega Albanië, die als eerste spreker het woord voerde, Pekings iong en de uitwijzing van Formosa eiste als lid van de Vere- |e Naties. Waarnemers merkten op dat Tai wan zich al enkele weken niet meer heeft uitgelaten over zijn oorspron kelijke aanspraak de enige vertegen woordiger te zijn van het Chinese volk. Nesti Nase, de Albanese minister van Buitenlandse Zaken, die zijn rede doorspekte met de dialectiek van de koude oorlog, noemde het Ame rikaanse voorstel om een VN-zetel in enige verrassing bleek te zijn, de vertegenwoordiger van gene- Tsjang Kai-sjek indirect bereid te zijn om, mocht Peking wor- toegelaten, samen met commu- sch-China zitting te hebben in te ruimen voor zowel Formosa als Peking, een oud-imperialistdsch kom- plot". Kennelijk namens Peking sprekend, zei hij dat communistisch- China niet zou nalaten aanspraken te maken op Formosa als Chinees grondgebied. „Tsjang Kai-sjek", zei hij, „vertegenwoordigt noch een volk, noch een land". En als de Verenigde Staten zo'n voorkeur hadden voor reactionaire regimes, ging hij verder, dan was dat de zaak van Amerika, maar „kadavers moeten niet door de Verenigde Naties worden getolo- reerd". Ouderwets De Amerikaanse ambasadeur Ge orge Bush had het in zijn rede op zijn beurt over „de schandelijke las ter van de Albanese afgevaardigde", en noemde diens rede „een ouder wetse tirade, compleet met de clichés van de koude oorlog". Sprekend alsof de VN-gedelegeerden het gehoor TA WA (AFP, Reuter) De kreeg een stomp in de rug. Zijn i etrussische premier Kosigin is ren in Ottawa, waar hij daags voor een bezoek van acht da- aan Canada was aangekomen, een demonstrant aangevallen, igin bleef ongedeerd, premier had met zijn Canadese genoot Trudeau in het parie tsgebouw besprekingen gevoerd. wilden beide premiers zich oet naar het nabij gelegen kan- .van Trudeau begeven om er de te gebruiken. Buiten demon- fden jonge Joodse Canadezen Russische weigering vrije iigratie naar Israël toe te staan, eg naar 't kantoor van de pre- Trudeau was afgezet door de adese bereden politie en Russi- en Canadese veiligheidsagenten urger. jongeman, gekleed in een vest, wist door het politiekor- 'heen te breken en rende op Ko- toe. De Sowj etrussische premier waren in een Amerikaanse verkie zingscampagne, zei Bush, dat de uit wijzing van Formosa „een onaan vaardbare prijs is voor de toelating van Peking". Zoals in de afgelopen weken, toen minister van Buitenlandse Zaken Rogers het accent legde op het ge vaarlijke voorbeeld dat de uitwijzing zou kunnen vormen voor latere in ternationale kwesties, herhaalde Bush, dat het bovendien vrijwel uit gesloten is dat, wanneer Formosa eenmaal is uitgestoten, het later ooit weer toegelaten zou kunnen worden als afzondelijk lid van de organisa tie. omdat een dergelijk voorstel door een veto in de Veiligheidsraad (waarin dan ook Peking zitting zou hebben) getorpedeerd zou kunnen worden. Bush legde er de nadruk op dat de Amerikaanse „twee-China's-resolu- tie" zodanig was geformuleerd, dat geen „onnodige obstakels" in de weg van Peking zijn geplaatst, en dat die resolutie met opzet de kwesie open laat van Pekings toekomstige betrek kingen met Taiwan. De uitwijzing van Taiwan als „een belangrijke aan gelegenheid" te beschouwen, waar door een tweederde meerderheid van stemmen van de Algemene Verga dering nodig zou zijn, in plaats van een eenvoudige meerderheid, om het Albanese uitwijzingsvoorstel aan te nemen. Bush vroeg deze resolutie prioriteit te geven boven een stem ming over de Albanese. Vele variaties In de praktijk betekent dit, dat wanneer er eerst over de prioriteit van de tweederde meerderheidsreso lutie gestemd wordt en deze resolutie wordt afgestemd, Albanië zeer waar schijnlijk zijn resolutie in stemming zal brengen. En omdat deze resolutie al een eenvoudige meerderheid heeft, en een tweederde meerderheid dus niet meer vereist wordt, zou Peking zijn zetel hebben gekregen en Tai wan zijn uitgewezen. Op deze tactiek zijn, zoals in een schaakspel, tal rijke variaties mogelijk, waardoor de uitslag van het China-debat mis schien pas na talrijke stemmingen bekend zal zijn. valler werd door vijf man van de veiligheidsdienst tegen de grond ge slagen en overmeesterd. Een Russi sche agent beschermde Kosigin, die er volgens ooggetuigen bleek en ge schokt uit zag. Hij schikte zijn kle ding goed en vervolgde zijn wandeling met premier Trudeau. De neergesla gen demonstrant lag op de grond te schreeuwen: „Ga naar huis Russisch zwijn" en Leve het vrije Hongarije". De politie van Ottawa heeft gister ochtend niet ver van het hotel waar Kosigin logeerde twee bommen met elk zes staven dynamiet gevonden. In een park waar zondagavond 1500 Oosteuropese emigranten en Cana dezen een protestbijeenkomst hadden gehouden, zijn elf benzinebommen aangetroffen. De politie heeft in ver band met deze vondsten drie jonge mannen, waai'schijhlijk Oosteuropese vluchtelingen voor ondervraging aan gehouden. ADVERTENTIE Het embleem van de Apollo 10. Deze week bij elk Shell- station, dat in het teken van de Apollo-actie staat. Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Premix. Elke week een nieuwe.Verzamel ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. Nu gratis Apollo-stickers bij Shell. Wereldrecord pijproken De Ita liaan Guiseppe Mancini heeft in Arona (Italië) opnieuw het wereld record pijproken op zijn naam ge bracht door met 3 gram tabak 2 uur, 43 minuten en 12,8 seconden „te doen". Heel wat beter dan verleden jaar, toen hij het tot 2 uur en 4 minten rond bracht. Aan de laatste wedstrijd werd deelgenomen door 137 rokers, onder wie 14 vrouwen. Luchtfilters in Parijs In de Franse hoofdstad zijn vanochtend twee reusachtige luchtfilters geïn stalleerd, die het stadsleven even zuiver moeten maken als de lucht op het platteland. De filters, gebouwd in de vorm van 5 meter hoge torens met een doorsnede van 1.60 meter, zullen de lucht aan de onderkant naar binnen zuigen en gezuiverd en wel, aan de bovenkant weer de stad in blazen. Functionarissen hebben gezegd dat er meer filters zullen worden geïnstalleerd als deze eerste twee bevredigend werken. George Bush vertegenwoordiger VS De Formosaanse minister van Bui tenlandse Zaken, die namens zijn delegatie het woord voerde, Peking steevast „Peiping" noemde, zei dat wanneer Peking wordt toe gelaten „een tijdperk van collectieve agressie" zal aanbreken. Hij gaf pre sident Nixon ook de indirecte waar schuwing, dat Peking er alleen maai op uit is hem te misleiden. ADVERTENTIE We kunnen het niet vaak genoeg zeggen. Uw kind kan alleen sterke tanden krijgen met genoeg 'kalkverbindingen' in z'n eten. Want daér worden z'n tandjes van gemaakt Kaas uit 't vuistje zit er boordevol mee. Zo'n gouden reepje is het soort snoep dat een gebit goed doet. Geef 't uw kind geregeld. Jonge kaas voor jonge kinderen is een hulpje voor j 't hele leven. TEHERAN (AFP) De Sjah van Perzië heeft maandagmiddag op een persconferentie in Teheran vragen be antwoord van buitenlandse journalis ten die de viering van het 2500-jarig bestaan van het Perzische rijk hebben bijgewoond. Ongeveer driehonderd journalisten waren samengedromd in een paleis zaal waar de Sjah in een fauteuil achter een lage tafel zat. Tijdens de persconferentie werd o.a. de vraag ge steld: „Was iin Sjiraz en Teheran de inschakeling van zo'n politiemacht nu werkelijk nodig? Waarom hebben wij het volk nooit bij de manifestaties ge zien?". Geprikkeld antwoordde de Sjah: „Het doet er niet toe wat ik hierop zeg. U schrijft toch wat u wilt". En wat late^ merkte hij op: „Zoals steeds besteedt u alleen aan dacht aan de slechte kamt van de dingen.". Op vragen over het beperkte aan deel van het volk in het politieke le ven antwoordde de Sjah: „Wij vol trekken een revolutie die onze revo lutie is. Haar succes is ons succes, dat van de begaafdheid van ons volk. Wij blijven op die weg voortgaan met of zonder sympathie van wie dan ook. Wij zullen zelf de kracht en het pres tige van ons verleden heiwinden". De voornaamste strijd in Perzië is vol gens d'e Sjah die tegen het analfabe tisme, dat naar hij voorspelde over twaalf jaar zal zijn uitgebannen. WASHINGTON, PARIJS, NIEUW iDELHI, (AFP, DPA) Amerika iheeft, ongerust over de toenemende 'cans op een militair conflict tussen 'India en Pakistan, contact opgeno men met Sowjet-Rusland, Engeland 'in Frankrijk om de mogelijkheden ma te gaan van vermindering van de spanning tussen die twee landen. Dit Is gisteren op het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver nomen. In een vraaggesprek met het Franse blad „Le Monde" heeft de Pakistaanse president Jachja Chan gisteren verklaard, dat Oost-Pakistan door acht divisies van India is om singeld. Pakistan zou terugslaan, als het door India aangevallen zou wor den. Jachja Chan verklaarde voorts, dat hij in Persepolis met het Sow- j etrussische staatshoofd, Podgorni gesproken had. De Russische presi dent had met nadruk, gezegd dat de Sowjet-Unle geenszins agressie van de kant van India aanmoedigt. Jachja Chan had Podgorni verzekert, dat India militair 5 maal zo sterk is al Pakistan. Omdat het geen oorlog met India wil, maakt Pakistan ook geen ge bruik van het recht op „achtervol ging" bij invallen van Bengaalse guerrillastrijders uit India. Pakistan zal evenwel geen Indiase inmen ging in zijn binnenlandse aangele genheden dulden. Bengaalse guerrillastrijders hebben in Oost-Pakistan gedurende de af gelopen week 125 Pakistaanse solda ten gedood en 80 soldaten gevan gen genomen tijdens verspreide acties aldus heeft een persbureau uil India maandag bekendgemaakt. De guerrillastrijders zouden ook ver scheidene bruggen hebben vernie tigd en commerciële en militaire ver bindingen hebben beschadigd, aldui United News of India. Over eigeo verliezen zijn geen gegevens ver strekt. WASHINGTON (DPA) Het groot ste centrum van de Verenigde Sta ten voor bacteriologische wapens te Fort Detrick in Maryland zal in een centrum voor kankeronderzoek ver anderd worden. President Nixon heeft bekend gemaakt, dat Fort Detrick een be langrijke rol in het kankeronderzoek zal spelen. Het congres heeft reeds ongeveer 100 miljoen dollar voor dit doel gevoteerd. Fort Detrick had overigens reeds eind 1969 als uitgangspunt voor de bacteriologische oorlogvoering afge daan toen Nixon de stopzetting van de produktie van bacteriologische wa pens afkondigde. VATICAANSTAD (Reuter) On der de 211 r.-k. prelaten op de bis schoppensynode in Rome schijnt de stroming tegen enkele wezenlijke ver zachting van het verbod inzake ge huwde priesters aan kracht te win nen. Uit de 130 redevoeringen, die vorige week over dit onderwerp zijn gehouden, is gebleken dat de over grote meerderheid gekant is tegen het huwen van priesters, ook al draagt de celibaatskwestie er in be langrijke mate toe by dat Jaarlijki naar schatting 3.000 priesters uittre den. Uit de discussies in de dertien ver schillende taalgroepen zou men de conclusie kunnen trekken, dat zelfs de mogeiykheid van wyding van ge huwde mannen van rype leeftyd in gebieden met een ernstig tekort aan priesters geringer wordt. Paus Paulus heeft te kennen gegeven, dat hy, zy het met tegenzin, bereid zou zyn met een dergeiyke uitzondering op de re gel akkoord te gaan. Van onze correspondent) MADRID (GPD) Een offi ciële woordvoerder van 't Spaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft nadrukkelijk verze kerd, dat „het ministerie niet de minste inlichting heeft over zgn. onderhandelingen van 'n Spaans bedrijf met de Zuidafrikaanse regering over de bouw van oor logsschepen". De woordvoerder voegde eraan toe dat alle geruch ten over dergelijke onderhande lingen die de laatste dagen in omloop kwamen, v-'-lkomen onge grond zijn. Door Robbert Boschardt De categorische ontkenning van de Spaanse regering was wel te ver wachten. Vanuit diplomatiek oog punt bezien is dit wel het ongunstig st eogenblik, dat men zich zou kun nen denken voor onthullingen over militaire contacten tussen Madrid en Pretoria. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft Juist by de opening van4" de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties weer het Spaanse stokpaardje Gibraltar van stal gehaald en gelijk tijdig de bekende positie van Ma drid aangaande het probleem van de Spaanse Sahara herhaald. Voor haar de kolonisatie-politiek in belde geval len (voor Gibraltar liefst zo snel mogelijk) heeft de Spaanse rege ring de welwillendheid van de Afri kaanse staten bitter nodig. Geheimzinnige onderhandelingen over Spaans krijgstuig voor Zuid- Afrlka zijn natuurlijk bepaald niet de beste manier om een wit voetje bij de Arabieren en bij de inwoners van zwart-Afrika te krijgen. Met Gi braltar is de zaak nog ingewikkel der. Voor haar aanzien tegenover de buitenwacht (en tegenover bepaalde sectoren in het binnenland) blijft de Spaanse regering grote eisen aan de V.N. voorleggen. Maar voor prak tische doeleinden is Madrid bezig de directe contacten met Londen te I verbeteren en schijnt men hier al enige vooruitgang te hebben ge boekt. Een overeenkomst tussen Preto ria en Madrid zou echter een flinke streep door die rekening kunnen ha len, want sinds de conservatieven onder Heath grote politieke risico's hebben genomen om hun betrekkin gen met het internationaal-onpopu- Laire Zuidafrikaanse bewind te ver beteren, hopen zij natuurlijk op de economische tegenprestatie in de vorm van dure orders voor him scheepsbouwwerven. Om dezelfde re denen zou ook de zo geprezen vriend schap tussen Madrid en Parijs wel eens kunnen lijden als de Fransen een vette order aan hun neus zien voorbijgaan. Pronkstukjes Geen wonder dus dat de Spaanse regering er allesbehalve belang bij heeft haar contacten met Zuid-Afri- ka aan de grote klok te hangen. Haar ontkenningen klinken echter niet overtuigend. Het is wel duide lijk dat er nog geen contract met Zuid-Afrika getekend is, maar in welingelichte kringen zweert men bij hoog en bij laag dat er, in elk ge val tot voor weinige dagen, vergaan de onderhandelingen gevoerd werden over de bouw van tenminste één fregat en twee korvetten voor de Zuidafrikaanse marine. Het zou hier niet gaan om grote oorlogsbodems (men spreekt van 2000 ton voor het fregat en 1252 ton voor de korvetten) maar wel om de allerlaatste snufjes van de marine technologie. Eén van de pronkstuk jes van de Spaanse marine is Juist het fregat „Marqués de la Ensena- da" dat onlangs voor het eerst in lan ge Jaren een goodwill-bezoek aan Londen bracht en daar bij de Brit ten zeer bewonderd werd. Ook in de bouw van korvetten, speciaal uitge rust voor duikbootbestrijdlng, weten de Spanjaarden van wanten zoals zij hebben bewezen met de soort gelijke eenheden die zij onlangs aan de Portugese marine hebben gele verd. Via Portugal Trouwens, het zou niemand ver bazen als de onderhandelingen met de Spaanse scheepsbouwers gevoerd werden door Portugese bemiddelaars. Alle inlichtingen wijzen erop dat de Zuldafrikanen voorzichtig genoeg zijn geweest om niet een opvallende eigen onüerhandelaarsmissie naar Madrid te sturen. De contacten van Spanje met Zuid-Afrika liepen ook al bij voorgaande gelegenheden via Portugal. En het is veelbetekenend, dat premier Vorster toen hij in Ju ni 1970 zyn z.g. „privé-reis" aan ver scheidene Europese landen bracht, na Lissabon verreweg het best in Madrid ontvangen werd. Generaal Franco verleende hem een audiëntie, en het is bekend dat Vorster met Franco, evenals hij voordien met zijn Portugese collega Marcelo Caetano had gedaan, voor al het gevaar besprak van de pene tratie van de Sowj etrussische vloot in de Indische Oceaan. Tegenover Franco heeft Vorster toen ongetwij feld de noodzaak van versterking der Zuidafrikaanse marine uitgemeten om de straegische wateren rond de Kaap te kunnen bewaken tegen het communistische gevaar. Dat is een ar gument waar generaal Franco veel begrip voor kan opbrengen. En per slot van rekening is Spanje niet voor niets een van de allereerste scheeps* bouwlanden van de wereld..*

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9