ieen nieuwe arrestaties in acht op wapensmokkelaars Wiegel wil met Steenkamp best in één partij Explosie aan boord van jager Friesland I ouglas-Home prijst „snel optreden van Nederland Lal K,LIVK- TWEE DODEN EN ACHT GEWONDEN éf&t Hl Zendschip King David geveild PAO 19 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 HIPHOL/LONDEN De Britse minister van Bui- ndse Zaken, sir Alec Douglas-Home heeft in het La- iis de dank van zijn regering uitgesproken jegens de rlandse autoriteiten, ,,die door hun snelle optreden »n voorkomen dat de op Schiphol in beslag genomen •ns in handen van het Ierse Republikeinse leger zijn Hen". De minister heeft in het Lagerhuis bevestigd dat apens van Tsjechische afkomst zijn. io-Slowakije ontkende giste- cieel wapens naar Noord-Ier- verzenden. ddels Is hoofdinspecteur Wins- an Scotland Yard in Ne- 1 aangekomen om, samen met lerlandse rijkspolitie, de gear de Amerikaanse wapenhande- König en de Belgische piloot 5 vliegtuig, dat de wapens de, de Belg J. M. van Hom- verhoren. Het tweetal soensd'ag voorgeleid. zending wapens, die op de irief bij de uitvoer uit Tsjecho- "miliitaire onderdelen" en op de vrachtbrief voor ier op Schiphol "machine-on- a" moet, volgens de rijkspoli- jveer een ton zijn betaald. Grote buit 116 in beslag genomen kis ten o.a. veertig karabijnen, bajonetten, zes pistoolmitrail- vler raketwerpers, 220 ra- voor raketwerpers, tien re- •aketmotoren, tweehonderd rlad'ingen voor raketwerpers, lerd handgranaten en ruim patronen voor geweren en ien. acht op de man achter de Ier David O' Connell, ls is vastgesteld zes dagen in sterdamse Delphi-hotel heeft rd, duurt nog voort. De rijks- is er echter van overtuigd, nan niet meer in ons land is. ouw heeft gezegd' dat haar er een paar dagen thuis zal larnaast wordt gezocht naaf •e Doogan en Freeman. Wa- lelaar König heeft deze na- noemd, maar ondanks alle ingen van de rijkspolitie is er van deze mannen geen spoor ge vonden. In de afgelopen week heeft echter wel een man die zich Doogan noem de in Amsterdam contact opgenomen met het internationale expeditiebe drijf Dijk en met de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena om voor hem een transport te regelen. De firma Dijk weigerde dit transport echter. Instrument Directeur H. Dijk zegt daar over: "Wij werden een week geleden op gebeld door een keurig Nederlands sprekende dame die zich mejuf frouw Van Leeuwen noemde en zei uit Den Haag op te bellen. Zij vroeg ons of we bereid waren een zen ding instrumenten die uit Tsjecho- Slowakije zou aankomen, op te slaan in onze douaneloods op Schiphol. In principe verklaarden wij ons be reid. Dinsdag kregen we een telegram uit Londen waarin dit telefoonge sprek werd bevestigd ondertekend door de firma Wendamont. Tevens werd de komst van een zekere Doo gan aangekondigd. Woensdag ontvin gen wij van Wendamont uit Londen een bevestiging per brief waarin de goederen werden gespecificeerd. Het waren geweren, lichte machi negeweren en anti-tankgranaten. Dat deed mij de haren ten berge rijzen. Ik dacht helemaal niet aan Ierland maar wel aan het midden- Oosten of Afrika. Daarna hield de heer Dijk de boot af, hoewel hij nog enkele malen door mejuffrouw Van Leeuwen werd opgebeld. De heer Dijk vroeg de rijkspolitie of hij een zending wapens mocht op slaan. Dit werd toegestaan op voor waarde dat er binnen 24 uur medede ling aan de politie moet worden ge daan. De heer Dijk liet zich echter niet overhalen. Toen het toestel uit Praag arriveerde, werd het direct in beslag genomen. Volgens niet bevestigde berichten zouden behalve de in Amsterdam in beslag genomen wapenzending uit Tsjecho-Slowakije, nog minstens twee wapenzendingen voor het ver boden leger onderweg zijn. Uitge breide controles op Westeuropese vliegvelden hebben echter geen nieu we vondsten opgeleverd. ADVERTENTIE Bejaarde man in Drachten om het leven gebracht DRACHTEN De bejaarde Anne van der Heide (73) uit Drachten die zaterdagmiddag zwaar gewond in het ziekenhuis is binnengebracht en daar enkele uren later overleed, is om het leven gebracht. Sectie heeft uitgewe zen, dat Van der Heide verscheidene hoofdwonden had, zjjn strottenhoofd Gisteren werd in het Hïlver- sum.se Gooiland de traditionele liedjesbeursgehouden. Op de foto zien we de Wama's. die een liedje Toeluisteren en kritisch Toe- oordelen. Dick Wama, met snor, is pas weer hersteld na een verblijf in het ziekenhuis. ADVERTENTIE O/V-fFi. syyiM' was beschadigd, en dat hij vier ge broken ribben had. De dader is on bekend. Het slachtoffer heeft zaterdagmid dag met zijn kleinzoon enkele café's bezocht. Wat zich op weg naar huis heeft afgespeeld is nog onduidelijk. De kleinzoon is in overspannen toe stand in het ziekenhuis opgenomen. Hij zegt zich niets te kunnen herin neren. Een voorbijganger vond Van der Heide bewusteloos in de Stations straat. DEVENTER De leider van de VVD-fractie in de Tweede Kamer, Hans Wiegel, wil best met kabinets formateur prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp (KVP) in een brede mid denvolkspartij zitten "ondanks dui delijke verschillen van opvatting". Wiegel maakte in Deventer, waar hij zijn toernee door het land gister avond officieel begon, enkele malen een opvallende buiging in de richting van prof. Steenkamp, de man die het door hem geformeerde kabinet- Biesheuvel een moeilijke vaart met twee lastige klippen heeft voorspeld. Wiegel haakte in op Steenkamps tv- uitlating (Brandpunt) dat in het Ne derlandse volk nog veel te weinig OSLO Een ontploffing aan boord van de jager "Friesland", die voor de Noorse kust kruiste, heeft het le ven gekost aan twee bemanningsle den. Acht andere opvarenden wer den gewond, vier van hen werden in een ziekenhuis in Kristiansand opge nomen, vier anderen, die licht ge wond werden, bleven aan boord van de "Friesland". Het schip koerst nu naar Nederland. De "Friesland" hield oefeningen met een nieuw type anti-onderzee bootraket. Door nog onopgehelderde oorzaak ontplofte een raket voortij dig. De luitenant ter zee van. de technische dienst eerste klasse H. van Vliet (46) uit Nijmegen en de korporaal-torpedomaker S. F. Fon- cke (23) uit Schiedam werden op slag gedood. De brand die de ontploffing ver oorzaakte kon snel worden geblust. De explosie heeft weinig materiële schade aangericht. Op de fotohet ontschepen van een van de slachtoffers in de haven vai\ Kristiansand. Kaper geeft zich over Een man, die maandag boven Alaska een Ame rikaanse passagiersvliegtuig kaapte om er meer naar Cuba te vliegen, heeft het toestel terug laten keren naar de Canadese luchthaven Van couver. Daar liet hij de vier beman ningsleden, die hü als gijzelaar hield, uitstappen, waarna hij zich overgaf aan de' politie. Volgens de Ameri kaanse FBI is de kaper de 23-jarige Dale Thomas, zes jaar geleden ver oordeeld wegens doodslag en sinds augustus van dit jaar voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Neergeschoten In de Siciliaanse stad Palermo is het afgelopen week einde een 25-jarige bouwkunde-stu dent, zoon van een grote onderne mer, doodgeschoten door vier gewa pende mannen. Zij hadden eerst een poging gedaan hem te ontvoeren maar de jongeman bood verwoed verzet en werd daarop neergeknald. De daders behoren waarschijnlijk tot de Mafia. het besef leeft dat "de broekriem moet worden aangehaald". Later herinnerde Wiegel aan het eerste signaal dat VVD-voorzitter, mevr. G. V. van Someren-Dawner onlangs gaf voor een partijvernieu wing, waar de VVD aan meedoet: een nieuwe partij waar ook leden van de confessionele partijen, DS'70, D'66 en de PvdA zich zouden thuis - voelen. Hij zinspeelde erop, dat prof. Steenkamp, die voelt voor de-con - fessionaliserlng van de KVP, in de zelfde richting denkt. Over de verhouding WD-D'66 zei Wiegel"De verschillen worden overdreven. Ik weet, dat er ook le den in de tweede-kamerfractie van D'66 zijn die de VVD niet afwijzen, zoals Van Mierlo doet en niet alles wat de VVD voorstelt per definitie naar de schroothoop verwijzen". inhakend op het door Van Mierlo tijdens de algemene politieke be schouwingen sterk benadrukt pro bleem van het milieubeheer kondig de Wiegel aan, dat de WD-fractie zal voorstellen OQ-spots op de tv te brengen, die de bevolking een dieper milieubesef moeten bijbrengen. Wie gel zei in antwoord op een vraag uit de volle zaal. dat bij "defensie" de scheef gegroeide verhouding tussen materieel- en personeelskosten moet worden rechtgetrokken. Hij noemde deze cijfers: materieelkosten acht tien procent van het budget; perso neelskosten 82 procent. De WD- fractieleider vond, dat in NAVO-ver- hand moet worden bekeken of alle NAVO-partners welk elk afzonderlijk een land-, lucht- en zeemacht moe ten hebben. AMSTERDAM (ANP) Het onder Liechtensteinse vlag voerende radio- zendschip King David, dat in no vember van het vorig Jaar op de kust bij Noordwijk vastliep, is maandag middag op een veiling in Amsterdam verkocht voor 20.700 gulden aan de rederij Joh Boele NV in Krimpen aan de Lek. eHt zendschip kreeg be kendheid. doordat vanaf dit schip de uitzendingen werden verzorgd voor de ether-piraat „Radio Capital", die zijn activiteiten inmiddels heeft ge staakt. De King David liep bij de stran ding aanzienlijke schade op, die op een werf in Amsterdam is hersteld. Het schip kan nog tot 11 novem ber in de Amsterdamse haven blij ven liggen. De heer J. Boele, de ko per, vertelde geen bijzondere doelein den op het oog te hebben met het schip. In ieder geval, zei hij, is de zenderapparatuur te koop. „Misschien verkoop ik het schip ook wel weer", aldus de heer Boele. Tot het toebehoren van het voor malige radioschip behoorden onder meer een complete 10 kw-zender, antennes, draaitafels en uitzendka- mer in de ruimen, alsmede een in aanbouw zijnde tweede zender.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7