,'n Maagd op je dak biedt veel plezier ie postgiro Redelijk toneeldebuut van Willeke Alberti Ondanks tekortkomingen Huescape: boeiend ballet Literair avondje op de LAK-zolder 1~(jy)vaA7CfelcX7.- ...eA7 gisteren i TV morgen] DINSDAG 19 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD Ondanks tonnen vergende investeringen wordt dit een sei- loen van vele musicals, theaterevenementen, die in ons land geen frequente zaak zijn, ook niet nu de operette, de groot moeder van de musical, haar meest glorieuze dagen wel heeft gehad. Er komt ook heel wat kijken om de vitale geest op te roepen die de Amerikanen daar zo benijdenswaardig aan be lteden. ji funny thing happened on the pay to the forum" zorgde er zater- in de Tilburgse Stadsschouw- voor dat het spits werd afge- l, een musical, die zich vele ja- op Broadway en in Londen ïeeft bewezen. Maar bij het kijken ,,'n Maagd op je dak" van jhevelove- Gelbart en Stephen londheim ging men zich dat toch eer afvragen. Jaap van de jerwe is niet de eerste de beste als rertaler. en medewerkers als Lex joudsmit, Thérèse Steinmetz, Her- iert Joeks, Arnold Gelderman en nderen wettigen zeker verwachtin- en. Het klopte formeel ook alle- er was een feestelijke mooie inkleding om het oude Rome rond e intrigerende slaaf Quasilus terug halen, de zangstemmen waren nn mensen, die echt kunnen zingen, Ie muziek van het orkest klonk oed ingespeeld en ga maar door. ïi toch, die wolk van bruisende iiizikaliteit, die uitdagendove r de rkestbak heenrollend iedereen van grond tilt tot het toppunt van prisch genoegen, bleef ergens ach- de decors hangen. ADVERTENTIE de postgiro, - kost niets en gééft 21% rente! dab makkelijk! Nu is dat niet ongebruikelijk bij een première, want een musical heeft beslist een aanloop van een vijftien voorstellingen nodig om op temperatuur te komen en ,,'n Maagd op Je dak" had er precies twee achter de rug en moest toen zogezegd het diepe in. Er waren dan ook duidelijk be- gtnmoeilijkheden. de songteksten, die Van de Merwe ongetwijfeld van peper en zout heeft voorzien, bleken doorgaans niet te verstaan, omdat er geen afgewogen balans tussen de stemmen en het orkest was bereikt en de premièrekoorts bleek een dui delijke gast. Zoals men weet hebben enkele ko medies van Plautus model gestaan voor een verder oorspronkelijk ver haal over een slaaf, die hoopt zijn lang verbeide vrijheid deelachtig te worden als hij maar slaagt zijn jonge meester een courisane in jonge meester een courtisane in handen te spelen. Uiteraard een verhaal vol verwisselingen en scha vuitenstreken. Dat de Engelse regis seur Anthony Crutchley met een lichte toon voor een rechtstreek se uitbeelding van deze intrige koos lijkt bezwaarlijk te verdedigen, om dat dit .soort schelmerijgeschiede- nisjes op zichzelf te weinig boeien. De auteurs lijken ok duidelijk met hun vervreemdende terzijdes op een stuk amusement op twee niveaus te hebben aangestuurd, maar die iro- nisch-groteske afstand bleef voorna melijk achterwege. De wat ouder wetse decors, welke de speelruimte als te vlak bepaalden hielpen daar trouwens niet in mee. SPIL Men zou het een Lex Goudsmit, die met zijn Quasilus de smeuiige spil van het hele gebeuren vormt, niet moeten aandoen hem nu juist zo'n alles doodslaand bleek koekebakkers- kostuum aan te trekken. Nu is het niet redelijk om alleen maar aanmerkingen te maken, want de kwaliteiten waren in ,,'n Maagd op Je dak" in de meerderheid, dat bleek na de pauze al bij het hogere tempo van het verhaal, dat veel toe schouwers tot immens plezier bracht. Er is alle aanleiding nog eens op deze „Maagd" terug te keren. En als u over twee weken een totaal andere voorstelling ziet, dan uit deze regels is af te leiden, dan heb ik het u veorspeld. P. Ruivenkamp „Huescape", het ballet van de Ame rikaan Louis Falco dat het Neder lands Dans Theater gisteravond in première danste in de Koninklijke Schouwburg, heeft een ongewone directheid en hevigheid. Het is een sterk erotische pas de trols van een danseres (Marian SarstAdt» en twee dansers 'Frans Vervenne en Joh an Meyer) op zo langzamerhand stereotyp modern balletthema: de relatie tussen twee mannen onderling en de Invloed van een vrouw daarop. Dat verhaal van verleiding, strijd en overwinning (het slottafereel, een erotische vereniging van man en vrouw „in omkering," is een prachtig beeld van de vi triomfatrix) wordt echter met een felle natuurlijkheid zonder innuendo's en toespelingen - recht op de toeschouwer af Pat is een verfrissende ervaring, vooral wanneer dat dansen zoals nier in ongekunstelde vormen wordt gegoten en zo perfect en vervoerd wordt gerealiseerd als hier. Op een mélange van elektronische muziek, spraakflarden en .natuur lijke" geluiden, muzikaal niet in drukwekkend maar zeer functioneel, van Pierry Henry, Pierre Schaeffer en Larry Baschet, wordt gedanst tegen een regenboogkleurig decor, met de dansers in broekmaillots: blauw voor de danseres, geel en rood voor de dansers. De bewegingen zijn in de Cunning- ham-sfeer, maar de onderlinge sa menhang is aanzienlijk hechter, zoals ook het „libretto" direct en duidelijk is. Het ballet begint met een zeer ge spannen pas de deux van de dan sers. De bewegingen van de danse res, eerst gescheiden als solo, wor den geleidelijk ..bijgemengd" en het erotische spel begint. Er worden zeer hoge technische ei sen gesteld, de bewegingen naderen de acrobatiek, maar die techniek wordt duidelijk dienstbaar gemaakt aan de expressie: zelfs de gelaats spieren spelen hun rol en de dan- j sers hebben niets van de onbewogen gezichten die de expressie zo na- drukkelijk aan het lichaam overla- j ten - smart, triomf en vreugde zijn LEIDEN Een oude crapaud lef daarop een drietal anti-ma- mars, een namaak-schilderij iet vergulde lijst uit de requisie- tnkamer van de Leidse toneel- roep 'Litteris Sacrum', een soort themerlamp waarvan men het titaan niet meer voor mogelijk oudt en een paar exotische knten, ongetwijfeld welwillend i bruikleen afgestaan door onze igen Hortus Botanicus, vormden lef monsterlijke décor van de lichter smarathon, die gister- wond als feestelijke opening van iet LAK-theater op de zolder aan 'lef Levendaal werd gehouden. WeZ een belevenis overigens om Moderne dichters als Rutger Kop end en Johnny the Selfkicker te- Hen deze achtergrond bezig te tien met het voorlezen van hun terzen. De avond, die een over wegend jong publiek trok, begon *0 serieus met voordrachten van Gerrit Kouwenaar, Ankie Pijpers, I ïannie Michaelis en Judith Herz- terg. Maar met Cees Buddingh, Gerrit Kombrij en Johnny kreeg zij een uitermate vrolijk slot. Cees Buddingh' bijvoorbeeld had erg veel succes met zijn nog niet ge publiceerde 'Ode aan de fiets' ('ook al is de Mercedes nog zo snel de fietser achterhaalt hem wel') en Gerrit Kor, orij gaf met 'De pastoor van Oude Tonge' en zijn 'Variaties op de pastoor van Öude Tonge' een schitterend stuk toneelspel ten beste. Johnny the Selfkicker, kennelijk een dagje ouder wordend, deed het deze avond nogal kalm aan, maar met zijn lofzang op het Chinese eet- wezen veroorzaakte hij toch veel dijengeklets. En om Koplands pi kante 'Gulliver onder de reuzen'- verhaai moest natuurlijk ook veelvuldig gelachen worden. Voor de rest ivas het een zeer literaire aangelegenheid, muzikaal omlijst door Manleen van der Most van Speyk en Marian van Leeuwen. P.R. Kluchtige scène uit ,,'n Maagd I Therese Steinmetz, René Franck «-danst ip je dak" met o.a. Lex Goudsmit, en Arnold Gelderman. ook daar af te lezen Een fenome- uiterst boeiend ballet. Jaap Jobbe 'TWEE OP DE WIP' Waar staat en valt een voorstelling mee? De nieuwe produk- tie van „Twee op de wip" van Willem Gibson stelt die vraag nadrukkelijk. Zou de regiseur en bewerker Willy van Hemert gesteld hebben, dat hij een lief, huiselijk tragikomedietje zou hebben geschapen voorzien van wat eigen liedjes met Gibson als aanleiding, dan zou er niet veel te reclameren zijn. Andrea Domburg als een indrin- soonlijkheid, die gend navrant spel van twee gewon de mensen, die nog teveel met zich zelf bezig waren om zich tegenover de ander bloot te geven. De tekst behoeft niet heilig te zijn en misschien is het stuk bovendien wel wat gedateerd. Tien Jaar gele den was min maal min is plus een in het hart rakende formule, maar daarna is Albee gekomen, die het nog wat krasser deed. Van Hemert verkoos een verneder landsing van de situatie om die „dichter bij het publiek te bren gen". Het werd een soort ver- Mens-elijking van de tekst, waar door Gibsons subtiele toetsen om de ziel te raken goeddeels verloren gingen. Of dat naderbrengen zou bestaan in huisbakken grapjes toe voegen of het noemen van wat bin nenlandse geografie. Met de teksten van enkele liedjes haalde hij dat verlies gelukkig deels weer in. Zijn streven laait zich ook begrijpen als het stuk iets meer naar de mogelijkheden van zijn „ontdekking" Willeke Alberti toestu ren, maar waarom zij dan weer een Pools Jodinnetje moest zijn blijft een raadsel. Dat heeft zij niet in huis. Niette min is Willeke Alberti heel redelijk kunnen zeggen met Songfestival in Edinburgh LONDEN (AP) Het Eurovisie songfestival 1972 zal worden gehou den in Edinburgh, de hoofdstad van Schotland, dit heeft de BBC bekend gemaakt. De winnaar van 1971 Monaco heeft de organisatie van het komen de festival niet op zich willen nemen wegens gebrek aan faciliteiten. Het festival wordt in maart gehou den. Het bestuur van de Erasmus So ciëteit in Melbourne heeft bekend ge maakt. dat een schenking van het Pfins Bernhardfonds besteed zal wor den aan het organiseren van een ex positie van in Australië werkende Ne derlandse kunstenaars. De vereniging kreeg vorig jaar vijfduizend gulden van het fonds. Willeke Alberti en Jeroen Krabbé in 'Twee op de wip'. de schoolslag en dichtbij de kant om niet schielijk te verdrinken. In de goed gezongen liedjes bloeide zij meer open, de rest zal nog wel ko men met het toenemen van de to neelervaring. Zij kreeg geroutineerde steun van Jeroen Krabbé, die de twijfel tussen twee vrouwen vaardig liet balance ren. Wim Bijmoer zorgde voor een vriendelijk dubbeldecor. P. RUIVENKAMP NEDERLAND I 9.45 10.25 10.40 10.45 NEDERLAND II (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) Volgende patiënt Tv-serie (VARA) (Kleur) Tik Tak Tor. Vraag- en antwoordspel letje voor het hele gezin (VARA) (Kleur) Journaal (NOS) Als een traan in de oceaan. Documentaire serie. Deel 3 (VARA) (Kleur) Achter het nieuws (VARA) (Kleur) Uitzending Stichting Socutera (Kleur) Journaal (NOS) Weekoverzicht en algemene Informatie over schooltelevisie (NOS) 10.30 10.35 10.40 (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Dier en vriend. Tv-serie (NCRV) (Kleur) De koerier van de keizerin. Tv-fihn (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Stiefbeen en zoon. Tv-serie (NCRV) Hier en nu (NCRV) (Kleur) Arsène Lupin. Tv-serie (NCRV) Hoogtepunten uit Samson, oratorium van Handel, uitgevoerd door Radio Kamer Orkest en soliste (NCRV) (Kleur) Journaal (NOS) Den Haag vandaag (NOS) Elementaire economie. Herhaling les S (Tefcac) De KRO was zo tactvol om enkele minuten te wachten met „Moord in galop" om de toe schouwers naar Peyton Place de gelegenheid te geven na af loop snel van het ene theater naar het andere te hollen. Wie dat wou, kon gisteren bij één programmasoort terecht, begin nend bij „Wij, heren van Zi- chem". via Peyton Place naar de derde Agatha Christie-film, alles bij elkaar zo'n drie uur „verhalend element". Maar Je kon het ook anders spelen, om ten slotte laat in de avond bij AVRO's Televizier terecht te komen via documen taires en andere niet-verhalen- de programma's. „Als u geen schokkende beelden wilt zien. moet u nu uw toestel afzetten", zei Jaap van Meekeren, „dan kimt u later altijd zeggen dat u het niet hebt geweten". Ik heb natuurlijk wel gekeken, want ik wou graag schokkende beelden zien om later altijd te kunnen zeggen dat ik het ge weten heb, maar wat kan een mens als particulier meer doen aan het Oostpakistaanse vluch telingenprobleem dan iets stor ten op giro 999 ten name van Vluchtelingenhulp, Den Haag. Je kan natuurlijk ook nog pro testeren tegen het statusge- bouw van Provinciale Staten, dat 35 miljoen moet kosten, maar waarvan het PvdA-sta- tenlid Huurman, voorstander van bouwen, zei: „Als Je zo doorgaat in Nederland doe Je nooit meer wat. dan bouwen we alleen nog maar woningen". Een constructief idee van de heer Huurman. Geld speelde trouwens enkele malen een opmerkelijke rol in de tv-berichtgeving. De sjah ontkende dat zijn feestje in de woestijn („wat knarst die ka viaar" - „dat is zand, majes teit") de gigantische bedragen heeft gekost die allerwege ge noemd worden, en in de docu mentaire van Joost Thollens en Frans Wijsen (waarin goed op de problemen op de Filippijnen werd ingegaan) zagen we de Filippino bij wie de paus op huisbezoek was geweest en die 500 dollar van de paus had ge kregen. Geen groot bedrag misschien, maar aan de andere kant is het toch een fikse entreeprijs, vooral als Je rekent dat die man in een schamele behuizing woonde met zijn gezin. En dan was er nog „Boekje open" (poppetje gezien) waarin A. den Doolaard als schrijver van „De Druivenplukkers" on derwerp van gesprek was. Dat het programma niet goed is. is duidelijk, de vraag is alleen: wat mankeert er aan? Wat moeten die Jongens dan anders vragen, hoe zou Rudolf Geel het anders moeten presente ren? Ik zou het ook niet weten, ik weet alleen maar dat Je een schrijver veel dichter bij zijn lezers en kijkers brengt, als Je hem geen handicap-race laat lopen met Jongens en meisjes die de indruk maken niet pre cies te weten waar ze het over hebben, als obstakels. Neem André. Die vond „de druivenplukkers", uit 1931, soms moeilijk om te volgen, en de vreemde woorden onderbra ken vaak het ritme van het boek, zei hij. Wie de boeken van Den Doolaard te moeilijk te volgen vindt, is voor de lite ratuur vrees ik verloren en doet er beter aan geen sta-in- de-weg te vormen in televisie programma's over schrijvers. Ik hoorde ook nog dat er in de huidige literatuur zo vreselijk veel geleerde woorden voorko men. Wat lezen die kinderen dan eigenlek, vraag je je af. Overigens was het wel aardig om te horen dat Den Doolaard een roman in grote lijnen doordenkt, en dan eerst het laatste hoofdstuk schrijft, zo dat hij bij alle afwijkingen die hij zich al schrijvend veroor looft. toch weet dat hij, als een zeiler laverend, naar dat eindpunt toe moet. NICO SCHEEPMAKER WOENSDAG 20 OKTOBER HILV. I. 402 m en FM-kanalen. 1.00 TROS. 12.00 KRO. 14.20 NOS. 16.35 NCRV. 19.10-NOS. (Soos)lichte grammofoonmuziek en actualiteiten. (7.30-7.41 en 8.30-8.41 Nieuws)10.00 Voor de vrouw. (10.30-10.33 Nieuws). 11.55 Mededelin gen. 12.00 (S) gevi DEN HAAG (ANP) De Britse rock-zanger met de schurende stem Rod Stewart en zijn begeleiders „The Faces" komen twee concerten geven in Nederland: op 5 november in de Martinihal in Groningen en de vol gende dag in de Ahoy-hallen in Rot terdam. Rod Stewart is een van 's werelds succesolle hitmakers. Zijn langspeel plaat „Every picture tells a story" staat op de eerste plaats in Engeland en in Amerika, terwijl een single uit deze plaat, Maggy May" in beide landen eveneens het meest verkochte plaatje is. Dit is een positie, die nog niet eerder in de platenbizz voor kwam. ADVERTENTIE als u van vis houdt. GEGRATINEERDE VISSCHOTEL gr visfiletsin royaal beboterde êrover. vuurvaste schotel. Vermeng tomaten- smullen, puree uit blikje met dl witte wijn en dl r. Fruit gehakte ui en 100 gr ge- en champignons in boter of mar garine. Giet er de aangemengde toma- tenpuree bij. Laat het zachtjes door- citroensap toe. Giet het g de visfilets. Paneren en gesmolten botersaus erbij. Langzaam gratiners in warme oven. Dan nog peterselie Vis houdt fit rüt koken. Voeg r k zout, peper e s en Vfeorodukten. Wasseneereeweg 20. Oen Haag. het land; 12.26 Mede- 12.50-12.55 Wereldkampioenschap hoc- wedstrljd Dyn enoord. (Om 16.20 Lichte grammofoonmuzlek. (S) Popmuziek. 16.45 (S) Journaal anno Nul, hoorspel. 17.00 S) NCRV- Vocaal ensemble: Volksliederen uit Ierland. Overheidsvoorlichting: 17.20 Samenwerking met ontwikkelingslan den. 17.30 Nieuws. 17.32 Actualiteiten. 18.00 (S) Aperitief: licht muziekpro gramma. 18.30 Nieuws. 18.41 Veel ge vraagde gewijde muziek. 19.00 L)e 19.10 Programma 19.20 Openbaar Woensdag- l-muzlekmagazlne 20.25 Repor- de voetbalwedstrijd Sparta- Rode Ster Belgrado. 22.15 Lichte grammofoonmuzlek. BOND ZONDER NAAM: 22.25 Lichtflits van de Bond zonder Naam. 22.30 Nieuws 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 (S) Zin - Tuig Nr. 48, kunstkroniek. 23.20 (S) Sig naal - muziek van eigen tijd (opn). 23.55-Nleuws. HILV. II. 298 m en FM-kanalen. 7.00 VARA. 7.54 VPRO. 8.00-VARA. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio; 10.15 Ko- Op de koffie: Informatie over en te midden Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 (S) Lichte grammofoonmuzlek. 13.45 Ge- 15.00 Speelruimte 6.02 Nieuws' verzoekplatenprogramma. vervolg). (16.00-16 02 Nieuws) 17.00 Mededelingen 18.00 Nieuws. 18.11 Ac tualiteiten. 18.20 Uitzending van de Klaar, zonder Licht orkest Gevarieerd Drachten, praten over eigen 7.00 AVRO. 7 00 Nieuws. 7.02 Radiojournaal. 7 05 Jan Steeman. (8.00 Nieuws.) 9.00 Nieuws. 9.03 De-negen-uur-show. 10.00 Nieuws. 10.03 Arbeidsvitaminen: (11.00 Nieuws) 12.00 Nieuws. 12.03 Radiojournaal 12.06 Licht plfttenpro- gramma (13.00 Nieuws). 14.00 Nieuws. 14.03 Superclean dreammachlne. 15.00 Nieuws. 15.03 Cees van ZIJtveld. (16.00 Nieuws.) 17.00 Nieuws. 17 03 Radiojournaal. 17.06-18.00 Postbus 700: verzoekplatenprogramma. DRAADOMROEP (Over de 4e lijn) dag 20 oktobei Bund); Moltlé B&llerlebnls (La Rosa); El Ager); We shall walk through valley (trad.); Honeysuckle rose (Ra- zaf); Rit a Revs at th Golden Circle Club Stockholii TROS: 17.00—17.45 (K) Klnderprogr. NOS; 18.45 (K) De Fabeltjeekrant. NOS: 18.55 (K) Journaal. NOS; 19.05 (K) Van gewest tot gewest. 19 50 (K) film (Rijkskeuring 18 Jaar). 21 35 (K) Stroming, documentaire serie: 1. Vlucht uit de samenleving 22.05 Den Haag Vandaag. 22.10 Studio Sport 23.10—23.15 <K) Journaal. Nederland II NOS: 18 45 <K) De Fabeltjeskrant. dracht. 19.15 (K) Operatie Zee-Otter, film report age. 19.30 <K) Nancy TV- serle. NOS: 20.00 (K) Journaal TROS 20.21 Kleren maken de landse speelfilm uit 1957 club UtMÏr^ 22.05 Kenmerk: matlerubrtek over kerk ing. N06: 22.30—32.35

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5