VRAAGTEKENS ACHTER NUT VAN STRAFBAARSTELLING verbouwikgs opruiming Pander oornhert-liga in alternatieve begroting: si; RONDELLO'S enkhuizer banket Alternatieve begroting GEMEENTEN: BEGROTINGEN BIEDEN GEEN PERSPECTIEF Betrekkingen Londen- Moskou bedreigd door wapens voor de Ieren 'Stadsfront'' voor staf van Teuns Prof. Den Haan wellicht topman AZ in Rotterdam IN BRUSSEL VERDWENEN RUS IN V.S. Acad. examens DR. G. FABIUS OVERLEDEN Een extra echte Pander Opruiming Donderdag 21, vrijdag 22, zaterdag 23 oktober, DINSDAG 19 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 beide punten is het woord „be- 'litlng" dus enigszins misleidend, zijn begrotingen gewend met rlljks terugkerende posten, ter- 1 over het hoe en waarom van posten niets te vinden is. Hier- tó sprake van een zeker automa- tne. Toch is er juist op strafrech- jk gebied bijzonder veel in bewe- De opkomst van de sociale tènschappen heeft er toe bijge- gen dat vraagtekens zijn gezet iter bijvoorbeeld het nut van ge- igenisstraf, of, ruimer nog, het strafbaarstelling van ge- ig op het gebied van de zedelij k- of het gebruik van genotmid- sn (alcohol, pep en drugs), allerlei onderzoek is gebleken de werkelijke criminaliteit een Ivoud is van de zogenaamde ge- tstreerde criminaliteit. Dat het kwestie van toeval is of iemand t de Justitie in aanraking it". In ons land is vooral de gse hoogleraar Buikhuisen met onderzoekingen op dit Hed. (Van onze juridische medewerkster) LEIDEN Het eerste werkstuk van de Coornhert-Liga, een >lschap deskundigen dat geïnteresseerd is in de hervorming het strafrecht, is een alternatieve justitiebegroting. In dit laag aangeboden stuk wordt natuurlijk in het bijzonder strafrechtelijk beleid op de korrel genomen. Cijfertjes staan in deze begroting nauwelijks. Wel wordt aangegeven wat gevolgen zijn van de Coornhert-visie voor een beleid op ,'j rte en lange termijn. daad. De liga stelt zich ten doel het voeren van actie om te komen tot een werkelijk hervorming van het Nederlandse strafrechtelijke stelsel. Haar opzet is het kweken van een kritische houding. Oorspronkelijk is de vereniging Coornhert in 1969 opgericht. Zij or ganiseerde een aantal belangwek kende congressen, goed bezocht, maar uitsluitend door mensen die in hun we'rk te maken hebben met de strafrechtspleging. En Coornhert wilde meer....Men wil de op een door de politiek verlaten terrein treden. Voor een politicus is het schijnbaar riskant om te pleiten voor afschaffen van het strafbaar stellen van bepaald gedrag. Dat wordt met een modern woord „de criminaliseren" genoemd. Men zou kunnen denken dat de politicus dat gedrag vergoelijkte.... Om het beleid werkelijk te beïn vloeden vond de vereniging het no dig haar doelstellingen te verrui men. Dat gebeurde eind vorig jaar toen ook een uitgebreide vereni gingsraad in het leven werd geroe pen. waarin vertegenwoordigers van wetenschappelijke kant, ex-delin quenten, advocaten, maar ook een aantal journalisten zijn opgenomen. Oorspronkelijk prijkte ook de naam van mr. Van Agt toen nog hoog leraar, nu minister op de lijst. De Rotterdamse hoogleraar prof. H. C. Hulsman zette zich in voor deze eerste politieke daad: de alternatieve begroting. Een werkstuk dat geschikt is om de discussie over taak en functie van de strafrechts pleging in Nederland op gang te brengen en de bestaande passiviteit te doorbreken. Een discussie die zich kan oewegen op een vrij theo- tisch vlak: wat willen we nu met onze strafrechtpleging. Maar ook concreet: moeten we doorgaan ons voornamelijk bezig te houden met de vermogensdelicten of moeten we overgaan tot vervolging en opspo ring van de ciminaliteit gericht te gen het milieu. Concreet zijn de voorstellen uit de begroting over de politie, het ge vangeniswezen, de reclassering, de rechtsbijstand en de rechterlijke macht. Concreet is ook de suggestie adviescommissies niet alleen met juristen te bemannen, maar hierin ook sociologen op te nemen. Aardig is dat het jaarverslag van het Openbaar Ministerie enthousiast meldt dat stafvergaderingen in één van haar afdelingen door een socio loog worden bijgewoond. Typerend ls ook dat van deze nieuwe ervaring verder geen departementaal gebruik wordt gemaakt. Want ook de nieu we adviescommissies van het depar tement bestaaa uitsluitend uit ju risten, voor het merendeel leden van het Openbaar Ministerie. Onzekerheid heeft geleid tot grote onzeker- bij organen die nauw zijn be ten bij de strafrechtpleging, duidelijke crisissituatie heeft het afgelopen Jaar voorgedaan reclasering en kinderbescher- ig. De werkers bij deze instellin- zoeken tevergeefs naar de zin hun werk. Hetzelfde valt te stateren bij het personeel dat in wgendssen en huizen van bewa- werkt. Ook daar onrust, onze- ild en verloop. Het „oude" (t afgedaan, het „nieuwe" heeft geen vorm gekregen, gebruikelijke patroon voor een^ rgangssituatie. Om een nieuwe letuur te vinden met een andere italiteit, zal men eerst door een van betrekkelijke chaos iten gaan. Dat is opzichzelf nog verontrustend. Maar wel zorg- kend is dat deze fundamentele niet in het parlement' aan de worden gesteld. Vragen naar doelstellingen van het strafrech- jk beleid worden nu behendig weken. Zodat dus niet bepaald dt wat de taak van het justi- apparaat zou moeten zijn in samenleving. uitzondering, moet worden ge- Il( ikt voor het terrein van de kin bescherming. Daarvoor heeft het lartement van Justitie dit jaar discussienota opgesteld die de blemen nu eens niet omzeilt wel degelijk duidelijk infor- leert. Maar bij de „apparaten' in de eerste instantie bij de ifrechtspleging zijn betrokken it men pijnlijk het gemis aan een voor een optreden dat in tijd doelmatig is. Het leidt echter niet tot een situatie die bij kinderbescherming en lassering is ontstaan, worden commissie ingesteld die i met bepaalde gebieden gaan bghouden. Het jaarverslag van Openbaar Ministerie van 1970 mt: commissies voor pornografie voor drugbeleid. Maar de alles- leersende vraag: „Wat is de ictie van de strafrechtpleging", xit niet aan de orde gesteld. Politieke daad gebeurt dan wel in de alterna te begroting van de Coornhert-li- En dat is dan een politieke ADVERTENTIE Kopje koffie, kopje thee veel gezelliger met In bus van 15 stuks 1,50 in doos van 10 stuks 0,92 van de meester- banketbakkers van Enkhuizer Banket. In een verpakking die het verrukkelijke van „vers uit de bakkerij" geheel bewaart. Let op de naam De alternatieve Justitiebegro ting zoekt de besparingen voor al In radicale terugdringing van de vrijheidsstraf. Het gevange niswezen kan zowel wat betreft gebouwen als wat betreft per soneelsbestand aanmerkelijk worden ingekrompen. De ver vanging van vrijheidsstraf fen door geldboetes verhoogt dan de middelen die het rijk toevloeien. Voorrang zal volgens de opstellers moeten worden verleend aan: minder dreigen met straffen tegen bepaalde nu nog straf bare handelingen (vooral op het gebied van druggebruik, en bij enkele vermogens-, zeden-, verkeers- en beledigingsdelic ten; 9 sterkere en democratischer controle op de werkwijze van het strafrechtelijk stelsel (con trole op politie en Openbaar Mi nisterie door rechter en om budsman, door departement en parlement en door de plaatselij ke gemeenschap) 9 herziening van het bestaan de stelsel van straffen, waarbij boetes 'normaal" moeten wor den en vrijheidsstraffen uitzon dering. Verder pleit de alternatieve be groting voor een beter gerichte opleiding en selectie van rech ters, uitbreiding van Juridische hulp en schade vergoeding en bijstand aan slachtoffers van delicten. Techn. avond school nu opgeheven LEIDEN De omzetting van avondonderwijs naar ééndagsonder- wljs op de techn. school Haagweg, die de laatste Jaren geleidelijk heeft plaatsgevonden, heeft voorlopig haar beslag gekregen doordat ook de A- cursus naar de dagschool is overge bracht. Wel blijven er nog de gezel len- en monteurscursussen e.d., maar deze worden administratief bij de dagschool ondergebracht, zodat de eigenlijke technische avondschool met Ingang van 1 oktober ls opgehe ven. Dit ls ook het geval met de ma- ohinistenavondschool die op 1 Janu ari aa. ophoudt te bestaan. Het Bestuur van de vereniging "De Ambachtsschool" heeft afscheid genomen van de leraren van de avondschool. De voorzitter, de heer C. Kamsteeg, bracht in zijn ope ningswoord hulde aan allen die in de bijna 60-Jarige periode van het be staan van de avondschool hebben medegewerkt om dit onderwijs te doen slagen. Ook de directeur sprak zijn dank uit. advertentie H.F.S. LEIOEN (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) -r- Indien het onomstotelijk zou komen vast te staan, dat communistische lan den met instemming van het Kremlin de Ierse rebellen van wapens voorzien, zou dit veel ern stiger consequenties meebrengen voor de betrekkingen tussen En geland en de Sowjet-Unie dan de recente spionage-affaire. Want deze wapens worden tegen het Britse leger gebruikt. In Dublin is men weinig verbaasd over de Tsjechische wapenlevering. ten. Er bevindt zich namelijk in de Ierse hoofdstad al jaren een Tsjechische handelsmissie die, sinds Tsjecho-Slowakije door de Russen werd bezet, ook voor andere doelein den dan alleen maar handel wordt gebruikt. In Dublin is er vaak over geklaagd dat de door Omnipol te le veren wapens daar als het ware wor den geëtaleerd, namelijk in d'e vorm van prijslijsten, catalogi en andere li teratuur. Het IRA schijnt hard verlegen te zitten om geweren en munitie, om dat het steeds moeilijker wordt om aan springstof voor bommen te ko men en omdat het IRA wellicht an ders de strijd tegen het Britse leger, dat de situatie langzamerhand beter in zijn greep krijgt, niet kan vol houden. De Russen gebruiken Ierland sinds de onlusten van 1968 om in troebel water te vissen en him invloedssfeer ook daar uit te breiden. Russische vakbonden hebben Ierse bonden openlijk met geld gesteund. Het ge durende het weekeinde In Belfast gehouden congres van de Noordierse Waardevolle spaanegels bij alle produkten. Vraag onze spaarfolder: Postbus 77 - Enkhuizen Arrestatie in Belfast Britse mi litairen hebben gisteren in een r.k. wijk te Belfast en in het kustplaatsje Carrickfergus vijftien mannen gear resteerd. Aangenomen wordt dat het leden van de IRA zijn. LEIDEN Zeven Leidse actie groepen hebben zich verenigd in een, wat zij noemen, "stadsfront" om steun te verlenen aan de per 1 no vember bij het Medisch Opvoedkun dig Bureau (MOB) ontslagen staf wan de kinderpsychiater dr. J. Teuns. In een gisteren samengesteld communique zegt het "stadsfront" dat er nog steeds een "vertragings- politiek" in deze kwestie wordt ge voerd. Het constateert verder dat "de toezeggingen van wethouder mevr. Den Haan veel te vaag zijn en op allerlei manieren kunnen worden uitgelegd". Het stadsfront vindt trouwens dat "het college van B. en W. geen ac tieve politiek heeft gevoerd in deze kwestie" en "geen duidelijke posi tie heeft ingenomen tegenover de be langen van de universiteit". Tot slot zeggen de zeven actiegroe pen besloten te hebben "alle vor men van actie te zullen ondernemen wanneer blijkt dat het plan-Teuns niet wordt gerealiseerd". De zeven actiegroepen zijn: AAK, Dolle Mina, Mediese Aktiegroep, "Redt het MOB", Release, Scholie- rengroep help het MOB en de We reldwinkel. Mislukte ontsnapping De auto riteiten van de gevangenis van Za- mora hebben een tunnel ontdekt, waarlangs elf priesters onder wie er twee waren die tijdens het in de cember gehouden proces te Burgos tot lange gevangenisstraffen veroor deeld waren wilden ontsnappen. De tunnel was bijna gereed. communistische partij (die slechts 500 leden telt) werd door 17 hoog- aatste communisten uit twaalf landen bijgewoond. De communisten passen him stan daardtheorie op Ulster toe, namelijk dat Noord-Ierland door het Britse imperialisme koloniaal wordt onder drukt. Voor de Britse regering zou di plomatiek gesproken een explosieve toestand ontstaan wanneer er inder daad sprake zou zijn van een recht streekse band tussen de Ierse terro risten en het Kremlin. DEN HAAG De gemeenten zien in de begrotingshoofdstukken van Bij het -passeren van een de departementen geen enkel per- bromfiets raakte vanmorgen om spectief voor de oplossing van hun zeven uur een autobus van P. financiële moeilijkheden. De Vereni- Langhout uit Ter Aar met zeven ging van Nederlandse Gemeenten passagiers van de weg op het heeft haar grieven in een brief dui- Zuideinde in Aarlanderveen en delljk gemaakt a*n de Tweede Ka- j mer. De beperkingen die de econo mische toestand oplegt zouden wel aanvaardbaar zijn als uitzicht werd kwam in de sloot terecht, chauffeur wist de passagiers tot kalmte te manen, waarna men ongedeerd maar met een nat pak M uit5de bus kon komen. Tijdens de j val brak de bus de aardgaslei ding. op last van de politie en het gasbedrijf werd roken verbo den. Een en ander betekende dat de bewoners van het Zuideinde het vandaag zonder gas moesten stellen. (Foto Dijkman) LEIDEN/ROTTERDAM Tussen het bestuur van het Academisch ziekenhuis in Rotterdam en prof. D. den Haan uit Leiden zijn be sprekingen gaande over de functie van algemeenen directeur. Vóór het eind van deze maand wordt de be slissing hierover verwacht. Het bestuur wil bij het ziekenhuis Dijkzicht en het Sophia-kinderzie- kenhuis een topdirecteur aanstellen, „die een medicus van groot aanzien en met grote bestuurlijke kwalitei ten moet zijn". De economisch direc-1 teur meent, dat voor deze functie een econoom in aanmerking moet komen. De functie komt vacant door dat de huidige geneesheer-directeur van Dijkzigt zich geheel aan de medische kant van zijn beroep wil wijden. Prof. Den Haan werd in 1966 be noemd tot hoogleraar in de huis- artsengeneeskunde aan de medische faculteit in Rotterdam. Daarvóór was hij huiarts in Leiden, waar hij is blijven wonen. Zijn echtgenote is hier wethouder van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk. De heer en mevr. Den Haan-Groen zijn enkele dagen uitstedig. WASHINGTON. BRUSSEL (AFP) De voormalige Russische handels attaché Anatoli Tsjeboratew, die on langs in België is verdwenen, heeft politiek asiel in de Verenigde Staten gekregen. Dit maakte het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washing ton gisteravond bekend. De Rus be vindt zich al in Amerika. Tsjeboratew keerde op 3 oktober niet terug van een autotocht in de omgeving van Brussel. Het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bovenstaand bericht gisteren bevestigd en voorts bekendgemaakt, dat de Rus het be staan van een Russisch spionagenet in België had onthuld. Volgens onbevestigde berichten hebben de afgelopen drie tot vier dagen ongeveer 16 Russen en Oost europeanen België met de grootste spoed verlaten. Het zouden perso neelsleden zijn van de Russische reis organisatie Intourist en van het Scaldia-Volga import- en assem- blagebedryf. Dienstencentrum LEIDEN Voor alle ingezetenen van Leiden organiseert de Stichting Dienstencentrum vrijdagavond om half acht in de grote zaal van de Maranathakerk (Lage Morsweg) een „doorstroomavond". Vrijwel alle fa cetten van het Dienstencentrum pas seren deze avond de revue. Zo ko men er gymnastlekdemonstraties, wordt er een zangles gegeven en zijn er stands van tafeltje-dekje en de hulpdienst. Verder wordt een ten toonstelling Ingericht van creatieve werkstukken, is er een film over han denarbeid en worden er bloemstukjes gemaakt. Voor het artsexamen zijn aan de universiteit te Leiden geslaagd: W. F. van Leeuwen, G. van Rij, H. N. Maar de VNG ziet die verbeterin gen niet zitten. Sterker nog, aller lei maatregelen tot dekking van het gat in de rijksbegroting zullen een ongustig effect hebben op de ge- meentefinanciën. De VNG schrijft verwijtend dat de gemeenten gezamenlijk volgend Jaar op het onderwijs 165 miljoen gulden moeten toeleggen. Dit tekort is een gevolg van prijsstijgingen en kwali teitsverbeteringen, maar het Rijk vergoedt deze uitgavenvermeerdering niet. De onderwijsbijdrage zou enorm verhoogd moeten worden. Het zelfde bepleit de VNG voor de bij drage voor openbaar lokaal vervoer waar het tekort voor volgend jaar wordt geschat op 190 miljoen gulden. Wm. Barentzstraat 35 Ind. terrein „De Waard" tel. 01710- 43745. heeft vakatures voor de vol gende functies Chauffeur voor klein rijbewijs leeftijd 20 Jaar Hulp-chauffeur byryder evt. U>.v. klein rijbewijs leeftijd ca. 18 Jaar Fakturiste ca. 18—18 Jaar Jongste bediende ca. 16 Jaar. AVOND-SERVICE Gegadigden kunnen zich op dinsdag en donderdag 19 en 21 oktober melden tussen 1921 uur in ons nieuwe pand. Schriftelijke sollicitaties worden ingewacht op postbus 42 te Lei derdorp en telefonisch: 01710 43745. HFS ADRESSEN DIRECT MAIL N.V. een Jong dynamisch bedrijf werkzaam op gebied van adres sen en postreclame. LEIDEN Op Westerveld vond vanmiddag de crematie plaats van het stoffelijk overschot van dr. G. Fabius, die vrijdag ln de ouderdom van 89 Jaar is overleden. Dr. Fabius, die in 1908 aan de Leidse Universiteit by zyn leermeester, prof. dr. W. Nolen cum laude pro moveerde tot doctor in de genees kunde op een proefschrift getiteld ,3eschouwingen en onderzoekingen over de betekenis van chloornatrium voor de pathologie en therapie", was een aantal jaren assistent en hoofd van de kliniek van prof. Nolen en vestigde zich daarna als huisarts in Leiden. In 1919 nam hy een be noeming aan als directeur van het Gemeenteziekenhuis in Utrecht. Na een tiental jaren vestigde hy zich als internist in Arnhem. Na een kor te evacuatie-periode van 1944 tot aan de bevryding in Loenen doorgebracht, keerde hy naar Arn hem terug, in welke gemeente hy tot 1945 hulsarts was. Dr. Fabius, die zich daarna in Oegstgeest ves tigde, interesseerde zich tot op hoge leeftyd voor de Leidse universitaire gemeenschap, waarvan hy een groot aantal Jaren de oudste reünst was. Bouwwereld dan 5.000 vreest meer werklozen DEN HAAG De bouwwereld vreest volgend Jaax veel meer werk lozen dan de vijfduizend die minls- ster Udink heeft voorspeld. "Het komt mij voor dat het cijfer van vijfduizend veel te laag is", zei gis teren ir. D H. Prins, voorzitter van De heer Prins vindt het "hardstik- ke dom" dat ln tijden van teruggang ln de economie de investeringen worden teruggeschroefd. "Nu bouw je goedkoper dan straks, en afrem men op bouwkosten, byvoorbeeld van universiteiten, staat gelijk aan het maken van kosten op een sterf huis". ADVERTENTIE De Pander-Passage wordt werkelijkheid, de bouw van de Pander-Passage vraagt ruimte. ons cadeau aan u. 9 uur precies! i.v.m. de voorbereidingen, woensdag 20, de hele dag gesloten. Wagenstraat 1-21 Den Haag

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13