3orzaak ernstig ongeluk: outieve inhaalmanoeuvre ■Schrijnende toestanden voor ontslagen werknemers Geschiedenis Rijnland Boeren moeten samenwerken rEEL BLOEMBOLLENBEDRUVEN VERDWIJNEN GERUISLOOS VAN DE MARKT Frontale botsing eist zes mensenlevens Ophalen grofvuil Veel rook in zeepfabriek Ouders vragen zebra's Wat gebeurt er in de landbouw? nlNSDAG 19 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Ze lopen niet met grote ndoeken door het dorp om te tellen, dat ze het met de ontwik ken niet eens zijn en dat de ding het bedrijf moet steunen, ajn alleen, de „leidinggevende aien" uit de opgeheven familie- ójven en weten, dat ze niet meer de slag komen. Ze zijn afge- Dd op dat ene bedrijf, waar ze als oor André Geljon jste bediende kwamen, tenslotte i deden en waardeloos werden iets anders. Er verdwijnen geruisloos nogal wat bollenbe- ren. Weinig bedrijven zullen 't zo hebben gemaakt als de ster- de mammoet M. v. Waveren en in Hillegom, waar een juffrouw 43 dienstjaren plotseling hoorde zij en drie anderen over zes we- voor het laatst waren, ten wist dat M. v. Waveren en heel slecht stond. Het was al bij- ailliet toen het door de heer Bak ker werd gekocht. Er is een grote persconferentie aan gewijd. Daar werd verteld, dat het personeel van Van Waveren naar Sassenheim zou gaan. Op een desbetreffende vraag werd geantwoord, dat die 26 mensen zeker konden worden ondergebracht in het nieuwe kantoor van Bakker v. Vorst. Er was dus hoop. Niet meer voor de vier mensen, die al op 15 Januari hoorden, dat er bij Van Wa veren voor hen geen werk was. Da tum van ingang 1 maart. Een van de vier, G. Philippo in Hil legom, vertelde ons het trieste ver haal, zodra hij van het ontslag van juffrouw Verhoog hoorde. „De maat was vol". Grootvader Philippo raakte min of meer geassociëerd met het toen al grote bedrijf Van Waveren. Hij was voor de reparatie en nieuwbouw an nex timmerbedrijf en kistenmakerij. Vader Philippo volgde, ooms zaten er of waren er geweest en de heer Phi lippo zette na de oorlog de traditie voort. De familie behoorde zo onge veer bij het bedrijf, dat niet kapot kon, al ging het wel slecht. Het geld kwam met scheppen binnen, men be hoefde slechts de bulldozers te stop pen, die het er uit Joegen. Op straat De derde generatie Philippo staat op straat. Met lege handen, want wat moet 'n ander beginnen met een man van 48 jaar, die zijn „honde- trouw" aan 'n zaak beloond zag met een niet al te best betaalde baan van chef expeditie? Hij kent dat be drijf uit de tijd, dat er nog 150 man administratief en handelspersoneel was. Hij kende zeer veel mensen en klopte na die verschrikkelijke 15de Januari bij vrienden en kennissen aan. Iedereen is begaan met het lot en verontwaardigd, dat hij met slechts 23 weken salaris (wettelijke opzegtermijn) op straat werd gezet. Eén goede vriend zei eerlijk, dat hij Gerrit niet kon aannemen, want hij had zelf Jonge mensen in de administratie, die ook eens promotie moesten maken. Al weer „all round" administratief personeel, blij met kleine promoties. Als er een kink in de kabel komt of er komt een over schakeling op een computer blijft er van het „all round" weinig over. Ze kunnen dan net als de derde gene ratie Philippo, óók „all round", de hand ophouden \oor de WW en geen uitweg zien. De bij na-baas Veel Jongens in de Bollenstreek gingen en gaan werken op een kan toor, waar vader of oom nog niet met de pet in de hand durfde binnen gaan. Ze beginnen met het loopjon gens-werk, meestal met een mulo-di ploma of handelsavondschool, wors telen zich daarna nog door boek- houdcursussen of twee of drie talen handelscorrespondentie en veroveren by elk diploma een schouderklopje van de baas. De baas is tevreden, geeft een sa- larisverhoginkje en wat meer ver antwoordelijk werk. Boekhouders worden dikwijls inkopers als de ba zen in het buitenland bloembollen verkopen. Ze zijn hoogst nuttige, veel kennende en kunnende leden van de maatschappij. Tot het familiebedrijf niet meer voldoende oplevert. Veel ook gebeurt het, dat de zoons niet in zo'n ener gieverslindende, riskante zaak willen stappen. De kleine bezetting boek houder en typiste „vindt wel wat anders". De bijna-baas staat dan op rtraat met een te klein boekhouddiploma („Je hebt bij mij niet meer nodig, Jongen, ga maar talen leren"), te veel concurrentie van Jongeren, hoge inkoopkosten voor pensioenfondsen, honderden redenen om niet aan de slag te komen. Ze kunnen wel baan tjes krijgen, maar de beloning daar van ligt nauwelijks boven het mini mumloon. Veel van deze mensen zijn niet om te scholen. Ze kunnen wel me taalarbeider worden met hun handen, mentaal zijn ze er niet voor geschikt. Door die twee gevallen, de ster vende mammoet en een uitstervend klein familiebedrijf wat nader te onderzoeken stootten we op een BODEGRAVEN Uit het onderzoek dat de politie :ft ingesteld naar het ernstige auto-ongeluk bij Zwam- rdam, is vast te komen staan, dat de auto andere gens wilde inhalen. De bestuurder slaagde er niet in gs een tegemoetkomende vrachtauto te komen, het it was op het ogenblik van het ongeluk goed. Wie van zes inzittenden de auto bestuurde kon nog niet worden (gesteld. De auto was op weg van Utrecht naar een iwwerk in het Alphense Ridderveld. auto zaten zes werknemers Utrechtse Loodgieters ale NV: Johannes Rade (25) vicus op de Kant (24), Johan- Petrus Loggen (25), Petrus Ge- i Goes (25) en Albert Wijnbergen (26), allen uit :ht en de uit Harmeien afkom- Jacobus van den Berg (33) De n kwam om ongeveer zeven uur jrgens met grote snelheid van de af van het viaduct over de (lijn Woerden-Leiden. Aanvan ging de bestuurder inhalen et vierbaans-gedeelte van rijks- II en hij vervolgde dit, ook na- Ie weg twee banen telt. automobilist vertelde, dat hij mgeluk heeft zien aankomen en krachtig remmen de ongeluks- nog gelegenheid heeft willen f. v. d. Linden sprak in Alphen geven in te voegen. De wagen met de loodgieters bleef echter op de lin- Jcerrijbaan rijden en botste met een daverende klap frontaal op een vrachtauto. Op slag dood De ravage die bij deze botsing ont stond was enorm, alle inzittenden van de Utrechtse auto moeten op slag dood zijn geweest. Doordat het metaal van de wagen totaal was verwrongen was de mogelijkheid de lichamen er snel uit te krijgen uit gesloten. Het wrak werd daarom naar de begraafplaats in Bodegraven ge sleept, waar de lijken, voor zover dat mogelijk was, werden geborgen. En kele lichamen waren echter on herkenbaar verminkt. maandelijkse lijst van werkloze min of meer leidinggevende personen, die iedere maand door het arbeidsbureau wordt rondgezonden. Namen met soms heel wat diploma's er ach ter. Gespecialiseerde functies in ve lerlei branches zijn te lezen. De arbeidsbureaus kunnen weinig voor hen doen. We vernamen, dat arbeidsbureaus er voor handarbeiders zijn, niet voor hen. Een bittere uit spraak van mensen, die vroeger nau- weiyks wisten waar 't gebouw stond. De heer Philippo, die het eigen lot niet beklaagde, liet wel in het ge sprek los, dat zijn kennissen wegble ven. Straks zal het nog erger worden als hij bij de Gemeentelijke Sociale Dienst moet aankloppen. „Ik heb nooit geweten, dat men sen zo bikkelhard of eindeloos ver legen zyn. Ze willen of durven nergens over te spreken en ontvluch ten de narigheid van hun goede vrienden uit betere tijden door niet meer te komen. Ik zie het niet meer". Het is een groep mensen, waaraan niemand denkt bij het vernemen van weer een geruisloze verdwijning van zo'n familie N.V. Men denkt er niet aan bij snorkende persconferen ties waar „fusionerende directeuren'* personeelslid van de derde generatie was er niet by om te vertellen, dat hy sinds de 15e januari niet meer naar kantoor ging. r i PHEN AAN DEN RIJN Een J" aantal leden van de Historische c, liging heeft gisteravond in de ikifzaal van het gemeentehuis met aandacht geluisterd naar het- 'jjprof. dr. H. van der Linden aan and van een serie dia's, waarbij ard veel kaarten, kon vertellen le geschiedenis van het Hoog- •aadschap Rijnland, voorzitter van de vereniging, H. van der Top, sprak een kort istwoord ter inleiding van de eifer- heer Van der Linden stelde dat zo rond 1300 in het alge- aeja met de ontginning werd begon- maar dat met zekerheid mag aangenomen, dat in het ge- '"i van Leimuiden, Vriezekoop, saterwoude en Ter Aar men in de elfde eeuw was begon- 3gn en dat daar dan ook de oudste inningen zijn terug te vinden. i paar honderd jaar eerder, zo het jaar 1000, was men alge- in deze streek begonnen met Ploegen met paarden waarmee sen werden vervangen, ontginningen werden beheerd verpachters en de pachters hen hun land ontginnen. Het 41 Jn oorspronkelijk zich Hollanders nende boeren uit het oosten die 'ij voorgingen. ifessor Van der Linden wees er tot de veenstreken in deze lan- aanzienlijk hoger gelegen moe- :ll hebben dan in het overige land. op tal van plaatsen is duide- x* "aar te nemen, dat kleine rivier- in het veen ontsproten. Zo ont- trs it bijvoorbeeld De Gouwe ergens 11 Hoogeveen richting Hazerswou- ,|j de Aar weer ergens in het Meebied rond Ter Aar overlast, die de Hollanders van Itrechtse water hadden, was er van, dat men besloot in Sr10 b« h t huidige Zwammer- {en dam te leggen, waaraan de- "nns niet meer zelfstandige ge meente haar naam kennelijk te dan ken heeft, al heette het toen in die dagen dan Swadenburgerdam. Kei zer Prederik van Barbarossa maakte een eind aan deze toestand en ge bood weggraven van deze dam in de Rijn. Ter herinnering aan dit gebeuren zal H. M. de Koningin op 19 novem ber een beeld, voorstellende genoem de Keizer, op die plaats in Zwam- merdam gaan onthullen, die dag zal H. M. tevens het Rijnlandhuis in Leiden openen. Bekend is, dat in 1202 feitelijk de geregelde waterschapszorg met Ryn- land is begonnen. Er werden sluizen gebouwd door het Waterschap Woer den o.m. een bij Spaarndam bij Haarlem, er ontstonden heemraden die het toezicht weer kregen op de ambachten. Dit alles is na te gaan In de schitterende archieven van Rijnland die bewaard worden in het Rijnlandhuis in Leiden. Men sprak in die dagen van de Hoogheemraden voor de steden en van de Laagheemraden in de dor pen. Het toezicht was uitermate streng en voor overtredingen werden vaak genoeg zelfs lijfstraffen toege past. Zo rond 1460-1480 werd begonnen met het droog maken van uitge- veend land en werden de windmo lens uitgevonden, door middel waar van men het water wist op te ma len. Toen ontstonden de z.g. droog makerijen, dus de polders, met hun besturen, die alle weer onder contro le kwamen en dat thans nog zijn van de Hoogheemraden. De heer Van der Linden wees er daarbij op, dat deze Hoogheemraden bijvoorbeeld alle re keningen, inkomsten en uitgaven van de polders controleren. Prof. Van der Linden oesloot zijn causerie met een uitnodiging aan ie der die daarvoor belangstelling heeft eens een bezoek te brengen aan het Rijnlandhuis. Het wrak van de auto, waar in gisteren zes mensen de dood vonden bij een frontale botsing in Zwammerdam. (Foto Dijkman) VOORSCHOTEN Het grofvuil zal 27 oktober in de Voorschotense wijk Adegeest worden opgehaald. (Met uitzondering van het gedeel te Oude Adegeesterlaan tussen de Prins Bernhardlaan en Nas- saukade), aan de Leidseweg (het ge deelte tussen Raadhuislaan en Voor- schoterweg), Voorschoterweg, Hof weg (het gedeelte ten oosten van de Voorschoterweg), Prof. Boerhaave- weg, Krimkade, J. P. Coenstraat, Vondelstr., Marnixstr. en Beresteyn- straat. De 28ste in Noord-Hofland aan de Hofweg (het gedeelte tussen de Voorschoterweg en Leidseweg), Leid seweg (het gedeelte tussen de Voor schoterweg en Vink weg), en Vinkweg. LEIDEN Op de eerste verdie ping van Sand ere Zeepfabriek aan het Levendaal heeft gistermiddag omstreeks half drie een brandje ge woed. Het vuur is vermoedelyk ontstaan door oververhitting van de branders van een machine, waarmee capsules, gevuld met een mengsel van vloei stoffen, worden dichtgemaakt. De oververhitting had tot gevolg dat het mengsel in de capsules vlam vat te, waarna het vuur zich over de machine en een deel van de afdeling verspreidde. De brand ging gepaard met een hevige rookontwikkeling als gevolg'waarvan de brandweer by het blussingswerk gebruik moest maken van zuurstofmaskers. Er was be halve brandschade ook enige water schade. Op deze plaats, aan de voet van de afrit van het spoorweg viaduct, vond het ernstige onge val "plaats. De auto kwam met grote snelheid over de linkerbaan naar beneden. (Foto Dijkman) Ridderorde voor mevr- Rijpperda Wiedersma-v. Traa OEGSTGEEST Mevrouw A. Rijpperda Wiederdsma-van Traa, voorzitster van de Algemene Neder landse Vrouwenvereniging „Tes- selschade-Arbeid Adelt" uit Oegst- geest is benoemd Ridder in de Orde van Oranje Nassau. ZOETERWOUDE De gevaar lijke situatie voor schoolgaande kinderen by de kruising Dorpsstraat- dr. Boudijkstraat- Kerklaan is voor de Stichting rk Scholen, het ouder comité en de schoolteams van de rk scholen in Zoeterwoude aanleiding geweest om de raad een brief te schrijven. Ondanks herhaaldeiyke verzoeken het oversteken veiliger te maken is er nog steeds geen verbe tering in de situatie gekomen. Men vraagt nu drie nieuwe zebrapaden aan te leggen, de paden 's avonds goed te verlichten en een geleidhek- Je te maken rond de bocht Dorps- straat- dr. Boudijkstraat. Voor velen vormt de agrarische sector van onze economie nog een groep, die weinig opvalt door moderne technieken. Daarnaast manifesteren de 'boeren' zich door altijd te kla gen over de droogte, of teveel regen of te grote hitte of een veel te koud seizoen, althans in de ogen van de consument. Boer Koekoek heeft er ook weinig toe bijgedragen, om een beter beeld van het agrarische bedrijfsleven te krijgen. Het Landbouw-Economisch Instituut in Den Haag geeft al lang adviezen op allerlei gebied voor de landbouw, de tuin bouw en de visserij. Veel daarvan is alleen 'verteerbaar* voor de ingewijden, maar één dezer dagen verscheen een bundel artikelen en lezingen over de ontwikkeling van het moderne melkveehoudersbedrijf, die beter duidelijk maakt wat er nu eigenlijk allemaal in de landbouw aan de hand is en wat er de komende jaren moet gebeuren. Onze redacteur Pieter Taf fijn beroerkte een aantal artike len. vandaag het eerste, waarin wordt verteld over de econo mische aspecten van de ontwikkeling van de landbouwtech niek. LEIDEN 'In de na-oorlogse jaren is de landbouw gecon fronteerd met een snelle ontwikkeling in de techniek. Alles wijst erop, dat deze zich in de komende jaren zal voortzetten'. Tot deze conclusie komt drs. J. de Veer als hij het heeft over de economische aspecten van de ontwikkeling van de land bouwtechniek. In zijn inleiding stelt drs. De Veer, dat er een belangrijke overeenkomst bestaat tussen de techniek en de economie: de belangstelling die er bestaat voor het verband tussen inge zette middelen en verkregen resultaat. In de economie is het echter zo, dat men vooral belangstelling heeft verschillende middelen te combineren om het beste resultaat te bereiken, de techniek richt zich op ontwikkeling en praktische toepas sing van nieuwe combinatiemogelijkheden om nieuwe pro- dukten of nieuwe technieken te kunnen introduceren. 'In onze maatschappij vindt een snelle economische ont wikkeling plaats: het reële inkomen per hoofd van de be volking nam in de laatste jaren toe in een tempo van vier procent per jaar en de verwachting is, dat in de komende jaren deze groei zich in een ongeveer gelijk tempo voortzet', zegt De Veer. 'Dit betekent, dat het reële inkomen per persoon binnen twintig jaar verdubbelt'. Hoewel de landbouw in een relatieve betekenis afnemende sector van de economie is, heeft ze toch deel aan deze ont wikkeling. In de eerste plaats omdat de produktiviteit zich sneller ontwikkelt dan het gemiddelde, dank zij vermindering van de arbeidsbezetting in combinatie met vergaande me chanisatie. De landbouw blijft echter altijd een deel van het gehele economische bestel: men kan ze niet loszien van de gehele ontwikkeling. Toenemende vraag Het totale pakket goederen en diensten neemt toe, maar niet in dezelfde mate voor alle produkten. Vooral in de landbouw heeft men te maken met het feit, dat voor een aantal produkten de vraag veel minder toeneemt dan gemid deld en er zelfs artikelen zijn (denk aan aardappelen) waar van de vraag minder wordt als het inkomen stijgt. Verhoging van de produktiviteit is dan een mooi ding, maar verhoging van de produktie zou weinig zin hebben. Het zal veel eerder gepaard moeten gaan met een vermindering van de agrari sche beroepsbevolking. De laatste tien jaren zijn de prijzen met ongeveer de helft gestegen, de landbouw heeft daar echter maar een heel klein graantje van mogen meepikken. De akkerbouwprijzen stegen met tien procent, die van de veehouderijprodukten met een kwart. Om toch rendabel te kunnen draaien is het dus noodzake lijk, dat de mechanisatie sterk wordt doorgevoerd en de loonkosten laag worden gehouden. Dat betekent weer, dat er veel minder mensen in de agrarische sector werkzaam kunnen zijn. In de na-oorlogse jaren is een afvloeiing op gang gekomen, van 1947 tot en met 1965 liep de arbeidsbezet ting op de landbouwbedrijven met 45 procent terug, volgens de prognose van de L.E.I. is tot 1980 nogmaals een vermin dering met 45 procent te verwachten. Deze afname is vooral een gevolg van de vermindering van het aantal betaalde ar beidskrachten en van het aantal meewerkende zoons. Grote moeilijkheid in de landbouw is de juiste verhouding te vinden tussen de grootte van het bedrijf, het aantal men sen dat er werkt en de precieze investeringen voor werktui gen en dergelijke. Om tot een verantwoorde bedrijfsvoering te komen zou het nodig zijn, dat er per man steeds meer hectaren te bewerken grond zou komen en dat komt dan weer in botsing met de mogelijkheden van de mens. samenwerking Om de dure uitrusting, die nodig is in de landbouw, voor honderd procent te kunnen benutten, zou samenwerking van bedrijven een goede oplossing zijn, via Inschakeling van loon- werkbedrijven of het coöperatief gebruik van de uitrusting door bedrijven onderling. Zulke organisatievormen hebben zich tot nu toe vooral gericht op de oogstwerkzaamheden maar met de voortschrijdende mechanisatie zullen ook an dere werkzaamheden in aanmerking komen. Onderlinge sa menwerking zal vooral voor grotere bedrijven mogelijk zijn, die bij een relatief kleine kring van deelnemers gezamenlijk een economische basis kunnen vinden voor een verantwoorde exploitatie. In de rundveehouderij is het mogelijk om tot een dergelijke samenwerking te komen. Voor de veldwerkzaaraheden zijn er wel mogelijkheden, maar 60% van de arbeidsbehoefte bestaat uit melken en veeverzorging. Hiervoor heeft men een veel Ef£!f»re 8ame"werjtlngs7onri nodig - alleen concentratie d(frkan de deur openen tot een beter ren- Tweemansbedrljven en nog meer drlemansbed rijven rullen m,^l boven het eenmansbedrijf door de mogelijkheden menselijke energie en die van machines beter te benutten Bij de thans beschikbare technieken biedt ver- het nlveau van 120 melkkoeien waar- nmhiSi.°!f weinig voordelen Het verdere ondersoek en SSÏÏmÏM i.m~ d.eeconom,sche ontwikkeling ral echter on getwijfeld leiden tot verdere verschuiving van deae drempel

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11