J EIDSCH #§l DAGBLAD GEEF OPENBAAR VERVOER K ANS' n 1 A n T/~ A\TC<5 INDIA EN PAKISTAN OP RAND VAN OORLOG vandaag terpol ekt afchef n IRA BOTSING EIST ZES LEVENS Sen NZH pleiten voor diepgaand onderzoek naar noodzaak Leidse Baan: "t ind en regen LEIDSCH DAGBLAD Bevoorrading Radio Nordsee geblokkeerd (9ud <E)U ,gericht 1 deur: G. Kc dredacteur: maart 1860 MAaNDAG 18 OKTOBER 197! No. 33532 opman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l. Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21607 Drs. J. R. Soetenhorst f20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (bü vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,30 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur). (Van een onzer redacteuren) Jolitie van alle Europese luchthavens gealarmeerd ■ERDAM (AP. Reuter) De ie van heel West-Europa speurt et ogenblik naar de 33-jarige ihef van het Ierse Republikein- ger (IRA) .David O' Connell, de hoofdpersoon is in de ille- wapensmokkel naar Ulster. O' teil wist zaterdag op het nip je aan de politie in Am- lam te ontsnappen, nadat een ing wapens uit Tsjecho-Slowa- op Schiphol in beslag was ge en en is sinds die tijd spoor- ito die O' Connell tijdens zijn lijf in ons land huurde werd Tochtend aangetroffen op het ;eerterrein by 't Centraal Sta in Amsterdam. x is berichten uit Engeland is de rwijzer O' Connell de wapen- jer van de IRA. De afgelopen reisde hij heel Europa af. Hij grote sommen gelds hebben angen van Joe Cahill. de com- dant van de afdeling Belfast de IRA. Dit geld zou afkomstig van bankovervallen )s mevrouw O' Connell was man op vakantie in Zwitser- Hij werd binnen een week verwacht, ringen van de Britse inlich- indienst gelooft men dat de po- tot wapensmokkel naar Ulster op zichzelf staand geval is. dienst beschikt over gegevens 0' Connell nog 2 ladingen wa- s heeft gekocht bij handelaren Sürich en München. Mogelijk ook deze ladingen op het ogen- onderweg naar Noord-Ierland. verband daarmee is de politie nJalle Europese luchthavens ge- ;abfmeerd. Zie ook pagina 13. LEIDEN Door een verbetering van het openbaar ver voer kan de verkeersdruk tussen Leiden en Den Haag wor den verminderd. Of daardoor de aanleg van de Leidse Baan overbodig wordt is nog niet vast te stellen. Een diepgaand onderzoek zal opheldering moeten geven. Dat is de conclusie van een vandaag verschenen rapport op verzoek van de Werkgroep Milieubeheer van de Leidse Univer siteit opgesteld door de Nederlandse Spoorwegen en de bus maatschappij NZH. Beide vervoersmaatschappijen verklaren zich bereid aan een dergelijke studie mee te werken. Bilt verwacht van vanavond tot loj inavond: veel bewolking met op feeste plaatsen tijdelijk regen. 8 tot krachtige, aan de kust wind uit zuid tot zuidwest. Min. ongeveer 9 graden. Maximum ïraturen omstreeks 14 graden, (opgemaakt om 12.40 uur) 19 OKTOBER o?: 7.10 uur; onder: 17.39 uur. op: 7.31 uur; onder: 17.07 uur 'ater in Katwijk te 3.05 en uur; laagwater te 11.20 en In het rapport wordt een groot aantal suggesties gedaan om het openbaar vervoer een belangrijker plaats te geven dan tot nu toe het geval is. Zo zou het treinbaanvak tussen Leiden en Den Haag dat nu twee sporig is, moeten worden verdubbeld. De huidige capaciteit van 7000 rei zigers per uur zal dan kunnen toe nemen tot 20.000, wat overeenkomt met de capaciteit van ongeveer tien j rijstroken in het wegverkeer in één richting. De kosten worden geraamd op 60 miljoen gulden en de aanleg zal zes i jaar duren. Voor de verbetering van de huidige NZH-lijn van Leiden door Voorscho- ten en Leidschendam naar Den I Haag ziet het rapport twee moge lijkheden: of een vrije busbaan of een volledig kruisingsvrye semi- metro-lijn. In dat laatste geval zou de afstand VoorschotenDen Haag Centrum in 15 éi 20 minuten kunnen worden afgelegd. Twee fasen De verbinding met Leiderdorp kan volgens de opstellers van de nota in twee fasen worden verbeterd. De eerste is een busverbinding op een vrije baan tussen Leiderdorp en de Vijf Meilaan in Leiden. Nu bedraagt de rijtijd naar het Centraal Station Leiden 25 minuten, maar met de nieuwe verbinding naar de Vijf Mei laan zou dat 10 minuten worden, waardoor er een snelle zij het on derbroken (overstappen in Leiden) verbinding komt tussen Leiderdorp en Den Haag. In een latere fase zou een aftak king gemaakt kunnen worden van de spoorlijn Amsterdam—Den Haag even ten noorden van Leiden. Zowel de Merenwijk als Leiderdorp zouden dan beschikken over een directe rail verbinding met Den Haag. De reis tijd tussen Leiderdorp kan dan wor den bekort tot 19 minuten. Afgezien van de grond- en afbraakkosten zou de lijn 50 miljoen gulden kosten en in vier jaar klaar kunnen zijn. NS en NZH zien voor de verbete- Luitenant J. Maurer van de Rijkspolitie toont een zeer goed ingevet geweer afkomstig uit de hoeveelheid die de afgelopen za terdag op Schiphol in beslag werd genomen. Volgens berichten uit Noord-Ierland heeft de IRA meer handvuurwapens nodig, omdat het illegale leger over is gegaan op een andere tactiek, waarbij vooral aanslagen worden gepleegd op individuele politiemannen. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n Ik word abonnee per 2 november '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: 9ironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In oper envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. NIEUW DELHI/ KARATSJI <AFP AP. Reuter) Aan de grenzen tus sen India en Pakistan is de situatie Bij Bodegraven BODEGRAVEN Een zeer ernstig verkeersongeluk in de buurt van Bo degraven heeft vanochtend zes levens geëist. Op het gedeelte van de oude Rijksweg tussen Bodegraven en Zwammerdam kwam een personen auto frontaal in botsing met een vrachtauto. De aanrijding is hoogst waarschijn, lijk ontstaan toen de personenauto, rydend in de richting Alphen aan den Rijn, een verkeerde inhaalma noeuvre uitvoerde en botste tegen de vrachtauto uit tegenovergestelde rich ting. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd maar kon nog niet door de politie worden gehoord. De inzittenden van de personenauto wa ren volgens de politie loodgieters uit Utrecht en Harmeien, die op weg waren naar hun werk. Ze waren op slag dood. Tegen het middaguur wa ren de namen van de slachtoffers nog niet bekend. kritiek. Beide mogendheden hebben omvangrijke troepenmachten ver zameld en een klein incident kan een oorlog veroorzaken. Hoewel de Pakistaanse president Jachja Chan bereid lijkt te zijn een compromis te aanvaarden namen bewoners van de Westpakistaanse, stad Sialkot het afgelopen weekein de het zekere voor het onzekere en vluchten uit de stad die dichtbij de grens ligt. Pakistans president Jachja Chan heeft tijdens zijn besprekingen vori ge week in Persepolis met premier Kosigin van de Sowjet-Unie welis waar gezegd, dat hij bereid is zijn troepen onder bepaalde voorwaarden terug te trekken, maar het ziet er niet naar uit dat zijn voorstel in de praktijk kan worden gebracht. De Indiase premier mevrouw Indira Gandhi van India zei vanochtend geen oorlog te willen, maar de In diase minister van Defensie Ram verklaarde gisteren nog dat de Indiase troepen de grens dan pas zullen verlaten wanneer een oplos sing is gevonden voor de Oostpaki- staanse crisis. „Als de Pakistaanse militaire junta ons de oorlog op dringt, zullen onze troepen voor waarts trekken en de Pakistaanse steden Lahore en Siakot bezetten". Stappen Moskou, Washington en Peking hebben vorige week ook nog ge zamenlijk stappen ondernomen om beide partijen tot matiging te bewe gen. Terwijl de VS en de Sowjet- Unie India benaderden zou Peking president Jachja Chan hebben laten weten hem niet te sullen steunen bij „enige agressie tegen India". Vol gens welingelichte kringen in de Per zische hoofdstad Teheran heeft de Sowjet-Unie ée bemiddelaarsrol op zich genomen. Waarnemers in beide hoofdsteden menen dat de po gingen van de grote mogendheden in elk geval enigszins bekroond zijn met succes. Ze wijzen er op dat on danks de oorlogspsychose de mili taire maatregelen aan beide zijden tot op dit moment nog slechts van defensieve aard zijn gebleven. KANTOORINRICHTING N.V.CIEBA LEIDEN ring van de verbinding met Katwijk zelfs vier mogelijkheden die tegen elkaar moeten worden afgewogen. Een vrije busbaan tussen Katwijk en Den Haag zou een tijdwinst van 15 minuten opleveren: een vrye busver binding van Katwijk met de Vijf Mei laan in Leiden zou 15 minuten duren, wat 10 tot 15 minuten snel ler is dan de huidige verbinding met Leiden Centraal Station. Ook wordt er gedacht aan een rail verbinding met Leiden. Rekening houdend met vijf haltes tussen Lei den en Katwijk zou de totale reis- duur 27 minuten bedragen. Aanleg exclusief grond- en afbraakkosten worden geschat op 100 miljoen gul den en de bouwtijd op zes jaar. Ten slotte ziet men ook nog mogelijk heden in een eenvoudiger railverbin ding k la semi-metro, die aanmerke lijk goedkoper kan zijn. De huidige plannen voor het trein verkeer in de regio LeidenDen Haag voorzien in de bouw van een derde perron in Den Haag H.S. (1973), van zes naar acht treinen per uur tussen Leiden en Den Haag in de spitsuren (1974), opening van twee nieuwe haltes in Leiden en een in Voorburg (19741976), nieuw centraal station in Den Haag (1976). sneller materieel in de Randstad (1978) en de Schiphollyn (1980). Teleurstelling Teleurgesteld constateert het rap port dat reële plannen, die uitgaan van een keuze voor het openbaar vervoer tot dusver nog niet zijn ge maakt. Illustratief aldus het rapport is het feit. dat de provincie Zuid- Holland pas 15 september Jl. naar de plannen en maatregelen voor het openbaar vervoer tussen Leiden en Den Haag vroeg, terwijl de aanleg van de Leidse Baan reeds geruime tijd geleden is begonnen. N.K.V.-voorzitter P. J. J. Mertens heeft vanochtend in Utrecht de werkgevers verweten de inflatie te eenzijdig te willen bestrijden. ,,Zij spelen alleen over de loon- band. De inflatiespiraal kan echter niet via de lonen alléén worden weggewerkt. Daarvoor is meer nodig PAGINA 11 Het is veer maandag, dus veel sport. Opnieuw zes pagina's. Met lief en leed van de prof-voetbal lers: winst voor Feyenoord, ver lies voor PSV. En met nieuws uit deze contreien, zoals winst voor Roodenburg en LFC, maar verlies voor UVSa Lugdunum en Alphen. Dan de hockeyers in Spanje. Een matig geljjkspelletje tegen Spanje, maar een dag later een machtige prestatie. Wel weer gelijk, maar ditmaal tegen Olympisch en we reldkampioen Pakistan PAGINA 5—10 Aan de grens tussen India en Pakistan begint zich snel een ver ontrustende toestand af te teke nen. Aan beide zijden zijn veel troepen samengetrokken en er doen zich de laatste tijd steeds meer incidenten voor tussen Pa kistaanse eenheden aan de ene kant en onderdelen van het In diase leger aan de andere kant. De toch al bestaande tegenstel ling tussen India en Pakistan wordt nog gecompliceerd door de aanwezigheid in India van de Moekti Bahini, gewapende ben den, die gevormd zijn uit vluchte lingen uit Oost-Pakistan. Hun doel is duidelijk: zij willen in Oost-Pakistan een van West-Pa kistan onafhankelijke staat stich ten. Bangla Desj. Hoe ernstig de situatie intussen reeds is, blijkt uit stappen van Moskou, Wash ington en Peking, waarin op ma tiging wordt aangedrongen. India echter, dat geen raad weet met de acht miljoen wegge vluchte Pakistanen, staat op het standpunt, dat er alleen van een regeling sprake kan zijn, indien het vluchtelingenprobleem wordt opgelost. In Nieuw Delhi zijn reeds stemmen opgegaan, die voor een militair conflict met Pakistan pleiten, omdat dit „goedkoper" is dan de dagelijkse uitgave van tien miljoen uit de Indiase schat kist om aan de allerergste ellende in de kampen tegemoet te komen. Degenen, die zó redeneren, nemen dan zonder meer aan dat een oorlog met Pakistan het oostelijk deel van dat land inderdaad on afhankelijk zou maken en de vluchtelingen de gelegenheid zou geven naar hun woonplaatsen te rug te keren. In elk geval is dit pleidooi wel bijzonder cynisch, omdat het al leen met de financiën maar niet met de verschrikkingen van een oorlog rekening houdt. Dat er overigens aan de vluchtelingen- misère snel een einde dient te ko men, is voor de gehele wereld dui delijk. Pakistan moet dit feit ten spoedigste onder ogen zien. Voor een arm land als India is een ex tra-last als de zorg van miljoenen Oostbengalen ondraaglijk. DEN HAAG (ANP) - Ir P. s. Heerema te Wassenaar, een van de geldschieters van Radio Nordsee heeft beslag laten leggen op de Mebo I. het bevoorradingsschip van het zendschip Mebo II. De Mebo I ligt in de haven van Scheveningen. Eveneens is conser vatoir beslag gelegd op gelden die Radio Veronica van plan was te be talen aan Radio Nordsee. Deze beta ling van Veronica aan Nordsee maakt deel uit van de schadever goeding die Veronica moet betalen na de bomaanslag op het concurre rende zendschip Mebo II. De heer Heerema zei. dat hij nog een vordering van enkele honderd duizenden guldens op de eigenaar van Radio Nordsee de Zw,f*ers Meister en Bollier heeft. Enige tijd geleden heeft ir Heere ma ook de Mebo I aan de ketting laten leggen, omdat de Zwitsers zich niet hielden aan de afspraken. lettws Adv. Bij IJkema en vaii Gijn te Delft verschijnt: D afstamming van den mensch door Charles Dar win. Uit het Sngelsch ver taald en van aanteekeningen voorzien door dr. Hartogh Heijs van Zouteveen. Deel 1 met 50 houtsneden prijs f 6,80 gebonden f 7,40. Het Japansche gezant schap, dat gisteren (16 Okto berte 's Gravenhage is aan gekomen, heeft heden deze stad oezocht en o.a een be zoek afgelegd bij den buiten- gew. hoogleraar dr. J. J. Hoffman.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1