LEIDSCH DAGBLAD SPORT Ondanks zege op DDR zicht 'West op Duitsland' niet helderder (3-2) Dr. Fadrhonc toch weer trots, trotstrots 1 WERELDKAMPIOENSCHAP GELUKKIG i VOOR FADRHONC PAS IN 1974 LD-treffers van sportweekeinde Piet Keizer scoort zijn tweede en Nederlands derde doelpunt. Johan Cruijff heeft een terugdwarreiende voor zet afgeleverd. Keizer ge bruikt de kans naar behoren. Doelman Croy zweeft tever geefs ROTTERDAM Het is maar goed dat „West Duitsland 1974" nog zo ver weg is. •Het is maar goed dat bondscoach Frantisek Fahrhonc nog geruime tijd overblijft om de •j magische kracht van die woorden te kunnen laten doorwerken in het Nederlands voet- fbal. Het is nodig ook. Want ondanks de voordelige cijfers (32) die gisteren in de Feijenoord-Kuip tegen Oost- Duitsland verzameld werden (door overigens fraaie doelpunten van debutant Hulshoff en twee jvan Piet Keizer) werd het zicht op 'West-Duitsland 1974' er beslist niet helderder op. ,Over Oost-Duitsland naar West- Duitsland kijken", was het motto t het Nederlands elftal enig belang aan het duel met DDR was toegekend. Nederland immers had na de eerder geleden ne derlagen tegen de Oostduitsers (10) de Zuidslaven (20), geen enkele kans meer in de strijd om de Euro- ;bese titel voor landenteams waarvoor l het treffen van gisteren gold. Maar onder het vermelde motto werd de bel geluid voor de start van de voor- bereiding op de voorronden van het wereldkampioenschap in 1974. Het is een uiterst matige start ge worden. Nederland kon slechts één kwartier ivertuigen: een korte periode na de r jjTust toen actieve Pieter Keizer met *een volle wreeftrap Oranje's tweede AU treffer had gesigneerd (2-1). Toen liepen de combinaties geduremde een Door Paul de Tombe vijftiental minuten, zoals ze lopen moesten, toen bleek even dat een echte klasseploeg aan het werk was. Werk dat beloond zou worden met een premie van een slordige 2000 gulden per speler. Maar dat zo'n vet „salaris" geen garantie hoeft te zijn voor attractief voetbal, werd na nog J een vorstelijk doelpunt van Kei- Si zer met Cruijff als de weergaloze 1 voorbereider net zoals voor de rust nog eens bewezen. De Fadrhonc- P! groep verviel in onthutsende noncha lance. liet de acties weer door net uitgebannen slordigheid begeleid gaan en moest daarvoor een vijftal minuten voor het eindsignaal van onopvallend leidende scheidsrechter Lo Bello, de „straf" incasseren in poii de vorm van een tweede Oostduitse tegentreffer die linkerspits Vogel voor ïijn rekening nam. Dat bepaalde het resultaat van het weinig opwindende treffen op 3-2. En dat tegen een ploeg die nauwelijks in eigen kun nen geloofde Het excuus van Fadrhonc ge destilleerd uit zijn als altijd verwar de betoog na een duel „ik had meer verwacht van Oost-Duitsland. Ik had gedacht dat hier twee par tijen voetbal hadden willen spelen, omdat Oost-Duitsland móést winnen om nog een kans te maken. Maar door de onbegrijpelijke en uitgekook te manier waarop zij gespeeld heb ben werd het voor ons drie keer zo SPORTTOTO 1 2 3 Nederland-O* Duitsl. 91 J. Oranje-J. O.-Dld. 1 Polen-W. Duitsland 1 H De Volew.-Graafsch. i m Heerenv.-Heracles 1 B Roda JC-Willem II Bi 1 Wagening.-V eend. B 1 SVV-PEC B 1 VVV-Helmond Sp. Bi 1 AZ '67-Fortuna VI. 1 1 B Haarlem-Eindhoven 1 1 B HVC-FSC 1 1 B DFC-Cambuur B 1 I weinig klemvaste Van Beveren zocht, de stand met een „vliegend" [schot naar 0-1 had getild. Vogel I scoorde uit welhaast onmogelijke po sitie nadat Van Beveren gruwelijk had misgetast het was niet zijn enige misser op Vogels indraai ende hoekschop, Venneker voor op luchting had gezorgd maar centrale verdediger Strempel en middenvelder Sparwasser de bal weer naar hur. linkerspits hadden gedirigeerd. LOTTO De winnende getallen in de Duitse Lotto zijn: 1 3 6 17 34 45. Reserve- getal: 33. Olympianummer: 8500. moeilijk om attractief te spelen. En dan mag Je onze ploeg niet kwa lijk nemen dat de wedstrijd zo is verlopen". Misschien niet het was inderdaad moeilijk voetballen voor Nederland maar ook het team van Fadrhonc had al veel eerder kunnen bemerken dat de DDR nauwelijks se rieus aan winst heeft gedacht. En het op papier zo talentvolle Oranje had zeker niet alleen hoeven te draaien op de activiteit van Piet Kei zer en de weergaloosheid van Jo- ihan Cruijff. (Al maakten Barry Hulshoff en Hans Venneker een uit stekend debuut). Want daar kwam het in de praktijk op neer nadat de Oostduitse linkerspits Vogel na twaalf minuten, waarin de DDR dan nog wel regelmatig de richting van MAANDAG 11 OKTOBER Oranje nog geen voltreffer OP DEZE PAGINA Merckx won zoals hij wilde; Hezemans niet PAGINA 7 In de Afdeling Leiden werd volop gevoetbald PAGINA 8 Vreugde bij Danaiden, verdriet bij Scylla PAGINA 9 Geen verrassing In de logische aanvalsdrang die Nederland vervolgens demonstreerde, rende Cruijff voortdurend heen en weer tussen defensie en aanval, bleek ook Piet Keizer zeer actief, maar ontbrak teveel het element van ver rassing en improvisatie omdat Die De stand in groep Zuid-Slavië 4 3 Oost-Duitsland 5 3 Nederland 5 2 iiiiiiiimiiiiimiüiiiiiiiiiüiüii i/.M"'!r van Dijk en laver ook Henk Wery voor teveel oponthoud zorgden. Man kracht was er weliswaar steeds vol doende in de frontlinie (Hulshoff Venneker en Strik kwamen vaak opi maar merkwaardig juist daar door waaierden de aanvallen vaak te breed uit. Fadrhonc had bewust ge kozen voor die sterke bezetting van de voorste linie: „Ik heb de moei lijkste weg gekozen: geen vier, vijf man op het middenveld, maar de krachten verleggen naar de aanval. Ook om te komen tot attractief voet bal". De attractie bleef echter lang uit, gevolg ook van de speelwijze die de Oostduitsers toen hanteerden. Met negen, tien man ingegraven voor doelman Croy werden de offen sieve acties van Nederland kundig en gemakkelijk gepareerd. Jan van Be veren had het overzichtelijk gerang schikt. ..Valt er eenmaal zo'n goal dan krijgen die Jongens vleugels. Eén-nul is voor hen immers ge noeg? Ze verdedigen al goed en gin gen nog beter spelen. Waardoor het voor ons nog weer moeilijker werd er door heen te komen. We moesten dus meer risico's gaan nemen, maar omdat je dan m§pr risico neemt kunnen de uitvallen van die Jongens ook steeds gevaarlijker worden Steekvlam Hetgeen ook bleek in de kortston dige ogenblikken dat het DDR-team als een harmonika uit elkaar rukte en dan in de uitval veel meer mu ziek maakte dan Nederland in de voortdurende aanvalsdrang kon voort brengen (uitgezonderd dan het ge fluit en tergend handgeklap van de 50.000 op de tribunes die 't ook alle maal niet zo zagen zitten). Slechts éénmaal in die eerste helft knetter de Nederland als een steekvlam door de versterkte defensie van de oppo nent. Nadat Wery tikje van Kei zer in de muur van spelers had geschoten, Hulshoff net naast had gemikt en Keizer doelman Croy in een zweefvlucht ter aarde had ge drongen ging Cruijff in de „tang" bij Strempel en de voortdurend aan hem klittende middenvelder Weis- se.- Keizer nam de vrije trap speel de Cruijff aan die om verdediger Bransch wervelde en de bal voor- kreeg op de manier zoals alleen Cruijff-de-weergaloze dat kan. Huls hoff stond klaar om knap op de on beschermde hoek van het doel te mikxen (..Ik wilde eerst in de verste hoek koppen, maar daar zag ik die doelman heenrennen, toen bedacht ik me"»: 1-1, in de 25ste minuut. Toen pas kwam er zoiets als sfeer in de matte Kuip, de leeuw brulde even toen Keizer net naast mikte, toen Cruijff aanklever Weisst steeds va ker voor schut zette en Weisse een soort rugby ging spelen om de Ajacied althans toch nog enige ma len af te stoppen. De opleving was snel voorbij, al kwam Keizer nog eenmaal in zeer fraaie positie na een vreemd draaiend mislukt schot van Henk Wery (Strempel redde.) Geluk En Nederland mocht van geluk spre ken dat bij een van die spaarzame, maar wel razendsnelle uitvallen van de Oostduitsers de bal niet in, maar naast het doel caramboleerde toen Van Beveren weer mistastte na een vleugelschot van Peter Ducke en dat weer Ducke aangespeeld door de onopvallende Kreischer in fraaie positie tegen Van Beveren opschoot. Van Dijk (een kwartier voor tijd) terecht vervangen door Jan Jeuring) mocht Ducke kort na de rust figuur lijk de hand schudden: in welhaast nog fraaier positie kwam hij niet verder dan een zacht rollertje in de handen van doelman Croy. Van Be veren redde no geens knap bij een inzet van Strempel nadat de nationale doelman overigens weer had misgegrepen op een corner van Ducke (die later wegens aanmerkin gen op de leiding in het boekje zou gaan) maar dat was het sein voor het Oranje-kwartiertje waarin Cruijff en Keizer een fout van verdediger Sammer afstraften (Keizer scoorde, 54e minuut) en Van Hanegem kromme pass en Cruijff terug- dwarrelende voorzet het derde doel punt voorbereidden. Keizer scoor de weer, 65ste minuut. Gestuwd door Hans Venneker. en Hulshoff, Cruyff en Keizer bleef Oranje vervolgens nog zegge en schrijve vijf minuten gaaf voetballen, maar viel toen terug op slordigheid en nonchalance Met als „dieptepunt de passieve houding van routinier Israël en Hulshoff in ataat toen zwakke Pleun Strik, invaller Irmscher (voor Ducke) onrechtma tig tackelde, Irmscher zelf de vrije trap nam en andere invaller Löwe (voor middenvelder Sparwasser) vrij door kon gaan om vervolgens Vogel stellen voor 3-2 te zor gen. Fahrhonc dan nog: „Eén doel- ount drukt het verschil niet goed uit we hadden met twee goals verschil moeten winnen". Het is maar goed dat „West Duits land 1974" nog zo ver weg is Het juweeltje van Piet Keizer. De Ajacied (net zichtbaar achter Oostduitse doelman Croy) heeft keihard uitgehaald en via de onderkant van de lat knettert de bal het doel in: 21. De Oost duitse verdedigers kijken met open mond toe ROTTERDAM Toen de gebrui kelijke woordenstroom van Dr. Frantisek Fadrhonc na het duel ten einde liep, getuigde de bonds coach toch weer even van zijn trots. „Ik ben er trots op dat de jongens het geloof in eigen kun nen niet hebben verloren na die achterstand", meldde Fadriionc met schrale stem („Ik heb een heel zware week achter de rug"). Kritiek op de spelers ga ik niet ge ven met het oog op de clubbelan gen, ik vind wel dat de debutanten het uitstekend hebben gedaan". Dat vonden die debutanten trouwens zelf ook. Hans Venneker, veel op komende en betrouwbare rechter vleugelverdediger, die zijn debuut maakte op het terrein waar hij zijn carrière als aanvaller begon: .Het was een kwestie van snel aanpassen en dat is geloof ik aar- iig gelukt. Vooraf was steeds ge zegd dat ik het van mijn aanval lende kwaliteiten moest hebben, naar ik moest natuurlijk wel zor gen dat ik steeds weer op tijd terug was. Het is aardig gelukt, al is 3- 2 gemeten naar het aantal kansen dat wij hebben gekregen en dat ze hebben gekregen zeker te weinig. Voor hetzelfde geld winnen we met 4-1, die twee doelpunten tegen hoeven er zeker niet in". Dat was ook de mening van Barry Hulshoff, de andere debutant verdediger („Met Rlnus Israël heb ik t goed kunnen vinden"): „Maar we moesten wel risico's nemen. We zouden tenslotte offensief gaan spelen en toen dat in het begin niet zo liep moesten we risico's gaan nemen. Dat tweede doelpunt ging zo snel, dat we daarop nog niet waren ingesteld. Ik mag trou wens niet mopperen: ik heb een doelpunt gemaakt en ik heb veel gelegenheid gehad om op te ko- Het Nederlands elftal kreeg overi gens voor de prestaties in de wed strijd tegen Oost-Duitsland een totaal van 237 punten van de Ford Jury. Die score kwam aldus tot Van Hanegem. Keizer en Cruijff in een vreugdedans na een treffer van Keizer. stand: Faas Wilkes, 80 pnt., Abe Lenstra (waarom met gevoel voor humor werd geroepen toen doelpun ten te lang uitbleven naar de zin van het publiek) 82, en Eddy Pie- ters Graafland 75 pnt. De hoogste waardering gaf deze Jury tot nu toe voor het duel tegen Luxemburg in het vorige seizoen: 257 punten. PAUL DE TOMBf!. Autosport TUdens de gisteren geëindigde TAP-ralive door Portugal is een dodelijk ongeluk gebeurd. Op de weg naar Oporto botste een West- duitse volgauto frontaal op een vrachtwagen, waarbij de 27-Jarige monteur Udo Schimalzek om het leven kwam. Nog twee inzittenden van de personenauto werden zwaar gewond. Slechts dertien van de 145 gestarte equipes reden de rallye uit. De Fransen Jean-Pierre Nicolas en Jean Todt zegevierden in een Alpine Renault.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5