LEIDSCH DAGBLAD WEER BEWAPENINGSRACE? *arijse metrostaking ]uurt voorlopig voort Akelige verrassingen gratis hijEsso. LO vandaag ONZEKERHEID MOB ALWEER GROTER Amerikanen verontrust over militaire kracht van Sowjet-Unie leidsch dagblad Nu echte dieren- postzegels h.v. v. d. velde Citroën Roet en stank in Leiden 'Que teuws pge' richt 1 maart 1860 MAANDAG II OKTOBER 1971 No. 33526 jecteur: G. Koopman pfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f20,65 per kwartaal (postabonnementen f 23,05), f6,95 per maand (bU vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f 0,30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) NEW YORK (Reuter) Als er binnen een jaar tussen Amerika en de Sowjet-Unie geen overeenkomst wordt be reikt over beperking van de strategische bewapening, zul len de Verenigde Staten waarschijnlijk de bewapenings wedloop met de Sowjet-Unie hervatten, aldus een verkla ring van Amerikaanse strategen in een vraaggesprek met het tijdschrift „Life". Luchtfoto's tonen aan, dat er op communistisch gebied „voorwerpen en bouwsels staan, die tot dusver alle deskundigen voor raadsels stel len". zo schrijft Hugh Sidey in het nummer van deze week. Zelfs tijdens de SALT-besprekingen zet de Sow jet-Unie de produktie van nieuwe wapens voort, sneller dan ooit een land in vredestijd gedaan heeft De adviseur van president Nixon Henry Kissinger en zijn medewerkers „hebben berekend dat er nog slechts een jaar rest voor het bereiken van een overeenkomst op de SALT-be sprekingen. Wanneer die niet komt en de Russen blijven bewapenen, zul len we naar alle waarschijnlijkheid gedwongen worden de bewapenings wedloop te hervatten", aldus Sidey. Minister van Defensie Meivin Laird wil de defensie-uitgaven verhogen „alleen al om de Rassen bij te blij ven", maar dit plan van Laird „kan doorkruist worden door enige akelige verrassingen". „Life" zegt dat het Sowjetrussische militaire onderzoek al jaren lang ver uitgaat boven alles wat voor even wicht met de V.S. nodig is. De func tionarissen van het Pentagon (minis terie van Defensie in Washington) „verwachten spoedig te horen dat de Sowjet-Unie een grote doorbraak heeft gemaakt". piJS (GPD) De vier mil- 0 vaste klanten van de Parijse po kregen gistermiddag te ho- 1 dat na vier dagen geforceerd In ook deze week de staking wat zal worden voortgezet, h lange onderhandelingen, die piaal zeven uren hadden ge- |rd, waren de directie en de [bonden gedurende het week je eindelijk tot een compromis UNDER WIND Bilt verwacht van vanavond morgenavond: in het algemeen bewolking met plaatselijk wat Tot matig of zwak afnemende Iwestelyke wind. Min. temp. onge- 13, maxima morgen rond 18 gra ge komen, maar dat compromis werd door de 2000 metrobestuur ders verworpen, omdat het, in hun ogen, geen oplossing voor hun problemen opende. Hoe lang het conflict nog zal kun nen voortduren, is moeilijk te zeggen. Maar intussen laten de economische gevolgen van deze metrostaking zich steeds krachtiger en wijder voelen. De grote warenhuizen boekten vorige week een omzetverlaging van 30 pro cent en ook de theaters en de bios copen klagen over een sterk vermin derde toeloop. Alleen de schoenen zaken en de schoenmakers mogen juichen, omdat ze het werk niet meer af kunnen, terwijl ook in de verkoop van rijwielen en motorfietsen een duidelijke hausse is vastgesteld. Intussen hebben de Paryzenaars zich met groot improvisatievermogen zoveel mogelijk geschikt in de anar chie, de chaos en de janboel. Som mige kranten drukken formulieren af. die op de autoruiten worden ge plakt en waarop de automobilist, ter- wille van de lifters, vermeldt naar welke hoek of wijk van de stad hij zich begeeft. Maar de lifterijen heb ben ook al heel wat aanmeldingen dat een bereidwillige automobilist zelfs op klaarlichte dag de kat in het donker probeerde te knijpen. Behalve talloze fietsen en brom mers worden in de maneges buiten Parijs nu ook al verscheidene rij paarden van stal gehaald waarmee de eigenaars zich te midden van de vrijwel bewegingloze auto's naar hun kantoren begeven. De regering heeft begrepen een bij drage tot leniging van de ellende te moeten leveren. De militaire wagens die als gratis autobussen fungeren, schieten nog wat trager op dan de rast en daarom heeft de regering sinds zondag de plezierbootjes op de Seine als openbaar transportmiddel ingeschakeld. -HEEFT M MIJ/Y P0STZB&&- 1 AL Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 26 oktober 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hok|e zwart maken, bon Invullen In oper envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. Plak die op de lauke, lange wandkalender. Tijdelijk 25 ctl ROTTERDAM Twee |j sportvliegers zijn gisteren J aan de dood ontsriapt toen jij hun eenmotorig lesvliegtuig |j| bij een noodlandingsoejening neerstortte in een weiland bij Bergambacht. Tijdens de oe fening kwamen de wielen te gen de wal van een sloot, waarna .het toestel enkele malen over de kop sloeg. Tientallen meters verderop kwam het totaal vernielde toestel tot stilstand in een met een dikke krooslaag be dekte sloot. Voordien waren de instructeur en de leerling al met een enorme klap uit het vliegtuig geslingerd. Bei den werden met ernstige ver wondingen opgenomen in het ziekenhuis. Drugleverancier (ook in Leiden) gearresteerd ZEIST <ANP> Tijdens een huis zoeking bij een 28-jarige handels agent in Zeist zyn met behulp van een hasj-hond grote hoeveelheden hasj, marihuana en mescaline ge vonden. De man liet zich vele kilo's verdovende middelen uit India en Nepal toezenden in pakketten kle ding, schoeisel en in gebedshoorns. Met behulp van een eveneens ge arresteerde 20-jarige jongedame en een 32-Jarige caféhouder, beiden uit Utrecht, heeft de agent de verdo vende middelen op verschillende adressen afgezet, onder meer in jeugdclubs in Leiden en Utrecht. De contacten met zijn leveranciers legde hij tijdens persoonlijke bezoe ken aan het verre oosten, maar hij waakte er zorgvuldig voor zelf geen verdovende middelen te vervoeren. v. ZUYLEN v NIJEVELISTR. 372, WASSENAAR. TEL 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN TELEFOON 33741 LEIDEN Op verschillende plaat sen in Leiden klagen bewoners de laatste dagen over luchtverontreini ging. Uit het noordelijke stadsdeel en de omgeving van de Boerhaave- laan bereikten ons klachten over roet, dat op wasgoed en ramen slaat en waarschijnlijk afkomstig is van de vuilverbranding. Bij de politie klaagden bewoners van de Lammenschansweg en om geving over stank, die afkomstig zou zijn van de Fasson De directeur van het bedrijf heeft inmiddels maatre gelen genomen om deze overlast tot een minimum te beperken. Zaterdag waren het eveneens be woners van Lammenschansweg, Lo- rentzkade en Tomatenstraat, die last hadden van een vieze lucht. De her komst van deze verontreinigde lucht, die een prikkeling van de slijmvlie zen tot gevolg had, is onbekend. Het bedrijf van Fasson lag toen stil. Het Leldse college van B. en W. gaat een preadvies uitbrengen over voorstellen van het raads lid Portheine (WD) om d« raadsvergaderingen een over zichtelijker verloop te laten verkrijgen. De voorstellen van mr. Portheine lijken welkom op een moment dat de Leidse raad ongeveer wekelijks in voltallige vergadering bijeenkomt. De VVD-fractieleider heeft er op gewezen, dat de raad in prin cipe maar eenmaal per drie we ken bijeen zou komen. Dat principe is al maanden verge ten en bovendien gaat de raad tot in het eindeloze voort met het vangen van eikaars vliegen. Spreektijdverkorting zal daar hoe dan ook verbetering in moeten brengen. Zo zijn er nog belang stellenden op de publieke tri bune te vinden zijn, dan zullen zij zich wel eens afvragen of raadsleden de dag, volgend op een raadsvergadering, iets te doen hebben. Zo dat het geval is. dan zouden zij zich kunnen afvragen hoe competent de raadsleden zijn om dat dage lijks werk te verrichten. De aanslag die wordt verricht op het ambtelijk apparaat, dat ge dwongen is deze raadsvergade ringen bij te wonen, noemen we alleen maar even Daarom is er veel te zeggen voor Portheines suggesties. Het lijkt er sterk op dat de staf van de kinderpsychiater dr. Teuns Leiden vaarwel zal moe ten zeggen. Een daarmee valt een uniek stuk gezondheidszorg weg. De staf van dr. Teuns heeft in de loop der jaren werk verricht dat ver uitgaat boven hetgeen gewoonlijk wordt ge daan door Medisch Opvoedkui> dige Bureaus. Oók de gemeente Leiden heeft te maken met het conflict dat nu de staf van deze instelling een voudig dwingt om elders werk te gaan zoeken. In de loop der jaren heeft het Leidse gemeen tebestuur zich bijna opvallend inactief gedragen. Enkele indi viduele raadsleden daargelaten, heeft men de zaak-MOB gene geerd. Dat is te meer te betreuren, om dat én de ouders én de patiën tjes deze steun in de rug goed hadden kunnen gebruiken. Maar het college van B. en W. van Leiden heeft met een bijna passieve tegenzin gereageerd op pogingen om ingeschakeld te worden. En daarmee heeft het college van B. en W. óók schuld als per 1 november aanstaande ouders en patiëntjes in de kou komen te staan. Het financieel argument gaat ditmaal niet op, om een verwijt van betreurens waardige laksheid te ontgaan. LEIDEN Steeds donkerder gaat de toekomst er uit zien voor de "oude" staf van het Medisch Op voedkundig Bureau (staf-Teuns) die is gehuisvest in het pand Rijnsbur- gerweg 163. De staf-Teuns is on langs. na een slepend conflict met het bestuur van het MOB, per 1 november a s. ontslag aangezegd. De behandeling van de ongeveer 60 veelal jeugdige patiënten met aan- passings- en ontwikkelingsproblemen waarover de staf-Teuns de zorg heeft, dreigde daardoor in het ge drang te komen. Door tussenkomst van o.a. de D66-er dr. Imkamp werd eind vorige maand een wat beter klimaat in deze affaire geschapen. En een oplossing om de staf-Teuns voor Leiden te behouden, leek lang zaam in de maak te zijn. Maar recente gebeurtenissen heb ben die hoop grotendeels weer de bodem ingeboord. Eind vorige week werd namely k bekend dat de staf- Teuns het pand aan de Rijnsburger- weg, waarvan het officiële MOB eigenaar is, op 1 november dient te ontruimen. Dit vernam de ouderver eniging van MOB-directrice, mevr. dr. J. J. Frets. De huur van dit ge bouw is namelijk al geruime tijd geleden toegezegd aan een andere gegadigde. Waar de staf-Teuns en de patiënten na 1 november heen zouden moeten, is onduidelijk. Voorts bestaat bij de ouders van de patiën ten onzekerheid of de toegezegde subsidies om tot afhandeling van het patiëntenbestand te komen, na 1 november meer dan een beperkt karakter zullen hebben. Over de nieuwe MOB-ontwikke- lingen zou het PvdA-raadslid Van Aken vanmiddag een bespreking hebben met wethouder mevr. Den Haan. Hij zou ook van plan zyn er vanavond in de raad vragen over te stellen. (Zie ook stadspagina) Ralffelsenbank O Boerenleenbank i „Hirohito moet in Artis blijven" betoogde een demonstrant voor de Amsterdamse dierentuin. Overal waar de Japanse keizer kwam tijdens het kille privébezoek aan ons land, trof h(j demonstranten, politiemensen en lege straten. De keizer vertrok echter geen spier van het gezicht PAGINA 11 Natuurlijk wordt ook deze maan dagkrant weer beheerst door de sport. Het Nederlandse voetbal team won met 32 van Oost- Duitsland, Jong Oranje versloeg de Oostduitse jongeren met 21, maar desondanks was men niet tevreden. En daarnaast nog veel meer sport op zes pagina's PAGINA 5—10 De socialisten wonnen zowel in Bremen als in Oostenrijk PAGINA 13 i Jehovah's Getuigen in de Groen- oordhal: „De zandloper is bjjna leeg!" STADSPAGINA KONSTANTINOPEL, 9 Oct. Gisteren had hier eene ster ke aardbeving plaats, die echter geene schade aan richtte. NEW-York, 10 Oct. De helft van Chicago is verbrand Men beproeft den brand te stuiten door huizen met bus kruit in de lucht te doen vliegen. Honderdduizend personen zijn zonder dak. LONDEN, 10 Oct. Aan de Daily News wordt uit Dublin geschreven, dat Gladstone aan de verecniging tot be vrijding der gevangen fe- nians qeantwoord heeft, dal hij hen niet als politieke misdadigers beschouwde.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1