LEIDSCH DAGBLAD ZIEKENFONDSEN DUURDER Neen Leidse Baan vandaag Bonn Va ingrijpende verhoging tarieven academische ziekenhuizen .Kosten niet gedekt" fêk alles Vlieland 'eel bewolking GESTOLEN SCHILDERIJEN GEVONDEN Gemeente huurt pand van Gerzon Verkeersdeskundigen zeggen: K gas - haarden 2 Aankomst Hirohito zonder incidenten J" Kom J" Willeke in het donker 0=0 Nu echte dieren- postzegels gratis bij Esso. pgericht 1 maart 860 VRIJDAG 8 OKTOBER 1971 No. 33524 ecteur: O. Koopman jfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) LEIDEN De ziekenfondspremies zullen het komende r drastisch omhoog gaan. Dat is het gevolg van een in- jpende verhoging van de verpleegprijzen in de zeven idemische ziekenhuizen in ons land. Aangenomen wordt ook de tarieven van de ziektekostenverzekeringen zul- worden aangepast. let Leids Onderling Ziekenfonds (L.O.Z.) deelde vanochtend dat aan een flinke prijsstijging niet te ontkomen valt. „In 1970 n wij op de 30.000 verzekerden 15.000 verpleegdagen in het Leids demisch Ziekenhuis. Als nu de verpleegprijzen met vijftig pro- t worden opgetrokken is het wel duidelijk wat er zal moeten euren met de ziekenfondspremies" ïicieel weet men bij het AZ nog van niets, maar uit de inigingsmaatregelen die minis- 'Vragen in (amer over ie Leidse Schouwburg 1DEN Inhakend op het LD- 'Leiden moet uit schouw- pot tekort dekken" heeft het >rdorpse tweede-kamerlid De Ie (D'66) vragen gesteld aan de ster en de staatssecretaris van lenlandse Zaken en de staatsse- ris van Financiën. Goede vraagt of de tegenwoor- ministier van Binnenlandse Za- ;ich nog herinnert hoe in de ver- ïgscampagne voor staten en ge- tteraden in het voorjaar van in zijn aanwezigheid de toema- minister van Financiën op een -demonstratie in Leiden verbe- gen in de financiële situatie van ;ad Leiden in het vooruitzicht Kan nu ruim een jaar la- worden aangegeven waaruit verbeteringen daadwerkelijk be rt deze nieuwe verslechtering de positie van de gemeente Lei- te rijmen met de in het vooruit- gestelde verbeteringen voor en? vraagt het kamerlid. NDER ANKZEGGING verlengen wij t/m zaterdag 9 oktober ;e jubileum-aanbiedingen t, witte kooi 2 parkieten, kompl27.50 irlum-meubel met verlichting; ►rijs 365.00, nü 297.50 etten met Ion-ken chelpen voor ka- versiering. 4 m2 6.97 den-, poezen- 12.95 nü 10.75 met een 22.45 nü 18.75 iembare hoes. 27.35 nü 22.75 2.50 nderdags koopavond bij Nlwi Rijn SO Tfn 20824 (01710) >e Bilt verwacht van vanavond tot «"genavond: veel bewolking met latselijk wat regen. Matige, aan de st af en toe krachtige zuidweste rs wind. Minimumtemperaturen n omstreeks 13 graden aan zee tot (raden in het binnenland, maxima 15 graden. (opgemaakt om 12.40 uur) 9 oktober ter Nelissen (Financiën) gisteren aankondigde, kan worden opgemaakt dat de verpleegtarieven voor de der de klas worden opgetrokken 100 naar 150 gulden. Voor de beide andere klassen zijn de prijsstijgin gen iets minder. Een woordvoerder van het AZ in Ledden kon deze conclusie bevesti gen: „Misschien zullen de hier gel dende tarieven voor de derde klas (f 107,80) zelfs met zestig gulden wc den verhoogd". Bij het Academisch Ziekenhuis men niet bevreesd voor een verloop van patiënten naar andere zieken huizen, die nu gemiddeld goedkoper kunnen verplegen dan het AZ„Voor een groot aantal super-specialismen zijn de patiënten toch aangewezen op het Academisch Ziekenhuis". De zegsman tekende nog aan. dat zelfs na invoering van de nieuwe ver- p'eegtarieven de werkelijke verpleeg - kosten niet geheel worden gedekt: „Zou de regering het profijtbeginsel ten volle toepassen, dan zou de hui dige verpleegprijs voor de derde klas tenminste moeten worden verdubbeld tot 215 gulden". Bij het station Mariahoeve hebben rechercheurs van de Haagse politie gisteravond om half tien in een donker plantsoentje een deel terug gevonden van de buit van de kunstroof uit het museum in Alk- r en de schilderijenroof in het appartement van mevrouw Steune- brink aan de Van Alkemadelaan. Slechts verpakt in een stuk plastic lagen op de vochtige grond de kost bare Van Dijck, een Simon Ruijs- dael en de vier schilderijen van Steunebrink, waarvan nog niet duidelijk is of zij nu echte oude meesters zijn, of niet. Bij de schilderijen werden boven dien gevonden zilveren drinkscha len, zilveren borstplaten en ander zilverwerk, dat vroeger werd ge bruikt voor de gala-uniformen van de schutterij. Niet de hele buit van de kunstroven is terecht. Zoek zijn nog drie schilderijen uit het appar tement van de Haagse Steunebrink en en een partij aardewerk uit 1600, dat in het Alk- werd ontvreemd. LEIDEN De gemeente Leiden gaat het pand in de Breestraat hu- waarin Jarenlang modemagazijn Gerzon gevestigd is geweest, welke zaak begin van dit Jaar werd geli quideerd. De gemeente gaat het grote pand, dat zich uitstrekt van Breestraat tot Botermarkt, gebruiken om uit de ruimtenood te raken, waarin het stadhuis verkeert. Op de verdiepin gen komen kantoren. Overleg is nog gaande of aan de begane grond een bestemming kan worden gegeven, die past in de winkelfunctie van de Breestraat. Zeven vervoers- en verkeersdeskun digen hebben zich in een open brief provinciale staten van Zuid- Holland uitgesproken tegen aanleg de Leidse Baan. Volgens hen is nog niet voldaan aan de voorwaar voor een juste besluitvorming: de consequenties van de weg én een volledig mogelijk beeld van de mogelijkheden. De noodzaak van aanleg van de Leidse Baan moet naar de mening de briefschrijvers allereerst worden beoordeeld in het kader van geïntegreerd parkeer-, verkeers- vervoersbeleid voor de Haags- Leidse (of zelfs Leids-Haags-Rotter- damse) agglomeratie. Zij stellen met nadruk dat de prog- voor de verkeersintensiteit in de avondspits in 1980, opgesteld het noordelijke deel van de agglomeratie, niet zonder meer de noodzaak of wenselijkheid van een Leidse Baan aantonen. Het is, zeg gen zij, niet verantwoord zonder nader onderzoek aan te nemen dat de gewenste voordelen (veiligheid, ontlasting van woonstraten, etc.) inderdaad in voldoende mate zullen optreden. Beoordelingen „op het oog" en „met het gezond verstand" zijn vaak on juist, omdat deze beoordeling berust op simpele oorzaak- en gevolg-in terpretaties, maai- het ingewikkelde patroon van de relaties buiten be- toonzaal hoge rijndijk 25 19.00-21.00 u zaterdags van 9 30-13.30 u schouwing laten. De ondertekenaars van de brief zijn prof. ir. B. van Bilderbeek, hoogle raar verkeerskunde en railverkeers techniek TH in Delft, drs. G. Hup- kes, adj.-directeur Centrum voor Vervoersplannen in Utrecht, prof. dr. J. A. Michon, bijzonder hoogle raar verkeerskunde RU Groningen, drs. J. B. Polak, buitengewoon lec tor vervoers- en verkeerseconomie RU Groningen, ir. A. A. J. Pols, tot voor kort medewerker aan de Penn-Yersey Transportation Study in Amerika, drs. J. Vogelaar, mede werker integrale verkeers- en ver- voersstudie NEI en prof. mr. K. Vonk, buitengewoon hoogleraar ver keers- en vervoerseconomle aan de Universiteit van Amsterdam. SCHIPHOL Bij aankomst van keizer Hirohito van Japan op Schiphol heeft zich vanmiddag geen enkel incident voorgedaan. De DC-8 van Japan Air Lines werd naar het midden op het vliegveld gelegen bufferplatform gedirigeerd. Enkele minuten nadat het toestel tot stilstand was gekomen, verscheen de keizer hoed in de hand in de deuropening. Hjj stapte op het platform, maakte een lichte buiging naar verslaggevers en fotografen en begon omzichtig de hoge trap af te dalen, gevolgd door keizerin Na- gako. Vervolgens stapten de keizer, de kei zerin en het gevolg in auto's en reden met een wijde boog over het platform en taxibanen via het vrachtcentrum naar de Rijksweg, op weg naar Huis ten Bosch. Staatssecretaris Vonhoff was vanochtend naar de grens bij Wuustwezel gekomen om de te ruggevonden „Liefdesbrief' van Vermeer in ontvangst te nemen. ve spa Hoofddealer voor Leiden e.a. 3ËBRS. HUISMAN HOGEWOERD 66—68, LEIDEN TELEFOON 31292 voor een kwaliteits piano of orgel kijken en vergelijken bij BOOT in Bodegraven U zult er een unieke collectie electronische orgels en piano's aantreffen van vele merken, modellen en prijzen. ALPHEN AAN DEN RIJN Grote verwarring heerste er gisteravond in de Goede Her derkerk. waar het toneelstuk "Twee op de Wip" met in de hoofdrollen Willeke Albert! en Jeroen Krabbé, al voor de start, als een nachtkaars uit ging. De lampen-installatie, die de toneelproduktie had meege bracht. bleek te zwaar voor de elektrische leiding. Alle stoppen waren doorge slagen en na vervanging door nieuwe, bleek slechts de helft van de lampen te branden. Het gevaar bestond, dat door het grote vermogen van de lampen licht-installatie de leiding zou smelten. Joop van den Ende, producer van het toneelstuk, besloot de toeschouwers een voorstelling met eerste-rangs plaatsen aan te bieden in een "echt" thea ter, namelijk de Stadsschouw burg in Haarlem op 15 oktober Het vervoer wordt ook door hem verzorgd Totale kosten: onge veer f4000. De regering-Biesheuvel heeft de strijd tegen de inflatie steeds voorop staan. Het bedrijfsleven wordt aangespoord om zich te matigen. Meer kan de regering niet doen. want om der wille van de goede sfeer zijn maat regelen op het gebied van loon- en prijspolitiek ingetrokken. Nu blijkt op één dag waartoe dat leidt. De autoverzekeraars ma ken bekend dat premies 20 tot 25 procent hoger worden, in verband met de steeds stijgende uitkeringen. De regering mompelt bedenkelijk, maar moet verder haar mond houden. Diezelfde regering maakt bijvoor beeld het verplegen in acade mische ziekenhuizen aanzien lijk duurder. Waarschijnlijk on- j der het motto, dat je, daar I ziekliggend, de vruchten kunt plukken van de jongste stand I van de wetenschap. Het is een gezochte uitleg van 't .profijt- J beginsel". Even goed kan wor- i den staande gehouden dat aan- staande medici in hun oplei ding kunnen „profiteren" van de patiënten, die ze onder be handeling krijgen. Hoofdzaak is echter dat op deze manier de strijd tegen de infla tie een farce wordt. De kosten van autorijden worden verder verhoogd en de ziekteverzeke ringen zullen de verpleegkosten ongetwijfeld afwentelen. De cliënten van de verzekerings maatschappijen, autorijders en aspirant-verpleegden, merken het in hun portemonnee. Daar door worden vakbonden ge dwongen looneisen te stellen. De loon- en prijsspiraal kron kelt verder omhoog. Wie had het daar nog over matiging? 4JeerrU i 0/vRprz&&L 4i9 Plak die op de leuke, langewandkalender. 30 pagina'S Gemotoriseerd Nederland heeft iwn nieuwe dreun op het moede noofd gekregen. Na de zwaar ver teerbare fiscale surprises, die de miljoenennota en troonrede in petto hadden, doen de verzeke raars er nog een fikse schep op door de premies voor auto's mo toren en bromfietsen met maar liefst 20 tot 25 procent te ver hogen pagina 19 Verschillende meningen over kei- j zer Hirohito en zijn bezoek PAGINA 7 en 23 Scylla ln conflict met de Neder- landse tafeltennisbond PAGINA 17 Carrie Tefsen thuis PAGINA 25 MEUBEL DISCOUNT N.V. '•■'"111 J.'f fcifiiéu 1» X COKSWTOmjIWT UKMMl 150 HET BEfERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRU5 Zoekt u een ZUINIGE en ECONOMISCHE auto 7 FIAT biedt U diverse modellen aan: v.a. f4389,— incl. BTW. o.a.: FIAT 500: 600 en 850. Ook goede OCCASIONS van recente bouwjaren hebben wij in deze klasse voorradig. KOREVAARGARAGEnv teuivs Tot president van de Maat schappij der Nederl. Letter kunde is gekozen Mr. L. A. J. W. Baron Stoet van de Bee- le. Hedenmorgen viel een kind in den Ouden Rijn. Reeds in levensgevaar verkeerende. aarzelde .onze stadgenoot, de heer Verbeek, niet. zich te water te begeven. Hij had de voldoening het kind te be houden aan wal te brengen ln de maand September zijn binnen de gemeente Lei den geboren 133 kinderen, als 60 zoons en 73 dochters Overleden 90 personen, als 10 mannen, 10 vrouwen 34 zoons en 32 dochters, daar enboven als levenloos aan gegeven 4. Gehuwd 22 paren. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis al hier opgenomen van 105 tot 123 volwassen personen en van 32 tot 45 kinderen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1