%raël en Egypte tegen het \}uez-plan van Washington Slechts Frans autonieuws op Parijse „Salon" Arecode machteloze president van Uruguaywenst herkozen te worden wijzing door mevrMeir en minister Riad nmoediging' ms Paulus: Kerk is rdnekkig behoudend li: BRAZILIË BEZORGD OVER STEMBUSSTRIJD OP 28 NOVEMBER A.S. Messcher's Modehuis Zuid-Afrika ontkent de overschrijding van de grens LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 JZALEM, NEW YORK (Reuter, AFP) Zowel de sche premier mevrouw Golda Meir als de Egyptische ff van Buitenlandse Zaken Machmoed Riad hebben zich kritisch uitgelaten over het Amerikaanse plan voor een ijds akkoord over heropening van het Suezkanaal, zoals or de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken in een rede in de Algemene Vergadering van de Ver. uiteengezet is. uw Meir verklaarde, dat het igers „Jammer genoeg geen vormt om de totstandko men een speciale regeling over van het Suezkanaal ^Mderen". De toespraak van ^Brfdus mevrouw Meir, kan bo- H door de Egyptische lei- fip&rden uitgelegd als een aan- om in hun koppige hou- volharden. Minister Rogers zijn rede gezegd dat een be- oor een korte periode niet end is, maar dat het toch Ig is te verklaren dat een be- zich aan een bestand van :te duur te houden, niet na- kan worden binnen het ka- een tijdelijke regeling. Dit, ïevrouw Meir, verhoogt de een tijdelijke regeling niet. Meir legde er de nadruk op Egyptenaren het recht voor laten opeisen om het Suez- ►ver te steken nadat de Is- troepen zich hebben terug- n. Zij meent dat de op- n van ministers Rogers de top bij de Egyptische leiders wekken dat Israël mis- kkoord zal gaan met het oversteken van het Suezkanaal door Egyptische troepen. Maar hiertegen aldus mevrouw Meir, blijft Israël fel gekant. Minister Riad zei in New York het volgende: „Israël is uit op gebieds uitbreiding en wil deze tussentijdse overeenkomst gebruiken als spring plank voor verdere agressie. De er varing van meer dan twintig jaar heeft de Arabische wereld immuun gemaakt voor een val in zo'n kuil. In het verleden had Israël tussentijdse akkoorden ook gebruikt als middel om de feitelijke toestand te conso lideren". De Egyptische minister merkte op dat zijn Israëlische collega Eban de VN-assemblee had meegedeeld dat Israël niet het hele bezette gebied van Egypte zal ontruimen, en voeg de er aan toe: „Kortom, Israël nodig de Egypte uit een tussentijds akkoord te ondertekenen waarin Egypte zich zou neerleggen bij de voortdurende Israëlische bezetting van zijn gebied onder auspiciën van de internatio nale gemeenschap" Volgens Riaa is een „krachtig internationaal optre den noodzakelijk om Israël te dwin gen zich te voegen naar de fun damentele normen van het Hand- PICAANSTAD (Reuter)Paus Paulus heeft gisteren I wekelijkse audiëntie een waarschuwing gericht tot de- die, zoals hij zei, van de huidige bisschoppensynode „een le gedaanteverandering van de kerk verwachten". bisschoppen niet vrij i wens van de grote meerderheid van de bisschoppen en kardinalen die tot nu toe op de synode het woord heb ben gevoerd. ~""|ndigen wat hun zint of "Wat e leerstellige, of liever an- J (ellige stromingen van de [openbare mening zou plezie- ket credo blijft, aldus de jln dat opzicht is de kerk skig behoudend waardoor zij |ijd Jong blijft". In geloofs- hehoort zelfs niet aan de Wacht te worden". De eerste kheid van veranderingen evo- (n transformaties binnen de edacht worden". De eerste |n de bisschoppen is de nauw- en getrouwe over ig van de oorspronkelijke iap van Christus, zo verklaar- Paus, die nog verwees naar de feschikte bevoegdheden" van de. kerk is hardnekkig conserva- i vertelde hij de 30.000 perso- le op de audiëntie aanwezig Het was zijn eerste verschij- het openbaar sinds zondag, verkoudheid heeft hij al agen het overleg van de bis- ynode niet kunnen bijwonen Celibaatswet sschoppensynode zal zich niet :n tegen de handhaving van ibaatswet voor de priester, insel maar, zo menen goedin- Vaticaanse kringen, wel po- doen om alle mogelijkheden principe niet aantasten, aan pen voor de aanpassing van ister aan de huidige tijd. :ou dan betekenen, zo zei nen. een reeks uitzonderingen op de tsverplichting gemaakt zouden worden. Maar deze uitzonde- Walingen zouden dan pas toe kunnen worden als de Paus ei it aan geeft. Politiek ringen rond de synode is er op gewezen dat de RK Kerk ls tot concessies op het ge- an de politieke activiteit van Isters. Van deze bereidheid zou tfjn gegeven in een werkdocu- over de praktische problemen iet priesterambt, dat onder lei- an de kardinaal-primaat van e. kardinaal Tarancon, is op- en verspreid is onder de sy- iders. Ut document zou het voorstel ervat om de priesters een ze- 'rijheid van handelen te geven lltiek terrein, echter met die stie dat zij zich niet bjj pen he- politieke partij mogen aan- Kardinaal Tarancon dringt dit document echter op aan de atswet te handhaven. Dit zou 'ereenstemming zijn met de Deze enorme bouwput bevindt i Het Parijse stadsbestuur ver- iich op de Parijse Place de la wacht van de aanleg van het on- Concorde, waar een kolossaal on- zichtbare parkeerterrein, dat de dergronds parkeerterrein wordt stromen auto's in de binnenstad aangelegd om de doorstroming zich sneller zullen kunnen ver van het verkeer te bevorderen, plaatsen. Links op de achtergrond I de vermaarde Obelisk. Ver. Naties financieel aan de grond NEW YORK (Reuter) Secre taris-generaal Thant heeft de begro tingscommissie van de Algemene Vergadering de'r Ver. Naties giste ren meegedeeld dat de VN nu verke ren „in een staat van bijna totale en hopeloze insolventie". Zelfs een vluchtige beschouwing van de fi nanciële positie zou elke twijfel over de „wezenlijke ernst" daarvan weg nemen, zo zei hij. De onbetaalde gewone begrotings posten zullen tegen het eind van dit jaar de 65 miljoen dollar overschrij den, en zeker 33,5 miljoen daarvan „moet als niet invorderbaar worden oeschouwd". Het werk kapitaal van 40 miljoen dollar is volledig gebruikt, en aan schulden voor vroegere en huidige vredesope raties is meer dan 50 miljoen blijven staan. Eind vorige maand moest 15 miljoen geleend worden uit speciale fondsen om de gewone kosten, zoals de maandelijkse uitbetaling van sa larissen aan het VN-personeel, te kunnen betalen. Tien jaren van te korten zijn nu uitgelopen op een toestand waarin wij zelfs in onze meest elementaire verplichtingen „letterlijk van de hand in de tand leven", aldus Thant. Van achteren beschoten BELFAST (AFP) Een politie man en een burger zijn vannacht in Belfast door kogels van sluipschut ters getroffen en met zware verwon dingen naar het ziekenhuis gebracht. Beide mannen liepen samen door een straat in het centrum van de stad toen zij van achteren beschoten werden door sluipschutters. Deze gingen per auto aan de haal. In Belfast zijn gisteravond bijna gelijktijdig tien bommen ontploft in verschillende delen van de stad. Een woordvoerder van het Britse leger zei dat er geen doden of gewonden zijn gevallen. Bij een van de explo sies zijn gebouwen beschadigd bij de aanlegplaats van een veerboot in de haven van Belfast. PARIJS (ANP) De 58ste Salon de l'Automobile aan de Porte de Ver sailles in Parijs opent vandaag haar poorten. Dat betekent tevens de opening van het nieuwe autosei zoen. Veel nieuws is er overigens niet en het weinige, dat als novi teit kan worden aangemerkt, komt van de Franse zijde. Het doorgaan van de Parijse autosa lon heeft vele maanden aan een zijden draad gehangen. Nadat de Duitse autofabrikanten wegens de hoge kosten geen belangstelling hadden getoond voor de traditione le autotentoonstelling in Frankfort, wilden aanvankelijk ook him Fran se collega's dit voo'rbeeld volgen. President Pompidou greep even wel persoonlijk in en voor zijn ar gument, dat het nationale prestige moest prevaleren boven de renta- biliteitsberekeningen zwichtten tenslotte de Franse autofabrikan ten. Dat de grote „show van chroom en lak" dan ook doorgaat is louter en alleen aan de Franse president te danken. Ongeveer duizend standhouders, van wie 430 lit het buitenland, bevol ken het tentoonstellingscomplex. Er zijn glanzende auto's in alle mogelijke variëteiten te zien, ter wijl nu voor de eerste maal ook fabrikanten uit Joegoslavië en Roe menië acte de presence geven. Veel nieuws is er dus niet. De mees te belangstelling van de vele dui zenden bezoekers zal ongetwijfeld SICILIË EXPORTEERT ROEVEN. NEW YORK (AP) In de afge lopen Jaren zijn meer dan duizend Sicilianen vai\uit Canada illegaal de Verenigde Staten ingekomen, waar zij als „slaven" dienstdoen in gang steroperaties, aldus de „New York Daily News". Volgens het blad kan het aantal on gewenste emigranten nog veel hoger liggen en zijn er in de loop der jaren slechts 96 Silicianen uitgewezen. De emigranten treden volgens het blad in dienst van de „koningen der onderwereld." die niet goed overweg kunnen met de jonge mis dadigers van Amerikaanse bloede, die veel te onafhankelijk zijn. „De Sicilianen volgen alle bevelen on voorwaardelijk op," aldus het blad Behalve als gangsters zouden de Sicilianen ook voor de misdaadbon den in restaurants, bakkerijen en bouwbedrijven werken. (Van onze correspondent dr. Hermann P. Gebhardt) MONTEVIDEO (GPD) Kon go, Korea, Vietnam en Cuba zijn voorbeelden van kleine landen waar de gebeurtenissen kunnen leiden tot internationale verwik kelingen van de eerste orde. Hoe wel de tijd voor interventie van grote landen nu echter voorbij lijkt zou een overwinning van de coalitie van linkse partijen bij de verkiezingen van 28 november a.s. in Uruguay wel eens de lont in het kruitvat van zuidoostelijk La- tijns-Amerika kunnen zijn. Het generaals-regime in Brazilië heeft geen moeite gedaan om te ver bergen, dat het de komst van een bewind als dat van Allende in Chili in de buurstaat Uruguay met een ge wapend ingrijpen denkt te beant woorden. De positie van Uruguay tussen de twee grootste Zuidameri- gaanse staten Brazilië en Argentinië (Uruguay werd door de Britten in de vorige eeuw rnin of meer als buf ferstaat gecreëerd) zou tot gevolg hebben, dat een eventueel ingrijpen van Brazilië ook de andere buurman, Argentinië, in het geweer zou bren gen. De openlijke dreigementen van Rio de Janeiro en Buenos Aires komen op een ogenblik, dat het aanzien van de huidige regering-Pacheco Areco tot het absolute nulpunt is gedaald. De ontsnapping van meer dan honderd stadsguerrillastrijders van de Tupamaros, die de regering de af gelopen jaren met moeite achter de tralies wist te krijgen, en de vrijla ting van le Britse ambassadeur Jackson, waarbij de Uruguyese rege- j ring machteloos moest toezien, heb- I ben het laatste restje vertrouwen In Areco weggenomen. praatjes. Daarin beriep hij zich er op, helemaal alleen de beslissingen te hebben genomen waarmee hij geweld, inflatie, prestigevermindering op in ternationaal niveau en economische criminaliteit zou hebben bestreden. Onbegrip President Areco In de ogen van velen in Uruguay is het daarom belachelijk, dat Areco's aanhangers pogingen doen hem op nieuw gekozen te krijgen. Om terug keer van de president te bewerkstel ligen is een hervorming van de grondwet nodig. Zijn aanhangers trachten op het ogenblik dan ook op allerlei manieren liet tij voor hem te doen keren. Een van die pogingen is een advertentiecampagne. In halve pagina's verkondigen zij: „U weet dat Pacheco gelijk heeft: dat blijkt uit zijn daden". Dan volgt een opsomming: hij zorgde voor tweedui zend schoollokalen, 163 verpleegin richtingen, remde de inflatie af tot 20 procerft per jaar, bracht de goud reserves op peil en bestreed op in tensieve wijze de speculatie. De ad vertentie wordt opgesierd met een foto die Areco toont als jeugdige held. Tegelijkertijd hield de president één van zijn zelden geworden radio- De korte redevoering van de pre sident toonde een bijna tragisch on begrip voor de werkelijkheid en zijn persoonlijke kwaliteiten. Het zen dingsbewustzijn waarmee hij zich als messiaans redder van zijn volk naar voren schuift en de paternalistische wijze waarop hij de mannen en vrou wen „die met hun eerlijke werken de glorie van de republiek vormen" herinnert aan andere soortgelijke door zichzelf naar voren geschoven volksprofeten. Pacheco Areco heeft in de strijd tegen de Tupamaros echter geen been om op te staan. Aan de infla tie is alleen maar oppervlakkig wat gedaan. Hij heeft de wisselmarkten moeten sluiten om al te grote schom melingen in de koers van de peso te voorkomen en de stadsguerrillastrij ders probeerde hij uit te bannen door het gebruik van het woord Tu pamaros te verbieden. Officieel moet de dollar 250 pesos waard zijn. Bij de banken krijgt men voor de dollar 370 en op de zwarte maakt 500. De vrijlating van ambas sadeur Jackson en de aanhoudende geruchten over een Braziliaanse in terventie zijn kenmerkend voor de internationale geringschatting voor wat eens het „Zwitserland van La- tijns-Amerika" werd genoemd. Wat zijn maatregelen tegen de eco nomische criminaliteit betreft, daar mee is hij nooit ve'rder gekomen dan de internering van een gering aantal onbekende woekeraars en alleen nog maar op grond van de wet op de noodtoestand. Iets soortgelijks hangt ook slagers die zich niet houden aan de prijsstop boven het hoofd. Para doxaal genoeg liggen Pacheco Are co's maatregelen in dezelfde sfeer als die van de Tupamaros, die op hun beurt prominente speculanten in hun „volksgevangenis" vasthouden. Afgezien van zijn gemis aan po litieke successen verwijten Pacheco Areco's tegenstanders hem ook zich persoonlijk verrijkt te hebben. Zo zou hij de oude vesting Santa Tere sa, een van Uruguay's toeristische attracties en een aan de staat ge- sohonken landgoed voor het publiek hebben laten sluiten en een groot zwembad en een landingsbaan voor hef schroef vliegtuigen voor ei gen gebruik hebben bestemd. Verder wordt hem verweten dat hij in de VS een kogelvrije auto, zoals alleen de Arabische oliesjeiks plegen te gebruiken, gekocht heeft. Een dui delijk teken hoeveel er in Pacheco Areco's ambtsperiode is veranderd. Zijn voorgangers konden hun nor male auto's zelf nog besturen en zon der zorg naar de bioscoop te gaan, Areco leeft echter in voortdurende zorg over zijn persoonlijke veiligheid en het valt hem misschien niet kwa lijk te nemen dat hij het in het iso lement, waarin hij zichzelf heeft ge plaatst, een beetje comfortabel wil hebben. Achter de schermen In de eerder genoemde redevoering die voor alle radiostations moest wor den uitgezonden, had hij het drie maal over zijn „eenzame beslissin gen," waarmee hij slechts bewijst dat de zestig ministers, die hij in de loop van de Jaren versleten heeft, hem het steeds anders hebben geraden. Hoewel het belachelijk is, dat een president die van de ene blamage in de andere rolt. zich als een groot staatsman naar voren schuift, is het niet onwaarschijnlijk dat Pache co Areco m de politieke arena van Uruguay nog een rol van beteke nis blijft spelen. Argentiniè&c Dat hij vijftig procent van het aantal stemmen, die nodig zijn ypor hervorming van de grondwet niet zal krijgen, betwijfelt niemand, maar bij de huidige versplintering in de Colorado-partij zou hij achter de schermen nog wel invloed kunnen behouden. Het is nelemaal niet zo onwaar schijnlijk, dat zijn aanhangers in de strijd om de presidentskandidatuur in zijn partij (er zijn nu al vijf kan didaten) tenslotte aan het langste eind zullen trekken. De kandidaat die de partij zal stelen zal dan wel geen Pacheco Areco heten, maar de hui dige president behoudt nog een aan zienlijke invloed. Pacheco Areco legt er telkens weer de nadruk op dat hij onder alle om standigheden de verkiezingen van 28 november a.s. wil laten doorgaan. Uit opinieonderzoeken is gebleken dat de Colorado-partij, wanneer de verkiezingen op het ogenblik gehou den zouden worden, procentsgewijs het grootste aantal stemmen op zich zou verenigen. De kansen op een normale stem busstrijd moeten echter niet te groot worden geacht. Temeer omdat er de laatste tijd steeds meer geruchten de ronde doen over een staatsgreep. uitgaan naar de nieuwe sportieve Renault-modellen R15 en R17 (in vele uitvoeringen), de Fiat 127, waarvan de constructeurs in Turijn heel veel verwachten en de Amerikaanse maanauto (gecon strueerd door een dochteronderne ming van General Motors). Deze "moonbuggy" is de meest vreem de en waarschijnlijk ook het duurste voertuig, dat het Franse publiek ooit op de „salon,, heeft kunnen zien. Het verdere autonieuws bestaat uit onder meer de GS Break van Ci troen, de combinatiewagen in de 504-serie van Peugeot, de Ran ge Rover (een wagen voor alle mo gelijke terreinen) van British Ley- land, uit Zweden de nieuwe coupé uitvoering, de 1800-ES, van Volvo en uit Japan de Honda Z 600. Ook zijn er enkele krachtige uitvoe ringen van Fords Escortserie en niet te vergeten de nieuwe 1972-mo- dellen van Ford-Amerika. Degenen, die zouden menen, dat in Parijs reeds de aangekondigde Mor ris Marina zou worden gepresen teerd, komen bedrogen uit. De En gelsen willen deze wagen liever voor het eerst tonen in Londen. Evenmin is er sprake van de komst van de Fiat 126, de nieuwe Opel Rekord en de Ford Granada. Iets wat met grote zekerheid reeds nu kan worden voorspeld, is dat het verkeer in Parijs tussen vandaag en 17 oktober de laatste dag van de salon) nog drukker zal zijn dan het gewoonlijk al is. En de metrosta king, die ook thans nog in volle gang is, zal haar steentje zeker bij dragen tot een nog grotere ver keerschaos. Ongetwijfeld zullen weer vele duizenden auto-enthou siasten voor de loketten een toe gangskaartje kopen om met groot ontzag de snelheidsmeters van de steeds sneller en krachtiger wor dende auto's te kunnen gadeslaan, terwijl ze met zo'n wagen een der gelijke snelheid op de overvolle autowegen wél nooit zullen kunnen halen. ADVERTENTIE BREESTRAAT 175 - LEIDEN TELEFOON: 22095 PRETORIA (Reuter) De Zuid- afrikaanse premier Vorster heeft gis teravond nadrukkelijk ontkend, dat Zuidafrikaanse politiemannen by achtervolging van terroristen, die landmijnen hadden gelegd, het ge bied van Zambia waren binnenge drongen. De politie bevindt zich nog in de strook van Caprivi in Zuidwest- Af rika, waar op de terroristen wordit gejaagd. Premier Vorster noemde persberichten over grensoverschyding door de Zuidafrikaanse politie "hoogst onverantwoordeiyk" en hy zinspeelde daarby op het streven vaa zijn regering om tot een dialoog mal Afrikaanse negerstaten te komen. Deze dialoog begint op gang te komen en wordt nu door de onjuiste berich ten op onverantwoordeiyke wijze doorkruist. De Zuidafrikaanse premier richtte in dit verband een waar schuwing tot de pers "sensatie en frontpaginanieuws niet belangrijker te achten dan de belangen van Zuid- Afrika" en hy voegde daaraan toe: "Wy gaan liever niet over tot dras tische maatregelen als de zaak door een vriendeiyke benadering kan wor den rechtgezet. Maar als de zaken op deze wyze voortgaan, komt het bloed over het hoofd van de pers". Intussen heeft Zambia gisteravond om een spoedzitting van de Veilig heidsraad verzocht in verband met "misdadige aanvalsdaden tegen Zam bia door Zuidafrikaanse strydkrach- ten uit Zuidwest-Afrika". Het is mo- geiyk. dat de Veiligheidsraad mor genmiddag byeenkomt om zich over deze klacht van Zambia te beraden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9