en zo n ,Eén griepepidemie eerste jaar stort ineen. |ong« w sjonge*. Taak van gezinsverzorgster staat in teken van dienen BALLY DAF-DAG vsGevolgen van onderwijsbeleid in Leiden nu al voelbaar :n Lezers blijven over 3 oktober schrijven 1EIHNDERDAG 7 OKTOBER 1971 LEIOSCH DAGBLAD ÊIDEN Niemand aan de Leidse universiteit kan op dit 4blik geheel overzien wat de gevolgen zullen zijn van de minister De Brauw ingevoerde bouwstop en personeelbe- maatregelen. Maar dr. H. F. M. Crombag is er weinig mist op. Als hoofd van het bureau dat zich bezig houdt met uwOnderwijsresearch binnen de Leidse universiteit, zit hij als jVare in een kraaiennest. En vanuit die hoge uitkijkplaats 3it hij waar: „Er hoeft steeds minder te gebeuren om een raaje te veroorzaken. Ik vraag me af hoelang het nog duurt er grote ontregelingen gaan plaats vinden", zijnj Het Romeins recht en het oud-vader lands recht zijn als studievakken hemjine dreigende symptomen ziet i. vu al. Ze doen zich volgens hem ;escl|l voor bij de juridische facul- vande sociale wetenschappen en dpel bij het eerste jaar van de ma-a;ijnenstudie. isf el ak de Kat tactj werkadres van zijn bureau ookle Boerhaavelaan 43 licht dr. bag toe: "Aan de juridische fa- Hejt krijgen we bijvoorbeeld de moelijkheden, omdat de ie teveel uren moeten maken. 34 lesuurtje is gebruikt, op de lieerwijsspitsuren" dreigen er al r w|jkheden. En als er nu één |roepleider voor een paar we- 3e wordt, dan ontstaat er al de nel pandek. H Stoeltjes ichil is niet zo dat door bouwstop, an bnderwijsniveau meteen dras- uiiof dramatisch zal dalen, maar n eèn zich op allerlei punten klei- )blemen voor. Je krijgt bi j voor- maken met een tekort aan voor de studenten. Of de zijn niet op tijd klaar. Of iemand ziek en er is geen ver- eler kolang dit soort vrij technische incidenteel voorkomt, nog geen ramp. Tót het ldhfik dat er een griep-epidemie sohlekt. Dan stort op een gegeven Mjlik zo'n heel eerstejaars-onder- |ewoon in elkaar. Bij sommige leiten zit men al aan het eind mogelijkheden. Met kunst en Js Herk zijn die mogelijkheden wat ^e*Sreid, maar nu zit er ook geen elasticiteit meer in". Jhtlijsten om de toevloed van 'deaten in te dammen? "Die los- Ejks op. Je krijgt een grote prop qo fiten aan het begin van het eer- ,n ft tweede jaar, die heel snel i Bjoeien. Als er teveel aanmeldin- blejjn voor 'n bepaalde studierich- ictrtdan moet je voor die mensen jveiternatief maken. hte Linkse handen de universiteit dicht stopt It hoger beroepsonderwijs dicht want dat is dicht, de ca- Hit ervan is niet vergroot dan een maatschappelijk pro- Dan hou je mensen over met ilinkse handen waar je niks punt doen. Voor een vent is het leter dat hij een beroepsoplei- heeft gevolgd, dan dat hij dat de gymnasium-diploma in z'n ..'eeft waarmee hij de maatschap- I moet omdat er op de univer- geen plaats is. Zo'n gymnasiast lelemaal niks". researchbureau van dr. Crom- opgericht. Leiden was laatste universiteits in ons land die een dergelijk lut instelde. De hoofdschotel iet werk bestaat uit 'het ver- fen van het onderwijs aan de iten. Dr. Crombag: "wij heb- ixbij een sterke voorkeur het eerste studiejaar, omdat le meeste mensen struikelen". werd de rechten-opleiding de loep genomen. Dat heeft jeleid, dat anderhalve week ge- het eerste jaar is gestart, dat afwijkt van de vorige cursus. verdwenen. Wat wél is gebleven, is de essentie van deze vakken: het analytisch leren lezen en het leren oplossen van casus-posities. Romeins recht Dr. Crombag: „Iedereen zei: dat Romeins recht en dat oud-vader landse recht moet je afschaffen. Maar toen we dit gingen onderzoe ken, bleek dat een belangrijk deel van die tijd werd besteed aan het trainen van vaardigheden als leren lezen. Inhoudelijk zijn de twee vak ken nu uit het eerste jaar verdwenen maar de vaardigheidstraining eruit is behouden in de vorm van het nieuwe praktikum „methoden en technieken". "Of er nu minder mensen in het eerste jaar struikelen? Ik weet het niet. Ik heb wel het gevoel dat wie nu het eerste jaar niet door komt, er verstandiger aan doet om weg te gaan, omdat in het eerste jaar nu niet alleen wordt getoetst op de ken nis van een heleboel zaken, maar ook op een aantal voor juristen fun damentele vaardigheden". Het met vier onderwijspsychologen werkende researchbureau van dr. Crombag is in twee jaar niet uit gebreid. Enerzijds niet, omdat er geen financiële armslag werd gegeven, maar aan de andere kant niet omdat Je de geschikte mensen met een lantaarntje moet zoeken: "Er zijn weliswaar voldoende sociale we tenschappers, maar een groot deel van hen komt niet in aanmerking, omdat hun vooropleiding verkeerd is. Theoretici Er wordt veel gepraat over onder wijsvernieuwing, doch slechts wei nig sociale wetenschappers zijn be reid om af te dalen tot een niveau waarop er wat kan worden gedaan. Je krijgt een heleboel theoretici die voortreffelijk kunnen praten over het onderwijs en wat eraan mankeert, maar op de één of andere wijze komen zij er niet toe om er iets aan te doen. Hun leermeesters doen het niet voor. Daar komt bij dat het bevredigen der is om in algemene termen over misstanden te spreken, dan op een heel beperkt terrein te werken aan eenvoudige technische oplossingen". Ondanks dit tekort aan mankracht heeft het Leids research-bureau zich nu ook geworpen op het eerste- Jaar geschiedenis ("het gaat er dus om, de student de methoden van het vak te leren en niet de inhoud") terwijl er eerste contacten zijn met de wis- en natuurkunde. Alleen is het nog niet zeker of scheikunde dan- wel biologie "de gelukkige" wordt. Studieduur Door de beperkte mogelijkheden, komt dr. Crombag voorlopig niet toe aan het sleutelen aan complete studieprogramma's, hoewel hij over de verkorting van de studieduur aperte ideeën heeft: „Waarom moet een huisarts alles leren over huid ziekten en oogziekten? Op het mo ment dat je de docent onder ogen brengt wat eigenlijk de belangrijke vaardigheden van het vak zijn, zal hij niet meer streven naar volledig heid van de leerstof. Ik meen, dat het dan mogelijk is om veel studies met één of twee jaar in te korten". En tenslotte over de bekendheid J- VAKKUNDIGE VOORLICHTING BETAALBARE PRIJZEN Haarlemmerstraat 149 - Leiden - Tel. 21075 ADVERTENTIE Schoenen ke-t kenmerk, nxn, k.wa.Cite.ii. van Dalen Don,kersie.e<i 2.1 Vandaag de laatste reacties op het 3 oktoberfeest. Wij sluiten hier bij de discussie. Woord van dank1 Lezers schrijven Dezelfde verenigingen en groepe ringen die in de Leidse pers van 28 september protesteerden tegen het openhouden van de winkels en het toelaten van autoverkeer in de bin nenstad (het rijverkeer in beide richtingen in de Breestraat was ove rigens voor de wandelaar levensge vaarlijk) willen hun dank uitspreken aan 't bestuur van de Drie-October- Vereeniging voor hun ijver ook op deze Leidse feestdag. Men kan terug zien op een alleszins geslaagde dag. Niet te vergeten ook de tallozen die belangeloos hun medewerking ver leenden aan o.m. taptoe en optocht. Uit de kring van mede-onderteke naars zijn stemmen naar voren ge komen om in de toekomst waar mo gelijk hulp te bieden aan het bestuur van de Drie-October Vereeniging om de Leidse drie oktober voor altijd vei lig te stellen. In deze tijd zijn we zo snel ge weest het "oude" weg te gooien, dat we er reuze spijt van hebben. Daarom moeten we in het tijdperk van Jum bojets blij zijn met een dag als drie oktober, een dag met toeters blazen de kinderen, een draaimolen en een spookhuis, een optocht met nog ech te paarden, een haringtentje, vrolijk spelende muzikanten enz. Zuur stukje Als iemand niet houdt van de 3 ok toberfeestviering dan is het zijn of haar goed recht er niet aan mee te doen en eventueel de stad uit gaan. Het is me echter niet duidelijk waarom men dan een zuur stukje in de krant moet schrijven met onge gronde kritiek en bovendien nog kwetsend voor anderen. Deze "van mij hoeft het allemaal niet"-menta- liteit kan men beter voor zich hou den. Gelukkig blijken er nog veel men sen te zijn, die van het aloude Leid se feest wél genieten en de moeite van de organisatoren en medewer kers waarderen. Persoonlijk vond ik de optocht dit jaar erg aardig. De slagersjongens, en de Katwijkse visvrouwen van vroeger vrolijkten in mijn Jeugd het stadsbeeld meer op dan al die auto's tegenwoordig. Van de muziekkorp sen geniet ik ieder jaar weer en in het bijzonder van de allerjongste le den daarvan, die zo dapper en ent housiast meedoen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE van zijn bureau in het Leidse univer- collega's elders dat ze ten gronde i Dr. Crombag: „Slechts wei- sitaire wereldje: "Wij maken slechts dreigen te gaan aan de versnippe- nigen komen ertoe om iets te mondjesmaat reclame, want het I ring. Onze betrekkelijke onbekend- doen aan de onderwij sverrvieu- werk verkoopt zich zelf. Ik zie van I heid komt ons goed uit'. wing" IEDERE ZATERDAG bij ons DAF-centrum leiden Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6. Telefoon 50330 j CftN Spiess-hongroise Een spit geregen met varkens haas, paprika en ui, overgoten met paprikasaus en gegarneerd met pimentos, met als garnituur rijst, diverse soorten aardappelen en groenten. Prtfs f8,75. Dagelijks geopend van 17.00 tot 23.00 uur, zaterdags en zondags v.a. 12 tot 23 uur. HOOFDSTRAAT 63, NOORDWIJK AAN ZEE Interkerkelijke school voor gezinsverzorgsters bestaat 25 jaar LEIDEN In het Rijnlandslyceum aan de Apollolaan te Oegstgeest zal morgen met een receptie en feestavond het feit worden herdacht, dat het 25 jaar geleden is, dat de In terkerkelijke opleidingsschool voor gezinsverzorgsters in een pand aan de Boerhaavelaan deze opleiding ter hand nam. In de loop van deze kwarteeuw zijn plm. duizend gezinsverzorgsters in de school opgeleid. Meisjes, met een gro te dosis idealisme en tot dienen be reid. Veelal bezette zij in de gezinnen 'n eenzame, doch vooral verantwoor delijk post. Valt de steun van moe der voor kortere of langere tijd weg, dan zijn zij het, die een gezin draai ende houden, de kinderen opvangen en er voor zorgen, dat wanneer vader thuiskomt, hij alles op orde vindt. Helaas, dit is de ervaring van de di rectrice van de Jubilerende school, mej. T. Schuyt, bestaat er een groot tekort aan gezinsverzorgsters en kun nen de verenigingen en stichtingen, die zich met de plaatsing van deze meisjes bezighouden, niet aan alle aanvragen voldoen. Vermoedelijk komt daarin binnenkort verandering het ministerie moet nog een be slissing nemen zodra de leeftijd voor het volgen van een opleiding wordt verlaagd en de toelatingseisen voor de school worden herzien. De mogelijkheid zit er n.l. in, dat de toe latingsleeftijd tot de school wordt verlaagd van achttien tot zestien jaar hetgeen voor de meisjes aantrekke lijker wordt om een opleiding: half jaar theorie, met daarop aansluitend Toch behoort het tot de uitzonderin gen. dat een leerling haar studie niet afmaakt, hetgeen de directrice toe schrijft aan de selectie, die aan de opleiding voorafgaat. En vooral ook de toewijding, waarmee de meisjes zich aan de studie zetten, een stage-jaar in eigen omgeving (woonplaats van de meisjes), te vol- Nieuwbouw gen. Na drie jaar mavo of huishoud- Terwijl "het hart" van de schoo' school (theoretische kant) kunnen klopt in het internaat aan de Rijns- de meisjes dan op de school terecht, burgerweg 86, waarover mej. Schuyt Voordeel: op een leeftijd, dat de sinds januari 1954 de scepter zwaait kandidaat-gezinsverzorgster nu met worden de theoretische lessen nu al haar opleiding begint (18 jaar) kan j weer geruime tijd gegeven in het zij dan reeds gediplomeerd zijn. Om voormalige gebouw van de Chr. de „baan" interessant te maken, moeten ook volgens mej. Schuyt de aanvangssalarissen van een gezins verzorgster (thans f. 630,- bruto per maand) omhoog. Zij staat in deze mening niet alleen, want de Centra le Raad voor de Gezinsverzorging te voeren. Voor de realisering van dit ijvert reeds geruime tijd aan f trekken van deze salarissen. Kweekschool aan de Paulus Buys- straat. Het is een noodoplossing uit ruimtegebrek geboren. Een noodop lossingwant het ministerie heeft zijn goedkeuring reeds gehecht aan een lokalenplan, in nieuwbouw uit Terug naar de jubilerende school, die In haar geboortejaar met zestien leerlingen begon, een topjaar kende van 32 kandidaten en waar thans 26 meisjes een opleiding volgen. Een op leiding die naar de theoretische kant, voorziet in een geestelijke-, sociale- en culturele vorming en waarbij tevens aandacht wordt be steed aan pedagogiek, beroepstrai ning en huishoudelijke vorming. Een ongetwijfeld zwaar studiepakket, dat door twaalf leerkrachten wordt gedo ceerd. plan heeft de gemeente in principe grond toegewezen in het Morskwar tier. Het ontwerp voorziet in de bouw van een school voor 125 leerlingen, waarvan 75 in internaatsverband. Dit met het oog op het feit, dat derbroken door een week. die de toe- het grootste percentage leerlingen uit het platteland afkomstig is. Zo dra de school er staat, zullen ook de opleidingsmogelijkheden worden uit gebreid en zal de de aandacht ge richt zijn op alle verzorgende be roepen. De huidige theoretische studie, die wordt afgewisseld met gastendagen voor ouders en verloofden, wordt on- komstige gezinsverzorgsters moeten doorbrengen in een "leergezin". De theorie wordt op deze wijze aange past aan de praktijk. Theorie en praktijk keren bestuur, staf en leerlingen morgenmiddag de rug toe. Van 4.30 tot 6 uur vindt dan in het Rijnlandslyceum een receptie plaats, om 7 uur gevolgd door een feestavond met medewerking van Kinderen bezig houden. De theoretische studie wordt afge wisseld met het doorbrengen van een week in een „leergezin" (Foto Holvast) Sempre Avanti's Jong en Jolig. En dan maandag maar weer aan de studie, waarvan het uiteinuelijk re sultaat staat in het teken v*n dienst aan de medemens. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3