JVixons adviseur Kissinger Espcedig weer naar Peking Keizer Hirohito nu in Londen Joego-Slavie: grootste manoeuvres sinds 1945 da Voor verder overleg met Tsjoe En-lai Aarzel: CDU is partij van de puinruimers £erk: een kide dame Ook vandaag wandelde Parijs opgewekt door goud-bruine herfst Politie Zuid-Afrika dringt Zambia binnen MOSKOU WTL BETREKKING MET PEKING VERBETEREN Ondubbelzinnig antwoord aan Brezjnew 9 OKTOBER 1971 LEÏDSCH DAGBLAD Henry Hite is zonder twijfel van de langste mannen ter ild, misschien wel de langste: zijn 2 meter 45 cm overtreft gewonelange mensen zeker een halve meter. De 56-jarige is hier gefotografeerd, ter hij op zijn gemak tegen de vloer van de eerste verdieping van een hotel in Los Angeles leunt. Voor zijn persoonlijke ver voer beschikt hij over een Volkswagen, waaruit hij de be stuurszetel heeft weggesloopt. Hij bestuurt zijn wagentje vanaf de achterbank. ^ARBRUCKEN (Reuter, DPA) nieuwe voorzitter van de tduitse CDU, Rainer Barzel, t gisteren bij de afsluiting het partijcongres in Saar- jken de „Oostpolitiek" en het (omisch beleid van de rege- 'rBrandt fel gehekeld en ver- jrd dat de christendemocraten i,het puin van na de oorlog" VATICAANSTAD (AP) Op de hoppensynode heeft de enige isane priester die is afgevaar- de Fransman Jean Canivez, gis- de waarschuwing geuit dat ve- 'an zijn broeders de kerk als een llige „oude dame" beschouwen, peigert haar probleem onder ogen nivez, superieur-generaal van het tuut voor diocesane priesters van Heilig Hart in Parijs, die door Paulus tot afgevaardigde op de >de is benoemd, verzocht de bis- ippen en kardinalen meer aan- it te schenken aan de opiniepei- sn onder priesters, waaruit veel ivredenheid en wanhoop blijkt. >e priesters", zo vertelde hij, zen dat geen rekening wordt ge- den met htm leven, hun proble- en hun lijden. Er zijn veel opi- ilingen verricht en sommige heb- grote waarde. Al dit werk kan eefs zijn. Onze broeders zouden weer aan hun lijden worden "gelaten, in de overtuiging, dat Qe te ver weg is om naar hen te eren". e Franse geestelijke, de laatste ;ker op de plenaire zitting van de ode voordat deze in commissies de )lemen van de kerk verder zou andelen, roerde de kwestie van celibaat niet aan. Wel beweerde dat de kerk vaak .pasklare ant- rden" scheen te hebben op de pro llen van de priesters. hadden geruimd, er ook in zullen (slagen „het nieuwe puin te ver wijderen". Volgens Barzel verslapt de „Oost- I politiek" de banden met het westen, „terwijl zij ons aan het Oosten bindt". Wat het kernpunt had moeten zijn: zelfbeschikking voor de Duitsers in Duitsland, is niet verwezenlijkt. Als het kabinet-Brandt het verdrag met Moskou in de huidige vorm presen teert. dan zal een nieuwe regering „met geduld en volharding moeten streven naar een nieuw verdrag dat de goedkeuring kan wegdragen van alle democraten in Duitsland". Eer der had Barzel tijdens het debat verklaard, dat totstandkoming van een bevredigende regeling voor Ber lijn nog niet zal betekenen dat het verdrag met Moskou door de bonds dag wordt geratificeerd. Die ratificering wordt voor de re gering-Brandt, met een meerderheid van slechts zes zetels in het parle ment, een benauwde affaire. Naar verluidt zullen enkele leden van de regeringsfracties ook tegenstemmen, of zich op z'n minst van stemming onthouden. Barzel maakte duidelijk, dat de oppositie hier een vertrou wenskwestie in ziet. Bij een neder laag zal Brandt vervroegde verkie zingen moeten uitschrijven, aldus Barzel, die waarschijnlijk binnenkort door zijn partij ook kandidaat voor het bondskanselierschap wordt aan gewezen. Onder normale omstandig heden zijn de eerstvolgende parle mentsverkiezingen pas in 1973, maai de christen-democraten beginnen al te werken aan een voorlopig scha duwkabinet. De CDU-voorzitter onderstreepte in zijn toespraak het belang van vriendschap met de Verenigde Staten en verklaarde: „Onze politiek is anti- Russisch noch anti-Chinees. Zij is, waar nodig, anti-communistisch zo als Moskous politiek anti-democra tisch is". Ook de christen-democra ten zijn voor verdragen met het Oos ten. („Wij willen meer economische, tchnologische en culturele samen werking met de landen van het War schaupact"), maar die verdragen moeten praktisch, uitgebalanceerd en duurzaam zijn, aldus Barzel, die vorige maand een uitnodiging van de Russische leiders voor een bezoek aan Moskou aanvaardde en daar mogelijk pog dit Jaar heen gaat. LONDEN (ANP) Gisteren zijn Keizer Hirohito en Keizerin Nagako van Japan voor een driedaags be zoek in Engeland aangekomen. Sa men met Koningin Elizabeth reed het Japanse keizerlijke paar in een open landauer van Victoria Station naar Buckingham Palace. Vijftig jaar geleden bracht toenma lige Kroonprins Hirohito eveneens een bezoek aan Londen en het ging er toen heel hartelijk toe. Maar tussen die tijd en het bezoek van thans zit een tijd, die velen moeilijk kunnen vergeten. In de kranten is veel aandacht besteed aan de reacties van mensen, die de oorlog in het Verre Oosten op een hoogst onplezierige wijze hebben meegemaakt en met het bezoek van de keizer allerminst zijn inge nomen. De 71-jarige oom van Koningin Eli zabeth, Lord Mountbatten, aan wie de Japanse strijdkrachten in het gebied van Singapore zich in 1945 overgaven, zal in de komende dagen afwezig zijn „wegens ver plichtingen buiten Londen". Toen de keizer en de keizerin gisteren op het station aankwamen werd er hier en daar afkeurend geroepen, waarop anderen een luid gejuich lieten horen. Intussen doen geruchten de ronde, dat Keizer Hirohito overweegt bin nen afzienbare tijd af te treden ten gunste van zijn 37-jarige zoon Aki- hito. Hirohito zou zijn rondreis door Europa beschouwen als een boetedoening. Hij zou achtervolgd worden door een gevoel van schuld, omdat zovele misdaden in zijn naam zijn gepleegd. Vooral het feit dat hij niet heeft kunnen voorkomen, dat Japan zich in het oorlogsavontuur stortte met alle gevolgen van dien. kwelt hem dagelijks. Hij hoopt dan ook dat hij door zijn bezoeken aan Engeland, Nederland en de Verenigde Staten de drie landen, die nog 'n grote rekening met Japan hebben te ver effenen iets kan bijdragen tot het totstandkomen van betere menselijke betrekkingen. Eerst dan vindt hij het ogenblik gekomen om af te treden. Een hoge functionaris van het Ja panse hof heeft echter met klem het bericht in de Londense „Eve ning Standard" tegengesproken, als zou Keizer Hirohito volgend jaar, waarschijnlijk na zijn officiële be zoek aan Washington, aftreden ten gunste van zijn zoon Akihito. Vol gens de hof dignitaris kan een kei zer van Japan onder geen enkele omstandigheid aftreden. Gistenniddag begaf de keizer zich van het koninklijk paleis naar Westminster Abbey, waar de Britse vorsten gekroond worden. Daar legde hij een krans van rode rozen en witte chrysanten op het graf van de Britse onbekende soldaat. Een grote, zwijgende menigte had zich bij de kerk verzameld. Er deed rich de Engelsen zijn een ge disciplineerd volk geen enkel in cident voor. (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Dr. Henry Kissinger, president Nixons adviseur voor de buitenlandse politiek, heeft bekend gemaakt dat hij nog voor het einde van deze maand een tweede bezoek zal brengen aan Peking. Hij zei er verder overleg te willen plegen met premier Tsjoe En-lai over de voorgenomen reis van president Nixon en tot de vaststelling van een defini tieve datum te willen komen. Kissingers mededeling scheen er echter vooral op gericht te zijn om aan te tonen dat Nixons plannen voor een ontmoeting met de Chinese leiders, ondanks berichten en geruchten over een mogelijke machtsstrijd in de Chinese politieke top, gewoon doorgang zullen vinden. zich heeft weten te handhaven Pre mier Tsjoe-En-lai is de belangrijkste figuur van deze gematigde groep. Het is de verwachting dat Kissingers bezoek vier dagen zal duren. Hij zal vergezeld worden door een tiental ad viseurs uit Nixons onmiddellijke om geving, onder wie leden van de Ame rikaanse nationale veiligheidsraad. De vlucht zal worden gemaakt in één van de presidentiële toestellen, waarbij de bemanning zich dan kan oriënteren over de route en landings condities in Peking. Water in wijn Dr. Kissinger verklaarde dat de Amerikaanse regering Peking niet om opheldering heeft gevraagd over de mysterieuze ontwikkelingen in Peking. „Wij hebben geen betrouw bare inlichtingen over deze gebeur tenissen", zei Kissinger, maar hij legde er de nadruk op dat wat er dan ook heeft plaatsgevonden van geen invloed is op Nixons reisplan nen. Integendeel, zei Kissinger, de aanwijzingen zijn dat er aan Chine se zijde serieus wordt gewerkt om het histrische bezoek doorgang te laten vinden. Het viel buitenlandse diplomaten bij de Verenigde Naties onmiddellijk op dat de reis van Kissinger deze maand ongeveer zal samenvallen met het debat in de Algemene Vergade ring over de toelating van de Chine se volksrepubliek, of kort daarna zal plaats vinden. Uit het feit dat de Chinese leiders, in dit stadium van de voorbereidingen voor dit debat, bereid zijn Kissinger opnieuw te ont vangen, wordt door bevoegde waarne mers afgelezen dat Peking wellicht bereid is water in de wijn te doen en genoegen te nemen met een zetel in de Veiligheidsraad, terwijl For mosa zijn zetel in de Algemene Vergadering zou behouden. Deze interpretatie valt samen met de uitlatingen van minister van Bui tenlandse Zaken Rogers, die dezer da gen de indruk heeft gewekt dat Pe king bereid zou zijn om zijn oor spronkelijke standpunt dat het welke zetel dan ook zal weigeren zolang For mosa vertegenwoordigd blijft, te wij zigen. Deze onverwachte tweede reis van dr. Kissinger naar Peking schijnt er verder op te wijzen dat, voorzover de geruchten over een machtsworsteling in Peking juist zijn, de gematigde fractie in de Chinese politieke top Cairo hoofdstad federatie De presidenten Sadat (Egypte), Assad (Syrië) en Gaddafi (Libië) hebben gisteren Cairo aangewezen als hoofd stad van hun federatie van Arabische republieken. De dag tevoren was Sadat voor twee Jaar gekozen tot voorzitter van de presidentiële raad van de federatie. Meerderheid voor Socialisten De dinsdag op de Faeroer gehouden (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Met een rui me meerderheid heeft het perso neel van de Parijse metro gister avond besloten de staking die 's ochtends begonnen was, nog wat voort te zetten. Ofschoon de onge veer 2.000 bestuurders van de onder grondse, die 36 uur per week werken en op hun 50-ste jaar gepensioneerd worden, zeker niet tot de zwaarst belaste categorieën van werkne mers behoren, hebben ze toch naar het wapen van de staking gegrepen om hun levensomstandigheden te verbeteren. Een typisch "moderne staking" derhalve, waarbij het niet enkel om een paar franken meer of minder loon gaat. maar bovenal om een algehele verbetering van de "kwaliteit van het bestaan". Minder nachtarbeid, en over het algemeen een dagindeling die een normaal ge zinsleven mogelijk maakt. De Parijzenaars, die zich in de menselijke, politieke en andere ach tergronden van deze eerste belang rijke staking sedert de vakantie mo gelijk nog niet zo heel ernstig heb ben verdiept, hebben van hun kant gisteren het ongerief maar voor lief genomen en hun beste beentje voor gezet. het was bovendien zonnig weer en Parijs, gehuld in zijn gouden en bruine herfsttinten, was op zijn mooist. Een wandeling of zelfs een wat geforceerde voettocht onder die verkiezingen hebben het socialistische omstandigheden behoeft geen PariJ- blok in het Deense parlement een ^naar,_ a]s ,een te ervaren, al overwicht van in elk geval één ze tel gegeven. Het beschikt nu over 89 zetels, tegenover de burgerlijke par tijen met elkaar over 88 zetels. Arrestaties in Kongo De vroeger Kongolese ministers Justin Bombo- ko en Victor Nendaka en de vroege re generaal Alphonse Devos Bangala zijn gearresteerd en in staat van be schuldiging gesteld omdat zij een komplot zouden hebben gesmeed, om president Moboetoe om het le ven te brengen. bleek het dagje 's avonds dan ook iets vermoeiender dan gewoonlijk te zijn geweest. Maar die omstandig- hden kunnen natuurlijk wisselen en de regering zal zich vermoedelijk niet al te ongelukkig voelen indien, met een flinke najaarsstorm of re gen, ook de stemming van het Parij se publiek wat minder zorgeloos zou worden. Maar voor het ogenblik trek ken in deze sociale en politieke machtstrijd de vakcentrales tegen over de regering nog aan het lang ste eind en vanmorgen is Parijs op nieuw welgemoed liftend, te voet, of zelfs per rijwiel, naar het werk ge togen terwijl alle metro-treinen voor hun vier miljoen reizigers in de re mises bleven. Noodweer in Oost-Spanje Als gevolg van nieuwe en hevige regen- stormen boven noordoost-Spanje zijn twee kinderen omgekomen. Een werd door het water weggevoerd en het tweede werd geraakt door een hoogspanningskabel waarvan de mast was afgeknapt. Aan de oogst in het gebied is zware schade toe gebracht. Rus blijft De Rus Wladimir Pawlitsjenko, die onlangs door de New York Times een lid van de Rus sische geheime dienst (KGB) werd genoemd, is voor nog eens twee jaar door zijn land „uitgeleend" aan de Verenigde Naties, waaraan hij al vijf jaar als hoge voorlichtingsamb tenaar is verbonden. Pawlitsjenko heeft zelf de beschuldiging „laster lijk en vals" genoemd. Crisis in Argentijnse marine Vijf hoge officieren van de Argentijnse marine zijn door hun hoogste bevel hebber, admiraal Pedro Gnavi, van hun functies ontheven. De ontslage nen hadden zich afkeurend uitgela ten over de wijze waarop de marine wordt geleid. Jasperina de Jong heeft gis- teren haar 250ste one woman- show gegeven. Bovendien presen* teerde zij een nieuwe plaat. TOKIO (AP) De Sowjetrua- sische president Podgorni heeft tij dens zijn bezoek aan Hanoi gezegd dat de Sowjet-Unie zijn betrekkin gen met de Chinese Volksrepubliek wil verbeteren. Verder zei de Russi sche president dat er een blijvende vrede in Azië tot stand gebracht kan worden als alle landen in het ge bied naar dit doel willen streven. Podgorni deed zijn uitspraak over het Sowjetrussische streven naar verbetering van de betrekkingen met China op een vergadering, die maan dag in Hanoi was belegd om de Sow jetrussische president en de party en regeringsdelegatie, aan het hoofd waarvan hij staat, te verwelkomen, „In de afgelopen Jaren is de rol van het Aziatische vasteland in de we reldpolitiek met de dag belangrijker geworden," zo zei de Russische pre sident. „Daarom hechten de Sowjet- unie en onze partij groot belang aan dit gebied, te meer omdat ons land geografisdh gezien deel uitmaakt van zowel Europa als Azië". De Sowjetrussische politiek in Azië, zo zei hij, blijkt uit de steun die de Sowjet-Unie verleend aan de volkeren van Indo-China en de Rus sische vriendschap met Mongolië en Noord-Korea. Onze politiek blijkt „uit onzebe- reidheid de betrekkingen met de volksrepubliek China ln het belang van beide landen te normaliseren, al dus Podgorni. „Wij willen de Rus sisch-Chinese vriendschap op basis van het marxistisch-leninisme en het proletarisch internationalisme herstellen". PRETORIA (Reuter) Premier Vorster heeft gisteren meegedeeld, dat de Zuidafrikaanse grenspolitie bij de achtervolging van guerrilla strijders een buurland van Zuid- Afrika is binnengedrongen. Vorster noemde dit land niet bij name maar het was duidelijk dat hij Zambia be doelde. De guerrillastrijders hadden een Zuidafrikaanse politieman ge dood en vier anderen zware verwon dingen toegebracht. De Zuidafrikaanse premier her innerde aan zijn verklaring van het vorig jaar. Hij zei toen dat Zuid- Afrika zich het recht voorbehoudt om terroristen die het land zijn bin nengekomen en mensen hebben aan gevallen, te achtervolgen waarheen ze ook mogen gaan. Vorster onthulde dat een politie wagen die op patrouille was in de z.g. strook van Caprivi in het noord oosten van Zuidwest-Afrika, maan dagavond op een mijn is gereden. Vier van de zeven inzittenden wer den zwaar gewond. Ze werden naar Pretoria gevlogen. Dinsdagochtend vroeg was een tweede politiewagen naar de plaats van de ontploffing gereden. Toen een politiekapitein de plek onderzocht, ontplofte er weer een landmijn. De kapitein was op slag dood. De incidenten deden zich voor bij Katima Moelilo dat aan de rivier de Zambesi ligt. De Zambesi vormt de grens tussen Zuidwest-Afrika en Zambia. Bij een gevecht in een district van het Bantoe-thuisland Transkei, Loe- sikisiki, tussen twee elkaar bestrij dende groepen van de stam der Pondos zijn volgens de Zuidafri kaanse politie tientallen personen om het leven gekomen en honderden hutten verbrand. De strijd in het district dat op 80 km ten oosten van Oemtata ligt, begon zondag toen de ene groep, de Mokweni's, hun tradi tionele vijanden, de Mtlenga's, aan vielen en hun hutten in brand sta ken. De Mtlenga's deden later een tegenaanval, waarbij zij eerst de hut ten van hun vijanden in brand sta ken en hun vee weg dreven voor zij hun tegenstanders te lijf gingen. Toen de politie arriveerde, vond zij 40 doden. Ook zaterdag was het tot een vechtpartij tussen beide groepen gekomen. Hierbij vielen 17 doden. (Van onze correspondent) WENEN (GPD) In Joe goslavië zijn onder de codenaam „Vrijheid 71" manoeuvres be gonnen, die tot 9 oktober zullen duren. Het zijn de groote ma noeuvres sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. Het be treffende gebied, dat 130 km lang en 40 km breed is, loopt van West-Bosnië via midden- Kroatië tot aan de Dalmatijnse kust. Het concept is op zich al veel zeggend genoeg: het voorziet in de verdediging tegen een vijand uit noordoostelijke richting, dat wil zeggen uit die richting, waar vandaag een eventuele invasie van de strijdkrachten van het Warschaupact zou beginnen. De denkbeeldige vijand zal volgens plan dwars door Joego slavië naar de kust doorstoten om het land in twee helften te splitsen met sabotagegroepen in het achterland. De bevolking heeft zich al in de eerste dagen zó geïdentifi ceerd met de rol van het parti zanenleger. dat er voor „over drijvingen" Jegens de aanval ler moest worden gewaar schuwd! Het dagblad „Politlka" wees erop, dat ook de „blauwe" aanvallers soldaten van het Joegoslavische leger zijn Intussen is het bestuursappa raat in deze streek al uitgewe ken naar de omliggende bossen, vaak 40 of 50 km ver, de bevolking is gevlucht of geëva cueerd, het vee is verstopt ln bergravijnen en de boeren wer ken alleen 's nachts op hun ak kers. Joego-Slavië baseert zich bij deze manoeuvres op zijn rijke ervaringen uit de partizanen strijd in de Tweede Wereldoor log èn op de invasie in Tsjecho- Slowakije in augustus 1968. De vijand zou zich ter ondersteu ning van het offensief van zwa re bombardementen en raket- aanvallen bedienen. Ook een psychologische campagne is In gecalculeerd: agenten en sabo teurs zouden de verzetsgeest van het Joegoslavische volk onder mijnen. Daarom ligt bij deze oefening speciaal de nadruk op de slag vaardigheid van de burgerbevol king. Deze „Vrijheid 71" vormt ïen ondubbelzinnig antwoord ran president Tito aan de Rus sische partijleider Brezjnew, die vorige week ln Belgrado zijn gast is geweest. Het bezoek heeft niet meer dan een wapenstilstand in de Jarenlange controverse tussen beide landen betekend. Tito heeft zich tot geen enkele fun damentele concessie laten verlei den en wil met deze groot scheepse manoeuvres tot uit drukking brengen, dat Joego slavië zich tegen een eventuele invasie van het Warschaupact met de wapens in de hand zal verdedigen. Een dergelijke Invasie Is name lijk precies de actie waarin de troepen van het Warschau pact Jn de afgelopen zomer met manoeuvres ln Hongarije, Bes- sarabië en Bulgarije zelf al had den geoefend

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9