hazerswoude houdt Woningnood niet lunstmatig hoog Gescheiden naar school gaan is onnatuurlijk en onlogisch burgemeester Ten Heuvelhof zegt: Foto expositie Katwijk NOORDWIJK WIL TOT EEN BOLWERK VAN ZAALVOETBAL UITGROEIEN Specifieke jongens en meisjesscholen verdwijnen in toekomst y WOENSDAG 6 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 rofj ope, Cv rsj r* ZERSWOUDE/KOUDEKERK De burgemeesters van Hazerswoude en Koude- j aan den Rijn hebben ongeveer al een half jaar geleden hun ongenoegen verklaard Ihet streekplan Rijn en Gouwe. Toen al benadrukten zij hun verontrusting over het 'ra *n P^an nauwehjks ruimte was gelaten voor een voortzetting van de groei van ^gemeenten, zoals dit in de voorgaande jaren was opgetreden. wotten brief van 10 maart die he |n de eerstkomende oktober- h€tJering van de provinciale sta- Icht" in behandeling zal komen nWE-advies van gedeputeerde sta- 0JP,L meldden de burgemeesters Heuvelhof (Hazerswoude) ei ""tier Linden (Koudekerk), da e^lflbr ernstige moeilijkheden oj UetJrUjk gebied moest worden ge. L "Een en ander vindt naar pening niet alleen zijn oorzaak t streekplan zelf, doch ook |en niet onbelangrijk gedeelte interpretatie daarvan" zei- "M burgemeesters. moeilijkheden begonnen met treekplan "Rijn en Gouwe", wordt de ontwikkeling van toot gebied onder de loep ge- i, waarbij de moeilijkheid voor treffende gemeenten is, dat I uitgegaan van het zogenaam- toene Hart van Holland". Voor perk en Hazerswoude staat Hang van dit groene hart, al- zoals het in het streekplan is legd, nog helemaal niet zo vast. 'eerste burgers" van deze ge in vragen zich af "of de zo- hde groene ruimte, zo die wezig is, om de gemeenten, in lidige beleid daadwerkelijk in wordt gehouden en of deze optimaal wordt benut", ens de bestuurderen van deze iten biedt het streekplan te ruimte voor het opvangen I eigen groei van de bestaan- ities. "De eigen behoeften wor- ornamelijk gevormd door jüjke groei van de bevolking werkgelegenheid. Voorts door atief grote aantal krotten dat tatse niet kan worden her- Een en ander zou het gevolg 1 zijn van het onvoldoende Dek dat aan het streekplan fring. In het onderzoek is met geen of te weinig aandacht aan het bedrijfsleven en de me groeimoeilijkheden daar- e behoeften van het verkeer, lanwezige infrastructuur, 2 finding en vaarwegen". Kunstmatig Iputeerde staten zien het nog lal niet zo ernstig in. Nadat tf in Juni van dit jaar in hun i is gesteld is men na drie 1 fcn studeren tot de conclusie p, dat óf de gemeenten I bitengewoon hoog geboorte grot hebben, óf dat de in laat- fn Jaar gebouwde woningen hoofdzaak zijn gebouwd voor ttselijke bevolking. Dit laat- n "zware" beschuldiging: de 'centages van de gemeentes roude en Koudekerk (ruim .al zo groot als die van het deel van de provincie) zou- meer betekenen dan het itig in stand houden van ngbehoefte, GS achten dit het meest waarschijnlijk let derhalve geen enkele aan- D J het beleid te herzien. Men in dit geval is dat dan het 0 J van gedeputeerde staten ö,(hts voor zorgen, dat men het het groenbestand in de Üe zo goed mogelijk regelt en delljking zo veel als maar Ik tegengaat. Als het dan van itste al moet komen, dan wil ieder geval dat het volgens ilijnde plannen verloopt. Om van de provinciale staten te houden" houden GS nu al voor, die in 1972 moet wor- 'ormd door een nota, waarin ideren aan de suburbanisa- :ht zal worden geschonken. Democratisering rswoude en Koudekerk zijn bang, dat niet iedereen aan n komen om zijn zegje te doen fit probleem van de ruimte- ordening. De burgemeesters in hun brief van maart zelfs te zeggen, dat het democratl- proces op het gebied van de lijke ordening in de kiem lesmoord. "De invloed van de stige gebruikers wordt uitge- aan de keuzevrijheid van het u blijft niets over. In vele n worden argumenten ge- waarvan de Juistheid nog torden bewezen", iputeerde Saten verschuilen at dit punt betreft achter de en stelt dat de gang van zaken Kelegd in de Wet op de Ruim- Ordening. "Het provinciaal is bovendien altijd bereid méér democratische mogelijkheden te benutten dan de wet in deze v schrijft. De op bedoelde democrati sche wijze tot stand gekomen beslis singen vragen dan echter tevens de loyale medewerking van alle betrok kenen bij de uitvoering daarvan". Niet sterk Burgemeester J. ten Heuvelhof van Hazerswoude vertelde, dat de gezinsgrootte in zijn gemeente volgens een sociologisch onderzoek —inderdaad groter is dan het ge middelde van de provincie. "Hazers woude is lang niet het sterkst ge groeid, procentelijk gezien. Er is hier een bescheiden vorm van forensisme en het is nu eenmaal zo, dat een par ticulier een woning kan verhuren aan wie hij wil. Er zijn hier in Ha zerswoude woningen gebouwd, in de vrije premiesector, die niet bestemd waren voor inwoners van Hazerswou de. Maar een aantal daarvan is al weer bewoond door mensen, die daar wel vandaan komen, mensen die economisch zijn geboden aan de gemeente". De burgemeester voelt zich sterk betrokken bij deze problemen. "Ik heb hier een "harde" lijst. Een lijst waarop zo'n 300 woningozekenden zijn ingeschreven. En ik betwijfel of er bij het streekplan wel is gedacht akn de industrie die er al was of die er is bijgekomen in de laatste tijd". Zonder enkele moeite worden en kele voorbeelden opgenoemd. "De boomkwekerij breidt zich sterk uit, voor de mensen die daarin werken, zijn huizen nodig. En straks komt er een bierbrouwerij in Zoeterwou- de. Wij hebben al contact gehad met Zoeterwoude en met Leiderdorp en Alphen aan den Rijn om mensen te kunnen onderbrengen in de woning wet-sector. Maar dat ging niet, men is daar ook gebonden aan contingen ten. Dus met die fabriek, met vier duizend mensen komt men straks in de knoei. In het begin wil men wel heen en weer reizen, maar na een tijdje gaat dat er vanaf. En wat moet er dan gebeuren? Wij zouden best wat kunnen doen. Naast de Gemeneweg (de weg van de Rijndijk in de richting Boskoop), ligt een stuk grond, dat niet zo best is voor agrarische doeleinden. Als we daar konden bouwen, was er echt wel wat te doen en dan wil den de spoorwegen ook het station wel in ere herstellen. Op die manier zou je weer kunnen profiteren van infrastructurele mogelijkheden. Helaas heb ik het pre-advles van GS nog niet in mijn bezit, ik ken al leen uw bericht, zodat ik er niet al les over kan zeggen. Maar het is wel zo, dat wij contact opnemen met de diverse fracties in provinciale sta ten over deze kwestie, de eersten zijn al geweest. We laten het er niet bij zitten, daar kan men van over tuigd zijn. Hierbij moet ik aanteke nen dat we al heel goede verbindin gen hebben met de provincie en dat we wel geloven dat alles goed zal ko men". KATWIJK In Galerie Grote Steeg 4 in Katwijk aan den Rijn) zal een expositie worden gehouden van foto's van H. P. Westhoek. De opening zal vrijdag geschieden om 8 uur. De expositie is van maan dag tot en met vrijdag geopend va:) 5 tot 10 uur en op zaterdag van 1 tot 10 uur. Burgemeester J. ten Heuvel- hol: 'Ik heb een 'harde' lijst met 300 woningzoekenden' (Foto Dijkman) Programma Northgohal NOORDWIJK Het program ma van de eerste ronde in de officiële zaalvoetbalcompetitie in de Northgohal voor vanavond luidt: 19 u.: Driehoek/Piet Hein Van Duin Sport; 20 u.: Estec Garage Verhart; 21 u.: Holland Hongaars Sporthuis Jaap Augustinus Sport; 22 u.; 't Kik kertjeDe Landbouw. NOORDWIJK Het zaalvoetbal wint in Nederland snej aan populariteit. Vooral in Noordwijk heeft het mini-voetbal zich in ijltempo ontwikkeld tot een méér dan volwassen sport» Vanavond wordt in de Northgohal een begin gemaakt met de eerste officiële zaalvoetbalcompetitie (onder auspiciën van de Afdeling Leiden van de KNVB)Een competitie, die qua opzei en aanpak als baanbrekend voor het Nederlandse zaalvoetbal# van-de-toekomst kan worden beschouwd! Van een „wilde" sport, beoefend door spelers van NoordwRk, SJC en WSB onder de namen van „Van Rooyen", „De Driehoek/Piet Hein" en „Het Kikkertje" tegen vele gere nommeerde clubs als Leids kampioen LDWS, Koejaké, ASC, het grote Ajax en Nederlandse titelhouder 1971 DIO, is in NoordwRk ln het afgelopen jaar zaalvoetbal uitgegroeid tot een uiterst modern opgezette zaalsport. Waarin topsport (op regionaal ni veau) en plaatselijke commercie hand-in-hand gaan. Door Cees Onvlee Wat alle Nederlandse voetbalclubs, de amateurs èn de semi-profs, tot nog toe nog niet hebben kunnen for ceren, is in de afgelopen maanden in Noordwijk geruisloos wèl bereikt: (zaal)voetbal met een sterk reclame tintje. Door de steun van een bijzon der ambitieus (en commercieel den kend) sponsorsgilde en de inspannin gen van het bestuur van de onlangs opgerichte Zaalvoetbalcommissie Noordwijk, gaat vanavond een com petitie van start, waarin dertien achttallen uitkomen onder een volle dige sponsornaam van een Noord- wij kse middenstander. Secretaris Arie Duijndam (met voorzitter P. J. Hoevenaars en pen ningmeester Bert Jansen het dage lijks bestuur vormend) daarover: „Onze teams moeten niet direct wor den gezien als bedrijfsteams. Een competitie, zoals die op het ogenblik in Leiden wordt georganiseerd, is bij ons in een dorp van 20.000 inwoners en slechts twee veldvoetbalvereni- gingen niet te realiseren. Dat zou een competitie worden van: ik tegen jou, jij tegen mij, wij tegen elkaar en dan de verliezers en de winnaars tegen elkaar". Medewerking cluba Daarom zijn de zaalvoetbalteams in Noordwijk met goedkeuring van de clubs en medewerking» de woens» dagavond moest als speelavond vrfl van trainingen worden gemaakt op een andere basis gevormd. On* derling zijn spelersclubjes tot stand gekomen (buurtteams, clubmootjes» oud-schoolkameraden etc.) en die teams zijn onder^ de naam van een sponsor als zelfstandige vereniging ingeschreven. Af delings-administrateur L J N van Leeuwen daarover: „Persoonlij! ben ik met deze namen ook niet zo erg gelukkig. Maar het zijn zelfstan dige clubs met eigen statuten en huishoudelijk reglement. Zij zijn door de Bond geaccepteerd als lid en dus zijn het gewone zaalvoetbalver enigingen". Aan de eerste officiële competitie in Noordwijk nemen dit seizoen slechts dertien verenigingen deel. Slechts dertien, ofschoon er veel meer gegadigden waren, omdat de Northgohal maar één avond per week kon worden afgehuurd. Wekelijks zullen daarom slechts vier wedstrij den (van tweemaal 25 minuten, be ginnend om zeven uur en eindigend om elf uur) kunnen worden gespeeld. Behalve prijzen voor de teams (fraaie bekers voor de kampioen èn winnaar van de knock-out compe titie) staan er in Noordwijk nog twee prijzen op het spel. Eén voor de topscorer van de competitie aan de hand van het ijshockeysysteem: 1 punt per doelpunt en 1 punt per assist (voorzet of passje of bij een solo extra punt) en één voor het team. dat het minste aantal straf- minuten krijgt. HILLEGOM „De specifieke jongens- en meisjesscholen zullen in de toekomst ongetwijfeld verdwijnen. Het heeft ook weinig zin om de leerlingen nu nog geschei den naar school te laten gaan. Het verschil in gedragspatroon tussen jongens en meisjes is vandaag de dag niet zo groot meer. Het „echte" vrouwelijke is er bij de meisjes uit. Leraar De Vreeze (65) van de Sint Jozephschool stopt zijn pijp en leunt behaaglijk achterover in een gemakkelijke stoel. Even buigt hij voorover en pakt een doosje lucifers van tafel blaast, een paar grote rook wolken de kamer in en vervolgt- "Vroeger was dat allemaal anders Het gescheiden naar school gaan is Jaren geleden door de katholieke kerk ingevoerd. Men was toen van mening, dat de belangstelling van Jongens en meisjes zeer sterk uiteen liep. En men had toen, dacht ik, we) gelijk. Maar de tijden zijn veran derd en met deze het onderwijs. Door Jan Westerlaken Foto Holvast Onderwijzer De Vreeze vindt het overigens niet jammer dat de speci fieke Jongens- en meisjesscholen over enkele Jaren tot het verleden zullen behoren. "De schelding heeft op het ogenblik geen enkele grond. Deze is onlogisch en onnatuurlijk Vroeger lieten de ouders van de leerlingen het onderwijs aan de school over. Ook daar is wel enige verandering in gekomen. Gelukkig maar. want het komt beslist ten goe de van het kind". Principieel "In de schoolkeuze zijn de ouders niet zo principieel meer. Vroeger wilde iemand, die katholiek was, zijn kind beslist niet naar een pro testantse school sturen. En anders om was het precies hetzelfde. Dat waren toen grote problemen, maar tegenwoordig tilt men daar niet meer zo zwaar aan. Nu is het zo, dat men de kinderen naar een school stuurt, die zo dicht mogelijk bij huis staat. Terecht dacht ik. Het is voor de ouders van de leerling een grote verantwoording om hun kind naar een school te sturen die op grote af stand van het huis ligt. Ik noem al leen maar de gevaren die het kind loopt als het zich in het verkeer be geeft". - De Vreeze, onderwijzer in hart en nieren, heeft zijn hele leven les aan een jongensschool gegeven. "Daar heb ik nooit spijt van gehad", zegt hij. "Met jongens omgaan is me al tijd bijzonder goed afgegaan". Ineens geeft hij aan het gesprek een wending. Maar niet voordat hij de tabak in zijn pijp met een vilt stift wat vaster heeft aangestopt en hem opnieuw heeft aangestoken. Hij gaat eens goed recht zitten en zegt: "'Ik heb bewondering voor het on derwijs in Amerika. Zes weken ben ik daar geweest en heb me vanzelf sprekend ook met het onderwijs be zig gehouden. Wat in Nederland schier onmogelijk is, is daar ge woon. In een school, die zo'n vier duizend leerlingen telt, loopt alles op rolletjes. Dat is voor onze begrippen ondenkbaar. Het is daar niet zo, dat de staat alle voorzieningen voor haar rekening neemt. Van de plaatselijke belastingen worden alle kosten be taald". Verkeer Een gehaaste Amerikaanse auto mobilist zou het niet in zijn hoofd halen om een autobus, waaruit schoolkinderen stappen, te passeren. Als de vakanties achter de rug zijn en de Jeugd gaat weer naar school, rijden de taxichauffeurs met affiches achter op hun wagen geplakt: "De school is begonnen, rij voorzichtig". Op de straten, waaraan de scholen liggen, staat over de volle breedte vermeld, dat men een school nadert. Tevens moet men dan de snelheid beperken. Doet men dit niet en men wordt door de politie betrapt, dan volgt een bekeuring. Wordt dezelfde overtreder voor een tweede keer ge pakt, dan volgt inneming van het rijbewijs. "Waarom treft men dergelijke voorzieningen in Nederland niet", vraagt de heer De Vreeze zich af. "Alles moet hier eerst via Den Haag en dan komt er over het algemeen nog niet veel van terecht. De be scherming van het schoolkind in Amerika Is buitengewoon goed Maar genoeg over de school. Wat gaat de heer De Vreeze doen nu hij zich als actieve leerkracht heeft te ruggetrokken? „Geen probleem", zegt hij direct. "Ik zal waarschijn lijk tijd tekort komen voor alle din gen die ik wil gaan doen. Ik heb nog enkele functies die ik blijf bekleden (onder andere voorzitter van het Ne derlandse Rode Kruis, afdeling Hillegom en administrateur van de Sint Jozefscholen). Daarnaast ver diep ik me graag in de geschiedenis Leraar De Vreeze met zijn onafscheidelijke pijp. en ben ik mijn stamboom aan het uitzoeken. Bang, dat ik helemaal niets meer te doen zal hebben, ben ik beslist niet". Hij besluit, nadat hij nogmaals zijn pijp heeft aangestoken, met: "Al ben ik dan niet meer actief ln 't on derwijs, de ontwikkeling hiervan zal ik ongetwijfeld op de voet blijven volgen". Na 25 Jaar zal de heer De Vreeze de Sint Jozefschool (op 16 oktober neemt hij officieel afscheid), vaarwel zeggen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11