Zweden hevig verbitterd over Tsjechische kinder dief stal Manlio Brosio wordt vooronderhandelaar Massale Parijse staking metro Hoesak lapt Rechten van de Mens aan zijn laars Porizka sprak met Zweedse premier PRIESTER MOET NIET TROUWEN RAINER BARZEL: VOORZITTER CDU DRIE DODEN BIJ KAPEN VLIEGTUIG Dit jaar voor Peking één zetel in de V.N. IpiNSDAG 5 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD STOCKHOLM De Zweed - premier Olof Palme heeft gisteravond gedurende bijna één uur met Jiri Porizka ge sproken echtgenoot van Anna Porizka, die twee weken geleden trachtte haar kind uit Tsjecho- Slowakije te ontvoeren. Me vrouw Porizka en de twee Zweedse piloten zitten nog steeds gevangen in de Tsjechi sche stad Brno, waar ze op 21 september J.l. werden gearres teerd. De zesjarige Pavlina, die per privé-vliegtuig ontvoerd had moeten worden, bevindt zich nog steeds bij de grootou ders. Uit Tsjecho-Slowakije is de berichtgeving mager. Een kort telegram van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Praag meldde dat moeder en kind, e- venals de piloten, het goed maken. In Zweden is thans een mas sale volksactie op gang geko men waarbij hele voorpagina's van dagbladen in beslag worden Benoem door oproepen en sym pathiebetuigingen. Ook de Zweedse vakbonden en ouderver enigingen veroordelen de hou ding van de Tsjechische autori teiten vrijwel unaniem. Premier Palme verzekerde Poriz ka alles in het werk te zullen stellen zijn gezin en de twintig andere families te zullen hel pen. die thans van hun kinde ren beroofd zijn. Vandaag zou Porizka een verzoek indienen bij het bureau voor immigratie om zijn gevangen echtgenote de Zweedse nationaliteit te geven. Dit zal eventueel Zweeds am bassadepersoneel het recht ver schaffen indchtingen over An na Porizka in te winnen. Bo vendien zal haar baby dan ook de Zweedse nationaliteit krij gen en de daaraan volgens in ternationale overeenkomsten verbonden rechten. In Zweden worden thans tal van campagnes gevoerd om ijs- hockey-wedstrijden met de Tsjecnen te stoppen en actie groepen ijveren vooi een han- delsboycot van Tsjechische waren. I Dit is de Tsjech Jiri Porizka. wiens vrouw nu in 'n Tsjechische gevangenis vertoeft. Porizka staal I hier voor de deur van het gebouiv j in Stockholm, waar premier Pal- me zijn bureau heeft. Porizka heeft Palme gevraagd zijn vrouw en dochtertje uit Tsjecho-Slowa- kije te bevrijden. (Van onze oorrespondent) STOCKHOLM (GPD) Een mie- lukte poging van twee Zweden en de 25-jarige Tsjechische Anna Porizka om haar 6-jarig kind uit Tsjecho- Slowakije te ontvoeren, was vrijdag avond het onderwerp van een demon stratie in de Zweedse hoofdstad Stockholm. Honderden mensen, me rendeel Tsjechen namen er aan deel en incidenten deden er zich niet voor. Onder de deelnemers waren ook an dere wanhopige Tsjechische ouders, die de door de regering-Hoesak ge voerde politiek onbegrijpelijk vinden. Na in 1968 in verband met de inva sie gevlucht te zijn, bevinden zich 20 Tsjechische families in Zweden. Te vergeefs heeft Zweden getracht de achtergebleven kinderen met de fa milies te herenigen. De Zweedse am bassade in Praag verzocht vrijdag voor de tweede keer om meer infor matie over twee Zweden en de moe der van het kind, die gezamenlijk een mislukte poging hebben gedaan het kind van de vrouw naar Zweden te brengen. Aan Zweedse zijde is men verbijsterd over de psychologisch on juiste handelswijze van de Tsjechi sche autoriteiten in deze zaak. Een woordvoerder van de Zweedse communistische partij verklaarde al les in het werk te zullen stellen de beide Zweden en Anna Porizka te helpen. Vervangend minister van Buitenlandse Zaken mevrouw Alfa Myrdal gaf te kennen, dat de hou ding van de regering-Hoesak perti nent in strijd is met de Conventie voor de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties. Het is onbegrijpe lijk, dat een regering kan weigeren dat kinderen met hun ouders her enigd worden, verklaarde mevrouw Myrdal. Vanuit ons oogpunt is het beangstigend te zien dat blijkbaar geen andere oplossing kan worden gevonden dan alleen maar wanhoops- acties. Hierbij doelde ze op de mis lukte ontvluchtingspoging en op eer der gehouden hongerstakingen. Me vrouw Porizka, die over drie maanden een baby verwacht, zit thans in de Tsjechische stad Brno in de gevange nis. Ouders weigerden De bedenkers van het plan het kind te ontvoeren waren twee jonge Zweden, die, onder de indruk van haar vergeefse gevecht tegen de au- i toriteiten besloten of aanboden met een vliegtuig, een Pipercup met vier zitplaatsen haar dochtertje te gaan halen in Tsjecho-Slowakije. Een van hen, C. Larsson is in het bezit van een vliegcertificaat en C. G. Wiken- berg fungeerde als co-piloot. In de tweede week van september vertrok men van het vliegveld Jököping in Zuid-Zweden met bestemming Brno waar een luchtvaarttentoonstelling plaatsvond wat him een uitstekend alibi verschafte. Zij zouden vertellen geïntresseerd te zijn in kleine Tsje chische vliegtuigen. Als kopers-in- spe werden ze dan ook met alle eer bied behandeld. Het drama begon toen de ouders van Anna Porizka weigerden het kind mee te geven. De brieven van moeder Anna en vader Jiri waarin verzocht werd hun dochter te laten vertrekken hadden geen effect op de ouders, die de beide Zweden verweten onmoge lijke risico's te nemen. Na nogmaals getracht te hebben de ouders te over reden, gaven Larsson en Wikenberg het op en vlogen terug naar Stock holm. Geweldig risico In Lund in Zuid-Zweden waar de familie Porizka woonde was de te leurstelling natuurlijk enorm. In haar vertwijfeling besloot Anna Porizka toen een tweede poging te wagen, maar nu zou zij zelf meegaan. Vrien den. kennissen en Tsjechische ver enigingen financierden het plan. De beide piloten en Anna waren zich terdegen bewust van het geweldige risico dat zij namen. Voor de vliegers betekende het waarschijnlijk een ge vangenisstraf, terwijl Anna Porizka wegens haar vroegere vlucht in 1968 bij verstek tot 18 maanden gevange- j nisstraf werd veroordeeld, die ze nu waarschijnlijk ook nog moet uitzitten, j On dinsdag 21 september j.l. ver- trok het groepje met de Pipercup naar Brno. Anna was inmiddels voor- zien van een Zweedse pas van een meisje dat sterk op haar leek, de echtgenote van Wikenberg. Tevoren wa6 besloten de 6-jarige Pavlina op te wachten wanneer ze 's morgens in het stadje Prostejev naar school zou gaan. Haar moeder zou haar dan opvangen en na een rit van een half uurtje zou men op het vliegveld zijn geweest. Daar had het toestel klaar moeten staan op weg naar de vrij heid, namelijk Wenen. Snel gearresteerd In werkelijkheid zit het drietal nu reeds bijna een week gevangen. Hoe weet men niet met zekerheid, maar volgens Tsjechische bronnen bestaat de mogelijkheid dat de grootouders van Pavlina, Anna's vader en moeder dus, na de vorige vluchtpoging de politie hebben verteld wat er was ge beurd. Vermoedelijk werd het drietal dan ook direct na aankomst in Brno gearresteerd. Beloofde ansichtkaarten met een code die verzonden zouden worden, kreeg niemand in de vrien denkring in Zweden. In een gesprek met Jiri Porizka op woensdagavond zei deze wanhopig te zijn. Behalve zijn vrouw heeft hij nu ook twee kinderen verloren waarvan één ongeboren. Hij vertelde te heb ben voorgesteld zelf te zullen gaan. Hij werd weerhouden door Anna, die dacht een betere kans te hebben. Maar het is de vraag of Jiri Porizka zijn vrouw en kinderen nog ooit zal terugzien. De beide Zweedse piloten wisten blijkbaar welk risico ze na men. Familieleden bevestigden dat ze volmachten en testamenten in Zwe den hadden achtergelaten. ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Eenbank waarje mee wegfoopt Meerderheid achter Paus VATICAANSTAD (AP) Een grote meerderheid van de bisschoppen die tijdens de vierde dag van de synode gisteren het woord hebben gevoerd, heeft het standpunt van Paus Pau- lus, dat priesters niet toegestaan moet worden te huwen, ge deeld. (Van correspondent) SAARBRUCKEN (GPD) Rainer Barzel, leider van de oppositie in de Westduitse bondsdag, is gisteravond met grote meerderheid gekozen als voorzitter van West-Duitslands Christendemocratische Unie. Barzel, die Kiesinger aflost, kreeg op het partij congres van de CDU in Saar- brücken de steun van 344 afgevaar digden. Zijn enige rivaal, Helmut Kohl, minister-president van Rijn land-Palts, verwierf 177 stemmen. Voor Barzel is deze verkiezing een belangrijke stap naar de onbetwiste leiding over de christendemocraten. Hij had maandagochtend nog eens zijn standpunt onderstreept dat de CDU dringend verlegen zit om een man, die zowel partijleider is als kan didaat voor het bondskanselierschap. „Iedereen zal vragen: „Wie is uw nummer één?" Dat kan er maar één zijn, zo verdedigde hi/ zijn kandida tuur voor beide functies. Helmut Kohls ambities beperkten zich tot de partijleiding. Zijn favoriet voor de kanselierskandidatuur was oud-mi nister Gerhard Schroder. Zij betoog den beiden met sterke argumenten, dat de CDU een voorzitter dient te hebben, die zijn tijd niet behoeft te verdelen tussen het politieke spel in Bonn en de interne partijpolitiek. Maar de partij dacht er blijkbaar an ders over. De bedoeling is dat nog in de loop van dit jaar op een gemeenschappe lijk congres van CDU en de Beierse zusterpartij CSU. De kandidaat voor het bondskanselierschap, de man dus die in 1973 moet proberen Brandt te verslaan, zal worden gekozen. CSU-voorzitter Franz Josef Strauss liet er gisteren geen twijfel over be staan, dat Barzel ook op de steun van de CSU kan rekenen. DEN HAAG (ANP) De Ver enigde Staten hebben het volle ver trouwen in oud-secretaris-generaal van de NAVO Manlio Brosio, indien deze zou worden benoemd tot voor- onderhandelaar van de organisatie om de gedachten te peilen van de Oosteuropse landen over wederzijdse evenwichtige vermindering van strijd krachten. Dit heeft de Amerikaanse JACKSONVILLE (AP) Drie per sonen zdjn gisteren doodgeschoten tijdens het kapen van een particulier vliegtuig in de Amerikaanse staat Florida. Onder hen bevonden zich de kaper en diens vrouw. Volgens de federale reoherche (FBI) heeft de kaper eerste zijn vrouw doodgescho- I ten, daarna de piloot van het toestel I en tenslotte zelfmoord gepleegd. Agenten van de FBI schoten de banden van het toestel lek toen het- in Jacksonville landde. Het toestel was een twee motorlg toestel met turbo motoren, dat gehuurd was in Nashville. Tennessee De piloot maakte even buiten At lanta in Georgia per radio bekend dat een man met een pistool hem bevolen had naar de Bahama's te vliegen. De piloot zag kans de man ervan te overtuigen dat het toestel brandstof nodig had en dat hij in Jacksonville moest landen. Een pas sagier en de tweede piloot overleefden het incident. (Van s correspondent) PARIJS (GPD) Qe vier miljoen Parijzenaars, die elke dag met de metro naar en van hun werk plegen te gaan hebben gisteren weer eens van andere middelen van vervoer ge bruik moeten maken, zoals de eigen of andermans auto, de gratis mili taire vrachtwagens, soms een fiets en in verreweg de meeste gevallen hun wat stramme, want want het lopen ontwende benen. De 2.000 machinisten van de onder aardse treinen staakten namelijk om dat de directie niet bereid was op hun looneisen in te gaan. Aan die sta- I kingsproclamatie waren lange on- I derhandelingen voorafgegaan, waar- I bij de zestiend) verschillende vak- organisaties het onderling ook niet I voortdurend met elkaar eens bleken 1 te zijn. Voor de beide grote communistische en ex-katholieke, doch tegenwoordig scherp linkse vakcentrales was deze metro-staking de eerste veldslag van betekenis, die ze sinds het einde van I de vakantie op het sociale front tegen de regering lanceerden. Financieel en technisch gezien is hun positie eerder sterk, omdat ze met slechts 2.000 sta kers het economische leven in Parijs voor een goed deel weten te ont wrichten. Een tijdslimiet hebben ze voorlopig dan ook niet aan deze me tro-staking gesteld, die mogelijk ver scheidene dagen kan duren. Niettemin zal de uitslag van die sociale krachtmeting tussen vakcen trales en regering voor een ruim deel weer in handen liggen bij het publiek. En de vraag is thans, of die vier mil joen Parijzenaars bereid zullen zijn en blijven al het ongerief van hun afstandsmarsen te aanvaarden uit sympathie of solidariteit met de sta kers. En op dat punt had de rege ring gisterochtend enige reden het einde van deze eerste stakingsdag niet zonder vertrouwen tegemoet te zien. Wamt premier Chaban-Delmas was zeker nog niet vergeten hoe de communistische vakcentrale vorig jaar in allerijl een elektriciteitssta king moest beëindigen, toen bleek dat het grote publiek de t.v.-loze avon den en andere beproevingen ter wille van de stakers niet langer wenste te nemen. onderminister van Buitenlandse Za ken John N. Irwin, gisteren gezegd op een persconferentie in Den Haag, nadat hij besprekingen had gevoerd met premier Biesheuvel en staats secretaris van Buitenlandse Zaken drs. T. E. Westerterp. Gesproken was onder meer over de kwestie van troepenvermindering, de economische moeilijkheden en bila terale onderwerpen. Onderminister Irwin noemde zijn gesprekken „open hartig en constructief". Irwin en Westerterp legden de na druk op het grote belang van de po litieke betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en de Europese bond genoten. Zij waren het erover eens, dat deze niet zouden mogen worden verstoord door economische proble men van tijdelijke aard. Volgens de Amerikaanse onder minister zouden de besprekingen over wederzijdse evenwichtige verminde ring van strijdkrachten tussen de NAVO en het Warschau-pact wellicht1 eerder op gang kunnen komen dan j een Europese veiligheidsconferentie, J omdat de Westelijke mogendheden aan deze conferentie de voorwaarden hebben gesteld dat de kwestie-Berlijn tussen West- en Oost-Duitsland rond moet zijn binnen het kader van de raamovereenkomst van de vier grote mogendheden. Na Nederland en België reist de Amerikaanse bewindsman nog naar West-Duitsland, West-Berlijn, Rome en Parijs voor besprekingen op rege ringsniveau. Palestynen opgehangen Gister ochtend zijn in Amman, de Jordaanse hoofstad, drie Palstij nen leden van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina opgehangen. Zij wa ren ter dood veroordeeld wegens het doden van vijf mensen in december vorig jaar. Opstand in gevangenis Ruim 800 gevangenen te Dallas hebben gister avond hun matrassen verbrand. Een der gevangene is door nog onbekende oorzaak overleden. Twee andere ge vangenen werden gewond. Een dei bewakers kreeg tijdens de rel, die twee uur duurde, een hartaanval. (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Rogers heeft de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties gewaarschuwd voor "het haohelijke pad" naar de uitwijzing van Formosa als VN-ild om daardoor deze zetel in de Algemene Vergade ring vrij te maken voor Peking. Hij duidde er sterk op dat Peking in deze eerste ronde genoegen zou nemen met een zetel in de Veiligheidsraad. Ro gers zette in zijn rede ook het Ame rikaanse voorstel uiteen voor een in terim-oplossing voor de heropening van het Suez-kanaal, een voorstel dat vrijwel onmiddellijk door Israëli sche en Egyptische afgevaardigden werd aangevallen. Minister Rogers' rede van een half uur was niet alleen ongewoon be langrijk als verklaring over het bui tenlandse beleid van de Ver. Staten, maar was tegelijkertijd ongebruike lijk scherp van toon over de toewij zing van zetels in de Verenigde Na ties. Rogers zei dat de Verenigde Staten niet van plan zijn een "per manente" twee-China-politiek in de V.N. voor te staan (dat wil zeggen: Peking in de Veiligheidsraad en For mosa in de Algemene Vergadering), en hoopte daarmee kennelijk stem men te winnen voor het Amerikaanse voorstel. Maar bevoegde bronnen in V.N.-kringen zyn van mening dat de Amerikaanse resolutie een zware dob ber zal hebben, wanneer die over twee weken tot stemming zal komen. 'Uit de verklaring van de Ameri kaanse minister viel op te maken dat Washington niet ongenegen is om mettertijd, bijvoorbeeld volgend jaar, zijn standpunt ten aanzien van Formosa te wijzigen, maar dat de VS vinden dat het zich in deze eer ste ronde niet kan veroorloven For mosa zonder meer te laten vallen. De Paus heeft maandag voor het eerst sinds de synode donderdag is begonnen de zitting niet bijgewoond. Het Vaticaan heeft doen weten dat de Paus een lichte kou heeft. Hoewel de meeste sprekers zich verzet hebben tegen het denkbeeld, dat priesters zou worden toegestaan om te trouwen, begint zich volgens bronnen een meeroerheid te vormen, die er voor is dat gehuwde mannen van rijpere leeftijd dient te worden toegestaan priester te worden. Gedelegeerden van de Oosterse Kerken, die toestsan dat getrouwde mannen tot priester worden gewijd, hebben gezegd dat hun bisschoppen conferentie het celibaat van grote waarde acht. De Oosterse Kerken staan niet toe dat priesters trouwen nadat ze tot oriester zijn gewijd. Een bisschop merkte op, dat in de Oosterse Kerken gehuwde priesters aan veel beperkingen onderhevig zijn Aartsbisschop Gregorius Varghe- se Thangalathil van Trivandrim. in India, van d<» malabar- christenen, zei "Bij ons mogen priesters gehuwd zijn. Maar een gehuwde priester mag de avond voor hij de mis op draagt geen geslachtsgemeenschap hebben". Volgens een expert van het Vati caan dragen deze gehuwde priesters meestal een maal per week de mis op. Op zondag. Geen taboe* De generaal van de Jezuïeten, Pe dro Arrupe heeft gezegd dat de sv- node alle aspecten van de crisis be treffende het priesterschap onder ogen dient te zien. "Er kunnen geen taboes zijn", zo zei hij, „tenzij wij willen dat onze priesters voor ons taboe worden Hij wenste oplossingen die voor de gehele wereld konden gelden, maar irad niet in bijzonderheden. In een verklaring, die het verbod van de Paus onderschreef zei Pa triarch Antonio Ribeiro van Lissa bon: De wet op het celibaat dient ongewijzigd te blijven, de wet zal de priester heipen zich te verdedigen te gen de bekoring en tegen hen die zijn zwakheden wensen uit te' buiten". Leek en ambt ,De Vaticaante „Lekenraad", een orgaan dat zich bezig houdt met de problemen van de rk. leken, heeft in een document dat aan de synode ia voorgelegd, gepleit voor een nauwe re samenwerking op aUe gebieden tussen priesters en leken, speciaal de vrouwen. Het is dringend noodza kelijk, aldus de Lekenraad, dat er betere middelen worden gevonden voor inpassing van de leek in het ge heel van het herderlijke ambt en wel vooral in die gebieden waar een priestertekort bestaat. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9