Waarschijnlijk geen scholen mogelijk op Schuttersveld LEZERS OP DE BRES VOOR 3 OKTOBERFEEST j Schooladviesdienst krijgt tekort op begroting opgevuld KOB boekte goede resultaten LEIDEN WIL LEIDSE BAAN VOORLOPIG STOPZETTEN Prof. Spruit van Leiden naar Utrecht DINSDAG 5 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN Tijdens het debat over een aantal onderwijsza ken zei de Leidse wethouder Duyverman gisteravond in de ge meenteraad: „Ik heb er weinig vertrouwen in dat het Schut tersveld voor scholenbouw vrij komt". De verschillende soor ten hogere beroepsopleiding waarop Leiden mikt onder meer i een hogere school voor museumpersoneel, een middelbare op leiding voor toeristisch personeel en een evenwaardige oplei ding voor groepsleiders vrijetijds-besteding kunnen evenwel ook nauwelijks worden gesticht in één van de randgemeenten, al is daar wel contact mee. Zij hebben evenmin de ruimte en we moeten om de bereikbaarheid voor de leerlingen denken, aldus de wethouder. LEIDEN Een belang rijke schakel in de noord zuid-verbinding, die de bin nenstad van doorgaand ver keer moet ontlasten, ligt in het verschiet nu langs en in de Oude Singel wordt ge werkt aan de bouw van een nieuwe Pauwbrug en ver nieuwing van de walkanten. De nieuwe vaste brug komt te liggen tegenover de ver brede Pelikaanstraatdie aansluit op de Hooigracht. Anderzijds komt er via een doorbraak verbinding met de Lange Gracht. Op de foto Holvasteen deel van het werkterrein met op de ach tergrond de oude Pauwbrug. die de langste tijd heeft ge diend. B uggen als deze. hoe pittoresk ook. passen niet meer in het verkeer van van daag. Met het voornemen om (door het rijk gefinancieerde) opleidingen voor hoger beroepsonderwijs naar Leiden te halen, betuigden raadsleden van de aanwezige fracties hun instem- ming. Veel waardering was er voor het rapport dat daarover gaat en dat goeddeels nog onder het vorige college tot stand is gekomen. Niet beter De onlangs tot de raad toegetre den PvdA-ster mevrouw Van Seeters vroeg zich toch ook af wat de ver- j keerstecJhnische gevolgen van dit soort nieuwe scholen zouden zijn en wat de gevolgen voor de huisves- i ting. Daarnaast wees ze erop, dat meer van dergelijke beroepsopleidin- Wethouder Duyverman gen Leiden niet tot een betere onder - wijsstad maken. Het aantal scholen waarvan de helft van de leerlingen niet aan de mulo toekomt, verandert er niet door. Mevrouw Geelkerken (prot.-chr.) drong aan op samenwerking in ge west verband en Zunderman (DS '70) vroeg om meer voorlichting aan steijde ouders over nieuwe beroepsoplei- dingen. Ingaande op de veelheid van oplei- 1 dingen die Leiden wel zou willen 'hebben, zei wethouder Duyverman onder meer: „We moeten veel vra gen om weinig te krijgen. Van d< tien pijlen op onze boog. zijn er mis schien twee raak". Mevrouw Van Seeters vond dit meer een "rad van avontuur" en stelde voor om wel de vestiging van nieuwe hogere beroepsopleidingen in de stad te bevorderen, maar dan op grond van schriftelijke gegevens over beste plaats van vestiging: Lei den dan wel de regio. De raad stem de daar geheel mee in. met uitzon dering van het college. Geruime tijd werd gesproken over de schooladviesdienst van Leiden en Oegstgeest, die de uitvoering van haar voor het tijdvak '72'75 opge stelde driejarenplan voor komend jaar al gedeeltelijk de mist in zag gaan, omdat het college van de be grote vijf ton een bedrag van f 85.000 wilde besparen. In een be toog waar hij zelfs een schoolbord bijhaalde, zei wethouder Duyverman te vrezen voor een opeenstapel in <r van financiële lasten in de komende Jaren. Op initiatief van Van Peype (PvdA) en met ondersteuning van Zunderman werd de wethouder toch genoopt het "gat" op de ontwerpbe groting op te vullen, teneinde bij de begrotingsbehandeling nader op de zaak in te kunnen gaan: "De school adviesdienst is één van de belang rijkste organisaties die we hebben om de onderwijsachterstand goed te maken". Het desbetreffende voorstel van Van Peype en Zunderman verkreeg de volledig instemming van de raad op het college na. Het voorstel om de gemeentelijke bijdrage in de restauratiekosten van het Elizabeths hof en het Hof var- Zessen te verhogen, bleef liggen tot de vergadering van volgende week maandag. Veelal bij de tweemans fractie van D'66 rees bezwaar, omdat indertijd ooit was bepaald dat de ge meente niet zou bijdragen in de re tauratie. Bij stemming over het voorstel staakten de stemmen, waar aanmerking moet worden ge nomen dat de VVD in haar gehee1 afwezig was op deze vergadering. LEIDEN In de Stadsgehoorzaal in Leiden is aan 29 leerlingen van de Kader- en Ondernemersopleiding, afdeling Leiden het vakdiploma uit gereikt ter afsluiting van de oplei ding tot aannemer. Oorspronkelijk zou burgemees. ter Vis van Leiden zich hiermee be- lasten, maar omdat hij door omstan digheden verhinderd was werd deze taak overgenomen door zijn ambtge noot Van der Have van Leiderdorp, vergezeld van wethouder Meerburg Een aardige bijzondeiheid was dat wethouder Meerburg aan zijn eigen zoon net diDlorna mocht uitreiken. De uitreiking werd geopend door de heer W. J. van Zijp directeur van de KOB in Leiden, die zich verheugd toonde over de prestaties op zijn school. Met een percentage van 70 geslaagden was oe school derde van de 31 ir Nederland. Na hem snraken burgemeester van der Have de heer J. Bekker van de Raad van bestuur van her Bouwbedrijf en wethouder Meerburg, zelf aanne mer. Namens de geslaagde leerlingen sprak P. van Ammers een dank woord. Hij bojJ de dames van do et n ten en examinatoren een bloeme tje aan, terwijl de docenten een boe- Kenbon werd overhandigd De geslaagden waren Burgerlijke er. Utiliteitsbouw P. v. Ammers Noorowijk aan Zee, D Bergman R?insbu~g, H. Boer Zwam- me-dam, W. Bouwman Oegstgeest, J van Egmond Katwijk, J. J. van Eg mond Wassenaar, J. J. de Graaf en J. B de Graaf, beiden Leimuiden, C. S. den Hertog Sassenheim, D Hoek Katwijk aan Zee. J. G. J. den Hollander Voorschoten, J. Honsbeek Leiden, IJ. Kloos Katwijk aan Zee, P. J. Koster Voorhout, J. van der Laan Woubrugge, Laman, Ielider H. van Leeuwen Leiden. B. Leune Benthuizen, C. P. Meerburg. Leider dorp, C. F. Muijen Rijnsburg, J. v Muyen Leiderdorp, A. Th. Ouds hoorn Bergschehoek, J. van der Plas Katwijk aan Zee, C. R. J. Schaap Lisse, L. A. Schrader Stompwijk, J. W Vink Noordwijk aan Zee, Th. H. Vogels Wassenaar. Grond-, Water- en Wegbouwkunde G H. Janszen Utrecht, E. H. T. M. van Luiing Spaarndam. LEIDEN B en W van Leiden zullen nagaan wat er kan worden gedaan aan de lange duur en de ho ge frequentie van de raadsvergade ringen. Dit gebeurt naar aanleiding van een brief van WD-fractievoor- zitter Portheine. Geen van de VVD-ers was gister avond aanwezig. „Om verschillende redenen verhinderd", aldus mr. Por theine aan de burgemeester. In het schrijven vraagt hij tevens om meer aandacht voor de veelheid van ver gaderingen (thans zes maanda gen achter elkaar, in plaats van één keer in de drie weken, zoals de be doeling was) en om spreektijdbeper king. I LEIDEN Ook Leiden wil dat i Provinciale Staten in hun vergade ring van 21 oktober besluiten tot de j voorlopige stopzetting van de Leidse Baan. alias de provincialeweg 16 bis. Dit standpunt is vastgelegd in een motie, die vannacht door de raad werd aanvaard met algemene stem- I men. De motie was het ontwerp van Van Dam (PvdA), maar ze werd grif overgenomen door wethouder Kret van verkeerszaken en stadsontwik keling: „Als Van Dam niet met de motie was gekomen, zouden wij naar een weg hebben gezocht". Kret bracht alleen meer Leldse motieven in het geding van Van Dam, die voornamelijk om opschor ting van net werk had verzocht in het belang van het natuurgebied tussen Leiden en Den Haag en om nieuwe mogelijkheden van openbaar vervoer te kunnen onderzoeken. De wethouder wilde er liever meer op hameren, dat de capaciteit van het Leidse wegennet niet is brekend op de Leidse Baan. Zeker niet. als niet tegelijkertijd aanvullende we gen tot stand komen. Kret sprak in dit verband over de aanleg als „on aanvaardbaar". Met toestemming van Van Dam werden deze motieven in de motie verwerkt. ADVERTENTIE LI7 verbreekt samenwerking met PR-bureau LEIDEN Per 1 Januari a.s. zal j het Public Relations Bureau Beauchez N.V. (vestigingen in Den Haag. Terneuzen en Brussel) de pu blick relations activiteiten voor de Leidsche Vereeniging van Indu- strieëlen (LVD beëindigen. Beaucnez N.V. startte hier in 1966 i mee. nadat zij een rapport had uit gebracht over de image van de Leid se industrie. Eén van de belangrijkste activi- j teiten was de redaktie van het kwar taalblad Industrie Rijnland De laatste twee jaar was voorname- j lijk de heer J. P. van Rossum voor de LVI werkzaam. De samenwerking tussen de LVI en Beauchez is op verzoek van de j LVI verbroken. ggteïöB Onttrekking aan het openbaar verkeer. Burgemeester en wethouders Leiden brengen ter kennis van belangstellenden, dat van 23 september tot en met 7 oktober 1971 ter gemeentesecretarie, afdeling Volkshuisvesting en Openbare Werken (Stadhuis, kamer 112) ter inzage zal lig gen het bij beschikking van Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland van 1 sep tember 1971, G S. no. 246, goed gekeurde raadsbesluit van 21 mei 1971, nr. 126, tot onttrek king aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Peli kaanstraat, gelegen tussen de Van de Werfstraat en de Oude Vest. Tegen de beschikking van Ge deputeerde Staten kan - uiterlijk tot op de dertigste dag na de datum van deze aankon diging - beroep worden inge steld bij HM. de Koningin. Het beroepschrift moet worden Ingediend bij de Commissaris der Koningin in deze provincie Leiden, 22 september 1971. ■Altijd wat ,j Waarom is mevrouw W. J. Rijns- burger-Keij, de schrijfster in „Lezers a schrijven" van gisteren, zaterdag niet de HELE dag buiten de stad ge weest? Zij had zich dan niet geërgerd aan de 3-oktoberoptocht, die mijns Wat een moeilijke opgave, om ieder jaar weer een origineel idee te krij gen voor zo'n optocht. Alle lof voor het bestuur van de 3-oktobervereni- ging voor het gevarieerde program ma. dat het ons aanbood! Ik kan terugzien, en velen met mij, op een geweldige feestdag, bovendien zo be gunstigd door mooi weer. E. ten Hooven, Leiderdorp. Schandalig In het negatieve schrijven van mevrouw W. J Rijnsburger-Keij over het 3-oktoberfeest. heeft één zin snede mij diep getroffen„Er liepen nog wat viswijven mee". Persoonlijk vind ik deze uitdrukking gewoon schandalig. Humorloos Met een gevoel van medelijden voor deze humorloze en gevoelloze dame, heb ik het ingezonden stuk gelezen van mevrouw Rijnsburger. Als Leidenaar met Katwijkse ach tergrond, voel ik mij in mijn eer ge krenkt. Ten eerste door de uitdrukking, dat er nog wat viswijven in üe optocht meeliepen. Deze dame vergeet blijk baar de historische achtergronden hiervan, en zij zal dan ook nooit een visje gekocht hebben bij zo'n viswijf. Die kwamen Jaren geleden met hun vis van de kustplaatsen om de geluk kig niet alle hen als „viswijven", be schouwende stadsmensen vis te ver kopen. Daar zijn „viswijven" bij die dit zoals men laatst in de kranten heeft kunnen lezen, zoals in Zutphen meer dan 50 jaar doen. Ik wil deze dame graag aanraden, 3 oktober 1972 niet de halve dag weg te gaan maar de hele. Dan zal ondergetekende een nog fijnere 3-oktober vieren dan ik al heb gehad in 1971. Want deze mensen kunnen wij op deze dag in de stad Leiden missen als kiespijn. Magd. Moonsstraat 34A, W. van Beelen, Leiden. Hele dag Als reactie op het schrijven van mevrouw W. J. Rijnsburger-Keij het volgende. Gaarne breng ik mijn dank aan de 3-Oktobervereeniging en aan 'n ieder die heeft meegewerkt tot het doen slagen van deze 3-oktoberviering 1971. Als ik mevr. Rijnsburger-Keij nog een goede raad mag geven, verlaat u volgend jaar de stad niet een halve maar een hele dag, dan. ben ik er van overtuigd, dat met mij vele stadsgenoten, weliswaar ieder op zijn eigen wijze het 3-oktoberfeest nog vele malen zullen vieren. H. J. van Benten, Seringenstraat IA, Leiden. Zoutzakken Ik was zeer geschokt na het lezen van het ingezonden stuk van mevr. Rijnsburger-Keij over de 3-oktober- viering van dit jaar. Hierbij ga ik mij werkelijk afvragen of het spreek woord „De beste stuurlui staan aan de wal" niet van toepassing is. Dege nererende opmerkingen als „oe op tocht viel als vanouds tegen" zijn toch ergens een belediging voor de mensen van de 3-Oktobervereeniging, die toch zeker een heel jaar bezig zijn met de voorbereidingen van dit festijn voor rasechte Leidenaars. Verder, een opmerking als: „de muziekkorpsen stonden als zoutzak ken en zo liepen ze oök" is op z'n zachtst uitgedrukt misplaatst. Ik heb zelf 4 jaar lang in een muziekkorps gezeten dus weet ik echt wel waar ik over praat als ik zeg, dat er maan den van voorbereiding aan zo'n op treden voorafgaan. De muziekkorp sen waren zowel 1 als 2 oktober in de weer, vindt u het dan een wonder dat de leden van de muziekkorpsen er wat vermoeid uitzien? Zo iets gaat toch echt niet in Je koude kleren zit ten. Het verband tussen „viswijven die in de optocht meeliepen" en het ach teruitgaan van die optocht zie ik ook bepaald niet zitten. En trouwens, als mevrouw de halve dag buiten de stad is geweest hoe kan zij dan over de geheel dag oordelen? Nee, laat mevrouw maar haar 3- oktober buiten de stad vieren, en la ten de echtte Leidenaars hun door hun 3-Oktobervereeniging georgani seerde 3-oktoberfeest vieren ter ere van de helden van 1574. P. C. Kettenis, Oosterkerkstraat 72, Leiden. Minderwaardig Geachte mevrouw gaat u in het vervolg de gehele 3-oktober dag de stad uit. dan kunt u niemand kren ken. Wat u schrijft over viswijven en j over de muzikanten van de deelne- I mende korpsen vind ik minderwaar dig. Wat een mentaliteit. Ook hebt u het over het gedrag I van de mensen^ waaraan de politie niets deed. Ik ben geruime tijd in de stad geweest, maar ik heb niets on regelmatigs gezien. Moet de politie van u ook nog een kat hebben, deze mensen zijn, wat ik weet. praktisch 24 uur in de weer op 3 oktober, want verloven worden niet verleend. Hebt u al eens 4 uur meegelopen In de optocht? Nu ik zelf wel met een muziekvereniging. Dan loop je op het laatst niet meer met gestrekte knieën en als je dan thuis komt dan ga je de deur niet meer uit. Gaat u in het vervolg maar naar het Concertgebouw, dan bent u een dagje buiten Leiden en kunt u zich niet meer ergeren. J. J. Wassenburg, Schutterstraat 21A Leiden. Viswijven Prachtig opbouwend stukje van mevrouw W. J. Rijnsburger-Keij. Over wis wij ven gesproken. U bent wellicht de halve dag buiten de stad geweest, welnu wij, ik bedoel de echte Leidenaars hebben u niet ge mist. Maar mijn bewondering gaat wel uit naar al die mensen die zich geheel belangeloos een groot gedeel te van de dag beschikbaar stellen om een optocht waai- te maken. Bedankt Katwijkers (viswijven). Bedankt muzikanten (zoutzakken). Bedankt Leidse politie voor uw inzet op deze stralende ouderwetse, mis schien dan wat rommelige oktober- Voor u mevrouw Rijnsburger-Keij dan wellicht de laatste 3-oktobervie- ring, maar ik vertrouw erop dat de organisatoren volgend jaar. weer een optocht, weer een lunapark, weer vuurwerk etc. voor ons Leidenaren in petto hebben, want u gaat dan toch de gehele dag buiten de stad schrik - kelen. Nou, u weet het al, wij zullen u niet missen. R. H. Heruer, Agaatlaan 221, Leiden. Complimenten Even een reactie op het stukje van mevrouw Rijnsburger over de 3-okto- berviering. Ik wil toch wel, en zeker dit Jaar mijn complimenten maken voor de zeer goed samengestelde optocht. Ook het gekozen onderwerp verdient alle lof, Het vele, anders maar zeer zel den gehoorde, handgeklap bij het passeren van de verschillende onder - delen, spreekt voor zichzelf. Mijn complimenten aan de leden van de I verschillende muziekkorpsen, die op enthousiaste manier tegenwoordig I deelnemen met het show-element. Ik hoop dat de vele tienduizenden op j deze praclitdag hebben genoten van wat de 3-Oktobervereeniging weer voorschotelde. Er moet wel zeer veel I tijd in zijn gestoken om al die pro- j grammapunten goed te orga niseren. W. van Ingen Schenau. Jacq. Urlusplantsoen 322, Leiden. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amersfoort Jan Maas land te Wilsum, te Bergum A. J van der Linden te Velsen-noord, te Zaan dam P. B. W. Polvliet te Tilburg Bedankt voor Bloemendaal H. D van Hoogstraten te Middelharnis. voor Rheden J. Noordmans te Tjamsweer. Aangenomen naar Badhoevedorp drs. E. J. Alberts te Oostvoorne. Geref. Kerken Beroepen te Arnemuiden S. Veen- stra te Oostermeer, te Den Dolder L. Wieringa kandidaat te Amster dam die dit beroep heeft aangeno- Geref. Gemeenten Beroepen te Scherpenisse A. Hoo- gerland te Werkendam. Bedankt voor Utrecht J. van Haa- ren te Amersfoort, voor Amsterdam, IJsselmonde en Waardenburg C. de Ridder te Nunspeet. Vrij Evang. Gemeenten LEIDEN Mr. J. E. Spruit, ge woon hoogleraar in de rechtsge leerdheid te Leiden, is met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden benoemd tot gewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit in.Utrecht. De heer Spruit zal on derwijs gaan geven in de historische ontwikkeling van het recht, bezien in het licht, van rechtsstelsels, waar uit het Nederlandse recht zich heeft gevormd. LEIDEN De rijkspolitie in Sas senheim trof in de nacht van 3 op 4 oktober een 20-jarige Fransman slapend in een auto aan, dezelfde auto die die nacht was gestolen op de Beestenmarkt in Leiden. De Fransman vertelde de politie dat hfj van een onbekende man een lift had gekregen, en dat die man op een gegeven moment was uitge stapt. Aangezien de man echter zelf ach ter het stuur zat en de motor nog warm was, twijfelde de politie ern stig aan de juistheid van zijn ver haal.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3