langs routes Nieuwe verlichting Leidse doorgaande Steden en Oude costuums blijven in de mottenballen Dieuwke Kollewijn exposeert thuis Te snel LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG o OKTOBER 19' Dc noordelijke omleidingsrou te heeft deze verlichting al. Het ligt in het voornemen om de zuidelijke route, gevormd door Haagweg, Churchilllaan, Voorschoterweg en Europaweg, eveneens op deze ma nier te verlichten. De laatste twee zijn hiervan reeds voorzien. In voor bereiding is een plan voor de Haag- weg tussen de Waddingerbrug en Churchilllaan. Resteert de Churchilllaan. De kos- ten van het wijzigen van de verlich- I ting bedragen naar raming f 77.980. I De kosten van stroomverbruik zul len met ongeveer f 11.500 per Jaar dalen. Nog meer verlichtingsplannen. De I sinds de opening van de Groenoord- hal drukker geworden Koningstraat I Dinsdag Jeugdhuis (Breestraat 19) Spreekuur Chr. Emigratiecentrale 78 uur nam. Diamantplein 27 Gespreksavond Ba- ha'i 8.15 uur nam. Steenschuur 5 Spreekuur Stich ting hulsvesting werkende jongeren 8 8.30 uur nam. Zijlsingel 2 Evangeliecentrum. Spr. •vang J Zijlstra 8 uur nam. Oegstgeest (Lange Voort 12) Jonge rencontact Ver van Hulsvrouwen Spr. mevr. v. d. Meijden-Miolee over het werk van de kinderpolitie 8.30 u. nam. Woensdag moet een betere verlichting hebben, wat een investering vraagt van f 30.790. De Vijf Meilaan krijgt tussen Vijf Meibrug en Churchilllaan lichtmas ten in de middenberm. De kosten be dragen f 57.000. D,-> lantaarnpalen in de wijk, begrensd door Konin- ginnelaan, Herenstr.. Kastanjekade en Lammenschansweg, zullen wor den vervangen door stalen lichtmas ten met kwiklampen. Kosten f 32.210. Onteigening en verkoop Burgemeester en wethouders, willen de eigenaren ten aanzien van wie de gemeente hun eigendommen in het saneringsplan Herengracht- Zijlsingel tot nog toe niet bij min nelijke schikking heeft kunnen ver krijgen. doen dagvaarden voor de arrondissementsrechtbank in Den Haag. B en W willen aan de gemeente Voorschoten verkopen gronden, die zijn ingebracht voor de aanleg van het Korte Vlietkanaal, maar hiervoor niet nodig zijn geweest. Voorwaarde is, dat het zicht vanuit Leiden niet wordt geschaad. Deze voorstellen komen aan de or de in een donderdag te houden ver gadering van de commissie voor openbare werken. Later komen de voorstellen in de raad. De lichtmasten op de Vijf Mei laan worden vervangen door een verlichting in de middenberm. (Foto Holvast) Openbare les lector Bots Oegsigeest (Geversstraat 65) Socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden 8 uur nam Breestraat 19 Socletelt Twentwel (voor k.merbewoners en alleenstaan- den) 912 uur nam. Oegstgeest i Kennedylaan 11) Infor matie-avond Baha's 8 uur nam. Le\ endaa) 1 Voo" rhting sociale wet- I geving 57 uur nam. Oegstgeest (Jullanalaan 1) Volle ev&n geliegemeente Rijnland 8 uur nam. j Stadhuis Spreekuur sociaie raads vrouw 46 uur nam. Den Burcht, (foyer) Aig. vergadering Ons Grunnegerlaand 8 uur nam. Donderdag Kreatlef Sent rum cafe-bar 12-1 uur nar Boommarkt 12 Soci dlcaplen 7.30-10 Apotheekdienst De avond-, nacht- en zondagsdienst win di waargenomen door de Zuider apotheek, Lammenschansweg 7. Apo theek Breest Smallenburg, Loevestein 6. Leiderdorp Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8. LEIDEN Met het uitspreken van een openbare les. getiteld „De ont wikkeling van de neuropathologie in 100 jaar" heeft dr. G. Th. A. M Bots niet alleen aandacht aan het Leids lector in de neuropathologie aanvaard In zijn voordracht besteedde dr Bots niet alleen aandachtt aan het verleden maar ook aan zeer recente j ontwikkelingen b.v. naar aanleiding van recente bevindingen waarbij virusdeeltjes werden aangetroffen bil patiënten met een bepaalde vorm van dementie. Zeer recent bleek een hersenbiopsie een bijdrage te kunnen leveren in de moeilijke beslissing, een levensverlengende behandeling al dan niet voort te zetten bij een co mateuze patiënt, bij wie het electro encephalogram neg enige activiteit toonde en zelfs nog enige vitale func ties zoals temperatuur-regulatie en ademhaling aanwezig waren. Micros copisch onderzoek onthulde namelijk toch een onherstelbare beschadiging van de hersenschors. Kuivenhoven LEIDEN Het is vandaag op de kop af 50 jaar geleden, dat in Leiden het huwelijk werd voltrokken tussen D. M. Kuivenhoven en C. Barendse. Op 24 augustus werd reeds de onder trouw herdacht. Het gouden echtpaar heeft in de loop der jaren 6 kinderen gekregen, waarvan 4 meisjes, die intussen 17 kleinkinderen hebben voortgebracht. De bruidegom heeft in zijn leven al lerlei beroepen uitgeoefend, o.a. was hy 13 jaar kantinechef en 23 jaar magazijnchef aan het' departement van Justitie in Den Haag. Nog altijd beoefent hij een flink aantal hobbies: schaken, biljarten, in de tuin werken, bovendien is hij penningmeester van de bejaarden sociëteit „Boshuis". Het echtpaar Kuivenhoven woont aan de Beijerincklaan 56. zowel de bruidegom als zijn echtgenote zijn 73 jaar oud. Openbaar vervoer bevorderen DEN HAAG De toekomstige verbreding van rijksweg 4 vormt geen remedie voor het probleem van de overbelaste wegen tussen de Leidse en Haagse agglomeraties. Dit zei mi nister Drees in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer over het vraagstuk van de verbindingen tus sen Leiden en Den Haag. De rijksweg 44 door Wassenaar en de provinciale- weg LeidschendamVoorschoten kunnen echter niet worden verbreed zonder dat aan het woonmilieu grote schade wordt toegebracht. In antwoord zegt de minister niet van plan te zijn om zijnerzijds de aanleg van de provinciale weg 16 op nieuw aan de orde te stellen. Hij wijst er op. dat de provincie tot deze aanleg heeft besloten en dat de re gering destijds daarmee heeft inge stemd. Wel is minister Drees van plan t.z.t. met het college van gede puteerde staten van Zuid-Holland van gedachten te wisselen over de mogelijk het openbaar vervoer te be vorderen. De bril is nog echt handwerk De molen dHeesterboom in Leiden door Hannie Bal. VOORSCHOTEN De statige Ma rotzaal van Kasteel Duivenvoorde vormt vrijdagavond de achter grond voor de „Bruiloft van Jean Hotteterre", uitgevoerd door El len McGillavry «fluit) en Jaap Spigt «klavecimbel'. Het duo. dat al jarenlang samen op de concert podia staat (Ellen vierde onlangs haar 25-jarig jubileum» kreeg voor al ook bekendheid door de Duiven voorde-concerten, tot voor kort in oude costuums bij kaarslicht. Dit 20ste concert blijven pruik en costuums echter in de mottenbal len. "Jaap en ik zien het niet meer zo zitten", zegt Ellen Mac Gilla- vry. "Ergens schreeuwt de Marot- zaal, Ja heel Duivenvoorde om iets dergelijks maar voor Jezelf heb Je het gevoel, dat Je kitscherig zit te doen. Je trekt toch ook geen kuit broek aan om een boek van Napo leon te lezen. Wat anders Is het als je bijvoor beeld een geschiedenisepisode tot in de finesses zoudt kunnen recon strueren. Niet alleen artiesten maar ook publiek in stijl. Het aan rijden der gasten in oude koetsen, magnifiek kijkspel op de prachtige oprijlanen van het kasteel. Het zou iets moeten worden in de trant van de "Good old Days"-show uit En geland". Het is een gedachte waar Ellen mee speelt maar vastomlijn- de plannen in die richting zijn er i nog niet. „Er zal heel wat voor komen kijken voor Je zoiets rond hebt. Misschien I is het te koppelen aan een kunst- week ln Voorschoten. Een antiek- markt met demonstraties van oude j ambachten op de Voorstraat, kunst1 markt in het Ambachtshuis. Je zou de Paardenmarkt er in kunnen op nemen. Misschien kunnen we hier over nog eens van gedachten wis selen met de Gemeente Voorscho ten. de Stichting Duivenvoorde en anderen. Het zou een toeristische t-^kpleister kunnen worden. Ellen MacGillavry Voor de liefhebbers van oude muziek vrijdagavond een concert met pa- radepaardjes, naast de Bruiloft van Hotteterre en de Schotse Dansen staan er vele goede beken den op het programma. WASSENAAR Keramiek en „gewassen tekeningen" te bezichti gen in Kunstzaal Heuff Wassenaar. Peren en appels, gerangschikt op schalen in wit, zwart, mosgroen en bruin: keramiek van Gert de Rijk. Heel bijzonder is dit fruit van de 26-jarige kunstenaar. Het meest in trigerende van elke gemaakte appel en peer is misschien wel het ge draaide steeltje aan het uiteinde. El ke peer en appel lijkt zo weer een beetje anders dan de andere. Niet alleen neemt hij verschillende kleu ren voor zijn fruit, ook door het ge bruik van diverse soorten glazuur (het ene glanst weer meer dan het andere) weet hij diveirse effekten te bereiken. Naast appels en peren zijn er ohampignons en verder kratjes en kratten met en zonder grapefruits, die niet helemaal rond zijn. Deze „fruitperiode" van Gert de Rijk is voorafgegaan door een „bollen- periode" en in de toekomst zal hij zich, voorzover bekend weer meer gaan toeleggen op kommen, vazen en schalen. Van de laatsten zijn op deze expositie trouwens ook mooie exemplaren te zien in combinatie met de appels en peren. Van Hannie Bal. echtgenote van de enkele jaren geleden overleden Wil lem Schrofer, zijn de gewassen inkt- tekeningen. oftewel aquarellen, waarin getekend wordt met inkt. Hannie Bal: „Ik schilder gewoon wat ik zie en ik hou het meest van ste den. van monumentaliteit. „In haar werk weet zij de sfeer soms heel goed over te brengen. Vooral de aquarel len van Londen en Wenen heeft zij heel treffend weten te schilderen. Óver Wenen «„Belvedere") vertelt ze „Je hebt daar zoveel van die leeu- wenbeelden en die doe ik zo graag, omdat elk beest weer een andere uit drukking en houding heeft. De expositie van Hannie Bal en Gert de Rijk is nog tot 9 oktober te zien elke dag van 10 tot 17 uur en dinsdagavond van acht tot tien uur Zegt Hannie Bal: „Zeg maar dat de mensen hard moeten lopen en veel van me moeten kopen. Wat dat betrëft ben ik heel nuchter hoor". VERA GAIK HORST rtur«erlijke Stand GEBOREN Abraham Maarten Johan, zn. van Durieux en J. Taal; Raymond, zn. van T. VVigmore en G. Beaux; Cor nelia Johanna, dr. van H. van Beele en D. W. Ouwehand; Cinderella Ma- nuela Antonia Adriana. dr. van H. Piket en P. G. Zuurmond; Floris Wil lem Jaap, zn. van F. van Veen en M. A. den Hollander; Astrid Maria, dr. van K. Tlsseur en C. H. M. van der j Gugten; Anneke Elisabeth .dr. van C. Klootwijk en E. Gortzak; Bart Jan. zn. van C. A Westerduin en E. M. San- ders; Roger Romano Dieter, zn. van D. W. Krayczvrski en A. P E. Land man; Evelyn, dr. van A. I. Schaddé van Dooren en M. van Keimpema; Edwin Jacobus, zn. van J. Laterveer en E. T. W. Altorf; Robbie, zn. van H. A. de Zwijger en J. B. Louwrter; Llesbeth Forra, dr. van L A. van der Toorn en F. L. Roolker; Nathalie Maria Johanna dr. van J. F. Kessels en M. W. Zonne- \eld. GETROUWD OVERLEDEN S. Struijk. 3 Jr.. dochter; G. F van der Ploeg, 63 J.. man; M. Neuteboom. 76 J„ echtgen. van W. C. Plezier; G M. Jelgersma, 80 j„ echtgen. van P. Timmers; S. A. Bekooij, 68 J.. vrouw; L. van Es, 80 J.. man, A. W. Groo- tenboer, 48 J., echtgen. van W. P. Polak; L C. de MooiJ, 0 j„ zoon; W. G Monkhorst. 61 j.. man. VOORSCHOTEN Ook in 1971 is een brilmontuur, zelfs het meest eenvoudige, handwerk. Men klaagt weieens. dat brillen duur zijn. Maar wie weet hoe een bril tot stand komt? Bezoekers van de tentoonstel ling in Bentley's optiek aan de Leid- seweg 50 in Voorschoten weten het nu. Uit een kunststoffen plaatje ter grootte van een brilmontuur wordt het montuur grof uitgezaagd. Dan volgen dë veren. De volgende han delingen bestaan uit het modele ren van de randen. Dan worden de scharnier ga ten ingefreesd. de schar nieren bevestigd, de brug en de ran den in model gebracht, de neussteu- nen bevestigd, het voorstuk vóórge- polijst, de veerscharnieren bevestigd, het voorstuk nagepolijst, de veren afgezaagd', het geheel gemonteerd, gesteld en dan pas is het montuur klaar voor de eindcontrole. De bril anno 1971 is een mode-ar tikel dat net zo lang en net zo kort meegaat als de minijurk, de maxirok en wat dies meer zij. Vroeger maakte je honderdduizenden bril monturen van één soort. Men kocht een bril, en als die helemaal uit el kaar viel kocht men een nieuwe. Vandaag is men ervan overtuigd dat een bril het gelaat ondersteunt. Daarom wisselt de brillenmode. Daar om is. het ook onmogelijk om mon turen machinaal te maken. VOORSCHOTEN In haar woning aan de Tjerk Hiddesdreef houdt Dieuwke Kollewijn een expositie, dit maal van werken in opdracht vervaardigd. Het huis was gister avond eigenlijk te klein om alle be langstellenden te kunnen bevatten. De heer J. F. van Poeldijk, voor zitter van de wijkraad Noord-Hof land zei trots te zyn op Dieuwke die in een grote populariteit geniet" Voor de jeugd is 't Kollewijn-huis een begrip en een trefpunt. Daarom leek het ons leuk dat Noord-Hofland vanavond vertegenwoordigd wordt door de jeugd, en wel de allerkleinste Jeugd. "Op dat moment kwamen de drie-Jarige Jeroen en de twee-Jarige Astrid van Marsbergen binnen en overhandigde Dieuwke met "ver eende-krachten" een boeket rose, witte en rode rozen. De kleine Je roen maakte zich wat bezorgd over de doornen; "Als die tante zich nou prikt, kan ze niet meer zo mooi ver ven hé"? Hierna opende burgemeester Van der Haar de expositie. De genodig den waaronder oud-burgemeester Kool en mevrouw Klaasesz bezich tigden daarna de expositie van schil derijen. boekbindwerk, damast en wandkleden De komende dagen kan men van 10.00—22.00 in de woning aan de Hiddensdreef terecht. O Voor de ruimtevaart-enthousiastei en verzamelaars van penning heel de NV Koninklijke Begeer in Voor schoten zes penningen van het Apol lo-project geslagen. De penningei worden geslagen in goud, zilver ei brons. Hier de serie in beeld. D« bejaarden in Huize Sybilla aan dt Rijnsburgerweg hebben 3 oktobei heel erg genoten van het verzoekpla- teniprogramma van de Eerste Neder landse Ziekenomroep en De Vrije lijn In deze rubriek willen zü allen dii aan dit programma hebben meege- werkte heel hartelijk bedanken De afdeling Leiden Noord van d« NVCB houdt 12 oktober in de Ko< ningskerk een vergadering waarii afscheid genomen zal worden vaij taak als bestuurslid neerleggen. Voor het doctoraalexamen Duitse taal en letterkunde slaagde aan d« Leidse universiteit de heren A. J Pouwels (Munschen) en W. A. van Dommelen. O Onze collega's van hei Algemeen Dagblad kondigden eei technische primeur aanin het radio programma "Langs de lijn" zijn zon dag flitsen te zien van de voetbal interland Nederland-Oostduitsland. I Met groot enthousiasme hebben hen. gelaarsters deelgenomen aan wedstrijd die was georganiseerd doo: de Wassenaarse Hengelsportvereni ging WHSV. In de kantine van camping "Maaldrift" reikte de heer Knijnenburg na afloop de eerste prijs uit aan mevrouw Knijnenburg. D< tweede prijs kwam terecht bij mevr Van Kleef. Vierde prijs mevrouw Di Waardt, vijfde mevrouw Zandvliet zesde mevrouw De Vos, zevende i vrouw Groenewegen. De Leidse Go-club begint haar activiteiten mei een film over het Go-spel. Deze film zal 18 oktober om acht uur worden vertoont in het Zoölogisch Laborato rium van de universiteit aan de Kaiserstraat 63. Het Go-spel is een oosters bordespel, enigzins te verge lijken met schaken of dammen. Het is in Japan zeer populair; tien pro cent van de bevolking speelt het in clubverband. De film over het Go spel werd opgenomen ter gelegenheid van de Expo '70 in Osaka. WADD1NXVEEN De Rijkspoli' tie hield gistermorgen een snelheids controle langs de Henegouwerweg efl niet zonder „succes": negenentwin tig automobilisten werden bekeurd. Zij reden met een snelheid die va rieerde van 61 tot 85 kilometer. VROUW BRAK ONDERARM LEIDEN Een 23-Jarige brom fietser uit Wassenaar werd gisteren op de kruising Rijndijk-Haagse Schouw aangereden door een perso nenauto, bestuurd door een man ui Katwijk. Het ongeluk gebeurde toen de auto van het kruispunt optroi waarbij de Katwijker in zijn uitzicht werd belemmerd door een naast hem staande auto. De vrouw werd met een linkeron- derarmfractuur en een hechtwond aan de kin naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. Gouden paar I MINl-nieuws uit I MAX I-Leiden NA TRIUMLICHT VOOR BETERE VERKEERSGELEIDING LEIDEN Om de verkeersgeleiding langs de doorgaande routes om de gemeente te vergemakkelijken wordt de witte kwikverlichting in fasen vervangen door een natriumverlich- ting, die geel licht uitstraalt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2