LOSGELATEN JEUGD VINDT SCHUILPLAATS c GEEN STAKING TEGEN .SMOG" Leider van centrum De Vuurtoren' a maatschappij laat hen in de kou staan Hoeksteen stopt met werk INFLATIESPOOK WORDT ACTIEF Veronica wil legaal omroepen Ontslagen ©CNSDAG 5 OKTOBER 1&71 LE1DSCH DAGBLAD -J AMSTERDAM Een verhaal als dit moet eigenlijk jeginnen met een achokkend cijfer. Materiaal genoeg roorhanden, maar zonder de verklarende tekst van Eg- ert van Soest (34) valt het effect weg. Egbert is pro- -■ctleider van het jeugdcentrum De Vuurtoren in de Ie ■Jassauetraat in Amsterdam. Een erbarmelijk krot, ken nelijk eertijds toegewezen onder het mottoze doen het sr maar mee. woord projektleider riekt naar •lppen als frisse aanpak, pro- Lal fesieve benadering, communicatie (begeleiding. Egbert laat ze nau- |ks in zijn gesprek doorklinken, jt zijn publiek is er niet naar. publiek heet onaangepast, jilijke Jeugd, mag ook. Jongens meisjes die nergens uitsluiting jr kunnen vinden of afglijden ir het milieu van de misdaad, zitten kleine gangsters tussen, Bjes die op hun elfde jaar al den misbruikt door vader en indjes uit de buurt, Jonge homo- f*J[n en lesbiènnes, niet opgewas- tegen hun eenzaamheid, beg in de alcoholisten en druggebrui- Een troosteloos gezelschap van jatenen die met him directe om lag een primitief contact onder - |den en met de wereld daarbui- ivoortdurend in conflict liggen. Opvangen Rbert tracht die mensen op te gen en dat is een heidens kar- 1 Zijn huis wordt overal uniek Ibemd, collega's uit vele landen j bij hem op bezoek geweest, —""V toch kan hij niet verhelen de maatschappij zich aan dit I van de samenleving weinig ge- In laat liggen. lert: „De mensen zitten 's a- ids voor de televisie naar Stan pel en Oliver Hardy te kijken beseffen niet dat er op dat mo- (it misschien een Jongen sterft I drugs. (or ul van Beckum Lhuls De Vuurtoren maakte 25 deel uit van de Hervormde hting Jeugdhonken. In 1968 ging saak formeel ter ziele. Inmiddels Van Soest binnengestapt met opdracht de Jeugd van de itsliedenbuurt op te vangen en begeleiden. Wie had daar ver- iwen in? Geen mens. Tegenover stonden straatgangs gewapend fietskettingen, pistolen en sti- o's. rt: „Overal waren die Jongens Itgelazerd en ik dacht: wat ge- rt er verder eigenlijk met hen. zijn toch mensen? Ik beschikte yii al over enige ervaring in vor- ta|S Sportleraar ski" ivankelijk zou ik sportleraar den, maar omdat ik door een ïaate polio werd getroffen, kon dat doorgaan. Ik heb ook jarenlang "fde muziek gezeten. Via de rela- 1 die ik daar van overgehouden ecliiaat ik hier fijne Jazzgroepen ft len en dan blijkt dat ze daar zoveel belangstelling voor heb- als voor popmuziek." srt van Soest heeft een funda- itele onvrede met alles wat r belemmerende structuren reikt. „In alle sociale weten- appen zie Je dat ze eerst een »rie bedenken en dan de mensen zoeken die daarin moeten pas- inplaats van omgekeerd. Die jndhouding had ik toen ik hier ÏQ6 un. Want onze maatschappij- ir 8 lictuur is schrikbarend. Anders ■■den er in Amsterdam geen vijf- M tot honderdduizend mensen le- M i die geen aansluiting meer heb- m i met het maatschappelijke ver- r". Geloof verloren maakt hun geen donder meer wat er gebeurt of wie het land Ze hebben het geloof in Structuren verloren, kunnen meer meedenken, staan werke- op de keien. Als Je dat nou aan re mensen vertelt, dan krijg Je tzelfde effect als met Biafra. srwijl ze zich vol zitten te vreten brikken ze zich even rot, maar u houdt het mee op." isterdam telt vijfduizend moeilij- Jangeren. Zesentachtig van hen aden geregeld begrip en bescher- ng bij Egbert van Soest. De rest at onder in de stad, hopeloos al- Q, stuurloos en onverschillig. Van zou ze wel op willen nemen, ar die kunnen allemaal te- ivallen op De Vuurtoren, waar staf van zes mensen nu al de nden vol heeft. bert: „Ik heb hier vijf Jaar geso- mieter gehad en toch iets bereikt ,l0 heb huisbezoeken afgelegd en hen onder welke omstandigheden ünnen vaak moeten leven. Zeven an in tw°e kamertjes en een al- WJe bijvoorbeeld. Ik ben aan de slag gegaan, maar eenvoudig was dat niet. Je moet personeel hebben. Keuze gemaakt Er waren lui van de sociale acade mie die van alles wilden behalve zichzelf op het spel zetten. Het is niet voldoende dat Je actie-gericht, getraind bent. Daarom heb ik een keuze gemaakt uit de jongens zelf. Daar zitten er nu vier van in mijn staf". „Waar we hier mee te maken heb ben is de woon-, werk-, en bezig- heidsoroblematiek. Een schier on mogelijke taak. We proberen van alles met die jongelui te doen. Het resultaat tot nu toe in percentages ziet er goed uit. Toen ik met de groep begon, hing zestig procent in allerlei bars rond. Dat percentage is gedaald tot vijf. Veertig procent ge bruikte drugs, nu nog maar twaalf. In het begin was er voor honderd procent geen ontspanning. Het per centage nu: veertig. Honderd pro- cent had geen vakantiebestemming. Op dit moment twintig." Egbert van Soest heeft het vertrou wen van de jongelui, omdat ze we ten dat hij vele risico's neemt, al hun problemen kent en zich niet laat intimideren. Door de onderwe reld bijvoorbeeld, die hem als een lastige klant beschouwt. Wat hem ontbreekt is geld. Als er komende winter geen verwarmingsinstallatie komt zal hij de tent moeten sluiten. Er zijn enkele vrijwilligers, onder wie een arts en een psychiater, die hun werk volkomen pro deo doen en tweemaal 24 uur beschikbaar zijn. Schrikbarend De nood onder de pupillen van Eg- bert van Soest is schrikbarend hoog. „Het afgelopen jaar", zo ver telt hij, „ben ik 72 keer nog net op tijd gewaarschuwd op het moment dat een jongen of meisje een po ging deed tot zelfmoord. Als ik zoiets ervaar vraag ik me af wat de heren psychologen eigenlijk doen, of J ze wel weten wat er met die jonge ren aan de hand is. Ik geef je de verzekering, de eerste i die door zelfmoord om het leven komt, leg ik bij Samkalden op het bureau. Er is geen besef dat dui- j zenden jongeren nergens aansluiting bij vinden, vereenzamen, geen doel voor ogen hebben. Dan krijg je dat j de vermanende woorden van de I rechter niet meer aanslaan en dat i ze zeggen: „laat hem doodvallen." j Hoewel de onderwereld hem slecht gezind is en hem door schieten, I dreigbrieven en pogingen tot vergif- tiging probeert uit te schakelen, is j er volgens Egbert van Soest ook onder die categorie grote nood. „Ik krijg hier vaak pooiers, hoeren en drugdealers die het niet meer zien en om hulp komen vragen. Het gekke is dat ik al deze mensen graag mag. Ze weten van zichzelf dat ze fouten hebben en dat kan 1 van de mensen in de keurige maat schappij niet altijd gezegd worden. De keurige maatschappij, die de Je- zusfiguur nog altijd afbeeldt als een man met een baard en een lamme tje op zijn arm. Dat maatschappi-J beeld bestaat al lang niet meer. De Jezusfiguur wordt bij ons aan gepast aan het tijdsbestek en is te vergelijken met iemand als Fidel Castro. Denk niet dat ze hier geen besef hebben van God. Ga maar eens naar het toilet kijken, dan kun je het lezen op de muur. „Hier moet je niet spuiten, want hij ziet alles. „Maar hoe oneindig triest klinkt het ook." Eigen vertier Het verblijf in De Vuurtoren is niet ingesteld op een strak programma. Iedereen kan zich vermaken op zijn eigen manier, al dienen er wel be paalde regels in acht te worden ge nomen. Egbert van Soest toont mij een met potlood beschreven briefje van een homofiele jongen, geschreven vlak voordat hij een poging deed tot zelfmoord. Een niet beantwoorde liefde heeft hem er toe gedreven. Hij schrijft: „Ik ga me nu echt van kant ma ken. Alles valt zwaar tegen en ik wil ook echt dood. Ik wou dat ik met David kon samenwonen. Op hem ben ik ook vreselijk gek. Maar bij mij is het zo, als ik iemand wil hebben kan ik hem toch niet krij gen en ten tweede alles valt toch zo ontzettend tegen. David zijn adres is (hier weggelaten red.) Met hem in mijn gedachten ga ik dood. Zal eerst Jan opbellen, heb ik be loofd en dat doe ik nu. Ik mag hem graag. Hopelijk lukt het nu. Dit schrijf ik in een soort droom lijkt wel. O kon ik maar David krijgen. Maar nu is het te laat. Vaarwel. O God, ik wil David of dood." ADVERTENTIE (Als Philips batterijen een glazen venstertje hadden, kon je de stroom zien zitten. J ROTTERDAM (ANP) De be stuurders van de drie vakcentrales in het Rijnmondgebied zijn van me ning dat onder de huidige omstan digheden bedrijfsstakingen geen op lossing bieden voor het vraagstuk van de milieuhygiëne, omdat ddt probleem niet schoksgewijs is op te lossen. Tot deze conclusie zijn de Rijnmond- besturen van NVV, NKV en CNV gisteren in Rotterdam gekomen tij dens een gezamenlijke bijeenkomst waarin de recente ernstige luchtver ontreinigingsverschijnselen in het Rijnmondgebied werden besproken. De regionale bestuurders van de drie centrales zijn van oordeel dat alleen de overheid de plicht en de macht heeft met betrekking tot de milieuhygiëne regelend en dwingend op te treden en dat ook zeker moet doen In een gezamenlijke verklaring pleiten de vakbondsbestuurders voor de instelling van één milieubeheers- dienst. Zolang de betrokken overhe den tot de instelling van een derge lijke dienst niet kunnen komen kan men, aldus de vakbonden, hun akti- viteiten ten behoeve van de milieu verbetering niet serieus nemen. Men vindt verder dat met name de ge meente Rotterdam aan bestaande of nieuw te vestigen bedrijven in het Rijnmondgebied de zwaarste eisen moet stellen op het punt van de mi lieuhygiëne Zij eisen ook dat de ar beiders van bedrijven tegen wie uit milieuhygiënisch oogpunt maatrege len moeten worden genomen daarvan geen schade ondervinden. Langs de Maas moeten water zuiveringsinstallaties worden ge bouwd, waarvan de kosten op 93 mil joen guldén komen. Dit is de conclusie van de in 1969 door de minister van Verkeer en Wa terstaat ingestelde werkgroep sane ring de Maas. Het rapport is aange- boden aan het Limburgse provincie- i bestuur. Protest tegen vogelvangst in België BRUSSEL De schriftelijke pro testen van rond 80.000 Nederlandse kinderen tegen de vogelvangst in Bel gië zijn gisteren aan de regering in Brussel aangeboden. Zij werden in ontvangst genomen door de eerste secretaris van de demissionaire mi nister van Landbouw. De Nederlandse delegatie die de kinder klacht overbracht bestond voornamelijk uit leden van de Ha- rense tentoonstelling "natuur in j nood". Bijna twee maanden geleden werd een protestbrief met de hand tekeningen van 40.000 volwassenen aangeboden. Een Duitse groep van natuurbe schermers heeft zaterdag even over de Belgische grens ook geprotesteerd tegen de vogelvangsten. Duitse poli tiemannen vergezelden de groep om dat bij een zelfde actie vorig jaar een vechtpartij met Belgische vogelsvan gers was ontstaan, nadat enkele net ten en vangkasten waren vernield. Labour: andere voorwaarden voor de EEG BRIGHTON (AFP. Reuter) Met ruim vijf miljoen stemmen voor en i ruim één miljoen stemmen tegen heeft het Labour-congres in Brigh ton een resolutie van het partijbe stuur opgenomen, waarin toetreding tot de EEG onder de voorwaarde.! die de conservatieve regering heeft bedongen, wordt afgewezen. Tevens worden algemene verkiezingen ge- eist voordat de regering een defini tieve beslissing neemt. De resolutie kreeg 5.073.000 stemmen voor en 1.032.000 stemmen tegen. Anderzijds stemde het congres tegen een 'harde' resolutie van de 'anti Europese groep' waarin toetreding principieel wordt afgewezen ongeacht de voorwaarden. Ten gunste van deze resolutie werden 2.005.000 stemmen uitgebraoht en 3.082.000 stemmen tegen. Weer incidenten Noord-Ierland BELFAST (Reuter) Een Britse militair werd vanochtend vroeg in het been getroffen toen de legerpa trouilles waarvan hij deel uitmaakte in de r.k. wijk Dower Falls in Belfast werd beschoten. Acht Britse militairen en twee Noordierse vrouwen zijn gisteren bij een zware bomaanslag op een Britse legerpost in Belfast gewond geraakt. Het huis van drie verdiepingen waar in de legerpost gevestigd was, werd bij de explosie voor het grootste deel verwoest. Twee van de gewonde mi litairen waren er ernstig aan toe, een van hen overleed later. ADVERTENTIE Laatst kwam iemand om een nieuwe vulling voor zijn Philips batterij vragen. Tja, misschien maken we ze wel tè mooi Na het indienen van de miljar dennota zijn er van diverse kanten plannen ter tafel gekomen om de in flatie te bestrijden. De regering zelf (de overheid wordt de grootse bron van de inflatie genoemd) wil mati ging van de lonen en de prijzen, maar zet daar tegenover een belas tingverhoging en andere kostenver- zwarende maatregelen die er niet om liegen. Natuurlijk heeft dat loons verhogingen tot gevolg en daardoor zullen de prijzen ook wel weer om hoog gaan. Het N.V.V. wil nu ook wel een ma tiging, ddt zullen we wel te danken hebben aan de nieuwe kapitein. Het N.K.V. kan niet achter blijven en wil de totale reële netto loonsverhoging afstemmen op de stijging van de produktiviteit. Het zal allemaal wel met een sisser aflopen; het spook van de inflatie komt steeds dichter bij. Steeds meer bedrijven zullen ge sloten moeten worden, (nu niet meer door „wanbeheer") de werk loosheid zal blijven stijgen. Maar hoe komt de stijging van de produk tiviteit tot stand? Toch niet door dat men ieder Jaar harder is gaan werken. Men moest eens met een plan op tafel komen waardoor men weer eens aan het werk gezet kon worden. Nog steeds lopen er veel Lezers schrijven Sadat hoofd van federatie Pre sident Anwar Sadat van Egypte is gisteravond gekozen als hoofd van de federatie van Arabische republieken. Deze unie omvat Egypte, Syrië en Libië. Sadat werd als leider aange wezen op een bijeenkomst in Cairo met president Al-Assad van Syrië en de Libische leider kolonel Gaddafi. „De Hoeksteen"bron van tal van activiteiten. (Foto Holvast) LEIDEN Met ingang van 1 Ja nuari a.s. zal de Stichting voor Huis houdelijke- en Gezinsvoorlichting, die al haar activiteiten concentreert in het gebouw „De Hoeksteen" aan de Garenmarkt/ Levendaal, het gehe le werk stopzetten. Dit besluit is genomen nu het de gemeente onmogelijk wordt gemaakt om zonder rijkssubsidie dit werk doorgang te laten vinden en mede gelet op de rechtspositieregeling van het aan de stichting verbonden per soneel. Op het moment, dat bekend werd dat de minister van C.R.M. besloten had om per 1 Januari de overheids- subisidie aan de Nationale Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting in te trekken, heeft het be stuur van „De Hoeksteen" alle po gingen in het werk gesteld om het voorlichtingswerk van deze stichting in het belang van zeer vele vrouwen in Leiden en omgeving te behouden. Helaas zijn al deze pogingen mislukt. Hoewel alle activiteiten binnenkort zullen worden gestaakt, is besloten voorshands de stichting nog niet op te heffen teneinde te kunnen bezien of bepaalde activiteiten bij andere instellingen kunnen worden onder gebracht. Medina vraagt ontslag Kapitein Ernest Medina, die onlangs vrijspraak heeft gekregen, in een proces naar aanleiding van de moordpartij in het Zuidvietnamese dorp My Lai, heeft gisteren ontslag uit het Amerikaanse leger gevraagd. Als het verzoek wordt ingewilligd, gaat het ontslag over twee weken in. Feodale toestand bij ESTEC? De tweede kamerleden Terlouw en De Goede (beiden D'66) hebben de ministers De Brauw, Langman en Boersma gevraagd of het juist is. dat 't personeel van het ruimtecen trum ESTEC in Noordwijk de meest elementaire informatie over de ont wikkeling bij hun organisatie is ont houden. Zij waren de bewindslieden hun invloed aan te wenden om aan deze "feodale gang van zaken" een eind te maken. Zij zijn er niet zeker van hoever de invloed van de rege ring strekt ten aanzien van deze su pra-internationale organisatie en vragen daaromtrent inlichtingen. Verder willen zij weten aan hoe veel personeelsleden ontslag wordt aangezegd. Als het waar is dat in het budget voor volgend jaar een verkleining van de staif met 143 man wordt aangekondigd, hoe kon de di recteur van ESTEC dan het in de pers genoemde aantal van 150 ont slagen buitensporig hoog noemen? Juristen zijn reeds geruime tijd bezig voor Radio Veronica de moge lijkheden te onderzoeken om een legale omroep te worden. Direkteur Dirk Verweij onthulde dat gister avond in een Televizier-uitzending, waarbij nij in een adem ook de mogelijkheid noemde dat Veronica meteen als A-omroep begint. Het daarvoor benodigde ledental van minimaal vierhonderdduizend is volgens hem gemakkelijk haalbaar gezien de anderhalf miljoen reacties op de actie „Veronica blijft als u dat wilt" en de uitslag van een door de Nederlandse Stichting voor de Statistiek gehouden enquête. Vooral uit de enquête blijkt naar zijn mening dat genoeg Nederlan ders ondanks de aanslag op Radio Nordsee bereid zijn lid te worden van de Veronica-omroep. Geref. Kerken in zorgen LUNTEREN (ANP) De Gere formeerde Synode heeft de begro ting 1973 voor het landelijke werk vastgesteld op rond vijf mil'oen gulden. Deze krappe begroting werd aan vaard, omdat de synode het door de dalende kerkelijke inkomsten niet verantwoord achtte meer te vragen. In verscheidene plaatsen blijven vacante predikantsplaatsen onbezet, omdat de verhoging van de kerke lijke bijdragen ver beneden d? kos tenstijgingen blijft. Men verwacht 'u verdere daling van de inkom sten omdat de randkerkelijkheid toeneemt. Ook in de stellingen bin nen de Gereformeerde Kerken ziet de synode een oorzaak van de ver mindering van de inkomsten. Er zal dan ook geen nieuw werk worden begonnen omdat men niet ween of men het in de toekomst wel kan fi nancieren. De synode heeft daarom geen directeur benoemd voor het ge reformeerd toerustingscentrum dat in oprichting is. Evenmin werd er 'n predikant in algemene dienst te Antwerpen aangesteld. te veel mensen rond (ze rijden ook veel ki auto's) die met een minimum aan arbeidsprestatie toch iedere week met een behoorlijk loon of sala ris naar huis gaan. Waarom is de bouw zo duur? Niet omdat er zo hard wordt gewerkt. Waarom is al les zo duur? Gewoon omdat er niet meer wordt gewerkt. Niet alleen bJJ particuliere bedrijven, maar ook bij de overheid. Het wordt de werkwilli gen vaak nog belet omte werken. Een gouden standbeeld voor diege nen, die de Nederlanders weer aan het werk krijgen, want alleen met hard werken (het zijn tenslotte maar 42 uurtjes per week) zullen we de inflatie de baas kunnen blijven. L. G. Nijssen Prinsenweg ll Voorhout Jarenlang hebben we gedacht dat werkloosheid iets was uit de Jaren dertig, of iets dat thuis hoorde in noord-oost Groningen of Twente. De arbeider was immers werknemer geworden, de vakbonden werden om gebouwd van strijdorganisaties naar meepraatcolleges. We geloofden al lang niet meer in een strild tussen kapitaal en arbeid. Klassenstrijd werd alleen nog ge bruikt door een stel buiten de maat schappij staande radikale studenten. Zo langzamerhand echter wordt het toch wel duidelijk dat in kritieke si tuaties de kapitaalverschaffers van meer belang worden geacht dan zij die in jarenlange arbeid het bedrijf hebben opgebouwd, niettegenstaande de werknemer moeilijk zijn specifiek beroep elders kan uitoefenen en de aandeelhouders hun geld wel ge makkelijker ergens anders in kun nen steken, niettegenstaande het hieïrbetreffende V.N.U. concern (U weet wel van die progressieve da mesbladen) nog steeds aanzienlijke winst maakt. In de krant lezen we de tragische gevallen zoals werkne mers die 45 jaar in dienst zijn en nu dreigen weggegooid te worden als een stuk gebruikt pakpapier. Wij willen ons niet als buiten staander onszelf als betweters naar voren schuiven. We willen niet pro fijt proberen te trekken van de om standigheden door papiertjes uit te delen. (Natuurlijk zullen wij desge vraagd de arbeiders steunen en de klassenstrijd meestrijden met men sen en materiaal). Wat wij wel wil len doen is de arbeiders in andere bedrijven er op te wijzen dat dit hun morgen kan overkomen. Nu kunnen ze nog in het bedrijf waar ze werken, strijden voor opening van het beleid. Geen sluiting, geen reorganisatie zonder toestemming van de arbei ders/werknemers. Nu kunnen ze nog de vakbonden him oude functie van strijdorgani satie teruggeven en zonodig eigen strijdorganisaties vormen. Elk ge rucht (bijv. een Leidse betonfabriek die zou gaan reorganiseren) moet tijdig gemeld worden aan een cen traal adres of telefoonnummer. Tij dige informatie is een eerste vereis te. Bovenal is er echter een solidari teit nodig tussen allen die in loon dienst werken en tevens een verdie ping van de economische, politieke achtergronden en strljdmethode. Het afdelingsbestuur van de Pacifistisch, Socialistische Par tij Leiden en omgeving, P. van t Zelfde, C. Halle. VOORSCHOTEN In Kasteel Duivenvoorde wordt vrijdagavond as. nog een concert gegeven. De uitvoe renden zijn Ellen MacGillevry (fluit) en Jaap Spigt (clavecimbel). MAN DREIGDE BEDRIJF OP TE BLAZEN WEESP De politie heeft de man die al een tijd lang telefonisch dreig de het bedrijf van Philips Duphar in Weesp op te blazen, gearresteerd terwijl hij de noorn nog in de hand had. De man had in z'n telefoonge sprekken steeds geëist dat het bedrijf de lozing van stinkend afvalwater zou staken. De militante milieuzuiveraar blijkt de 52-Jarige L. van E te zijn die in de buurt van de inderdaad stinkende Weesper binnenhaven woont. Een personeelslid van Philips heeft hem ontmaskerd. HERKEND Deze herkende de stem van de man die op de geluidsband was vastgelegd hij had eens met hem aan de haven 6taan praten over de watervervui ling. De man had in dit gesprek ook een dreigement geuit dat later in de anonieme telefonades voorkwam. De laatste keer dat Van E. belde hield de Phillps-portier nem aan de praat. Lang genoeg voor de politie om bij Van E. thuis te zijn vóórdat deze de hoorn op de haaK hing. De officier van Justitie heeft hem In middels verhoord. Van E. staat bepaald niet alleen met zijn klachten over het Phllips- bedrijf. Een actie onder iowonoro van Weesp heeft ai 1016 handteke ningen opgeleverd onder een -tug waarin gevraagd wordt geen nleuwo hinderwet vergunning af ie geven.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15