oordwijkerhout krijgt een raai vakantiedorp: Sollasi 'am blijspel in Treslong „Briljante" werken van een klassieke goudsmid Lan voet in duin- ïbied jij het )oster- irnise Leer §ex a la meurtière Expositie Noordwijk Te droog voor groentegewassen Vertegenwoordiger reed als coureur Winst van „Be Fair" Katwijks koor op de radio jfSDAG 5 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 14 OORDWIJKERHOUT Niet ver van het duingebied tussen het Duindamse- en jevelderslag en aan de rand van het toekomstige, ongeveer 35 hectare beslaande, eatiegebied Oosterduinse Meer in Noordwijkerhout verrijst een uniek vakantiedorp. kreeg de naam Sollasi", wat in muzikale termen uitgedrukt zoveel wil zeggen als: illig wonen. Daar aan de Langevelderweg de entree ligt aan de Duinschoterweg nover ,,Sancta Maria" worden maar liefst 294 patio-bungalows uit de bollen- id opgetrokken. Dat zal geschieden in vijf fasen, waardoor men in totaal een jaar of vier nodig denkt te hebben. De eerste fase, bestaande uit 54 woningen, komt in het •jaar van 1972 gereed. Steef Noorlander, directeur van de Bouw- en Aannemings Mij. Noorlan der en Zn N.V. en van de Mijbupark N.V., beiden uit Leiderdorp is zeer gelukkig, dat zijn maatschappijen aan dit grootse vakantiedorp gestalte mogen geven. Mijbupark N.V. is de opdrachtgeefster en Noorlander bouwt het geheel. Het ontwerp is van de Noordwij ker D. T. van Manen, architect H. B. O., die wel iets heel bijzonders op het gebied van vakan tiedorpen heeft weten te creëren. Een nieuwtje op dit gebied in ons land. zeker wat de opzet en indeling van de bungalows betreft. Een vakantyedorp in opbouw (foto boven). Hierboven het inte rieur van een van de bungalows. Het voordeel is, dat deze vakantie woningen ze mogen helaas nog niet permanent bewoond worden al zijn ze daarvoor beslist wel geschikt -temidden van zo'n prachtig go- ij bied zijn gelegen. De kosten f 49.000 vrij op naam en de grond wordt te gen een prijs van f 1000 per jaar in erfpacht uitgegeven. Veel gebouwd Leiderdorpse aannemer Noorlan der zegt: „We hebben al heel wat in Noordwijkerhout gebouwd. Zo'n 700 woningen in de plannen Wassenaar in De Zilk, Guldemond en Victor IV. Nu zijn we druk bezig met het bouw rijp maken van plan Victor III en met het realiseren van „Sollasi". Er is naar deze patio-bungalows erg veel vraag. Het afgelopen weekeinde zijn er ruim dertig „ernstig gegadigden" wezen kijken en we hebben er thans al een kleine twintig verkocht. Neen, angst dat we er mee blijven zitten, hebben we zeker niet. Voor dat het gehele object is uitgevoerd zijn we alle 294 woningen kwijt. Er bestaat gelukkig veel belangstelling voor. Ook buitenlandse". De totale oppervlakte van het va kantiedorp is 180.400 m2 ruim 18 hectare dus en het wordt verdeeld in drie terreinen: een bungalowdorp, een winkelcentrum en een (geselec teerde) camping. Het gedeelte van het bungalowdorp, dat bebouwd is, heeft *n oppervlakte van 49517 m2 en het bebouwde gedeelte per woning is 56,25 m2. Er zullen wegen worden aangelegd met een totale oppervlak te van 25.000 m en aan parkeerter reinen komt 7800 m2 beschikbaar, terwijl voor openbaar groen 53.283 m2 is gereserveerd. Het winkelcen trum, waar de bewoners straks hun directe dagelijkse inkopen zullen kunnen gaan doen, heeft een opper vlakte van 6900 m2, waarvan 2250 m2 is bebouwd en de camping is 38.000 m2 groot. Steef Noorlander: „Bij het ont werpen van dit dorp is het uit gangspunt geweest de bungalows zo te groeperen, dat een maximum aan privacy wordt verkregen. Het dorp bestaat uit een aantal eenheden, dat wordt geformeerd door twaalf bun galows rond een gemeenschappelijke open ruimte. Elke bungalow heeft een eigen patio met uitzicht over die ruimte. Daardoor kan men, mede door de ligging van de patio op het zuiden, bij de woning tuinieren en van rust en zon genieten, terwijl de gemeenschappelijke patio gele genheid biedt tot sport en spel. Via verharde en in de avond verlichte wegen, is het mogelijk bij alle bun galows te komen. De bedoeling is echter, dat alle motorvoertuigen op de daarvoor aangelegde parkeerter reinen worden geplaatst. De ge meenschappelijke ruimten zullen worden beplant met bomen en hees ters. Voor het ophalen van het huis vuil zal worden gezorgd". De bungalows zijn praktisch en ruim ingericht.Op de begane grond treft men achtereenvolgens aan een entree met garderobekast en meter- hoek, een open keuken met een lu xe inrichting, een eetkamer met open trap, een zitkuil met open haard en vaste bank, een slaapkamer voor de ouders en een douche. Op de verdieping onder een schuin met pannen bedekte dak bevinden zich een speelzolder met twee slaap kamers. Het leuke is, dat alle pla fonds op de benedenverdieping be staan uit een open balklaag. De ge hele begane grond is belegd met bruin-geel genuanceerde vloertegels. De bungalows worden centraal ver warmd door een met aardgas ge stookte c.v.-ketel. Noorlander: „We hebben er naar gestreefd het zo gezellig mogelijk te maken voor de bewoners. Op vragen die door aspirant-kopers zijn gesteld overwegen we midden in het com plex nog een zwembad te bouwen, dat in het bijzonder zal worden aan gepast aan de jeugd. We hebben een eigen riolering met persleiding naar het riool van Noordwijkerhout ter hoogte van „St. Bavo" aangelegd om de vicaliën te kunnen afvoeren Deze zal geheel worden overgedragen aan de gemeente Noordwijkerhout. Gemiddeld is er per bungalow 450m3 ILLEGOM De blijspelliefhebbers en dat zijn er ken- |k heel wat beleven gouden tijden. Met name in de sector vrije produkties stortregent het luchtige niemandalletjes, 'beetje pikant maar vooral niet tè, en meestal opgeluisterd de medewerking van enkele populaire akteurs en aktrices. voor het maken van een aardige komedie een ijzersterk iven niet persé noodzakelijk hoeft te zijn is zo langzamer- i wel duidelijk geworden. tti 71'dringend gewenst is dat er in indeling eert behoorlijke vaart to dat is nu precies waar het in la meunière" aan ontbreekt door Neil Simon vooral be- geworden door „Op blote voe ten in het park" geschreven blij spel bleek gisteren tijdens een voor première in Treslong in Hilleeom een nogal langdradig geheel, welis waar niet echt vervelend, maar ook maar zelden werkelijk leuk. In vier bedrijven worden de lotge vallen van een eigenaar van een vis restaurant in beeld gebracht die zich oud voelt worden en zich daar om nog gauw even in een avontuur tje wil storten. Per bedrijf draaft er een andere dame op: eerst een zeer zinnel'Ike vrouw (Ellen Vogel) vervolgens een half-psychopatische derderangsak trice (Mariëlle Fiolet) en een aan depressies lijdende vriendin van zijn vrouw, gespeeld door Sylvia de Leur. Op deze nanier krijg Je ee^ duidelijk in vier delen gekapt stuk, waarvan elk deel net iets te lang duurt, en waarin weinig verrassing zit. „Sex la meunière" moet het voornamelijk hebben van wat soms wel aardige woordspelingen en van het niet onaardige akteren van met name Paul Cammermans als lekker „lullige" man van middelbare leef tijd en van Ellen Vogel. De liefhebbers van het genre zul len wel weer op dit stuk afvliegen. Voor anderen valt er aan „Sex la meunière" niet veel te beleven. Daar kan zelfs de vertaling door Annie M. G. Schmidt niet vee) aan verhelpen. De regie van Guus Oster trouwens ook niet. aan tuin en openbare voorzieningen. De oppervlakte van zo'n vakantie woning is 7% bij 7% meter, dus qua oppervlakte groter, dan een normale woning. Gezien de huidige voor schriften mogen ze niet worden ge bruikt voor doorlopende bewoning. Het moet dus een zogenaamd tweede huis zijn, waar men wel gedurende het vakantieseizoen 1 april tot 1 oktober en tijdens de herfst- en kerstvakanties en de weekends mag vertoeven. Dat zijn thans de bepa lingen, die voor dergelijke vakan tiedorpen gelden. Ondanks deze han dicap is de aanvraag om zo'n bun galow heel erg groot". NOORDWIJK De oudercommis- sle van de Openbare Lagere School te Noordwijk organiseert onder auspi ciën van de Culturele Commissie 'n expositie. Hier zijn werken te zien van oud-leerlingen die als crea tief kunstenaar werkzaam zijn. De expositie zal worden gehouden van 8 oktober tot 25 oktober in de Neder lands Hervormde Kapel, Hoofdstraat tp Noordwijk. Dit alles is ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van de school georganiseerd en de ope ning is op vrijdag 8 oktober om 20 00 uur, door de burgemeester van Noordwijk, Mr. J. M. Bonnike. DEN HAAG Omstreeks de helft van september was het nogal koud en zeer droog. Daarbij was het vooral in het zuiden van het land zonnig. De minimum-temperaturen waren zeer laag: in De Bilt gemiddeld meer dan 5°C beneden normaal. Rond het midden van september kwam de tem peratuur op vele plaatsen, voorname lijk in de oostelijke helft van het land, beneden het vriespunt. De afgelopen periode was voor alle gewassen te droog. Als gevolg hier van zullen de opbrengsten van de herfst- en wintergewassen mogelijk laag worden. Plaatselijk trad nacht- vorstschade op, met name bij bonen, augurken en aardbeien. Onder glas De doorgeteelde vroege tomaten zijn geruimd, vroeger dan in andere jaren. Ook veel koude tomaten zijn al geruimd. De produktie van hete- lucht- en koude tomaten ligt onge veer tien procent lager dan vorig jaar. De oogst van de nateelttomaten is aan de gang. De kwaliteit is goed, de vruchten zijn niet te grof. Plaatselijk komt in de herfsttomaten wat meel dauw voor, terwijl vrijwel overal hln» der van witte vlieg wordt ondervond den. Van .de nateelttomaten word® een produktie van 720 kg per are va»* wacht. De vroege komkommers zijn ge» ruimd, evenals hetelucht- en koucHj komkommers. De oogst van de na» teeltkomkommers is over de top heen, de opbrengst van de herfstkom# kommers wordt geraamd op 1873 stuks per are. Als gevolg van de weersomstandlg» heden kwam plaatselijk bladverbran# ding voor bij de paprika. De stand bleef echter -wij goed. Volle grond De oogst van de herfst-andijvl^ was dit jaar veel vroeger dan nor* maal. Er wordt ongeveer 450 kg peé are geoogst. De stand van de herfstbloemkool nog vrij goed, hoewel op diverse per celen de droogte zijn invloed deed gelden. De huidige produktieverwach» ting is 200 stuks per are. De boeren» kool staat er redelijk bij, Er is wat minder spruitkool uitgezet dan ver leden jaar. DEN HAAG/BODEGRAVEN - De officier van Justitie bij de Haag se rechtbank had maar wei nig waardering voor de cou reurstukjes die een 42-jarige verte genwoordiger uit Bodegraven had uitgehaald o.a. op de weg tussen Al phen aan den Rijn en Zwammer- dam. Zo was hij een voor hem rijdende auto aan de verkeerde zijde, dus voor verdacht rechts, gepasseerd met alle gevaren van dien. Daarna schoot hij weer naar het midden van de weg om een andere auto aan de goe de kant te gaan passeren. Aldus werd het een geslinger van rechts naar links over de weg en hoewel ongeluk ken konden worden voorkomen had den andere automobilisten zich zo danig geërgerd aan het gedrag van de vertegenwoordiger, dat zij de politie er van op de hoogte stelden. In Zwammerdam h ad verdachte reeds eerder soortgelijke waagstuk- jes ten beste gegeven. Volgens de Bodegraver was hij zich daarvan niet bewust en kon hij het zich ook niet voorstellen op die manier te rij den, omdat hij wel plm. 50.000 km. per jaar aflegt. Niettemin achtte de officier na ge- WADDINXVEEN In de volley balcompetitie wist Be Fair een fraaie 30 overwinning te behalen op het vorig seizoen zo hoog spelende Donar uit Leiden. In de promotieklasse bij de dames kwamen beide teams van Be Fair tot winst: het eerste won van Skania uit Delft met 30, het Goudse Olympia werd met 31 ge klopt door Be Fair 2. tuigenverhoor voldoende bewijs en vorderde tweemaal f 150 boete en voorwaardelijk intrekking van het rijbewijs gedurende zes maan den met een proeftijd van 2 jaar. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachte veroordeeld tot de totale boete van f 300. KATWIJK Dirigent Sander van Marion voert het Katwijkse christe lijk mannenkoor „Jubilate" weer naar tal van nieuwe aktiviteiten. Morgenavond komt de NCR V-radio in de Triomfator-kerk, waar opna men van het koor zullen worden ge maakt voor een tweetal uitzendin gen. De eerste daarvan vindt plaats op zondag 31 oktober van negen uur tot half tien 's avonds, de tweede la gepland op 23 januari van het vol gend jaar. Het koor wordt begeleid door Addie de Jong op het orgel. Er zal ook een (Philip»)langspeel plaats worden gemaakt. Woensdag 13 en donderdag 14 oktober worden de opnamen hiervoor gemaakt in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat. Er zullen nummers worden opgenomen, die ook zijn gezongen tijdens het grote concert in de Katwijkse sport hal. Voor deze plaat die waar schijnlijk tegen het eind van dit Jaar zal uitkomen zorgt Klaas J. Mulder voor de begeleidende orgel muziek. ALPHEN AAN DEN RIJN „Het klapstuk van deze expo sitie ontbreekt eigenlijk nog. Het is een vrouwenkopje waar aan ik al een half jaar werk. Maar het is nog niet klaar. Ik hoop, als ik daar maar even kans toe zie, het woensdag te vol tooien. Dan kunnen de bezoekers van deze tentoonstelling er ook van genieten". Het klinkt als een verontschuldi- ging uit de mond van Anton Reij- mers. de klassieke Alphense goud smid, die tot en met volgende week maandag zijn sieraden in de AMRO- bank aan de Julianastraat (naast het postkantoor) exposeert. Het ex cuus is beslist niet nodig, want wat er nu al is te zien, is zonder meer bijzonder fraai. In vier vitrines heeft hij 59 sieraden (ringen, broches, oor bellen en manchetknopen) uitge stald, die er stuk voor stuk mogen wezen. En wat de prijzen van al dit moois betreft: ach, er -zijn dure spullen bij maar ook de man met de kleinere beurs, die iets exclusiefs wil aanschaffen, zal echt niet worden teleurgesteld. Een mooi gevormde ring van ver boven de duizend gul den is „normaal". Daarnaast zijn er ook fraaie sieraden die nog niet eens honderd gulden kosten. Lof Reijmers, die onlangs nog in De Doelen in Rotterdam exposeerde, heeft niets anders dan lof voor de AMRO-bank. Een puur zakelijke in stelling, die zijn ruimte beschikbaar stelt voor de kunst. Iets dat onge twijfeld navolging verdient „Als het aan m(j gelegen had, had ik er nog meer van gemaakt. Maar het ontbrak me helaas aan tijd en de financiën speelden ook een be langrijke rol". Op de tentoonstelling zfjn zeven zetmethoden te bewonde ren. .Methoden", zo zegt hij zelf, „die nog pooit één mens heeft ge zien". De kunstenaar zelf ziet zijn werk niet zozeer als puur smeedwerk, maar meer als ruimtelijke vormge ving op klein formaat. Zijn specia liteit is het vervaardigen van ka rakterstukken, sieraden die zijn ge ïnspireerd op de koper. In de zesti ger jaren nam hij afstand van de oude zetmethoden om zijn eigen creaties .overeenkomstig het oor spronkelijke ontwerp, te realiseren. Even als vele andere zocht Reij mers naar een vervanging van de gladde trouwring. Hij ontdekte, dat dit een vrij zinloze zaak was. Alle eisen en wensen werden tenslotte bij elkaar genomen, daaraan werden de reeds lang sluimerende eigen ideeën toegevoegd en zo ontstond de .Huwe- lijksring". Deze is gebaseerd op drie factoren, te weten: een mannelijk element, een vrouwelijk element en de huwelijksband. Het mannelijk gedeelte wordt weergegeven door een min of meer aan het vrouwelijk tegengestelde vorm. Is het mannelijke gedeelte steeds het soberste, het krachtigste of eenvoudigste gedeelte van de ring, dan is de wederhelft gracieu zer. fragieler of ingewikkelder. De derde factor, de huwelijksband, wordt meestal weergegeven door een steen, die door de huwelijkspartners van een betekenis beladen kan wor den. Evenals bij een karakterstuk kan een huwelijksring enkele algemeen heden uitbeelden waardoor de mo gelijkheid bestaat op voorraad te werken. Desgewenst maakt. Reijmers een op het echtpaar geïnspireerde rmg waarbij hun persoonlijke gege vens in vormen worden weergegeven. Anton Reijmers voor de vi trines waatrin de sieraden zijn te bewonderen. (Foto Dijkman) Zomaar een ring uit de collectie: .Triade": een fraai gevormde zilveren ring met drie briljantjes. Deze is gemaakt voor iemand, die zijn in spanning concentreert ter perfectio nering van zijn verstandelijke ver mogens. Kosten slechts honderd vijftig gulden. Een andere ring is weer gewijd aan de ruimtevaart. Om precies te zijn aan de redding van de Apollo 13. De expositie is geopend van: maan dag tot en met vrijdag van negen tot vier uur, vrijdagavond bovendien van zeven uur tot half negen en zaterdagmiddag van twaalf tot vyf uur.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13