Eban wil met Riad praten PALESTIJNEN WEER IN DE TANG PAUS BOOS OP PERS t TSJOE EN-LAI OPVALLENDE AFWEZIGE OP RECEPTIE Over regeling langs het Suezkanaal 'Operatie Synode"rede lege retoriek Ei voor Hirohito LEIDSCH DAGBLAD ONDERHANDELINGEN MET HOESSEIN LEIDEN ALLEEN NAAR NIEUWE CONCESSIES VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 NEW YORK De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft in een rede in de Algemene Vergade ring van de VN gezegd dat hij onmiddellijk met zijn Egyptische ambtgenoot Mahmoed Riad wil praten over een regeling die het mogelijk zal maken het Suezkanaal te heropenen. De grote veilingzaal van aan dat waarmee de beroemde Leslie Golds~mith, had een mini Christie's in Londen bevatte gis teren behalve een groot aantal schilderijen een. vliegtuigje van het type Bleriot XI, een een- dekkertje, dat precies gelijk was luchtvaartpionier Louis Bleriot in 1909 over het Kanaal vloog en daarmee overal grote sensatie veroorzaakte. De huidige eigenaar van het toestelletje, commander mumprijs opgegeven, maar geen van de belangstellenden bleek be reid deze prijs te betalen, zodat het toestel onverkocht naar de eigenaar terugkeerde. „Ik stel minister Riad voor ons te laten leiden door de geest die het internationale leven van onze tijd bezielt. Laten wij hier deze maand samenkomen onder auspiciën van de Verenigde Naties". Eban verklaarde zich ook bereid te vergaderen onder voorzitterschap van V.N.-bemiddelaar Gunnar Jar ring over een algehele vredesregeling Eban zei dat de Israëlische gren zen van voor juni 1967 als het wa re tot aanvallen uitnodigen. Israël kan zich niet op de oude grenzen terugtrekken zonder zich in een toe stand van „onduldbare kwetsbaar heid" te brengen. Maar. zo zei hij, „in het kader van een vredesrege ling met Egypte zou Israël zich van de bestandslijn terugtrekken. Wij hebben nooit beweerd dat het in vre destijd nodig zou zijn dat onze troe pen de gehele Sinaï of het grootste deel ervan blijven bezetten. Er zijn levensbelangen die ons nopen ons het recht voor te behouden om bij vre desonderhandelingen te trachten een contractuele basis te verkrijgen voor een voortgezette aanwezigheid, ten einde veiligheid en scheepvaart, te waarborgen". Minister Eban zei niets over Je ruzalem of de andere gebieden die Israël in 1967 heeft veroverd. Nadat hij zich erover had (Van onze correspondent) ROME (GPD) De rede, die Paus Paulus gisteren in de Sixtijnse kapel hield ter gelegenheid van de opening van de bisschoppensynode, waarin gediscussieerd zal wenden over de gerechtigheid in de wereld en over het priesterschap in deze tijd, muntte niet uit door opzienbarende mededelingen. "Wel wekte in Rome beroering de lange zinsnede die de Paus wijdde aan het gevaar dat de deelnemers zouden lopen door druk van buiten af. Het komt er op naar dat Paus Paulus alle praktische problemen waarmee de kerk heden ten dage te maken heeft, als illegale druk op het leiderschap van de kerk doodverft. Het gaat naar zijn zeggen om „me ningen die een twijfelachtige relatie bezitten tot de leerstellingen", om „stromingen die in strijd schijnen te zy'n met de traditie van de pauselijke autoriteit" en onder meer nog „de bezwaren over de kerk als zou die anachronistisch en legalistisch en remmend werken op de zogenaamde charismatische ontwikkeling van een nieuw christendom" De kardinalen en bisschoppen wer den door de Paus opgeroepen zich voor „deze storende drukmiddelen af te sluiten". Deze direote aanval op de publici- teitsorganen en op andere organi saties die hun meningen over het verloop van de synode verspreiden was de tweede in korte tijd. In zijn audiëntie van woensdag had de Paus namelijk op een gegeven moment zijn tekst weggelegd en een onverwachte aanval gedaan op een recente uitzen ding van de Italiaanse televisie waar in de kijkers uitleg werd gegeven over de werkzaamhedenn van de synode. Volgens Paus Paulus was men in de ze uitzending „geweldig tegen de kerk tekeer gegaan". In feite viel de uit zending helemaal niet op door moed. Ze was bovendien door exponenten van het Vaticaan goedgekeurd. Paus boos Het viel op, dat de uitval van gis teren niet in de tekst was opgenomen van de pauselijke rede die dezelfde avond in de staatscourant van het ADVERTENTIE Als u nog nooit kennis hebt gemaakt met de prima Philips batterijen, vraag dan eens een demonstratie bij uw handelaar. Vaticaan, de Osservatore Romano,; werd opgenomen. De woordvoerder; van het Vaticaan probeerde de zaak j te sussen door later op de avond te verklaren, dat de Paus er boos over was dat enkele kerkelijke hoogwaar-1 digheidsbekleders van de mogelijkheid j dat ze zich van een publiciteits medium konden bedienen gebruik hadden gemaakt, „om dingen te zeg-| gen die beledigend waren voor de kerk en die niet in overeenstemming! waren met hun waardigheid van| priester". klaagd dat de Russische politiek in de Veiligheidsraad het de raad on mogelijk maakt de instantie te zijn die de Israëlische ontwikkeling in de samenstelling van de veiligheids raad. hoe belangrijk uit ander oog punt ook, moet wel zijn onvermo gen beklemtonen een Israëlisch be lang te garanderen of ook maar te definiëren, wat de meerderheid van de leden ook mag zeggen of denken. Vijf wegen BRUSSEL De Japanse keizer, Hi rohito. die dinsdag in België arri veerde voor een driedaags bezoek, heeft gisteren in Antwerpen een ei naar zijn auto gesmeten gekregen. Het ei werd gegooid door een stu dent toen de wagen van de Japanse vorst over de grote markt in Antwer pen reec' student is door de po litie opg ct. Keizer .hirohito heeft gisteren Brus sel bezocht. Voor gisteren stond een bezoek aan Antwerpen op het pro gramma en vrijdag zal hij een be zoek aan Charleroi brengen. Zater dagochtend vroeg vertrekt het Ja panse staatshoofd uit België. In een verklaring van de „Opera tie Synode" dat is het orgaan waarin tal van vooruitstrevende priestergroepen, waaronder het Ne- derlandse Septuagint, samenwerken staat te lezen, dat Paus Paulus' door deze houding „een uitvlucht zoekt op het terrein van de subject!-1 viteit". Over de toespraak tijdens de mis' had „Operatie Synode" als commen-i taar: „De christenen die zich in del „Operatie Synode" hebben verenigd] hadden gehoopt op een woord van I bemoediging en hoop. Inplaats daar-1 van wordt de rede overheerst door een toon van vermaning en angst. De i toespraak bestaat hoofdzakelijk uit lege retoriek". Paus luistert] De Paus heeft later gezegd, dat hij I niet zal deelnemen aan de discussies diie een maand zullen duren, om te bereiken dat de deelnmers zich vrijer zullen voelen. „Laat er vrijheid zijn om de vraag-1 stukken openlijk te bespreken in deze synode", zei hy. „Iedereen kan zien| dat de problemen moeilijk en groot zijn. Om de vrijheid hun mening te zeggen voor alle deelnemers groter te i maken geven wij er de voorkeur aan] slechts te luisteren", aldus de Paus. een regeling in het gebied van het Suezkanaal: hervatting van de bemidde lingspogingen van VN-bemiddelaar Jarring „op gedetailleerde en concre te wijze, zonder voorbereiding en met inachtneming van alle punten uit de desbetreffende memoranda". Als Egypte daarmee instemt, aldus Eban, is de weg naar zinvolle on-, derhandelingen vrij oplossing van het vluchtelin genvraagstuk door een vijfjarenplan voor de hervestiging van de vluchte lingen. De staten in het Midden-Oos ten moeten dat plan samen opstel len: catalogisering van de vredes- grondslagen voor een Egyptische Israëlisch verdrag; directe onderhandelingen tus sen de ministers van Buitenlandse Zaken van Egypte en Israël over een voorlopige regeling voor het Suezkanaal of over de vredesresolu- tie van de VN van 1967. Eban schetste als volgt de inhoud van éen regeling voor het Suezka naal: vertrek van de Israëlische strijdkrachten van de kanaaloever naar een afgesproken linie; Egypte maakt het kanaal bruikbaar en gaat het weer exploiteren: vrije doorgang voor alle schepen en vrachten, met inbegrip van de Israëlische: er gel den overeengekomen instructies om inbreuk op de overeenkomst te voor komen; als er in het kader van een vredesregeling definitieve grenzen zijn gereed gekomen, trekt Israël zich op deze grenzen terug. Raketten De Egyptische strijdkrachten zijn begonnen met de constructie van nieuwe raketlanceerinrichtingen die drie tot vier kilometer dichter bij het Suezkanaal liggen dan de voorste raketlinies die zij nu hebben. Dit meldde gisteren de militaire corres pondent van radio- Jeruzalem. Militaire correspondenten merken op dat verder gebouwd wordt aan ondersteuningspunten met het oog op een aanval over het kanaal en dat de Egyptische strijdkrachten grote manoeuvres houden voor een oversteek. Tenslotte melden zij dat de Sy rische strijdkrachten onlangs mili taire oefeningen zijn begonnen waaraan verscheidene eskaders Egyp tische „mig"-toestellen deelnemen. ADVERTENTIE Laatst hoorde ik van een vuurtorenwachter dat hij Philips batterijen in zijn zaklantaarn gebruikt. Hij kan het weten. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Q Ik worcj abonnee per 16 oktober 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In oper envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. Mysterie rond vliegtuig PEKING/MOSKOU In Peking is gisteren een receptie voor 2.000 prominente persoonlijkheden gehou den. Opvallend was de afwezigheid van de Chinese premier Tsjoe En-lal. Wel aanwezig op het banket waren Toeng Pi-woe, de Chinese vice-pre sident, en vice-premier Li Hsien- De receptie kwam in de plaats van het traditionele banket, dat evenals de 1 oktoberparade is komen te ver vallen als onderdeel van de wijzigin gen die dit jaar in de viering ztfn aangebracht en die in het buiten land tot allerlei geruchten aanlei ding hebben gegeven. Tsjoe was in vorige jaren altijd bij het banket aanwezig. Hij was woensdag wel in het stadion van Peking, toen daar de feestelijkheden ter gelegenheid van het 22-Jarig bestaan van de Chinese volksrepubliek begonnen met een grootscheepse gymnastiekuitvoering. Wat het in het paleis dus een so bere bijeenkomst, buiten op het nlein van de Poort van de Hemelse Vrede bevond zich een feestende menigte, en overal was feestverlichting aan gebracht. De gebouwen aan het plein vertoonden talrijke leuzen, waarvan er twee (aan weerszijden van Mao's portret) domineerden: "Lang leve de grote leider voorzitter Mao" en "lang leve de grote communistische partij van China". Voor het eerst in 21 jaar zond ra dio-Peking donderdag niet het ge- BEIROET Ook al hebben de bemiddelaars van Saoedi-Arabië en Egypte in het conflict tussen de Palestijnse guerrillastrijders en de Jordaanse regering nog hoop om de partijen tot elkaar te brengen, het betekent niet dat die verwach ting erg reëel is. Veeleer is er sprake van enige bewuste over schatting van de mogelijkheden tot bemiddeling om aldus extra druk op de partijen uit te oefenen. De twee landen, die buiten de strijd om Jordanië staan, hebben er groot belang bij dat een, wat gevoeld wordt als een beschamend confliet, in de Arabische wereld ophoudt te bestaan. Ondanks de woorden van presi dent Sadat dat het Jordanië van Koning Hoessein is afgeschreven, zyn de bemiddelingsvoorstellen toch meer ten gunste van het ge zag van de Jordaanse autoritei ten dan de eisen van de Palestijn se guerrillastrijders voor volledige bewegingsvr i j heid. De commando's zijn niet bereid dat te accepteren. Na alle geleden verliezen zouden zij met de contro le van Hoesseins leger over hun bases voorgoed de hoop op het her winnen van een machtspositie kun nen opgeven, zo is de opvatting. Maar met de verandering van de tactiek is het volgens de Palestijn se guerrillastrijders mogelijk een totale ondergang in het complex van hun positie af te dwingen. In dit streven >ast niet meer het pra ten met dë officiële leiders en het zoeken naar compromissen van Jassir Arafat. Om weer bewegingsvrijheid in Jordanië te krijgen zijn er ook wei nig andere mogelijkheden dan vechten. Koning Hoessein is op eerdere concessies over zelfbe schikking in de bezette westelijke oever van de Jordaan na een eventuele vrede met Israël te ruggekomen en hij eist de soeve reiniteit over alle Palestijnen. De verzetsstrijders kunnen wel terugkomen, maar zij mogen zich dan alleen ophouden in een gebied, dat nauwkeurig is bepaald en waarvan de toegangswegen volle dig onder controle van het Jor daanse leger staan. Er mag zich geen commando in de vluchtelin genkampen bevinden, zodat er wei nig mogelijkheden enerzijds tot on derduiken zijn, anderzijds tot het winnen van aanhang. Bovendien gaat Koning Hoessein de onduidelijke situatie rond poli tieke groeperingen veranderen. Van het verbieden van de oude po litieke partijen en de nog bestaan de regels voor vrije verkiezingen op basis van voorbeelden van de Westerse democratieën zijn plan nen gereed voor een z.g. geleide democratie volgens het één-partij stelsel. Via een dergelijke organi satie heeft bijvoorbeeld Syrië steeds kans gezien de activiteiten van de guerrillastrijders exact te controleren. Met de oprichting van het één partijstelsel in Jordanië verdwijnt voor de commando's ook de moge lijkheid om de leemte van een bui ten werking gesteld politiek bestel "legaal" aan invloed te winnen door het eisen van nieuwe verkie zingen of van een regering, die op basis van het laatstgekozen parle ment is samengesteld, waardoor de invloed van de koning op de re gering ten minste wat zou zijn be perkt. De eis van de guerrilla-organisa ties kort voor de burgeroorlog vo rig jaar, die nog steeds als doel om naar te streven werd beschouwd, is dus door de herorganisatieplan nen van het politieke systeem door Koning Hoessein geheel achter haald. Door het welbewuste opzetten van een staatsbevel dat weinig ruimte voor ongecontroleerde acti viteit meer laat, zijn de Palestijn se bewegingen gedwongen zich te heroriënteren. Doordoor verplaatst de vroegere chaos van de Jordaan se staat zich naar de toch al weinig eensgezinde organisaties. Er is in hun gelederen sprake van twee grote groepen. De politi ci onder leiding van Jassir Arafat zijn geneigd op de voorwaarden van de Jordaanse monarch in te gaan. Zij zeggen: er blijft dan de kans dat er een nieuwe band ont staat tussen de Palestijnse vluch telingen en de guerrillastrijders. Tenslotte zijn de guerrillastrijders afkomstig uit de kampen en bezoek aan hun families kan niet worden verhinderd. Dajan: Hoessein doet vuile werk. Bovendien blijven de guerrilla strijders commando's door een sa menwerking met Koning Hoessein onder toezicht van de bemiddelaars een erkende rol spelen in de offi ciële Arabische politiek, zodat er druk kan worden uitgeoefend om onwelgevallige beslissingen te voorkomen. De vertegenwoordigers van de echte vechters wijzen dit alles van de hand. Door het praten promissensluiten ven zij dat de verzetsbeweging een slag heeft verloren. Bovendien zou Hoessein zeker niet toestaan dat er ergens in Jordanië iets wordt geor ganiseerd tegen zijn zijn. Zucht naar wraak Hij kan dat gemakkelijk voorko men, omdat de guerrillastrijders zijn ingesloten door zijn leger, en met een compromis volgens de denktrant van Jassir Arafat ook eenvoudig herkenbaar. Daarnaast is geen van de Arabi sche leiders bereid zich volledig achter hun eisen te stellen en in het zoeken naar vrede zullen deze ze ker Hoessein toestaan het verzet een nieuwe klap te geven. De enige mogelijkheid ziet de militaire vleu gel van de Palestijnse verzetsbe weging in vechten en het huidige bewind van Jordanië te laten ver dwijnen om een nieuwe spring plank voor actie tegen Israël te creëren. Er dient geen rekening meer te worden gehouden met de intriges van de Arabische leiders. Ondergrondse actie moet het ge zag van hen ondermijnen. In de zucht naar wraak over hun totale ondergang in Jordanië zijn de voorstanders van een genadelo ze strijd verre in de meerderheid. Dat geeft ook de verklaring, dat zelfs wanneer Arafat en zijn man nen een overeenkomst sluiten met Koning Hoessein dit niet meer is dan van propagandistische beteke- Arafat gelo-nis. Het is door de tegenstellingen tussen de gematigde top van de Palestijnse organisaties en de mi litaire vertegenwoordigers ook niet uitgesloten dat binnenkort de leiders van de Palestijnen worden gewipt. Het kiezen voor een ondergrond se strijd om allereerst het Hasje- mitische koningshuis omver te wer pen heeft tot gevolg dat de beide communistische volksfronten van George HabbasJ en Najef Hawat- meh aan zeggenschap winnen. Dit komt ook tot uiting in de tactiek van het zoeken naar nieuwe aan hang onder de Palestijnen in de vluchtelingenkampen of onder de Arabieren, die in de sloppenwijken van de steden wonen, zonder dat nog wordt gegokt op de aanhang onder het establishment. Met de afkeer van uiterst-linkse filosofieën in de officiële politiek van de Arabische wereld ontstaat er bij het kiezen van een harde houding door de Palestijnen tegen over Jordanië tegelijk ook een we zenlijke splitsing in benadering tus sen de Palestijnse guerrillabewe ging en de regeringen. Of daarmee nu veel nieuwe winst te behalen is in de huidige machts structuur is nauwelijks waarschijn lijk. Bij het diplomatiek in de hoek drukken van Koning Hoessein en het gesloten-houden van de grenzen met Jordanië door Syrië en Irak zijn verrassingen niet uitgesloten en dat doet de situatie met betrek king tot de Palestijnse guerrilla strijders nog steeds explosief zijn. meenschappelijk hoofdartikel uit waarmee het "Volksdagblad", de "Rode Vlag" en het blad van het be vrijdingsleger de vestiging van het communistisch bewind pleg ente her denken. Ook de gebruikelijke citaten van Mao's uitspraken bleven achter wege. Een nieuw raadsel vormt het neer storten van een Chinees straalvlieg tuig in de Mongoolse Volksrepubliek. Het ongeluk, waarbij negen inzitten den het leven verloren, gebeurde in de nacht van 12 op 13 september maar werd pas gisteren bekend. Vol gens het Mongoolse persbureau zijn aan boord van het toestel documen ten, wapens en uitrustingsstukken gevonden die toebehoorden aan de Chinese luchtmacht. Het merkwaardige van de zaak is, dat er moeilijk sprake kan zijn ge weest van een navigatlefout. Het vliegtuig dat inmiddels alweer aan China zou zijn teruggegeven, had al 700 kilometer boven Mongools ge bied gevlogen voor het neerstortte in bergachtig terrein, dichtbij de Mon goolse hoofdstad Oelan Bator en de Russisch-Mongooise grens. Brand stofgebrek zou één der oorzaken van het ongeluk kunnen zijn. Volgens Chinese zegslieden in Moskou ging het om een burgertoestel dat uit de koers was geraakt. Mongolië, dat sprak van een schending van het luchtruim, heeft een protest bij China ingediend en een officiële verklaring geeïst. Pe king heeft naar verluidt zijn veront schuldigingen al aangeboden voor het incident. Tijdens de receptie in de Chinese ambassade in Moskou hebben func tionarissen gisteravond tegenover Westerse journalisten enbloc alle ge- i ruchten van de laatste tijd over de toestand in China tegengesproken. Zo ontkenden zij dat er een binnenland se crisis of een machtsstrijd gaande Is. Amerikaanse Journalisten waren niet voor de receptie uitgenodigd. Op de receptieverschenen slechts Russische functionarissen en mili tairen van het tweede garnituur, on der wie de vice-ministers Radionow en Smeljakow, en kolonel-generaal Komarowski. De receptie droeg ove rigens hetzelfde karakter als vorig Jaar. Mao Tse-toeng stond op talrij ke foto's afgebeeld en Chinese di plomaten zeiden dat hij in goede ge zondheid verkeert. Het Russische regeringsblad Iz- westia sprak gisteren de wens uit, dat de betrekkingen tussen de twee landen weer op een dusdanig peil kunnen worden gebracht dat ze de belangen van beide volken en die van het socialisme dienen. Volgens de Izwestia is de ver slechtering van de betrekkingen tot staan gebracht en de handel wat toe genomen. Het blad wees erop dat de grensbesprekingen, die twee Jaar ge leden zijn begonnen, rog voortduren. Ditmaal werd niet, zoals in vorige artikelen, geklaagd over gebrek aan vooruitgang bij deze besprekingen. Maar evenmin gaf het blad een aan wijzing dat er wel vorderingen wa ren geboekt. De Sowjet-Unle had nieuwe "principiële, cocnstructieve voorstellen ingediend die beantwoor den aan de nationale belangen van de twee volken", aldus de Izwestia. "Aanvaarding en verwezenlijking van deze Russische initiatieven zal een keer ten goede in de Russisch- Chinese betrekkingen vergemakke lijken", aldus het blad. dat niet ver der op die voorstellen inging.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9