WERKLOOSHEID LOOPT OP POLITIE PAKT BRIEFMANIAK Plannenmakers en de inflatie Bonden achter staking in Rijnmond Raming voor komend jaar benadert niveau 1967/1968 halvaref MEN® Marokkaan bekent wurging halvaref MEN® Pang zei de muis halvaref NüöQKlj Tarieven bejaarden tehuizen omhoog Koepelgevangenen over twee jaar naar Scheveningen VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 De werkloosheid neemt toe. Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft deze week gezegd dat het vooruitzicht van «tijgende werkloosheid hem met enige zorg vervult. De vrees voor een terugval naar de situatie van de vooroorlogse jaren is ongerechtvaardigd. Maar toch: eni ge zorg is er wel over de verwachte ontwikkeling van de werkloosheid in het komende Jaar Wanneer de imingen van het Centraal Planbu reau werkelijkheid worden komt het niveau van de werkloosheid dicht in de buurt van de werkloosheidsitua tie in 1967/1968, toen de regering zeshonderd miljoen gulden speciaal voor de werkgelegenheid bestemde. Hoe staan de zaken er voor en wat zijn de vooruitzichten? Het Planbu reau verwacht voor dit jaar een ge middelde werkloosheid van 65.000 mensen: dat is bijna tienduizend meer dan vorig Jaar. Voor het ko mende Jaar verwacht het Planbu reau een gemiddelde werkloosheid van 80.000 mensen. Dat is r weinig minder dan in 1967 en toen, een gemiddelde werkloosheid van resp. 86.000 en 81.000 werd ge registreerd. Door Wibo Burgers Aan het eind van dit Jaar zal, vol gens het Planbureau, het niveau van de werkloosheid op 75.000 zijn gekomen. Daarbij moet worden be dacht dat in dit aantal géén reke ning is gehouden met de invloed van het seizoen. Wanneer daarmee wel rekening wordt gehouden en per slot van rekening is dat de werkelijkheid zal ons land tegen het eind van dit jaar 90.000 tot 95.000 werklozen tellen. Momenteel omvat de arbeidsreserve byna 60.000 mensen, maar de invloed van het seizoen werkt nu nog gunstig. Wan neer op papier die invloed wordt uitgeschakeld, is het niveau var werkloosheid nu rond 70.000 men Spreiding Dan is er de spreiding van de werkloosheid over het land. In pro bleemgebieden. zoals de noordelilke provincies, ligt die hoger dan het landelijk gemiddelde. Dat is nu al zo. De geleidelijke stijging van de werkloosheid vindt men de laatste maanden in vrijwel alle provincies. Blijft nu reeds de vraag naar man nelijke arbeidskrachten achter bij het aanbod. De tendens van een stijgende werk loosheid vindt men ook terug in de gegevens over massa-ontslagen in de eerste helft van dit Jaar. Ruim tienduizend arbeidsplaatsen reeds gingen in die periode verloren door sluiting van en reorganisaties bij ondernemingen. In het gehele laai 1970 waren dat er ruim 12.800. Het volgende staatje geeft een overzicht van de omvang en de spreiding over de verschillende be drijfstakken van deze massa-ontsla gen naar gegevens van de arbeids bureaus: Resp. bedrijfstakken; aantal bedrij ven; waarvan sluitingen; aantal ar beidsplaatsen: aardewerk 13 5 761 graf. nijverheid 5 4 141 bouwnijverheid 22 15 775 chem. nijverheid 8 5 525 hotel nijverheid 14 9 275 kleding, reiniging 30 18 1135. leer, rubber 16 9 1016 metaalnijverheid 45 30 2601 textielnijverheid 21 11 1011 voedingsmiddelen 14 9 275 papiernijverheid 4 1 243 overige nijverheid 3 3 272 overige bedrijfssect. 54 33 1228 Aanvrag) en Bij afnemende spanning stijgt het aantal aanvragen van werkgevers en daalt het aantal aanvragen van werknemers. In de Jaren 1964 tot en met 1970 was de ontwikkeling van het aantal ontslagen, ingediend door werkgevers in procenten van het totaal, als volgt: 1964: 37, 1965: 44, 1966: 69, 1967: 86, 1968: 75, 1969: 67, 1970: 71. Voor de eerste acht maanden van dit jaar zijn volgens een opgaaf van het entraal Bureau voor de Statistiek deze percentages: januari: 85. februari 83. maart 83, april 82, mei 84, juni 84, maart 83. april 82, mei 84, JUNI 84, juli 85, augustus 81. Ook hier wordt dus het niveau van 1967 benaderd. Zal de regering binnen afzienbare tijd genoodzaakt zijn extra gelden beschikbaar te stellen om de werk gelegenheid te stimuleren? Dat is nu nog een volkomen open vraag. Minister Boersma heeft deze week gezegd dat het niet mogelijk is zon der meer aan te geven by welk ni veau vande werkloosheid injecties zullen worden toegediend. Op dit moment ziet de bewinds man nog geen reden om in te grij pen, óók niet in de bouwnijverheid, waar het werkloosheidsniveau in één Jaar tijds aanzienlijk omhoog is gegaan. Verwacht mag worden dat vooral een explosieve stijging van de werkloosheid of de concentratie daarvan in probleemgebieden de re gering ertoe zal brengen extra over heidsgelden in de werkgelegenheid te pompen. ADVERTENTIE nicotine-arm HAARLEM De dertig Jarige Marokkaan Al lal Z. heeft gisteren bekend zijn Haarlemse vriendin Fri da van Nie (38) op de avond van 14 september te hebben gewurgd. De man werd als verdachte aangehou den, nadat het ernstig verminkte en met brandwonden overdekte naakte lichaam van de vrouw vorige week in de Ringvaart van de Haar lemmermeer was gevonden. Als motief voor zijn daad noem de de Marokkaan t feit, dat z'n vrien din hem met een Turkse gastarbei der had bedrogen. Hij had daarna naar de ongeschreven wet van zijn land zijn overspelige vrouw gedood. Ruim 600 dreigbrieven Het Ned. Verbond der Vereni gingen Pro Juventute" heeft gis termiddag de eerste exemplaren van de zilveren Oranjekalender aangeboden aan Koningin Julia- en Prinses Beatrix. Op de foto bekijken de Koningin en de Prinses aandachtig de foto's. ADVERTENTIE totaal 245 181 10444 Een ander gegeven wordt gevormd door de by de arbeidsbureaus door werkgevers en werkr.rmers inge diende aanvragen om toestemming tot ontslag. Vooral de spanning op de arbeidsmarkt, de reslatie tussen vraag en aanbod, komt hierin tot uitdrukking. Er is momenteel een duidelijke vermindering van d e spanning door een geleidelijke stij- en een afneming van de vraag naar personeel. ADVERTENTIE nicotine-arm AMSTERDAM De Amsterdamse centrale recherche heeft de 32-jarige kantoorbediende D. J. K. uit Kenne- merland gearresteerd, die heeft be kend sinds begin vorig jaar vele honderden dreigbrieven te hebben geschreven naar een reeks mensen en Instanties in ons land. In een gerin ger aantal gevallen had hy mensen telefonisch bedreigd. De kantoorbediende placht zyn brieven te ondertekenen met El Fatah, Yasser Arafat, De Rode Jeugd en Marxistisch-Leninistisch Front of Verbond. Hy schreef brie- naar leden van het KoninkUjk Huis, de minister-president, oud-mi nister Luns, rabbynen, zakenlieden, rechters, officieren van justitie, de procureur-generaal en de hoofdcom- iris van Politie in Amsterdam, Ajax-voorzitter Jaap van Praag, voetballers van die club, journalis ten en toneelschrijvers. K. bekende dat hu tot schryven kwam als hy iets had gelezen of ge- hoqrd dat hem ergerde. Hy schreef zün epistels liet een viltstift in druk letters, soms in kleuren. In de brieven, die soms een anti semitische tendens hadden, dreigde hu met geweld jegens mensen of goe deren. Nooit echter is volgens de re- ARNHEM Een Arnhemse vrouw dacht gisteren dat er een muis aan haar slaapkamerkast had zitten knagen, want er lagen wat splin ters op de grond. Even later echter ontdekte zy dat het gaatje in de kast veroorzaakt was door een geweerkogel. De kogel was dwars door de slaapkamer ge gaan en in de muur achter de kast biyven steken. De politie ontdekte dat de kogel was afgevuurd door een majoor van de landmacht die in het nabygelegen voormalige militaire hospitaal On der de Linden een karabyn had zitten repareren. Hu had er een kogel ingestopt en, toen hy het patroon er niet meer uit kon krygen, enkele malen de trekker overgehaald. Onverhoeds ging het schot af. cherche gebleken dat hy heeft gepro beerd de bedreigingen waar maken. De recherche heeft zeshonderd brieven geregistreerd. Het werkeiyke aantal kan aanzieniyk hoger zijn, omdat lang niet iedereen met de dreigbrief bü de politie heeft aange klopt. Een aantal Joodse landgenoten heeft de brieven serieus genomen veiligheidsmaatregelen getroffen. Sommige mensen lieten by voorbeeld hun kinderen onder bewaking n school gaan. De rechterche heeft de schryver achterhaald na moeizaam speurwerk met de postale recherche. K. is v daag voor de officier van justitie geleid. nicotine-arm DEN HAAG De tarieven in de bejaardentehuizen zullen volgend jaar gemiddeld stygpn met dertien tot zestien procent. Het is mogehjx dat dat percentage in oudere tehui zen hoger zal zijn. Dat zal afhangen van de verhouding tussen loon- en huisvestingskosten. De Stichting lan- deiyke samenwerking "bej aar dentehu:- zenorganisaties zegt dat in haar zo juist verschenen leidraad voor de samenstelling van de begroting 1972 Die leidraad is bedoeld voor de ruim duizend tehuizen met ongeveer 75.090 bejaarden, die by de stichting zyn i de tarievenstijging ligt vooral in de styging van de loonkosten. Ook wordt rekening ge houden met hogere prijzen van voe dingsmiddelen en de styging van de huishoudeiyke kosten, alsook met verhogingen van energiekosten en onderhoud. ROTTERDAM Er bestaan plan nen om volgende week een massale staking te organiseren in het Ryn- mondgebied om te protesteren tegen de steeds toenemende luchtveront reiniging. Bestuurders van de bouw vak en metaalband van het NKV in Rotterdam zyn met de voorbereiding daarvan bezig en verwacht wordt dat de beide andere bonden (NW en CNV) zich maandag by het NKV zullen aansluiten. Gedacht wordt aan een staking in de trant van het protest tegen de loonmaatregel vorig jaar. De staking wordt op touw gezet om de aandacht de vestigen op het welzijn van de werknemers in het Rynmondgebied, dat de laatste Jaren sterk achteruit gelopen is in verband met de vuile lucht. Inmiddels hebben de eerste pro teststakingen zich in en rondom Rot terdam al voorgedaan. Zo werd vo rige week reeds by de werf Gusto in Schiedam gestaakt. By Wilton- Fey enoord in Rotterdam zyn gister middag ongeveer 600 van de 4000 werknemers een uur eerder naar huis gegaan uit protest tegen de luchtver vuiling. De mensen verbetten zonder ennig vertoon in kleine groepjes of al leen het bedrijf. Minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) deelde gisteren een deputatie van de Vlaardingse gemeenteraad mee, dat binnen vier weken (of liefst nog eer der) een deel van de Wet op de Luchtverontreiniging in werking zal treden. De commissarissen van de Koningin krijgen daardoor de be voegdheid bepaalde fabrieken te slui ten of tydehjk te sluiten wanneer ze een onverantwoorde bydrage leveren aan de luchtvervuiling. De PvdA-kamerleden mej. Baren- dregt, en de heren Lamberts, Lems, Laban, De Ruiter, Pronk en Oele vinden dat met het oog op de ern stige „smog"-overlast in Rynmond op korte termyn nieuwe bevoegdheden ter bestrijding van de vuile lucht in werking moeten treden. Op dit punt zyn inmiddels schrifteiyke vragen gesteld aan minister Stuyt. Journalisten en fotograren de Deense radio en t.v. zyn staking van onbepaalde duur be gonnen. Als gevolg hiervan zullen alleen in noodgevallen nieuwspro gramma's worden uitgezonden. Oorzaak van het conflict is onenig heid over een clausule in de nieuwe waarin staat dat de radio- en tv-journabsten geen auteursrechten op hun werk kunnen doen gelden. DEN HAAG - Over ruim twee jaar worden de zwaar gestraf ten van de Koepel in Breda overgebracht naar Schevenin gen. Daar wacht hen een nieu we gevangenis, die beter op hen is afgestemd. Dit besluit is gisteren geval len in een vergadering van staatssecretaris Grosheide (Jus titie) met justitiedeskundigen uit de Eerste en Tweede Kamer In afwachting van de overplaat sing zullen in de Koepelgevan genis van Breda een aantal ver beteringen worden aangebracht Voorstellen daarover kunnen door de staf en de gedetineer den worden ingediend. Het mi nisterie van Justitie zal de po sitie van gedetineerden en per soneel scherper omiynen. Mr. Geurtsen (WD), die voor zitter is van de Commissie van Justitie in de Tweede Kamer zei na afloop van de bespreking dat het belangryk is dat ieder een zyn rechten en plichten kent. Staatssecretaris Grosheide be- kykt thans of voor de reste rende twee Jaren technische en financiële verbeteringen moge- Ujk zyn in Breda. Ook hc' twistpunt van de censuur wordt daarby overwogen. Wat er over twee Jaar met de Koepel gaat gebeuren staat nog niet vast. Ongeveer zes procent van de Nederlandse bevolking van twaalf jaar en ouder (600.000 personen) is in de gelegenheid thuis kleurentele visie te zien. Byna een kwart van de Nederlandse bevolking heeft echter nog nooit een kleurenuitzending ge zien. Dit zyn resultaten van een on derzoek dat het NOS-bureau voor studie en onderzoek in mei van dit Jaar heeft verricht onder een voor de Nederlandse bevolking representatie ve groep van 1500 personen. Nauwelijks twee weken nadat de regering-Biesheuvel de miljoenen nota en troonrede op tafel heeft ge legd, worden we overstroomd met plannen die de inflatie het volgend jaar moeten beteugelen. Eerst is het de regering zelf, die er voor waarschuwt, dat de economie in de gevarenzone zit en kort daarna vol den werknemers tNVV en NKV) en werkgevers (VNO). Om een indruk te geven hoe de "prijs- en loonkaar- ten" liggen geschud een samen vatting van de meest recente ge beurtenissen. Door Bram van Leeuwen Volgens de regering-Biesheuvel kan de inflatie alleen binnen de perken worden gehouden door een werkelijke matiging van de lonen en de prijzen op vrijwillige basis. De regering wil zelf in grote lijnen de spelregels bepalen, maar laat het beslechten van het "inflatiege vecht" over aan de vakbonden en werkgevers. De weg daartoe is keu rig geëffend door het intrekken van de loon- en prijsmaatregel in sep tember Jl. Daarna heeft de regering enkele conclusies getrokken uit de cijfers, die door het Centraal Planbureau zijn vergaard. De lonen zullen vol gend jaar met 13.5 procent strijgen, de prijzen met 7% en de arbeidspro- duktiviteit met drie procent. Ver wacht wordt dat de werkloosheid daardoor zal oplopen tot 80 000 man. In de Troonrede werd deze ontwikkeling "zorgelijk" genoemd en werd gewezen op het grote be lang van een spoedig overleg tus sen werkgevers en werknemers. Als eerste "ondersteuning" van dit overleg werd op initiatief van de regering het bedrijfsleven uitgeno digd in het Catshuis om met de re gering van gedachten te wisselen. Precies een dag later kwam NVV- voorzitter Hartry ter Heide met zijn "anti inflatieplan", dat hij tot gro te verrassing van de aangesloten vakbonden in de verbondsvergade- ring lanceerde. Belangrijkste punt uit het NW -plan was. dat er in 1972 een gelijk bedrag aan iedereen zal worden uitgekeerd als werkelijke inko mensverbetering. Daarnaast zullen alle lonen verhoogd moeten wor den met een percentage, gebaseerd op de stijging van de kosten van levensonderhoud. Vast bedrag Over de hoogte van het ..vaste bedrag" zal per bedrijfstak onder handeld moeten worden en de hoogte zal mede worden bepaald door de financiële situatie in zo*n bedrijfstak. Verder zouden vol gens het NW de allerhoogste inko mens de vraag blijft welke ca tegorie wordt bedoeld geheel kunnen afzien van een reële loons verbetering. De „top" zou daarmee het goede voorbeeld geven. Een tweede vakbondsplan werd maandag JJ. op tafel gelegd door het NKV. In afwijking van het NKV-plan geeft men bij het NKV de voorkeur aan een reële verbete ring, die blijft binnen de drie pro cents produktiviteitsstijging zoals wordt geraamd door het Centraal Planbureau. Wel wil men evenals bij het NKV-plan de stijging van de prijzen verdisconteren in de lo nen, zij het dat de invloed van de indirecte belastingen op het prijs - peil buiten beschouwing moet blij- Een derde belangrijk element in het NKV-plan is de voorwaarde dat de verbetering van het reële in komen hoger moet liggen naar mate dat inkomen lager is. Zouden de wensen worden ingewilligd dat betekent dat volgens NKV-voorzit ter P. J. J. Mertens, dat de prijzen volgend Jaar niet met zeven maar met zes procent stijgen en dat de loonkosten kunnen worden terug gedrongen van 13.5 naar 11.5 pro cent. Voor de betalingsbalans zou het plan een besparing van driekwart miljard gulden betekenen en een gunstige invloed hebben op de be stedingsbeperking van de particu lieren. Tegenover deze werknemersplan nen ter bestrijding van de inflatie zette het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) haar ziens wijze. De werkgevers vinden dat de loonstijging het volgend Jaar be perkt moet blijven tot een "rede lijke tegemoetkoming in de stij ging van de kosten van levenson derhoud" Zou dat niet gebeuren, dan voorziet het VNO dat Neder land zich regelrecht uit de interna tionale markten prijst, omdat de arbeidskosten ver zouden uitstij gen boven, die in andere Europese landen. Gevolg voor ons land zou zijn een sterk stijgen zo voorspelt het VNO held en de sluiting van vele expor terende bedrijven, die nu reeds op het randje van de afgrond balan ceren. Worden de lonen beperkt dan zullen ook de prijzen minder terk stijgen zo voorspelt hetVNO omdat de prijsstijgingen voor een zeer belangrijk deel worden ver oorzaakt door de stijgende loon kosten. Wat staat er nu de komende weken te gebeuren? In de eerste plaats zal NW-voorzitter Harry ter Hel de moeten proberen bij de aange sloten bonden sympathie te winnen voor zijn plannen. De eerste reac ties waren niet in alle opzichten gunstig. Verder zal het CNV maan dag in het verbondsbestuur he4 plan-Ter Heide bespreken en is de kans niet uitgesloten dat zij 09k met een "christelijke variant" te gen de inflatie zullen komen. Binnen het overlegorgaan van de drie vakcentrales zal men dan eerst tot overeenstemming moeten komen over één gezamenlijk plan. Daarna zal pas echt het touwtrek ken tussen werkgevers en werkne mers kunnen beginnen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7