PERSONEEL: GEEN HOOP Dat ene ogenblik Natrinon! Ontslagen werden verwacht bij Rotogravure Stemming was gedrukt met coebergh nieuwe oogst hebt u beste bessen onder de (gratis) schenkkurk Zoutarm dieet? Lugdunum is uit de brand Drie oktoberviering Voorzichtigheid de moeder van de medicijnkastmaar LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN Zelden zal de Holiday Inn zoveel sombere, ontevreden en verbolgen gas ten binnen zijn muren hebben gehad als gisteravond na de personeelsvergadering voor het technisch personeel van de Ned. Rotogravure Maatschappij in Leiden. Het waren er ruim 300, want bijna iedereen had gevolg gegeven aan de uitnodiging, die op naam stond. Naar het heette zouden tijdens de vergadering mededelingen worden gedaan, die betrekking zouden hebben op de integratie van de Rotogravure met de Haarlemse Diepdruk Industrie. De algemene verwachting was echter, dat er mededelingen gedaan zouden worden over de op til zijnde ontslagen. Een verwachting die ook bewaarheid werd, want de integratie blijkt een reorganisatie te zijn, waarbij 123 tot 1 50 mensen ont slagen zullen worden. advertentie Zich bewust van de moeilijkheden die voor velen van hen in het verre verschiet liggen begaven de werknemers zich gister avond naar de voor dit soort mededelingen toch wel wat luxe Holiday Inn, dat slechts per auto te bereiken is. Auto's stonden er dan ook genoeg. Voor het eerst waren er op de ruime par keerplaats bij het hotel geen plaatsjes meer te vinden. De stem ming onder de arriverende personeelsleden was gedrukt en dat zou door de mededelingen van de avond niet meer veran deren. Sommigen waren zichtbaar gespannen, anderen opval lend onverschillig. Men had al te lang in onzekerheid gezeten en men was al lang blij, dat het verlossende woord snel zou vallen. Maar dat bleek een illusie. Nadat iets over achten de deuren van de vergaderzaal hermetisch wer den gesloten en men zich ervan ver gewist had, dat er beslist geen pers vertegenwoordigers in de zaal waren kon de voorzitter van de onderne mingsraad, drs. H. Jansen van Ro- sendaal, de byeenkomst openen. Door Hans Ludo van Mierlo Daarna stelde de directeur, dezelfde heer Jansen van Rosendaal, het per soneel op de hoogte van de voorge nomen maatregelen. Wie er precies ontslagen zullen worden werd niet be kend. Eind oktober hoopt men daar over meer zekerheid te hebben. In I an maandag af bus naar AZ LEIDEN De NZH-bus (lijn 17) die met ingang van maandag op proef gaat rijden tussen het Sta tionsplein bij Alberts Corner en het universitaire complex aan het eind van de Wassenaarseweg, zal ook stoppen bij de nieuwe hoofdin gang van net Academisch Ziekenhuis aan de Wassenaarseweg. Bus 17 rijdt tussen half acht en half tien 's morgens en tussen vier en zeven uur om de twintig minuten. Tussen half tien en vier uur is er een half uur dienst. Patiënten die lopend zijn en ge bruik maken van de oude AZ-ingang aan de Rijnsburgerweg, kunnen de „opstapbus" nemen voor vervoer over het ziekenhuisterrein. Deze bus doet ook de polikliniek voor inwen dige ziekten aan. waar alle patiënten moeten worden ingeschreven. ADVERTENTIE januari zal de hele reorganisatie af gewikkeld zyn. Op zichzelf zag het er allemaal niet zo afschuwelyk uit. Het kopje koffie, het glaasje fris en wat ver- trouwelyke mededelingen van de di recteur zorgden voor de afbouw van de spanning. Daarmee werd het een matte bedoening en de directie be sliste de ongeiyke stryd in haar voor deel. toen zy vertelde, dat door de maatregelen de aandeelhouders be- Aandelen „De aandelen zyn nu minder dan de helft waard dan drie jaar gele den", hield directeur Jansen van Ro sendaal zyn personeel voor. „We heb ben het bureau McKinsey een rap port laten uitbrengen en als we dat zouden volgen dan zouden we nu veel ingrypender maatregelen moeten ne men. Dat doen we echter niet. We willen ook iets doen om de werkge legenheid veilig te stellen". Daarmee was een groot deel van de werkne mers gerustgesteld, maar niet alle maal. Na afloop hoorde men opmer kingen als "ze zeggen nu 150 ontsla gen, maar over een tydje zyn dat er toch weer meer" en "het is toch een failliete boel" en "nu zyn we nog niets wy'zer". Sommigen voorspelden een periode van vergrote onrust in de nabye toekomst, omdat men nu on voldoende duidelykheid heeft gekre gen. Opdonder Directeur Jansen van Rosendaal, die meende dat het personeel "een opdondèr te horen had gekregen": ADVERTENTIE Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. poedervorm of vloeibaar ATTENTIE Parkeergelegenheid heeit op een minuut afstand, v.d Werf- straat. Oude Ryn. Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracnt (Ir. Dnessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om deze grote collectie en de beste mer ken tn te zien. Onze traditie is „altyd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakse^vice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk- ar*'kelen, briljant. De beste merken de ruimste keuze. Juwelier-Horloger "We hadden nog wel langer kunnen i wachten met deze vergadering. We hebben dit al twee keer uitgesteld. Over anderhalve maand zou ik U veel meer hebben kunnen vertellen". De stemming in het bedrijf liet een dergelyk uitstel kennelijk niet toe. Men vreesde onrust. Een onrust, die even dreigde te komen toen vier le den van de nieuwe (illegale) stryd- organisatie Arbeidsmacht (die ook verantwoordelijk was voor de Rotter damse havenstaking) de zaal in gin gen en luidkeels vroegen waarom de byeenkomst besloten was. Men wilde een actie ontketenen tegen het be- dryf en tegen de vakbonden, die te slaafs zouden volgen. De voorzitter dreigde echter de vergadering te schorsen waarop het viertal de zaal verliet. Ook onder het personeel on dervonden de betogers geen sympa thie. "Dit is onze zaak. Laten ze zich er niet mee bemoeien", meende men. Wel namen velen na afloop de pam fletten in ontvangst die het viertal kwistig uitdeelden. Vakbonden Eerder hadden de werknemers van de Rotogravure al pamfletten van de vakbonden gekregen, waarin de leden werden opgeroepen voor een verga dering voor vanavond in het Leidse Volkshuis. Ook dat kon de hoop ech ter niet terugbrengen. Om elf uur trok een vermoeide groep teleurge stelde werknemers weinig wyzer, naar huis. Een oude getrouwe van het be- dryf wilde nog wel kwyt: "Ze zullen Beroeoingswerk NED. HERV KERK Beroepen te Hoevelaken, J. Maas land te Wilsum. Bedankt voor Zoelen, C. Hoogen- doorn te Oude Lande Ellewoutsdyk GEREF. KERKEN Beroepen te Thesinge (predikant tydelyke dienst) G. J. Graefe, eme ritus-predikant te Moerkerk die dit beroep heeft aangenomen; te Enu- matil. L. H. Bouwkamp, kandidaa te Amsterdam, die dit beroep heefi aangenomen GEREF. GEMEENTEN Beroepen te St. Annaland, J. van Vliet te Aagtekerrke; te Amsterdam. H. Ligtenberg te Genemuiden. Betogers van Arbeider smacht delen pamfletten uit aan het per soneel van de Rotogravure bij de uitgang van de Holiday Inn. (Foto Holvast) iemand die 45 jaar by het bedryf werkt toch niet ontslaan? Zo gek zul len ze toch wel niet zyn?" Een ander, die de thuisreis per fiets aanving: "Ze dachten zeker dat als we met de fiets kwamen op die ge- vaarlyke weg wel werden doodgere den. Dan waren ze ook van ons af". LEIDEN In tyden van nood j leerde Lugdunuim de vrienden ken- nen. Na de brand die kleedgelegen- 1 held en lichtinstallatie verwoestte werd de Leidse eersteklasse amateur op de zwartste dag uit zyn geschie denis, hulp van alle kanten aange boden. De Lichtfabrieken en de Leidse firma Van der Born hebben gisteravond verrassend snel een noodverlichting op het Lugdunum- terrein aangelegd. „Gisteravond om 1 kwart voor aoht hadden we al weer licht", meldde Lugdunums voorzit ter Jan Breedeveld vanmorgen ver heugd. „En op een vergadering mei bestuursleden heeft de tennisvereni ging Unicum toegezegd dat we het j hele jaar de kleedaccommodatie oo hun banen mogen gebruiken. Er zal j een noodbruggetje naar het Lugdu- num-terrein worden aangelegd". Als Unicum dat vriendschappeiyke aanbod niet had gedaan, had Lug dunum altyd terecht gekund by ASC. „ASC wilde direct het hele jaar hec terrein ter beschikking stellen voor j de thuiswedstryden, LFC bood aan i de lagere elftallen onder te brengen, j Daar hoeven we gelukkig geen ge- bruik van te maken, maar het is i natuuriyk erg leuk als biykt dat je j zo geholpen kunt worden 7.308.30 u.: 7.30— 9.30 u.: Het dagprogramma voor de drie-oktoberviering ziet er als volgt uit: 7.00 u.: REVEILLE, door het Leidsch Politie Muziek gezelschap op het bordes van het Stadhuis, zijde Vismarkt; GELUIDSWAGENS, rondgang door de stads wijken gelegen buiten de singels; UITREIKING HARING EN WITTEBROOD, in het Waaggebouw, tijdens de uitreiking concert op het Waaghoofd door het eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht"; KORAALMUZIEK. in het v. d. Werffpark. dirigent Herman de Wolff, muzikale bege leiding door de Chr. Muziekvereniging Con cordia FEESTELIJKE MARKT, langs de Haarlem merweg van Maresingel tot Musschenbroek- straat; CARILLON-BESPELING, Stadhuistoren; OUD-HOLLANDSE MARKT, met Nederland se ambachten, alsmede poffertjeskraam. Volendammerorkest. poppentheater, draai orgel, Westfriese dansgroep enz. op de Mare van Haarlemmerstraat tot Maresingel; MUSEUM DE LAKENHAL en molenmuseum DE VALK, geopend; ANTILLIAANSE STEELBAND, concert op de Korenbeurs; PIETERSKERK, Herdenkingsdienst in de Pieterskerk, voorganger ds. G. C. Post; RONDRIT VAN ANTIEKE AUTO'S, route binnenstad; GROOT JAPANS DAGVUURWERK, bij de Hoogstraat; GROTE OPTOCHT. Weet je nog wel wel" (beelden uit onze kinderjaren) MICRO-THEATER (Vestestraat> Imperium met Hut-Spotvoorstelling; GROENOORDHAL. radio drive-in show; GROOT VUURWERK op een terrein achter de Groenoordhal. 9.30—10.30 u. 10.00— 5.00 u. 10.00—12.00 u.: 10.00— 1.00 u.: 10.30 U. 10.30—12.00 U. 12.00 u. 1.00— 4.00 u. 4.30 en 7.30 u. 7.00—10.00 u.: 11.30 u. Het Lunapark op het terrein bij de ..Groenoordhal" is op 2 oktober vanaf 's morgens 9 uur tot 's avonds 12 uur geopend. LEIDEN Elk jaar worden er zo'n honderd kinderen in ijltempo naar het Academisch Ziekenhuis gebracht omdat ze uit het medicijnkastje hebben gesnoept of omdat ze in een onbewaakt ogenblik een teug uit een fles afwasmiddel hebben genomen. De Leidse kinderarts dr. J. H. Ruys, verbonden aan de polikliniek van het AZ waar de meeste van deze kinderen uiteindelijk belanden om te worden „schoongespoeld", heeft eens onderzocht wat de oorzaken zijn van deze huis-tuin-en- keuken-ongelukjes. Zijn conclusie: je kunt nog zo voorzichtig zijn, door een samenloop van omstandigheden kan het toch fout lopen. Moeder hoeft maar even haar tas met boodschappen op tafel te zetten omdat de telefoon gaat, of zoon- of dochter lief graait het buisje met slaaptabletten eruit. tijd tot tijd de aandacht voor het gevaar wordt gevraagd. Voor een kinderarts is dat interessant, te we ten wat de oorzaken zijn en hoe er preventief kan worden opgetreden. In het onderzoek dat ik heb gedaan zijn er twee groepen ouders geno men, waarbij één groep extra voor zichtig was met de kinderen thuis. Tooh gebeurden daar evenveel onge lukken als in de andere groep. De ouders kennen de risico's heus wel, er zyn wat dat betreft geen domme ouders. Waar het op aankomt, zijn de toe vallige omstandigheden van het mo ment. Dat kan zijn een echtelijke ruzie, waardoor er even iets minder aandacht voor het kind is of het bel len van de bakker, waardoor moe der eventjes haar tas neerzet. Op zulke ogenblikken kan het gebeu- Er wordt veel voorlichting gegeven het gevaar van laag hangende EHBO-kastjes en he* onachtzaam opbergen van reinigingsmiddelen. De kruisverenigingen zijn bijvoorbeeld erg actief op dit gebied. Toch blijft het aantal ongelukken vrijwel con stant. Dokter Ruys: „Je zou verwachten dat het afneemt. Maar zelfs de tv heeft geen merkbare daling teweeg kunnen brengen, hoewel toch van ADVERTENTIE PHILIPS RECORDERBANDEN 3 halen - 2 betalen LIGTVOET Gangetje Huisdokter Niet alle huishoudelijke ongelukjes zijn ernstig van aard. Soms is het niet eens nodig dat de huisdokter te hulp wordt geroepen. En slechts in een beperkt aantal gevallen (maar toch nog altyd honderd per Jaar) blijkt vervoer naar het Academisch Ziekenhuis noodzakelijk. Daar con stateert men dan ook: ...Wat er wer kelijk gebeurt is het tien-voudige van wat hier binnenkomt". Gelukkig weten ze op de poli-kli niek de patiëntjes in 99 van de 100 keer binnen enkele dagen weer op te knappen. De eveneens in het Aca demisch Ziekenhuis werkzame kin derarts J. de Koning: „We hebben hier een vergiftigingen boek, waarin uitgebreid staat wat de complicaties kunnen zijn en hoe we moeten be handelen. Komen we er nog niet uit, dan bellen we het vergiftigingscen trum van het rijksinstituut voor de volksgezondheid in Bilthoven. Daar houden ze alles centraal bij". Meestal kan worden volstaan met het spoelen van de maag. Soms moet er een infuus-therapie worden toe gepast, een enkele keer is beademing nodig. Een vrij gemene uitwerking hebben de petroleum-achtige vloei stoffen, omdat deze als het ware uit ademen in de longen. Het kind kan er dan nog longontsteking bovenop krijgen. Aftershave Het zijn vooral de kleuters tussen de één en vier jaar op wie jampotjes met verfverdunner en dat soort za ken een grote aantrekkingskracht schijnen uit te oefenen. Peuters van rond de twee jaar verkeren helemaal in een gevaarlijke leeftijd: „Kinde ren tussen de één en tweeëneenhalf Jaar gaan net lopen en zitten overal aan. Kinderen van vier Jaar kun Je uitleggen dat ze ergens niet aan mo gen komen vanwege het gevaar". De gekste stoffen en voorwerpen worden opgeslokt. Een kleine bloem lezing van vorig Jaar: aftershave-lo tion. teakolie, een hele balpen, schoenpoets, een munt („die komt er meestal vanzelf wel weer uit") en wat ook nogal eens voorkomt: een kapot gebeten thermometer. Maar in verreweg de meeste geval len gaat het om slaapmiddelen en teken des tijds in toenemende mate om kalmerende middelen. Doordrukstrips Opvallend is het. dat vooral in de maanden mei, Juni en Juli nogal wat vergiftigingen voorkomen onder kinderen. Dokter Ruys: „Dat heeft onder meer te maken met de voor jaarsschoonmaak. Moeder is dan druk in de weer, haar zoontje van twee neemt een slok boenmiddel als hij de kans schoon ziet. En Juni en Juli zijn de vakantiemaanden, waar in de kinderen thuis rommelen in het schuurtje waar vader z'n terpen tine bewaart". Kleuters schijnen zich niks aan te trekken van een vieze smaak en ook kunnen ze een eindeloos geduld op brengen: „Vroeger kon Je kinderas pirine in een pot van 100 stuks ko pen. Die dingen smaken naar sinaasappel, dus het kwam voor dat achter elkaar de hele pot werd leeg gegeten. Tegenwoordig brengt de fa brikant deze aspirine in doordruk- I strips, maar kinderen kunnen dan net zo lang peuteren tot ze ze eruit hebben. Alleen duurt het wat lan ger voor ze een grote hoeveelheid op hebben. Zo kan ook de industrie bij dragen aan 4e preventie". Dan nóg Voorzichtigheid blijft dus de moe der van de medicijnkast, maar, merkt dokter Ruys op: „al heb Je men. Neem de tv-filmpjes over vel- nog zo'n prachtige preventie, dan I lig verkeer. Het aantal verkeerson- kunnen er nog ongelukjes voorko- gevallen neemt steeds toe 1* Als moeder even niet in de buurt is, kan het gebeuren. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3