regionaal gaan denken Katwijk moet !nu al meer 'Christelijke fracties voeren leugenachtige taal in hun vaandel' 'Raad behandelde nota wonen, werken en recreatie Gezin speelde voetbalmatch voor Memisa Negen schilderijen uit Belgische kerk geroofd Alkemade alweer zonder water VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IS ORDINAIRE REL IN BENTHUIZEN BENTHUIZEN „De christelijke fracties voeren leugenachtige taal in ahun vaandel mee". Met deze kern achtige uitdrukking beëindigde bur gemeester Keijzer gisteravond een ordinaire rel tijdens de raadsverga dering in Benthuizen. Oorzaak van deze uitspraak was de opmerking, die de SGP-gediende Gommerse maandagavond aan het adres van de burgemeester had geuit. Deze komt er in het kort op neer, Bdat eerste burger Keijzer de oorzaak zou zijn van alle narigheid die zich de laatste Jaren in Benthuizen heeft zestien Jaar tijdens him zitting in vrede met elkaar hebben geleefd en de gemeente in vrede bewaard en bestuurd. De derde keer, dat het col lege onder burgemeester Keijzer vergaderde, zei Van der Eijk, die zestien Jaar lang bij de gratie van de SGP wethouder is geweest, tegen Van Gaaien: „Ik heb altijd achter Je gestaan, maar voortaan sta ik achter de burgemeester". „Van Gaaien is langs de randen en kanten van het krankzinnigenge sticht heengegaan en ik geloof nóg niet, dat hij helemaal beter is. Toen hebben we wethouder Van Leeuwen gekregen met de bekende „winkel centrumaffaire". Hij heeft het met een hartaanval moeten bekopen en hij heeft een eervolle begrafenis ge had. beslist...." aldus Gommerse maandagavond. Nu stelde hij het een droevige zaak te vinden. „Het is niet de be doeling geweest om een oud-be stuurder in een kwaad daglicht te stellen. Ik kon op het Juiste moment niet het goede woord vinden. Maan dagavond was ik door de ruzie nogal geïrriteerd."" Als bewijsvoering voor zijn goede bedoelingen, kwam Gommerse met een brief van oud-raadslid Voorwin den op de proppen, waarin stond, dat hij zijn woorden verkeerd zou heb ben geïnterpreteerd. „Ik heb maan dagavond zelfs met de gedachten ge speeld om een motie van afkeuring over deze gang van zaken in te die nen. Maar daar heb ik vanaf gezien, omdat het een lachertje zou worden als de grootste helft van de raad met een motie van afkeuring zou zitten". Burgemeester Keijzer: „Ik mis in uw betoog een verantwoording ten aanzien van mededelingen aan mijn persoon. Ik wil. dat u uw veront schuldiging aanbiedt. U draait om de feiten heen. Als u maandag geprik keld was, dan had dat geen betrek king op het verleden". Gommerse: „Ik blijf bij wat ik heb gezegd". Keijzer: „Dus Van Galen liegt. Ik wil nu van de raad, dat hij consta teert. dat Gommerse in de vorige vergadering heeft gelogen". Leune mengt zich nu in de discus sie. Hij zegt dat het hier gaat om de passage, dat Van Gaaien reeds in de derde vergadering van B. en W. moeilijkheden kreeg. „Ik heb geen reden om aan te nemen, dat Gom merse over de ex-wethouder een leu gen zou willen vertellen". En Van Noort: „Nooit heb ik kun nen constateren, dat Gommerse of Van Gaaien hebben gelogen. Daar om kan ik hierover geen uitspraak doen". Seybel (PvdA)De confessionelen doen steeds weer onheuse aanvallen op de burgemeester. Indien daartoe aanleiding bestaat, li dat volkomen terecht. Maar wat is de reden van het openen van een drijfjacht op zijn persoon? Laat men klare wijn schenken. Men laat het steeds bij vage opmerkingen zonder bewijzen. Ik zag in een foldertje van de SGP, dat men in die kring standvastig is. Men voelt daar niets voor partij politiek gekonkel, waarbij men elkaar vandaag meedogenloos in de hoek trapt, morgen probeert in hetzelfde schuitje te komen en overmorgen weer de zwaarste verwijten naar het hoofd slingert". „Als we tegen deze leugenachtige beweringen geen stelling nemen» hoort men straks wellicht de kreet, dat Keijzer die overal de schuld van krijgt, ook schuldig is aan de lend" sdging van Christus". Woert Een woeste burgemeester Keijzer noemde Gommerse een „wisselvalli ge figuur". Ik voel me eerlijk gezegd gevleid door uw negatieve opmerkin gen. Hij besloot met de eerste regel van dit verhaaltje en voegde daar nog aan toe: „Als u er niet mee ak koord gaat, gaat u maar naar dg commissaris," en somde zijn adres op. Van Noort: „Dat is ons wel be kend". r- KATWIJK Het was te voorzien, dat de Katwijkse raad gisteravond wel het nodige tou zeggen over de in de door het Delftse stedebouwkundigbureau OD 205 samenge telde nota aan de orde gestelde beleidsvragen met betrekking tot de hoofdfuncties van le gemeente: wonen, werken en recreatie. Duidelijk werd gesteld dat men al veel eerder Jan 1980 deze zaken in regionaal verband moet gaan zien en dat niet aan de indruk kan vorden ontkomen, dat deze nota een specifiek Katwijks gezicht heeft, waarbij de stede- bouwkundigen het regionale teveel op de achtergrond hebben gelaten. Er werden heel pat kanttekeningen bij dit lijvige boekwerk gemaakt. Loco-burgemeester C. van der Plas:,,We zullen de stedebouwkundigen opdracht ge ren, daarmee bij het maken van de concept-structuurschets rekening te houden". CCP-er Van Raalte: „Het is jam- óer dat het zoveel geld moet kos- ïn om tot dergelijke eenvoudige con- taterlngen te komen. Het is duide- jk, dat we naar een door de over bid opgelegde regionale samenwer- Ing toegaan. Dat regionale denken liste hij in de nota bij het punt ionen. Het kan wel eens zijn, dat 4e regionale samenwerking reeds Dor 1980 tot stand moet komen, ►aarmee hebben we bewust rekening i houden. Op het gebied van het terken kunnen er in de regio plaat- in zijn die betere vestigingsmoge- flkheden hebben voor industrie en edrijven, waardoor Katwijk het ac- ent kan leggen op het wonen. Weinig over Mr. Van der Plas (eigen lijst)„Het belangrijke zaak, maar als we en wat B. en W. zeggen over het ipport van OD 205, dan is er wei- overgebleven. Is er een streven naar gebieds- tbreiding in noordelijke richting woningbouw mogelijk te aken? Snellere woningbouw en eer sanering of de industrie zoveel pgelijk uit het dorp weg te wer- t industrieterrein 't een?" V.V.D. -voorzitter Van der Plas temde het onderscheid tussen ver- dagrecreatie in de nota te charcheerd, omdat men daardoor paalde conclusies zou kunnen trek- die erg gevaarlijk zijn. Kat- Bk is echt geen plaats, die structu- le voorzieningen heeft en is niet eciaal aangepast aan de verblljfs- creanten. Er is een groter poten- f|.)el aan patat-kramen dan restau- hts. Prettiger zou hij het hebben vonden als in de nota had door klonken: hoe maken we het cen- ttm van Katwijk aan Zee zo aan lokkelijk mogelijk. Het is een ge- JStflijke uitspraak de dagrecreanten t te wijzen naar het noordelijke zabied. Dagrecreatie mag men niet ppelen aan dagjesmensen. Het toen ook mensen uit bijvoor- P ofcld Duitsland zijn, die hier voor fce of drie dagen komen. In het 5-rapport wil men beslist aanstu- u op de conclusie: leg vooral niet Ke wegen aan naar Katwijk, want b wordt het toch weer een bad- lats voor dagrecreanten. OD 205 Ikt zich niets aan van de zo nood- it 4^ehjke goede toegangswegen. tan Mierlo (Gemeentebelangen) hschetste het rapport als „zo grijs, jt Je niets meer ziet". Het is een Katwijks rapport, want er staat in over regionaal denken. Dan keten we nu al gaan doen en niet Rfst in 1980. ft geheven vinger zei Vink (CHU), t morgen vandaag is begonnen 1 dat dit in Katwijk duidelijk is zien aan de puinhopen, die her- i derwaarts liggen. Mikken op 2000 heel moeilijk, maar op 1980 is niet eenvoudig. Dat er regionaal gewestelijk iets moet gaan ge K\ Je t beuren staat vast. We moeten en kunnen nu nog bouwen. Wordt dat eindpunt in 1980 bereikt of al eer der? Het regionaal denken moet veel effeciënter geschieden. Uit de Gewestraad is ook nog niet veel ge komen. Vink tenslotte: „We moeten zor gen voor goede toegangswegen en een goed functionerend centrum, niet alleen voor eigen bevolking, maar ook voor die uit de regio. De SGP-er Van der Mey wees er op dat veel wat in het OD 205-rap- port staat al lang bekend is. Het zou zo kunnen worden samengevat, dat Katwijk vol is en dat we moeten uitzien om uit het slop te gera ken. Dat moet gezien worden in het licht van het regionaal verband. Is die mogelijkheid van woningen bouwen er tot 1980 nog wel? Leiden is vol en de andere gemeenten ra ken vol en op Zoetermeer behoeven we ook al niet te rekenen. Een moge lijkheid is de industrievestiging in 't Heen tegen te gaan en die gronden te bestemmen voor de woningbouw en wel voor eigen inwoners. Voorts zul len we werkgelegenheid moeten scheppen door de visserij en land en tuinbouw te helpen. Van Duijn (P.v.dA.) had aan het gesprokene niet veel toe te voegen. Hij wilde er een „rooie gedachte" doorheen werken door op te merken, dat men de Katwijkers wat het wo nen betreft niet noodzakelijk naar elders moeten laten trekken. Wonen en werken behoren bij elkaar al ziet de Katwijker er niet tegenop buiten de gemeente te gaan werken. Voorts zal men er rekening mee moeten houden, dat in Katwijk meer ge schoolde mensen zullen komen wo nen, daarom zal moeten worden ge zocht naar meer werkgelegenheid op administratief gebied. In verband met het recreatieve karakter meende Van Duijn, dat de dagrecreant zal moeten blijven komen naast de ver blijf srecreant. Hij stond achter hen, die uitbreiding in noordelijke rich ting dus Noordwijk, propageren. Welzij nsbesef „Al het gras is bijna voor mijn voeten weggemaaid", zei Langeweg (Vrije Lijst) als laatste van de „fractiesprekers". Ook hij vond het rapport aan de grijze kant en had er graag meer duidelijkheid in ge zien. Het is een erg vage structuur schets. Er staat niets in over wel- zijnsbesef van de bevolking: wonen en woonomgeving. In de Hoornes is zeventig procent van de bewoners on tevreden als het om deze punten gaat en in de rest van de gemeente is dat altijd nog vijftig procent. De recreatie is eenzijdig belicht, want er staat niets in over de eigen in woners, straks tegen de 50.000. Ook de fractie van de Vrije lijst voelt voor regionaal denken en meent, dat de Inwoners door middel van een enquête zo snel mogelijk bij het pro ces van wonen, werken en recreatie moeten worden betrokke». Nadat de CH.-ers L. J. Haasnoot (gezien kleine stukje strand kunnen we niet regionaal denken en we moe ten de dagrecreatie niet stimuleren). Pronk (bedrijven niet allemaal uit dorp weren, want ik zie het al ge beuren als het hele Prins Hendrik kanaal leeg komt, dat zou miljoenen kosten) en Berkhey (ben het eens met Vink en Van der Plas, maar had liever gezien, dat er gevraagd was aan de nota adhesie te betuigen) was het woord aan loco-burgemeester C. van der Plas, die het moeilijk vond over de opmerkingen veel te zeg gen. Ze zullen voor OD 205 mede be palend zijn by de samenstelling van de structuurschets. „Verblijfsrecreatie", zei hij „ach ten we het belangrijkst, hetgeen ech ter niet wil zeggen, dat we als col lege de dagrecreatie geheel willen uitsluiten. Die is ook belangrijk". Op het gebied van het industrieterrein zullen we als gemeentebestuur de no dige voorzichtigheid moeten betrach ten en ten aanzien van de geopper de grensverlegging meende de loco, dat men het zo zou moeten laten, omdat er nu aan de noordzijde een behoorlijke groene zóne is. De nota werd tenslotte voor ken nisgeving aangenomen. St. Bernardus kan blijven voetballen HAZERSWOUDE Voorzitter Jacques Straver van de voetbalver eniging St. Bernardus ziet de toe komst van zyn vereniging zonnig tegemoet, nu de gemeente Hazers- woude de thans ook in gebruis zijnde terreinen voor zes jaar gaat huren. "Er is uit de raadsvergade ring meer gekomen dan ik had ver wacht. Wethouder Van der Werf heeft me al verzekerd dat het een leefbaar complex wordt". Wethouder v. d. Werf eindigde zfjn verklaring over de kwestie St. Ber nardus met de woorden: „Het doet ons genoegen dat men blijkbaar ook zelf het onverantwoorde en nega tieve van de acties heeft ingezien en deze heeft gestaakt". Voorzitter Straver hierover: „Ik betuig inder daad mijn spijt over de laatste ont wikkelingen van de acties". In dit verband noemde hij de beslissing om het zondagse standaardteam enkele wedstrijden rouwbanden te laten dragen; ee ndracht die overigens al weer aan de kapstok hangt. „Dat moet bij de wethouder In derdaad zijn aangekomen als wilden we zeggen: we zijn bedroefd, dat JU. wethouder, zo hard voor ons vecht" Eindigde de heer Straver met: „In derdaad, wethouder v. d. Werf heeft voor ons dag en nacht gevochten Ere wie toekomt I" Dagjesmensen genieten op een zonnige dag van zee en strandKatwijks raad wil hen in de toekomst beslist niet weren. (Foto Van Duijn) Zes van de tien jongens niet in militaire dienst DEN HAAG Zes van de tien jongens die ervoor in aanmerking komen worden niet opgeroepen voor de militaire dienst. Drie van de tien worden afgekeurd en drie van de tien krijgen vrijstelling. Minister De Koster (Defensie) heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Walburg (ARP). Vorig jaar zijn 39.000 dienstplichtigen onder de wapenen geroepen. Dit jaar zullen het er 44.000 zijn. Aanslag op Koerdenleider Moella Moestafa el-Barzani, de in vloedrijke leider van de Koerden in Irak, is ontsnapt aan een aanslag, die aan drie leden van zijn lijfwacht het leven kostte. Radio Bagdad meldde gisteravond, dat onbekenden een bomaanslag hadden gepleegd op het hoofdkwartier van de Moella In het noorden van Irak. In het ge bouw ontploften zeker vijftig tijd bommen. El Barzani was in het ge bouw, maar hij bleef ongedeerd. Verkiezing voor Cortes Bij de woensdag gehouden verkiezingen voor 104 afgevaardigden in de Cor tes het 547 zetels tellende Spaanse parlement is minder dan de helft van 17 miljoen kiesgerechtigde ge- tinshoofden en gehuwde vrouwen naar de stembus gekomen. Uit de eerste resultaten bleek donderdag, dat de opkomst ongeveer 45 procent bedroeg. Politieman veroordeeld Een rechtbank in de Braziliaanse stad Vitoria heeft een voormalige politie man op beschuldiging van deelne ming aan het werk van het "eska der des doods" tot 20 Jaar en zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. De verdachte zou in de staat Espirito Sancto zeventien mensen gedood hebben. Hij is een van de eer ste politiemannen die in verhand met het werk van het geheime ge nootschap terecht moeten staan Politiemannen gedood Leden van de „Columblaanse revolutionaire strijdkrachten" hebben gisteren bij een aanval op een politiepost te Ca- queta, 400 kilometer ten zuiden van Bogota, vier politiemannen gedood. Het district Caqueta ligt naast dat, van Tolina waar de revolutionairen in één week twaalf soldaten en drie po litiemannen doodden. WOUBRUGGE Ten bate van Memisa werd gisteravond een unieke voetbalwedstrijd tussen het sportieve gezin Buntsma (9 heren en 2 dames van 1028 jaar!) en een elftal van de Alphense Bank, waarin meespeel den diverse spelers van Alphense voetbalverenigingen. Vader Buntsma fungeerde ais grensrechter. Hoewel het gezinselftal al binnen korte tijd met 02 kwam achter to staan, gaf men de moed niet op. Het "gemengde" elftal bleek nog over ge noeg offensieve stootkracht te be schikken om enkele malen gevaarlijk tot voor het Alphense doel door te stoten. Pas kort voor het eindsignaal van de goed leidende arbiter M. van Leersum, moest de 13-jarlge Leo Buntsma, mogelijk misleid door de duisternis, voor de derde keer capitu leren. Ondanks het ongunstige speeluur was er voor dit charitatieve sporteve nement vrfj veel belangstelling. De opbrengst van de entreegelden be droeg f 141,38. Verband met Vermeers „Liefdesbrief"? (Door Henk Kolb BRUSSEL Negen schilderijen, waaronder tenminste één Rubens, voor een totale waarde van vier tot vijf miljoen gulden zijn in de nacht van woensdag op donder dag gestolen uit de St. Janskerk in Mechelen. Naar verluidt legt de politie verband tussen deze dief stal en de ontvreemding van Ver- meer's 'Liefdesbrief' uit het Mu seum voor Schone Kunsten in Brussel. Overigens zou de politie zich ty- dens dit onderzoek in Mechelen zeer optimistisch hebben uitgelaten over de resultaten van haar naspeuringen Brusselse rechercheurs zouden in Mechelen overeenkomsten hebben vastgesteld tussen de wijze waarop de Vermeer was losgesneden en de manier waarop de inbrekers in Mechelfn te werk zijn gegaan. De diefstal in Mechelen werd don derdagmorgen ontdekt toen de pas toor kort na acht uur de deuren opende. Via een afdak en een in geslagen ruit zijn de dieven binnen gekomen. Met een koevoet hebban zij vervolgens een zware houten deur naar de eigenlijke kerk geforceerd Zfj verdwenen met negen schilde rijen, o.m, Rubens' "Christus aan het kruis" en de niet gesigneerde "Hei lige Barbara", die eveneens aan Ru bens wordt toegeschreven. Ook een ongesigneerde Jordaens werd meege nomen. De andere kunstwerken zijo minder bekend en dateren uit de zeventiende en achttiende eeuw. De kunstschatten in de St. Jans kerk zyn, zo bleek nu, wel tegen brand maar niet tegen diefstal ver zekerd omdat de kosten daarvan door de parochie niet zijn op te brengen. Rubens' befaamde "Aanbidding der wijzen", die ook in deze kerk hangt, werd ongemoeid gelaten, vermoede lijk omdat het op hout is geschil derd. Er werd trouwens geen enkel i schilderij op houit meegenomen. De I gestolen Rubens verdween met lijst en al, andere werken werden van de lijst ontdaan. De dieven hebben ook een schilderij achtergelaten waar- van ze bij het lossnijden bemerkten dat het geen grote waarde kon heb ben. Op zoek naar misdadigers De Japanse politie ls in het gehele land een grootscheepse speuractie begon nen naar buitenlandse misdadigers, die zich in Japan zouden bevinden Onder hen zouden de Britse treinro ver Ronald Briggs en de Mafialelder Luigl Luciano zijn. ALKEMADE De inwoners Tan Alkemade zitten sinds gistermiddag half vier opnieuw zonder water. Waarschijnlijk door de hoge druk sprong er een las van de noodver- binding over de Wetering, zodat de kraan moest worden dichtgedraaid Gisteravond vertelde een radio wagen in Alkemade en de kerkdor pen, dat men hoopt vanavond de noodleiding weer te hebben hersteld. NIEUWKOOP Een vracht- wagen van een grondbedrijf uit Alphen aan den Rijn zorgde gis teren voor de nodige consterna tie, door een langs de Nieuwveen- seweg geparkeerde vee-auto in het water te duwen. Bij deze bot sing kwam ook de Alphense vrachtwagen in het water terecht omstanders konden de bestuurder redden. Hij werd later naar het ziekenhuis in Alphen overge bracht waar men een hersen schudding constateerde. Beide auto's werden geheel vernield. Het duurde twee uur voor de wa gens weer uit de sloot waren ge haald. (Foto Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13