ehandicapte jeugd aat in het Zeehos :ewoon naar school )nderwijs belangrijk onderdeel van revalidatie I! Drijvend laboratorium eind dit jaar gereed ESRO-RAKET GELANCEERD BOLLEN WORDEN WEER GEPOOT )NDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD AT WIJK ,AAN ZEE Een dagje in de school voor bij- ler buitengewoon onderwijs van het Rotterdamsch Zee- )itium in Katwijk a. Zee. Met het hoofd, de heer F. W. van Haspel. Hij is sinds 1941 als logopedist verbonden aan deze ke onderwijsinstelling en zwaait er vanaf 1969 als opvolger de heer H. van der Maaden die ging toen met pensioen e scepter over. Een bijzondere school in alle opzichten. De [ingen zitten er niet netjes rij aan rij aan tafeltjes. De een n een rolstoel en de ander staat ergens in een hoek voor raam voor een toestel, dat veel weg heeft van een televisie- iraat en waarop allerlei beelden komen. Van koeien en wen tot heus wel ingewikkelde breuksommen. Hulpmid- n om de gehandicapte leerlingen de zo nodige parate kennis e brengen. Het onderwijs geschiedt daarom ook meestal klassikaal, maar individueel. De school van het Rotter damsch Zéehospitium in Katwijk aan Zee, die momenteel bezoch wordt door zo'n 110 gehandicapte leerlingen. Jongens en meisjes. school voor buitengewoon on- js van het Zeehos is uniek. Het neutrale instelling, die be- kan worden door jongeren en n van alle gezindten. De Van der Maaden wordt altijd net groot ontzag genoemd. Hij man, die gestalte aan deze van onderwijs heeft gegeven, met enige getrouwen zoals ffrouw T. H. Janzen die 38 jaar le Zeehosschool was verbonden ïej. J. M. Bamard, de hoofd- Combee Duyn er van de kleuterschool. Met schreef de heer Van der Maa ien gids voor ouders en opvoe- onder de titel "Het voorberei- onderwijs aan motorisch ge- de kinderen". Een boekje, dat deeds van hand tot hand gaat. Onderdeel Zeehos-school dateert al van prettige is, zegt de heer Van Haspel, dat al spoedig ontdekt dat de school 'n uitstekend on- el vormt in het kader van het iele revalidatieprogramma. Een resultaat is slechts te ver ten als men zich met al de fa- van het probleem, geestelijke als lichamelijke, bezig houdt, om vormen de medicus, de fy- irapeut, de arbeddstherapeut, isycholoog, de onderwijzer, de eegster, vaak nog andere spe ten, met de ouders, waar het anderen betreft, een gesloten Aangepast zijn heel wat onder de 110 ïgetjes, die zoveel mogelijk ge- lager onderwijs ontvangen. Dat tij, die naar Katwijk zijn geko- om te kuren, bijvoorbeeld we gens een aandoening van astma, of er wegens een handicap tijdelijk ver blijven om te revalideren. Daar naast zijn er de meervoudig gehan dicapten. Het onderwijs aan hen, vraagt een speciale aanpak. Men be gint, als het maar even mogelijk is. al op zeer jeugdige leeftijd met het geven van onderricht. Vandaar ook die kleuterschool. Ondanks hun vaak zware handi cap zijn de resultaten hartverwar mend. Liefde voor het kind straalt van de leidster en haar assistentes af. Was deze liefde er niet en kon men geen geduld opbrengen, dan zou al het werk tevergeefs zijn. Men is al heel erg dankbaar als bijvoorbeeld een kind, dat in het be gin op geen enkele wijze belangstel ling heeft getoond voor alles wat het te zien kreeg, op een gegeven moment met blokken gaat bouwen, of als het door middel van een plaat je een konijn of een leeuw herkent. Gedeeld Zeehos-schoolhoofd W. F. van den Haspel: "Het geven van onderwijs turgerlijke Stand van Leiden vii' B n I geboren janus, Johapnes. zn. van N. S. Leeuwen en C. van der Leede; T|k Oarel, zn. van D. de Mooij W. Blok: Cornells LeendertPie- m. van W. Velzen en C. Guljt; "fsn, zn. van A. Schoen en E. W. Barend Anthonlus Cornells, n J. G. H. Lavrljsen en M. E. jn Hoek; Gert Jan, zn. van G. asbergen en J. Barnhoorn; Jan int pik. zn. van J. H. Baltes en G. roa rmeer. GETROUWD tjBurema en G. M. Lucardie. OVERLEDEN 1. Smitskam, 5 jr., zoon; G. Jbofl, weduwe van J. Oxener; F. alef. 5F Jr., man; is, 3 Jr., dochter. s. b. h. s larktberichten .eon INEVELD, 30 sept. Marktbericht »x 1 Veluwse elervelllng. Aanvoer: ilaW 44 stuks, stemming redelijk, is 1 i (ln guldens per 100 stuks) ruiï van 51/52 gram 12.1012.15, gram 13.60—14.00, 61/62 gram -14.70, 66/67 gram 14.25—14.80. e velling. Aanvoer 1.423.090 stuks, R. ling redellj. Prijzen (ln guldens 10 stuks). Eieren van 50/51 11.73—11.83, 55/56 gram 12.91— tdl 61/62 gram 13.95—14.16. 66/67 14.20—14.24. n markt. Aanvoer ca. 2.050.000 st. kleine eieren vlug, grote re- rilt! Eieren van 50/58 gram 12.00 -""er 100 stuks, kg-prljs 2.402.50, 1/64 gram 14.70—15.30 per 100 kg-prijs 2.492.39, van 65/69 15.50—15.75 per 100 stuks, kg- 1.382.28. Witte eieren 25 tot MC« per 100 stuks lager. jtfH ïRden, 29 sept. Kaasmarkt. WW 44 partyen. Pryzen per kg.: extra kwal. 4.704.85. zware 'tot 5.22. Handel kalm. Mr. Wiersma weer benoemd LEIDEN Op een nog nader te bepalen tijdstip komt de in Leiden wonende mr K. Wiersma (in het vorige kabinet staatssecretaris van Justitie) weer op zijn oude post bij de universiteit terug. Hij is hier we derom benoemd tot gewoon hoog leraar recht Mr. Wiersma zal on derwijs gaan geven in het notarieel en burgerlijk recht. Inbraak in sigarenzaak LEIDEN In de nacht van dins dag op woensdag is ingebroken in een sigarenwinkel aan de Morsweg. Ontvreemd werden een hoeveelheid sigarettenaanstekers, een partij siga retten en uit de kassa een bedrag aan geld. Er is in totaal voor onge veer elfhonderd gulden buitgemaakt De dader is binnengekomen door vernieling van een ruit in de toe- Uitbreiding leraren op Koudekerkse scholen gaat niet door KOUDEKERK AAN DEN RIJN De openbare lagere school krijgt voor lopig geen vijfde, en de ohr. lagere school geen negende leerkracht. Dit heeft wethouder W. Th. Molema van onderwijs meegedeeld op vragen van het PvdA-raadslid W. Leentvaar. Het personeel van de Burg. De Herder- school kwam "na herhaalde tellin gen" niet verder dan 40 leerlingen voor de gecombineerde 5e en 6e klas, precies 1 leerling te weinig voor de aanstelling van een vijfde leerkracht. "De Rank" komt precies 2 leerlingen tekort voor een negende leerkracht. Drie leerlingen beneden het vereiste aantal betekent op het ministerie af wijzing van 2 urgentieverklaringen. aan deze school eist veel liefde, ge duld en vindingrijkheid. Boekjes, waarin nauwkeurig de onderwijs methode beschreven wordt, zijn er eigenlijk niet. Het zou ook niet mo gelijk zijn, want bijna ieder gehandi capt kind heeft een eigen aanpak no dig. Gelukkig hebben we de beschik king over heel veel instrumenten en andere hulpmiddelen die veel nut af werpen bij het onderwijs. Zoals een door Philips ontworpen onderwijsap- paraat een soort t.v.-toestel waardoor voor zwaar lichamelijk ge handicapte kinderen de mogelijk heid bestaat zelf handelingen te ver richten, bijvoorbeeld het rrnken, van woordenreeksen, het leren reke nen en zo zouden we kunnen door gaan. Kortom alles wat nodig is om de jeugd de broodnodige kennis bij te brengen, waarvan ze later profijt trekt". Naast de afdeling voor de zeer Jeugdigen aan wie kleuteronderwijs wordt gegeven beschikt de Zeehos school over een kernafdeling, waar in leerlingen worden opgeleid voor het mavo-examen. De leeftijden van die Jongens en meisjes varieren van 7 tot 18 jaar. De oudere leerlingen van deze kernafdeling werken vol gens 't IVIO-systeem. Er worden al lerlei visuele hulpmiddelen gebruikt en ook de teachingmachine verleent bij het onderwijs belangrijke dien sten. Door samenwerking met al die anderen die bij de revalidatie be trokken zijn, worden ook bij de meer voudig gehandicapten verrassen de resultaten geboekt. Er zijn er onder die Zeehos-scho lieren. die altijd in een inrichting moeten worden verpleegd in ver band met bijvoorbeeld een zware handicap, maar wanneer het even kan gaan ze weer naar huis om hun CANBERRA (Reuter) Van de lanceerbasis Woomera in Australië is vandaag een raket van de Euro pese Organisatie voor Ruimte-on derzoek (ESRO) gelanceerd. Het de eerste van een nieuwe serie pr< nemingen. De Australische minister van Be voorrading Ransley Garland, heeft meegedeeld, dat de raket, van het type Skylark, is voorbereid door zijr ministerie en de "British Aircraft Corporation" (BAC). De nuttige lading is verzorgd door de Zweedse maatschappij Svens1- Aeroplan Aktiebolaget (SAAB). Aan boord bevindt zich apparatuur van plaats in het gewone leven te kun nen innemen. Dan gaan ze naar een lagere of mavo-school en soms zelfs naar het atheneum. De arts maakt uit wanneer dat ge beurt en hij bepaalt ook of ze op genomen moeten worden in één van de vier paviljoens straks zes omdat ze thuis niet naar behoren kunnen worden verzorgd. In het Zeehos zijn namelijk altijd artsen en specialisten op andere terreinen aanwezig om hen te helpen. Dat be treft dan in het bijzonder de zwaar gehandicapten. Er zijn ook kinderen uit de ver re omgeving van Katwijk, zoals bij voorbeeld Lelden en Alphen, die gewoon thuis zijn en in het Rijnlands Revalidatiecentrum dagelijks een behandeling bijvoorbeeld wegens astma ondergaan. Daartoe behoort ook het onderwijs. Deze kinderen ongeveer een derde van het aan tal leerlingen kunnen later weer naar een gewone of mythylschool. W erkzaamheden Men heeft in het Zeehos ook een groep gevormd van niet meer leer plichtigen. Zij verrichten gewone werkzaamheden om van dat geestdo dende en deprimerende stilzitten in de stoel af te zijn. De school heeft momenteel zes leslokalen. Men heeft echter dringend behoefte aan nog een lokaal en vier aangepaste toiletten voor de „rolstoel zitters". Een kijkje in één van de zes lokalen, waar met allerlei hulp middelen getracht wordt, de jeugd zoveel mogelijk kennis bij te brengen. Dat die er niet zijn is een dagelijks weerkerende ergernis voor de heer Van den Haspel en zijn zes leer krachten en zes assistenten. Het geld voor deze uitbreiding is tot nu toe niet beschikbaar. Het moet via de gemeente Katwijk van het rijk komen. Nu zitten die kinderen voor ledereen te kijk met de deur open hun behoeften te doen. Een gewoon mens past daarvoor en dus zeker een gehandicapte, die zich moeilijk kan bewegen en die meestal ook nog geholpen moet worden. BOLLENSTREEK Heel de Bollen streek profiteert van het prachtige herfstweer. Op de bol lenvelden klinkt het lied van de arbeid in alle toonaarden. Vele honderden mannen zijn op de akkers bezig met het poten" van de bollen en in de omgeving van Rijnsburg ziet men honderden kistjes de grond in gaan. Die doen het om de bol en bewerk stelligen in het voorjaar weer een immense bloemenpracht en de Rijnsburgers doen het om de bloemen, die tegen kerst in bloei getrokken moeten zijn. De Rijns- burgse bolbloemen zullen dan weer de tafels in vele binnen- en buitenlandse huiskamers sieren en zo luister bijzetten aan het kerstdiner. Door Cees Combee Gisteren in Woubrugge te water gelaten WOUBRUGGE Op de scheeps werf De Dageraad vond gistermor gen de vlotte tewaterlating plaats van het wetenschappelijke onderzoe kingsvaartuig Aurelia (Foto Dijk man) (De Dageraad), de TX 59. De doopplechtigheid werd verricht door de echtgenote van de toekomstige garagehouder, mevrouw H. van het observatorium in Edinburgh voor Zwieten-Bosma. bet onderzoeken van de 'bsolui 1 j Dit toekomstige drijvende labora- derheid van sterren in het ultravio- torium wordt in de vaart gebracht lette spectrum. door de Nederlandse Dierkundige Vereniging Leiden en komt in dienst van het NIOZ, het Nederlands Insti tuut van Onderzoek ter Zee, geves tigd op Texel. Dit hypermodern ingerichte vaar tuig zal biologische en bacteriologi sche onderzoekingen gaan verrich ten op de Noordzee en de Wadden zee. Tevens zal de daar aanwezige watervervuiling gecontroleerd wor den. Aan boord komt accommoda tie voor 7 bemanningsleden en 13 stafleden. De hoofdafmetingen bedragen resp 31.75 x 7.50 x 3.80 meter; de voort stuwing geschiedt door een 720 pk Bolvesmotor. De directie van De Dageraad hoopt dit vaartuig op te leveren voor eind 1971. Na de tewaterlating vond nog een receptie plaats ln Het Oude Raadhuis. Op deze werf wordt thans de Kiel gelegr' voor een duw boot. Opdrachtgever de Westdutt.se redery Fran, Hamel iut Duisburg. Wanneer men in aprll-mei de kleu rige pracht in de Bollenstreek ziet beseft men niet, dat er zoveel werk aan is voorafgegaan om dat mogelijk te maken. Het is beslist de moeit# waard om op een door-de-weekse dag eens langs de nu kale bollenvelden te rijden. Men krijgt dan een Indruk van alles wat er moet gebeuren om de bollen in bloei te brengen. Overal ln de streek tussen Haarlem en Lei den is men druk bezig. Direct ach ter de duinenrij en meer landinwaar» rechts en links van de weg, die door en rond de dorpen Sassenheim, Lisse en Hillegom voert. Plantmethoden Voor een buitenstaander is het leuk om te zien welke plantmethoden men toepast. Er zijn nog vele bollenkwe- kers die de ouderwetse methoden handhaven nadat de akker geploegd, van .smetten" gezuiverd en bemest is. Met een tractor worden op be paalde afstanden sleuven in de grond gemaakt en daarna deponeren man nen met de rechter hand de narcis sen-, tulpen- en hyacintenbollen in de gleuf, waarna deze weer wordt dichtgemaakt. Tenslotte komt er nog een laagje stro op de „bollenakker" om de bollen zoveel mogelijk tegen vorst te vrijwaren. Er zijn echter ook heel veel bedrij ven waar alles in één keer machinaal geschiedt. Trekken De meeste Rijnsburgers en verders „trekkers" van bolbloemen in de Bol lenstreek doen het anders. Het is hen in de eerste plaats om de bloemen te doen en bepaald niet om de bol len. Die hebben voor hen weinig waarde. Het gaat er hen om reeds rond Kerstmis „voorjaar" in de huls kamers te brengen. Voor die bolbloe men wordt tijdens de jaarwisseling een aardig centje neergeteld door de handelaars en exporteurs, die 's we relds grootste bolbloemveillng „Flo ra" in Rijnsburg bezoeken of die hun bolboemen kopen bij de H.B.G.-vei- ling in Lisse of aan de Roelofarende- veense veiling „Eendracht maakt macht" Wanneer men in de richting Kat wijk of Noordwijk door Rijnsburg rijdt ziet men overal op de akkers bergen kistjes staan en hopen stro. Dat bolbloemen trekken is een vak apart, waarin de Rijnsburgers zeer bedreven zijn. Ze staan er in binnen- en buitenland om bekend. In Ahr- weiler spraken we vorig jaar een bloemenhandelaar-kweker met meer dere grote zaken in de dorpjes in het gebied rond de Ahr, die dat trekken van een Rijnsburger had geleerd. HU had toen het was rond Kerstmi# een grote kas vol met allerlei variëteiten tulpen en hyacinten staan, waarvan bij de tulpen de Apeldoon* de boventoon voerden. Pikeurs De Kralten, de Van Egmonds, de Bossen, de Van Delfts en noem maar verder op zijn als Rijnsburgers pi keurs in het bollen in bloei trekken. Het is een zeer nauwkeurig werkje, waaraan vaak vakmanschap te pas komt. De bollen gaan eerst in een koelhuis, waar ze een deel van de preparatie ondergaan, die noodzake lijk is om ze in bloei te kunnen trek ken. Die koelhuizen staan onder meer op het terrein van de veiling „Flo ra". Daarna gaan ze in kistjes en worden ze geplaatst in de zogenaamde kuil- hoek rond de kwekersbedrijven. Het „kuilen" kan men thans ln volle he vigheid zien. Daar worden ze be waard tot het Juiste tijdstip, waar op ze in de kassen kunnen worden geplaatst. Dat tijdstip kunnen de kwekers, dank zij de onderzoekingen door deskundigen van de Rijnsburg- se proeftuin en de voorlichtings dienst, zelf ten naaste bij bepalen. Het komt in die winterperiode meermalen voor, dat de kistjes met hun kostbare inhoud uit de hard be vroren grond moeten worden gehakt. Soms komt er warm water aan te pas om de pennen, die uit de bollen rijn geschoten, tegen beschadiging te behoeden. De grond moet name lijk eerst ontdooid zijn voor de kist jes eruit kunnen worden gehaald. De Rijnsburgers en al die andere „trekkers" men ziet het ieder Jaar meer in de Bollenstreek plaatsen die uit de koude grond gekomen kist jes in de trekkas of het zogenaamde warenhuis en dan wordt alle aan dacht besteed om de bolbloemen tij dig in bloei te hebben. Juiste tem peratuur, vochtigheid en nog heel wat andere factoren spelen daarbij een rol om een sterke en fraai# bloem te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9