Scherpe aanval Prawda Londen Mededeling radio Kanton blijft uit BRITSE REGERING WAARSCHUWT ONDERDANEN IN SOWJET-UNIE Keizer Hirohito na vijftig jaar weer in Brussel 1 oktoberfeesten komen op gang CHINEES AAN BEZOEK PARIJS Kunstmanen in verkeerde baan WAARSCHUWING VAN HOME VOOR EEN OORLOG IN MIDDEN-OOSTEN Schrikdraad vervangt Hongaarse mijnen aan de Oostenrijkse grens DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 MOSKOU (Reuter, 'Tass) Het Sowjetrussische partij dagblad „Prawda" heeft de Britse inlichtingendienst er giste ren van beschuldigd Britse zakenlieden, toeristen, geleerden en werknemers bij Britse instellingen in de Sowjet-Unie te ge bruiken voor spionage-doeleinden. De auteur van het „Praw- da"-artikel waarschuwt de Engelse regering „ernstig na te denken over wat ze aan het doen is en wat de gevolgen zullen zijn van deze anti-Russische actie voor Engeland". De overgelopen Rus, die de Britse regering op het spoor bracht van het Russische spionagekomplot, zou volgens het Engelse blad „Daily Ex press" Oleg Lialine heten, een 34- jarige officier van de geheime dienst Hij werkte in Engeland onder het mom van lid van de Russische han delsmissie. De Daily Express schrift dat de keten van gebeurtenissen die leidden tot de uitwijzing van 105 Russen een maand geleden is begonnen toen Lialine in Londen werd aangehouden omdat hij onder invloed een auto bestuurde. De Rus, die schuld ont kende, werd op borgtocht voorlopig op vrije voeten gesteld. Deze periode liep woensdag af. Lialine zou, aldus het Britse blad, in die tyd besloten hebben naar het Westen over te lo pen omdat zijn arrestatie hem te genover zijn superieuren in moeilijk, heden had gebracht. Volgens het blad was het achter de identiteit van de Rus gekomen doordat een pas in Engeland gearriveerde functionaris de Russische ambassade per on geluk zijn naam liet vallen. De „Prawda" neemt zowel de bin nenlandse als de buitenlandse poli tiek van het Verenigd Koninkrijk onder schot. De verkiezingsbeloften ziin vergeten, aldus de Prawda" en wat overblijft is een klassepolitiek voor de monopolies en het impe rialisme. De autoriteiten organise ren in eigen land een heksenjachten voeren op internationaal gebied een koude - oorlogspolitiek. ,D,e Britse re gering voert een barbaarse koloniale oorlog in Ulster, steunt met kracht de racistische regimes van Zuid- Afrika en Rhodesië en heeft neo- kolonialistische bedoelingen in het Midden-Oosten en andere gebieden ten oosten van Suez. Door toetreding tot de EEG wil Engeland met steun de Verenigde Staten de sleutel posities in de Europese gemeenschap bezetten. Daarom doorkruist de Brit se regering alle ontspanningspro cessen in Europa", aldus nog steeds Overigens durft de „Prawda" ook in dit artikel niet ue zeggen hoeveel Russen Engeland heeft uitgewezen. Bijna iedere Rus sische burger op de Britse eilanden wordt van spionage of ondermijnen de activiteit beschuldigd", zo schrijft de Prawda, zonder het aantal van 105 uitgewezen Russen te noemen. Britse regeringskringen in Londen zeggen dat de Britten in de Sow jet- Unie is aangeraden de Russische wetten nauwkeurig op te volgen om te voorkomen dat zij het slachtoffer worden van Russische vergeldings- ;ties. Bonn De Sowjetrussische KGB-functio- naris, wiens overlopen in Londen onlangs heeft geleid tot de uitwij zing uit Engeland van 105 Russische functionarissen, heeft ook de namen van vijf Russische diplomaten in West-Duitsland genoemd als actie ve spionnen, zo meldt het West- duitse blad „Bild-Zeitung". Volgens het blad zouden zij waarschijnlijk worden uitgewezen. Weekend koopjes 3 oktober de gehele dag geopend. ABRIKOZEN BRANDEWIJN, met vruchtenwijn fles NU 2,95 KERSEN BRANDEWIJN, met vruchtenwijn fles NU 2,95 VIEUX „MEILLEUR" fles NU 8,95 héle liter LANDWIJN2,95 Heerlijk bij de hutspot. Gratis thuisbezorgd. STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL 21611 BRUSSEL (AP) Vijftig jaar na dat hij als kroonprins een bezoek België bracht is de Japanse kei- Hirohito gisteren in Brussel te ruggekeerd voor een staatsbezoek van drie dagen. Keizer Hirohito en Kei zerin Nagako kwamen uit Kopenha gen op de luchthaven van Brussel aaji waar zij werden verwelkomd door Koning Boudewyn, Koningin Pabiola, Prins Albert en diens echt genote Prinses Paola. Hirohito, die in 1921 in België de gast was van Koning Boudewyns grootvader Albert, is van plan op nieuw een bezoek te brengen aan enige plaatsen die hij op zijn eerste reis had aangedaan, o.a. de Antwerp- dierentuin en het panorama van slag bij Waterloo. Japan wordt voor België een steeds belangrijker handelspartner. De in voer uit dat land steeg van 126 mil joen gulden in 1964 tot 406 miljoen vorig jaar en de Belgische export naar Japan ging van 112 miljoen gul den in 1964 naar 301 miljoen vorig jaar. Van Japanse zijde bestaat zeer veel belangstelling voor het bezoek va*. Keizer Hirohito aan België. Niet min der dan 180 journalisten zijn uit Ja pan meegekomen om het bezoek van Hirohito te verslaan. De fotografen onder hen verbaasden hun collega's door voortdurend gebruik te maken van kleine draagbare uitschuifbare ladders met behulp waarvan ze steeds de beste positie konden bereiken om foto's te maken. PEKING (AP, AFP) Het tele visiestation van de Chinese stad Kan ton heeft gisteren gedurende meer dan twee uur televisieprogramma's uit Peking overgenomen. Het "spe ciale en belangrijke nieuwsprogram- dat gisteren was aangekondigd, werd echter niet uitgezonden. In Hongkong neemt men aan dat het door Kanton uitgezonden pro gramma bedoeld was als vervanging het aangekondigde bericht over de afgelasting van de 1 oktober-pa- rade in Peking. Het traditionele banket dat altijd aan de vooravond van de Chinese na tionale feestdag 1 oktober wordt ge geven, gaat dit jaar niet door. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Peking meegedeeld. Deze bijeenkomst in de grote Volkshal van Peking, die onder meer voor de buitenlandse di plomaten werd gegeven, werd ge woonlijk toegesproken door premier Tsjoe En-lai. In de plaats van het banket zal een receptie in de Volkshal worden ge geven. De woordvoerder kon nog niet zeggen of Tsjoe En-lai dan op deze receptie zal spreken. Eerder had het ministerie al be kendgemaakt dat de traditionele 1 oktober-parade was afgelast in het kader van "hervormingen". Op 1 ok tober wordt gevierd dat 22 jaar ge leden de Volksrepubliek China werd gesticht. Feest In Peking werd bekend gemaakt dat de hoofdstad en andere belang rijke steden in een feestelijke stem ming verkeren. Het officiële persbureau Hsinhoea (Nieuw China) maakte in zijn be richt over de feestelijkheden geen (Van onze correspondent) PARIJS Voor het eerst se dert de oprichting van de Chine se Volksrepubliek heeft een officiële regeringsdelegatie uit Peking gis termorgen in Parijs Voet op Wester se bodem gezet. Onder leiding van de minister voor de Buitenland se Handelsbetrekkingen Pai Hsiang -koeo zullen de Chinezen bijna twee weken in Frankrijk blijven om ook verschillende provinciesteden, waaronder Toulouse, te bezoeken. In de stad, wordt, zoals men weet. zowel het supersonische reuzen- vliegtuig de Concorde "als de Air bus gebouwd, twee objecten waar voor de Chinese regering zich in het bijzonder schijnt te interesse ren. De komst van de Chinezen is een direct antwoord op de verschillende bezoeken die Franse ministers en parlementariërs de laatste jaren al aan China hebben gebracht Of schoon de Franse regering oor spronkelijk gerekend (of tenminste gehoopt) had op bezoek van de Chi nese premier Tsjoe En-lai, men troost zich met het feit dat de pa pieren van delegatieleider Pai Hsiang-kao de laatste maanden in Peking snel zijn gestegen. Naast de economie en de handel, die tot zijn persoonlijke ressort behoren, zullen door de Chinese afgezant met pre sident Pompidou, premier Chaban Delmas en de minister van Buiten landse Zaken Maurice Schumann ook zuiver politieke zaken in he< gesprek betrokken kunnen worden De Franse diplomatie plukt met dit eerste officiële Chinese bezoek aan een Westers land nu ongetwij- feld de vruchten van de onafhan- kelijkheidspolitiek die generaal De Gaulle gevoerd heeft. Het uittreden van Frankrijk uit het militaire blok van de Atlantische alliantie werd door Peking op even hoge prijs ge steld als de vele banvloeken die ge - neraal De Gaulle indertijd naar Washington slingerde vanwege de Amerikaanse bijdragen aan de Vietnam-oorlog. En bovendien is 't dan nog De Gaulle geweest die de diplomatieke betrekkingen met het China van Mao herstelde. Anderzijds heeft China, in tegen stelling tot de Sowjet-Unie, het streven naar de eenwording en zelfs de uitbreiding met Engeland van West-Europa altijd toegejuicht. Een betrekkelijk onafhankelijk Euro pees blok dat zich tussen de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten zou kunnen handhaven beschouwen de Chinesen eerder als garantie dan als een bedreiging voor de eigen vei ligheid en toekomst, en ook in die zienswijze staan ze dus dicht bij hun Franse gastheren. Uit dat gemeenschappelijke poli tieke standpunt hopen de Fransen nu ook enig economisch voordeel te behalen Als handelspartner staat Frank rijk bij China pas op de zesdi plaats en het wordt met name door zijn machtige Westduitse com rent nog altijd met een drievoudig bedrag voor de export geslagen. Nu echter de Chinezen, bijna gelijktij dig met de Japanse keizer, de offi ciële gasten van Frankrijk zijn, hoopt Parijs de banden met de machtigste landen in het Verre Oosten economisch en politiek te kunnen verstevigen. melding van de afgelasting van de gebruikelijke massale parade op het Tien An-menplein in Peking. Hsinhoea zei dat in Peking en zijn voorsteden een "opgewekte, jubelende stemming heerst de hele stad is feestelijk versierd. Het kort geleden opgeschilderde podium op het Tien An-menplein ziet er onder de stra lende zonneschijn nog eens zo prach tig uit." Het persbureau meldde dat in het midden van de poort van de Hemelse Vrede een groot gekleurd portret van voorzitter Mao Tse-toeng is opge hangen. Op het midden van het plein is, al dus Hsinhoea, de verlichte leuze: "Verenig u om nog grotere overwin ningen te behalen" te zien en vier etorens rond het plein zijn be hangen met de leuzen: "ter viering de 22ste verjaardag van de stich ting van de grote Volksrepubliek China, "lang leve het marxisme", "lang leve het leninsme" en "lang leve het denken van Mao Tse-toeng". De gebouwen aan de Tsjangan- straat en de andere hoofdwegen in de stad zijn met gekleurde lampjes versierd, aldus Hsinhoea. Voorstellen De feestelijkheden zijn begonnen met een voorstelling van Chinese en Albanese gymnasten in het stadion van Peking ,die door 20.000 mensen werd bijgewoond. Aanwezig waren premier Tsjoe En- lai, de theoreticus van de culturele revolutie Jao Wen-joean, vice-pre- Li Hsjen-jen, generaal Jeh Sjen-jlng en de ambassadeur van Albanië. waren enorme portretten van Mao Tse-toeng en de Albanese leider Enver Hod ja. Tot de leuzen behoor den: "volken van de wereld verenigt u tegen de Amerikaanse agressor". Drie leiders van de Amerikaanse "Zwarte-Panter"-beweging zyn gis termiddag in Peking aangekomen. Radio-Peking, die dit bekendmaak te, zei dat het drietal, Huey Newton, Elaine Brown en Robert Bay, naar China is gekomen op uitnodiging van de Chinese vereniging voor vriend schappelijke betrekkingen met het buitenland. President Nixon heeft giste ren de aftredende secretaris-ge neraal van de NAVO, de Italiaan Manlio Brosio, de Amerikaanse vredesmedaille overhandigd. Bro sio legt na 7 jaar zijn functie ne&r. Hij zal worden opgevolgd door de Nederlandse oud-minister van Buitenlandse Zaken Luns. KAAP KENNEDY i AP) De Ver enigde Staten hebben gisteren met één raket twee nieuwe satellieten ge lanceerd: de ene omgiet netwerk volgstations voor het Apollo-program- ma te testen en de tweede om zonne- onderzoek te verrichten. Doordat er moeilijkheden rezen met het controlesysteem van de tweede trap van de Delta-raket, kwa men de satellieten in een elliptische baan rond de aarde (362571 km hoogte) in plaats van in de gewenste cirkelvormige baan op 550 km hoogte. Door deze fout zal de doeltreffend heid van het zonne-observatorium wellicht verminderd worden, niet die van de Apollo-satelliet. ADVERTENTIE ADVERTENTIE 605e Staatsloterij 29 september 1971 Tweede klasse Prijzen van f 15,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: f so,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: f ioo,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: De prijs van f 5.000,is gevallen op het nummer: f 50.000,is.gevallen op het nummer: Een extra prijs van f 100.000,is gevallen in de serie L op het nummer: En een troostprijs van f 2.000,op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van f 100.00 is gevallen in de serie E op het nummer: En een troostprijs van f 2.000,op nummer: van elk van de andere series. 446 312* 080187 015101 050097 037531 012974 058636 094036 Attentie: op het met lagere prys gevallen. NEW YORK (AP. Reuter. AFP) De Britse minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Douglas-Home heeft in een toespraak tot de Algemene Vergadering van de VN gezegd dat er weer een oorlog tussen Arabieren en Israëliërs zal uitbreken als de twee partyen niet tot een gesprek kunnen komen. Bij het tot stand komen van een overleg moeten de landen behulp zaam zijn die bij de „confrontatie" betrokken zyn. „De voornaamste voorwaarden voor de vrede zyn bekend. Er zyn prakti sche voorstellen ingediend die de Arabische wens voor de Israëlische terugtocht zouden moeten bevredi gen". Er waren, aldus Sir Alec, methoden „om de wettige Iraëlische behoefte voor blijvende ïyfelyke veiligheid te gemoet te komen". Welke deze me thoden waren lichtte hy niet nader toe. „Tenzij er een samenspraak kan worden gehouden zal de oorlog vroe ger of later, en vermoedelijk vroeger, weer losbreken". Als iemand een overleg gaat organiseren dan moet hij opschieten, aldus de minister, meer dan tot nu toe is gebeurd, en ook „van dichterby". Home prees het werk van VN-be- middelaar Jarring maar voegde hier aan toe dat het vertrouwen tussen beide partijen niet door een eenvou dige briefwisseling over grote af standen uit de weg kan worden ge ruimd. „Normalisering der betrekkingen Een interim-regeling waarbij de Israëliërs zich stap voor stap zouden terugtrekken en het Suezkanaal zou worden heropend, zou volgens de Britse minister vertrouwen wekken. Het zou de partijen ervan overtuigen dat zy meer winnen met een dialoog en coëxistentie dan met oorlog. Beste manier Mahmoed Riad, de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren gezegd dat de zending die is toevertrouwd aan de VN- vertegen woordiger Jarring nog de beste ma nier is om vrede in het Midden- Oosten te brengen. Na twee uur van besprekingen met zyn Amerikaanse collega Rogers zei Riad tot verslaggevers dat een voor lopig akkoord het risico meebrengt dat de huidige stand van zaken wordt bestendigd. In de bemoeiingen van Amerika om Israël te bewegen tot een voor lopige overeenkomst voor de herope ning van het Suezkanaal als eerste etappe naar een definitieve regeling, schijnt Egypte niet veel vertrouwen meer te hebben. Mindszenty gaat in Wenen wonen VATICAANSTAD (Reuter) - Kar dinaal Mindszenty, de r.k. primaat van Hongarije die dinsdag in Rome aankwam na vijftien Jaar als politiek vluchteling op de Amerikaanse am bassade in Boedapest te hebben ge- gewoond, zal de rest van zijn leven in Wenen doorbrengen. Tot zijn ver trek naar Wenen zal de 79-Jarlge als gast van Paus Paulus in Vaticaan stad blijven wonen. De kardinaal zou maar "een paar dagen" in Vaticaan stad blijven. WENEN (GPD) De Hongaren hebben de mijnenvelden langs de Hongaars-Oostenrijkse grens, die daar in het begin van de jaren '50 zyn aangelegd, nu geheel wegge ruimd. Dat heeft de Oostenrijkse bondskanselier Kreisky meegedeeld In plaats daarvan is er op kniehoog te een zogenaamd schrikdraad ge spannen, dat constant onder stroom staat. De prikkeldraadversperringen blijven gehandhaaft Evenals de Oos tenrijkse grens met Tsjecho-Slowa- kije blyft ook die met Hongarye een valstrik. De versperringen volgen namelijk slechts zelden het werke lijke verloop van de grens, maar zyn meestal tientallen meters dieper In het land aangelegd. Nieuwsgierige toeristen plegen daardoor, zonder het zelf te merken, op communistisch grondgebied te belanden, hetgeen hun vaak genoeg noodlottig wordt Nog deze zomer werd de Nymege- naar M. Reinders door zes Hongaar se kogels zwaar gewond. De situatie is nog onoverzichte lijker omdat de Oostenrijkse auto riteiten niets ondernemen om het verloop van de grens duidelijk zicht baar aan te geven. De grensstenen zyn meestal begroeid met onkruid en de houten grenspalen in de kleu ren rood-wit-rood worden.als ze zyn omgevallen, door niemand meer op gezet. Bordjes met „Achtung Staat«- grenze" liggen achteloos in het gras in plaats van duidelyk- zichtbaar te zyn aangebracht. Voor niet-ingewy- den is het dan ook vrywel onmoge- lyk om het verloop van de grens vast te stellen, 's Winters als allss met sneeuw is bedekt, houden zelfs de grensbewoners zich op een veilige afstand. Toch wordt het verwyderen van de mynenvelden als een zekere huma nisering van het yzeren gordijn be schouwd. De normalisering van de Oostenryks-Hongaarse betrekkingen, waaraan sinds enige jaren door beide partijen wordt gewerkt, is hiermede weer een stapje verder gekomen. Grensincident Kongo-Zambië LOESAKA, LAGOS (AFP. Reu ter, AP) Soldaten van Kongo- Kinsjasa hebben gisteren drie Zambianen gedood en tien ge wond, toen zij dicht bij de grens post in Mokambo het vuur op hen openden. De Zambianen behoor den tot de in hun eigen land ver boden Loempa-sekte. Toen deze sekte bij bloedige incidenten in 1964 buiten de wet werd geplaatst vluchtten de aanhangers van de groep naar Kongo. Gisteren vie len zij de soldaten van Kongo aan, toen zij van hun vluchte lingenkamp naar een kamp die per in Kongo zouden worden overgebracht. Volgens het in Lagos verschijnen de dagblad Daily Times heeft Kon go-Kins jasa meer dan 70 Nigerianen het land uitgewezen. De uitgeweze nen, handelaren van wie sommigen meer dan 20 Jaar in de Kongo hadden gewerkt, waren negen dagen in hechtenis gehouden door het Kongolese leger en in het afgelopen weekeinde per vliegtuig op transport gesteld naar Lagos. De uitgewezen Nigerianen beweer den dat zij door de militairen van hun bezittingen waren beroofd en in gevangenschap slecht waren behan deld. Zeker een van hen zou in de militaire gevangenis van Dolo, bij Kinsjasa, zijn gestorven. Een woordvoerder voor de Kongo lese ambassade in Lagos zei in een commentaar op dit bericht vernomen te hebben dat de afgelopen weken meer dan 400 personen zonder ver blijfsvergunning uit de Kongo wa ren gezet en dat dit overheidsoptre den niet alleen tegen Nigerianen ge richt was. „Vorig Jaar hebben wij hen ook uitgewezen, maar zij zijn terugge komen", zei de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7