„LEIDENS ONTZET": ACTIE EN REACTIES MD SCHENK komf Gemeentelijke belastingen gaan omhoog LEIDS HOFJE WORDT OPGEKNAPT DAF-DAG BALLY LEEDRUIMTE UGDUNUM FG EBRAND )ofe horecabedrijf in eiden en omgeving af Stephan te eten wilms floet *0\ DE KERK IN DEZE TUD Donderdag 30 september mi LEIDSCH DAGBLAD gestart met organisatie van de kermis. Toen °e"®rden de standhouders ingeschre- Dit jaar waren dat er ruim Al deze standhouders hebben be- 1 ilde wensen over de plaats waar 1 komen te staan: voor de ene de ats willen zij meer betalen dan ian ir de andere. Ia veel passen, meten en zoeken tr een compromis komt er uitein- 5 ijk een ontwerp op tafel hoe de 0 leling van de kermis zal gaan ADVERTENTIE (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN Wie op vrijdagavond en zaterdag over het ter van de Groenoordhal loopt wanneer daar het drukke, waaierige kermisleven op gang is gekomen, staat er waar- hijnlijk niet zo gauw bij stil hoeveel tijd en moeite hieraan voorafgegaan. Toch is de 3 oktober-commissie al maanden J leden begonnen met de voorbereidingen. worden. Het is bijvoorbeeld onver standig om stands die veel lawaai produceren te dicht in de buurt te zetten van tenten, die het iets meer van rust moeten hebben. In de eerste weken van september beginnen de voorbereidingen aan de elektriciteitsvoorziening. Bij de Groenoordhal is een kabelnet aange legd. dat is aangepast aan de huidige en toekomstige behoeften. (Het ver mogen dat men nodig heeft stijgt met het Jaar). De kermisexploitanten krijgen vier dagen de tijd om hun stand op te bouwen en vier dagen om de hele zaak weer af te breken. Regelend optreden van de politie is wel nodig: de „strijd om het plaats- Je" is in volle hevigheid ontbrand. Veel standhouders hebben twee of drie vrachtwagens nodig om hun stand op te bouwen, zodat er op sommige plaatsen een acuut tekort aan ruimte ontstaat. De 3-oktober- commissie verwacht, dat het van daag de grootste rommel zal zijn. Tevreden Overigens is de commissie zeer te vreden over de voorzieningen die er bij de Groenoordhal zijn getroffen om het de kermisexploitanten wat gemakkelijker te maken. Achteraan zijn mogelijkheden voor het aanslui ten van elektriciteit, er zijn genoeg waterkranen, er staan vuilnisbakken zaken waar het op andere kermis sen nog wel eens aan ontbreekt. Tijdens de opbouw van de kermis heeft de commissie nog genoeg te doen: moeten suppoosten en kassiers komen, kaartjes moeten worden aan gemaakt. Een aannemer zorgt voor toegangshekken, er moet een keet komen, die als centrale gaat dienen, kortom duizend-en-één-klussen. Wanneer alle stands op hun plaats staan, is de kermis rijp voor be storming door het publiek. Het is in Leiden nog altijd traditie om op de 3-oktoberfeesten de kermis op te gaan. Zelfs onder de meest barre weersomstandigheden kan men re kenen op minimaal 65.000 betalende bezoekers. Vorig Jaar bijvoorbeeld toen het stormde en regende, kwa men er toch nog 75.000 man. IEDERE ZATERDAG bij ons DAF-cenlrum Leiden Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogsrbeetsstraat 6, Telefoon 50330 nmin ,f EIDEN Bij een felle brand zijn inacht de kleedlokalen van de tbalvereniging "Lugdunum" aan Haarlemmertrekvaart volledig af tand. fen vermoedt dat een oorzaak van de brand is at er een plof is gehoord en om- de zaak zeer snel in lichterlaaie nd. Zekerheid hierover heeft men niet. )e brandweer bestreed het vuur drie lagedrukstralen en kon voor- en dat de kantine, die naast de edlokalen staat, ook in vlammen ing. )e schade wordt geschat op f 70.000 80.000. )oordat een elektriciteitskabel werd .akt, die zowel voor de verlichting het Veld zorgde als voor de elek- iteitsvoorziening van het woon- jenkamp naast "Lugdunum", heb- de woonwagenbewoners enige tijd ier licht gezeten. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk verroepen te Ommen M. J. Kalven- r te Vlagtwedde. rezijangenomen naar Nieuwerkerk a.d. sel D. J. Cuperus te Aalst, ledankt voor Sprang J. Kooien te jrkendam. Geref. Kerken 1 C Geref. Gemeenten in Nederland ledankt voor Uddel J. de Groot ijssen. Vrije Evang. Gemeenten leroepen te Zeist J. A. Hamers te Omstreden Overigens blijft de plaats van de kermis een omstreden punt. Velen wijten het teruglopen van de belangstelling voor de 3-okto- ADVERTENTIE Warenmarkten Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter open bare kennis dat de algemene dagmarkt, welke zou worden gehouden op zaterdag 2 okto ber 1971, i.v.m. de 3 oktober viering wordt verplaatst naar vrijdag 1 oktober 1971. berfeesten voor een groot deel aan het verplaatsen van de kermis van het Schuttersveld naar de Groen oordhal. Hierover zegt de Drie-Okto- bervereeniging: ,De afstand tot de kermis is op zichzelf niet zo groot. Maar het gaat om de wegen waar langs je erheen moet. Vroeger had je ieer de „in de loop liggende routes". De gezelligheid concentreert zich nu vooral langs de Haarlemmertrek vaart, waar allerlei kraampjes staan. De Lange Mare wordt in beslag ge nomen door de Oud-Hollandse markt. De Groenoordhal heeft naast de grotere ruimte als voordeel dat het bestraat terrein is, met goede drainage. Op het Schuttersveld moest je nog wel eens door de mod der baggeren, omdat door de oorlog de drainage daar niet zo best meer Verder is de wijze waarop men feestviert in de loop der jaren ver anderd. Het massale feestvieren zo als je dat vroeger had, toen er drom men hossende jongelui door de stra ten gingen, zie je tegenwoordig niet meer. We proberen nu 's ochtends zoveel mogelijk publiek bezig te hou den in de stad en de binnenstad zo een levendige aanblik te geven". Terughalen Een antwoord op de achteruitgang van de sfeer in de stad tijdens de 3- oktoberfeesten heeft de heer J. Bree- develd. een inwoner van Leiden en winkelier, gezocht in het terughalen van evenementen uit het verleden. „Vroeger." zegt hij deden winkeliers en zakenlieden veel aan het feest. Er werden de mooiste etalages ge maakt. Dat trok een heleboel men sen naar de binnenstad". Hij wil deze situatie terugbrengen door bijvoorbeeld een etalagewed strijd uit te schrijven, prijzen zouden moeten worden v bonden. Ook de sportverenigingen |)EN HAAG De 50-jarige Ste- houdt van lekker eten. Neem hem eens kwalijk officier van justitie bij de Haag- rechtbank deed dit wel en hij •dt daarbij gesteund door tal van Jelhouders in den lande, die Ste- bij tijd en wijle in de kost in. Als hy het goede der aarde ^ft genoten, schrijft hij welvoldaan I girokaart uit als betaling. - geen cent op de girorekening Stephan staat, kunnen de kost- niet weten. Zij ondervinden pas later en dienen dan een iklacht in bij politie en justitie, i zamelt de officier een aantal ie nota's op en constateert, dat jphan zich opnieuw aan flesse- ikerij heeft schuldig gemaakt. Zo fdt dat juridisch genoemd, in j overeenstemming met de fles- i, die deze verdachte voor zich laat Ikurken. s weer zover, zij het dan, Stephan niet in persoon ter zit- verscheen. Vermoedelijk zat hij op dat tijdstip ergens te lunchen, waarvoor de officier ter enigertijd de nota toegestuurd krijgt. Het ging ditmaal over nota's ontvangen van hotelhouders in Bodegraven (f26,40). Alkmaar (f 60.90», Zoetermeer (f 16,80), Leiden (f 22,10), Den Haag (totaal ruim f400) en Delft (f 16,30; Dan waren er nog andere niet nader genoemde plaatsen, waarin Stephan had gegeten, gedronken en geslapen op Horeca-kosten. De officier kon volstaan met er aan te herinneren, dat verdachte reeds in 1960 tot de etende hotelratten kan worden gerekend, afgezien dan van de tijden waarin hij in het vermaarde rijkshotel "De houtenlepel" verblijft, en vorderde tegen Stephan, die der vaste woon- of verblijfplaats is, zes maanden gevangenisstraf, ook omdat de psychiater hem een "gevaar de openbare orde" noemt. Dat in elk geval voor het horeca- hh ir drijf. bed: Vonnis over 14 dagen. de industrie zou hij graag bij de fes tiviteiten willen betrekken: de indu strie zou haar artikelen kunnen to nen. bijvoorbeeld in de Koornbeurs, de sportverenigingen zouden parades kunnen houden. Maar de heer Breedeveld vindt het dan ook nodig dat het 3-oktoberfeest een uitlooptijd van een week krijgt. „Een week dat Leiden leeft, zoals het Zuiden leeft tijdens de carnaval". Het uitdragen van deze nieuwe ideëen ziet hij als een taak voor de VVV". Per slot van rekening," zegt hij, „is het aan het ontzet te danken dat Leiden is uitgegroeid tot de stad die het nu is". „Wij hebben verschillende malen etalagewedstrijden uitgeschreven maar dat is nooit zo'n doorslaand succes gebleken," zegt de Drie Ok- tobervereeniging over dit voorstel". De wedstrijden kwamen meestal zeer moeizaam tot stand, en het resul taat was nooit van dien aard dat je Woensdagochtend was er nog niet zo veel te zien op het ter rein van de Groenoordhal. De grootste rommel zal het vandaag zijn. (Foto Holvast) het een grote bijdrage aan de feest viering kon noemen. In Alkmaar dat volgende week het ontzet viert, is de samenwerking met de industrie wat dat betreft beter dan hier". advertentie De Burgemeester van Leiden ver zoekt de burgerij tijdens de 3 okto- ber-optocht het middengedeelte der straten vrij te laten, niet met de op tocht mee te lopen en alle belemme ringen uit de weg te ruimen. Voorts doet hij een dringend beroep op een ieder om. ter voorkoming van ongelukken, niet met serpentines, vuurwerk, confetti e.d. te werpen. ADVERTENTIE zijn kampioensschaatsen aanbieden waarop hij vele rekords, het Europees en het Wereldkampioenschap heeft behaald. VRIJDAG 1 OKTOBER plm. 10.30 uur bij: W SPORT LEIDEN N.V. Haarlemmerstraat 82-84, Leiden. Tel. 01710-24872-41830 ADVERTENTIE Schoenen k&t kenmerk kwa.lxte.il. Don.kersle.eet ei LEIDEN In een voorstel aan de raad. waarin zij continuering van de verordening van de opcenten op de grondbelasting voor 1972 aankondi gen, zeggen burgemeester en wet houders van Leiden van plan te zijn binnenkort een voorstel te doen tot verhoging van andere gemeentelijke belastingen en heffingen. Dit voor stel is één van de twintig, die op de agenda staan voor de raadsvergade ring van maandag 11 oktober. Zoals bekend komt de raad ook a.s. maan dagavond bijeen voor het restant van de agenda, die in twee uren lange vergaderingen nog niet is af gewerkt. De agenda voor 11 oktober luidt 0 Benoeming van een lid van ae commissie voor het openbaar slacht huis (vacature W. G. den Dubbel den). 0 Benoeming van een lid van de gewestraad uit de leden van de ge meenteraad (vacature W. G. dei, Dubbelden). 0 Benoeming van een lid van de commissie ad hoe inzake de uitgift* van gronden uit de leden van de ge meenteraad (vacature W. G. den Dubbelden) 0 Benoeming van een lid van het algemeen bestuur van de streekmu- ziekschool Leiden en omstreken uit de leden van de gemeenteraad (va cature W. G. den Dubbelden). lid de Benoeming bestuursraad voor de Schooladvies dienst. 0 Verlenen van eervol ontslag aan de heer H. Bassie uit zijn functie als directeur van de Gemeentelijke Werkplaats. 0 Verzoek van het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs Lei den om medewerking ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Haarlemmerstraat 32-34 voor de aanschaffing van leer middelen. voor het aanbrengen van gordijnen in twee lokalen alsmede voor het leggen van vloerbedekking in één lokaal. 0 Beschikbaar stellen van gelden voor de ombouw van de elektrische installaties van zes gemeentelijke schoolgebouwen, alsmede voor het uitvoeren van noodzakelijk onder houd aan vijf van deze gebouwen. 0 Beschikbaar stellen van gelden voor verandering van de verwarming in het gebouw van de openbare kleu terschool Valeriusstraat 75. 0 Vaststelling van het bedrag per leerling ten behoeve van de bijzon dere school voor buitengewoon on derwijs aan zeer moeilijk opvoedbare kinderen, voor het jaar 1971, als mede tot het toekennen aan het be stuur van de Stichting zm.o.k - school van een voorschot op de ver goeding m de exploitatiekosten ter. behoeve van zijn school voor buiten gewoon onderwijs voor het jaar 1971 0 Vaststellen van de vergoeding in de kosten wegens beloning van vak onderwijzers, waarop de besturen van de bijzondere scholen voor ge woon lager, voortgezet gewoon lager, uitgebreid lager en buitengewoon onderwijs, over de jaren 1967 en 1966 aanspraak hebben. 0 Beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de dienst beheer schoolgebouwen voor de vervanging van de in 1967 aangeschafte Volks wagen - bearijfswagen. 0 Verhogen van het bij besluit van de raad van 26 april 1971 beschik- baargestelde krediet voor het aan kopen van onroerende goederen met een koopsom van niet meer dan f25 000 en gelegen buiten de sane- ringsgebieden Herengracht-Zijlsingel. 0 Beschikbaar stellen van gelden voor het bouwrijp maken van een perceel bouwterrein aan de Nieuw» Rijn tussen de Waardgracht en de Oranjegracht in verband met de eerste fase van de bouw van een be j aardentehuis 0 Wijziging van het besluit van de raad van 15 maart 1971 tot aankoop van een aantal percelen weiland met opstallen in de Stevenshofjespolder. 0 Voorstel inzake het aankopen van de percelen Caeciliastraat 71 en 73 en Vrouwenkerksteeg 19. 0 Voorstel tot het vaststellen van een verordening, regelende de hef fing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting. LEIDEN/ ALPHEN AAN DEN RIJN De Hervormde Jeugdraad Zuid-Holland houdt voor de Jonge ren uit de classes Gouda en Leiden donderdag 7 oktober in de Opstan- dingskerk te Alphen een hearing, waarin gesproken zal worden waar mee de kerk in de eerstkomende tijd bezig dient te zijn. Uitgangspunt zijn de zaken, die in 1968 aan de orde zijn geweest tijdens de vergadering van de Wereldraad van Kerken in Uppsala, t.w. de rol van de kerken in de economische en sociale ont wikkeling. gerechtigheid en vrede in internationale betrekkingen en de eredienst in een geseculariseerde tijd. De bijeenkomst vangt, om 8 uur aan. ADVERTENTIE PHILIPS RECORDERBANDEN 3 halen - 2 betalen LIGTVOET - Gangetje LEIDEN Begonnen is met het herstel van het hofje van Assendelft aan de Langegracht. Dit gebeurt in opdracht van de stichting Studen- tenhuisvesting Leiden. Met de bouw van het hofje werd (in opdracht van de in 1624 overleden houtkoper Van j Assendelft) begonnen in 1681. In j 1968 verlieten de laatste bewoners het hofje, vanwege de aftakeling van de buurt en de daarmee ge- paard gaande onveiligheid. Architect Piet van de Sterre wil de huisjes qua indeling terugbrengen in de oorspronkelijke staat. Op de begane grond komen een bedstee en een keukentje, op de verdieping een slaapkamer, een kamertje, een dou checel. Alle huizen zullen bovendien worden voorzien van een w.c. (deze bevond zich vroeger buiten) en oen- trale verwarming. Begonnen is met het herstel van daken en goten «op foto's Holvast). De bedoeling is dat de huisjes ruimte gaan bieden aan studenten- echtparen, die voor de huizen een huur van f 175 per maand moeten gaan betalen. Het hofje is de laatste jaren in het bezit geweest van de N.V. distil leerderij Hartevelt en Zn., die de huisjes als opslagruimte voor flessen gebruikte. Door het opgaan van Har tevelt in Bols is hieraan een eind ge komen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3