LEIDSCH DAGBLAD i^EER STANK IN RIJNMOND NOG DIT JAAR BRANDVEILIG HEIDSEISEN gratis bij Esso. Thioe laat schieten op betogers L© vandaag i'mogvorming door zwakke wind emeenten ouwen te einig 'LAATSELIJK MOTREGEN LEIDSCH DAGBLAD Nu echte dieren- pestzegels Onrust personeel Roto op kookpunt Belgische prijzen sterk gestegen Ontaktisch (§ud Ofte leuivs pgericht maart 1860 WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1971 No. 33516 ecteur: G. Koopman jfdredactenr: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) ROTTERDAM Rijnmond en vooral Vlaardingen zit opnieuw in de smog. Vanmorgen kwamen bij de ldkamer tweehonderd klachten binnen in enkele uren. mensen belden over stank, prikkelende lucht en een are walm. Enkele bellers lieten weten dat zij vandaag ir het platteland zouden trekken om aan de smog te ont- nen. er avond liet de centrale meld- egelkamer „fase 3" ingaan. Dit werden niet tien bedrijven ge- rschuwd, zoals tijdens de smog vorige week, maar dertien, ïamid, ESSO Chemie en Gulf werden aan de lijst toegevoegd, schakelde gisteravond direct op zwavelarme brandstof. De lenfabriek draait gewoon door, die draagt volgens de voor- ingsdienst van Gulf niet bij tot mogvorming. neldkamer liet gisteravond fase igaan, omdat de weersomstan- leden zeer geschikt zijn voor [vorming. Vanmorgen vroeg link N HAAG Vele gemeenten en imeraties blijven met het bou- van woningen achter bij de be- e. De mogelijkheden voor het ten van woningbouwprojecten en niet voor de volle honderd int benut. Dat is de mening minister Udink (Volkshuisves- en Ruimtelijke Ordening) die omende Jaren speciaal voor gemeenten bijzondere aan- zal schenken aan de proble- i een inzicht te krijgen heeft de iter de grote gemeenten en ge- ten die behoren tot een agglo- tie verzocht om voor 15 oktober ironingbouwprogramma's in te n voor de periode van 1972 tot programma's moeten boven- voorzien zijn van een rapport in de problemen worden ge ld die de realisering van de plannen in de weg kunnen Bilt verwacht van vanavond ïorgenavond: tijdelijk meer be ng met plaatselijk motregen. In acht en ochtend hier en daar Overdag ook enkele opkla- n zwakke tot matige zuidweste- wind. Min. temperaturen in het ;n van het land ongeveer 13, in luiden en oosten ongeveer 9 en. Maximum temperatuur om- 16 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) bleef het aantal klachten beperkt, maar toen omstreeks tien uur de zon door de mist brak, kwam de klachtenstroom los. vooral uit Vlaardingen, maar ook uit Schie dam. De windsnelheid was mini maal; een „zwak variabele wind". Behalve de drie genoemde bedrijven zijn gewaarschuwd; Albatros Super fosfaat. chemische industrie Rijn mond, chemische fabriek Vondelin genplaat, Continental Carbon, de raffinaderijen van Chevron, Esso en Shell, Shell Chemie, Ketjen Carbon, Tiofine. Windmill Vlaardingen en Zout Chemie Botlek. De GG en GD in Vlaardingen maakte vandaag weer een inspectie tocht langs de scholen. Bij Vroom Dreesman in Vlaar dingen klaagt het personeel zo vaak over stank dat de directie besloot de ventilatie vrijwel dicht te draaien. De smog die zich vandaag opnieuw in het Rijnmond gebied en vooral in Vlaardingen heeft gevormd, is dichter dan die van vorige week. Minister Stuyt van milieuhygiëne heeft vorige week vrijdag in het Schiedamse Rijnmondgebouw gezegd dat het zeex onwaarschijnlijk is dat er spoedig een nieuwe smogperiode zou volgen.. Zijn verwachting is niet uitgekomen. De minister heeft gezegd dat er on middellijk maatregelen zullen wor den genomen, zodra er weer smog ontstaat. Tot nog toe zijn geen maatregelen genomen. Sanering In een telegram aan het gemeen tebestuur van Vlaardingen heeft d< minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne vanmorgen meege deeld dat in de tweede-kamercom missie voor de Volksgezondheid de aanwijzing van het Rijnmondgebied tot saneringsgebied is besproken. Een wettelijke saneringscommissie zal binnenkort worden ingesteld. Deze commissie moet adviseren over een programma van maat regelen tot vermindering van de luchtverontreiniging. Aan de ge meentebesturen in het betrokken ge bied zal een werkbezoek worden ge bracht waarbij overleg zal worden gepleegd over de mogelijk te nemen maatregelen. De ANWB beveelt de weggebrui kers aan om de motor van hun auto af te zetten, indien men redelijker wijze kan veronderstellen langer dan één minuut te moeten stilstaan, dus bijv. bij een open brug. De ANWB heeft de organisatie TNO verzocht uit te zoeken hoe lang gemiddeld een automotor moet stil staan om de verhoogde luchtvervui ling tijdens het starten te compense ren. Het resultaat van het onder zoek was; ongeveer één minuut. Hieruit vloeit de aanbeveling van de ANWB voort. Bij verkeerslichten en automatisch beveiligde overwegen is de wachttijd meestal zodanig, dat men de motor beter draaiende kan houden. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Q Ik word abonnee per 14 oktober 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: Hokje zwart maken, bon invullen in oper envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Leiden. DEN HAAG (ANP) Nog dit Jaar zal een modelverordening voor brandpreventie voor alle gemeen ten gereed komen. Dat verwacht het hoofd van de afdeling brandza- ken van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, de heer J. G. van Pienbroek. Het rapport, waar aan een commissie vier jaar heeft gewerkt, is nu gereed. Het is van daag in Den Haag met vertegenwoor digers van overheid en enkele grote gemeenten besproken. „De gemeentebesturen, vooral van middelgrote en kleine gemeenten, schreeuwen om dergelijke modelver ordeningen", aldus de heer Van Pien broek. Hij onderstreepte echter dat met zo'n eenvormige verordening niet direct alle kwalen zullen zijn bestreden. Even belangrijk is dat de gemeenten een goed apparaat heb ben voor maatregelen ter voorkoming van brand, en voor de controle van de uitvoering van de voorschriften Regels In de ontwerpverordening wor den regels gesteld voor gebouwen die veel mensen bevatten, zoals hotels, schouwburgen, warenhuizen enzo voort. Verder zijn er voorschriften voor het hebben van gevaarlijke stof fen en brandgevaarlijke handelin- gen met die stoffen. Er is een lijst opgesteld met de risico's die bepaalde stoffen met zich meebrengen, zowel hun brand baarheid als eventuele giftige dam pen die bijbrand kunnen vrijko men. Tenslotte bevat de verordening maatregelen die de burgers kunnen worden opgelegd om het bestrijden van de brand niet te bemoeilijken. Het gaat hier om een raamverorde- ning, waarbij de gedetailleerde uit voering aan B. en W. wordt over gelaten. De verordening is bedoeld om de gaten af te dichten, die door de bestaande wetgeving opdit gebied nog waren opengelaten. Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 Het zuiden van Sicilië is ge teisterd door hevige stormen waardoor talrijke landerijen en huizen onder water zijn komen te staan. De schade loogt al in de vele miljoenen. In Agrigento zijn 350 huizen ineengestort door urenlange stortbuien en de over stromingen, die daarop gevolgd zijn. Vele straten in deze stad zijn geblokkeerd door enorme mod derlagen van soms anderhalve meter hoog. Iets dergelijks heeft zich afgespeeld in de havenstad Porto Empedocle, waar tal van auto's in zee werden gespoeld. Honderden gezinnen verloren hun woning. Deze foto geeft een in druk van de met water en modder gevulde straten in Porto Empe docle. Plak die op de leuke, lange wandkalender. Vrees voor ontslag O LEIDEN De onrust onder het personeel van de Rotogravure lijkt het kookpunt te naderen. Al gerui me tijd circuleren er binnen het bedrijf hardnekkige geruchten, dat er ontslagen op komst zijn. Deze geruchten hebben dezer dagen nieuw voedsel gekregen door een vergadering, die door de directie voor het personeel is uitgeschre ven. Deze bijeenkomst wordt mor genavond in Holiday Inn gehou den. De toegangskaarten zijn op naam gesteld, zodat niemand bi] ten de personeelskring toegang kan krijgen. Officieel heet het. da mededelingen zullen worden ge daan inzake de integratie van de Rotogravure met de Haarlemse Diepdruk Industrie. Niemand twijfelt er er echter aan ol op deze bijeenkomst zal worden verteld hoeveel man zullen worden ontslagen. Dit temeer, omdat de ondernemingsraad morgenmiddag zal worden geïnformeerd over wat gezegd gaat worden. De raad is nogal ontstemd over da late tijdstip en heeft zich dan ook al bij voorbaat gedistantieerd van de besluiten, die zullen worden meegedeeld. De raad laat de ver antwoordelijkheid geheel voor de directie. Op hetzelfde tijdstip, dat het Roto- personeel in Holiday Inn einde); uitsluitsel krijgt over de vele za ken, die al maandenlang de stem ming in het bedrijf hebben ge drukt en aanleiding zijn geween tot de wildste geruchten, wordt ook bij de HDI in Haarlem ee: bijeenkomst met het personeel ge houden. Daaruit menen sommige- te mogen concluderen, dat ook aan "Haarlem" het spook van het ont slag niet ongemerkt voorbij zal gaan. Bij de Rotogravure in Leiden wer ken thans nog ongeveer 400 man. Volgens de oorspronkelijke plannen zouden 300 van hen naar Haarlem overgaan. BRUSSEL (ANP) Het Belgi sche indexcijfer van de kleinhandels prijzen is in de maand september met 0,84 punten gestegen. Tijdens de eerste negen maanden van dit jaar steeg het indexcijfer nu al met 5,16 punten tegen 2,75 punten in d" overeenkomstige periode vorig Jaar SAIGON (Reuter) De Zuidviet- namese president Ngoejen Van Thioe heeft de politie bevel gegeven tc schieten op demonstranten, die au- in brand steken en de openbare orde verstoren. Om te voorkomen dat onschuldige omstanders worden ge raakt moet de politie wel voorzichtig schieten. De president zei dit vanochtend op een bijeenKomst in Saigon van 400 politieagenten uit het hele land Sinds half augustus zijn 26 Ameri kaanse autos in brand gestoken uit protest tegen de eenmansverkiezingen van aanstaande zondag, waarin al leen Thioe kandidaat is. „Als men blijk wil geven van gebrek aan ver trouwen in m(jn regering moeten ze dat niet door gewelddadige demon straties, maar bij de stembus later, zien", aldus Thioe. Onlangs beloofde hij te zullen aftreden als meer dan de helft van de uitgebrachte stem men ongeldig is. Het Vietnamese persbureau bericht, dat zeven van de 43 dagbladen in Saigon in beslag zijn genomen door de regering wegens hel publiceren van artikelen „die moge lijk verwarring kunnen zaaien by de Bom In een druk bezocht restaurant in een buitenwijk van Saigon zijn 24 personen gewond geraakt bij een bomexplosie. De mees ten zijn ernstig gewond. Het restaurant lag dichtbij het legerhooidkwartier in de buiten wijk Gla Dlnh Voor het eerst sinds een Jaar heb ben Amerikaanse B-52 bommenwer pers aanvallen uitgevoerd boven het gebied rond Saigon. Ze hebben drie luchtaanvallen gericht tegen het ge bied rond de stad Katoem. 120 km ten noordwesten van Saigon, waar zich Noord Vietnamese troepen gecon centreerd zouden hebben. Zuid Viet namese militaire kringen vrezen dat de tegenstander een infiltratieroute naar Saigon voorbereidt. Ook bij de Zuidvietnamees-Cambodjaanse grens wordt gevochten. De Vietcong en de Noordvietnamezen bestoken vooraj de toegangswegen naar Saigon aan vallen die worden omschreven nis storingsacties voor de as. verkiezingen Na twee vakcentrales heeft nu ook een werkgeversorganisatie zich uitgesproken over het loon- vraagstuk. Het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen vindt dat er volgend jaar geen ruimte is voor een werkelijke loonsver betering. Dat is misschien wel erg eerlijk vanuit het standpunt van de werkgevers in het bedrijfsle ven. maar het is niet erg tak- tisch i Op dit moment doet de vak beweging haar uiterste best om de werknemers er op voor te be reiden, dat het wel eens uit kan zijn met het automatisme van loonstijgingen. Sinds 1964 zijn werknemers aan het verschijnsel van jaarlijks procentueel stijgen de lonen gewend. Er moet nu een zekere afremming komen, en NVV en NKV hadden zojuist sug gesties gedaan in die richting. Nu is er de wat abrupte mede deling van het VNO en dat be tekent dat de vakbeweging weer met de rug tegen de muur komt. Tegenover haar achterban kan het niet anders, of de vakbewe ging moet zich tegen deze mening vanuit het andere kamp verzet ten. En dat is niet bevorderlijk voor het prille kasplantje, dat goed overleg tussen werkgevers en werknemers op dit moment is. 28 PAGINA'S Kurt Lindner, trainer van PSV, sjouwt met nieuwe spullen voor de spelers en officials van Chemie Halle, die al hun bezittingen bij de brand in Eindhoven verloren. Inmiddels is komen vast te staan dat de spelers van Chemie Halle zich tijdens de brand heldhaftig hebben gedragen en dat verschei dene van de geredde hotelgasten hun leven aan de Oostduitse voet ballers hebben te danken. PAGINA 21 en 7 Rien van Nunen, pech-acteur bij uitstek, heeft weer reden tot feestvieren. Als Stiefbeen komt hjj weer terug op het scherm PAGINA 5 Kardinaal Mindszenty is terug in Rome. Zijn vertrek uit Boedapest sluit definitief de periode van koude oorlog tussen Hongarije en het Vaticaan af PAGINA 9 ..Mijn aanblijven in de KVP was langzamerhand een lachertje", zegt prof. Van Maarseveen op PAGINA 15 Ook de Leidse Horeca is in be weging door de nieuwe cao-bepa lingen voor het personeel: niet direct sluiten op zondag maar in ieder geval wel extra heffing op zon- en feestdagen STADSPAGINA Acht man in een huis dat wordt een bende, vinden veertig bewo ners van de Dorpsstraat in Ha- zerswoudc STREEKPAGINA Brussel 28 Sept. De Etotte bericht, dat in den afgeloo- pen nacht brand is ontstaan in een kolenmijn te Hornu en dertig personen het leven hébben verloren. Algiers 27 Sept. De toe stand in Kabylië is bevredi gend. De aan de onderworpen stammen en opgelegde oor logsschattingen zijn gestort. (Adv). Stedelijke Gaz Fa briek. Met 1 October a.s. is de coke, 45 centen de Hectoliter. De Directie. (Adv) Stoomboot Katwijk Maandag 2 October buiten dienst. J. van Rhijn ca.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1