KGB provoceert de uitwijzing Russen OLGA Wat is bedoeling van Moskou? HIROHITO IN DENEMARKEN OLGA MATRAS Celibaat heet hangijzer op bisschopsynode MINDER TROEPEN IN CENTRAAL-EUROPA (I) SOMMIGE DAMES BONTMANTEL PEPERZAK 3DAG 28 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA )m Oost-JVest verhoudingen weer te verscherpen NTARA Niet minder 15Arabische studenten uit nz-strook zijn gisteren bij irdiet Suez-kanaal overge- n n in Egypte te studeren. Boven zien we de overtocht in een Egyptische boot onder Rode Kruis-vlag, onder is de controle post voor de vaartocht afgebeeld. )PHAGEN (GPD, AP, Reu- izer Hirohito van Japan is raxl in Kopenhagen aangeko- rteen onofficeel bezoek dat jinse keizer werd begroet ling Frederik en Koningin id leden van de demissionai- Irren uitgebreide veiligheids- tren genomen, ge Deense koning en de lepanse keizer schudden el- ïand en begonnen onmid- j*en levendige conversatie. s dicht genoeg bij de t>m te kunnen horen welke ebruikten. Ze zetten de con- jvoort terwijl ze samen over loper liepen naar de plek leden van de Deense rege lden te wachten, nkomst van de Japanse kei- 1 per televisie direct uitge- In Japan, ondanks het feit daar twee uur' na midder- ras. minuten voordat het Ja- keizerlijke echtpaar in Kopen- landde (maandagavond) greep ffise politie in tegen rond 300 aelijk Japanse en Deense de in ten die zich bij het vlieg- strup hadden verzameld, ipanse journalisten in het ge- Q Hirohito wisten te vertellen ierland de enige plaats is nen moeilijkheden verwacht. die door de demonstranten t vliegveld werd beaamd. Zengakoeren nemarken zijn leden van de Joriënteerde Japanse studen- ?ing Zengakoeren de afge- aaanden binnengedruppeld D opzien te baren. Hetzelfde Tolgens hen in Nederland lehad, zo bevestigde men. De «resteerde drie Japanse stu- onder wie een die met helm miknuppel was uitgerust en Japanse radicale beweging te Woordigen. Pamfletten wer- tgedeeld waarin er op werd Pto-communist" De rechtse van de Amerikaanse labama George Wallace heeft gavond in een toespraak de se premier Trudeau betiteld ypto-communist". Wallace zei „een crypto-communistische in Canada is, vlak boven en erger dan Castro zelf", lit wordt dat Wallace volgend *r een gooi zal doen naar het ltschap. aangedrongen het Japanse keizer lijke imperialisme te bestrijden. De Japanse groep die begin sep tember in Denemarken arriveerde is na deze betoging bij het vliegveld onderweg naar België en wordt ver- Nederland verwacht. LONDEN (Reuter, AP) De voorgeschiedenis die aan de uitwijzing door Londen van 105 Sowjetrussische diplomaten ten grondslag ligt, is zorgvuldig in scène gezet door de Rus sische geheime dienst KGB. Bepaalde Oosteuropese bronnen menen althans dat de Russische geheime dienst dit initiatief op eigen gezag heeft genomen om de dooi in de Oost-West betrekkingen, waarvan met name het verdrag met West-Duits- land een hoeksteen is, te verstoren. Britse dagbladen hadden eer der gemeld dat de uitgeweken func tionaris van de KGB een topfunctio naris, waarschijnlijk een generaal, zou zijn, oelast met de coördinatie van de spionage in heel West-Europa Volgens doorgaans welingelichte Russische zijde, betreft het slechts 'n lage functionaris die normaal nau welijks over de inlichtingen zou kun nen beschikken die kunnen leiden tot de uitwijzing van een dergelijk onge kend groot aantal functionarissen. De man jou vrij Jong zijn, ongeveer dertig Jaar. Eigen leven Ondanks Russische beschuldigingen dat Gr.-Britbannië met de uitwijzing van de diplomaten de Europese Vei ligheidsconferentie zou willen torpe deren, lijkt het volgens deze Ootseu- ropese bronnen waarschijnlijker dat de Russische geheime dienst er ach ter zit. Deze dienst is een machtig apparaat dat de neiging heeft een eigen leven te gaan leiden. Sinds Chroesjtsjow aan de macht kwam. zijn er pogingen geweest om het ADVERTENTIE stellen veel prijs op de elegance en warmte van een goede En waarom ook niet, als zelfs de prijzen bij PEPERZAK zo goed zitten o.a. Lange modellen: Yemen vanaf 575,- CHevrefte 625,- Nerts Murmel 900,- Persianer 1975,- Bisam (rug) 1495,- Korte modellen: Nerts (stukken) v.a. 900,- en inclusief volledige garantie I beheerst 't vak SPUI 149-151 (bij Markthof) DEN HAAG TELEFOON 070—604895 apparaat door Beria tot een domi nerende macht uitgebouwd, onder controle te krijgen. Chroesjtsjow be noemde Alexander Sjelepln tot di recteur. Deze werd echter vervangen na Nikita's val. Joeri Andropow, die een persoonlijk vriend van Brezjnew heet te zijn, nam zijn functie over. Ook hij zou, zo beweert men, niet aan de verleiding hebben kunnen weerstaan en de geheime dienst voor zijn ambities hebben gebruikt. Gehandhaafd Londen zal zich niets aantrekken van 't Russische dreigement met re presailles. Het uitwijzingsbevel blijft ondanks de protesten normaal gehandhaafd. De Russen die twee weken de tijd hebben om het land te verlaten schijnen inmiddels geen haast te maken aan het bevel van de Britse regering te voldoen. De Russische vliegtuigen die gisteren uit Londen vertrokken namen geen van de uitgewezen diplomaten mee. De Britse minister van Buiten landse Zaken Douglas-Home heeft gisteren tijdens een bijeenkomst op het VN-hoofdkwartler in New York een protest van zijn Russische colle ga Gromiko in ontvangst genomen. De Russische minister stelde een te genmaatregel in het vooruitzicht en noemde de beschuldiging van spio nage een verzinsel. Home beant woordde net protest en gaf later te kennen „Gromiko enige becijferin gen te hebben voorgelegd over het verschil tussen 't aantal Britse func tionarissen in Rusland en Russische functionarissen in Engeland." De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken McClosky zei gisteren dat de VS geen plannen hebben om een groot aantal Russische functionaris sen het land uit te wijzen. McClos ky zei niet te weten of de situatie in Engeland vergeleken kon worden met die in de Verenigde Staten. De Amerikaanse regering houdt een oog op Russische diplomaten en zal dat blijven doen. Geweren ruilen voor schoppen Indonesië is begonnen met de uitvoe ring van een programma tot het mo biliseren van militairen, die houwe len en schoppen in plaats van gewe ren krijgen in een poging de open bare dienstverlening te verbeteren. Volgens het schema zullen in de ko mende vijf jaar 10.000 man per jaar worden gedemobiliseerd. Zij zullen in de grote onderontwikkelde buitenge bieden worden ingeschakeld om hulp te verlenen by openbare werken. ADVERTENTIE de enige matras met de juiste celbalans Vraagt inlichtingen bij de erkende woninginrichter. OSjs MATRASSEN-LEIDEN t'i Britse militairen in Ulster gewond LONDONDERRY/BELFAST (Reu ter, AFP) Een Britse militair is gisteravond ernstig aan het hoofd getroffen toen hij door een sluip schutter werd beschoten terwijl hij bij de rk. wijk Bogside in London derry op wacht stond. De soldaat werd voor een spoedoperatie per he likopter naar Belfast overgebracht. Zijn toestand is kritiek. Drieduizend aanhangers van het verboden Ierse Republikeinse Leger liepen gisteren in militaire stijl ach ter de lijkkisten van een zeventien- Jarige Jongen en een achttienjarig meisje, die donderdag om het leven kwamen toen zij in Belfast bezig waren met een bom. De kisten waren bedekt met de Ierse vlag. Langs de route naar het kerkhof stonden 15.000 belangstellen den en sterke Britse patrouilles op- Kahane dreigt De Amerikaanse leider van de „Joodse Defensie Liga", rabbijn Meir Kahane, heeft gisteren in Jeruzalem repressailles tegen Sow jetrussische burgers aangekondigd. „Voor elke Jood die in de Sow jet- Unie benadeeld wordt, zullen twee Russen betalen", zei Kahane op een persconferentie. ROME Ruim tweehonderd bisschoppen, kardinalen en generale oversten uit alle delen van de wereld zijn deze week op Weg naar Vaticaanstad waar donderdag de synode van r.k. bisschoppen begint. De acht Nederlandse bisschoppen worden hier vertegenwoordigd door kardinaal Alfrink, met als plaatsver vanger in geval van verhindering mgr. Bluyssens, bisschop van Den Bosch. Op de agenda van deze synode ko men maar twee maar dan zeer belangrijke punten voor: het amb telijk priesterschap en de rechtvaar digheid in de wereld. (Van onze correspondent) BRUSSEL Nog steeds gehin derd door twijfel omtrent de wer kelijke Russische bedoelingen en het vooralsnog ontbreken van een officieel Amerikaans standpunt verdiept de NAVO zich in het vraagstuk van de wederzijdse even wichtige vermindering van strijd krachten in Centraal-Europa. Op 5 en 6 oktober vergaderen de plaats vervangende ministers van Buiten landse Zaken van de lidstaten in de Belgische hoofdstad om de eerste beleidslijnen te trekken voor een nieuwe politiek, die van grote bete kenis is voor de Europese toekomst, zonder al te drukkende spanningen tussen Oost en West. Door Henk Kolb Die toekomst ligt, althans wat de NAVO betreft, nog niet binnen handbereik. Want het vraagstuk van de evenwichtige vermindering van strijdkrachten is niet alleen zeer omvangrijk, maar de bespre kingen over de beperking van stra tegische wapens (SALT) tussen de VS en de USSR hebben geleerd dat het vele Jaren kan duren voordat een hanteerbaar resultaat wordt bereikt Hooggeplaatste zegslieden bij de NAVO menen dan ook, dat het al lemaal erg vlot verloopt, wanneer in 't voorjaar de "eerste werkelijke onderhandelingen worden gevoerd". Tussen begin oktober en de lente zal zo wil het althans de NAVO een onderhandelaar namens de Westerse defensie-organisatie pro beren uit te vinden wat de Russen precies voor hadden toen Leonid Brezjnew in Tiflis kenbaar maakte, dat er wel gepraat kan worden. Hoewel de officiële aanwijzing nog moet geschieden staat het buiten twijfel dat de aftredende secretaris generaal, Manlio Brosio, deze uiterst delicate missie zal gaan vervullen. Brosio kent als voorma lig Italiaans ambassadeur in Mos kou de Russen zeer goed en hij draagt de kennis mee van Jaren lange dienst bij de verdragsorgani satie. Hy is bereid om de opdracht te aanvaarden. Het mandaat waaraan Brosio zijn onderhandelingsbsevoegdheid zal moeten ontlenen vormt echter een hoogst belangrijk en moeilijk dis cussiepunt. Het gaat immers niet uitsluitend om het definiëren van een onderhandelingsprocedure, maar Brosio moet met de gezags dragers in het Kremlin ook over wezenlijke problematiek kunnen spreken om zijn opdracht zinvol te maken. Het is daarom onvermijdelijk dat de onder-ministers met him des kundigen begin oktober een aantal beginselen vastleggen in aanmerke lijk duidelijker bewoordingen dan de voorzichtige eenvoud van de mi nisteriële verklaringen waarmee in Rome en Lissabon destijds de goede voornemens van de NAVO werden onderstreept. Duidelijkheid is evenwel een punt waarover meningsverschil kan ont staan. Onderhandelaars voelen er doorgaans niets voor om nog in een pril stadium van de besprekin gen de begrenzing van hun positie duidelijk kenbaar te maken. De NAVO zal willen besluiten om uiteindelijk weer met elkaar om de tafel te gaan zitten: een delegatie waaraan de VS dan uiteraard een zeer belangrijk aandeel zal hebben of vertegenwoordigers van landen wier troepen in Centraal-Europa zyn gestationeerd, dan wel afge vaardigden van alle lidstaten. Tij dens de voorbereidende vergaderin gen van de permanente vertegen woordigers bij de NAVO is al geble ken dat Zuideuropese landen als Griekenland, Italië en Turkije op volledige voet van gelijkheid wen sen mee te spreken en er bestaat dan ook enige vrees dat onont koombare offers aan het politiek aanzien van landen die niet direct betrokken bij de gebeurtenissen in het Centraaleuropees confrontatie- gebied ertoe kunnen leiden dat een eventuele onderhandelingsdelegatie een tamelijk log instrument wordt. Overigens: Brosio zal ook moeten uitvinden hoe de Russen zich die onderhandelingen voorstellen. Zul len zij verschijnen namens het Warschau-pact, of zullen ook de satellietstaten afgevaardigden mo gen sturen, ook al zullen die dan nooit meer mogen doen dan in stemmen met de liederen die in het Kremlin worden gezongen? Het is nog volsttrekt onduidelijk of de Russen daaraan wellicht een hand vat zullen willen bevestigen om over de erkenning van Oost-Duits land te beginnen teneinde zodoende met de onderhandélingen als de worst aan de stok voor de neus van het Westen politiek garen te spin nen voor het breien van wat franje aan him politiek concept van een toekomstig Europa. Het is tenslotte niet minder van zelfsprekend dat de USSR met enige spanning afwacht in hoeverre de stemmen die in het Westen een eenzijdige vermindering van de strijdkrachten bepleiten luider zul len gaan klinken wanneer definitie ve reacties uit het Oosten voorlo pig nog vaag blijven. Wijziging de economische en monetaire ont wikkeling teweeg heeft gebracht, de neiging van de VS om zich naar de binnenlandse problemen te keren, het vervallen van Trumans visie op bemoeienis buiten de grenzen van de VS vormen wijzgingen in het politieke landschap, waarvan niet alleen een man als de Amerikaanse senator Mansfield gretig zal willen profiteren. Vermindering van troe pen in Europa komt, zoals ex-mi nister Luns, die per 1 oktober se cretaris-generaal van de NAVO wordt, in Lissabon liet blijken, voornamelijk neer op vermindering van Amerikaanse strijdkrachten. Dat is niet alleen een militair en politiek gegeven, maar tevens een economisch probleem. Door het Ineenzakken van het Westerse monetaire stelsel en het opnieuw verrijzen van nieuwe eco nomische grenzen ontstaat in West-Europa onzekerheid over het gedrag van de VS, die soms in re gelrechte achterdocht ontaardt Het is een argwaan die, althans mili tair, (nog) niet op feiten stoelt, want de Amerikanen hebben zelfs bij herhaling beklemtoond dat zij loyaal binnen het raam van de NAVO zullen blijven meebeslissen over militaire inspanningen. De achterdocht komt telkens weer uit bij het nog onbekende antwoord op de vraag of de VS, als het eco nomisch hard tegen hard zal gaan, hun troepen op het Europese vaste- lan niet als een geduchte stok ach ter de deur zullen willen gebruiken ten behoeve van hun binnenlands beleid. (WORDT VERVOLGD) Van hoeveel belang het Vaticaan de positie van de priester in de hui dige wereld acht, blijkt wel uit hel voornemen om drie van de vermoe delijk vier weken die de synode zal uren, uit te trekken voor de behan deling van het eerste agendapunt, een bijzonder brandende kwestie ge zien de frusta ties bij vele priesters ln verband met hun taak in de hui dige maatschappij, hun verhouding tot de hiërarchie en de celibaats verplichting. Celibaat In het algemeen stellen deskundi gen, dat er bij de merderheid van het wereldepiscopaat een groeiend proces gaande is naar openheid, plu- ralisatie van het ambt en aanvaar ding van het priesterschap van ge huwden. Bij nagenoeg alle priester raden vertegenwoordigingen van de diocesane geestelijkheid met uitzondering van die van het conser vatieve Ierland en wellicht ook van Engeland, is het verlangen geconsta teerd naar een versoepeling van d« wijding van gehuwden en de reïnte gratie van gehuwde priesters, ook ln priesterlijke functies. De meerder heid van deze raden wil voorts een duidelijke ontkoppeling van celibaat en priesterschap. Een deel van deze wensen gaat rechtstreeks in tegen het Jongste Vaticaanse decreet, waarin het de „tot de lekenstand teruggebrachte" priester verboden wordt een pasto rale of liturgische functie of taken op onderwijs gebied te vervullen. Insiders menen, dat het resultaat van de behandeling van het agenda punt "het ambtelijke priesterschap" niet groot zal zijn en in feite zal neerkomen op aanvaarding van de richtlijnen van Paus Paul us om ge huwde, wijze mannen van rijpere leaftijd tot het priesterschap toe te laten, vooral in die gebieden waar een priestertekort bestaat. Rechtvaardigheid Veel scherpe kritiek ls er niet ge weest op de inhoud van de Vaticaan se discussienota over de rechtvaar digheid in de wereld. In deze nota worden dan ook dingen gezegd, die ook het fiat hebben van de meest linkse rk groeperingen, zoals de el« tot stopzetting van de onderdrukking en uitbuiting van de zwakke, arme landen door de rijke, opheffing van de rassendiscriminatie, een diep gaande wijziging van de structuren van de samenleving en verbetering van het leefmilieu, vooral met het oog op de komende generaties.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9