"STIJGING LONEN EN PRIJZEN BEPERKEN" c Rijnmondraad: voorkeur voor een „stadsgewest" Drum Na NVV ook NKV met anti-inflatieplan Aandacht voor laagste lonen 3 Generaal Alamsjah ambassadeur voor Indonesië in ons land Biesheuvel voorlopig niet op zeepkist Hoezo ?- s. Wetsontwerp Van Veen weggestemd PAROCHIANEN STAAN PAL VOOR KERK DINSDAG 28 SEPTEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 J UTRECHT Het verbondsbestuur van het Nederlands katholiek Vakverbond (NKV) heeft gisteren overeen- temming bereikt over een plan dat het volgend jaar de nflatie moet gaan bestrijden. Het effect zou volgens de JKV-bestuurders kunnen zijn dat de loonkosten stijgen net 1 1.5 pet., wat twee procent minder is dan werd ge- aamd door het Centraal Planbureau. De prijzen zouden iet ruim zeven procent maar zes procent stijgen. De be- gsbalans zou door dit plan gunstig worden beïnvloed ot een bedrag van 750 miljoen gulden. Het verbondsbestuur wil voor 1972 5 reële verbetering in de arbeids- oorwaarden (lonen en secundaire afstemmen op de voor dat verwachte stijging van de pro- itiviteit. Het stelt voor dat in de rijfstakkan een beleid wordt ge- i oerd, waarbij vooral acht wordt ge- I lagen op de laagstbetaalden. De be- i chikbare ruimte zal volgens het Bootjes krijgen 'mazelen' van fabrieksrook ARNHEM De zeiljachten plezierbootjes die ligplaats hebben in de Arnhemse haven, lijden aan mazelen. De ziekte wordt volgens de boze eigena- verspreid door de Billitonfa- briek, recht tegenover het ha ventje. De schoorsteen van de fabriek braakt schilfertjes uit die zo gemeen van samenstelling zijn dat de boten er gele vlek ken van oplopen die met geen mogelijkheid meer te verwijde ren zijn. Volgens de zeilvereniging Jason, zijn zelfs aluminium en glas niet tegen de viezigheid bestand. Volgens de ezilvereniging Jason, die al leden heeft zien vertrek ken, heeft een onderzoek uitge wezen dat de neerslag het uiterst corrosieve vanadium en zwavel bevat. NKV zo moeten worden verdeeld, dat de mensen met het laagste inko men er meer op vooruit zullen gaan en de hoogste inkomens minder. De reële verbetering van de lonen moet tegen prijsstijgingen worden beschermd door een prijsindexclau sule, waarbij de invloed van de in directe belastingen op het prijspeil buiten beschouwing wordt gelaten. Het verbondsbestuur van het NKV, wil daardoor voorkomen, dat kosten van gemeenschapsvoorzieningen wor den afgewenteld. Het verbondsbestuur van het NKV gaat er van uit, dat ook de niet aan een collectieve arbeidsovereenkomst gebonden inkomensgroepen de ernst van de situatie verstaan en bereid zijn een bijdrage te leveren. Deze groeperingen moeten zich er van be wust zijn, hoezeer hun gedrag op anderen als voorbeeld werkt. Ze krij gen nu een gelegenheid om te tonen, dat ook zij weten wat maatschap pelijke solidariteit betekent. Het beleidsplan van het NKV zal in eigen kring nader worden besproken en uiteraard ook met de beide an dere vakcentrales. ADVERTENTIE Een nadeeltje van de Philips batterij is, dat er geen dertien in een dozijn gaan. DJAKARTA Naar hier uit betrouwbare bron wordt vernoi staat het nu vast, dag generaal Alamsjah oenoemd zal worden tot ambassadeur van Indonesië in Den Haag als opvolger van generaal Taswin Natadininggrat, die zijn land drie Jaar in Nederland heeft vertegenwoordigd. Alle bezwaren en moeilijkheden die deze benoeming in de weg stonden, zijn opgeruimd en de. definitieve be noeming van generaal Alamsjah kan binnen een tot twee weken wor den verwacht. De benoeming van Alamsjah heeft een tijd op zich laten wachten. Niet alleen omdat de generaal zelf zijn huidige functie niet graag wilde op geven, maar ook omdat binnen de strijdkrachten verdeeldheid bestond over zijn benoeming. Geruchten dat ook de Nederlandse regering bezwa ren tegen zijn benoeming zou hebben, konden In Djakarta van geen en kele kant worden bevestigd. Generaal Alamsjah, die op het ogenblik nog -chef is vanhet staats secretariaat van President Soeharto. is nooit eerder ambassadeur ge weest. Hij komt uit Palembang (te Zuid-Sumatra) en is 45 jaar oud. In de Jaren 1945—1950 heeft hij zich meermalen onderscheiden tijdens de strijd tegen de Nederlandse militai- •n op Sumatra. In de tijd van Soekarno bleef de in 1965 tot kolonel opgeklommen Alam sjah op de achtergrond. Zijn grote tijd kwam na de coup. Hij zorgde onder meer voor fondsen om Soe harto te steunen en wist de islami tische groeperingen te mobiliseren tegen Soekarno. Bijna miljoen Nederlanders willen een ander huis DEN HAAG Ruim 880.000 huis houdens en alleenstaanden in ons land zouden naar een andere wo ning willen verhuizen. Er wonen er ruim 230.000 in een uitgesproken slecht huis, en een kleine 150.000 in een huis van matige kwaliteit. Overi gens behoren niet alle bewoners van slechte huizen tot de groep die zo graag wil verhuizen. Er zijn bij de verhuislustigen ook bewoners van goede woningen, die wel wat anders willen hebben. Dit alles blijkt uit 'n onderzoek naar de woningbehoeften in Nederland.dat vorig jaar oktober is ingesteld door het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Toen had 96 procent van de 3,3 miljoen huishoudens een eigen huis, drie procent woonde by ande ren in eenderde van deze zoekt een eigen huis), en een procent huisde op woonschepen of in zo merhuisjes. De 880.000 verhuislustigen zouden voor d ehelft kunnen worden gehol pen door doorstroming of ruiling, en voor de andere helft niet. Maar van de doorstroming gaat per Jaar slechts een derde van het gewenste totaal door. Werkelijk dringende verbetering van huisvesting is voor minimaal 8 pro cent. en maximaal 12 procent van de huishoudens en alleenstaanden nodig. In 1967 waren die percenta ges hoger9 en 16. Op de plaats van het in de oorlog beruchte kamp Amersfoort heeft Prins Bernhard vandaag het nieuwe gebouw van de op leidingsschool voor gemeentepo litie „De Boskamp" geopend. Op de foto bekijkt de prins samen met minister van Justitie Van Agt een miniatuurpistool uit de collectie van de school. Kunstdiefstal: buit een ton BENXEBROEK Uit een bunga low aan de Van Doornincklaan in Bennebroek onder Haarlem is voor meer dan honderdduizend gulden aan schilderyen, zilverwerk en Chi nees porselein gestolen. De eigenaar van de bungalow, de Zwitserse ir. O. A. Schneider ligt al enige tijd in het ziekenhuis. Het huis is onbewoond. De huishoudster merkte dat er schilderijen verdwe nen waren. De diefstal is waar schijnlijk vrijdagnacht gepleegd. De schilderijen, waaronder een Jan van Goyen en een Gabriël Metsu, zijn met lijst en al meegenomen. DEN HAAG Premier Biesheuvel heeft voorlopig geen tijd om een uurtje op een zeepkist in het Von delpark te gaan discussiëren met voorbijgangers. Hij had in zijn ver kiezingscampagne op die plaats be loofd dat hij in september terug zou komen. De minister-president zal na de al gemene politieke beschouwingen in oktober nog eens bekijken op welke manier hij de rechtstreekse kontak ten met de kiezers zal onderhouden. ADVERTENTIE omt héle beste halve zware. J Onderzoek naar fosforgehalte dode zeehond KRABBENDIJKE (ANP Het Rijksinstituut voor Natuurbeheer stelt een onderzoek in naar het eventuele kwik- en fosforgehalte van een dode zeehond, die op de Ooster- scheldekust bij Krabbendijke (gem. Reimerswaal) is aangespoeld. Het dier heeft een lengte van ongeveer 1.25 meter en een gewicht van circa vijftig kilo. De vondst op zich is opmerkelijk, omdat er de laatste vier of vyf Jaar geen zeehonden meer zijn gesigna leerd. Daarvoor kon men ze geregeld in groepsverband waarnemen. Men nam aan. dat de zeehonden niet meer in de noordelijke Scheldearm voorkwamen. De zeehond, die mogelijk aan ver giftiging is gestorven, is door de vinders ter beschikking gesteld aan de Vereniging voor Millieuhygiëne Zeeland, die het dier voor onderzoek heeft doorgestuurd naar het Rijks instituut voor Natuurbeheer in Arn hem. Conventie tegen vliegtuigkapers in werking DEN HAAG De Conventie van Den Haag ter beteugeling van vlieg tuigkapingen wordt op 14 oktober van kracht. Dat is bereikt doordat Zwitserland en de Verenigde Staten het aantal landen dat de Conventie heeft geratificeerd op tien hebben gebracht. De Conventie van Den Haag is ge noemd naar de internationale diplo matieke conferentie die in decem ber vorig jaar in het Haagse Con gresgebouw is gehouden. De confe rentie, geleid door prof. mr. W. Rip- hagen, Juridisch adviseur van het ministerie van buitenlandse zaken, was een succes. Vijftig van de 67 vertegenwoordigde landen tekenden het verdrag dat een halt moet toe roepen aan de vliegtuigkapers. De Conventie verplicht elk land maatregelen te nemen tegen kapin gen en kapers. De acht overige lan den die het verdrag ratificeerden zijn: Bulgarije, Costa Rica, Gabon, Hongarije, Israël. Japan, Noorwe gen en Zweden. Iemand had een kamertje van zijn transistor verhuurd aan vier aardige Philipsbatten jt|es. Maar ze waren wel luidruchtig. ROTTERDAM (ANP) De Rijnmondraad heeft het concept voorontwerp van wet op Rijn mond van de voormalige staats secretaris van Binnenlandse Za ken, mr. C. van Veen, van de hand gewezen. In een motie, die met 47 stemmen voor en 14 tegen gisteravond tijdens de vergade ring werd aangenomen, werd duidelijk gesteld dat het ontwerp geen uitzicht biedt op de oplos sing van de bestuurlijke proble men in het gewest. De vergadering sprak zich uit voor een zo spoedig mogelijk te vor men stadsgewest, waarbij de 23 ge meenten in het Rijnmondgebied als mede het Openbaar Lichaam Rijn mond dienen te worden opgeheven. Zolang de huidige wet van kracht blijft zullen regionale bestuursbe voegdheden aan Rijnmond moeten worden overgedragen. Deze motie, die was ingediend door de KVP, PvdA, D'66, WD en de protestants-christelijke groepe ring, zal ter kennis worden gebracht aan de minister van Binnenlandse Zaken, het parlement, de Provincia le Staten van Zuid-Holland en de ge meenteraden binnen het gebied van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Het dagelijks bestuur van Rijn mond, dat twee weken geleden op enkele essentiële punten van het voorontwerp van Veen bezwaar had gemaakt, schaarde zich gisteravond achter de motie ook al kwam deze niet geheel tegemoet aan de wen sen van het bestuur. Het dagelijks bestuur had de raad voorgesteld de minister te adviseren een wet te bevorderen volgens de anderhalf Jaar geleden ontworpen wet Pibbe. De raad wenst, dat bij wijziging van de huidige Rijnmond- wet met de vorming van een stads gewest rekening gehouden wordt. De voorzitter van Rijnmond, de heer W. A. Pibbe, zei gisteravond dat de raad duidelijk de hand kon reiken aan het college van B. er van Rotterdam. Vorige week vrij dag stelden B. en W. de gemeente raad in een nota voor het vooront werp Van Veen af te wijzen. Het col lege sprak zich uit voor een krachtig stadsgewest met binnengewestelijke decentralisatie.. In de interimperio de wensen B. en W. met Rijnmond tot overeenstemming te komen be treffende de overdracht van aantal taken en bevoegdheden. Mosselzaad in Grevelingenmeer BRUINISSE (ANP) Bijna de hele Zeeuwse mosselvloot, meer dan tachtig schepen, is gisteren vroeg door de Grevelingensluis gevaren om in het Grevelingenmeer het mossel zaad weg te vissen. De natuur heeft dit Jaar in Zee land kennelijk voor een biologisch grapje gezorgd. In Zeelands open en zoute wateren schijnt nergens mos selzaad te zitten, in het langzaam verzoetende Grevelingenmeer is op verschillende plaatsen wel flink wat gevallen. De mosselvissers gaan het daar nu aar schielijk ophalen, want ze heb ben het zaad hard nodig voor him percelen elders in de provincie, ter wijl het in het zoeter wordende Gre- velingenwater niet kan blijven leven. Voor hun /.aadvisserij hebben ze van hogerhand van maandag 27 sep tember tot en met vrijdag 1 oktober de gelegenheid gekregen en er schijnt inderdaad genoeg te zijn voor een week vissen. ROERMOND De parochianen .an de kathedrale Munsterkerk in Roermond zullen vanaf vandaag dag en nacht hun kerkgebouw bewaken. De kerkwacht is ingesteld, nadat pastoor-deken P. J. C. van der Brug gen had gedreigd de kerk te sluiten als er geen einde zou komen aan de reks inbraken en vernielingen waar door het gebouw is getroffen. "Er zijn ontzettend veel kandela ren gestolen en offerblokken vernield. Ook de heiligenbeelden hebben het moeten ontgelden. En het ergste is dat bepaalde mensen denken dat er zich achter in de kerk een urinoir be vindt". aldus de pastoor. De kerkwacht heeft de beschikking gekregen over een teelfoon, waarmee onmiddellijk de politie kan worden gealarmeerd. Paspoort wordt f 17,50 duurder DEN HAAG De paspoorten wor den 17.50 gulden duurder. De reden is het besluit van de regering om de ryksleges te verhogen van 7.50 gul den tot 25 gulden. Behalve dtt bedrag van 25 gulden moet iemand die een paspoort aan vraagt. of laat verlengen, nog pro vinciale en gemeentelijke leges be talen. Deze variëren per provincie en gemeente. De legeskosten op identiteitskaar ten worden van vier tot tien gulden verhoogd. Deze kaarten kunnen al leen gebruikt worden voor reizen naar een aantal Europese landen De opbrengst van de rilk^^geo voor paspoorten en identiteitskaar ten wordt voor 1972 geraamd op 25.3 miljoen gulden. De raming voor dit Jaar was 7.3 miljoen. Kerstpakketten voor overzee DEN HAAG Pakketten die voor Kerstmis in landen overzee moeten worden bezorgd, moeten voor onder staande data bij de postkantoren zijn: Australië 1 november; Canada 15 november; Indonesië 19 oktober; Nederlandse Antillen 19 november; Nieuw Zeeland 20 november; Suri name 12 november; Amerika 12 no vember en Zuid-Afrika 29 oktober.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7