„EIDSCH DAGBLAD HOTEL- ASTEN N VAL: 22 SLACHTOFFERS Afsluiting van Breestraat 13 maanden later vandaag volledig uitgebrand )rama in Eindhoven WedstrijdPSV- Chemie Halle tgesteld ui lil JSTIG WEER KRAMERS Hazerswouders willen geen gastarbeiders in hun straat Nachtelijk besluit kleine meerderheid Leidse raad OMEGA (§ud teuws Lgericht 1 maart 1860 DINSDAG 28 SEPTEMBER 1971 No. 33515 jcteur: G. Koopman ifdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur). t Silveren Seepaerd (Van onze speciale verslaggever) JNDHOVEN Tweeëntwintig levens heeft de ver- igende brand in hotel 't Silveren Seepaerd aan het dhovense Stationsplein geëist. Dit angstige vermoeden ond vanmiddag nadat er officieel elf doden waren ge ld, negentien gewond. Van licht tot zwaar en elf ver waren toen 41 personen gered uit de vuurzee, die in de le ochtenduren is ontstaan. Van de vermisten wordt ge ld dat zij eveneens de dood in de vlammen hebben gevon- of in de rook zijn gestikt. EINDHOVEN De UEFA- supwedstrijd tussen PSV en het Oostduitse Chemie Halle, die .norgen zou worden gespeeld i' in verband met de ramp voor onbepaalde tijd uitgesteld. Eer van de Oostduitse spelers Wolf gang Hofmann is bij de bran om het leven gekomen. Vijf andere Oostduitsers, die deel uitmaakten van het gezel schap van de voetbalclub liggei met brand- en snijwonden aan armen en benen in een zieken huis of in het Philips opvang centrum Huize Voorbeek. He' zijn voorzitter Schmidt, trainer Hoffmann en de spelers Ur- banczik, Riedel en Mosert. De voetballers hebben al hun bezittingen verloren. Het be stuur van PSV zal de speler' van geld en nieuwe kleren voor- 20 PAGINA's atische en hartverscheurende in hebben zich afgespeeld in vijf verdiepingen hoge hotel, van vier met logeerkamers, na- om ongeveer vijf uur, vroeg djgangers werden opgeschrikt een zware explosie, waarna d' men van de eerste etage naar sloegen. De meeste gasten tn door de brand in hun slaao st. In het hotel bevonden zich ïnsen. Wanhoopsstrijd De Eindhovense brandweer een wanhopige strijd met materieel en tientallen stralen iet vuur meester te worden in moeilijk bereikbare hotel, dat brandtrappen aan de buiten- heeft, zodat de gasten in de iten. de ramen verschenen mensen doodsnood om hulp euwden. Velen sprongen met :oed der wanhoop in nachtkle- van metershoog naar beneden, voor sommigen de sprong lottig was. Anderen lieten zich aaneengeknoopte lakens naar m zakken. Voor velen be er helaas geen redding uit ruwelijke inferno. Hun verkoolde nen werden in de kamers, op de sn en in de keuken aangetrof- heer J. Dresmé, een Amster- gast, vertelde hoe hij bij hei jen terecht kwam op een dak midden van mensen die daar od lagen, zwaargewond of be waren. Hij heeft nog ge- andere mensen op het )rm op zij te schuiven om ze vuurzee te halen, „maar op jegeven ogenblik was mijn ge- voor zelfbehoud doorslaggeven- ia heb ik het vege lijf gered" Geg; E. Horvers (20) en kelner Vink (18), die beiden op de etage sliepen, werden wakker bet gegil op de gang. Zij ver dat de brandweer om vijf vijf was gewaarschuwd en ar- overal droog weer met van en morgenochtend plaatselijk en morgen overdag af en toe 4e tot matige wind uit noorde richtingen. Bum tem per a turen van 11 tot 7 Maximumtemperaturen on- r 16 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) op: 06.36 uur; onder: 18.24 uur. water te Katwijk te 09.56 en laagwater te 05.09 en 'uur. iniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniNiniiiiiniiiiHiiiiiiiiiinmiiniinniiniiiHiiinfiiHiiiHiiiiiiiiiiiiNiiniu?. Eindhoven Bij de brand in hotel ,,'t Silveren Seepaerd" is een groot deel van een collectie edelste nen. goud en zilver, die in een van de hotelzalen werd tentoongesteld, verloren gegaan. De waarde van de collectie wordt op twee miljoen gul den geschat. De expositie was giste ren ingericht en 's avonds geopend. ihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin riveerde tegen half zes. Het hele ho tel stond toen al in lichterlaaie, er viel niets meer te redden. Omdat zij de weg wisten in het hotel, kon den zij door een raam klimmen en op een vier meter lager gelegen dak springen. De voetballers van Chemie Halle hebben zo veel mogelijk geprofi teerd van dat voorbeeld. Zij sliepen eveneens op de vierde etage en gin gen achter Horvers en Vink aan. Op de speler Wolfgang Hofmann na, die door rook werd overmand en daarin stikte. Vijf spelers en de voorzitter van Chemie Halle werden gewond doordat zij van het balkon naar beneden sprongen. De brand werd ontdekt door de vijf tigjarige buschauffeur Van Gils toen hij met zijn bus het Stations plein opreed om arbeiders te halen. Tegelijkertijd kwam een postambte naar aanrijden, die de brandweer alarmeerde. Van Gils waarschuwde met gebons op de deur van 't Silveren Seepaerd de nachtportier en samen renden zij de trappen op om de gasten te waarschuwen. In het hotel waren twintig deelne mers aan een internationaal artsen congres bij Philips, Amerikanen, Engelsen en Duitsers evenals de vijftien voetballers van Chemie Halle, bestuursleden van die club en twee Oostduitse sportjournalisten. Chauffeur Van Gils forceerde ook de deur van het hotel Schimmel- penninck, dat naast 't Silveren See paerd ligt. De 25 gasten uit dat ho tel werden geëvacueerd en opgevan gen in een snel als opvangstcen- trum ingericht hulppostkantoor. De politie richtte een identificatie- bureau in voor de registratie van geredden en vermisten. Ook werden geredde hotelgasten ondergebracht in hotel Cocagne, dat onmiddellijk kamers beschikbaar stelde. Dooi bemiddeling van de sociale consulent C. van den Heuvel wer den allen zo snel mogelijk door Eindhovense kledingmagazijnen voorzien van kleren en andere be nodigdheden- Het was vanmiddag nog niet te zeggen wanneer de slachtoffers, die op verschillen plaatsen nog onder het puin bedolven liggen, geborgen zullen zijn. Het bergingswerk zal volgens de politie en de brandweer veel tijd vergen, zodat het moeilijk is spoedig een efcact dodencijfer te geven. De brand is vermoedelijk ontstaan door een lek in een gasbuis op de eerste etage. Volgens de personeels leden Horvers en Vink worden elke avond door vijf mensen elektriciteit, gas en andere veiligheidsmaatrege len nagekeken of alles in orde is. Goedgekeurd Alles zou onlangs zijn goedgekeurd dooi de brandweer. Van twee branddeuren zouden de sleutels zoek zijn geweest. Voor zover bekend zijn er bij die branddeuren echter geen slachtoffers gevonden. l>e schade aan het hotel, eigen dom van de n.v. Heineken, loopt in de miljoenen. Directeur Van Eeghen kon vanmorgen nog geen axacte ge gevens verstrekken over de hoogte van de verzekering van het gebouw. Eindhoven rouwt om waarschijnlijk de grootste hotelbrand in Neder land. Van veel gebouwen waaien de vlaggen halfstok. De doden liggen opgebaard in de aula van de Alge mene Begraafplaats Oude Toren te Eindhoven. Schoenreparatie sinds 1929 Klaar terwijl U winkelt Dameszolen (rubber) v.a. Dameszolen (anti-slip) Herenzolen (rubber) Herenzolen anti-slip) Dameshakken p.p. v.a. Herenhakken p.p. v.a. Klaar terwijl u wacht. NOG STEEDS Korevaarstraat 17 Langs aan elkaar geknoopte lakens wisten vele gasten van 't Silveren Seepaerd de felle vlam menzee te ontvluchten. Als stille getuigen hingen ze vanmiddag aan de achterzijde van het vol ledig verwoeste hotel. HAZERSWOUDE Veertig be woners van de Dorpsstraat willen niet dat er gastarbeiders in hun „straat je" komen wonen. In een brief aan burgemeester en wethouders en aan de gemeenteraad verklaren de inwo ners van Hazerswoude, die allen dichtbij het pand wonen waarin de buitenlandse werknemers zouden worden ondergebracht, dat de leef baarheid sterk zou worden vermin derd. Men spreekt erover, dat er acht buitenlanders in het pand Dorps straat 173 komen. A. Pannebakker, directeur van een handelskwekerij en eigenaar van het huis, beschouwt het allemaal als een storm in een glas water. „Het is mogelijk dat er gastarbeiders on derdak vinden maar dan maar twee" De veertig Dorpsstraatbewoners zien liever dat de buitenlandse werk nemers bij elkaar blijven, op een ter rein „waar ze een eigen territorium hebben, zodat anderen daar geen last van ondervinden". LEIDEN De afsluiting van de Breestraat voor autoverkeer is uitgesteld tot uiterlijk 25 november 1972. Een kleine meer derheid van de Leidse raad besloot hiertoe vannacht om half vier nadat acht uren debatteren waren toegevoegd aan de vierenhalf, die de raad vorige week maandag reeds aan de instelling van een voetgangersgebied in de binnenstad had besteed. De andere in de nota wandelgebied gedane voorstellen van burgemees ter en wethouders werden in grote lijnen aanvaard. Alleen de directe af sluiting van de Breestraat bleek een echt breekpunt in de raad. waarin de hele zaak in het politieke vlak werd getrokken. Duidelijk kwam opnieuw naar vo ren, dat de Leidse raad verdeeld is in twee blokken: gemakshalve ge zegd het Progressief Akkoord en de rest. De „rest" bleek vorige week niet achter het college te staan waar het de abrupte afsluiting van de Bree straat betrof. In het algemeen voel de men voor een fasering, zoals het Leids City Centrum die heeft voor gesteld. Het PAK daarentegen was wel voorstander, maar op de voor waarde. dat over Rapenburg en door Pieterskerkwijk een drempel wordt De Omega Dynamic is een horloge dat echt lekker op de pols zit. Doe de Omega Dynamic eens om en ontdek het zelf. En het uurwerk? Het merk Omega op de wijzerplaat zegt genoeg! In verschillende kleuren leverbaar. Vanaf f 185,-. JUWELIERS Den Haag-Lange Poten 9-11 Amsterdam -Kalverstr. 121 -123 Rotterdam-Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 Haarlem-Grote Houtstraat 63 gelegd om doorgaand verkeer tegen te gaan. Het college had uit de discussie de conclusie getrokken, dat de Bree- straat-afsluiting ineens niet haalbaar was. Wethouder van verkeerszaken Kret kwam na een beantwoording van twee uur met het nieuwe voor stel om de afsluiting van de Bree straat uit te stellen. Dit voorstel had een langdurige discussie en de indiening van een reeks van (PAK) amendementen tot gevolg, die geen van alle 'n meerder heid haalden. De voorstellen van B. en W. werden met een kleine meer derheid van stemmen (variërend tus sen 20-17 en 20-14) aanvaard. Over de gehele pakket van maatre gelen, neergelegd in de wandelnota en veranderd bij het nieuwe voor stel, dat inhoudt, dat Leiden op 25 oktober 'n (semi-) voetgangersgebied krijgt in enkele straten, waarbij de Breestraat over 13 maanden wordt gevoegd, werd tenslotte gestemd bui ten aanwezigheid van de PAK-frac- ties (PvdA, D'66 en PSP). Het werd met 20 tegen 0 aangenomen (vol tallig kan de raad 39 stemmen uit brengen) Zie verder de stadspagina. Extra prijzen puzzelactie De prijzen voor onze puzzelactie stromen nog steeds binnen Daarom: naast de vele prijzen voor deze week, nog twee EXTRA PRIJ ZEN waarnaar puzzelaars, die een goede Inzending (met extra franke ring, voor de uitzending van invali de sportlieden naar de Olympische Spelen voor invaliden en de bouw van een sportcentrum in Utrecht) insturen, meedingen. Deze extra prijzen zijn: een stereo radlo-platenspeler- combinatie Bruns ter waarde van ƒ698,- aangeboden door de firma Lou Lap, Amsterdam Den Haag Rotterdam; een SKIL-boormachine in koffer, plus schuurschijven en diverse ac cessoires. aangeboden door de firma H. Janse, ijzerwaren en gereed schappen, Leiden. U kunt uw oplos sing nog inzenden tot donderdag middag 12 uur. De Oostduitse politie keek vreemd op, toen een vreemduitgedoste Ajax-supporter in Dresden neer streek. Aan zulke vreemde snoes hanen was men daar kennelijk niet gewend. Het kostte de man een uur politiebureau. Toen pas kon hij zich gaan wijden aan zijn taak: Ajax steunen in de strijd om de Cup PAGINA 15 Co Westerik schildert het vreemde in het gewone PAGINA 5 Na het NVV heeft ook het NKV een plan voor de lonen en prijzen PAGINA 7 De Russische geheime dienst zou zelf schuldig zijn aan de uitwij zing van spionnen uit Londen PAGINA 9 Het banket voor mevrouw Gandhi in Moskou ging niet door PAGINA 10 Wandelgebied Wie dacht, dat vorige week over de nota wandelgebied de kaarten geschud waren (college en PAK en dus een meerderheid vóór), kwam vannacht bedrogen uit in de Leidse raadsvergadering. Het college kwam met een nieuw voorstel, waarin het hete hangijzer Breestraat was afge koeld: uitstel van de afsluiting. De partijen, die wethouders heb ben geleverd, alsmede de fracties var. DS'70 en de CPN, stonden hier bij voorbaat achter. Het PAK, dat verder wilde gaan en aan de afsluiting van de Bree straat wilde koppelen het maken van een wandelgebied in de Pie terskerkwijk, was tegen. En zo was er over een zakelijk punt als de instelling van een wandelgebied meteen het poli tieke spel met blokken: enerzijds het PAK en anderzijds de rest. Een spel met alle gevolgen van dien: urenlange en stekelige dis cussies met een reeks van stem mingen. die het PAK zoals ge bruikelijk verloor. Het gehele spel met de wandel - nota, dat tot details werd ge speeld en voor een niet-ingewijde volkomen onbegrijpelijk werd, was een symptoom van de onbe stuurbaarheid van Leiden. Het wordt wel bedenkelijk als dege nen, die het democratische spel aan de top van het gemeentelijk leven moeten spelen, niet in staat blijken hun bedoelingen over te brengen. Uit het Leidsch Dagblad van 28 September 1871: Hedenmorgen omstreeks acht uren is levenloos op zijn kamer gevonden de persoon van J.W.V., oud 38 jaren, die sedert eenigen tijd geschei den vdn zijn ■■'rouw leefde en een losbandig leven leidde Manchen, 27 Sepi Prin. Luitpold heeft heden, na mens den Koning, de zittinc van den Landdag geopend Eene troonrede is niet ge houden. Nieuw Orleans 27 Sept. De Katoenoogst wordt op 3 -? millioen balen geschat. Rio de Janeiro, 6 Sept. De kamer is tot den 15 ver daagd. Het ontwerp tot af schaffing der slavernij is door de afgevaardigden aan genomen Den 13 zal het Ir de Senaat in behandeling ko men. De liberalen zijn ei voor.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1