Nerveus overleg in Russische hoofdstad Rome krijgt zn winkelsluiting Ongebruikelijk uitstel officieel staatsbanket Lady Fleming bekent schuld Japanse kunstmaan Viswedstrijden in Leidse Vliet Aantasting viering van 3 oktoberfeest DUIVENSPO Tweede rapp over het gevi Hiaten i optocht vermijdei LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 28 SEPTEMBER j MOSKOU (DPA, Reuter, AP) In de Russische hoofdstad vraagt men zich af wat de oorzaak is van het uitstel van een staatsbanket ter gelegenheid van het officiële bezoek van pre mier Indira Ghandi aan Moskou. Uit een verklaring die voor het uitstel wordt gegeven zou kunnen blijken dat de Russische leiderst het gisteren bij de aankomst van Ghandi te druk had den met een dringend probleem. Westerse Journalisten speculeren over het karakter van dit probleem. Mogelijk zouden nieuwe ontwikke lingen in de zaak van de uitwijzing van de Russische diplomaten of Brezjnews ontmoeting met Tito aan deze ongebruikelijke stap ten grond slag liggen. Officiële zegslieden zeiden dat de reden voor het hoogst ongebruikelij ke afgelasten van het ganket voor Gandhi de afwezigheid van belang rijke topfunctionarissen was. De Russische regering wilde wachten op htm terugkeer voor het begin van het formele deel van het bezoek van mevrouw Gandhi. Verandering Deze werd pas op de hoogte ge bracht van de verandering in het programma toen zij 's middags om 12 uur op het vliegveld van Moskou was aangekomen. Ze werd daar be groet door een delegatie onder lei- ATHENE (Reuter) Lady Amalia Fleming, de in Griekenland wonende weduwe van de ontdekker van de peniciline, heeft voor de bijzondere militaire rechtbank van Athene be kend te hebben deelgenomen aan een komplot om Alexandres Pana- goelis uit de gevangenis te bevrijden. Sprekend in haar moedertaal (Grieks) zei Lady Fleming, die na haar huwelijk met wijlen Sir Alex ander Fleming ook de Britse natio naliteit verkreeg: „Ik erken voor de rechtbank dat ik Panagoelis erg graag wilde bevrijden. Ik geloof dat Panagoelis op onmenselijke wijze wordt mishandeld. Maandenlang zat hij met handboeien om en herhaal delijk ging hi) in hongerstaking. Ik wilde erg graag iets doen om hem te bevrijden". De president van de rechtbank onderbrak haar op dat moment met de opmerking dat Pa nagoelis, die in augustus 1968 een aanslag pleegde op premier Papado- poelos, ter dood was veroordeeld maar dat het vonnis nooit was vol trokken. „Het zou een daad van barmhartigheid zijn geweest hem te executeren in plaats van voort te gaan hem te mishandelen", was het antwoord van Lady Fleming. Ook de 30-Jarige medebeklaagde Konstantin Androetsopoelos, die als hoofdverdachte wordt beschouwd omdat hij de vluchtplannen ontwor pen zou hebben, heeft zich schuldig verklaard. Van de overige drie ver dachten verklaarden twee zich niet schuldig aan het tenlastegelegde. Het proces zal naar vermoeden drie dagen gaan duren. Worden de ver dachten schuldig bevonden dan staan hun gevangenisstraffen te wachten van een half Jaar tot vijf jaar. Geld voor Pakistaanse vluchtelingen opgeraakt NIEUW DELHI (Reuter, AP) De Verenigde Naties gaan een nieuwe oproep voor financiële hulp doen ten behoeve van de negen miljoen Oost- pakistaanse vluchtelingen in India. Dit heeft Thomas Jamieson van het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen in Nieuw Delhi meegedeeld. Van de 114 miljoendollar die via de Verenigde Naties zijn toegezegd sinds de vluchtelingenstroom in maart op gang kwam, is volgens Ja mieson niet meer dan drie miljoen over. De Oostpakistaanse vluchtelingen- kwestie is volgens Jamieson "de grootste tragedie die de internatio nale gemeenschap ooit heeft getrof fen, maar toch is haar reaktie teleur stellend geweest, zelfs al was het de meest effectieve en massale actie se dert de oprichting van de Verenigde Naties". De omvang van de financiële nood kon hij niet precies vaststellen. Wel wees hij erop dat de Indiase regering in Juni van dit jaar, toen er nog slechts 6 miljoen vluchtelingen in het land waren, geraamd had dat voor het eerste half Jaar een bedrag van 400 miljoen dollar nodig was. De „Operatie-reddingslijn", ge richt op hulp aan moeders en kinde ren die aan ondervoeding lijden, komt nu op gang en er zijn circa 900 melkposten in bedrijf. Indien no dig zullen ook Indiase kinderen die het slachtoffer zijn geworden van de recente overstromingen, worden ge holpen, aldus Jamieson. De toestand was ernstig, maar hij meende dat da schattingen over honderdduizenden kinderen die waren gestorven of zou den sterven, berustten op „een mis dadige manier van geldinzameling". ding van premier Kosigin. Voor zo ver bekend had president Podgorni, de tweede man in de Russische hiër archie Moskou niet verlaten. De eni ge belangrijke leider die afwezig was was partij-leider Brezjnew. Deze ar riveerde om 18.00 uur uit Sofia, zo dat hij gemakkelijk het officiële di ner dat voor 19.00 was vastgesteld, voor Gandhi had kunnen bijwonen. Inplaats van te eten met de Rus sische leiders gaf premier Gandhi eep diner op de Indiase ambassade. Een woordvoerder van de ambassa de verklaarde later dat de besprekin gen vanochtend zouden beginnen. Haar bezoek aan de Sowjet-Unle zal zoals was vastgesteld tot morgen ochtend duren. De Indiase premier werd tijdens de korte autorit van het vliegveld naar Moskou door premier Kosigin ingelicht over de bijzondere reden van het uitstel van het staatsbanket. De meest waarschijnlijke reden voor de plotselinge verandering is dat er plotseling iets gebeurd is dat de aan dacht van alle Russische leiders op eist. Hogere winst bij Van Wijk en Heringa DEN HAAG De netto winst van Van Wijk en Heringa nv., onderdeel van de EMS-groep (Zwolsman) heeft in 1970 f 329.000 bedragen tegen f 38.000 in 1969. Voorgesteld wordt een dividend van 5 pet. Over 1969 werd het dividend gepasseerd Behalve de verkoop van het com plex Huis ter Duin, waarvan in het jaarverslag 1969 reeds melding werd gemaakt, werden in 1970 onroeren de goederen verkocht met een tota le netto-opbrengst van ongeveer f 1,5 min., waaronder het complex De Vliet-Rapenburg in Leiden. De op brengst lag f 756.000 hoger dan de boekwaarde. Ultimo 1970 bedroeg de taxatiewaarde van de nog aanwezige onroerende goederen f 3.45 min. te gen f 12.45 min. eind 1969, zo blijkt uit het In een wanhopige poging om nog iets te redden van het Eind- hovense hotel 't Silveren Seepaerd werd alle beschikbare materieel gebruikt in de strijd tegen de steeds hoger oplaaiende vlam menzee. (Van onze corespondent) ROME De Romeinen zijn razend over een winkelsluitingswet, die de ongeveer 60.000 kleine winkeliers in da hoofdstad de autoriteiten hebben afgedwongen. Er bestaat nu dan ook in Rome een toestand als die in ons land. Iedere dag van de week is er wel een groep winkels dicht. Op kantoren en fabrieken werkende klanten kunnen eigenlijk helemaal nooit meer inkopen doen, omdat de winkels ook alleen maar op kantoortijden open zijn. In Italië zijn nog 850.000 van dat soort kleine en allerkleinste win keltjes, die in ons land de strijd te gen de sanering allang hebben op gegeven. De helft van deze winkel tjes is zo klein, dat er niet eens te lefoon is. Slechts 10 procent be schikt over een kasregister, 80 pro cent heeft nooit inventaris opge maakt en ongeveer de helft bezit geen boekhouding. In Rome vormen deze grutters een blok van niet mind'er dan 300.000 man, want in deze winkeltjes werkt de hele fami lie mee. Voor deze druk is het gemeentebe stuur al vaker gezwicht. De macht van de winkeliers is zelfs zo groot, dat supermarkten bijna geen voet aan de grond krijgen in Italië. On der druk van de kleine winkeliers worden de nodige vergunningen na melijk niet verleend. ïn Italië is er dan ook maar één supermarkt op 122.461 Italianen (in ons land één supermarkt op 22.012 Nederlanders). Een ander onderdeel van de nieuwe wetgeving op de winkelsluiting be treft de restaurants en daar klinkt het alarm nog scheller De restau rants moeten voortaan één hele dag in de week gesloten zijn. In grote restaurants, zoals bijvoorbeeld op de door veel toeristen bezochte Vla Ve- neto, kreeg het personeel wel een dag vrij, maar dan werd het ver vangen door een groep invallers, die de zaak aan de gang moest houden. Deze mensen komen nu ernstig in het gedrang. Want als de zaak helemaal dicht gaat, heeft de eigenaar de extra groep niet meer nodig en bij een groot aantal restaurants op de Via Veneto bestaat een dergelijke hulp groep uit niet minder dan 17 man. Resultaat van de nieuwe wet was een verschijnsel dat een averechtse staking genoemd zou kunnen wor den. De eigenaar sluit, maar het personeel houdt de zaak op eigen gezag open. De volgende morgen wordt de opbrengst aan de baas af gedragen. En die is natuurlijk al lang blij, want de zaak dicht bete kent een behoorlijke financiële klap. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Martljn, zn. van C. Bos en F. E. van Nood; Martha Clara Johanna, dr. van J. Raaphorst en M. C. J. Turk: Remco, zn. van C. den Os en E. Gres- sle; Cornells, zn. van J. Hutten en A. van Oeveren; Jerry Johannes Jozef, zn. van P. C. van Geizen en L. M. M. van Gent; Bastiaan Sil, zn. van K. W. Rug en M. H. Kooijman; Jeske Gery, dr. van J. J. van Rijn en C. E. A. van Berkel: Erik Pieter, zn. van J. J. van R.(Jn en C. E. A. van Berkel; Ninon Maria Therese. dr. van F. J. H. Kreutzer en M. A. Erens; Marno, zn. van D. Langbroek en Y. J. M. van Hemert: Hans. zn. van H. Roman en B. BekooiJ; Joen Christian, zn. van S. J. N. Sala en C. Goedhart; Hester Ellneke Marie, dr. van J. B. F. van Hasselt en M. H. L. de Vrles; Glno Franclscus, zn. van H. A. Kok en H. Isbrtlcker; Trijntje, dr. van C. van Duijn en J. A. van Rooljen; Gljsbertus, zn van C. van Duljn en J. A. van RoofjenMiranda Teuna Bertha, dr. van J. van de Wetering en T. J. van Zwle- ten; Bülent, zn. van M. Güzel en N. Onder; Daphne Jeanne Jo6é. dr. van J. J. van den Berghe en J. W. M. de Bruljn; Relnder. zn. van J. E. v..n Varlk en N. Verhoog; Clazina Clemen tina Maria, dr. van P. H. J. Dlsseldorp en M. S. Smit; Alexandra Johanna, dr. van J. Bouwmeester en C. E. de Jager; Sheila Maria Theresia, dr. van J. E. van Welssenbruch en M. Harte- veld; Leonardus Gljsbertus Isaac, zn. van W. C. M. van de Wiel en A. M. Vrljbloed; Renee, zn. van F. Kluivers en P. C. M. Lares; Jan Barend, zn. van C. Zwaan en K. Fresco; Esther Manon, dr. van F. H. Somsen en N. H. Schutte: Sandra, dr. van p- Teten- bure en G. Kramer: Janine. dr. van D. Galjaard en A. A. van der Kolk; Robert-Jan Raoul. zn. van W. J. O. M. Fase en L. E. M. Kalzer; Brian Albert, zn. van M. J. Splinter en M. A. Hom mes: Teddv-John. zn. van F. Luljk en B. Fels; Judith, dr. van W. C. van der Plas en P. de Wit: Ronald, zn. van W. C. van der Plaa en P. de Wit. Noordkoreaanse agent gepakt Ongeveer 200 man van de Zuidko- reaanse veiligheidstroepen zijn er na een beleg van acht uur in geslaagd een gewapende Noordkoreaanse agent te overmeesteren, die zich in een café in een voorstad van Seoel had verschanst. De Noordkoreaan had een balpen bij zich waarmee hij vergiftigde pijltjes kon afschieten. Doden in Gaza Israëlische mi litairen hebben gisteren in de strook van Gaza twee Arabieren doodge schoten die zich na het uitgaansver bod op straat bevonden en vluchtten toen zij werden aangeroepen. Een Israëlische militair is bezweken aan verwondingen dde hij zondag had op gelopen bij een bomontploffing in het vluchtelingenkamp Beit Lahiya in de strook van Gaza. RIJNSBURG Daan van der Mey werd gisteren nogmaals huldigd voor zijn afscheid, na 25 jaar raadslid te zijn geweest. Ditmaal was het een afscheids receptie van de PvdA. Er werden hem weer vele bloemstukjes aan geboden. Na de receptie kreeg hij een bijzonder boek aangeboden waarin vele raadslieden en de burgemeester iets hebben ge schreven. Hierna werd een cabaret opge voerd door v. d. Mey's opvolger, Joop de Mooy. Oud-raadslid Daan v. d. Mey kon terugzien op een zeer geslaagde avond en dankte iedereen voor zijn belangstelling en medewerkingOp foto Holvast neemt de jubilaris één van de vele gelukwensen in ontvangst. OETSJINOERA (Reuter) Japan heeft vanochtend een kunstmaan voor wetenschappelijk onderzoek in een baan om de aarde gebracht. De 65 kg wegende satelliet werd met een vietrapsraket van Japanse ma kelij gelanceerd van de basis Oet- sjinoera. Het ruimte-onderzoek in Japan wordt tot dusver uitgevoerd door de universiteit van Tokio. De regering zal echter later het program over nemen, dat o.a. voorziet in de lan cering van een reeks satellieten voor wetenschappelijk onderzoek en ver bindingen in het midden van de Ja ren zeventig. LEIDEN Ondanks het slechte weer hebben ruim driehonderd sportvissers zaterdag deelgenomen aan een viswedstrijd in de Leidse Vliet die werd georganiseerd door de Hengelaarsbond voor Leiden en Om streken. De inschrijving was welis waar veel groter maar door de regen lieten velen het afweten. Winnaar werd de heer Van Gelijn- se, die 41 visjes ving en een brom fiets won. De uitslag was verder: 2. W. Weenink 3 lstuks (fiets), 3. v. d. Hulst (elec.grill), 4. Van Roon 28 stuks, 5. H. Neuteboom 24 stuks, 6. Vrijenhoek 23 stuks, 7. P. den Bra- ber 23 stuks. 8. Vlasveld 23 stuks, 9. Rooswinkel 23 stuks, 10. Weijers 23 stuks. Eveneens werd dit weekeinde in de Vliet de Leidse hengelcompetitie be sloten met een wedstrijd voor con troleurs. De uitslag was: 1. P. Era dus 13 st. (810 gram), 2. J. Mark 13 st. (730 gr.), 3. J. Helverstein 15 et. (675 gr. 4. Devllee 9 st. (640 gr.) 5. W. Neuteboom 14 st. (595 gr.) 6. Vos kuil 12 st. (530 gr.) 7. H. Schouten 14 st (520 gr.). 8. Laterveer 12 st(520 gr.), 9. Kerkman 7 st (450 gr.) 10 Leuering 8 st. (430 gr.). Ierse groep in Leidse Vijf Hovenhuis LEIDEN In april van dit jaar speelde de Ierse groep Dr. Strangely Strange in de Leidse Schouwburg. Tn getal was het publiek niet groot, maar de reacties op het optreden waren enthousiast. Dr. Strangely Strange beloofde dan ook terug te komen. Kort na hun optreden hier, viel de groep echter uiteen. In mei vormde net echtpaar Terry en Gay Woods (dat zich in de Schouwburg als de spil toonde waarom het muzikaal draaide) een nieuwe formatie: de Woods Band. Deze groep is morgen avond te zien en te horen in het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan, Leiden Zuidwest, 8 uur. Erbij gekomen zijn Austin Corco ran, gitaar, mandola, zang, Ed Deane, gitaar, piano, bas en Pat Nash, drums, herdersfluit en zang. Het repertoire is weinig veranderd: Ierse traditionals en eigen rook- composities. Lerch gearresteerd Ernst Lerch die als stafchef van de „Aktion Rheinhard" was belast met de uit roeiing van Joden tijdens de Tweede Wereldoorlog, is gisterochtend gear resteerd in Kiagenfurt (Oostenrijks Karinthië), waar hij een café hield. Dit heeft de directeur van het ..Do cumentatiecentrum van Joodse slachtoffers van het nazisme" Simon Wiesenthal meegedeeld. LEIDEN In een schrijven aan het gemeentebestui r| het Leids City Centrum heeft een groot aantal verenigi particulieren en winkelpersoneel geprotesteerd tegen het houden van winkels op a.s. zaterdag (drie oktobervierin hte toelaten van autoverkeer in de binnenstad. wat voor de echte Leidenaa Tot het openhouden van winkels tot 's middags één uur is besloten door de directies van de grootwinkel bedrijven in de binnenstad en een aantal middenstandsbedrijven. Tot de ondertekenaars van dit schrijven behoren de zwemvereniging De Watervrienden, 34 verkoopsters Haarlemmerstraat-Promenade, WJjk- comité De Tuinstadwijk, Werkge meenschap De Ratel, Wielervereni ging Swift, Mondaccordieonvereni- ging Crescendo, Bestuur wijkver- eniging Aktief, Voetbalverenigingen Roodenburg en Lugdunum, Perso neelsvereniging Dienst Gemeente werken, Muziekvereniging Werkmans Wilskracht, Alg. Bond Mercurius, afd. Leiden, 27 Leidse automonteurs, 41 bewoners Jacques van Urlusplant- soen, bestuur en leden krachtsport vereniging De Spartaan, secretaris speeltuinvereniging Zuid-West en de Speeltuinvereniging Zuiderkwartier Nu vele bedrijven tot één uur open blijven en de binnenstad, zoals in het verleden, niet wordt afgesloten voor het autoverkeer, zien de onderteke naars van het schrijven hierin een ernstige aantasting van het drie-ok- tober-feest. Het openhouden van de winkels, aldus hun argumentatie, is in hoofdzaak het doordrijven van het grootwinkelbedrijf, voor het me rendeel geleid door niet-Leidenaars. Gedacht wordt niet aan het win kelpersoneel, dat bij het openhouden van de winkels geen deel kan heb- aan vele van de festiviteiten. Om. worden enkele deelnemende muziek korpsen gehandicapt doordat enkele leden van bedoelde korpsen verplicht zijn te werken. Eén keer per 365 dagen viert Lei den een feest, een uitbundig feest, Akkoord over beheer van Stadsgehoorzaal Raad gaat volgende week verder LEIDEN Snel beraad tussen wethouder Lijten van economische zaken en een aantal raadsleden heeft geleid tot oplossing van de impasse, waarin het beheer van de Stadsge hoorzaal dreigde te komen door uit stel van de behandeling van voor stellen hierover. Met de huidige beheerder I. Mili- kan is een contract gesloten, waar bij de som van f 105.000 wordt ver meerderd met 25 pet. van de op brengst van de verhuur van de za len. terwijl de pachtsom voor de ex ploitatie van de buffetten is ge bracht op 11 pet. van de bruto-op- brengst. Deze regeling geldt van 1 oktober a.s. tot 1 oktober volgend Jaar. Aldus werd gisteravond in de raadsvergadering besloten. PvdA- fractieleider van Aken herinnerde de wethouder aan de afspraak, dat de tarieven bevroren zijn tot een voorstel hiervan komt. De beheerder herinnerde hij eraan, dat hij de Stadsgehoorzaal ondanks dit voorstel niet mag zien als een „aflopende zaak" Beheerder Milikan kon het alle maal goed horen, want het gebeurde in zijn „eigen huis". Ook nu kwam de raad in de Stadsgehoorzaal bijeen. En ook nu kwam de raad niet klaar. Het restant van de agenda wordt komende maandag behandeld, maar dan weer in de raadszaal van het stadhuis, aanvang half acht. is. En juist die ene dag - vieren op zaterdag 2 oktober voor het zakenleven zó (finai belangrijk, dat de winkels zo geopend moeten zijn. De ondergetekenden willeifl wezenlijke karakter van het I voor stad en bevolking behoui protesteren ernstig tegen het houden van de winkels, alsme gen het toelaten van verkeer „nationale" feestdag van de naar. An de Leidenaars geven 2 vies: DOE OP ZATERDAG TOBER GEEN INKOPEN IN SE WINKELS I LEIDEN Bij de kampioem pen van de Postduivenverenigfa Blauwkras" werd in de Vitesse, de overwinnig behaald door Roode. Tweede werd P. Sloos, A. v. d. Lea. In de Fond-klass de eerste plaats naar P. Sloos, de N. Boot, derde A. v.d. L( Bij de Jonge Duiven wan eerste plaatsen voor resp. 1 Haas, P. Sloos en W. Siera, navluchten voor J. Jansen, N. en A. v.d. Lee en in de Gen klasse voor P. Sloos, A. v.d. P. Neuteboom. De Postduivenvereniging „De duif" hield een wedvlucht Soignier. In concours waren 12 ven. Alle prijzen waren voor P. ten, behalve de 4e, die naar VI bpom ging, en de 8e, die voor Duinen was. Bij de wedvlucht vanaf Stror eveneens georganiseerd Reisduif", waren de eerste en c de prijs voor W. Kapaan; op 5e, 6e en 10e legde P. Mooten i derde werd W. Tolboom en 7e, 9e W. van Oosten. Vanaf Str ombeek - Bever hi* Postduivenvereniging ,De Rij vers" haar laatste wedvlucht. D slag luidde als volgt: 1, 3, 7, v. d. Dop en Zn., 2 J. van der 1 en 6 Bruines-Borst, 5 mevrow werkerk, 8 gebrs. Kok, 9 Coni Alphen-Habraken. LEIDEN "Leiden verdt verzorgende functies (winkel on wijs, cultureel en medisch tesin) duidelijkst voor de directeratti meenten. Om meer dan de re alleen zou van een bijna canii eenheid gesproken kunnen'ord Deze samenvattende cnerl staat in het tweede rappo dat Vereniging van Nederlandseeme ten heeft opgesteld in het Her haar onderzoek naar de mtsch pelijke en bestuurlijke sitties ontwikkelingen in het geweLeid Er komen nog twee rappen voordat de VNG tenslotte r, adv zen komt over maatschappke oi wikkelingsprogramma's en uwel stuursvormen in de regio Len. De tweede nota (bijna 20agio dik) gaat uitvoerig in op cvem en behoeften van de bevolk; in 1 gewest, ten aanzien vanIe baarheid. Ook wordt nagan hoeverre aan deze wensen vu vi daan en welke activiteiteie 1) volking onderneemt om haven gens in te lossen. Alle gemien het gewest worden daartoe (er loep genomen. De komencjag zullen wij meer publiceren^ rapport. LEIDEN Evenals vorigt toen er door het showelement de 3 oktoberoptooht nog al hiaj de stoet zaten ook het J weer speelde de optochtcoin parten draagt ook de koq optocht een sterk showkarakW Dat wil zeggen, dat de verschl de groepen, die onder de titel je nog wel?", beelden uit Uw kt Jaren tot leven trachten te bre zo mogelijk telkens een show Tijdens die tegelijkertijd te f nen show's, stopt de stoet oflf vijf minuten. Daarna trekt tocht verder Het publiek wordt verzocht (k vrij te laten en niet op te <M naar het midden van de strait dien men een show van een dn groepen zou missen, dan zoekU na het passeren van de stoet, ander punt, waarlangs de op' nog zal voorbijtrekken. Daar men dan alsnog zien, wat men licht aanvankelijk gemist heeft De bestuursrij tuigen zullen ov stoet verdeeld zijn en onderlini portofoons met elkaar in verbii staan. Ordonnansen op fi® begeleiden de groepen;zij ontvi hun instructies van de Opt coanmisie en zij geven de sh' het sein, dat de show kan bégl resp. moet eindigen. Aldus, meent de OptochtcomD zullen hiaten en onnodig oponl worden vermeden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10