^Bezwaren tegen van Hout misbruik f 8 open Vaders doen het zelf Bewoners van de Merenwijk hebben wensen Politie en plantsoenendienst: Jt Valt best mee :r I» tfAANDAG 27 SEPTEMBER 1971 LETOS17H DAGBLAD LEIDEN De Leidse Hout is de laatste tijd volop in de belangstelling geweest. Verschillende Leidenaren gaven o.a. door ingezonden stukken in de krant blijk van hun ongenoegen over de toestand waarin de Hout volgens hen verkeert. Hun bezwaren richten zich met name tegen het gebrek aan politie controle, waardoor naar hun mening vernieling en verontreini ging van de Hout, het parkeren van auto's tot ver in het park st hen het rondrijden van fietsers en bromfietsers in de hand worden gewerkt. ■ogn Eén van de ingezonden-stukken- bichrjj vers, de heer V. C. Lemmens »dra|iiit de Faljerilstraat, nodigde met hem een kijkje te gaan ne- t-ojmen in de Hout. De heer Lemmens nda woont vlak bij de Hout m wandelt t kr ar vrijwel dagelijks. Zijn bezwaren zijn voor een deel ïzelfde als die van de overige schrijvers: „Ze parkeren die auto'! x overal op de paden, als het beetje druk is tot aan het thee toe. Met die brommers en fiet- ^ie lijk op staat dat t' verboden ïrscl rijwielen, zelfs aan de hand meege Küe 70erd, maar er wordt rustig doorge reden dooi- het hele park. In de slo ten worden gewoon maar matrassen, Ned stoelen en wat dies Het huisvuil dat te groot vuilniszakken wordt in de Hout neer gesmeten. Als de narcissen bloeien met schoppen om ze weg te halen. Geen controle end Ook mevrouw Lemmens wandelt NeJdagelijks in de Hout. Ze ziet daar geregeld exhibitionisten en kinder lokkers in „actie". Ook de verpleeg sters uit het nabijgelegen Diacones- :nhuis worden naar haar zeggen avonds wanneer ze op weg zijn ar hius af en toe lastig gevallen „Wij hebben onze dochter ten sterk ste afgeraden om 's avonds nog de buurt van het park te komen Programma CJP ysij LEIDEN Het winterprograrama 5 1 van de Clir. Plattelands Jongerenor- hfl ganisatie Zuid-Holland vermeldt o.m. kaderavonden op 11 oktober in de Opstandingskeak in Alphen aan den Rijn en 30-31 oktober in „De Korte ieij Vliet" in Leiden. Burgerlijke Stand van Leiden randa Maria Geertruida, dr. Vink en H. M. Marcus Petra Els- C. C. Mackaay; GETROUAYD J. W. Hofstede en W. Groenewegen. OVERLEDEN J. M. Pontljn. 59 echtgen. va J. van der Valk; L. Korbee, 5 •hteen. van C. de' Leeuw; M. C weduwe van P. I M. Tuurenhout, 77 j., man; Manupassa. 81 j.. J. Lamfers, 87 J., we- T. de Ruiter; E. Stikvoort. zegt zij. Zij ziet in dit alles duide lijke symptomen van gebrek aan politie-controle. De heer en mevrouw Lemmens hebben tijdens hun wandeling gere geld sporen van vernielingen aange troffen: platgetrapt riet, jongens die planken uit een brug aan het slopen waren. Ook over het feit dat zij her haaldelijk de herten in het herten park zien kauwen op plastic zakk-m hetgeen dodelijk kan zijn zijn zij niet erg te spreken. „En al deze dingen worden dc laatste jaren steeds erger. Vooral de afgelopen twee jaar is de toestand zienderogen verslechterd". Niet opvallend Over het voornaamste bezwaar van de meeste ingezonden-stukken-schrij vers, het tekort aan politiecontrole, zegt men bij de gemeente het vol gende; „De politie patrouilleert ge regeld in de Leidse Hout. Maar als je weet dat Leiden nog geen 160 man politie heeft, van wie er 40 a 50 m de straatdienst zitten, verdeeld in drie groepen van 8 uur De agenten van de jeugdbrigade voor de baldadigheid hebben de Hout stee vast op hun route liggen. Men doet wat men kan Maar de mensen wil len zo ongeveer als ze uitgaan een agent meenemen, lijkt het wel". BIJNA 2100 EERSTEJAARS IN LEIDEN LEIDEN Volgens de laatst op genomen stand zijn bijna 2100 eer stejaars in Leiden aangekomen Dat is aanzienlijk meer dan vorig jaar. Toen stonden er omstreeks deze tijd ruim 1500 bij de Leidse universiteit ingeschreven. Deze toename valt nog mee, als men bedenkt dat aanvankelijk een vermeerdering van het aantal eer stejaars met zestig procent werd verwacht. Niettemin ziet de univer siteit zich voor grote problemen ge plaatst door deze toeloop, die zowel qua ruimte als mankracht onvol doende kan worden opgevangen. Bovendien is de inschrijving van nieuwe studenten nog niet gesloten, zodat de groei nog kan toenemen. Het aantal eerstejaars is ook af geremd door het instellen van wacht lijsten voor verscheidene studierich tingen (psychologie, pedagogie en andragogie. biologie, en indien no dig ook voor Spaans en geschiede nis). Gezien de laatste cijfers, mogen bijna alle faculteiten zich verheugen in een grotere belangstelling. Alleen de faculteit van de godgeleerdheid is achteruit gegaan (13 studenten te gen 15 vorig Jaar). Vooral de lette- ren-studie blijkt nu zeer in trek (302 tegenover 180 eerstejaars in '70), daarnaast ook de wis- en natuur kunde wetenschappen (443-366) en de sociale wetenschappen (403-329). Het totale aantal studenten in Lei den bedraagt ruim 12.000. Gevraagd naar de omvang van de aangerichte vernielingen vertelt de heer G. Gaastra, chef van de plant soenendienst, dat het allemaal nogai meevalt. „Er worden natuurlijk wel eens vernielingen aangericht, maar in het grote geheel van de misstan den in Leiden zijn die echt niet zo opvallend. Ik weet wel plaatsen waar het heel wat erger is. Ze pluk ken in de Hout wel eens een tak af, maar ja. Wat die herten betreft: er zijn barden in de maak om de be zoekers erop attent te maken dat het eten van plastic gevaarlijk zou kunnen zijn voor de herten. Overi gens is er tot nu toe niets gebeurd met de dieren, ze zijn er niet ziek van geworden of overleden". Gebeurt overal Spreekuur voor parttime werk LEIDEN Op 5 oktober begint een spreekuur over parttimewerk in het gebouw van het Gestelijk Ar beidsbureau. Doezastraat 2a in Lei den. Dit spreekuur wordt georgani seerd door de actiegroep Man/ Vrouw /Maatschappij in samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau, en wel op dinsdagochtend van 9.30 uur tot 10.30 uur, en donderdagavond van 7.30 uur tot 8.30 uur. en vol gens afspraak. Het spreekuur is bedoeld voor vrou wen die het plan hebben om buitens huis te gaan werken. Tijdens het spreekuur wordt informatie gegeven over het werken buitenshuis: rede nen. kinderopvang, aangepaste werk tijden, tweelingbanen. Daarnaast kan gepraat worden over opleidin gen die op gunstige tijden gevolgd kunnen worden, de scholingsmo gelijkheden die het GA/B. biedt en, indien mogelijk, bemiddeling. Voor verdere informatie: secreta riaat MVM, Emmalaan 27. Oegstgeest of het Gewestelijk Arbeidsbureau. daad voor, meestal aan de Maredijk. We vissen dat er geregeld uit. Het is voor de politie natuurlijk ook onmo gelijk om tegen dit soort overtredin gen iets te doen. Dergelijke dingen gebeuren overal en in de Hout is het vergeleken met bijvoorbeeld het Sportpark Noord echt niet zo ver schrikkelijk. Dan die fietsers en bromfietsers Die rijden indexdaad door het park Niet goed natuurlijk, gevaarlijk ook, maai- niet gevaarlijker dan bijvoor beeld door het rode licht rijden of zonder hand uitsteken de bocht om gaan". Dat er een vuilstortplaats voor groot huisvuil zou zijn verbaas de de heer Gaastra hogelijk. „Voor het eerst dat ik het hoor", luidde zijn commentaar. „We hebben op de hoek van de Boerhaavelaan een con- ADVERTENTIE Ook fotograaf Holvast kon geen echte rommel vinden in de Hout. tainer geplaatst. Daar gaat wel eens wat naast, maar dat wordt door ons dan weer opgevist. Nogmaals, er ge beuren natuurlijk wel dingen die je liever niet zou zien. maar dat ge beurt overal en is ook niet tegen te houden. Het is de dagelijkse taak van ons als plantsoenendienst om de boel waar dat nodig is een beetje op te knappen. Zelfs daar kunnen nog moeilijkheden uit ontstaan. Zo moesten vorig jaar een paar bomen weggehaald worden omdat ze andere bomen in de weg stonden. Dit is heel normaal onderhoud. „Uitdunnen" noemen wij dat. Maar dan verschij nen er ook onmiddellijk ingezonden stukken over „Ontgroening van de Leidse Hout" Een andere keer had den we van een omgewaaide wilg eer klimboom gemaakt. Weer ingezon den stukken. Je doet het nooit goed". BeroepinesAverk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen te Berlicum S. Feenstra te Oostermeer; te Axel H. Baarde te Doorn. REM. BROEDERSCHAP Beroepen te Groningen C. Beuk- rrtan te Vlaardingen die dit beroep heeft aangenomen. LEIDEN In een open brief aan het college van B. en W. van Leiden, zeggen bewoners van de Merenwijk, dat het voor de bewoonbaarheid niet alleen noodzakelijk is, dat de bewo ners beschikken over gas, water en elektriciteit, maar ook, dat zij be schikken kunnen over andere „levens middelen", die tot de primaire voor zieningen moeten worden gerekend. Zij wijzen met name op het ont breken van: een openbare telefooncel Voetballer uit Voorschoten overleden AMSTERDAM De 42-Jarige P. Konings uit Voorschoten is zaterdag middag tijdens het voetballen op het terrein van de vereniging WMS op het sportpark Ookmeer in Amster dam-west onwel geworden. Hij moest van het veld worden ge dragen. Bij aankomst in het Wilhel- minagasthuis werd de dood gecon stateerd. Vermoedelijk werd hij ge troffen door een hartaanval. Binnenkort raad mibeuhygiëne LEIDEN In antwoord op schrif telijke vragen van het PvdA-raads lid Dirks zeggen burgemeester en wethouders alles in het werk te stellen om, waar mogelijk, tot ver betering van het leefklimaat te ko men. voorzover de onderscheidende wettelijke regelingen dit toelaten. Voorts zijn de voorbereidingen tot het Instellen van een raad voor de milieuhygiëne zover gevorderd, dat een ontwerp regeling binnenkort aan de raad zal worden voorgelegd. De Gewestraad besteedt aandacht aan de milieuhygiëne, zodat het B en W niet opportuun lijkt dit punt aan de orde te stellen. In dit verband kunnen B. en W. mededelen, dat, naar het zich laat aanzien, binnenkort een voorstel in de raad zal worden be handeld met betrekking tot de op richting van meetstations en de daaraan verbonden kosten. Van de zijde van Leiden is onder de aan dacht van de Gewestraad gebracht het probleem van de geluidshinder door vliegtuigen in verband met de eventuele aanleg van een vijfde baan op Schiphol. Op initiatief van het gemeentebe stuur van Gouda is er een bijeen komst geweest van een aantal ge meenten in Zuid-Holland, waaron der ook Lelden, om van gedachten te wisselen over de aanpak van en de ervaring met zaken betreffende de milieuhygiëne. Uit dze bijeenkomst is de wens naar voren gekomen, dat ook contact gelegd wordt met het provinciaal bestuur. Hiertoe zijn de nodige stappen ondernomen. een kleine winkel met aangepaste openingstijden. Tot nu toe ontbreekt elke aanwij zing dat deze noodzakelijke voorzie ningen spoedig zullen worden getrof fen. De bewoners doen een dringend beroep op het college ervoor te zor gen, dat in deze primaire behoeften zo spoedig mogelijk wordt voorzien. Tevens verzoeken zij ervoor te wil len zorgdragen, dat ook met de ver wezenlijking van de blokvoorzienin- gen, waarvoor de raad tijdens zijn vergadering op 30 augustus j.L f 80.000,- beschikbaar heeft gesteld, zo spoedig mogelijk een aanvang wordt gemaakt. Toch verbinding over Nieuwe Rijn LEIDEN Er komt met ingang van 4 oktober een tijdelijke oeverver binding over de Nieuwe Rijn nabij de Singelbrug. die voor drie maanden wordt afgesloten. Hiertoe is besloten naar aanleiding van vele protesten tegen het afslui ten van deze belangrijke verbinding zonder alternatief voor voetgangers en fietsers. Tussen Rijnkade en Utrechtse Jaag pad komt een dekschuit te liggen, waaop een houten plankier (van 2.50 meter breedte) met leuningen wordt gemaakt. Aan beide oevers komt een toegangstrapje. Daarin wordt een zogeheten „sulletje" gemaakt, een schuine plank voor (brom-)fietsen. Voor het gebruik hiervan zal afstap pen noodzakelijk zijn. De tijdelijke oeververbinding wordt zo gemaakt dat eventuele scheep vaart kan worden doorgelaten. De kceten van deze voorziening (ge raamd op ca. f 6 000) zullen ten laste van het Singelbrugkrediet worden ge bracht, waardoor een begrotingswijzi ging nodig wordt. ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v.d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht (Ir. Dries6enstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken) Het loont de moeite om deze grote collectie en de beste mer ken ln te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, briljant. Juweller-Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. LEIDEN Ondanks de stromende regen zijn de vaders van 18 kinderen van de openbare kleuterschool „De Zandtaart" in Leiden zaterdagmor gen met groot enthousiasme aan het werk getogen. Gewapend met schop pen en hamers werd begonnen de tuin van de kleuterschool een beetje op te knappen (foto Holvast». De tuin een hobbelig veldje met nier en daar een verdwaalde gras spriet was ouders en leidsters al lang een doorn in het oog, maar de ge meente beschikte niet over genoeg geld om hier iets te kunnen laten doen. Aangezien juist het arbeids loon het meest kostbaar is, hebben de vaders besloten om het werk zelf aan !;e pakken. Ei- karen vaders van allerlei beroe pen. Alleen om te straten waren twee vaklui aanwezig Zaterdagmiddag was het hele veld betegeld. Over twee weken zal het geheel wat opge vrolijkt worden met sparretjes en dere beplanting. ADVERTENTIE Philips banden 3 halen - 2 betalen LIGTVOET - Gangetje m— "Ti1 LEIDEN Onder de zeer toe passelijke naam ,,'t Krantje" tienduizenden kranten zijn in de loop der jaren ingezameld, uit de opbrengst waarvan een deel van de kosten kon worden betaald is zaterdagmiddag op het complex van Speeltuinvereniging „Noor derkwartier" aan de Anna van Saksenstraat een clubhuis ge opend. Alvorens de voorzitter van de Bouwcommissie, de heer Bol, deze naam via het wegtrekken van een doek onthulde had de speeltuin- jeugd van Noorderkwartier reeds een nieuwe kabelbaan ingebruik geno men. Een waardevolle aanvulling van het speeltuinmateriaal. Nadat de wethouder van C.R.M mevrouw N. A. den Haan-Groen, met vaarige hand een lint, dat de toegang tot het clubhuis versperde, had door geknipt, voerde als eerste spreker dc voorzitter van de Leidse Bond var Speeltuinverenigingen. de heer Weber, het woord. In het bijzonder bracht spreker hulde aan de staf van Noorderkwartier, die met een groot aantal enthousiaste medewerkers (sters), hier prachtig werk heeft ver richt: het totstandkomen van een gebouw, v»arin de jeugd creatief werkzaam kan zijn. Een jeugd die Juist in deze tijd een begeleid ine hard van node heeft. Ere-lid Op grond van zijn verdiensten „U hebt op het terrein van het speeltuinwerk ln Leiden veel opbou wend werk verricht" bood hij de voorzitter van Noorderkwartier en oud-voorzitter van de „Leidse Bond" de heer Van der Huizen, het erelid maatschap (met oorkonde; van de Bond aan. De heer Van der Huizen, die deze onderscheiding bijzonder op prijs stelde, schonk aandacht aan de vele activiteiten, die voor de bouw en in richting van het clubhuis aan de dag zijn gelegd. Zo hebben bijv. onze medewerkers zes jaar lang oude kranten opgehaald. Het gebouw waarin vele voorzieningen moesten worden getroffen, is indertijd aange kocht van de Leidse Onderwijsinstel lingen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om van dit gebouw, aldus de voorzitter, een echt buurthuis te maken, waarin ook een plaats zal worden ingeruimd voor de bejaarden. Mevrouw Den Haan. die hier later op inhaakte, achtte het van groot be- m W ïw lang, dat het clubhuis in de loop der Jaren voor alle wijkbewoners uit groeit tot een wijkcentrum, dat gonst van activiteiten. De wethouder, die deze middag van diverse zijden ook werd geconfronteerd met het subsi diebeleid voor het speeltuinwerk, merkte om. op dat er subsidie wordt gegeven en dat de gemeente, die zelf ook met financiële moeilijkheden te kampen heeft, haar best zal blijven doen om tot uitbouw van het speel tuinwerk te komen. Concreet gesteld wens je iedere speeltuinvereniging 'n clubhuis toe. Woorden van gelukwens werden deze middag verder nog gesproken door de directeur van de Prov. Jeugdraad, de consulent van de Nuso, de heer Van der Blom van de Leidse Jeudactie, de heer Bnandt van „Om de Doorbraak" en de heer Paauw, voorzitter van „Zuiderkwartier". Onder de vele geschenken, die deze middag werden aangeboden, behoor de ook de Nuso-wimpel van de Ned. Unie van Speeltuinorganisaties. Het nieuwe clubhuis 't Krant je, met links de reeds bestaande portiersloge. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3